Meerderheid raad Waterbos wijkt voor woningen akkoord met kinderopvang Leiderdorp moet één miljoen gulden bezuinigen Leiden Omgeving Surfprikwedstrijden in Nieuwe Wetering REGIOJOURNAAL BOUWPLANNEN? Zoeterwoudse uitkijktoren Onderscheiding gesloopt voor Tichler ZOETERWOUDE De uitkijktoren aan de Westeindse- ALPHEN AAN DEN in Zoeterwoude is gesloopt. Het was een toren die RIJN Mevrouw jienst heeft gedaan voor het Korps Luchtwachtdienst. D. Tichler-Moerman is ruist op het moment dat het in zeer slechte staat van onder- gisteren benoemd tot loud verkerende bouwwerk met de grond was gelijk ge- Ridder in de Orde van naakt, toonde het Militaire Luchtvaart Museum in Soes- Oranje-Nassau. erberg interesse voor de toren. De betonnen uitkijktoren De bijbehorende versier- vas een herkenbaar element in de polder. De toren was ge- selen werden tijdens de j louwd volgens het zogenaamde raatbouw-principe en had drukbezochte afscheids- jf laardoor een wel zeer markant uiterlijk in het landschap. bijeenkomst in het stads- d( fanwege de slechte toestand waarin de toren verkeerde is kantoor uitgereikt door t leze onlangs door de eigenaar, de heer Vermeulen, ge- burgemeester M. Paats. loopt. Hoewel niemand jarenlang naar de toren heeft om- Wegens het bereiken van jekeken wordt de sloop nu betreurd. De luchtwachttoren de pensioengerechtigde e ilijkt namelijk een belangrijke luchtvaarthistorische waar- leeftijd, nam zij gisteren Ie te hebben. Het museum in Soest had graag minimaal één afscheid als directeur van r oren voor het nageslacht willen bewaren. de GGD-Rijnstreek. Bliksem verwoest deel gevel visbedrijf KATWIJK Blikseminslag heeft vanmorgen rond zeven uur een stuk van de top van de' gevel van visbedrijf Parlevliet aan de Prins Hendrikkade in Katwijk volledig weggeslagen. Een aantal in de buurt gepar keerde auto's raakten behoor lijk beschadigd door rondvlie gende brokken steen. Onder zocht wordt nog, of schade is aangericht aan de boten in het nabijgelegen haventje. Over de schade aan de gevel was van morgen nog niets bekend. Vrouw overloopt inbreker in huis NOORD WIJK Door de lichte slaap van een 34-jarige bewoonster van een huis aan de Atjehstraat, kon gisternacht een inbreker worden aangehouden. De vrouw werd wakker door het dichtslaan van een deur. Beneden kwam zij oog in oog te staan met een inbreker, die er als een haas vandoor ging. De vrouw kon echter een goed signalement geven, waardoor de man, een 25-jarige Noordwijker kon worden aangehouden. Hij heeft in middels vier inbraken bekend, maar verwacht wordt dat hij meer op zijn kerfstok heeft. Snoekvissen kan weer ROELOFARENDSVEEN Snoekvissers kunnen hun hobby weer uitoefenen in de Veender- en Lijker- polder buiten de bedijking in Roelofarendsveen. Vis club 't Looze Vissertje heeft het snoekbestand deze zomer een extra impuls gegeven met de aankoop van duizenden jonge visjes, die in de polder zijn uitgezet. Voor een gezonde snoekstand en evenwicht in de polder is het verboden ondermaatse snoek mee te ne men. De politie controleert op gezette tijden. Voor het visseizoen dat duurt van 1 september tot en met 31 januari 1993 zijn weer 100 seizoenvergunningen a 15 gulden beschikbaar. Het aantal dagvergunnin gen a f2,50 is voorlopig onbeperkt. De vergunningen zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Jan van der Meer Hengelsport aan het Noordeinde, Boten verhuur K. Verhaar aan het Noordeinde 89a, Boten verhuur Café-bar 't Veen, Langeweg 16, Botenver huur Café de Haven bij 't Sluisje allen te Roelof arendsveen. Trekkerwedstrijd in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De agrarische jongeren vap, kring De Meerlanden houden zondag vanaf tien uur hun jaarlijkse trekkerbehendigheidswedstrif- den. Dat gebeurt op het terrein langs het Molen pad, dat is gelegen achter het gemeentehuis van Zoeterwoude. Het is de elfde editie van het festijn waaraan in de regel