'DOVO wil bres slaan in het Bol(len)werk, ,Het wordt geen eenvoudig seizoen BSSlsii Spannende slotdag atletiekcompetitie Favorieten maken naam waar TENNIS CIRCUIT Leiden Omgeving Wim Eilander weer even terug op Ter Specke Rabobank Q 21B Leidse Coukant VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 wassen spelersgroep klaar met VEENENDAAL - Wim Eilander kijkt met ongeduld uit na de dag van morgen. De DOVO-trainer zet dan na ruim een jaar weer voet op Lissese bodem. Zeven seizoe nen was hij verbonden aan FC Lisse, waarin hij aan de basis stond van het huidige succes. DOVO is blij inge deeld te zijn bij de clubs uit de Bollenstreek. De slogan van een plaatselijk blad in Veenendaal is dan ook: 'DOVO wil bres slaan in het Bol(len)werk'. Eilander kwam bij DOVO in een gespreid bedje terecht. „DOVO is een instituut in het amateurvoetbal. Toen ik hier aankwam hoefde ik niet zoveel op te bouwen. Er stond een vol tie". Eilander heeft niet veel van zijn voetbalstreken verloren. Aan vallen is en blijft zijn motto. „We zijn een aanvallende ploeg, waardoor er veel risico's wor den afgenomen. Het afgelopen seizoen vonden we 67 keer het doel van de tegenstander, maar kregen we er ook 47 tegen. Ik heb geen behoefte dit concept grondig te veranderen. Per slot van rekening zijn we er toch om het publiek te vermaken". Het bestuur van DOVO staat achter de voetbalvisie van Eilander. Aan het begin van dit jaar werd het contract van de Rotterdam mer dan ook met twee jaar ver lengd. De afgelopen transferperiode verliep voor Eilander minder voorspoedig. Zijn aanvoerder en spil Frans Adelaar haakte immers af. „Frans had zich in korte tijd ontwikkeld tot 'Mis ter DOVO', vanwege zijn posi tieve uitstraling op het team. Een speler met de mentaliteit van een Jan Wouters is dan ook moeilijk te vervangen. Frans heeft er goed aangedaan over te stappen naar zondag hoofdklas ser Holland, aangezien hij daar in de trainersstaf zal worden opgenomen". In zijn FC Lisse-periode werd Eilander reeds gefronteerd met dorpstwisten in Katwijk tussen Quick Boys en Katwijk en in Spakenburg tussen IJsselmeer- vogels en Spakenburg. Veenen daal kent de rivaliteit tussen DOVO en GVW. „DOVO is de club van de leraren en beter ge situeerden, terwijl GVW het meer moet hebben van de gewo ne man. Op het veld zie je dit verschil terug. DOVO is de ver zorgd spelende ploeg en GVW Sinds enkele jaren is DOVO 'sa- telietclub' van PSV. „PSV pro beert de talenten overal van daan te halen. Bij DOVO houdt technisch-directeur Jan de Jon ge op de voet de ontwikkeling van jeugdspelers bij. Als er ie mand boven de middelmaat uit komt wordt hij getipt voor PSV. Een dergelijke overeenkomst heeft vooral financiële voorde len. Je pakt niet alleen 8.000 gulden vanwege de overgang van een speler naar het prof voetbal, maar profiteert als amateurclub ook mee als de zelfde speler later voor het hon derdvoudige wordt doorver- Bollenstreek Eilander heeft met succes bij zijn bestuur erop aangedrongen het komende seizoen te worden ingedeeld bij de clubs uit de Bol lenstreek. „Het beste voetal wordt gespeeld in de Bollen streek. Hier komt het meeste publiek kijken en is het elke week spektakel. Het spelen te gen FC Lisse geeft natuurlijk een extra motivatie. Aan FC Lisse heb ik immers veel te dan ken. Mijn werkwijze bij deze club is immers reden geweest voor DOVO contact met mij te zoeken". Eilander