Pikken van de baas C (f Manden geven warmte aan het interieur Wonen/C2 2Ê Pennen, wc-papier, computers, alles wordt het kantoor uit gesleept. Stelen van de werkgever: volgens bedrijfsrecherchebureau Hoffmann een miljoenenbusiness. En een onderschat probleem. Tamtam klinkt weer op Seinpost Boek/C2 Een taalgids om te lachen Trend/C3 Mooi kaal is niet lelijk Design/C3 Reis door de fifties in Pakhuis Amerika Vandaag de Dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 tf* door Frank Hitzert Koffie, thee, suikerzak jes, plastic bestek, mayonaise, schoon maakmiddelen en na tuurlijk veel, heel veel wc-papier: het Neder landse bedrijfsleven is deze zomer op tal van campings weer na drukkelijk aanwezig geweest. De familie Doorzon speelt mooi weer met spullen van de baas. Die zelf van niets zegt te weten, of gewoon geen zin heeft om alle artikelen te tel len. Want wat kost het nou helemaal? „Dat kost een baas met honderd werk nemers zo'n 20.000 gulden per jaar, af hankelijk van de soort van zijn bedrijf', zegt Gerd Hoffmann sr., directeur van het gelijknamige bedrijfsrecherchebu reau in Amsterdam, dat de afgelopen maand zijn dertigjarig bestaan vierde. „Gaat het om een onderneming die bij voorbeeld ook in gasflessen handelt, dan kunnen de kosten stijgen tot wel 60.000 gulden of meer. Want ook gas flessen doen het goed op de camping. En tja, je nodigt je vrienden uit voor een borrel, vindt dat het restaurant in Spanje weer veel te duur was en dus in je na je vakantie ook het statiegeld voor die gasflessen". Mijn en dijn Werkend Nederland heeft volgens de bedrijfsrechercheur steeds meer moeite onderscheid te maken tussen mijn en dijn. De baas knijpt ondertussen een oogje toe, omdat hij de sfeer op de werk vloer met prikbordmemo's over paper clips en pennen niet al te zeer wil ver pesten. Of heeft er gewoon geen idee van dat zijn medewerkers er een du bieuze handel en wandel op nahouden. „Soms heeft hij een vermoeden en vraagt z'n boekhouder om nota's. Bij mij is een directeur bekend die argwa nend was geworden en toen alle reke ningen van de afdeling inkoop is gaan tellen. Hij kwam tot de conclusie dat het verbruik van toiletpapier in de rus tige zomermaanden was gestegen tot drie rollen per dag per werknemer. Toen wist hij 't ook: een onderschat pro bleem". Gerd Hoffmann zegt geen paniek te wil len verkopen. „In die zin ben ik immers net de dokter die louter zieke patiënten op spreekuur krijgt". Maar dat het met de moraal van werkend Nederland be paald niet de goede kant opgaat, daar van is hij wel degelijk overtuigd. Hoffmann kent ondertussen zijn pap penheimers. Zo adviseert hij zieken huisdirecties de komende winter eens nauwlettend de stroom gipsverband in de gaten te houden. „Nee, niet voor de wintersport. Gewoon, voor Sinterklaas surprises. Wantje pakt een cadeau te genwoordig toch niet meer in oude kranten? En diezelfde ziekenhuisdirec ties zouden komend voorjaar eens moeten volgen wat er met hun hoofd en mondkapjes gebeurt. Ik weet het wel: die worden straks weer gebruikt in huis. Voor de grote voorjaarsbeurt". Plezierige dagen Kerstmis, ook zo'n piek: dan slaat de fax-apparatuur in menig bedrijf op hol. „Dan wens je je kennissen die je de afge lopen zomer op een zonnig strand hebt ontmoet, plezierige dagen. Je tekent er een mooie kerstboom bij, schrijft nog even een lekker recept, of een mooi kerstlied. En je voegt er aan toe dat ze toch vooral eens naar Den Haag moeten komen, mooie stad nietwaar? En dus faxje er een folder achteraan. Ons bu reau heeft eens een onderzoek gedaan bij een bedrijf waar de faxrekening rond de kerstdagen liefst 50.000 gulden had bedragen; zonder dat er ook maar één zakelijk bericht was uitgegaan". Maar het kan nog grover. „Denk maar eens aan een voedingsmiddelenbedrijf waar het personeel de tijdens het trans port ingedeukte sperziebonen tegen een gereduceerde prijs mag kopen. Maar opeens zijn de bonen op. Dan neemt er dus iemand een vorkheftruck en vervolgens hoor je een daverende klap. Dan is de personeelsvoorraad aan gevuld". „Diepvrieskippen zijn ook razend popu lair, want elke caravan heeft tegen woordig wel een koelkastje. We hebben eens een man betrapt die zo'n kip in z'n broek probeerde mee te nemen. Tja, de mens is vindingrijk geworden". Dit alles heet 'het oneigenlijk gebruik van bedrijfsfaciliteiten'. Dat klinkt lie ver dan het is. Strafbaar blijft het. „Het is stelen", zegt Hoffmann. „En de werknemer weet echt wel dat het niet mag, ook al ontkent hij dat wanneer hij is betrapt. Kopietjes maken voor de sportvereniging, koffie stapelen in je at taché-koffertje: het gebeurt allemaal net even na werktijd, of wanneer de chef net even niet in de buurt is". En misschien zou het niet eens zo'n vaart lopen als al die spullen alleen voor privé-gebruik waren bestemd. Maar volgens Hoffmann is er zo langzamer hand een heuse handel in bedrijfsgoe deren ontstaan waarin het gewin voor op staat. „Vaak wordt de boel bewust ernstig ge tild. Zo nemen wij de laatste tijd een le