e banaan moet zich weer huisvoelen in Rotterdam Duidelijke winststijging Internationale Nederlanden Economie a n ven wil dertigjarige toppositie behouden CD-I pas tweede helft jaren '90 aantrekkelijk voor consument Directeur Akwarius ontkent dreiging van faillissement Leidse Courant i donderdag 3 september 1992 i i gaan tarwe-export subsidiëren it één miljard dollar HINGTON - De Verenigde Staten gaan het programma |de bevordering van hun tarwe-export aanmerkelijk uitbrei- Er wordt één miljard dollar extra uitgetrokken voor subsidies k export van dertig miljoen ton tarwe naar 28 landen, zo staat [n gisteren uitgegeven verklaring van het Witte Huis. [ens de verklaring moeten de extra subsidies de export naar die Jcten stimuleren waar de Amerikaanse tarwe-exporteurs con- fcntie ondervinden, vooral van de gesubsidieerde export van de hpese Gemeenschap. Een Amerikaanse regeringsfunctionaris üaarde dat de VS niet uit zijn op een handelsoorlog, maar wel Lbsidie-concurrentie met de EG op de afzetmarkten voor tar- pil aangaan. De subsidies die de EG en de VS aan hun land- geven belemmeren al een hele tijd de goede afloop van de on- indelingen over de liberalisering van de wereldmarkt. Deze •ekingen, de zogenoemde Uruguay-ronde, hadden in decem- 3 moeten zijn afgerond, maar kunnen door de nieuwe sub- Is van de VS opnieuw worden vertraagd. Winst Gouda Vuurvast ruim gehalveerd GOUDA Gouda Vuurvast heeft in de eerste zes maanden van dit jaar het resultaat na be lasting ruim zien halveren van 698.000 tot 316.000. Het bedrijfsresultaat daalde van 1 miljoen naar 0,3 miljoen. Gelet op het order bestand verwacht het bestuur dat het resultaat in de tweede helft van dit jaar ten minste gelijk zal zijn aan dat van de eerste zes maanden. Over geheel 1991 bedroeg dit resultaat 1.959.000.Enerzijds is het lagere resultaat het gevolg van de voortgezette slechtere ten dens in de staal- en alumimiumsectoren, waar door de vraag naar vuurvaste produkten sterk achterbleef. Anderzijds is een positief effect uitgegaan van het beleid van de onderneming zich te richten op marktsegmenten voor hoog waardige produkten. Staatslening brengt zeven miljard op DEN HAAG De opbrengst van de 8,25 pro cent 15-jarige staatslening, waarop de in schrijving gisteren is gesloten, heeft 7 mil jard bedragen. De gemiddelde uitgiftekoers kwam uit op 99,98 procent. Het ministerie van financiën toonde zich zeer tevreden over de opbrengst van de lening. De inschrijving op de lening werd op 24 au gustus geopend. Storting op de lening moet op 15 september plaatsvinden. Aflossing vindt in één keer plaats op 15 september 2007. Gehele of gedeeltelijke vervroegde af lossing is niet toegestaan. De lening is de vijf de voor de dekking van de financieringsbe hoefte in 1992, geschat op 47,4 miljard. Hiervan is nu 40,3 miljard gedekt op de openbare kapitaalmarkt. Stad Rotterdam start met Schuld van Van Gils SR-Bank zeker 165 miljoen ROTTERDAM Een initiatief van Stad Rotterdam Verzekeringen, de SR-Bank, is per 1 september 1992 van start gegaan. De bank zal exclusief voor de onaf hankelijke verzekeringsadviseur werkzaam zijn. Hier door wordt het intermediair de mogelijkheid geboden, behalve het verzekeringspakket, zijn dienstverlening uit te breiden met bancaire zaken. De SR-Bank staat onder toezicht van De Nederlandsche Bank. Alle acti viteiten van de SR-Bank zullen per bank of giro plaats vinden. De verplichtingen van de bank worden volle dig door Stad Rotterdam gegarandeerd. De dienstver lening start met drie flexibele en sterk concurrerende spaarprodukten. Directeur van de bank is