heeft voor een menta liteitsverandering bij FC Lisse gezorgd. Na zijn aantreden in 1984 werden de 'oldies', zoals Frans van der Laan, Rob Sut- torp en Hans van Aanholt gelei delijk vervangen door de 'jon kies' als Rob en John Vermeu len, Edward van der Putten, Mark Ens en Ralph Polman. Op het organisatorische vlak begon een professionele wind te waai en door de komst van een spon sorhome, een derde trainingsa vond en een verzorgingstaf be staande uit een fysiotherapeut, conditietrainer en arts. „Ik heb altijd gezegd dat er voldoende kwaliteiten in mijn spelers groep bij FC Lisse zaten. Deze spelers bereiken echter pas hun top rond hun 26ste. Om deze gebrek aan ervaring op te van gen is het goed dat FC Lisse en kele spelers van buitenaf heeft gehaald. Je moet echter oppas sen als vereniging dat het geen 'Vreemdelingenlegioen' wordt. Het is dan ook belangrijk te werken aan je jeugd". Eilander verwacht morgen op Ter Specke een aantal van 'jon gens' terug te zien. „Als er vijf of zes spelers bij FC Lisse in staan uit mijn tijd zal ik trots het hoofdveld opstappen. FC Lisse kan niet zonder de in breng van spelers als Van der Putten, Van der Zwet en Pol man. Met name voor de laatste ligt een toekomst in het betaal de voetbal in het verschiet". Aanvallend voetbal Eilander zit op een lijn met zijn collega Ruud Broring van FC Lisse. „Broring en ik houden van aanvallend voetbal. We zijn beiden ook realist, die spelers naar hun mogelijkheden laten voetballen. FC Lisse zal Bro ring dan ook de tijd moeten ge ven toe te werken naar de top. Een top die ik FC Lisse pas zie bereiken over driejaar". De ambities van Eilander rei ken nog altijd verder dan het amateurvoetbal. Eilander zat echter niet bij de zestien na men, die onlangs zijn uitgeno digd voor de cursus Coach Be taald Voetbal, die maar een keer in de drie jaar wordt gege ven. Eilander vindt het dan ook samen met Quick Boys-trainer Hans van der Zee een slechte zaak, dat de KNVB uitsluitend de voorkeur heeft gegeven aan ex-betaalde voetballers. „Wat weet iemand als Jan Everse of Kees van Kooten nu meer van het voetbal af dan mij persoon tje. Er zijn zelfs cursisten bij die alleen een jaar ervaring hebben als hulptrainer. De KNVB on derschat hiermee de druk, waaronder een topamateurtraib ner moet werken. Ook hij heeft' te maken met sponsors en de» pers, die bovenop je nek zitl ten". Eilander is tevreden over dé' nieuwe regelgeving, dat keepl pers terugspeelballen niet mee|' mogen oppakken. „Je krijgio meer leuke situaties tijdens eeiL wedstrijd. De keeper wordt gej~ dwongen mee te doen aan hef? spel. Voor aanvallende clubs zoll als DOVO en FC Lisse is dezj| regel een uitkomst". Eilander heeft morgen hogaj verwachtingen van het dual tussen FC Lisse en DOVOp „Mijn ploeg is uiterst gemoti veerd. Broring en mezelf kenL nende zal ^r met open vizielj worden gestreden. Een gelijkp spel wordt het in ieder geval niet. Ik ben ervan overtuigd dat het publiek als de grootst winnaar van het veld zal afstap TOP maakt rentree in hoofdklasse LEIDEN - De veldkorfbal- competitie 1992-1993 in de Leidse regio met een nieuwe hoofdklasser, drie nieuwe trainers bij de vier eerste klassers én met een nieuwe fusieclub. TOP maakt haar rentree op het hoogste ni veau en hoopt louter en al leen op handhaving. Ook bij de eersteklassers zijn de ambities over het algemeen be scheiden. KZ Leiden, de