a Pamfletten roepen Serviërs in ons land op tot bomaanslagen Binnenland Personeel inrichting moet leren omgaan met agressie ELSEVIER d0ENE Limburg geniet voorkeur bij 'weg in eigen land' Geld voor regionale aidsbestrijding SOMALIË WORDT MET UITSTERVEN GIRO 6108 Bosnische moslims krijgen aparte opvang li Lange rokken in najaarscollectie Rob Kroner I duinrell UIT DE WEEKBLADEN Huisterroristen hu H^DETIJD LEIDSCHENDAM Limburg staat bovenaan het lijstje van Nederlanders die in eigen land op vakantie gaan. Dat blijkt uit het zojuist gepubliceerde Provinciaal Imago On derzoek 1991, waarin wordt vastgesteld dat het aantal binnenlandse vakanties van 7,4 miljoen in 1986 steeg naar 10,4 miljoen in 1991, een stijging van 41 procent. Het ei gen land als vakantiebestemming is voor Nederlanders steeds aantrekkelijker geworden, doordat zij er meer over weten. De voorkeur van de meeste Nederlanders gaat na Limburg uit naar Gelderland. Groningen is duidelijk het buitenbeentje. Slechts 2 procent zegt daar een vakantie door te willen brengen. Ook Flevoland is met 4 procent niet erg populair. Voor het onderzoek, dat is verricht in opdracht van het Nederlandse Bureau voor Toerisme (NBT), het ministerie van economische zaken en een aan tal VW's werden ruim 3600 Nederlanders ondervraagd. Proces verbaal tegen chauffeur lekkende auto AMSTERDAM - De rijkspolitie in Ouder kerk aan de Amstel heeft gisteren proces-ver baal opgemaakt tegen de chauffeur van de vrachtwagen die dinsdag op de rijksweg A9 een zeer giftige chemische vloeistof verloor. Het leidde urenlag tot een verkeerschaos rond Amsterdam. Ook tegen de transportonderne ming waar de chauffeur voor reed is proces verbaal opgemaakt. Aan de hand van een on derzoek is volgens een woordvoerder van de rijkspolitie vastgesteld dat verschillende bepa lingen van de Wet Vervoer Gevaarlijke Stoffen zijn overtreden. De chauffeur' had geen ver voersdocument bij zich, er was geen zoge noemde afzendersverklaring, de chemische stoffen zaten in een niet gesloten verpakking en de lading was niet goed vastgemaakt. UTRECHT - Het bestuur van het Aids Fonds stelt een half miljoen gulden beschikbaar om de aids-bestrijding op plaatselijk en regionaal niveau te stimuleren. Het geld is bestemd voor kleinere, experimentele projecten. Het fonds ziet de 500.000 gulden als een 'overbruggingsbudget'. Het moet, nu de aids-bestrijding is overgeheveld naar de gemeenten en provincies, ruimte schep pen voor het bijstellen van prioriteiten en het vrij maken van gelden voor de aids-bestrijding. Het is de bedoeling dat het budget personen, instellin gen en lagere overheden ertoe brengt vernieu wende activiteiten te ontplooien op het gebied van de zorg en op dat van de preventie van aids. Het Aids Fonds wil vooral projecten stimuleren waarmee (sub)doelgroepen beter worden bereikt. Antroposofische psychiatrische kliniek geopend in Bilthoven UTRECHT In Bilthoven heeft de eerste antroposofische psychiatrische kliniek in Nederland gisteren haar deuren geopend. Het centrum is genoemd naar prof. dr. B. Lievegoed die zelf de openingshandeling verrichtte. De kliniek biedt ook reguliere psychiatrische zorg en wil daarmee een brug slaan tussen de antroposofische en re guliere geneeskunst. Lievegoed is een ze nuwarts die deskundig is op het gebied van de antroposofische psychiatrie. Bij de ope ning zei hij dat „genezing berust op ont moeting, ontmoeting van wezens met el kaar". De kliniek kent zowel een besloten als een open gedeelte. Er zijn 24 plaatsen, vooral voor acute opname en kortdurende klinische behandeling. Er zijn acht plaatsen voor deeltijdbehandelingen een polikliniek. DEN HAAG De afgelopen week zijn er in ons land pam fletten verspreid, waarin Serviërs worden opgeroepen „de vijanden van hun land" ook buiten het voormalige Joegoslavië te bestrijden. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) neemt de zaak ernstig op. Zij heeft alle poli tiekorpsen geadviseerd extra waakzaam te zijn. De vlugschriften, die gesteld zijn in de Servokroatische taal, zijn afkomstig van het zogehe ten Servische Bevrijdingsleger in het Buitenland. Er staat on der meer in: „We zullen de Ser viërs wreken die zullen sneuve len tijdens bombardementen van de EG, de NAVO, de Vere nigde Staten of de dronken hor den van Jeltsin. Pak dynamiet, TNT en zoek ze op in hun stin kende nesten. Zoek ze op als een levende bom. Wees een ka mikaze en volg het voorbeeld van onze vroegere helden". Mede omdat met 'ze' ook (gewo ne) Nederlandse burgers be doeld kunnen worden, hebben de WD-kamerleden Wiebenga en Dijkstal minister Dales van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd actie te ondernemen. Volgens de liberalen moet alles in het werk worden gesteld om te voorkomen dat de aangekon digde bedreigingen werkelijk heid worden. De verspreiders van de pamfletten dienen te worden opgespoord en berecht wegens opruiing. Het weekblad De Groene Am sterdammer maakte gisteren melding van een vertrouwelijke notitie over terrorisme aan de fensieminister Ter Beek. In dit stuk, geschreven door c deur Waltmann, lid van de de fensiestaf, wordt Ter Beek ge wezen op de mogelijkheid van aanvallen van de Serviërs met Scud-raketten op buitenlandse steden. „In het geval van militaire VN- interventie overweegt Belgrado terreuraanvallen uit te voeren tegen diverse Westerse doelen, zoals Rome, Wenen, Boedapest, Sofia, Tirana, Zagreb en de kerncentrale in Krsko (50 km ten noord-westen van Zagreb). Met uitzondering van Rome en Wenen liggen al deze doelen binnen het bereik van Joegosla vische Scud-raketten", aldus de notitie die is gedateerd op 10 augustus. Volgens een woordvoerder van Defensie is de notitie van Walt- mannn vooral gebaseerd op uit latingen van Radovan Karad zic, de leider van de Serviërs in Bosnië. Cabaretprijs voor Youpvan't Hek AMSTERDAM - Cabaretier Youp van 't Hek heeft de onder scheiding De Hofnar gekregen die wordt toegekend door de Ver eniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Ne derland (VSCD). De onderschei ding De Nar gaat naar cabaretier Bert Visscher. De uitreiking van de prijs, een bronzen beeldje, is op 21 september in theater De Kleine Komedie in Amsterdam. HELP! Goes 444444858 ABN-AMR0 Stichting Hulp Somalië Idoor HANS LEBER DEN HAAG De ruim 300 Bosnische moslims die dezer dagen in Zeewolde aanko men, zullen daar nog enkele weken verblijven. Er wordt gedacht aan een vierde 'tijde lijk opvangcentrum' ergens in het land om de mannen en hun families die ook naar Nederland worden overge bracht onder te brengen. Opname in een van de drie be staande centra is uitgesloten in verband met mogelijke conflic ten omtrent het 'deserteren' van de groep. De Bosnische moslims vallen onder de algehe le mobilisatie voor dat land die bepaalt dat alle mannen vanaf 18 jaar zich voor werk- of ge vechtsdoeleinden beschikbaar moeten stellen. Gevreesd wordt dat de groep in de bestaande centra een „onvriendelijke be handeling" (justitiewoordvoer- der) zullen krijgen, vooral