Een reis door de fifties in Pakhuis Amerika n Plannen voor de nazomer Mooi kaal is niet lelijk Vandaag De Dag foto Jaap Rozema m de schedel van Mike Reedijk mooi glad te houden, moet üimimaal twee keer per week de tondeuze erover. oor Evelien Baks as naderende kaalheid deed Mi- lael Jordan niet zo lang geleden be- uiten korte metten te maken met e laatste resten van zijn haardos, let moest er af, maar dan ook tot op e laatste millimeter. eter helemaal kaal dan een beetje aal, moet de basketballer van het merikaanse 'Dream Team' hebben edacht. En hij niet alleen. Een fiks antal topsporters - de zwemmers al eerder het voorbeeld - naakte tijdens de Olympische Spe- m in Barcelona zijn opwachting net glanzende schedels. Basketbal ls als Jordan en Barkley, maar ook oksers en atleten als Mike Powell nBen Johnson. let zijn echter niet alleen de top- porters die het hoofd kaal scheren. Lr is een groeiende groep die welo- 'erwogen de tondeuze op de schedel et. Gewoon, omdat ze een kale kop ïooi vinden. Mike Reedijk uit Rot- erdam bij voorbeeld loopt er sinds nderhalf jaar bij met een glimmen- e schedel. Hij was zijn dreadlocks ïeer dan zat en liet in één keer alles raf halen. „Dat ik genoeg had van at lange haar, was eigenlijk de oornaamste reden," zegt Mike (23). Nu blijf ik mijn hoofd gewoon kaal cheren. Ik vind het wel mooi zo", [ij nam de stap in een periode dat weinigen zo resoluut een eind naakten aan hun haardos. „Het be- on toen net een beetje op te komen, fu zie je het steeds meer", like heeft wel enige maanden nodig ehad om aan zijn nieuwe uiterlijk te vennen. En hij niet alleen, ook fami- vrienden hadden even nodig. Vooral toen het haar er net af was. roede bekenden liepen me in de stad traal voorbij, die herkenden me niet ens. Nu is het ook zo dat je hele [ezichtsuitdrukking verandert' Dnderhoud flinke bos haar is misschien be werkelijk, maar een kale schedel leeft ook het nodige onderhoud no- lig. Om de schedel mooi glad te hou den, moet mimimaal twee keer per week de tondeuze erover. Mike: „Anders is het geen gezicht. Het is maar vijf minuten werk, maar het moet wel steeds worden gedaan. En om het mooi glimmend te houden, smeer ik er kokosvet op". Blockhead „Ik zag af en toe wat kale hoofden en dat leek me ook wel makkelijk", zegt Mikes stadsgenoot Orlando Menes ,,'s Zomers is het heerlijk, zo'n kale schedel, maar 's winters ben je best vatbaar. Daar moet ik nog wat op verzinnen". Orlando laat zich ge middeld een keer in de drie weken door de kapper onder handen ne men. „Ik heb het onlangs zelf gepro beerd, maar dat valt niet mee. Je kunt niet zien of je alles hebt ge had". De reacties zijn volgens hem meestal positief. „Mannen vergelijken je meteen met basketballers en vrou wen vinden het wel mooi staan". Het valt hem op dat ook steeds meer blanken kiezen voor een kale sche del. „Tot nu toe waren het vooral donkere jongens, maar ik zie nu steeds meer blanken die het ook doen. Het begint echt een aardige rage te worden". Bewust kaalhoofdigen bestaan ech ter al langer dan vandaag, hoewel het tot voor kort toch een beetje een rariteit is gebleven. Hagenaar Hans Vandenburg bij voorbeeld, het ge zicht van Gruppo Sportivo, maakte tien jaar geleden al furore met een glimmende schedel. Nu staat zo'n kaal hoofd natuurlijk niet iedereen. Sommigen schrikken dan ook behoorlijk als ze zich op deze wijze voor het eerst in de spiegel zien. Eerste vereiste is natuurlijk dat de man in kwestie over 'een goeie' kop beschikt. In elk geval een tje zonder al te veel ongerechtighe den als pukkels, rimpels en groeven. Platte voorhoofden en hobbelige schedels zijn eveneens taboe, want alle oneffenheden worden op een gladde schedel in volle glorie gepre senteerd. Evenals flaporen. Amerika is weer in. Ma Flodder gaat er op bezoek en Veronica blijft er zelfs de hele zomer lang. Terug in Nederland wil iedereen een tastbare herinnering aan het Land van de Onbegrensde Mogelijkheden. En dat moet meer zijn dan een T-shirt of een petje van de Chicago Bulls. 