B. Kats (37), afkomstig van ABN AMRO. De produkten van de bank zijn beschikbaar voor verzekeringsadviseurs die een samenwerkingsovereenkomst met de SR-Bank heb ben gesloten. ANTWERPEN - De curator van het failliete con fectiebedrijf Van Gils Intercontinental (VGI) heeft thans in totaal drie miljard Belgische frank of/ 165 miljoen aan schulden boven water gehaald. Circa 55 miljoen is verschuldigd aan de ABN AMRO Bank. Een andere grote schuldeiser is de sociale ze kerheid in België die een kleine 20 miljoen op VGI heeft te vorderen. De rest van de schulden is ver deeld over Duitse, Italiaanse en Nederlandse leve ranciers. Dit heeft curator mr. W. Smets gisteren gezegd. De curator is bang dat VGI reddeloos verlo ren is. De 176 personeelsleden die in het Belgische Essen werkten, zijn inmiddels voor het overgrote deel ontslagen. Met het voortschrijden van de tijd acht mr. Smets de kans dat zich nog een serieuze gegadigde voor de failliete boel meldt steeds kleiner worden. ET VOGELS keli 'TERDAM - „Gateway lurope: Rotterdam. Met totale overslag in 1991 290 miljoen ton goederen 0 jaar wereldhaven no. aldus de ronkende tekst een persbericht van het ïeentelijk Havenbedrijf erdam. Het is duidelijk, erdam viert een feestje. rtig jaar wereldhaven, 42 c,.ird gulden, oftwel 10 pro van het bruto nationaal ukt (alle in Nederland ge- uceerde goederen en dien- red.) wordt in of aan Rot- hm verdiend, werkgelegen- voor 290.500 mensen", de tekst verder. Rotterdam [its op zijn haven en wil dat in ook. Dertig jaar wereld- in is een mooi jubileum, de ondernemers zijn meer met de toekomst. Contai- fruit en petrochemie ten de toekomst van Rot- am als grootste haven ter eld veiligstellen. derwehaven staat centraal e grote fruitoorlog tussen terdam en Antwerpen. Aan staan de enorme koel- sen van Rotterdam Fruit minal te glanzen in de zon. Een Chileens vrachtschip wordt ontdaan van een lading appels, gadegeslagen door de vissers. Veel is er niet aan te zien. De appels liggen in een koelruimte van het schip en moeten koel gehouden worden. Op het moment dat de kratten uitgeladen worden staat al een heftruck klaar, die de lading razendsnel in de koelcellen rijdt. De grote glanzend meta len opslagloodsen blijven geslo ten om de kou binnen te hou den. Naar de omvang van de loodsen te meten moeten er ge noeg appels liggen om heel Eu ropa voor een jaar hiervan te voorzien. Bananen Wat doen die aluminium brood jes eigenlijk in de fruithaven en die hopen schroot? „Die moeten hier inderdaad verdwijnen", legt Mary-Ann Sandifort van het Gemeentelijk Havenbedrijf uit. „De Merwehaven moet de grote voedselhaven van Rotter dam worden". De metaalboe- ren zullen hun broodjes bin nenkort dus elders moeten ont schepen. Groente en fruit zijn belangrijk voor de Rotterdamse haven. Vo rig jaar werd 33 procent van de Europese groente en fruit via Rotterdam overgeslagen. De import uit niet EG-landen loopt voor 18 procent via Rotterdam en er wordt een flinke toene ming van de handel verwacht. De gemeente Rotterdam wil daarom voor 100 miljoen gul den in de nieuwe fruithaven in vesteren. De bedrijven zullen daar zeker nog een gelijk be drag tegenover moeten zetten om Rotterdam aantrekkelijk te maken voor de fruitvervoer- ders. Vooral de banaan moet zich weer thuis gaan voelen in Rot terdam. Toen de verladers eni gejaren geleden met hun bana nen naar Antwerpen gingen was dat een flinke klap voor de haven. „De banaan moet terug naar Rotterdam", werd dan ook het motto. Bananen zijn met name in Oost-Europa enorm populair. De banaan belooft dan ook een interessante groei er