deelstaten villen lagere itkeringen sielzoekers „Proces naar Europese eenwording op schema" Buitenland Van den Broek: grotere kans op vrede in Midden-Oosten asa overweegt missie vee sondes naar Pluto Vijf staten in VS 'New Netherland ~*i: drieduizend man tra naar Somalia W YORK/MUQDISHO - De Verenig- .Naties zullen drieduizend man extra met een opkomende burgeroorlog in door burgeroorlog en honger ge- het zuiden van het land, is afgezet. Somalia sturen, ondanks de wei- Volgens een radioverklaring deelden ng van een van de Somalische milities de leiders van het Tazdjiekse parie hen toe te laten tot gebied dat onder ment en het kabinet mee geen ver- Nabijev afgezet Tien jaar voor Brit in Irak Zoo Parijs lijkt gered 'Maffia-alarm' op PARIJS - Na de dierentuin van Londen lijkt ook de It3.liR3.llS0 VÜCffVCldCll redding nabij voor de Zoo van Parijs in het bos van Vin- controle staat. Dit heeft de secretaris eraal van de VN, Boutros Boutros-Gha- steren in Jakarta gezegd. In Zimbabwe jaar bij algemene verkiezingen toch DOESJANBE - De Tadzjiekse presi dent, Rachmon Nabijev (62), die in de TA nh *- u u i afgelopen weken te kampen kreeg BAGHDAD - De Brit Michael Wain- mennes. De 72 meter hoge betonnen khmrots, jarenlang ROME - De maffia zou een aanslag beramen op een wright (42) is in Irak veroordeeld tot tien trots var.het dierenpark maar-nu met instorten be- van de luchthavens van Milaan, Malpensa en Linate. jaar gevangenisstraf, omdat bewezen '?T°r. Tmei\ e#vif f '^?ni:steryan onderwijs en in heel Noord-Italië is alarm geslagen na het onder- werd geacht dat hij het land illegaal is bin- ,u uur ac ang ree ekendgemaakt dat hij 17 mil- scheppen door de Italiaanse veiligheidsdienst SISMI nengekomen. Wainwright zit gedetineerd Joen gulden vrijmaakt voor de herstelwerkzaamheden. - in de Abu Grhaib-gevangenis in Baghdad,' BePn 1994 moet restauratie voltooid zijn. waar ook zijn landgenoot Paul Ride (33) en vijf miljoen slachtoffers van de de helft van de bevolking moeten doen met nog minder maïs, om :ies te zijn met een kwart van wat zij ig hebben om te overleven. De regering 't als reden op dat er problemen zijn de voedselinvoer. Gewonden bij aanslag in Kabul kelijk Tazdjikistan werd, maar in i na maanden van massaprotesten ge noopt was een coalitieregering te vor men met nationalistische, democrati sche en fundamentalistische opposi tiegroeperingen van een telefoongesprek tussen twee beruchte mafio- si. Een van hen, een vertrouweling van de al twintig jaar voortvluchtige gangster Toto Riina, die wordt beschouwd als de hoogste baas van Cosa Nostra, waarschuwde daarbij zijn gesprekspartner om in de maand september het vliegveld van Milaan te vermij- KABUL Drie bewakers zijn gewond geraakt toen gis- den. De politie heeft dat uitgelegd als een mogelijke ten dat, evenals in het geval van Ride, ook teren voor de poort van het presidentieel paleis in de Af- aankondiging van een aanslag, die dan bedoeld zou in het geval van Wainwright scherp pro- ghaanse hoofdstad Kabul een autobom ontplofte. De kunnen zijn om de aandacht af te leiden van Sicilië, test zal worden aangetekend bij de Iraak- bom ontplofte op ongeveer 400 meter van het gebouw Op alle vliegvelden van Noord-Italie wordt deze se autoriteiten, omdat de strafmaat „bui- waar minister van defensie Ahmed Shah Massoud ver- maand een verscherpte controle uitgeoefend van pas ten alle proporties" is. gaderde met generaals van het Afghaanse leger. sagiers, bagage en geparkeerde auto's. trouwen meer te hebben in de pro- communistische Nabijev, die vorig vastzit. Ook Ride is veroordeeld omdat hij - - Irak illegaal zou zijn binnengekomen. Hij de eerste president van een onafhan- heeft zeven jaar gekregen. Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken liet we- 1ANS WIJNANDS icht NN Asielzoekers in in moeten rekening hou- met aanzienlijk lagere Leringen. Behalve de kos- van onderdak en verple in centrale opvangte- zen kan er binnenkort guit nog een zakcentje asielzoekers af. iale uitkeringen op rekenin- van asielzoekers overschrij- is onverantwoord. Leden de Roma en Sinti-families loemenië en het voormalige ;oslavië moeten zo snel mo- Ejk naar het land van her- ïst worden teruggestuurd, lat het mensen zijn die zich wensen aan te passen. :e socialistische deelstaat- listers van sociale zaken, len SPD, hebben met deze jX't praken voor opschudding »rgd in de Bondsrepubliek. ocj juist socialistische be- nj.( dslieden zulke uitspraken "nheeft velen verrast, omdat 3PD tot nu toe voor een vrij fangsbeleid voor asielzoe- en vluchtelingen heeft ge- |mann Heinemann van drhein-Westfalen en zijn ega Günter Jansen van iswijk-Holstein willen hun ega's van de overige deelsta- binnenkort een voorstel n de sociale uitkeringsregels e stellen. Bovendien zouden in en de deelstaten ieder r de helft de sociale uitke- jen aan asielzoekers moeten n betalen in plaats van de leenten zoals dat tot nu toe eurt. laatste tijd zijn in Duitsland diverse plaatsen steunfrau- ontdekt, gepleegd door lzoekers die op meerdere itsen tegelijk aanklopten sociale uitkeringen en die kregen. Vaak automatisch, bankoverschrijvingen, het- n minister Heinemann een erantwoorde manier van n vindt. Heinemann zegt het klimaat in veel, vooral itduitse, steden is vergiftigd het verkeerde gedrag van aaide groepen asielzoekers, nemann gebruikt het woord euners' niet, maar gaf met aanduiding Roma en Sinti duidelijk aan om welke ipen het gaat. Duitse minister van binnen- dse zaken Rudolf Seiters e£ gisteren harde kritiek VN „Je che van de oppositionele SPD om dat de asielaanvragen niet snel genoeg worden verwerkt. Rohd de 360.000 aanvragen liggen nog onbehandeld op de bureaus van de ambtenaren. Volgens de SPD gebeurt dit uit politieke overwegingen. Het sociaal-de mocratische bondsraadslid Jür- gen Trittin beschuldigde de bondsregering ervan „te profi teren van de straatterreur" en „de stemming te benutten die ontstaat door het hoge aantal asielzoekers om een grondwets wijziging door het parlement te drukken". De sociaaldemocra tische premier van de Duitse deelstaat Rheinland-Pfalz, Ru- dolf Scharping, eiste het ont slag van Seiters. Seiters liet we ten dat de grote toestroom van asielzoekers de schuld is van de achterstand in de verwerking van de asielaanvragen en sprak van een „campagne" tegen hem. In de eerste acht maanden van het jaar zijn 140.000 asiel aanvragen afgewerkt, hetgeen een record is, maar het aantal nieuwe dossiers stijgt sneller dan het aantal afgewerkte aan vragen. Rostock Volgens staatssecretaris van binnenlandse zaken Hans Neu- sel was de bondsregering al maanden op de hoogte van de onhoudbare situatie in Rostock en in andere steden. In mei had Neusel de regering al gewaar schuwd dat de situatie in Ros tock uit de hand dreigde te lo pen omdat het aantal vluchte lingen dat voor opvang naar deze Oostduitse stad werd ge stuurd veel te hoog was. Het boulevardblad Bild meldde vandaag dat voormalige agen ten van de Oostduitse inlichtin gendienst, de Stasi, bij het ge weld tegen asielzoekers in Ros tock betrokken waren. De krant zegt die informatie te hebben uit een vertrouwelijk rapport van minister van bin nenlandse zaken Rudolf Sei ters. Bild haalde Erwin Mar- schewski aan, de woordvoerder voor binnenlandse zaken van de regeringsfracties