Chinezen boos op VS Ook tientallen soldaten op trein naar Nederland PvdA viert al na 48 jaar eeuwfeest Idee A3 A5 B5 C1 Groot-Brittannië ziet af van 'Maastricht' bij Frans 'nee' Mes in uitgaven voor onderwijs in Leiden Overleg in Genève hervat Philips gaat nog verder bezuinigen rl4 Dagen Gratis^ EcïdócSoöïa/nt B4 zelden? jammer eigenlijk DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 „Bejaardentehuizen |zijn op de goede weg" Van den Broek: grotere kans op vrede in Midden-Oosten LEIDEN OMGEVING Jan Raas vindt sponsor voor drie seizoenen Pikken van de baas, een onderschat probleem GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLANDA3/4 BUITENLAND A4/5/6 BEURS A6 ECONOMIE A7 flTV-PROGRAMMA'S A8 'LEIDEN/REGIO B1/2/3 DIENSTVERLENINGB2 CULTUURB4 SPORT85 SERVICE 36 VANDAAG DE DAGCl/2/3 MENSEN C5 £cld6c (Sowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25433. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar be wolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur rond 11 gra den, middagtemperatuur rond 15 graden. Matige westelijke wind, rond kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Opvangcentrum bij Berlijn afgebrand KETZIN Het geweld tegen buitenlanders in Duitsland houdt aan. Vannacht is een aanslag gepleegd op een opvangcentrum voor asielzoe kers in Ketzin, ten westen van Berlijn in de deelstaat Brandenburg. Het gebouw werd vol ledig in de as gelegd. De 44 buitenlanders die in het centrum verbleven, konden op tijd in veilig heid gebracht worden. Een inwoonster van Ketzin had de politie gewaarschuwd, toen ze om hulp roepende asielzoekers door het dorp zag rennen. De politie heeft twee van de drie daders aangehouden.De dakloos geraakte asielzoekers, voornamelijk Roemenen en Bul garen, zijn elders ondergebracht. Pagina A5: Deelstaten willen lagere uitkerin gen asielzoekers 'Irak maakt zich op voor grondoffensief tegen shi'ieten' NASIRIYA Het Iraakse leger lijkt zich op te maken voor een grondoffensief tegen de rebelse shi'ieten in het zuiden, waar de VS en drie bondgenoten toezien op een vliegverbod dat de Iraakse luchtmacht door de VN is opgelegd. De Iraakse president Saddam Hu- sayn heeft zijn neef, minister van defensie generaal- majoor Ali Hassan Al-Majid, naar het zuiden ge stuurd, kennelijk om het offensief te leiden, zo is van reizigers die onlangs in het gebied waren vernomen. De defensieminister heeft positie gekozen in de ha venstad Basra en reist van daaruit geregeld naar de turbulente shi'ietenregio. Irak zou niet van plan zijn geallieerde toestellen neer te schieten. De Veilig heidsraad heeft Irak gisteravond opgedragen buiten landse hulpverleners toe te laten en een nieuw ak koord met de VN af te sluiten over humanitaire hulp. LONDEN Groot-Brittannië zal het Verdrag van Maastricht niet ratificeren als de Fransen op 20 september de akkoor den in een referendum verwerpen, zo heeft een woordvoerster van premier John Major gisteren gezegd. De Conserva tieve regering van Major wil het parle ment in de herfst een wetsvoorstel voor leggen dat Groot-Brittannië volgens het verdrag aan de verdere economische en politieke eenwording van de EG zal bin den. Volgens de laatste opiniepeilingen in Frankrijk geven voor- en tegenstanders van het verdrag elkaar weinig toe. Major heeft een uitnodiging afgewezen om op de Franse tv met president Mitterrand en te genstanders over het verdrag te praten. Mitterrand en Major staan bekend als voorstanders, maar de Britse premier wil de niet aan het programma meedoen om dat het niet rechtstreeks wordt uitgezon den. De Franse president kan echter wel rekenen op bondskanselier Helmut Kohl. De Duitser Martin Bangemann, EG-com- missaris voor de interne markt, zei dat het catastrofaal voor Europa zou zijn als de Fransen het verdrag verwerpen. Pagina A5: „Proces op schema" Dollar krijgt weer wat lucht AMSTERDAM De Amerikaanse dol lar is vanmorgen op de Europese mark ten wat hoger geopend nadat tijdens de handel in Amerika en later in het Verre Oosten de munteenheid wat lucht had gekregen. Op de wisselmarkt in Am sterdam noteerde de dollar 1,5730 te gen een slot van 1,5665 gisteren. Op de markten in Europa bestond