bunde ling van Zuiderkwartier en Ons Eiland, kan in de tweede klasse hoog mee gaan draaien, net als Fiks en Tempo. In de derde klasse moeten Crescendo en Velocitas eveneens goed kun nen presteren. Na driejaar afwezigheid maakt TOP haar rentree in de hoofd klasse. „Het gaat een moeilijk seizoen worden, maar ik heb er toch wel vertrouwen in. Je kunt als coach natuurlijk ook moei lijk iets anders zeggen," beseft trainer Theo Korporaal. Hij probeerde deze zomer vergeefs versterking aan te werven voor zijn keurgroep en verloor bo vendien nog steunpilaren Jac queline Winter en Frank Nijen- huis. De eerste is gestopt omdat zij de vele trainingen niet meer wilde opbrengen. De tweede liep door vakantie de gehele voorbereiding mis en moet voorlopig met een rol als reser ve genoegen nemen. Annemie- ke de Mooy en Ron van der Wil- lik zijn hun vervangers. Korpo raal is niet verontrust door de recente nederlagen tegen me dehoofdklassers Allen Weer baar (8-10) en Rohda (11-27) op het Prominenten-toernooi van TOP. „Tegen Allen Weerbaar hadden wij eigenlijk niet mogen verliezen, want wij hebben 6-4 en 8-7 voor gestaan. Tegen Roh da zijn we gewoon weggescho ten, maar die ploeg is gewoon een klasse apart. Oost Arnhem en Fortuna zullen waarschijn lijk ook te sterk voor ons zijn. Alle andere tegenstanders zijn echter vergelijkbaar met Allen Weerbaar, dus daar moeten wij punten tegen kunnen pakken. Het zou goed zijn voor het zelf vertrouwen als wij zaterdag te gen Nic. gelijk een goed resul taat neerzetten. Ik ben in mijn trainers-loopbaan nog nooit ge degradeerd en dat wil ik ook best zo houden." Presteren De meeste veranderingen in de selectie zijn bij Pernix doorge voerd. De nieuwe trainer Janko Breedvelt stelt met Erica Har- dam, Marjolein Kriek, Marco van der Lugt en Jeroen Waaij- enberg liefst vier spelers op, die vorig seizoen niet in het eerste achttal korfbalden. „Het is even afwachten hoe zo'n nieuw team gaat presteren: het kan heel goed uitpakken, maar het kan ook enige tijd vergen, voor dat het gaat draaien. Ik wil ook een ander speltype proberen met meer beweging in aanval om ons lengte-nadeel zo goed mogelijk te compenseren. Het spel oogde in de oefencampagne al hardstikke fris. Natuurlijk willen wij meedoen in de strijd om de titel, maar ik zie in KIOS toch de grootste kanshebber." Algemene is na elf jaar eindelijk terug in de eerste klasse. Ruud van Vliet en Wim van Huis, die zijn aangebleven als coach en trainer, zoeken nog naar de sterkste opstelling. „Wij zijn er nog niet uit wie de plaats moet innemen van Annemieke Mol- loy, die zwanger is. Miranda van der Lely en Jory Sjardijn komen daar zeker voor in aan merking. Jory is natuurlijk niet één van de jongsten, maar zij heeft veel routine. Dat is de deze klasse ook belangrijk. Als wij goed starten, moeten wij ons toch goed kunnen handhaven," blikt Ruud van Vliet vooruit. „Bescheidenheid is het woord, maar de Derbies tegen De Da naïden willen we toch wel graag winnen. Dat zijn wedstrijden waarvoor je spelers nooit hoeft te motiveren," vult Wim van Huis strijdlustig aan. Prognoses Bij De Danaïden is Ruud Schreuder de opvolger gewor den van Janko Breedveld. „Ik ben geen voorstander van prog noses geven. De ploeg en ik moeten immers nog aan elkaar wennen. Daarom valt pas na een wedstrijd of drie te zeggen hoe hoog we zullen eindigen," houdt de Amsterdammer zich voorlopig op