van vrouwen wier mannen nog wel in Bosnië vechten. De groep in Zeewolde heeft al gevochten in Bosnië, maar is de laatste weken op drift geraakt. Volgens de WVC-woordvoerder hebben de mannen nogal wat meegemaakt en was het hoog tijd dat zij uit het grensgebied tussen Bosnië en Kroatië wer den weggehaald. „Van de 1500 mannen lopen er al 1200 te dwalen in Kroatië, dat is geen goede zaak natuurlijk," aldus de WVC-woordvoerder. Tot vanochtend is op de minis teries beraadslaagd of de groep mannen onder bijzondere voor waarden in Nederland moet worden opgenomen vanwege hun militaire achtergrond. Maar volgens een justitie- woordvoerder is onduidelijk ge bleven of de mannen deel uit maakten van het reguliere Bos nische leger en kunnen zij der halve niet als deserteurs wor den beschouwd. Nederland be roept zich bovendien op het ver zoek tot opname van het hoge commissariaat voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties. Dit betekent volgens de woord voerder dat Nederland geen in ternationale volkenrechtelijke bepalingen overtreedt en partij zou worden in het conflict. „Het is een puur humanitaire zaak om die mannen hierheen te ha len," aldus de woordvoerder. Bom blijkt kermisbootje Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) buigen zich over een metalen kermis bootje dat in eerste instantie voor een bom uit de Tweede Wereldoorlog werd aangezien. Omdat het voorwerp langs de rails ten zuiden van Rijswijk werd aangetroffen, veroorzaakte het enige paniek. Het treinverkeer werd stilgelegd en omwonenden ge waarschuwd. Na ruim een uur ontdekte de EOD dat het om schroot ging. foto: Stephen evenhuis DEN HAAG Het omgaan met agressie van patiënten van psy chiatrische ziekenhuizen zou een vast onderdeel moeten zijn van het onderwijs aan het ver pleegkundig personeel. Tot deze aanbeveling komt de Genees kundige Inspectie voor de Gees- telijkê Volksgezondheid in een rapport over agressie in alge meen psychiatrische ziekenhui1 Volgens het rapport, waarvoor de inspectie in 45 psychiatrische ziekenhuizen onderzoek^ deed, werden in het eerste half jaar van 1991 6714 agressieve han delingen gemeld, waarbij 1696 patiënten en 2299 personeelsle den waren betrokken; In 2,5 procent van deze gevallen moest het personeelslid zich laten be handelen bij de EHBO. Ander half procent meldde zich ziek. Als oorzaken voor de agressie ziet de inspectie onder meer het onvermogen van patiënten zich goed te uiten, waardoor zij ook onvoldoende begrepen worden. De patiënten klaagden ook over de grote groepen waarin zij ver keren en het gebrek aan priva cy. Verpleegkundigen menen dat agressie ook aan een slechte samenwerking in het team kan liggen. De inspectie doet de aan beveling in elke instellling een beleid te ontwikkelen voor het vermijden en hanteren van agressie, zowel van de zijde van de patiënten als van de mede werkers. Ook moet er een regis tratie van incidenten worden opgezet, zodat het beleid in ver gelijking met andere ziekenhui zen kan worden geëvalueerd. Spanningen, irritaties en agres sieve incidenten moeten regel matig onderwerp van gesprek zijn tussen patiënten en mede werkers. Bij de aandacht voor agressie in het onderwijs aan het personeel dient in ieder ge val niet de nadruk te liggen op het aanleren van vecht- en ver- dèdigingstechnieken, aldus de aanbevelingen in het rapport. (ADVERTENTIE) De Amsterdamse couturier Rob Kroner begeleidt persoonlijk een mannequin in bruidstoilet, tijdens de presentatie van zijn najaarscollectie. In