vraag naar dollars om baisseposities in te dekken. Hoop op gunstige Amerikaan se werkloosheidscijfers over augustus leidden in het Verre Oosten tot een licht herstel van de dollar die gisteren in Europa het absolute na-oorlogse laagterecord bereikte. Taiwan krijgt honderdvijftig F-16's WASHINGTON/PEKING - In China is boos gereageerd op de aankondiging van de Amerikaanse president George Bush dat hij na een verbod van tien jaar het groe ne licht geeft voor de leveran tie van 150 F-16-gevechts- vliegtuigen ter waarde van 6 miljard dollar aan de Chinese aartsrivaal Taiwan. Het persbureau Xinhua meldde dat de Amerikaanse ambassa deur in Peking vandaag op het matje is geroepen om een krachtige protestnota in ont vangst te nemen. De gezant, J. Stapleton Roy, kreeg van de Chinese onderminister van bui tenlandse zaken Liu Huaqiu te verstaan dat de vliegtuigleve rantie wordt gezien als ,,een grove inmenging in de binnen landse zaken van China" en „de Chinees-Amerikaanse be trekkingen ernstig in gevaar brengt". De ontstemde Chinese reactie kan worden verklaard uit het onwrikbare standpunt van de leiders in Peking, die de onafhankelijkheid van Taiwan onder geen enkele voorwaarde willen erkennen en ernaar stre ven het eiland weer bij China te- krijgen. Liu liet de gezant voorts weten dat China wil dat het besluit ongedaan wordt ge maakt. Gebeurt dat niet, dan „zal het voor China moeilijk worden om betrokken te blijven bij het beraad van de vijf (de vijf erkende kerngrootmachten) over wapenbeheersingskwes- ties", aldus Xinhua. De regering van Taiwan nam daarentegen verheugd kennis van het bericht dat president Bush het verbod zal opheffen. Minister van defensie Chen Li- an noemde het besluit een grote doorbraak. „Mochten de Chine se communisten een aanval te gen ons lanceren, dan zullen ze nu een hogere prijs moeten betalen", betoogde de minister. De afgelopen tien jaar heeft Taiwan tevergeefs in de VS aangeklopt om 180 geavanceer de F-16's, a raison van 20 mil joen dollar per stuk, te kopen. Bush herzag dat besluit giste ren tijdens een campagnebe- zoek aan Texas. Hij hoopt daar mee beter in de-kiezersgunst te komen, omdat de fabrikant van de F-16, General Dynamics, mede door het leveringsverbod aan Taiwan in financiële pro blemen verkeert. Met de order kunnen vermoedelijk de ontsla gen die het bedrijf heeft aange kondigd worden teruggedraaid. Generaal Lin Wen-li, de bevel hebber van de Taiwanese lucht macht, wilde niet zeggen of de voorgenomen aankoop van 120 Franse Mirages nu nog door- Maak kans op een hoofdprijs van 7 miljoen gulden netto in de Europese Loterij. Loten zijn 17,50 verkrijgbaar bij vele verkooppunten van de Nederlandse Staatsloterij. Bel voor meer informatie 06-9595 (50 cent p/m). HET ZIT ERIN, MET EEN HOOFDPRIJS VAN 7 MILJOEN NETTO IN DE EUROPESE LOTERIJ. LEIDEN Het onderwijs in Leiden zal de komende jaren hard worden getroffen door de gemeentelijke bezuinigin gen. Het schoolzwemmen zal met ingang van 1 augustus vol gend jaar worden beperkt tot één jaar (nu nog twee), op het onderhoud van schoolgebou wen wordt jaarlijks 120.000 gulden bezuinigd, en kinde ren die binnen twee kilometer van hun school wonen, krij gen geen vervoersvergoeding meer. Dat zijn enkele suggesties die worden gedaan in de herover wegingsnotitie, die het college van burgemeester en wethou ders vanmorgen presenteer de. De heroverwegingen bezuinigingen maar ook ex tra inkomsten leveren structureel 6,3 miljoen gulden op. Daarnaast is volgend jaar een extra bedrag,van 1,8 mil joen gulden nodig. Dat wordt onder meer bereikt met forse verhoging van: lozingsrecht 30,-) liggelden voor schepen 25%) leges hinderwetvergun ningen terwijl daarnaast ook op pro jecten in aanbouw voortaan onroerend goedbelasting zal worden geheven. Pagina BI: Bezuinigingen stapelen zich op voor Leiden Medewerkers van het Nederlandse Rode Kruis tillen een gewonde Bosnische soldaat in de speciale trein die gisteren vanuit Zagreb naar Nederland vertrok. FOTOEPA UTRECHT/DEN HAAG - On der de vijfhonderd Bosnische vluchtelingen die vanmiddag vanuit Zagreb per speciale trein in Utrecht arriveerden, bevon den zich ook tientallen jonge en zo te zien