B Welzijnswerk moet fors inleveren 9 PvdA en Groen Links willen lage inkomens beter beschermen Geen wilde studenten naast 'ecowoningen' Waterbos wijkt voor woningen B3 kinderopvang duurder Goedkeuring voor appartementen Pelikaanstraat Broers vast in Huis van Bewaring Niet voor iedereen CcidóeSou/ta/nt 1Et rde LÈÏÖEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 jEIDEN Op het welzijns werk in Leiden moet het ko- nende jaar 75.000 gulden vorden bezuinigd. Daarbij wordt de directe hulpverle- ïing aan de inwoners van leiden zoveel mogelijk ont- :ien, aldus het Leidse college /an b en w in zijn 'Ontwerp- p jrogramma Welzijn en Zorg L993'. Kinderopvang in Lei- len wordt wel duurder, iet grootste deel van het te be zuinigen bedrag hoopt het col- ege te besparen via een ver pande samenwerking tussen le Stichting Welzijn Leiden SWL), SKIL het overkoepe- end orgaan voor club- en juurthuizen en de Vrijwilli- [erscentrale. Deze moeten in de labije toekomst een gemeen- chappelijke ruimte en overhe id met elkaar delen, iaatregelen, die in 1994 zelfs [noeten resulteren in een be- paring van 270.000 gulden. ^Volgens b en w hebben de maat regelen geen sluiting van luurthuizen of daling van het tantal formatieplaatsen tot ge- rolg. iet idee om in elk geval de itichting Welzijn en het SKIL ie laten samenwerken, is al vim een jaar oud. Dit voorjaar Irong de gemeenteraad bij het :ollege nogmaals aan op meer luidelijkheid over de gewenste iamenwerking. Daar kon het lollege echter nog steeds geen intwoord op geven. Wel werd luidelijk dat aan de twee instel- UV!' lingen inmiddels een derde was toegevoegd, de Vrijwilligerscen- trale. Blijkbaar wil het college hier nu echt vaart achter zet ten, omdat samenwerking een zeer omvangrijke besparing moet opleveren, een bedrag van 270.000 gulden in 1994. Speeltuinen In het programma stellen b en w voor om de ouderbijdrage voor kinderopvang met ingang van volgend jaar met vijf pro cent te verhogen. Dat zou moeten kunnen omdat de ou derbijdrage de afgelopen jaren niet is aangepast aan de stijgen de kosten. Langzaam maar ze ker komt er ook weer geld los voor de renovatie van speeltui nen. Voor een opknapbeurt van twee speelplaatsen wil het col lege een bedrag van 50.000 gul den vrijmaken. Het gaat om speeltuinen aan de Anna van Saksenstraat en de Ambon- straat, allebei aangelegd in de jaren twintig. Een deel van het welzijnspro- gramma is terug te vinden in de gisteren gepresenteerde bezui nigingsnota van het college. De vereniging Vrouwen oriënteren zich op de Samenleving (VOS) moet het in 1993 met 10.000 gulden minder stellen. B en w gaan ervan uit dat het VOS op een goedkopere wijze kan wor den gehuisvest, bijvoorbeeld in een van de buurthuizen. VOS zal sowieso moeten verhuizen omdat het huidige onderko men, de Kaasmarktschool, ge sloopt gaat worden ten behoe ven van het winkelcentrum De Sleutelhof. Ook het budget voor activitei ten ter bevordering van inter nationale solidariteit wordt met 10.000 gulden gekort. Een besparing die mogelijk is nu het aantal op Zuid-Afrika gerichte acties is verminderd. Geen cent Uit het welzijnsprogramma blijkt tevens dat er geen gulden meer is vrijgemaakt voor Volks universiteit K O. Het college houdt, zoals het al eerder had aangekondigd, vast aan de be zuinigingsopdracht. In 1993 krijgt K O 400.500 gulden en geen cent meer. Een dreigbrief in de richting van het college en de ambtelijke top van de direc tie cultuur heeft daar niets aan kunnen veranderen. Volgens de instelling is ruim 80.000 gulden meer nodig om de begroting sluitend te krij gen. Het bestuur van K O houdt eveneens voet bij stuk en blijft bij haar standpunt dat zonder extra geld de toekomst van de volksuniversiteit op het spel staat. Als eerste maatregel is het schrappen van de mees- terserie, de 'levensader' van K O, in voor het seizoen '93/'94 aangekondigd. Dat is namelijk de grootste post op de begroting. Tegelijkertijd wordt daarmee echter de ondergang ingeluid. Als de gemeente niet snel ingrijpt, kunnen er minder cursussen, concerten en andere culturele evenementen worden De gemeenteraad buigt zich vanaf 29 oktober over het ont werpprogramma Welzijn. Feest Volgende week is