1R0ENE VINGERS door Florentine vanEeghen Ik heb geen enkele keer loeven sproeien' riep mijn dochter opgewekt. Hoe aangenaam om thuis te komen uit een gloeiende Provence en een sprankelende, schoongeregendetuin aan te treffen. Groen is het hier. Een beetje vormeloos, druipend groen na een vakantie lang staren op wijngaarden, zilveren olijven en donker eikenblad. De nazomer is hier niet een vanzelfsprekend mooie tijd. Het blad van de bomen is veelal somber van tint en de meeste struiken en vaste planten zijn uitgebloeid niet meer om aan te zien. Dit is de enige tijd van het jaar waar je welbewust voor moet plannen. Voorjaar en vroege zomer zorgen voor zichzelf. Er is een keur van laatbloeiende struiken en vaste planten die deze tijd van het jaar verlevendigen. Het effect zal nooit zo overweldigend zijn als een julibloei, maar dat hoeft ook niet. Het bijzondere van deze late zomermaanden is juist dat de textuur van blad een grotere rol gaat spelen. Glanzend rode bladeren van donkerbladige prunus en verschillende Berberis-soorten, of het dof blauwgrijs van de onovertroffen Rosa glauca tegen het filigrain van Artemisia's. Ook beginnen sommige vruchten al te kleuren, voor je gevoel soms te vroeg zoals de knaloranje lijsterbessen. En tot slot heb je die gulle planten die een tweede bloei te zien geven. Nu had ik voor wij vertrokken mijn hart verhard en alles wat in volle bloei stond afgeknipt. Phloxen en Campanula's tot de eerste zijloot, de Viola cornuta's helemaal. De tuingeraniums endressi en 'Johnson's Blue' die allebei goed willen nabloeien ben ik zelfs met de heggeschaar te lijf gegaan. Het blad van Brunnera en vrouwenmantel was stoffig en leerachtig geworden en ook dat was tot de grond toe afgeknipt. Tenslotte nog wat handen koemest in korrelvorm erbij Langs de muur in de smalle zaak staan rondbuikige maar gestroom lijnde koelkasten; 'Frigidaire - made only by General Motors'. Als je de dikke deuren met een chromen handle hebt opengetrokken, kijk je in een soort opslaghal voor gebraden kippetjes, liters limonade en bakken pudding. Think Big. De deur sluit met een doffe plof, precies zoals het hoort. door Diederick Kraaijeveld Bij het betreden van Pakhuis Ameri ka aan de Amsterdamse Prinsen gracht waant de bezoeker zich weer in de Verenigde Staten. Maar dan is er het besef van terugkeer in de tijd: zo moet het er daar in de jaren vijftig en zestig hebben uitgezien. Op hardgroene, schreeuwend rode en zachtgele formica keukentafels ligt Life Magazine met een grijnzen de president Nixon. De tafels, afge werkt met aluminium en stevig op verchroomde poten, doen mèt vier stoelen (in bijpassende kleur met kunstleder bekleed) 1350 gulden. Origineel fifties America. In die jaren moest alles snel en voor al makkelijk. De ontwikkeling en consumptie van fast food werd aan gemoedigd door een mode die snel heid en 'novelty' propageerde. Voed sel mocht het dagelijkse leven niet meer interrumperen. Moeder wilde geen uren in de keuken staan om het eten voor te bereiden en TV te mis sen. Gemak diende ma: blinkend chro men keukenapparaten hielpen bij alle mogelijke handelingen. In de winkel aan de gracht glimmen ze je tegemoet: de mixmaster, de General Electric Toastmaster, de Juice King sinaasappelpers en de Waring Blen- dor. Met een transformator maak je er morgen je ontbijtje mee. Maar vaak zijn de apparaten zó mooi datje er alleen naar wilt kijken. Welvaart en daarna konden we weg. De plotselinge nattigheid die op ons vertrek volgde kwam dus wel bijzonder goed uit. In twee weken is al het blad vers teruggekomen. Bovengenoemde planten beginnen nu aan een herbloei, net als de roze Achillea 'Apfelblute', de witte Anemone silvestris en alle zonneroosjes die ik al eerder na hun bloei gesnoeid had om het blad in vorm te houden. Kennelijk hadden ze door de mest en al het regenwater weer nieuwe moed verzameld. Daarbij komt dat dit een nieuwe tuin is en deze overdaad van nabloei is alweer een bewijs dat jonge planten beter bloeien dan oude. Oude planten kun je in het najaar lichten om de jonge, buitenste stukken er af te