in het par lement, die zei dat de Stasi blijkbaar tot de rellen had aan gezet „om de democratie omver te halen". Hij zei ook dat een onderzoek zou moeten worden ingesteld naar de banden tus sen voormalige Stasi-agenten en neo-nazi's. Vier voormalige Stasi-agenten zouden zijn gear resteerd bij de rellen. SHINGTON - De Ameri- nse ruimtevaartorganisatie heeft vergevorderde men om nog voor het einde deze eeuw twee onbemande mtesondes te sturen naar de neet Pluto. Pluto is de ne- de en verst verwijderde pla in ons zonnestelsel en tot toe de enige die niet door ruimtesondes is be- ht. NASA wil in 1998 of '99 e kleine sondes van onge- 160 kilogram elk lanceren, moet gebeuren met een Ti- 4-raket, waarna de sondes island wil eilanden nog niet afgeven Hulp Nicaragua Nicaragua heeft gevraagd om internationale hulp voor de slachtoffers van de vloedgolframp, die aan bijna 90 mensen het leven heeft gekost en duizenden bewoners van over spoelde woongemeenschappen dakloos heeft gemaakt. Volgens het hoofd van de dienst burgerdefensie worden nog 150 personen vermist. WASHINGTON - Bijna - 00 jaar nadat Nederlandse kolo nisten voet aan wal op Ameri kaanse bodem zetten wordt er een nieuwe poging ondernomen het Nederlandse erfgoed van Amerika bij het Amerikaanse publiek onder de aandacht te brengen. Als dat lukt gaan de staten De laware, Pennsylvania, New Jer sey, New York en Connecticut voortaan New Netherland he- ten. Het eerste gedenkbord zal op 16 november in de staat De laware ceremonieel worden onthuld, mogelijk in aanwezig heid van Amerikaanse en Ne derlandse hoogwaardigheidsbe kleders. De plaats die voor het eerste bord is uitgekozen is Le wes waar in de zeventiende eeuw de eerste Nederlandse ne derzetting in Amerika Swanen- dael werd gevestigd. Het is de bedoeling dat er bij de grenzen van die staten borden komen te staan die automobilisten wel kom heten in 'New Nether land'. Het is een initiatief van een Ne derlandse lobbyist in Washing ton, Coen Blauw, en een Ameri kaanse medewerker van de Ne derlandse ambassade in Was hington, Steve Moazed, in het kader van de Dutch American Heritage Council in Washing ton. De Republikeinse senator van Delaware, William Roth, heeft de gedenkplaat in Lewes een goede herinnering van het Nederlandse erfgoed in Dela ware genoemd. Het noordoos ten van de Verenigde Staten heet om historische redenen New England. Waarom zouden de staten die een Nederlandse historische traditie hebben dan niet New Netherland heten?, vraagt Coen Blauw zich af. Per slot van rekening waren de Ne derlandse nederzettingen in Amerika de eerste Europese vestigingen in de nieuwe we reld. Blauw is uit Nederland af komstig en ijvert in Washing ton hoofdzakelijk voor Taiwan. Het New Netherland plan moet in twee fasen gaan werken. In eerste instantie komen er bor den op alle plaatsen waar we gen de grens van een van de vijf New Netherlands overschrijdt. De borden zullen het opschrift krijgen: ,,U betreedt nu het ge bied dat tussen 1609 en 1664 New Netherland heette". S-militairen naar Suriname RAMARIBO Een Amerikaanse missie van hoge legerofficie- bezoekt Suriname de komende week. „Het is de eerste stap ir een samenwerking tussen de ministeries van defensie van de enigde Staten en Suriname", aldus minister Siegfried Gilds. Surinaamse legerleiding ziet af van participatie in het overleg Gilds volgende week met de militaire missie van de VS voert. de circa 5,7 miljard kilometer tot de planeet in zeven jaar zon der omweg afleggen. Exclusief de lancering zou de missie niet meer mogen kosten dan 400 miljoen dollar (circa 680 mil joen). De twee sondes zullen on derzoek doen naar de