Het creatieve brein ligt op de snijtafel Missie Peter Pieters mislukt Geen schoenendoos, toch uitstekende concertzaal Een auto die u al hele Cultuur REGIOJOURNAAL v~ - I B Leidse Courant I DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 BEELDENDE KUNST Iedereen heeft het over de wassen griezelbeelden, maar die zijn een handreiking naar een groot publiek. De échte expositie in het half gesloopte Gorkumse ziekenhuis gaat over de creativiteit zelf. BEATRIXZIEKENHUIS, GORKUM Internationale kunstmanifestatie 'Brain/Internal affairs'. Geopend: dag. 11.00-20.00. T/m 6 oktober. DOOR CEES VAN DER GEER De naambordjes zijn verwij derd. Gebleven is alleen de af druk, een verkleurd, kleverig rechthoekje op de deur. Wat er in die nu anonieme vertrekken ooit gebeurde, laat zich alleen nog maar raden. Soms is dat makkelijk, zoals be neden in de donkere kelders van het ziekenhuis waar de schorten van de röntgenafde- ling nog hangen, net als de wat gore gordijnen rond de vreemd gevormde baden, waarin de pa- j tiënten van de fysiotherapie f weer leerden te bewegen. Maar waarvoor dienden die kleine I vertrekken waar nu drie paar den gestald staan, hun enig ge zelschap een koe die op het zaagsel van de gang een mooie uitloopruimte heeft? Alle vier zijn ze getöoid met een tuigje dat hun verkleinde, bronzen evenbeeld op z'n plaats houdt. Een enkele kamer is er al bijna niet meer, het plafond vervan gen door de blauwe lucht, de vloer een massa klei waarin een kleine krater geslagen is. In weer een andere kamer is het beton van de vloer al aangeval len en het vlechtijzer blootge legd; eronder staat het water en klinkt hol en naargeestig het gedruppel van een lekkage. Op die vrijwel onbegaanbare vloer staat, mat wit en daardoor heel onwezenlijk, nog wel de snijta fel van de anatoom-patholoog en aan de wanden hangen de foto Robert van Stuyvenberg Het esculaapteken inspireerde Paul Perry tot een wonderlijke installatie in een van de behandelkamers van het Beatrixziekenhuis. wasbakken en een kastje, alles in datzelfde, onwezenlijke wit. Verderop in het gebouw doen boekenkasten vol uniforme dossiers dienst als daaideur en bij de entree - voeten vegen op een mat met de tekst LIVE IN YOUR HEAD - wordt een lote rij gehouden, de plastic prijzen veilig opgeborgen achter kippe gaas. In een ander zaaltje, de ramen verduisterd, alleen maar licht achter de röntgenfoto's, rijden wagentjes zo groot als rolschaatsen rond met hersens, wit en niet zalmrood zoals op de wand bij het trappenhuis. Nachtmerrie Geen naamkaartjes op de deu ren. Geen dr. Faustus? Nee, en ook geen dr. Mabuse of dr. Mep- histo. Geen nachtmerrie ook. Dit is Gorinchem, het Streek ziekenhuis Prinses Beatrix dat voor een deel al gesloopt is. Wat er nog staat, soms al aangetast, dient nog tot begin oktober als onderkomen voor de manifesta tie 'Brain/Internal affairs': veertig beeldende kunstenaars uit binnen- en buitenland die met hun ontwerpen 'waarne ming, emotie, ratio, geheugen, herinnering en associatie op scherp zetten' en die op het raakvlak van kunst en medi sche wetenschap iets zichtbaar willen maken van dat wonder lijke proces dat creativiteit heet. Er gingen twee jaar aan vooraf. Twee jaar van overleg, van zoe ken naar een thema - de ge zondheidszorg? - en het vinden van geld en sponsors. Het is ze gelukt, en hoe! Die 'ze' zijn Su zanne Oxenaar en Guda Stoop, de twee curatoren, en Tom Zijl stra, de directeur patiëntenzorg die met een artistiek spektakel aandacht voor de nieuwbouw van het ziekenhuis wilde vra gen. Samen met de kunstenaars en een aantal medewerkers teken den Oxenaar en Stoop voor een evenement dat op schaal de ver gelijking met de Documenta aan kan. De belangrijkste parallel met dat Kasseier evenement is, dat de kunstenaars centraal staan. Hun ideeën, concepten en reac ties op de aangeboden locatie zijn niet in het strakke keurslijf van een theoretisch program ma geperst. Hun vrijheid stond voorop. Debutanten De originaliteit van Stoop en Oxenaar