de schouderpartij van de jurk zijn annemonen verwerkt. foto:anp AMSTERDAM - Gedurende de show van Rob Kroner in zijn Amsterdamse salon regent het pijpestelen. Echt weer om een najaarscollectie te tonen, die trouwens deze keer ook heren- costuums bevat. Met een zwart-wit geruit wol len pakje, voorzien van een vlot jasje met rond weggesneden voorpanden wordt de show geo pend. Gevolgd door een zwart wit ruitjasje met een zwarte pantalon. Zwart-wit en zwart met goud komen steeds weer te rug. Nieuw zijn mooie lange rokken die geheel bestaan uit loshangende lange wapperende panden, gecombineerd met een getailleerd kort jasje met accen ten op de schouder. Er bungelt zelfs een grappig klein kwastje van de schoudertop naar bene den. Naast die geheimzinnige wap perende en flapperende rokken blijft de superminirok gehand haafd. Gemaakt van stijve dik ke zwarte zijde die in keurige brede plooien enigszins uit staat. Daarop wordt van dezelf de stof een ingetogen topje ge dragen dat tot de heupen reikt. Een nappaleren body oogt streng als harnasachtige over- japon. Attractief zijn korte klokkende mantels van veelkleurige wol len structuurstoffen voorzien van speelse rugplooien. Hoewel zwart bij de damescollectie on- verbiddellijk de toon aangeeft is er bij de herenpakken gedurfd met kleur gewerkt. Lang niet iedereen verschijnt in een dia- mantblauw zijden jasje op de zaak tenslotte. Misschien ook wel, maar een paars colbert met groen met lila gilet en noncha lant geknoopte shawl en camel overhemd is toch weer andere, meer buitennissige koek! Verbazingwekkend genoeg wordt daarnaast een sober don kergrijs costuum met wit over hemd getoond. En bij de avond kleding voor de vrouw zweeft een zwart pakje voorbij met een kort jasje wat in de taille geslo ten is en een deel van een trans parante zwarte avondblouse onthult. Verder lange rechte zwarte zij den halterjaponnen met goud kleurige details. Na een zwart brocaat met gouddraad doorwe ven minijurk verschijnt einde lijk een oudroze topje met zil verkleurig dessin. Wel weer ge combineerd met een golvende wijde lange zwarte rok. De finale is een strapless avond toilet van zandkleurige dikke zijden stof. En op iedere schou- derpunt prijkt merkwaardig ge noeg een compleet boeket paar se en roze bloemen. Iedereen kijkt stomverbaasd maar het zal nu natuurlijk wel stukken makkelijker lukken om de 'bloemetjes buiten te zet- 1 1 Da's Splash. Nieuw en niet voor softies! \Z-~-Attraktiepark 2242 JP Wassenaar. Tel: 01751-40260 I dl yoghurt, 2 eet lepels mayonaise, 1-2 eetle pels citroensap, 2 theelepels citroenrasp en 2 eetlepels ge hakte peterselie. Meng alles in een kom en voeg naar smaak aan deze citroen yoghurtsaus wat suiker, pe per of zout toe. Lekker als sla saus bij avocadosalade, of bij gebakken vis. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam en adres naar Het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30. 2280 AA Rijswijk, onder vermelding van yoghurt Hirsch Ballin, écht roomser dan de paus, licht in VN zijn missie voor meer zedelijkheids besef in Nederland toe. HP/De Tijd constateert dat Nederland in Europa het belangrijkste produktie- en handelscentrum van de namaakindustrie is. Volgens Elsevier willen de hui dige kinderen niet vooruit, en HN bevat een reportage over ouderen die door hun kinderen worden mishandeld. In De Groene van deze week springt een portret van Rijk de Gooyer het meest in het oog. „Als tabak nu voor het eerst op de markt zou verschijnen, zou