alles weer normaal voor de leerlingen van de Leidse Houtschool. gevestigd te Oegstgeest'. In het kader van defeestweek kregen de leerlingen gisteren Deze week is voor hen echter geen dag hetzelfde geweest. En waarom niet: je school les van leerlingen van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Zij presenteer- bestaat tenslotte maar één keer zestig jaar. Op 20 april 1932 werd de eerste steen ge- den de kinderen een staaltje dansexpressie. Vanavond wordt de week afgesloten met metseld en op 30 augustus van dat jaar werd de school officieel geopend. Initiatiéfne- een groot feest. foto: wim van noort mer was de 'Vereeniging tot Stichting.en Instandhouding van scholen met den Bijbel, LEIDEN Het gat aan de Pelikaanstraat, tegenover vonden het plan een goede voortzetting van het win- en zal licht moeten worden afgegraven. Daarnaast de studentenflat, is zo goed als dicht. kelgebied en daar ontbrak het in dit stukje straat aan. moet een olietank worden weggehaald. Voor de bouw zullen wel zes bomen moeten sneuvelen. De commissie ruimtelijke ordening ging gisteravond Drie grote kastanjes zullen naar de middenberm wor- De appartementen zullen tegen de 200.000 gulden akkoord met de bouw van winkels en 25 appartemen- den verplaatst, de grote linde blijft staan op wat later gaan kosten, de penthouses 'doen' nog eens 25.000 tot ten over vier verdiepingen daarboven. Alle fracties het voorplein moet worden. De bodem is licht vervuild 50.000 gulden meer. ter AN. jEIDEN Hoewel de mees- e partijen in de Leidse ge- neenteraad de strekking van le heroverwegingsnota van iet college van burgemeester :n wethouders wel onder- chrijven, zijn ze het niet al- emaal eens met de voorge- nk itelde bezuinigingen. Vooral le besparing van 270.000 Jef[ulden op de grote welzijns- nstellingen roept vraagte kens op. Daarnaast moet ook iet nodige worden wegge- ilikt bij de bezuinigingen op inderwijs. ,Niet altijd even gezellig maar vel verdedigbaar", zo be- chouwt CDA-fractievoorzitter Klück de heroverwegingsno- a. Hij kan zich wel vinden in de neeste maatregelen die worden langekondigd. Het school- iwemmen moet erop zijn ge- icht dat een kind het basisdi- iloma haalt, en daarvoor krij- 'en de leerlingen een jaar. „Dat iluit aan bij onze gedachten- De zware efficiency- naatregel die de welzijnsorga- ïisaties krijgen opgelegd, keurt lij eveneens goed. „Het college leeft daarbij vastgelegd dat de jjjj.eerstelijns werk, de uitvoering ■op wijkniveau, niet wordt aan- [etast. Dat is voor ons voldoen- iar- ize Zijn collegafractievoorzitter H. Baaijens (PvdA) volgt het college aanzienlijk kritischer. „Ze hebben de begroting slui tend gekregen, dat is knap, maar ik vind het niet indruk wekkend". De notitie beant woordt weliswaar aan de eisen die de PvdA-fractie had gefor muleerd, zoals een structurele dekking van een structureel te kort. Maar een aantal maatre gelen noemt hij 'buitengewoon pijnlijk', zoals de kortingen van 25.000 gulden op het Instituut Burgerraadslieden en van 10.000 gulden op de cursussen Vrouwen oriënteren zich op de 'Samenleving (VOS). „Dat laat ste wordt door ons niet geaccep teerd". Hun eigen wethouder Koek (onderwijs) zullen ze het vuur aan de schenen leggen over de bezuinigingen op leerlingen vervoer en onderwijsvernieu wing. Het terugschroeven van de budgetten voor onderhoud acht Baaijens niet zo'n heikel punt: „Wij zitten met onze bud getten boven de rijksnormering maar we kunnen daar niet eeu wig geld bijleggen. Dara hebben we in het verleden al voor ge pleit". En over het schoolzwem men: „De wethouder gaat er van uit dat iedereen een zwem diploma moet kunnen halen. Liefst in één jaar, en anders in twee jaar. Met die verklaring kan de fractie morrend akkoord gaan". In navolging van het CDA zet ook de PvdA vraagte kens bij het uitstel van onder houd aan bestratingen. „Fiets paden en stoepen liggen er nu al slecht bij. Ik betwijfel of dat twee jaar uitstel verdraagt, ze ker nu de gemeente aansprake lijk kan worden gesteld voor on gevallen door slecht onder- En bijna vanzelfsprekend heeft de fractie ook moeite met de verhoging van het lozingsrecht met dertig gulden, die voor elke aansluiting gelijk is. „Zo'n las