niet erg zwaar gewon de soldaten. Deze militairen verklaarden desgevraagd dat zij naar ons land kwamen om te herstellen en uit te rusten. Zij zeiden zo snel mogelijk terug te willen keren naar het front. Als gevolg van de aanwezigheid van de soldaten, die niet was aangekondigd en mede daar door bij Nederlandse journalis ten ter plaatse bevreemding wekte, moest een aantal Bosni sche vrouwen en kinderen op het perron in Zagreb achterblij ven. Dat leidde tot hartver scheurende taferelen. Een wan hopig uitziende vrouw met een klein kind op de arm schreeuw de tegen een beambte: ,Ik moet mee! Ik sta op de lijst. Vraag het aan de sociaal werkster. Vraag het maar na!" Maar haar smeekbeden hadden geen ef fect. Zij kon niet mee naar Ne derland. Ambtenaar J.. Rietveld van het Nederlandse ministerie van justitie vertelde gisteren in Za greb, kort voor het vertrek van de trein naar Nederland, dat hij wist dat naast bejaarden, kin deren en zwaar zieke mensen ook gewonde soldaten deel uit GENÈVE De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft opgeroepen tot een snelle uitvoering van de ak koorden zoals die vorige week in Londen zijn gesloten op de vredesconferentie over Joe goslavië. Vandaag is in Genè ve het vervolg op die confe rentie begonnen. In Londen stemden alle partijen in met het principe de gevechten te beëindigen en bestanden te accepteren. De Bosnische Serviërs beloofden hun zware wapens onder VN-toezicht te plaatsen. De zestien NAVO- lidstaten hebben gisteren in Brussel besloten de VN 6000 manschappen aan te bieden om de voedselhulp in Bosnië te beschermen. De uit negen leden bestaande Westeurope- se Unie (WEU), het defensie apparaat in wording van de Europese Gemeenschap, heeft eerder 5000 man toege zegd. Het was niet duidelijk of de 6000 man van de NAVO bovenop de 5000 WEU-man- schappen komen. Op alle fronten is de strijd in de repu bliek Bosnië-Hercegovina de afgelopen nacht geluwd. De Kroatische radio meldde dat er in de hoofdstad Sarajevo sprake was van een rustige nacht. De situatie rond Go- radze is nog onduidelijk. De stad werd door Servische troepen meer dan 150 dagen belegerd. Op dit moment zou den Bosnische milities de controle over de stad hebben. Een nieuw VN-hulpkonvooi doet vandaag opnieuw een poging de stad te bereiken. De regerende Socialistische Partij van Joegoslavië lijkt af te zien van de pogingen om premier Panic af te zetten door middel van een motie van wantrouwen. De uitvoe rende raad van de partij ver klaarde gisteren dat de rege ring van Panic een nieuwe kans moet krijgen als diens kabinet akkoord gaat met de „kritiek en politieke waar schuwingen", die volgens de socialisten wel terecht zijn. Pagina A6: Gewonde BBC- correspondent wil zo snel mogelijk terug naar Bosnië zouden maken van de groep vluchtelingen. Rietveld vond deze - door de Kroatische over heid gemaakte - selectie niet vreemd. Ook de soldaten be hoorden volgens hem tot de Verfbommengooier Kosto ontmaskerd LEIDEN De Leidse politie is sinds gisteren achter de identiteit van de man die op 17 juni staatssecretaris Kosto bij de Pieterskerk in Leiden met een verfbom bekogelde. De verfbommengooier blijkt een 21-jarige inwoner van Rotterdam te zijn. Na het gooien van de bom probeerde hij met een groepje mede-demonstranten Kosto te molesteren. De man weigerde na zijn aanhouding steeds om zijn identiteit te onthullen. (ADVERTENTIE) Zaterdag 12 september Schevenings Dorpsfeest Croot Visfestijn Keizerstraat Scheveningen DEN HAAG - De PvdA gaat al in 1994 haar honderd-jarig bestaan vieren. De partij, die in 1946 werd opgericht, telt daarbij terug tot 1894 toen de SDAP werd opgericht. De PvdA zal het feest groots vie ren, zo heeft partijsecretaris A. meegedeeld. In de PvdA is het echter tiental len jaren taboe geweest om de PvdA te zien als voortzetting van de SDAP, mede omdat de VDB (links.