MENSEN Poing' via zolder naar discotheken Met opvlieger naar speciaal centrum urs TERMINATION SOURCE D FLOOR KIST Echt geld LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 Iet nummer werd op een eenvoudig zolderkamer tje in elkaar gezet en nie mand had verwacht dat Nederland zou veroveren, vertoeven ze al wekenlang in ogste regionen van de hitpara- otterdam Termination Source, iet houseplaatje 'Poing' treedt uo op in discotheken in binnen- itenland. De agenda's van n'vA ice Steenbergen en Danny i< lte lopen over van de afspraken, hijf is in Rotterdam en omstre- een ware rage geworden. Het tbeeld wordt gekenmerkt door •en met 'Poingpetjes' en -hem- En sinds kort is op de zender 'geregeld een videoclip te zien iet nummer, vi ngens, die onder contract staan l. 07ptterdam Records, verwachten inkort de eerste centen te ont- en. „Dat we nog geen geld heb- ezien van de platenverkoop is :h. We hebben een contract ge il waarin staat dat we het aan- in de winst krijgen, nadat het mer al een halfjaar op de markt op is. Maar het geld van de con- 2 n had eind juli al binnen en zijn". aks de girorekening goed ge- is, weten de jongens meteen al 'Als ouders er zeker van willen zijn dat hun kinderen niets slikken, moeten ze hun zonen en dochters naar België sturen. Daar worden complete razzia's gehouden en urinemonsters genomen. Dan blijf je er wel vanaf. Maar ouders moeten ook begrijpen dat pillen er juist bij horen. Een beetje house- aholic slikt xtc om zo'n avond helemaal uit zijn bol te gaan. Door het gebruik ga je in je eigen wereldje leven. En daar draait het bij house allemaal om'. wat ze met dat geld gaan doen. Scholte gaat een goede installatie aanschaffen om nieuwe nummers te kunnen maken en Steenbergen koopt een auto zodat de heren ge makkelijker de vele discotheken kunnen bereiken waar ze moeten optreden. Maar een eigen studio en platenlabel lijkt Steenbergen ook wel leuk. Boycot Op dit moment is geld niet het groot ste probleem waarmee de jongens kampen. Volgens het duo hebben de Hilversumse radiozenders het voor zien op Rotterdam Termination Source. „We worden amper gedraaid op Radio 3", beweert Steenbergen. „Terwijl we weken op de tweede plaats hebben gestaan in de hitlij sten". Steenbergen en Scholte weten waar dat aan ligt. „In de ogen van de Hil versumse discjockey's is house geen muziek, dus wordt het niet gedraaid. Het probleem van de radiozenders is dat ze niet met de tijd meegaan. Ze willen gewoon niet toegeven aan de populariteit van house", zegt het duo verontwaardigd. Dat house en de bijbehorende par ty's een slechte naam hebben, is vol gens hen te wijten aan de oudere ge neratie. Te vaak zouden ouders hun kinderen verbieden naar een house party te gaan, omdat er op zulke feesten xtc-pillen worden geslikt. „Maar wat de ouders niet weten, is Hilversumse discjockey's boycotten housemuziek volgens Rotterdam Termination Source. dat in discotheken net zo veel wordt gedeald. Alleen staan disco's er niet om bekend. Als ouders er zeker van willen zijn dat hun kinderen niets slikken, moeten ze hun zonen en dochters naar België sturen. Daar worden complete razzia's gehouden en urinemonsters genomen. Nou, dan blijf je er wel vanaf', legt Steen bergen uit. „Maar ouders moeten ook begrijpen dat pillen er juist bij horen. Een beetje house-aholic slikt xtc om tij dens zo'n avond helemaal uit zijn bol te gaan", zegt Scholte. „Door het ge bruik ga je in je eigen wereldje leven. En daar draait het bij house allemaal om". Hoe succesvol ook, Rotterdam Ter mination Source is een eenmalig project. „We gaan straks ieder onze eigen kant op", vertelt Maurice Steenbergen. „De samenwerking bij 'Poing' ver liep vlekkeloos, maar onze muzieks maken verschillen nog al. Danny wil zich vooral gaan storten op acid, ter wijl ik liever met house blijf werken. Maar desondanks blijven we even goede vrienden". Jean-Marie Ie Pen Teddy Koliek Le Pen niet naar de mis De e rechts-extremistische Franse politicus Jean-Marie le Pen kan zondag niet naar de mis in Reims, want de