tenverzwaring mag niet ten Oppe )ok de verhoging van het lo- tingsrecht met dertig gulden ►er aansluiting vindt hij te echtvaardigen. „Wij hadden weliswaar als uitgangspunt ge- 'omen dat er geen verdere las- enverzwaring mocht optreden, erwijl dit wel degelijk te be lhouwen is als een lastenver zwaring. Maar het is tegelijk «n doelheffing en je mag wel zichtbaar maken waarvoor je het wilt gebruiken. Als met de «tra opbrengst van 1,5 miljoen gulden de nodige investeringen 'n de riolering kunnen worden bekostigd, lijkt mij dat duide lijk". Het voor twee jaar op schorten van de onderhoud aan en voetpaden daarente- noemt hij 'zonder meer een De belangrijkste maatregelen op een rijtje: verhoging van het lozingsrecht met 30 gulden, ten behoeve van vervan ging riolering; verhoging van de liggelden, om kosten van havens meer te dekken; verhoging tarieven ontsmettingsdienst; verhoging leges hinderwetvergunning; invoering belasting op kabels in gemeentegrond, een maatregel die in andere steden al is ingevoerd en vooral vervelend is vbor EWR, PTT en stadskabei; invoering van OGB op onroerend goed in aanbouw, waarvan onder meer tuinhuisjes overigens worden uitgesloten; invoering van reclamebelasting, wat een andere toetsing van de preca- rio betekent; korting op onderwijsvernieuwing, waardoor minder materiaal voor in tercultureel en emancipatieonderwijs kan worden aangeschaft. Ook wordt het gemeentelijk computerproject stopgezet; beperking schoolzwemmen tot een jaar; beperking vergoeding leerlingenvervoer, waardoor alleen leerlingen die op meer dan twee kilometer afstand van school wonen, een vergoe ding krijgen; beperking extra geld voor technisch onderhoud, wat een aanpassing aan de rijksnormen betekent; beter hergebruik binnen gemeentelijk apparaat; meer plaatsingen van werklozen in een baan door GSD; uitstel onderhoud bestratingen gedurende 1993 en 1994, wat in 1995 en 1996 wordt ingehaald; verlaging gemeentegarantiegrens van 250.000 naar 175.000 gulden, wat een verlaging van het risico betekent; afstoten van gebouwen, waaronder het Gulden Vlies in de Breestraat; extra huuropbrengst door nieuwe reclamemast op Roomburg; korting op kinderopvang; besparing door samenwerking stichting Welzijn, SKIL en Vrijwelli- gerscentrale; korting op Instituut Burgerraadslieden; korting op VOS-cursussen; korting op internationale solidariteit; korting op subsidie VW; vertraagde verhoging wijkbudgetten sociale-vernieuwingswijken. koste gaan van de lagere inko- Woonlasten Die kritiek wordt onderschre ven door de fractie van Groen Links. „Wij zullen dan ook voorstellen om grotere gebrui kers, zoals bedrijven, meer te laten betalen en kleine huis houdens minder. Zo'n verdeel sleutel ontbreekt nu volledig", aldus fractievoorzitter J. Lau rier. De notitie kan hij 'in grote lijnen kan onderschrijven', maar twijfels heeft hij bijvoor beeld bij de efficiencymaatregel voor de welzijnsinstellingen. „Er zijn ook andere instellin gen die erbij betrokken kunnen worden. Waarom is daar niet ook naar gekeken?" Over het leerlingenvervoer en het schoolzwemmen is in zijn frac tie evenmin het laatste woord gezegd: „Het gaat hier om rela tief geringe bedragen maar het is wel belangrijk". Net als zijn collega van de PvdA wil hij meer duidelijkheid hebben over de verhoging van liggelden voor pleziervaartuigen en woonbo ten. Laurier vreest ook hier een forse verhoging van de woon lasten. Hapsnap Oppositiepartij D66 is vanzelf sprekend niet gelukkig met de notitie. „De kerntakendiscussie die was aangekondigd bij de Voorjaarsnota is duidelijk niet gevoerd. Deze notitie is een vi sieloos stuk, met bezuinigings voorstellen die hapsnap bij el kaar zijn geraapt", aldus frac tievoorzitter P. Langenberg. Zijn overige kritiek sluit echter nauw aan bij die van de coalitie partijen. Ook D66 heeft grote bezwaren tegen kortingen op het Instituut Burgerraadslie den en de VOS-cursussen, ter wijl ook het uitstel van onder houd op voet- en fietspaden geen verstandig voorstel wordt genoemd. Verlaging van de grens voor ge meentegarantie schrikt men sen die juist van een huur- naar een middenklassekoopwoning willen gaan, af, vreest D66. Inbrekers komen twee keer langs