-liberalen) en CDU (progressieve-christenen) zijn opgegaan in de Partij van de Ar beid. De uitgebreide viering van het eeuwfeest is verder opmerkelijk gezien het feit dat de PvdA in 1994 pas 48 jaar bestaat. Beek meent echter dat de PvdA de geschiedenis van de SDAP zon der meer mag meerekenen. De PvdA kwam vlak na de oorlog tot stand door opheffing van drie partijen: de Christelijke Democratische Unie (CDU), de Sociaal Democratische Arbei ders Partij (SDAP) en de Vrij zinnig Democratische Bond (VDB). Deze 'Doorbraakpartij' was bedoeld om een einde te maken aan de verzuiling waar de socialisten in de vorm van de SDAP één eigen zuil van vorm den. Vandaar dat de partijen ophielden te bestaan in plaats van fuseerden. Dat is bij het ontstaan van het CDA wél gebeurd. Toen gingen de Anti-Revolutionaire Partij (ARP), Katholieke Volkspartij (KVP) en de Christelijk Histori sche Unie (CHU) samen. Het CDA houdt echter niet de op richtingsdatum (1879) van de ARP, de oudste partij, als ge boortedatum aan. De partij vierde bijvoorbeeld in 1990 het tien-jarig bestaan. Centraal Comité Het eeuwfeest dat samenvalt met de campagne voor de Twee de-Kamerverkiezingen zal ge coördineerd worden door de deze week ingestelde stuur groep die in de partij spottend het 'centraal comité' wordt ge noemd. De stuurgroep, ge vormd door de partijtop, moet er voor zorgen dat de partij voortaan met één mond spreekt en dat meningsverschillen zo als over de wao zoveel mogelijk binnenskamers blijven. Voor de stuurgroep is sinds deze week een kantoorpand in Den Haag afgehuurd. Tevens zijn een di recteur, D. Benschop, met drie vaste medewerkers benoemd. Zij zullen het beleid, de campag ne en de spreekbeurten gaan coördineren. De stuurgroep staat onder lei ding van partijleider W. Kok. daarnaast zitten in de stuur groep: minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking, mi nister Alders van vrom, fractie voorzitter Wöltgens, vice-frac- tievoorzitter Leijnse, fractiese cretaris Buurmeijer, partijvoor zitter Rottenberg, tweede par tijvoorzitter Vreeman en partij secretaris Beek. EINDHOVEN - Philips wil voor het eind van het jaar nog honderden miljoenen bezuini gen. De aanhoudende malaise bij consumentenelektronica dwingt het concern tot deze nieuwe bezuinigingsronde. De bezuinigingen moeten door alle divisies worden opgebracht. Een woordvoerder van Philips wil geen exact bedrag noemen, „maar over enige honderden miljoenen guldens spreek je al snel". Philips laat het aan de betreffende managers en be drijven over hoe de bezuinigin gen worden bereikt. „We den ken daarbij wel aan het reduce ren van tijdelijk personeel en besparingen op de inkoop. Ook kan gedacht worden aan de kos ten van uitbesteed werk", aldus de woordvoerder. Je moet maar op het idee komen. In de supermarkt eerst artikelen uit een rek halen en er dan geld voor terug laten betalen. Omdat hem dat op 55 plaatsen lukte, leverde dat een inwoner van Assen zelfs duizenden guldens op. Maar deze week kostte het hem zelfs zijn vrijheid. Want hij zit al twee dagen vast, omdat hij in Ommen zijn Waterloo vond. In de eerste supermarkt in dat dorp slaagde hij er nog in meer dan honderd gulden terug te krijgen voor twee pakken wegwerkpluiers, die hij net zelf uit de schappen had gehaald. Maar bij de tweede liep hij tegen de lamp. De Leidse Courant vertelt er vandaag meer over. Maar wil u alleen maar op het idee brengen onderstaande bon in te vullen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnemen',. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. kwetsbare gevallen, al erkende hij dat er wel „heel uiteenlopen de gevallen bij zaten". Pagina A4: Pamfletten roepen Serviërs op tot bomaanslagen Man probeert nabestaanden op te lichten ZOETERWOUDE Een 36-jarige Zoeterwoudenaar is aangehou den op verdenking van oplichting. De man wordt ervan verdacht brieven te hebben geschreven naar nabestaanden van overlede nen, waarin hij schreef van deze nog geld te goed te hebben. De personalia haalde hij uit overlijdens-advertenties. De bedragen die de Zoeterwoudenaar vroeg varieerden van 500 tot 900 gulden. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op be; Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I L°, I I "qj"a) I I I .e uoindag g 711848 003000' J 03 Kooplieden fel tegen I horeca tussen kramen Het creatieve brein ligt op de snijtafel ,2't BeerbericHt van vandaag. t wordt lekker fris met nieuwe Robijn Pacific.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1