zo'n 50 trekkers uit de gehele regio deelnemen. Om een kans te maken op de titel 'All rounder 1992' zullen de chauffeurs alles uft hun machines moeten halen. Zij moeten strijden op vijf onderdelen: stoelendans, zenuwen-spiraal, waterzetten, de wip en achteruitrijden. Voorts is er een groepsonderdeel dat bestaat uit paraplu hangen en een doolhofspel. Rond de klok van viéh uur zijn de behendigheidswedstrijden afgelopen". De prijsuitreiking heeft 's avonds plaats in de gn> te tent op het terrein aan het Molenpad. IJNEVELD - Rijneveld aat met de stichting Catalpa nderhandelen over de reali sing van een kinderdagver- lijf met 42 kindplaatsen. Te- rens wordt een gastouder- iroject opgezet. De meerder- leid van de raad gaf gister- nanivond het college van burge- leester en wethouders het rs ditroene licht om plannen in kuiaie richting nader uit te wer- s de raad niet had ingestemd iet het collegevoorstel, zou Rij- leveld een stimuleringsuitke- ig van het Rijk mis kunnen ipen. Voor de gemeente is een ksbijdrage beschikbaar van [02.000 gulden op voorwaarde it voor 31 december 1993 een intal van 42 kindplaatsen is irealiseerd. Het is de bedoe- ing dat de kinderopvang de ge- leente helemaal geen geld gaat isten. De raadscommissies al- zaken en financiën en 'elzijn en sociale zaken zullen zijner tijd een besluit over de ïadere uitwerking nemen, tevrouw G. van der Lecq-de ikker (PvdA) vreesde dat een •ote groep Rijnevelders nooit raor kinderopvang in aanmer ing zal komen omdat slechts 7 kindplaatsen worden gesub- idieerd. Van de overige plaat- in kan alleen tegen kostprijs ibruik worden gemaakt. M. lalk (D66) vond dat er nog te reel onzekerheden waren rond financiën. Ze vroeg zich on der meer af wie er garant zou staan voor een eventuele nega tieve exploitatie van het door de Stichting Catalpa op te zetten verblijf. Welzijnswethouder mevrouw G. Hoogendoorn kon echter geen financiële zekerheid ga randeren, maar beloofde stevi ge afspraken met Catalpa te- maken. Het bezwaar van Van der Lecq wees zij van de hand. „Dat een grote groep mensen geen gebruik van het dagver blijf kan maken, is niet bewe zen", stelde de wethouder. „Mensen moeten bijdragen naar hun vermogen. De toegan kelijkheid is daarom wellicht beter dan u vermoedt". Ook de SGP/RPF was niet en thousiast, omdat kinderopvang niet past binnen de maatschap pij-visie van de partij. Uiteindelijk werd het voorstel met negen stemmen voor en ze ven stemmen van D66, PvdA en SGP/RPF tegen, toch aangeno men. Opvallend was dat WD- wethouder mevrouw M. Voren kamp vlak voor het stemmen plotseling de zaal uit liep, waar door zij haar stem niet kon uit brengen. Op de publieke tribu ne gingen al geluiden op dat er wellicht onenigheid binnen het college zou zijn. Na afloop van de raadsvergadering trachtte Vorenkamp dergelijke geruch ten snel de kop in te drukken. Vorenkamp: „Ik moest echt heel nodig naar de wc. Ik had wel verwacht dat ze even op mij zouden wachten. Hoe hard ik ook liep, het stemmen was al achter de rug toen ik terug kwam". Hoge opbrengst fancy fair St. Jeroen Terwijl de Voorstraat in Noordwijk-Binnen bol stond van de activitei ten rond de najaarsfeesten, hield Huize St. Jeroen de traditionele fan cy fair. Binnen dit keer, vanwege het weer, maar daarom niet minder succesvol. De opbrengst overtrof met ruim elfduizend gulden de stoutste verwachtingen. Het geld is bestemd voor de financiering van dagtochtjes voor de bewoners van St.Jeroen die het huis niet vaak meer verlaten. Maar de gezelligheid die de rommelmarkt zelf met zich meebrengt is voor veel bewoners misschien nog wel meer waard. foto:henkvandenende NIEUWE WETERING - Surf prikwedstrijden gecombineerd met sprietlopen en een rommel markt, dat zijn de belangrijkste ingrediënten van een volksfeest dat zaterdag wordt gehouden langs de Voorweg in Nieuwe Wetering nabij de huisnum mers 79 tot en met 89. Tot en met