te worden in de. komende ja ren en daar wil Rotterdam zijn graantje van meepikken. Olie „Toegevoegde waarde" is de be langrijkste kreet uit het nieuwe toekomstplan van Rotterdam. Toegevoegde waarde in de praktijk is het best te zien bij de natte bulk, voornamelijk olie en olieprodukten. De natte bulk is met 140 miljoen ton verant woordelijk voor bijna de helft van de totale aanvoer in de Rot terdamse haven. Het grootste deel van de olie wordt verwerkt tot benzine en andere bruikba re brandstoffen. Een deel van de olie wordt in de chemische industrie verwerkt tot kunst stoffen. Het plastic afwasteiltje komt uiteindelijk uit dezelfde tanker als de benzine voor de auto. Veel toegevoegde waarde wordt verdiend in de chemische en petrochemische industrie. Direct en indirect verdienen 100.000 mensen verdienen hier hun brood en als het aan de ge meente Rotterdam ligt komen er daar nog duizenden bij. De eerste slag is al binnen, want Eastman Chemicals, een groot Amerikaans chemiebedrijf, be sloot onlangs een nieuwe fa briek in Rotterdam te bouwen. Dat al die olie en chemie de Rot terdamse regio er niet milieu vriendelijker op maakt is een toenemend punt van zorg. Er worden ambitieuze milieudoel stellingen geformuleerd, maar voorlopig zal het er wel niet schoner op worden in de Rijn- Containers Containers, containers, contai ners. De container wordt gezien als het vervoermiddel van de toekomst. Jaarlijks worden er 2,5 miljoen containers omgesla gen in Rotterdam en als het aan het aan het Havenbedrijf ligt groeit dat aantal tot 5,8 miljoen stuks in 2010. In'de container sector zijn twee grote bedrijven actief, ECT en Unitcentre, een dochter van havengigant Pak hoed. Op enorme terminals worden containers van de sche pen gehesen, boten van 150 me ter lang en 30 meter hoog. Bo vendeks staan daar nog eens vier lagen containers bovenop. ECT heeft zijn nieuwste termi nals zelfs helemaal geautomati seerd. De containers worden door onbemande karretjes feil loos naar hun plek in de loods gereden en er door andere weer uitgehaald voor verder vervoer. De aantallen overgeslagen con tainers mogen dan indrukwek kend zijn, veel werkgelegen heid levert het niet op. Veel geld overigens ook niet. Rotterdam is met Antwerpen in een felle strijd geraakt over de contai ner. Beide havens willen hun toekomstige groei grotendeels halen uit de container. Een ware tarievenstrijd zorgt er voor dat er in de havens maar weinig verdiend wordt aan de overslag. „Wij slagen er in in een groeiende markt geen geld te verdienen", merkte ECT baas Wormmeester al eens iro Dr. ir. Gerrit Wormmeester met op de achtergrond de Rotterdamse Eemhaven. Na 22,5 jaar heeft hij af scheid genomen als voorzitter van de raad van bestuur van het container-overslagbedrijf ECT. FOTO: ANP nisch op. Toch willen Rotter dam en het rijk binnenkort 450 miljoen gulden investeren in nieuwe terminals voor contai ners. Pakhoed en ECT moeten dan zelf nog de nodige miljoe nen op tafel leggen, maar die ruziën nog over de vraag wie wat gaat betalen. Ruzie is overi gens een veelvoorkomend feno meen in de Rotterdamse haven, die meestal weer snel bijgelegd wordt. De verwachting is dus dat de bedrijven er wel uitko- Stukgoed De overslag van containers vergt nog veel investeringen voor er iets op verdiend kan worden. De haven heeft dan ook grotere plannen onder het mot to 'de container moet open', oft wel een hogere toegevoegde waarde. Als het aan het Haven bedrijf ligt worden de produk ten uit de containers in Rotter dam verwerkt. En containers vervoeren alles, of het nu kle ding, videorecorders of