het onmiddelijk worden verbo den". Dit zegt Klaas Knol, hoogleraar kindergeneeskun de. Hij pleit voor het afschaffen van reclame voor tabak. Fijn tjes herinnert hij eraan dat in 1990 in heel Europa het bron water Perrier uit de handel werd genomen omdat het ben zeen bleekt te bevatten. „Ta baksrook bevat meer benzeen dan ooit in Perrier aanwezig was". In de VS gaan maar wei nig mensen naar de stembus. Een artikel over het waarom. Veel Amerikanen zijn van me ning dat het moeilijk is gewor den om je 'gewoon' Amerikaan te noemen. Je telt alleen maar mee als er iets aan wordt toege voegd: ras, klasse, sekse, leef tijd, of afkomst. Pas nu wordt duidelijk dat de bestaande eco nomische, politieke en culture le regimes en systemen hele maal op de blanken georiën teerd waren. Zij moeten nu de macht gaan delen, en dat ver eist vooral goed kunnen luiste- Het kind de huisterrorist. Een reportage over oudermishan deling. Gegevens ontbreken goeddeels, maar het gebeurt op grote schaal. Bekend is dat alle mishandelende kinderen zoons zijn, de ouders (of een van hen) zwak of ziekelijk zijn, en gezinshiërarchie ontbreekt. En er zijn twee types: de gefru streerde puber en de driftkik ker zonder vriendjes. De krant mag dan ooit een me neer zijn geweest wiens woord heilig was, tegenwoordig heeft bijna iedere lezer een eigen me ning. Kranten en weekbladen worden overstelpt met inge zonden brieven. Meestal over heerst bij de briefschrijvers ('nog net geen psychisch ge stoorden, maar wel halve ga ren') oprechte verontwaardi ging of waardering. Er zijn zelfs mensen die het als hun beroep zien om redacties te be stoken. „Het klinkt theatraal, maar zelfs voor een nieuw hu welijk zou ik dit niet laten schieten". Hoe voelt het wanneer je je va der een luier om moet doen, als je je moeder moet voeren ter wijl ze vieze liedjes zingt of als je vader te kennen geeft dat hij met jou, zijn dochter, naar bed wil? Drie vrouwen vertellen over hun dementerende ouder. Goed lezen, want dementie is een geruisloze epidemie. Bin nenkort heeft een op de drie gezinnen te maken met een de menterende ouder of schoon ouder. Parfum-, kleding- en horloge fabrikanten verliezen jaarlijks wereldwijd 120 miljard gulden, drie tot vijf procent van de to tale wereldhandel, aan het na- maakcircuit. In Nederland hebben we het er maar druk mee, want voor Europa is Ne derland het belangrijkste pro duktie- en handelscentrum. Maar de bedrijven pikken het niet meer en hebben de Stich ting Namaakbestrijding in het leven geroepen. De strijd zal echter lang duren, want Ne derland is een luilekkerland voor criminelen, en onze rech ters hebben geen flauw benul van mode. Elsevier constateert in het om slagartikel dat kinderen niet vooruit willen in het leven. Met name is dit het geval bij kinde ren van ouders die zelf na hard werken stegen op de maat schappelijke ladder. Hun kroost hangt lusteloos voor de televisie en haat school. „Ik mis bij mijn kinderen de diep gang, de gedrevenheid van mijn generatie, alles moet leuk zijn, ze zien niet in datje moet investeren. Ze zijn comfort ge wend, maar het idee dat ze dat later zelf moeten verdienen, schudden ze van zich af', zegt een ouder. Jan Pronk, minister van ontwikkelingssamenwer king, voert altijd en overal oor log. Hij was als enige Neder landse minister tégen deelna me aan de Golfoorlog, nu pleit hij als eerste Nederlandse mi nister volmondig vóór militai re interventie in Joegoslavië. Ook wil hij een verhoging van het defensiebudget, terwijl