vendige handel in gestolen laptops en notebooks waar; die gaan vooral rich ting Oost-Europa. Van het een komt nu eenmaal het ander; en dikwijls begint het allemaal thuis. Dan zit een mede werker van een bedrijf thuis met vrien den en kennissen aan de borrel, de vrouwen staan te kletsen in de keuken en de gastheer nodigt zijn gezelschap uit naar boven te gaan. Hij heeft sinds kort namelijk zo'n mooie laptop. Goh, zegt er een, die zou ik ook wel willen hebben, zou je iets voor me kunnen re gelen? En als je dan net beneden hebt verteld hoe belangrijk jij bent in je be drijf, dan zegje om de egotrip te voltooi en dus ja. En zoiets werkt als een olie vlek en die is uiteindelijk uiterst kost baar. Neem de sportkantine; Ome Wil lem is toch zo'n achtenswaardig lid met zo veel clubliefde, hij kan wel iets rege len met grote korting". Ome Willem draagt het geld niet af, maar steekt het in eigen zak. „Vaak ook", weet Hoffmann uit ervaring, „omdat de man nog wel eens wat wil. Vroeger had je het loonzakje waardoor je nog wel eens iets kon achterhouden. Maar tegenwoordig worden salarissen giraal overgemaakt, de vrouw weet pre cies wat er binnenkomt. Dank zij de ge stolen spullen van de baas heeft de man toch z'n zakcentje". „Zo is laatst in de meubelbranche een aardige zaak aan het licht gekomen. Een vrouw had een tafel besteld die keurig aan de deur werd afgeleverd. Maar ze was niet tevreden en stuurde de tafel terug. Op het bedrijf keken ze foto Jacques Zorgman vreemd op. Ten eerste klopte de prijs van de tafel niet en ten tweede was die bezorgd in een regio waar het bedrijf normaal nooit actief was. Later bleek dat een medewerker en een chauffeur onderling afspraken hadden gemaakt. Op die manier hadden ze hun eigen be drijf maandenlang opgelicht". Dit soort voorbeelden publiceert het 38 medewerkers tellende bedrijfsrecher chebureau, met 2500 relaties, maande lijks in een periodiek met tips voor het bedrijfsleven, dat volgens Hoffmann veel alerter zou moeten zijn. In het ka der van het jubileum heeft Hoffmann intussen een preventieprijs ingesteld, die, 30.000 gulden groot, volgend jaar augustus voor het eerst zal worden uit gereikt. „Bedrijven en instellingen kunnen zelf genoeg doen om dit soort praktijken te voorkomen. Maar ze denken nog te vaak, dat het zo'n vaart niet loopt, of dat het om peanuts gaat. Maar veel pea nuts maken de zak vol. En dat in een tijd dat bedrijven de mond vol hebben over kostenbeheersing". Intussen wordt echter ook de dief ge wiekster. Hoffmann heeft al een nieuwe trend gesignaleerd: in gezinnen met twee auto's worden de onderdelen van een nieuwe lease-wagen geregeld ge ruild tegen die in de oude privé-auto. te i>?t doorRIa Schuurhuizen Hadden we vroeger niet meer manden in huis Het naaimandje, het stofdoe kenmandje, de wasmand en de bood schappenmand. Op een gegeven ogenblik verdween de mand uit het interieur, dat wit en koel werd. Maar nu gezelligheid weer een rol gaat spelen in de inrichting van het huis, keert ook de mand weer terug. Na het plastic en kunststof voelt men steeds meer be hoefte zich te omringen met natuurlijke materia len, die warmte geven aan het interieur. Bij de bloe- menspeciaalzaak zijn mandjes op dit moment 'vaas' nummer een. Maar ook de mand als krantebak mag weer. Manden hebben al vroeg in de historie een rol gespeeld. In het oude Egypte werden al kunstige manden ge vlochten. In het graf van Toetancha- mon werden naast goud en zilver ook prachtige manden gevonden. En wie kent niet het biezen mandje van Mozes? Of de manden die als krijgstlist werden gebruikt om vijandelijke strijders een belegerde stad binnen te krijgen In Nederland zijn manden altijd be langrijk geweest. Nederlandse manden makers waren echte ambachtslieden, al vanaf 1597 vormen ze een zelfstandig gilde en ze hebben zelfs een eigen graf kelder in de St. Jacobikerk in Utrecht. Manden vind je over de gehele wereld, gemaakt van robuust wilgeteen of ver fijnd bamboe. Soms slordig en ruw, maar ook ingenieus en verfijnd. Naast die donkerbruine Nederlandse aardap pelmanden zijn er Franse druivenpluk- bakken en de manden van gevlochten druiveranken, Italiaanse draadmandjes, Engelse plukbaskets, Amerikaanse boomschorsmanden, man den uit Portugal naast exo tische manden van bam boe en rotan uit het Verre Oosten. Over al deze manden kan men lezen in het boek 'Manden'. Met veel en thousiasme schrijft Pien Lemstra over al die verschillende soor ten, terwijl veel mooie foto's het boek tot een lust voor het oog maken. Die fo to's geven vooral de prachtige arrange menten weer die Fernande Hora Sicca- ma, een bekende Nederlandse bloem- sierkunstenaar, speciaal voor dit boek heeft samengesteld. Bovendien kan men heel veel nuttige tips opdoen om zelf arrangementen te maken. Manden, Uitgeverij Terra,/ 49,90. eindredactie coos versteeg vormgeving peter j. c. martens foto Frans van Ommeren Manden uit vele windstreken, maar ze passen allemaal in het interieur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15