kratten bier betreft, steeds meer goede ren vinden hun weg over zee via dc container. Rotterdam wil daarom binnenkort beginnen met de aanleg van drie distribu tiecentra waar de containers kunnen worden geladen en ge lost, goederen kunnen worden gesorteerd en geetiketteerd en zelfs geassembleerd. Dat moet dan de nodige extra werkge- legnheid opleveren. De aandacht is dus grotendeels gericht op nieuwe ontwikkelin gen. Daarmee komt het oudste en meest aansprekende broer tje van havenactiviteiten, het stukgoed, steeds meer in de ver drukking. Staal, hout, auto's en dergelijke worden steeds meer in Antwerpen gelost. De lagere lonen, langere werkdagen en meer meegaande vakbonden maken Antwerpen tot een ge duchte concurrent voor Rotter dam. Alleen in het fruit kan Rotterdam goed meekomen. Rotterdam oriënteert zich nu op deze noodlijdende sector. Waarschijnlijk zal een deel van het stukgoed naar Antwerpen worden afgestoten. In ruil daar voor willen de Rotterdamse ha venbaronnen dan wat rust aan het containerfront. Romantiek is mooi, maar de harde werke lijkheid dwingt tot rationele keuzes. uk op ndesbank tot iteverlaging leit OS (LIJN De Duitse Bun- lank komt ook in eigen land 'er steeds sterkere druk te om de rente te verlagen, gezaghebbende Deutsche i itut für Wirtschaftsfor- ïng (DIW) liet gisteren we- dat de centrale bank niet aarzelen om de rente te jen nu de kans op een eco- lische recessie groter wordt iet gevaar voor de inflatie oer. De Bundesbank hield haar tweewekelijkse adering. iet buitenland bestaat al kritiek op het hoge ren- il in Duitsland. De daaruit tvloeiende kracht van de k heeft geleid tot zware op de koersen van de dol- oet pond sterling en andere ta's. Voor andere landen is daardoor moeilijk de rente irlagen om de economie de ige impulsen te geven. DIW staat in Duitsland alleen met zijn zorgen over sconomische ontwikkeling, voorzitter Van de economi- adviesraad van de rege- Herbert Hax, zei vorige nd al dat het land dicht bij recessie is. De door de rege- geraamde economische "EKElfci van twee procent in 1992 jaane jlgens hem niet meer haal- 0k: gte het economische klimaat J®" stachtig wordt, blijkt onder uit het feit dat het aantal ijfsfaillissementen dit jaar coupi1 k toeneemt na een jarenlan- f=x laling. Het Duitse bureau statistiek maakte gisteren md dat het aantal in de eer- lelft van 1992 met 14,5 pro tot 4.780. Nutsmedewerkers demonstreren C. Ritzema van het CFO spreekt demonstrerende werknemers toe uit de nutsbedrijven (energiesector). De demonstratie werd gisteren in Arnhem gehouden ter ondersteuning van de landelijke vakbondson derhandelaars. Vandaag zijn de cao-onderhandelingen, die in juni stukliepen, weer hervat. Inzet van het conflict was een 33,6-urige werkweek en een ploegentoeslag. foto: anp (ADVERTENTIE) DEN HAAG - De consu ment is de koménde jaren niet van plan om een CD-L- speler aan te schaffen. De eventuele doorbraak van de Compact Disc Interactive- speler mag pas op zijn vroegst in de tweede helft van de jaren negentig wor den verwacht. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek 'CD-I in beeld' van het Leidse bureau Research voor Beleid. Bijna een kwart van de onder vraagde professionele informa tiegebruikers geeft aan dat hun bedrijf zonder meer geïnteres seerd is in de aanschaf van een CD-I-speler. Nog eens een kwart antwoordt dat de interes se met name afhankelijk is van de prijs van het apparaat en/of de sotware die beschikbaar komt. De interesse voor aanschaf van een CD-I-speler voor privé-ge- bruik is daarentegen zeer ge ring: slechts 6 procent is zonder meer