vandaag kan men nog in schrijven voor de huur van een kraam. Organisator is Oranje vereniging 'Eensgezindheid' geholpen door Priksleedeclub 'De Gladde IJzers'. Het surfprikken is een volledig nieuwe activiteit, waarbij de deelnemers de primeur hebben zich zittend op een surfplank voort te bewegen met behulp van zogenoemde 'winterprik- kers'. De wedstrijden vinden plaats in de vorm van estafet tes. Belangstellenden dienen zich dan ook op te geven als ge mengd koppel. Door loting zul len de koppels voor de wedstrijd worden samengesteld. Inschrij ving kost een rijksdaalder per persoon. Aanvang van de surf prikwedstrijden is circa kwart voor twee. De sprietloopwedstrijden be ginnen om één uur. Het in schrijfgeld bedraagt een gulden voor de jongste groep en een rijksdaalder voor de iets oude ren. Gestreden wordt om een geld- en een ereprijs in de vorm van een beker. De aanvang van de gevarieerde rommelmarkt is tien uur 's morgens. Tot en met vandaag kan nog worden ingeschreven voor de huur van een kraam. Op het feestterrein is overigens nog veel meer te doen, zoals een rondje Nieuwe Wetering in een pony-kar, schminken, een grab belton en paraplu-hangen voor een geldprijs. "plunder rak Frencken lil ;red Het cabaret-duo Klunder ieyi 7rencken presenteert morgen- i< wond in jongerencentrum ïplotsz aan het Sportpad 25 in loelofarendsveen 'Visch en ruit'. 'Visch en Fruit' is een po ging de grenzen te verkennen ussen toneel en cabaret. Klun- ler is Henk Zwakjes, een terug trokken man die is gevraagd m in het theater zijn verhalen e vertellen. Onderweg pikt Zwakjes een meisje op. Zijn ver stoort een wankel evenwicht. De lanvang is negen uur. De toe- angsprijs bedraagt 10,- voor eden en 7,50 voor niet-leden. Lidig Muziekdag Winkelcentrum De Herenhof in J2-n hiphen aan den Rijn staat mor- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-ceriificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MUI AC/V. m rkvcsi Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 gen in het teken van de muziek. Op het middenplein bevindt zich een terras waar men kan plaatsnemen om tussen tien en twee naar de klanken van de Flower Town Jazz Band te luis teren. Hierna wordt het optre den overgenomen door de Big band van de Alphense Streek Muziekschool. Ook staan er on der andere een muziektegel en een muziekfiets op het program- Expositie Bronzen beelden van Karei Go- mes, acryl op doek van Marian ne van Dodewaard en Astid En gels zijn van 5 september tot 24 oktober te zien in Galerie Laer- ken, Bent 2 in Hazerswoude- Dorp. Zówel Gomes als Engels zijn zaterdagmiddag tijdens de opening tussen vier en zes uur in de galerie aanwezig. Daar naast is er een permanente expo sitie van bronzen beelden van Theo Germann en werken in stock van verschillende Deense en Nederlandse kunstenaars. De Galerie is geopend op zater dag en zondag van elf tot vijf uur en van maandag tot en met vrijdag op telefonische afspraak (01728-9837). RIJNSBURG Het buiten bad van Het Waterbos zal plaats moeten gaan maken voor woningbouw. Het colle ge van B en W van Rijnsburg maakte dit gisteren bekend tijdens de presentatie van de begroting voor 1993. Het exploitatietekort van ruim negen ton is voor de gemeente Rijnsburg niet meer te dragen. Daarom zal waarschijnlijk na 1993 over worden gegaan tot sluiting van het buitenbad. Schuld hieraan zijn niet de lage aantallen bezoekers maar voor al de hoge kapitaalslasten van het bad. Momenteel zijn er on derhandelingen gaande tussen de gemeente Rijnsburg en een particulier bedrijf, om het bin nenbad te behouden. Binnen enkele maanden word een af ronding van de onderhandelin gen verwacht. De begroting '93 van Rijnsburg is een zogenaamde interimbe groting, gemaakt in afwachting van de dit jaar gedane aanvraag voor aanvullende steun van het Rijk; de artikel 12 status. De Rijnsburgse begroting van 1993 laat een tekort zien van twee