kathedraal doet dan de deur op slot. De ochtendmissen zijn door geschrapt wegens een bijeenkomst van het Nationaal Front op het plein voor de kerk. Het Front begint die dag zijn campagne tegen het verdrag van Maastricht. Frontleider Le Pen wilde voor de start van de actie deelnemen aan een mis in de Dom. Gelovigen hebben volgens Balland 'het recht aan een mis deel te nemen, zonder daardoor betrokken te raken bij een politieke manifestatie. De vrije toegang tot het Godshuis en een ongestoorde afloop van de dienst zijn onder deze omstandigheden niet gewaarborgd'. Een vertegenwoordiger van het Front noemt het een schandaal dat de dienst niet doorgaat en zegt dat zijn partij eraan vasthoudt de campagne op het kerkplein te beginnen. Een kerkelijk ambtenaar heeft het Front dringend verzocht de bijeenkomst te verplaatsen. Het kerkplein hoort bij de kerk en daar past geen politieke bijeenkomst, vindt hij. Teddy Koliek opent maandag Holland Dorp Het omstreden Holland Dorp voor Russische joden in Jeruzalem wordt maandag officieel geopend door burgemeester Teddy Koliek en ds. W.J.J. Glashouwer. De stichting Christenen voor Israël begon eind vorigjaar een actie voor het dorp, waar inmiddels 624 prefab woningen zijn geplaatst. In maart verzocht D66-kamerlid Kohnstamm minister van den Broek juridische maatregelen te nemen tegen de inzamelingsactie. Hij meende dat het de bouw van nederzettingen in bezet gebied betrof hetgeen in strijd met VN- resoluties was. De stichting sprak dat niet tegen, maar stelde dat het terrein waarop het dorp is verrezen, in 1948 zonder toestemming van de Verenigde Naties door het Jordaanse leger was bezet en twee jaar later door Jordanië was geannexeerd. Dr. Drukker overleden r. W. Drukker, oprichter van de Onderonsje De voormalige Britse premier Margaret Thatcher huigt voorover om de kinderen beter te verstaan. Ze trof dit klasje gisteren tijdens de opening van een Engelse school in Taipei, de hoofdstad van Taiwan. Thatcher is vier dagen in Taiwan geweest en nu zit ze alweer in Zuid-Korea. Nier Stichting Nederland, is op 82- jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Hij stierf op 26 augustus, maar pas nu is zijn over lij den bekend geworden. Met de Nier Stichting wilde hij wetenschappelijk onderzoek bevorderen en het aanbod bij de behandeling verbreden. Hij heeft aan de wieg gestaan van de behandeling van chronische patiënten met de nierdialyse. Als internist verbonden aan het Wilhelmina Ziekenhuis en het Lucas Ziekenhuis in Amsterdam, genoot dr. Drukker grote faam in binnen - en buitenland. Muzikaal leider Nationale Ballet xXndrew Mogrelia wordt met ingang van dit seizoen muzikaal leider van het Nationale Ballet in Amsterdam. Hij oefent die functie samen met Jac van Steen uit, die sinds 1989 muzikaal leider is. De laatste is kortgeleden aangesteld als vaste gastdirigent van het orkest van Bochum (Westfalen), waarna is besloten het muzikaal leiderschap te verdelen over twee mensen. Mogrelia en Van der Steen zullen ieder minimaal twee programma's per seizoen dirigeren. Mogrelia dirigeerde van 1985 tot 1988 bij het London Festival Ballet. Vorigjaar maakte hij een succesvol concertdebuut bij de BBC Symphony in Londen. Te veel huisartsen onderschatten de overgangsklachten van vrouwen. Gynae coloog prof.dr. R. Rolland zegt dit met stelligheid. Volgens hem krijgt de patiën te maar al te vaak te horen 'dat het wel overgaat' of 'je moet er gewoon even doorheen'. „De meeste huisartsen zijn opgeleid in een tijd dat hormonen in een kwaad dag licht stonden. Maar tegenwoordig doe je met zo'n advies een flinke groep vrouwen tekort. Ze kunnen er wel dégelijk grote problemen mee hebben, maken echt heel moeilijke jaren door". Met zijn zojuist geopende centrum voor 'de zorg voor de ouder wordende vrouw' wil hij serieuze aandacht geven aan de klachten'. De allereerste patiënt wordt vandaag verwacht. Het is het eerste par ticuliere centrum in Nederland dat zich volledig toespitst op de menopauze ofwel de overgang. Villa Het centrum voor de menopauze