geïnteresseerd. Circa twee derde van de ondervraag den geeft aan voorlopig zeker niet tot de aanschaf van een CD-I-speler over te gaan. Waarschijnlijk overweegt men pas een CD-I-speler aan te schaffen als de net gekochte traditionele CD-speler aan ver vanging toe is en de prijzen van de CD-I-speler en CD-speler naar elkaar zijn toegegroeid. Philips introduceert de CD-I in Nederland tijdens de Firato in Amsterdam van 14 tot 17 sep tember. Het Eindhovense be drijf richt zich direct tot de con sument en verwacht binnen en kele jaren forse aantallen CD-I- spelers te hebben verkocht. CDI, het jongste lid van de CD- familie, kan bewegende beel den, geluid en grafiekjes vanaf een CD-schijfje tonen. De ge bruiker kan naar hartelust beeld, geluid, tekst en grafieken combineren. AMSTERDAM - Het bank en verzekeringsconcern In ternationale Nederlanden Groep (ING) heeft over het eerste halfjaar een „bevredi gende" stijging van de resul taten geregistreerd. De net towinst nam duidelijk, met 7,2 procent, toe van 707 miljoen tot 758 miljoen, of per aandeel van 2,99 tot 3,16. Het interimdividend wordt met vier procent ver hoogd van 1,49 tot 1,55. Het bestuur handhaaft voor het hele jaar de verwachting van een redelijke groei van de be drijfsomvang en van een ten minste even hoge winst als in 1991. Toen boekte de groep een uitkomst van 1,57 miljard, overeenkomend met 6,78 per aandeel. ING had eind juni een balansto taal van 312,7 miljard; dat houdt een stijging van vijf pro cent in ten opzichte van de 297,8 miljard van eind decem ber. Het zichtbaar eigen vermo gen ging ruim 10 procent om- EN EM BEE WORDT IE EN GEE AMSTERDAM De integratie van de NMB Postbank Groep en NMB Bank in het ING-concern wordt op 9 september voor het pu bliek zichtbaar. Dan wordt een kolossale reclamecampagne ge start en zal de thans nog keurig ingepakte naam ING Bank op de vierhonderd NMB-kantoren met vlagvertoon worden onthuld. Dit staat in de nieuwe krant voor het NMB-personeel, die onder de naam Banknieuws van de persen is gerold. Een tipje van de sluier is al opgelicht. Op reclameborden in tram- en bushuisjes en op re clamezuilen staat al vermeld EN EM BEE WORDT IE EN GEE. Vanaf 9 september zullen tonnen briefpapier en ander drukwerk vanuit de magazijnen van de ING Bank worden verspreid. Er wordt tevens een nieuwe huisstijl ingevoerd. De regels hiervoor zijn vastgelegd in een brochure waarin instructies staan voor het gebruik van de nieuwe naam, het nieuwe briefpapier, de envelop pen en'memo's, verslagen, faxbladen en dergelijke. Het personeel krijgt zelfs uniforme kleding aangemeten. hoog van 13,9 miljard naar 15,3 miljard, vooral door in houden van winst en een waar destijging van de aandelenpor- tefeuille. In de verzekeringstak van het concern steeg het premie-inko men met 5,5 procent van 9,4 tot 9,9 miljard en nam de op brengst van de belegde midde len toe van iets minder dan 4 miljard tot iets meer dan dat be drag. Het resultaat vóór belas tingen verbeterde van 477 miljoen tot 495 miljoen. In het geval van de levensverzekering was de premiegroei het sterkst in de gebieden waar ING nieu we bedrijven opbouwt alsmede in Noord-Amerika en Australië. Het schadeverzekeringsbedrijf liet een verbetering van de re sultaten zien; de winst steeg van 7 miljoen tot 26 miljoen, terwijl het premie-inkomen 1,1 procent omhoog ging naar 3,3 miljard. In Nederland ging het schaderesultaat achteruit maar in Noord-Amerika en Australië verbeterde het. Bij de Britse dochtermaatschappij Orion, waarvan de activiteiten op 1 september zijn beëindigd, nam het verlies weliswaar af