LEIDEN De Leidse politie heeft vanmorgen twee 19-ja- rige Leidenaren aangehou den, die tot twee keer toe wil den inbreken in een woning aan de Kaiserstraat in Lei den. De 19-jarige bewoonster zag een van de mannen rond 2.00 uur in haar slaapkamer staan. Vermoedelijk was er op dat mo ment nog iemand in het huis, want de vrouw hoorde ook be neden gestommel. Toen ze het op een gillen zette, gingen de in brekers ervandoor. Nadat de politie was langsgeweest en on derzoek niets had opgeleverd, kon de vrouw niet meer in slaap komen. Tot haar verbazing zag ze door het raam rond 5.00 uur dezelfde inbreker samen met twee andere mannen op het huis afkomen. Terwijl aan de voordeur werd gerommeld, bel de de vrouw de politie. Deze kon op de Vliet een 19-jarige Leide- naar aanhouden, die aan het signalement voldeed. Op de Boisotkade werd een van zijn handlangers aangetroffen. ALPHEN AAN DEN RIJN De eerder deze week aan gehouden broers van 28 en 30 jaar zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justi tie. Zij werden maandag gearres teerd toen de jongste werd be trapt bij een inbraak bij een we genbouwbedrijf aan de Koper- weg. Hij heeft zeventien inbra ken bekend, en mishandeling van zijn moeder en twee broers. Bij één inbraak haalde hij voor 20.000 gulden weg. Al het geld ging op aan drugs. Hij betichtte zijn 30-jarige broer van mede plichtigheid aan twaalf wonin ginbraken. Deze werd maandag aangehouden vlak nadat hij zijn 32-jarige broer te grazen had genomen. Hij heeft drie inbra ken bekend. D66: LEIDEN Als het aan D66 had gelegen, was er gisteravond geen goedkeuring gegeven aan het bouwplan voor drie studen tenflats aan de Klikspaanweg. De flats zouden pal naast de toekomstige vijftien ecologische woningen in de wijk de Coebel komen. Die combinatie achtte D66-woordvoerder Willem Egels verre van verstandig. „Ik verwacht hier in de toe komst grote problemen", ful mineerde hij tegen het in zijn ogen onzalige plan. „Je dwingt hier heel anders geaarde bewo ners naast elkaar te leven. De ecobewoners willen juist rust, terwijl iedereen weet dat stu denten er toch een heel ander levensritme op na houden". Ook de aantasting van de priva cy en de te verwachten geluids overlast van brallende en fees tende studenten brachten hem ertoe tegen het plan te stem men. Hij vond in WD'er Laila Driessen een oprecht mede stander. Beide waren wel be reid hun mening af te stemmen op klachten van bewoners van de Haagweg, die bij deze gele genheid nogmaals lieten horen het niet met de bouw van de flats, die vijf respectievelijk zes verdiepingen hoog zijn, eens te zijn. Er sneuvelt een klein bos voor, terwijl de buurt toch al weinig groen meer over heeft, de vijf etages hoge flats tasten hun privacy aan doordat de stu denten zo in hun achtertuinen kunnen blikken, en bovendien is het nieuwe bestemmingsplan nauwelijks drie jaar geleden vastgesteld zodat van de rechts zekerheid voor de burger wei nig terechtkomt, waren hun verwijten. Technocratisch Een meerderheid in de raad, be staande uit de coalitiefracties PvdA, CDA en Groen Links, lie ten zich door de omwonenden niet van hun stuk brengen. „Het voorbereidingsbesluit dat we nemen, gaat niet over het kappen van bomen, niet over een ontsluitinsgweg, niet over de bouw van studentenflats, niet over de ecowoningen of de combinatie van die twee maar over de vraag of de flat een ver dieping hoger mag zijn dan het bestemmingsplan toestaat", vatte PvdA'er Bordewijk de kwestie samen. De twee grote oppositiepartijen vielen meteen over hem heen en vooral WD'er Driessen verweet hem een technocratische visie op de zaak, zonder de kijken naar de gevolgen voor de mensen die er al wonen. Maar een meerder heid kon akkoord gaan met het bouwplan. Toch waren ook zij het eens met de kritiek van de bewoners, dat er geen duidelijk samenhangend beleid is voor de buurt als geheel, waardoor Haagwegbewoners telkens te hoop lopen door nieuwbouplan- nen in de nieuwe wijk de Coe bel. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wórdt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mi Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ 1 _l ■j

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11