manifesteert zich in de keuze van de kunstenaars. Hun lijst van deelnemers telt zowel gevestigde reputaties - Matt Mullican, Dennis Oppen- heim, J.C.J. van der Heyden, Mariene Dumas - als 'debutan ten' wier namen voor het eerst onder ogen komen van een gro ter publiek: Maya Eizin, Jeroen Werner, Ans Zondag en Paul Bendel. Van een opvallend ni veauverschil tussen beide cate gorieën is echter geen sprake. Het bleke dode hondje van Mare Manders' 'Zelfportret als gebouw' heeft eenzelfde inten siteit als de aangeklede kop van Oppenheims 'Attempt to raise heil'. Nog een overeenkomst met de Documenta is de rol van plek en plaats. In Kassei zijn dat diver se locaties, in Gorkum is het maar één gebouw, het zieken huis, maar wat een suggestieve ambiance is zo'n gebouw in ver val en wat liggen er een moge lijkheden! Bovendien, er waren geen beperkingen, alles mocht. Zo sloopte Rosa Verhoeve in de kamer waar eens de psychiater naar zijn patiënten luisterde het plafond eruit; het vrijgeko men raster van de betengeling inspireerde haar tot een 'Biblio theek van gedachten'. In de ka mer ernaast, vroeger een aula, installeerde ze een landschap van kleine bergen, deels uitge hold door de afdruk van haar achterhoofd. In de machineka mer er tegenover reageerde Jan van Munster met een rood op gloeiende draadsculptuur op een daar toevallig aanwezig kinderbedje. Verschil met de Documenta is er - afgezien van omvang en traditie onder meer - in zover re, dat de inzendingen thema gebonden zijn, de meeste al thans. Die keren dat het niet zo evident zichtbaar wordt, is er altijd nog het alibi van het crea tieve proces dat zich in het brein van de kunstenaar af speelt. 'Brain' bestaat overigens uit meer dan alleen een tentoon stelling. In de komende weken kan men er ook terecht voor een lezingencyclus, een serie con certen (van Simeon ten Holt on der anderen), een symposium en een filmfestival met louter films uit de collectie van de Amerikaanse kunstenaar Allen Ruppersberg. De 'Collection du Docteur Spit- zner', een bizarre 19de-eeuwse wassenbeeldenverzameling, be doeld als voorlichting aan een huiverend kermispubliek en al eerder in het Rotterdamse Lijn baancentrum te zien, is een toe voeging met het karakter van een concessie. Het enige smetje op een verder voortreffelijk eve nement. foto jos lam*) Muziekcentrum Frits Philips: de grote zaal lijkt enigszins op de Berlijnse Philharmonie. DOOR AAD VAN DER VEN Eindhoven Mensen met lan ge benen zullen hun bedenkin gen hebben en over de combina tie beukenhout-eikenhout valt te twisten. Maar het ziet er naar uit dat de toonkunst wel zal gedijen in het Eindhovense Muziekcentrum Frits Philips. Dat werd gisteravond in aanwe zigheid van koningin Beatrix in gebruik genomen met een uit voering van Mahlers derde symfonie door het Brabants Or kest, hoofdbespeler van de zaal, onder leiding van zijn Hongaar se chefdirigent Arpad Joó. Het Muziekcentrum Frits Phi lips maakt net als het Utrechtse Muziekcentrum Vredenburg deel uit van een winkelcen trum. Het is een geïntegreerd onderdeel van de door de Düs- seldorfse architect Walter Bru- ne ontworpen Heuvel Galerie, die een centrale plaats inneemt in het nieuwe stadshart. Alvorens gisteravond Mahler alle aandacht opeiste en de voortreffelijke akoestische kwaliteiten van de zaal duide lijk werden dankte de directie de gemeente, dankte de ge meente de sponsors en dankte het Brabants Orkest de ge meente en de sponsors. Maar niemand kan zeggen dat daar geen reden voor was. Toen de bouwkosten van 32 miljoen op liepen tot 45 miljoen en toen het toch per ongeluk nog 65.4 mil joen werd gaf de gemeente geen krimp. En eén kwart van dat laatste bedrag kwam er dankzij het Brabantse bedrijfsleven. Degene wiens naam gister avond niet genoemd werd, maar die eigenlijk als allereer ste gefeliciteerd had moeten worden is de akoesticus prof. dr. P.A. de Lange. Hij heeft aan getoond dat ook in een concert zaal, die niet is gebouwd vol gens het 'schoenendoos-model' (Amsterdamse