maar bleef het aanzienlijk. In het bankbedrijf van ING steeg het resultaat vóór belas tingen met 10,4 procent van 498 miljoen tot 550 miljoen. De kredietverlening werd met 4,6 procent uitgebreid van 126,5 miljard gemeten naar de stand van eind december tot 132,3 miljard eind juni. De binnenlandse kredietverlening groeide met bijna twee procent, de buitenlandse met 17,6 pro cent. ING heeft voor het bin nenland bewust gekozen voor terughoudendheid bij het ver strekken van kasgeldleningen. Het renteresultaat nam met een dikke tien procent toe tot 2,45 miljard, mede door een toeneming van de rentemarge. „Stunten met losse vliegtickets is een ramp voor de reiswereld" ZEIST Het stunten met goedkope vliegtickets en de toe nemende verkoop van losse vliegtickets wordt een financië le ramp voor de reiswereld in 1993. Die waarschuwing liet B. Schötz, directeur van A-Reizen, gisteren in Zeist horen. Hij deed dat op een persconferentie waar het samengaan van A-Reizen en OAD-Reizen per 1 november nader werd toegelicht. „Het is moeilijk om kwaliteit spakketten te verkopen", aldus Schötz. Het stunten met goed kope losse tickets stoort hem. „Waar blijft het stukje winst voor de reiswereld. Bedrijven die onder de marges van het be staansrecht gaan werken, krij gen straks financieel de dood steek". A-Reizen is al twintig jaar gespecialiseerd in verre rei zen. Vanaf 1 november is ze een volle dochter van O AD, die vooral is gericht op bus/vliegva- kanties in Europa. OAD-directeur J. ter Haar noemde de verre reizen van A- Reizen een prachtige aanvul ling op met name de vlieg- en busreizen in Europa. Deze kun nen met kennis van A-Reizen nu ook worden uitgebreid naar bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten en Mexico. Ook wat betreft inkoop, automatisering en der gelijke zien beide voordelen. ALMERE Financieel di recteur H.W.M. Meulman van de groothandel in biolo gische produkten Akwarius bv in Almere heeft gisteren ontkend dat het bedrijf met faillissement wordt bedreigd. In een aan alle relaties van het bedrijf gestuurde mede deling erkent Meulman wel dat er met „diverse branche genoten" wordt gesproken over samenwerking, waaron der Fertilia in Lelystad. Meulman heeft maandag de on geveer veertig personeelsleden van het bedrijf over de stand van zaken ingelicht. Dinsdag wilde hij daarover nog geen en kele mededeling doen. In de mededeling aan de rela ties schrijft hij dat „om de con tinuïteit te verzekeren, een ver betering van de winstgevend heid echter absoluut noodzake lijk is". Dat zal volgens hem worden bereikt door „een ver dere sanering van de activitei ten, waarbij Akwarius zich vol ledig zal gaan richten op de ker nactiviteiten. Meulman sluit niet uit dat daardoor „enkele arbeidsplaatsen" zullen ver dwijnen. Kernactiviteiten zijn volgens hem de ontwikkeling, produktie, groothandel en ex port van biologische en biolo- gisch-dynamische produkten. Meulman schrijft dat het be drijf de eerste zeven maanden van dit jaar een positief resul taat heeft behaald. Bovendien is door een financiële injectie van de aandeelhouders dit jaar de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen aanzienlijk verbeterd, aldus Meulman. Automatisering NS uitgebreid Een NS-medewerker gezeten achter beeldschermen informeert an dere medewerkers over de op handen zijnde automatiseringsprojec ten 'Post 21voor onder meer de verkeersleiding. De presentatie ge beurt in een trailer, de zogeheten 'Roadshow'. De foto toont een toe komstige werkplek op een verkeersleidingspost. foto: anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7