Kooplieden fel |;egen horeca ;ussen kramen B Mogelijk vertraging bij bouw van Nationaal Natuurhistorisch Museum bezuinigingen stapelen zich op voor Leiden Persoonlijk cadeau -if Witteman niet in LC- Masters B2 Installatie Van Beek op 1 oktober B3 Amsterdammers gepakt oor diefstal auto Kluis weg uit restaurant n £etd&c@ou/ia/nt LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 aste5IDEN De kooplieden Pa n de Leidse warenmarkt in t centrum blijven fel ge- int tegen terrassen tussen kramen. Vooral op de ieuwe Rijn levert dat on- erkomelijke bezwaren op. ilgens hun voorman, Verplancke, dreigen ze lfs van de Nieuwe Rijn te rtrekken als de kramenrij bokjch onderbroken zal wor- ■Argkooplieden vrezen dat extra rrassen de doorstroom op de :h al smalle Nieuwe Rijn nog lastiger belemmeren dan nu het geval is. Zij pleiten daar voor een concentratie van horeca op en rond de Visbrug de Koornbrug. Verplancke: /ij zijn niet tegen terrassen, 'ekeaar ze moeten niet de markt lemmeren. Er moet duidelijk kozen worden voor de markt voor de horeca op de Nieuwe in. Niemand wil naast een s| rras staan e marktkooplieden blijven larmee lijnrecht tegenover college van burgemeester wethouders staan, dat wel arktkramen met horeca wil ivisselen. Gisteren tijdens de handeling van de Markten- ta in de raadscommissie voor onomische zaken bleken ook partijen het grotendeels met eens te zijn. Deson- :s Oie danks sprak het CDA, de partij van verantwoordelijk wethou der Walenkamp, een lichte voorkeur uit voor terrassen op de kop van de markt, bij de bruggen. CDA'er L. van Vel- zen: ,,Er zou zo min mogelijk met losse terrassen moeten worden gewerkt". Hij kreeg op dat punt steun van de SP en D66. Namens de eigenaars van café De Kroon op de Nieuwe Rijn pleitte C. van Lieshout voor een betere begaanbaarheid van de Visbrug. ,,Bij regenachtig weer is de Visbrug één van de gevaar lijkste bruggen van de stad". Een trapsgewijze bestrating zou volgens haar ideaal zijn. Dat zou echter ook betekenen dat de brug nauwelijks meer te 'nemen' is door auto's en vrachtverkeer, aldus wethou der Walenkamp. 'Blauwe tram' Politiek en ambulante handel konden het gisteren ook niet eens worden over de marktkra men op de Hoogstraat, de 'blau we tram'. Iedereen is het erover eens dat ze lelijk zijn en daarom beter kunnen worden wegge haald. De kooplieden eisen daar echter wel nieuwe, gelijkwaar dige kramen voor in de plaats. Verplancke herinnerde de par tijen eraan dat de pachtcontrac- ten nog een looptijd hebben van vijf jaar. D66-woordvoerder S. Blok liet zich daar weinig aan gelegen liggen: wat hem betreft zouden de kramen binnen een halfjaar zijn verdwenen. De suggestie van Verplancke, om op de hoeken van de Hoog straat kiosken in te richten om de kooplieden tóch hun standplaats te laten behou den kreeg bijval van WD en CDA, een minderheid in de ge meenteraad. Het opheffen van de 'blauwe tram' is daarmee vrijwel zeker geworden. Hulde Er restte de raadsleden gister avond eigenlijk slechts hulde voor de Marktennota. De voor stellen uit de nota zullen tijdens de raadsvergadering op 15 sep tember dan ook vrijwel alle maal worden goedgekeurd. Dat houdt onder meer in dat de markt wordt uitgebreid naar Stille Rijn en Aalmarkt. Walen kamp beloofde echter eerst een oplossing te zoeken voor de be woners van het appartemen tencomplex aan de Stille rijn. Zij protesteerden dat ze op za terdag hun parkeerplaatsen, op de binnenplaats van het com plex, niet meer op of af zouden kunnen. Ook een uitbreiding van de markt naar de Hooglandse Kerkgracht werd toegejuicht. Maar dan wel op