snijden of te spitten en die weer te planten. Het middelste, oude stuk mag weg, liefst op de composthoop. Toch kan een late tuin niet alleen maar teren op wat nabloei. Er zijn een paar struiken die ik u aan kan raden, omdat ze vanaf augustus bloeien en doorgaan tot in de herfst. Allereerst de Lavatera's, struiken die in de familie van het kaasjeskruid thuishoren. Deze rijkbloeiende struiken passen overal, tussen vaste planten, uitgebloeide struiken en zelfs als solitair, mits de standplaats maar in de volle zon is. Ze hebben een overdaad van mooie openstaande bloemen die bij de aloude Lavatera olbia 'Rosea' gewoon roze zijn. Deze is de laatste jaren van z'n ereplaats verdrongen door Lavatera 'Barnsleymet bloemen die in knop wit zijn, dan openbloeien naar heel lichtroze bekers met donkerder roze hart en bij het verbloeien steeds dieper roze verkleuren. Een struik in bloei vertoont de drie tinten roze tegelijkertijd en is een plaatje. Bij succesnummers als deze gaan kwekers naarstig op zoek naar nieuwe kleuren en in catalogi lees ik nu Lavatera 'Burgundy Wine' (rozerood), Lavatera 'Bredon Springs' (purperroze) en Lavatera 'Candy Floss' (zachtroze). Ik probeer zelf dit jaar Lavatera 'Ice Cool',veen spierwitte soort die bij mij ongeveer een meter hoog wordt, lager dan 'Barnsley' die in een jaar de volle twee meter heeft bereikt. Allerlaatste Lavatera die ik u wil noemen is de roze Lavatera cachemiriana waarvan de bloemen iets tussenruimte tussen de kroonbladen hebben zodat de plant vol vrolijke molenwieken staat te bloeien. Alle Lavatera's zijn snelgroeiende en daardoor zwakke struiken. Een elfstedentocht-winter overleven ze niet, al hebben jonge planten daar meer kans op dan oude waarvan de takken zijn verhout. Goed doorlatende grond en afdekken in de winter met stro of dennegroen is aan te raden. En als u dan in het voorjaar de takken tot op een derde terugsnoeit houdt de struik het hele jaar z'n model. Ceanothus 'Gloire de Versailles' is de enige winterharde Amerikaanse sering. En dat is een gemis, want in De 'Lavatera Barnsley' heeft de 'Rosea' van zijn ereplaats verdrongen. warmere streken levert een bloeiende Ceanothus thyrsiflorus een beeld op datje altijd bijblijft. De kleur blauw, diep en toch helder, van de bloemen wordt door geen enkele andere struik geevenaard. Ik ken een Ceanothus thyrsiflorus die het in deze kuststreek al vy f jaar heeft volgehouden, maar echt zorgeloos aanraden kan ik hem niet. Met 'Gloire de Versailles' zullen we het moeten stellen en dat is geen straf. Deze struik wordt zeker een meter hoog en laat zich tegen een zonnige muur zelfs omhoogleiden. De poederblauwe bloemtrossen verschijnen vanaf eind juli of begin augustus en gaan door tot in de herfst. De kleur grijsblauw van de bloemen laat zich makkelijk combineren. Het paarsblauw van een Clematis Jackmannii er achter met bij voorbeeld bovengenoemde Geranium 'Johnson's Blue' er voor die dan aan de tweede bloei toe is. Of een mooie plant die net iets dieper «- van tint bloeit: Malva 'Primley Blue', een laatbloeiend kaasjeskruid. De lange, buigzame takken in het (late) voorjaar terugsnoeien is het beste, want ook deze struik bloeit op het jonge hout. Als u hem omhoog wilt leiden, snoeit u alleen de zijtakken af. Ook deze struik past een zonnige plaats en een weinig afdekken in de winter kan geen kwaad. Voor deze twee laatbloeiende struiken kun je makkelijker een plaats vinden dan degene die ik nu nog voor u in petto heb. De Clerodendrum trichotomum is een grote struik die op den duur wel het formaat van een kleine boom kan bereiken. Grote bladeren die heerlijk naar pindakaas ruiken en een natuurlijke paraplu-vorm zijn al een sierwaarde van deze struik. Pas in augustus bloeien de geurige, witte bloemen die in rode bloemkelkjes zijn gevat. Als het daarna nog lang warm blijft, rijpen vervolgens metaalblauwe besjes die in diezelfde rode kelkblaadjes heel kleurrijk zijn. Je hebt dus echt een mooie zomer en nazomer nodig voor deze struik. De laatste jaren is dat zo geweest, maar Door de toenemende