is on dergebracht in een Nijmeegse villa. Het gaat om een privé-initiatief van de van oorsprong Noorse gynaecoloog Rolland en de Nijmeegse radiodiagnost Ruis. Met negen Nijmeegse gynaecologen hebben Rolland en Ruis de 160.000 gulden opge bracht voor het instrumentarium, zoals de moderne botmeter waarvan er maar zes in Nederland zijn. Geen sponsoring dus, niet door de overheid en niet door de farmaceutische industrie. Rolland: „Ik ben vrij behoudend, maar hier lag een uitdaging. In het plan-Si- mons zit heel duidelijk de boodschap dat er nieuwe prikkels in de gezondheidszorg moeten komen". Rolland en Ruis wilden een plek waar vrouwen met hun overgangsklachten se rieus worden genomen. Beiden willen Prof.dr. R. Rolland in zijn privé-centrum voor de ouder wordende voorkomen dat patiënten 'de moeilijke weg met veel te hoge drempels' moeten afleggen: via huisarts naar specialist en van onderzoek naar onderzoek en weer terug van specialist naar huisarts. Dat de klachten serieus zijn en ook zo be handeld moeten worden, staat voor Rol land buiten kijf. „Er zijn vrouwen die vrolijk door de overgang wandelen; zij hebben bijna nergens last van. Maar het andere uiterste is een vrouw van wie het slaapritme volledig verstoord raakt door 'hittegolven'. Zij kan zich overdag vijf tien tot twintig keer sociaal onaangepast voelen omdat ze een opvlieger krijgt. Zo'n vrouw maakt heel moeilijke jaren door. Heeft ze dan ook nog een belangrij ke maatschappelijke positie, dan kan het haar hele functioneren beïnvloeden". Het centrum is voorlopig een beperkt aantal uren open, waaronder een avond en op zaterdag. Over drie maanden ver wacht Rolland een kleine tien vrouwen per week. Hij werkt er samen met een arts en een gynaecoloog. Er zijn met de ziektekostenverzekeraars nog geen afspraken over vergoedingen. Rolland neemt aan dat gynaecologische consulten wel worden vergoed. Over be taling van de botmetingen zijn nog ge sprekken gaande met het ziekenfonds. Vergoeding via de particuliere verzeke raars zal geen probleem zijn, vermoedt Rolland. Eén diagnosestelling met de botmeter kost in een ziekenhuis al gauw zevenhonderd gulden, maar Rolland zegt het voor zo'n tweehonderd te kunnen doen. Geruststellend Een cliënt kan in het centrum terecht voor een geruststellend gesprek, voor veel informatie en na verwijzing door de huisarts omdat die bij voorbeeld botme- ting noodzakelijk vindt. Botverlies of osteoporose veroorzaakt zwakkere botten, wat de kans op breu ken flink vergroot. Ook kan blijvende schade aan de wervels ontstaan. Behan deling met hormonen is dan een moge lijkheid. „Maai'", zegt Rolland, „er zijn mensen die zeggen dat osteoporose zó vaak voorkomt dat het algemeen aan vaardbaar is om iedereen dan maar hor monen toe te dienen. Dat vind ik onjuist. Er zijn meer mogelijkheden. Eerst moet je wéten watje hebt, daarna kun je iets aan levensstijl, voeding en beweging gaan doen en pas dan zijn hormonen te overwegen". Rolland gelooft in zijn centrum. Zal hij niet veel vrouwen aantrekken die behan deling eigenlijk niet eens nodig hebben? Bovendien betekent méér behandelen méér kosten voor de gezondheidszorg. „Er wordt niet alleen behandeld. Je doet tegelijkertijd aan preventie. Als we hier meer vrouwen krijgen bij wie wij ernstige klachten kunnen voorkomen waarmee ze anders in het ziekenhuis belanden, dan mag het voor mijn part medicalise- ring van de overgang heten' Regen verjaagt stel uit Schots landhuis Onophoudelijke regen heeft de 36-ja- rige Nederlandse zakenman Mark Diks uit zijn droomhuis in de Schot se Hooglanden gejaagd. En hij had het Ben Aider jachtslot nog maar twee weken geleden voor 4,5 miljoen gulden gekocht! „We waren er een tijdje ingetrok ken", zegt Mark Diks, „en het regen de onafgebroken...van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het stopte maar niet. Mijn vrouw haatte het. Op een gegeven moment zei ze dat ik kon kiezen tussen haar en het land goed". Ben Alder, door makelaars omschre ven als 'het meest spectaculaire jachtslot dat er bestaat', heeft