voorwaarde dat de hele straat kan worden bezet met kramen. Bestaat daarvoor onvoldoende belang stelling van de kooplieden, dan zou de markt moeten worden beperkt tot het voorplein van de Hooglandse Kerk en de Nieuw- straat. I FOTO: WIM VAN NOORT ÜDSCHEND AM/LEIDEN ;grai De politie van Leiden i jac ieft vanmorgen op de rijks- ;gA4 een 21-jarige Amster- immer aangehouden die ed in een gestolen auto. ,n jn helpers, twee Amster- 25 Dimmers (22 en 18 jaar oud) inden vanmorgen in Lisse Ne arden aangehouden, by PUI!auto was gestolen in een Ve- isjap straat in Leidschendam. De ;enaar van de wagen werd ikker van wat lawaai, keek het raam en zag iemand 5tiel< n eigen auto wegrijden. De an belde onmiddelijk de poli tie, waarop de politie in de hele regio op de hoogte werd gesteld. Op de rijksweg A4 werd de auto door de Leidse politie gesigna leerd. De bestuurder moest op de afrit Leiden-Zoeterwoude stoppen voor een politiewagen die dwars op de weg was gezet. In Lisse konden vanmorgen een 22-jarige en een 18-jarige Am sterdammer worden aangehou den, die de 21-jarige Amster dammer met weer een andere auto naar Leidschendam had den begeleid. In deze auto werden een honk balknuppel, een gaspistool, een slotentrekker en munitie aan getroffen. LEIDEN Een losse kluis met daarin een kleine 10.000 gulden is de afgelopen nacht verdwenen uit een restau rant aan het Noordeinde in Leiden. De 32-jarige eigenaar consta teerde vanmorgen vroeg dat de ruit van zijn restaurant met een baksteen was ingegooid. Behalve de kluis, miste de man een onbekend bedrag aan klein geld uit de kassa. Bij de ondertekening van de overeenkomst werden twee kunstwerken onthuld van de Leidse kunstenares Janneke Brinkman-Salentijn. Omwonenden weigeren te vertrekken LEIDEN Problemen met omwonenden overschaduw den gisteren de feestelijkhe den rond de ondertekening van de overeenkomst voor de nieuwbouw van het Natio naal Natuurhistorisch Mu seum (NNM) bij het Pesthuis in Leiden. Voor de nieuw bouw moeten vier woningen op het terrein van het Pest huis worden gesloopt'. Een aantal bewoners weigert ech ter te vertekken. Gisteren werd in het Pesthuis de overeenkomst getekend voor de bouw van een nieuwe accom modatie voor het Nationaal Na tuurhistorisch Museum. De nieuwbouw verrijst aan de Ples- manlaan en wordt via een luchtbrug verbonden met het monumentale, onlangs geres taureerde Pesthuis. Daarvoor moeten een aantal woningen in de directe omgeving wijken. Het is de bedoeling dat het NNM in 1997 zijn poorten opent voor het publiek. Voor de bouw en inrichting van het mu seum is een bedrag begroot van ruim honderd miljoen gulden. Met dit mammoetproject moet een einde komen aan de ver snippering van de activiteiten van het NNM over zeven vesti gingen in de Leidse binnenstad. Voor de meeste van die vesti gingen is al een andere bestem ming gevonden. Zo komt in het museum voor Geologie en Mi neralogie aan de Hooglandse Kerkgracht een Centrum voor Beeldende Kunst. Vertraging De bouw van het NNM zou wel eens grote vertraging kunnen oplopen doordat drie van de vier gezinnen die in de te slopen huizen wonen, niet willen ver huizen. De bewoners hebben huurbescherming tot 1994 en kunnen door te procederen de sloop daarna nog eens zeker twee jaar uitstellen. „Dat is be paald niet een klein probleem", verzucht directeur van der Wei den. Hij denkt een oplossing te hebben gevonden in het be woonbaar maken van de vrou wengevangenis, ook op terrein van het Pesthuis. Maar be woonster Van Beek, die al 57 jaar aan de Pesthuislaan woont, is vooralsnog niet tevreden met dit alternatief. „Het