welvaart en produktie met de lopende band kre gen veel Amerikaanse gezinnen in de jaren vijftig een spiksplinter nieuw huis, een auto, een televisie en een wasmachine. Dat was nor maal. Maar als ze eenmaal de nood zakelijke goederen bezaten, hunker den de mensen naar meer. De op komst van het decoratieve object vulde dit verlangen razendsnel. Na de lange saaie jaren veertig met zijn bruine, paarse en grijze kleuren brachten ze prachtige in massa ge produceerde spullen in flamingo-roze, geel groen en lichtblauw. Ze staan nu in Pakhuis Amerika: de lampen die worden gedragen door halfblote blonde dames, dansende ne gerinnen en beeldjes van streng kijkende Indianen-opperhoof den. In de Verenigde Sta ten zelf hebben de ver worvenheden van de naoorlogse jaren hun aantrekkingskracht foto Maurice Nelwan Bij het betreden van Pakhuis Amerika aan de Amsterdamse Prinsengracht waant de bezoeker zich weer in de VS. verloren. Ze staan te koop op rom melmarkten en in winkels voor tweedehands goederen. Marco Zoomers (36) gaat al jarenlang op zoek naar de iconen uit de tijd dat de Sky inderdaad nog de Limit was. En met succes: behalve een zaak aan de Amsterdamse gracht heeft hij win kels in Leiden en Haarlem. Zijn opslag plaats vol koelkasten, jukeboxen en Coca-Co- lamachines in Velser- broek kan iedere eer ste zaterdag van de maand worden be- Een paar maal per jaar trekt Zoomers, een slanke energieke jon gen die ooit begon met Belgisch antiek op de Amsterdamse Noor- dermarkt, naar de VS. Op dit moment struint hij de grootste rommelmarkt bij Bos ton af ('een paar voetbalvelden groot, honderden stands'), eind sep tember verwacht hij de eerstvolgen de container met 'Amerikaans an tiek' in het land. Het aanbod in spullen uit de jaren vijftig noemt Zoomers nog ver schrikkelijk groot, maar in hun voorkeur voor zuurstokroze plastic objecten blijken de Nederlanders weer eens trendsetters. „In Amerika zien zo langzamerhand ook de hippe mensen de waarde van de formica keukentafel in. Nu vind je ze nog op rommelmarkten en -op afgelegen plekken- zelfs bij het grofvuil". Door de handel in jukeboxen ('vroe ger vulde ik de container met juke boxen op met spullen uit de jaren vijftig, nu gaat het andersom') weet Zoomers precies waar hij moet zijn. Hij heeft na voorbereidende in tercontinentale telefoontjes meestal een week nodig om mark ten, fairs en handelaren over het hele continent te bezoeken. Geluk hebben blijft belangrijk. Zo kwam hij via via bij een winkelier in keukenapparatuur in Massachus- setts, die al vele tientallen jaren de inruil-koelkasten en -fornuizen in een loods opsloeg. „Ongelooflijk. Honderden prachtige apparaten". Met een stuk of vijfendertig ('de bes te') is Zoomers teruggekeerd. Een schoongemaakte dubbeldeurs kost nu 1750 gulden, in de opslaghal in Velserbroek bij Haarlem is hij een paar honderd gulden goedkoper. Hoewel veel Amerikaanse toeristen ('Oh wow, weetje nog dat we dat in de keuken hadden staan') herinne ringen ophalen in Pakhuis Amerika, komt het grootste deel van de klan ten uit Nederland. Van yuppen en beleggers tot de vrachtwagenchauf feur die zijn droom werkelijkheid wil laten worden, schat Zoomers. „Maar laatst kwam er ook een echtpaar dat m'n ouders had kunnen zijn". Zoomers verkoopt niet alleen aan particulieren met een hang naar de gouden tijden van Donald Duck, Lassie en Thunderbirds. Hij advi seert bij de inrichting van winkels en horeca-gelegenheden en heeft nog onlangs geholpen bij de inrichting van een huisbioscoop in Amerikaan se fifties-stijl. Zelf bezit Marco Zoomers - naast een Wurlitzer jukebox - een chromen stofzuiger met wijnrode slang. Of het apparaat werkt, weet hij eigen lijk niet eens. Hoeft ook niet. „Hij is mooi genoeg om alleen maar naar te kijken". Pakhuis Amerika. Prinsengracht 541, ma t/m za van 11 tot 18 uur, tel. 020 6392583. De opslaghal in Velser broek is iedere eerste zaterdag van de maand geopend. Vestigingen in Haarlem (Doelstraat 31) en Leiden (Oude Herengracht 11).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17