twaalf kamers. Bij het landgoed behoren nog acht huisjes, een woud met her ten, velden met kwartels, een rivier en viswateren. Diks, een beddenfa brikant uit het Brabantse Uden, trok met zijn vrouw Sandy en hun twee jonge kinderen op 10 augustus in het landhuis. Het staat nu weer te koop voor 4.2 miljoen gulden. Vondst ruïne bijbelse stad Een groep Japanse archeologen denkt in het noorden van Israël een deel van de ruïne van de bijbelse stad Afek te hebben gevonden. Ze troffen een deel van een vestingmuur aan. Afek is gebouwd in het tijdperk van koning Salomo, ongeveer 3000jaar geleden. „Er is geen bewijs dat Salomo in deze stad is geweest, maar mogelijk waren zijn troepen in Afek gestationeerd", zegt professor Hiroshi Kanaseki van de Tenri- universiteit in Nara. Hoede grootvaders nemen af en toe hun kleinzoon op de knie om over vroeger te vertellen. Dat zit er zo diep in bij grootvaders dat zij niet eerst vragen of dit is wat die kleinzoon zich ongeveer had voorgesteld, maar meteen van wal steken. Als de arme jongen een dagboek bijhoudt, zal hij er die avond waarschijnlijk in noteren: 'Grootvader vertelde mij vandaag méér over vroeger dan ik strikt genomen wilde weten'. Hoe beter het geheugen van de grootvader, hoe sterker zijn verhalen. Sommigen halen de tijd op waarin iedereen nog op een holletje liep, zoals je op oude films ziet, anderen brengen ontroerd in herinnering dat destijds alle slagersjongens hun pet voor je afnamen en niemand in de tram reed zonder geldig plaatsbewijs. Sterke verhalen dus, waar die kleinzoons met grote ogen naar luisteren. Waar grootvaders dezer dagen waarschijnlijk uitvoerig over vertellen is de tijd dat de dollar nog 3,80 was. Die tijd hebben grootvaders nog zelf meegemaakt. Niet zo lang na de oorlog. Wij waren toen arm en de Amerikanen rijk. Ze kwamen toen bij duizenden naar Europa, omdat je als Amerikaan wel gek was als jeje hier de koopjes liet ontgaan. Het was een heerlijke tijd, waarin je Amerikanen voor alles het dubbele kon rekenen en ze dan nog niet begrepen hoe je het er voor kon doen. Het was ook de tijd, weet grootvader nog precies, dat de dollar nog door goud was gedekt. Goud dat zorgvuldig was opgeslagen in het befaamde Fort Knox, waarin iedere rechtgeaarde Hollandse jongen in gedachten al meerdere malen had ingebroken om daar de vijf, zes staafjes die men aan een boom zo. volgeladen toch niet miste, onder zijn bloes meee naar buiten te smokkelen. Met de val van de dollar tot 1,58 die wij dezer dagen hebben meegemaakt, is een geheel nieuw tijdperk aangebroken, een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het Westen, waarin nu eindelijk de Europeanen eens de koopjes in Amerika kunnen gaan halen. Onze kranten volgen de ontwikkeling op de voet en rekenen ons dagelijks voor dat onze bloembollen nu misschien even te duur zijn in de Verenigde Staten, maar dat daar tegenover staat dat dit het moment is om het huisje in Florida te kopen waar wij al zo lang over denken. Kortom, in Nederland is iedereen heel opgewonden over de val van de dollar. Moeten wij nu medelijden hebben met de Amerikanen? Nee, gelukkig hoeft dat niet, want zij merken er niets van. Zij leven in een groot land, waarin iedereen ver genoeg van het buitenland af zit om in het binnenland de dollar gewoon de dollar te laten blijven. Het zal hoogstens een paar Amerikanen die veel in cafés zitten, opvallen dat de Europeanen wat meer rondjes geven dan vroeger. Pas als Amerikanen naar Europa komen en hier hun dollars inwisselen, krijgen zij de mokerslag van de slechte koers te incasseren. Maar zelfs dan zijn zij niet zielig. De ervaring leert dat zij wat er ook gebeurt trouwe aanhangers van hun eigen dollar blijven. Dat geloof is hun grote kracht. Zij hebben altijd winkeliers die hun een prijs in guldens noemden, gevraagd hoeveel dat 'in echt geld' was. Zulke mensen kun je niet kwalijk nemen dat zij er niet meteen aan willen dat hun goede oude dollar eigenlijk geen echt geld meer is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19