atmosfeer en het oppervlak van Pluto en haar maan Charon. De planeet, die in 1930 werd ontdekt, heeft een doorsnede van 2284 kilome ter en is daarmee zelfs kleiner dan onze maan. Een dag duurt op Pluto bijna 6,4 aarddagen, een jaar 248 aardjaren. BRUSSEL Europees com missaris Martin Bangemann heeft goede hoop dat de EG het doel, een interne markt zonder binnengrenzen per 1 januari 1993, kan halen. Op dit moment, 120 dagen voor het 'uur U', is volgens Bange mann 90 procent van de maat regelen door de Twaalf goedge keurd. Gemiddeld is al 70 pro cent van de EG-richtlijnen ver taald in nationale wetgeving. Het afschaffen van de grens controles stuit echter in het Verenigd Koninkrijk nog op enig verzet. Van de twaalf lidstaten tonen de Fransen en de Denen zich opmerkelijk genoeg de beste uitvoerders van de 174 EG- richtlijnen die aan de basis lig gen van de Europese eenwor ding. De Denen hebben al 150 maatregelen omgezet in een na tionale wetgeving, de Fransen zijn met 141 een goede tweede. Het slechtst doen de Belgen het. Maar dat heeft onder meer te maken met de regeringscrisis eind vorig jaar en de moeizame kabinetsformatie begin dit jaar. Nederland is in de EG-statistie- ken een gemiddelde leerling. Volgens commissaris Bange mann verantwoordelijk voor de binnenmarkt zijn aan het begin van de herfst goe de resultaten bereikt op het ge bied van het vrije verkeer van kapitaal en personen. Ook op de economie heeft de aanloop naar het Europa zonder binnengren zen een positief effect gehad. Door effectief in te spelen op de ontwikkelingen zijn door het bedrijfsleven sinds 1988 in de EG 1,5 miljoen nieuwe banen geschapen. Dat neemt niet weg dat er vóór en na 1 januari 1993 nog heel wat zaken technisch en juri disch moeten worden uitgeplo zen om ze voor de Twaalf aan vaardbaar te maken. Bange mann verwacht niet dat er op alle punten een akkoord zal zijn, maar vindt datgene dat nu is bereikt hoopgevend. Grenscontroles Hoewel Bangemann overal de bereidheid ziet om de grenscon troles voor EG-burgers af te schaffen, maken toch vooral de Britten op dit punt nog een pro bleem. Zij vinden dat de afspra ken geen rechtstreekse juridi sche verplichtingen inhouden ten aanzien van de grenscon troles. De Britten zijn met name bang dat het afschaffen van de paspoortcontrole aan de binnengrenzen illegale immi gratie in de hand werkt. Bangemann zei op dit punt geen juridisch gevecht te willen aangaan met de Britten, maar te streven naar een aanvaard baar compromis. „Controle van' EG-burgers zonder enige reden zal niet meer mogelijk zijn. Maar het is natuurlijk wel zo dat, wanneer er vermoedens be staan dat een EG-burger be trokken is bij criminele activi teiten, controle te rechtvaardi gen is", aldus de commissaris. naar zijn mening over het Franse referendum, zei Martin Bangemann dat een afwijzing van het Verdrag van Maastricht leidt tot een ramp zalige situatie in Europa. De ra tificatie van het Europees ver drag over de politieke en mone taire unie valt dan stil, is de overtuiging van Bangemann en zijn collega, de Belg Karei van Miert (verkeer en milieu). Ban gemann hekelde gisteren in Brussel de Franse oppositie te gen 'Maastricht'. Volgens de Duitse vice-voorzitter van de Europese commissie gebruikt die oppositie oneigenlijke argu menten, die bovendien worden ingegeven door binnenlandse overwegingen. „Je ziet in heel Frankrijk protestborden van boze boeren. Zij protesteren te gen de Europese landbouwher vormingen. Maar daar gaat het Verdrag van Maastricht hele maal niet over". De Franse vrees voor Duitse overheersing in de EG is vol gens Bangemann niet' reëel. „Het Verdrag van Maastricht