is niet ver gelijkbaar met het huis en het tuintje dat ik nu heb". Ze is wel bereid te verhuizen als er een nieuwe woning op het terrein wordt gebouwd, zoals de vorige directeur haar ooit zou hebben beloofd. Van der Weiden blijft optimis tisch en denkt er samen met de bewoners wel uit te komen. Lukt dat niet, dan moet de bouw volgens hem hoe dan doorgaan. „Desnoods komt de luchtbrug vlak over de schoor steen van het huis van me vrouw van Beek heen. Al is dit natuurlijk een krankzinnig idee", aldus Van der Weiden, die overigens met nog een pro bleem kampt. Voor de bouw van het museum is er weliswaar vol doende budget, maar voor de in richting moet nog ruim tien miljoen gulden worden ver gaard. Van der Weiden hoopt dit geld via de overheden en sponsors bijeen te krijgen. r\mn ni*irtin nlrt Do r*L-Ar D nil AriOAtl mo orin HTir Al (T (Vervolg van voorpagina) [ervJiDEN Een verhoging n de lozingsrechten (riool- cht) met dertig gulden, rhoging van leges en tarie- n, afstoten van taken en bouwen en een strenge idgetdiscipline voor de ge- lentelijke directies. Dat n de belangrijkste elemen- n in de notitie die het colle ge van burgemeester en wet houders vanmorgen presen teerde. De maatregelen moeten een structurele bezuiniging van jaarlijks 6,3 miljoen gulden op leveren. En dat is ook wel no dig, want voor de komende vier jaar wordt een miljoenentekort voorzien als er geen maatrege len worden genomen. In 1994 bedraagt het tekort 8,1 miljoen Heroverwegingsoperatie 1993 Programma Wel zijn en Zorg 1993 Onlangs heeft het college van Burge meester en Wethouders de ontwerp-nota 'Heroverwegingsoperatie 1993' en het ontwerp-programma Welzijn en Zorg 1993 vastgesteld. In de ontwerp-nota zijn bezuinigingssuggesties en mogelijke maatregelen ter verhoging van een aantal specifieke inkomsten opgenomen, en in het ontwerp-programma de subsidiëring van welzijnsorganisaties. Tot en met 2 oktober a.s. heeft iedereen gelegenheid schriftelijk reacties op de ontwerp-nota's in te dienen bij het col lege van Burgemeester en Wethouders, postbus 9100, 2300 PC Leiden. De ontwerp-nota en het ontwerp programma liggen ter inzage bij de informatiebalies van het stadhuis en Stadsbouwhuis en zijn daar te koop a 2,50 per stuk. gulden, in 1995 6,8 miljoen en in 1996 6,3 miljoen gulden. Wethouder S. de Vreeze (finan ciën/PvdA) wil het begrotings tekort in 1996 helemaal hebben weggewerkt. Vandaar het be drag van 6,3 miljoen gulden aan structurele bezuinigingen. Maar daarnaast zullen er nog incidentele bezuinigingen moeten plaatsvinden, voor vol gendjaar 1,8 miljoen gulden. In de begroting voor 1992 ver wachtte het gemeentebestuur nog weliswaar- na een om vangrijke bezuinigingsronde dat er vanaf 1994 een overschot op de begroting zou ontstaan. Door overschrijdingen op aller lei posten zoals sociale ver nieuwing en minder geld van de rijksoverheid voor bij voorbeeld onderwijs en stads vernieuwing moest dat meerjarenbeeld echter rigou reus worden bijgesteld. Dat werd bekend gemaakt in de Voorjaarsnota, die in juni werd gepresenteerd. De Voorjaarsno ta vormt de basis voor de begro ting voor volgend jaar. Na de zogeheten 'juni-circulaire' van het ministerie van binnenland se zaken, werd duidelijk dat het tekort nog een miljoen gulden hoger werd. De nota luidde een periode in van discussies binnen het colle ge van burgemeester en wet houders op welke posten kan worden bezuinigd. De afgelo pen weken zijn de mogelijkhe den door de directie financiën doorgerekend. Wethouder De Vreeze formuleerde aan het be gin van de discussieronde drie uitgangspunten: er vallen geen gedwongen ontslagen bij de ge meente, de OGB stijgt niet ver der dan was afgesproken en er is geen lucht meer in de begro ting. Met dat laatste bedoelde hij dat er niet meer van elke post een beetje zou worden af geknabbeld. Er zouden duidelij ke keuzes in het beleid moeten worden gemaakt: wat doet de gemeente nog wel, en wat niet langer. De 'kaasschaafmetho de' werkte bij dit omvangrijke tekort niet meer. Dat heeft soms tot behoorlijke aanvaringen met zijn collega's geleid, erkent de wethouder. „Elke vakwethouder gaat na tuurlijk pal voor zijn eigen be leid staan. En het is dan mijn taak als wethouder van finan ciën om hen ervan te overtui gen dat er toch wel degelijk ook in hun begroting zal moeten worden gezocht naar mogelijk heden". Maar daar slaagde hij niet altijd in: „Een week voor de afrondende bespreking zaten we nog steeds met een tekort van 2 miljoen gulden. En het is vervelend als je moet constate ren dat de ene collega wel braaf zijn huiswerk heeft gedaan en met een lijstje komt, terwijl de ander dat niet heeft gedaan Het heeft erin geresulteerd dat bijvoorbeeld cultuur- en onder wijswethouder Koek volgend jaar bijna 750.000 gulden inle vert, terwijl haar collega van verkeer en economische zaken Walenkamp de schade voor '93 heeft weten te beperken tot 250.000 gulden. In zijn geval zijn er niet eens wezenlijke be zuinigingen nodig, terwijl Koek volgend jaar al begint met kor ting op schoolzwemmen, extra faciliteiten voor onderwijs, leer lingenvervoer en technisch on derhoud op schoolgebouwen. De afzonderlijke wethouders hebben desondanks toch wat van hun paradepaardjes weten te redden. Cultuur en kinderop vang blijven buiten schot omdat het speerpunten zijn. Aan sport wordt voorlopig niet getornd omdat daarvoor nog steeds geen duidelijk beleid is gefor muleerd. De Vreeze: „Daar wil len we juist meer voor uitge ven". De autoluwe binnenstad blijft eveneens onaangetast, al zal daar pas geld voor worden vrijgemaakt als de ruimte er ook daadwerkelijk is. Voor soci ale vernieuwing wordt zelfs structureel 1,2 miljoen gulden meer vrijgemaakt. De ambtenaren zullen echter worden geconfronteerd met een vacaturestop. Als de directeu ren van de directies ook duide lijk hebben met hoeveel perso neel ze kunnen werken, zal overtollig personeel worden herplaatst. De Vreeze verwacht felle dis cussies in de gemeenteraad over de bezuinigingsvoorstel len. „De bezuinigingen die vo rig jaar werden gepresenteerd (voor 10 miljoen gulden-red) waren nagenoeg pijnloos. Daar in werden nog geen duidelijke keuzes gemaakt, Nu zal dat wel moeten". Dat is ook zeker de opzet van De Vreeze. Hij vindt, zoals een groot deel van de nieuwe lichting binnen zijn par tij, dat de overheid zich eens moet bezinnen op haar taken pakket. De tijd dat de overheid gemeente, provincie dan wel rijk alle maatschappelijke ta ken voor haar rekening nam, is zijns inziens voorbij. „Maar dan krijg je de discussie dat die of die taak niet kan worden afge stoten, want dat is te pijnlijk voor de burger. En maak je geen duidelijke keuzes, dan krijg je dat als verwijt". Die kerntakendiscussie durven de partijen, ook de coalitiepar tijen in Leiden, wel degelijk aan. Na de desastreuze cijfers uit de Voorjaarsnota, gaven alle fractievoorzitters al te kennen dat het afstoten van taken de meest effectieve manier was om uit de financiële problemen te raken. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i-&< Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Op de pen moet staan: aarde I JNZ 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9