miljoen, iets minder dan in 1992. Dit tekort zal in 1997 moeten zijn teruggedrongen tot zeven ton. Volgens burgemees ter F. Jonkman is de situatie voor Rijnsburg zoals die in voorgaande jaren gold, dan ook ongewijzigd. We zullen het door ons gevoerde, sobere, beleid op een verantwoorde manier moeten voortzetten", aldus Jonkman. Hierbij zal er zich vooral een discussie ontwikke len over kerntaken: wat komt wel en wat komt niet meer voor rekening van een gemeente. Jonkman: „Daarnaast zien we dat het Rijk steeds meer taken afwentelt op de gemeentelijke en provinciale overheden. Dat maakt de zaak nog ingewikkel der. De vraag of er dan nog iets kan blijven bestaan, een biblio theek bijvoorbeeld, dringt zich dan aan een gemeente als de onze steeds meer op". Duidelijk is hierbij wel dat Het Waterbos in zijn huidige vorm niet kan blijven bestaan. Als er inder daad wordt overgegaan tot slui ting van het buitenbad, zal de vrijgekomen grond voor wo ningbouw worden gebruikt. Ge zien de hoge grondprijs zullen op er op deze plek waarschijn lijk villa's verrijzen. Hulp Volgens Jonkman komen de problemen van Rijnsburg voor al voort uit het feit dat er teveel onuitstelbare, noodzakelijke activiteiten moeten worden uit gevoerd, op een te smal ruimte lijk en financieel draagvlak. Het definitieve antwoord op de vraag om financiële hulp van het Rijk wordt begin 1993 ver wacht. Jonkman liet weten ap. deze hulp te rekenen. Voor de Rijnsburgse bevolking houdt de slechte financiële posi tie in dat er, evenals vorig jaar, forse lastenverzwaringen in 1993 zullen volgen. Naast een inflatiecorrectie van 4 procent zijn een aantal gemeentelijke heffingen met nog eens 5 pin cent extra verhoogd. De riool rechten gaan met 20 gulden omhoog en ook de afvalstoffen- /reinigingsrechten moeten kos tendekkend worden gemaakt. Deze laatste stijging komt voor rekening van de stijging van het afvalaanbod. Bouwieges en hin derwetleges stijgen met 4 pro cent. De rechten voor woon schepen, precariorechten, on roerend goed-belasting voor ge bruikers en eigenaren en hon denbelasting stijgen met 9 pro cent. Hondenbezitters zullen ruim 127 gulden moeten gaan betalen. De toeristenbelasting zal met 5 procent verhoogd worden. Ondanks haar slechte financië le positie heeft Rijnsburg in 1992 een groot aantal zaken kunnen verwezelijken. Burge meester Jonkman blijft de situr atie dan ook positief zien. „We gaan, weliswaar met kleine stapjes, toch voorwaarts", al dus Jonkman. Jonkman doelde hiermee op de verbetering van de leefomgeving in het gebied rond de skateboardbaan, wo ningbouw/bouwrijp maken van De Kleipetten en de reconstruc tie van de Brouwerstraat dit jaar. Ook zal de gemeente Rijnsburg blijven proberen een aantal zaken te verwezenlijken, zoals een nieuwe huisvesting voor de binnen- en buitendienst van de gemeente en het druk ken van milieukosten door mid del van gescheiden inzamelen van afval. Rijnsburg zal, indien mogelijk, in samenwerking met omlig gende gemeenten een chemo kar laten rijden. Tevens zijn ér plannen om als eerste gemeen te in de regio, een brievenbus sticker uit te geven die de stroom ongeadresseerd druk werk in moet dammen. Voor wat de uitvoering van deze en andere plannen, zal veel afhan gen van de uitkomsten van de' aanvraag om aanvullende steun van het Rijk. Klunder Frencken, zaterdag in Splotsz. Raadslid Bregman neemt afscheid RIJNEVELD Het raadslid P. Bregman (SGP/RPF) heeft gis teravond afscheid genomen van de gemeenteraad. Het raads werk nam zoveel van zijn avonden in beslag, dat hij nauwelijks meer tijd had voor zijn gezin. Zo motivëerde hij zyn besluit om midden in een raadsperiode op-té stappen. Burgemeester M. Boelen noemde hem een man die zfin stukken van voor naar achter en van achter naar voren kende. Daarom kwam hij vaak met waardevolle opmerkingen. Bregman is afkomstig uit Benthuizen. Reeds in 1982 kwam hij voor de SGP in de