voorziet in de invoering van een Europese munt en een Europe se centrale bank. Daardoor valt het overwicht van de mark en de macht van de Bundesbank weg. Duitsland heeft dus eigen lijk meer redenen om 'Maas tricht' af te wijzen", aldus Ban gemann, die vaststelde dat in zijn land desondanks alle partij en zich achter Europa hebben Europees commissaris Karei van Miert zei gisteren in de Brusselse krant Le Soir dat als de Fransen 'Maastricht' afwij zen, zij Duitsland belasten met een politieke rol, waar het op dit moment niet om vraagt. Id i JERUZALEM - De Neder- landse minister van buiten gaande bezoek, nog tijdens het bewind van premier Shamir. Ditmaal vermeed Van den Broek zelfs iedere vorm van kri tiek op het Israëlische bezet- tingsbeleid en verkoos hij de na- landse zaken, Hans van den druk te leggen op „het nieuwe Broek, heeft in Israël „teke- tijdperk". „Het is duidelijk", Europees commissaris Martin Bangemann nen van hoop" ontdekt voor het vredesproces in het Mid den-Oosten. Na intensieve besprekingen met de Israëlische premier Yitzhak Rabin en zijn minister van buitenlandse zaken Simon Peres, zei de Nederlandse be windsman er bij zijn Europese collega's op te zullen aandrin gen de nieuwe Israëlische bena dering van het vredesproces te ondersteunen. Van den Broeks optimistische geluiden vielen samen met een opmerking van Israëls premier Rabin, die giste ren zei „dat er binnen een jaar vrede kan worden bereikt met de Arabische wereld". Minister Peres sprak gisteren, na afloop van zijn gesprek met minister van den Broek, van een „veel belovende opening" in de afge lopen tien dagen van het vre desproces. Het één dag durende werkbe zoek van de Nederlandse minis ter verliep in een opvallend prettiger sfeer dan zijnvoor zei hij, „dat deze regering ernst maakt met de vredesonderhan delingen, niet alleen met de Pa- lestijnen, maar ook met „een lastige rivaal als Syrië". Van den Broek sprak de hoop uit, dat de gebaren van goede wil die Israël intussen gemaakt heeft, zullen worden beant woord door de Palestijnen en de Arabische landen. „Ik verwacht dat zij daar op een goede en flexibele manier gebruik van zullen maken", zo zei hij. Hij wenste met name de Palestijnse delegatie moed en wijsheid toe om de nieuwe kansen te grij pen. „Er moet nu inhoudelijk worden onderhandeld, zonder te worden afgeleid door obsta kels, zoals de nederzettingen in bezet gebied". Van den Broek had tijdens zijn bezoek aan Israël ook'met de Palestijnse leider Faisal Hoes- seini in Oost-Jeruzalem willen praten. Hoesseini liet echter verstek gaan, omdat hij samen met PLO-leider Yasser Arafat in het buitenland verbleef. „Jammer", vond de minister, „maar Hoesseini heeft me laten weten mij zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk in Den Haag, te willen ontmoeten". Van het on verwachte gat in zijn drukke programma maakte de Neder landse bewindsman gebruik door langer dan gepland te overleggen met premier Rabin en „mijn goede vriend Simon" Peres. Beiden lieten minister Van den Broek weten, dat Eu ropa een actieve rol kan spelen in besprekingen over wapenbe heersing in het Midden-Oosten. Japan: 1800 man naar Cambodja TOKYO - De Japanse regering wil over een periode van 14 maan den 1800 militairen en burgers naar Cambodja sturen om daar deel te nemen aan een vredesoperatie van de Verenigde Naties. Het Japanse kabinet neemt op 8 september een definitieve beslis sing. De VN-vredesmacht in Cambodja (UNTAC) werd in maart opgezet om de vier voormalige strijdende partijen in het land te ontwapenen en Cambodja voor te bereiden voor verkiezingen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5