de vlakte. Zijn ploeg telt twee nieuwe gezich ten met Sandra Kalthoff en Ri- card Bikken in de plaatsen van Sandra Slingerland en Marcel Keijzer. „Vorig jaar was De Da naïden teveel afhankelijk van een paar schutters en werden er te gemakkelijk doelpunten weg gegeven. Dat probeer ik nu te verbeteren en wij moeten ge woon kijken, hoe snel de spelers dat oppikken." Ook Fides Pacta heeft een nieuwe trainer in de persoon van Steven Tims, die al even voorzichtig is in zijn voorspel lingen. „Ik kan pas halverwege de eerste helft van de competi tie wat zeggen van de kracht verhoudingen, want sommige tegenstanders ken ik gewoon niet," zegt Tims, wiens broer John al eens in dienst was van de fusieclub. De selectie heeft twee nieuwelingen met Wendy van Hooven en Jan Willem Meijer, die zijn rentree maakt. „Wij moeten geen blessures krijgen, want vooral bij de da mes is de basis erg smal. Ik sta erop dat de spelers gediscipli neerd spelen en hun onvermo gen niet op elkaar of de scheids rechter afreageren. Als ieder een met volle inzet en met zelf- v V" if - - '"„ffA De korf die rust op de schouder van Ron van der Willik staat symbolisch voor de zware last die TOP te dragen zal krijgen bij de rentree in de hoodfklasse. foto: henksnaterse De indeling van de verenigingen uit de Leidse Tweede klasse F: Altius, DKC, Hoogvliet, regio in de nieuwe veldkorfbalcompetitie is als KVR, De Regenboog, Rozenburg, Sperwers en volgt: Tempo. Hoofdklasse A: Blauw Wit, DOS'46, DVO, For tuna, Nic., Oost Arnhem, Rohda en TOP. Eerste klasse D: KIOS, KOAG, ONDO (sGr), Pernix, Tweemaal Zes, De Vinken, IJsselvo- gels en ZKC '31. Eerste klasse E: De Algemene, BEP, De Da naïden, Kwiek, Samos, Sporting West, Swift (A) enZKV. Eerste klasse F: Achilles, Celeritas, De Oor vers, Diamco, Fides Pacta, Roda, De Tovers en VEO. Tweede klasse E: Amstel, Aurora, DKV (IJ), KZ Leiden, Luto, Oosterkwartier, Phoenix en Waterland. Tweede klasse G: ADO, Avanti, Bolnes, Excel sior, Fiks, Merwede, TOP (A) en Vrienden schaar (H). Derde klasse L: ALO, De Bermen, Crescendo, Dubbel Zes, De Kapellen, Succes, Terheijden enWION. Derde klasse O: Blauw Wit (K), Good Luck, Korbis, Luctor, Oranje Nassau, Spirit, Tjoba en Velocitas. De nummers één van alle klassen promoveren, net als de nummers twee in de tweede klassen. De nummers zeven en acht moeten degrade ren. Uit de afdelingscompetitie van Rijndelf land zullen twee ploegen naar het landelijk korfbal bevorderd worden. vertrouwen speelt, moeten wij ons gemakkelijk handhaven in deze klasse." De tweede- en derdeklassers In de tweede klasse liggen voor de Leidse ploegen de beste kan sen op succes, want er is weder om promotie voor de nummers één én twee voorzien. Fiks pen delt de laatste jaren steeds tus sen de eerste en tweede klasse. De Oegstgeestenaren lijken sterk genoeg om de degradatie van vorig seizoen meteen te bo ven te komen, ook al ontbreekt voorlopig basisspeler Hendrik Hooimeijer (beenblessure). Hij wordt vervangen door Nico van Weizen. KZ Leiden, de bunde ling van Zuiderkwartier en Ons Eiland, verwacht evenzeer hoog mee te draaien. Trainer Henny Piket heeft de laatste oud-gedienden Els en Erik van Lunteren uit de basis gelaten en hen vervangen door Sabine Verhorik en Ronald Siraa. Tem po maakt na zeven jaar afwezig heid haar rentree in de tweede klasse. De Alphense acht bezit ten genoeg zelfvertrouwen na de dubbele promotie