gemeenteraad van Benthuizen. Vanaf 1 januari 1991 was hij fractievoorzitter van de SGP/RPF in Rijneveld. Hij blijft nog als burgerlid zitting nemen in de zwembadcommissie en in de commissie welzijn. Zijn opvolger, de Hazerswoudenaar J. Matze werd gisteravond tot raadslid beëdigd. Matze heeft van sep tember tot december 1990 al even van het raadswerk in de voor malige gemeente Hazerswoude kunnen proeven. In de huidige raadsperiode was hij burgerlid van de commissie openbare wer- LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp moet omstreeks één miljoen gulden bezuinigen. Dat staat te lezen in de begroting voor 1993, die werkt met een to taal van 56 miljoen gulden. Het dekkingsplan voorziet onder meer in een beperking van de personele uitgaven van vijf ton en een verlaging van het wel zijnsbudget met 86.000 gulden. Om het begrotingstekort te dichten moeten de gemeentelij ke belastingen in 1993 zeker 280.000 gulden meer opbren- gen. In een toelichting gistermiddag stelde wethouder mevrouw C. Huigen-van Boven (WD) van financiën, dat het college de las tenverzwaring voor de burgers beperkt wil houden tot de stij ging van het prijsindexcijfer van vier procent. Dit jaar heeft in Leiderdorp een hertaxatie van het onroerend goed plaats gevonden. Volgens mevrouw Huigen is het niet de bedoeling, dat de gemeente voordeel haalt uit een hogere waardering van het onroerend goed. „Wanneer de totale opbrengst van de OGB daardoor met meer dan vier procent zou stijgen, dan zullen de tarieven naar beneden wor den bijgesteld", aldus Huigen. Ook zullen de tarieven voor de afvalstoffenheffing, voor het eerst sinds jaren, waarschijnlijk niet worden verhoogd. Huigen voorspelde een weinig spectaculaire begrotingsbehan deling. Politiek geweld is niet te verwachten zolang er onzeker heid bestaat over de precieze omvang van de gemeentelijke taken. Een zogenaamde kern takendiscussie die eind van dit jaar wordt gehouden moet daar duidelijkheid over brengen. Ook de vorming van regionale bestuursorganen zal invloed hebben op het gemeentelijke ta kenpakket. Verder is er binnen het Leiderdorpse gemeentehuis een reorganisatie aan de gang, die moet leiden tot kwaliteits verbetering. Volgens Huigen moet het mogelijk zijn 1,5 tot 2 miljoen gulden uit de kernta kendiscussie te halen. Pas bij de behandeling van de Voorjaars nota in 1993 zullen de nodige harde noten worden gekraakt. Het college van B en W heeft nog een wensenlijstje met een totaalbedrag van 1,3 miljoen gulden, waarover dan de nodige beslissingen zullen worden ge nomen. Leiderdorp heeft 23.500 inwo ners. Het voorzieningenniveau van Leiderdorp is gebaseerd op een verwachte groei uit de jaren tachtig tot 25.000 inwoners. De groei is echter gestagneerd door vermindering van de gezins grootte en een geringere toene ming van het aantal woning contingenten. Door versnelde invulling van de zogenaamde inbreidingslokaties in het Zijl kwartier, op het Van Alphen- plein en op het tenniscomplex aan de Hoogmadeseweg denkt men het inwonersaantal en daarmee de inkomsten van de gemeente te kunnen verhogen. Mogelijke bouwlokaties zijn ook de terreinen op de hoek het openbaar speelveld aan de Hoogmadeseweg (Samsonveld) en het voormalige, schoolge bouw aan het Kwikstaartplein. Het stedebouwkundig bureau van de gemeente Kuiper Com pagnons werkt op dit moment aan een haalbaarheidsonder zoek naar de invulling van deze lokaties. Het onderzoek zal eind dit jaar zijn afgerond. In 1993 moet er ook een gemeen telijk structuurplan tot stand komen. Het accent ligt daarby op het nieuwe hart van Leider dorp rond Santhorst, Hout» kamp met Rabobank, Winkel hof en Muzenhof. Een nieuwe visie op de toekomstige functie van de Engelendaal speelt een rol in de plannen. Na behandeling in de commit sies wordt de begroting op 30 oktober 1992 door de gemeente raad behandeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13