de PvdA juist zo lekker bezig was met het slopen van die begro ting. Vreemde hersenkronkels derhalve? Nee, de PvdA-ideo- loog is juist opmerkelijk consis tent. Hij vindt en zegt no| steeds hetzelfde als aan het be-| gin van zijn politieke carrière. Nederlandse lifters zijn er dooi de OV-studentenkaart nietl meer, maar hun plaats wordt ingenomen door buitenlandse, met name Oosteuropese. Een verslaggever van Elsevier nam een dag lang lifters mee, met als resultaat een zuur ruiken- vier. De maffia is in Europa p niet alleen Italiaans van snit, want de clans in Italië worden vanuit Duitsland van voorzien. De opdrachtgevers zitten op Sicilië, maar de kil lers, de dieven en de dealers lo pen in Duitsland rond. Ook de vreemdelingenhaat bij de oos terburen komt aan bod, even als de mogelijke alleengang van Duitsland in Europa mocht Frankrijk 'nee' zeggen. Herman van Veen, de clown, viert deze maand zijn 25-jarig jubileum. Hij is tevreden over zijn carrière, maar niet over het leven: „Over het algemeen vind ik het een kolerezooi' Ook in De Groene aandacht voor de rellen in Duitsland. Een vader, moeder, leraar en ambtenaar jeugdzaken weten het echt niet meer. „Het lijkt allemaal verdacht veel op hel begin van de jaren dertig: soci ale onzekerheid, incompetent! c politici". Een uitgebreid portret van Rijk de Gooyer (66). Voorna melijk bekend om zijn schur- krollen: gestapo's, SS'ers, gangsters, lustmoordenaars. Opmerkelijk om te lezen wat hij verder allemaal heeft ge daan en meegemaakt in zijn le ven. Streng gereformeerde wortels, moeilijk opvoedbaar kind, Wehrkampf, binnenland se stoottroepen in de oorlog, buikschot, toekomstig direc teur van een broodfabriek, ver slaggever, cabaret, toneel, on begrepen vader. Acteren is het gemakkelijkste wat er is: „Je doet gewoon iemand na die je kent". In twee artikelen aan dacht voor de Nederlandse po sitie inzake het voormalige genoeg, maar volgens De Groe ne gebakken lucht. Praktische bezwaren te over: geen ge schikte helikopters, niet ge noeg vrijwilligers en de aange wezen militairen zitten in Cambodja. CDA-kamerlid De Kok: „Ik ben er wel blij mee dat we niet door ons eigen en thousiasme gedwongen wor den tot grotere stappen". Minister van justitie Hirsch Ballin („ik heet Ernst") wordte* in een vraaggesprek met VN stevig aan de tand gevoeld, maar blijft glansrijk overeind. Hij vindt dat Nederland een te nonchalant land aan het den is. De maatschappij moet weer zedelijkheidsbesef bijge bracht worden, is zijn credo. Alleen dan kan criminaliteit en fraude beteugeld worden. En hij zegt dat niet alleen omdat, hij minister van justitie is. „Het zit dieper". Roomser dan de paus, maar oprecht én inte-| ger. De lastigste, maar ook de meest vastberaden, inventiefs te en ondernemendste arbei ders van Nederland hebben het niet gered: sinds eind vorig jaar is sigarettenfabriek BAT in Amsterdam dicht. Twintig jaar lang hebben ze gevochten. Twee keer eerder kon het lot worden afgewend, maar in 1989 niet meer. De produktie werd verplaatst naar Brussel. Nu blijkt dat ze daar het werk niet aankunnen. De arbeiders hadden het voorspeld, maar de druiven zijn er niet minder r zuur door. Verder in VN een schitterend portret van maar liefst acht pa- - gina's over de aardappel, ge- ji teeld op de veengronden van Groningen en Drenthe. Red den de boeren het, is de grote vraag. Concurrentie uit Oost- Europa en het EG-landbouw- beleid zijn de grote angsten

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4