in de voor bije competitie om voor menige stunt te zorgen. In de derde klasse hebben Cres cendo en Velocitas voldoende kwaliteiten om in de bovenste helft van de ranglijst te eindi gen. De ploeg van Liesbeth Kok draaide vorig seizoen immers geruime tijd mee in de strijd om de titel, totdat zij door Phoenix definitief op achterstand werd gezet. Bij de Leiderdorpers gaan Wim van Poelgeest en Klaas Bosman tezamen de trai ningen en coaching verzorgen. Opmerkelijk is wel dat zij met hun selectie viermaal naar Zee- Tand moeten, waarbij de uit beurt tegen voormalige tweede klasser Tjoba het zwaarst lijkt. LEIDEN De finales van de landelijke en de districts competitities van de KNAU zitten voor wat de regionale atletiekclubs betreft vol met spanning. Dat er ploegen uit de Leidse regio wegzakken naar de distriktscompetitie lijkt duidelijk. Onzeker is nog wie de tegenstander(s) van Bataven volgend jaar zullen worden. Als enige club uit de regio doet Bataven mee aan de districts competities en dat lijkt ze nog jaren te moeten doen. Tenzij de competitie opzet opnieuw ver anderd en dat is niet helemaal ondenkbeeldig binnen de KNAU. De kans dat Bataven dit jaar op reguliere wijze de lande lijke promotiewedstrijd haalt is uiterst klein en daarna zal het (door de persoonlijke belangen van een aantal weglopers in het Pickwick runcircuit) opnieuw falen. Bij de heren is de over macht van het Dordtse Parthe non en het Rotterdamse PAC zo groot dat slechts gehoopt mag worden op een diskwalificatie of een uitvaller bij de tegen standers. Gezien de opstelling van de Leidse ploeg (nog nooit eerder was de ploeg zo sterk) re kent men een beetje op zo'n ge lukje. Daarnaast kan het lopen op de eigen baan voor een stuk je extra stimulans zorgen. Promotie De dames hebben met aanzien lijk minder tegenstand te doen, maar ook hier zal de promotie door het KNAU wegcircuit om zeep geholpen worden. Dat de dames de promotiewedstrijd halen is overigens maar de vraag, zowel Energie uit Baren- drecht als Spark uit Spijkenisse hebben in de voorronden al veel beter dan de Bataafsen ge scoord. Promoveren is er voor beide teams echter niet bij zodat vol gend jaar tegen een, misschien wel twee of drie andere regiona le ploegen aangetreden mag worden. De dames van De Spar taan staan zo slecht dat zij zich op voorhand al gewonnen geven en slechts naar Hoorn vertrek ken „om er een gezellige wed strijd van te maken". Niet op dagen is ten alle tijden degrade ren, iets wat een aantal ploegen vorig jaar tot hun schande ont dekten en in het achterhoofd van coach Jan van Heek gloeit de hoop dat dit opnieuw ge beurt. Spannend De heren van Holland staan nog net boven de streep, maar moeten het in Zwolle doen zon der Fabian van den Barselaar (nog niet voldoende hersteld van een blessure), Jeroen Sun- ter (arm gebroken) en Jan Jan sen (niet in optimale doen na een botsing in de training), maar kunnen wel weer gebruik maken van de diensten van Ha rold van Doorn. „Het wordt best spannend, maar we redden het," is het optimistische geluid in het kamp van voorzitter Brandwijk. De heren van AAV'36 hebben een ernstig, maar luxe pro bleem. De ploeg staat er niet echt best. voor, mist in deze fi nale ook nog Bob Dongelman maar kan dit opvangen door d grote voorraad all rounders di heen en weer geschoven kui nen worden. Optimisme Welke opstelling uiteindelij zal aantreden zal zondag