Concertgebouw, Haagse Philipszaal), een symfo nie-orkest voortreffelijk tot zijn recht kan komen. Het ontwerp van de Eindhoven- se architect Rob van Aken, achthoekig en met gebogen pla fonds, was in dat opzicht nogal riskant. De Berlijnse Philhar monie, waar het Muziekcen trum wel wat op lijkt, klinkt weliswaar goed, maar die is veel groter. Gisteren bleek, dat het resultaat voor een zaal van dit formaat optimaal mag worden genoemd. Dat tijdens de uitvoering vai ongeveer honderd minuten rende derde symfonie van ML Ier geleidelijk enige luister: heid optrad was niet derlijk. Want het ging hier een werk met een zeer grotel kestbeztting, gespeeld in «n zaal met 1250 plaatsen h< Haagse Philipszaal heeft 1890, het Amsterdamse certgebouw 2074 en de Roti damse Doelen zelfs 2240). Belangrijker is, dat de kli helder en evenwichtig is en danks de vrij korte nagalm genaam. Mede dankzij de ring resonantie van het podij zijn de lage frekwenties st|r en kernachtig. Deze schappen maken de grote zai het Muziekcentrum bevat een kleine zaal, met circa '\y plaatsen - ook bij uitstek schikt voor andere muzikei genres. Dat is belangrijk, zien de veelzijdige program^ ring die de directie wenst. Vanavond staat Maria de Lo des op het podium en op 9 s tember komen Mini en M binnenvallen. Voor het eet seizoen in dit smaakvol ogenB' aangename gebouw staan ci p, 200 concerten op het progr" WIELRENNEN Expositie In 't Huys Dever in Lisse loopt vanaf zaterdag tot en met 20 september een expositie van het Hoogheemraadschap van Rijn land. 'Droge voeten en schoon water'geeft aan de hand van fo to's en een maquette een uiteen zetting over het werk van Rijn land. Vóór de jeugd worden er in de kelder van Dever video's vertoond, waarin de taken van het Hoogheemraadschap wor den belicht. De gratis toeganke lijk is dagelijks geopend van twee tot vijf uur. Mosselfeest In het winkelcentrum 'Lange Voort' in Oegstgeest wordt za terdag een najaarsbraderie en een mosselfeest gehouden. Tra ditiegetrouw betekent dit voor de bezoekers, zo zij dit wensen, gratis mosselen eten. De brade rie wordt opgeluisterd door een bekende country- en wester nband. Voor de kinderen zijn er diverse kermisaktiviteiten. Zonneveld De Oegstgeestse volkstuinvere niging 'Het Zonneveld' bestaat vijftig jaar. Om dit te vieren wordt zaterdag in het cllibhuis aan de Nagtegaallaan een re ceptie en een feestelijke bijeen komst voor genodigden gehou den. De bijeenkomst wordt on dermeer bezocht door oud-mi nister Til Garden iers en de lan delijk voorzitter van de volk- tuinverenigingen, oud-vak bondsleider Jaap van der Scheur. Speelmiddag Het Adema-orgel van de St.A- gatha-kerk in Lisse is zaterdagmiddag weer be schikbaar voor de liefhebber die een kwartiertje wil spelen. Voor 7,50 kan men zich uitleven. Orgelliefhebbers zijn tussen twee en zes uur welkom. aan de Weteringkade 2 be draagt 7,50. Join houdt overi gens zaterdagmorgen open huis. Tussen tien en een uur wordt het nieuwe programma gepresenteerd. K&O K O in Katwijk houdt zater dag open huis. Belangstellen den zijn van tien tot een uur wel kom in het K O-gebouw aan de Sluisweg 16. Men kan daar informatie krijgen over het nieuwe cursusprogramma en zich eventueel inschrijven. Er zijn docenten aanwezig om alle mogelijke vragen te beantwoor den. Country De Nort-Hill Country Dancers organiseren zaterdagavond een Countrydansavond in 'De Ge woonste Zaakin Lisse. De band Red Label zal deze avond de muziek verzorgen. De zaal aan de Schoolstraat gaat om acht uur open. Red label begint een uur later. De toegang kost 10,- Surfwedstrijd Op het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout houdt de Surf Club Como zondag een koppel wedstrijd voor surfers. Ieder koppel vaart met een surfplank. Maximaal kunnen veertig kop pels meedoen. De wedstrijd is van elf tot twee uur. De inschrij ving staat voor iederen open vanaf negen uur op de zuidoever van het Oosterduinsemeer. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden per koppel. Fietspuzzeltocht De Warmondse Matthiasparo- chie organiseert zondag een fietspuzzeltocht vanaf de kerk aan de Herenweg. Er kan wor den gestart tussen half tien en twaalf uur, en worden gefinis- hed tot vier uur. Valencia Nimmer had hij zich zo intensief en serieus voorbereid. Op het wielerbaan- tje van Sloten trainde, steunde en kreunde hij. Met bondscoach Theo Smit had Peter Pieters een bijna perfecte aanloop in Nederland en sinds vorige week in het Luis Puig-velodrome. De sportieve en financiële inspan ningen hadden tot doel een me daille te veroveren tijdens het WK baan in Valencia op het on derdeel puntenkoers. De 40.000 gulden kostende mis sie mislukte echter. De 30-jari- ge krachtpatser miste het ere podium waar wel Bruno Risi (goud), Ivanas Romanovas (zil ver) en Juan Curuchet (brons) terecht kwamen. Het drietal had halverwege de race een ron de voorsprong genomen en stond die niet meer af. Ondanks de verwoede pogingen van on der anderen Moreau, vorig jaar winnaar van het zilver, toen Pieters brons won. ,,In Stutt gart viel ik buiten .verwachting in de prijzen. Dit keer reed ik super, maar daar schiet ik niks mee op. Ik wist dat Risi mijn be langrijkste tegenstander was. Achteraf denk ik te lang te heb ben gewacht, toen hij er van door ging. Ik ging er vanuit dat de Fransen en de Duitsers, die nog met twèe man waren, actie zouden ondernemen. Helaas een taxatiefout". Revanche Peter Steiger bezorgde Zwitser land de tweede gouden med rÉ na de regenboogtrui van Rï de puntenkoers voor profes 0 nals. De sponsorloze Steigei gevierde op het onderdeel Sg( Over twee manches haalde de Helveet 85 punten winnaar van het zilver t Veggerby vergaarde achteil. Nederlandse gangmaker Br Walrave 75 punten. De bron medaille was voor de Itali Fanelli met 60 punten. Lollipop 92 Het nieuwe seizoen van Join in Noordwijk gaat zaterdag luid ruchtig van start. Onder de noe mer Lollipop 92 zullen vijf loka le bands een optreden verzor gen. Achtereenvolgens zullen vanaf half tien The Post, Low Down Chill, Sobhead, The mas hed Potatoes en Railroad Steel optreden. De toegang tot Join Computers Computer Vereniging Bollen streek begint zaterdag aan het seizoen met een open dag in Dorpshuis 't Eiland in Beins- dorp. Belangstellenden krijgen informatie over het cursuspro gramma en het gebruik van ap paratuur. De open dag aan de Rietkraag begint om tien uur. L. V.' f- m De auto op de foto is 'n volkomen nieuwe auto. Hoezo nieuw, horen we u denken, dat is de Peugeot 405. Die ken ik al van buiten, horen we u denken. Ja en nee. 't Is namelijk de opvolger van de Peugeot 405, de nieuwe Peugeot 405. En zo sterk als de gelijkenis van buiten, zo groot is de verandering van binnen. Dat begint al bij 't nieuw ontwor pen interieur. Nog mooier, nog comfortabeler en gebouwd met nieuwe en hoogwaardig kwalitatieve materialen. 't Dashboard maakten we behalve veel fyaaier ook veel overzichtelijker. De motoren zijn stiller, ze zijn soepeler en vanaf nu kunt u kiezen uit benzine-injectiemotoren van 1.4, 1.6, 1.8 en 2.0 liter (nota bene: de 1.4 versie is er al vanaf 31900.-). Voorts is er zowel een 1.9 diesel als een 1.9 turbodiesel uitvoering. Tot slot de nieuwe achterkant. Die niet alleen stijlvoller is, maar ook praktischer. Kortom, de nieuwe 405 is mis schien niet zo nieuw op 't eerste gezicht, maar des te nieuwer op 't eerste gevoel. Wilt u ook het binnenste van de 405 van buiten leren kennen, dan is een proefrit de beste methode. Daarvoor bent u bij ons van harte welkom. JE VOELT JE LEKKERDER IN DE NIEUWE PEUGEOT 405. HAZERSWOUDE-DORP, AUTOBEDRIJF BOS HAZERSW0UDE B.V., DORPSSTRAAT 13, TEL.: 01728-9234. HILLEGOM, B.V. SCH00NDERBEEK, OLIVIER VAN N00RTSTRAAT 8, TEL.: 02520- 18253. LEIDEN, AUTO LEITH0N, MAREDIJK175, TEL.: 071-212911. NOORDWIJKERHOUT, B.V. SCH00NDERBEEK, HERENWEG 236, TEL.: 02523-72859. SASSENHEIM, AUTOMOBIELBEDRIJF J. FAAS B.V., OUDE HAVEN 7, TEL.: 02522-12922. m PEUGEOT I DYNAMISCH OP WEG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12