Amersfoort pas duidelijk ziji „Iedereen weet dat hij ingezi?! wordt op twee van de drie aai gekondigde onderdelen. Z kunnen we zonder probleme tot op het laatst nog schuivei13 De jongens beseffen dat dat ni >r dig is en daarom gaat het goed, klinkt ook hier enig optimisme De overige drie ploegen uit d regio mogen met enige oni ning aan de wedstrijden beguv nen. „Als we normaal prestere om de Spartaan heren gaa Waarschijnlijk heeft hij Zwolle voor het eerst weer beschikking over Stefan Molt1 naar, wat een slok op een born scheelt. In Hoorn lijken de d? mes van Holand op eenzelfde „makkie" af te gaan. „Je wei het nooit, maar al onze meide zijn er, we draaien een goede e gezellige wedstrijd," verwoon trainster Anja Vermond d- stemming binnen de ploeg. D r AAV'36 dames gaan in Amen foort de strijd aan met de bes ten uit de eerste divisie, maa hebben daarbij geen enkele as piratie. „Sterker nog, het zot best wel eens zo kunnen zij dat we beter niet kunnen pi moveren omdat we nog ni< sterk genoeg zijn voor de eredW visie," kijkt John NieumeyiFi opnieuw realistisch naar de m< u gelijkheden van zijn ploeg. LEIDEN De nog overge bleven favorieten stelden de wedstrijdleidingen van Nieu we Sloot en OLTC gisteren niet teleur. Paul Roggeveen en Emiel Crama behaalden in Alphen aan den Rijn hun successen. In het dertigplus- toernooi van Oegstgeest dub belen Jan van Duijn en Hein de Jong verder. In Alphen aan den Rijn hielden de geplaatste spelers die giste ren in actie kwamen het hoofd koel. In de Dl-categorie sloeg Paul Roggeveen, met startnum mer drie, zijn opponent Van de Meer het toernooi uit (8-4). Emiel Crama moest één game meer afstaan aan zijn rivaal Paap. De strijd werd met 8-5 be slist in het voordeel van de als vierde getipte Nieuwvenneper. Clubgenoot Jacco Griekspoor kwam niet langs Rian van de Hoef (8-3). Friso Copier behaal de in Nieuwe Sloot een thuiso verwinning. Slachtoffer Bec kers verloor met 8-3. Bij de da mes ging Rieneke Chrispijn met een minimaal verschil ten on der aan Marëlle Patiwael. De CcitLc Qowumt OLTC Het Oegstgeester dertigplus- toernooi heeft in de C-catego- rieën eveneens geen afscheid hoeven nemen van favorieten. Jan van Duijn en Hein de Jong, als tweede getipt in de Cl-klas- se, pakten een vrij eenvoudig zege. Het koppel Van de Geeslj^ /Schooten werd met tweema{ 6-2 teruggewezen. In het singletoernooi op C2-n veau speelden de nummer twee en vier zich een ronde der. Nummer twee Hamid Saïi zegevierde met 6-3 en 6-4 ovi Ron Engel. De als vierde gestar te Van Beelen bond Fred Care aan zijn zegekar (6-1,6-3). Voo Har Meijer is het toernooi te einde. Zijn rivaal Klein bief hem met 6-4,3-6 en 7-5 de baai De dubbelaars Jong/De Bof hebben zich tegen de combini tie Voskuyl/Vink niet echt i het zweet hoeven te werken. I winnaars gaven alleer tweede set één game weg. Wef strijdleiders Eeltje Zeemerin en Arjan Schiphorst kunne zich weer met volledige inzf over de schema's gaan buigel Jean-Paul Bierling zorgde daa met partner Peter Treffers w voor. Zij pakten met 6-1 en ft de winst. De dames Joke Wempe en Ni tie Seijns kraaiden victorie de partij tegen Van de Klerl /Balk. Het duel werd met 6-4 6-3 beslist. Leo Zwart heeft ij het HED1 inmiddels de halve nales bereikt. Na het middel) nachtelijk uur versloeg de O Li C'er zijn opponent Van Me' met 6-2 en 6-1.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12