£eid£e €owicmt Nieuw plan Palestij nen redt overleg Joegoslavische premier Panic weigert af te treden Oversteek Van Velzen verantwoordt zich voor CDA-fractie CcldócSouaant B1 B5 ran Beek (41) urgemeester acobswoude Duitsers moeten meer betalen aan hereniging Doden door vloedgolf in Nicaragua T14 Dagen Gratis n li WOENSDAG SEPTEMBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen :huller wil met Hour of Power op Nederlandse tv Vraagtekens bij plan voor face-lift Leids Havengebied Innige liefde in de circuspiste Bergkamp steelt de show in Madrid iEESTELIJK LEVEN/OPINIE INNENLAND IUITENLAND EURS CONOMIE EIDEN/REGIO IIENSTVERLENING jULTUUR ÊNSEN ERVICE PORT TV-PROGRAMMA'S IIT-BIJLAGE C iCOBSWOUDE - W. van ek (41) wordt met ingang van oktober de nieuwe burge- sester van Jacobswoude. Van ek volgt D. Brouwer de Ko ng op die op 1 april met pen- >en ging. De toekomstige bur- meester van Jacobswoude is nog wethouder en loco-bur- eester van de 12.500 inwo- tellende gemeente Made Drimmelen in Noord-Bra- t. In zijn portefeuille heeft financiën, openbare werken, eatie en toerisme. De in de geboren en getogen Van ek heeft twee kinderen, een hter van negen en een zoon zeven jaar. In het dagelijks en is hij werkzaam als direc- r van een scholengemeen- ap in Den Bosch. Van Beek pt zo snel mogelijk de btswoning in Rijnsaterwou- te betrekken. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25432. Losse nummers 1,50. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Minimum temperatuur rond 12, mid- dagtemperatuur rond 17 graden. Matige, aan de kust krachtige westelijke wind, kracht 4 tot 6. Dollar blijft onder druk AMSTERDAM De koersen van de Amerikaanse dollar en het pond sterling zijn vanmorgen op de Europese valuta markten zwaar onder druk blijven staan door de kracht van de Duitse piark. De dollar schommelde rond het na-oorlogse dieptepunt dat gisteravond was bereikt in New York. Het pond was een fractie hoger, maar bleef dicht bij zijn bodem in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Voor de dollar werd om 10.00 uur op de wisselmarkt in Amsterdam een koers ge noteerd van 1,5680. Gisteren eindigde de handel op 1,5710, de laagste slotkoers sinds de Tweede We reldoorlog. Op de valutamarkt in New York was de koers gisteravond verder ge daald tot 1,5670. Haagse zakenman wint miljoen met jackpot 'GRONINGEN Een zakenman uit Den Haag heeft 977.935,25 gulden gewonnen in het Hol land Casino Groningen. De man had de zoge noemde Mega-Jackpot gewonnen. Het was de vierde keer dat de Mega-Jackpot in Groningen viel. Het is het hoogste bedrag dat tot nu toe is uitgekeerd, aldus woordvoerder H. G. Hollema van het Holland Casino Groningen. De Mega- Jackpot bestaat uit een systeem van tachtig speelautomaten die verspreid over Nederland staan opgesteld. Via een computersysteem zijn de gokkasten met elkaar verbonden. Van iede re inworp van vijf gulden gaat anderhalf pro cent in de pot. Volgens Hollema lopen de gok kasten landelijk zo goed dat de pot per dag met 25.000 gulden wordt aangevuld. Bejaardenoorden mogen niet betuttelen ZWOLLE De huisregels in 41 van de 93 bejaardenoorden in Overijssel leggen de bewoners onaanvaardbare beperkingen op. De provincie Over ijssel schakelt desnoods de officier van justitie in om de tehuizen te dwingen rekening te houden met de rechten van de bewoners. Sommige Overijsselse bejaardenoorden •verbieden bewoners bijvoorbeeld om ongehuwd samen te wonen, verplichten hen tot het doen van inkopen in de win kels van het tehuis en verbieden het houden van kleine huisdieren zoals een parkiet of vis. Ook wordt bewoners verboden in hun eigen kamer te roken en krijgen ze soms geen sleutel van de hoofdingang. Ook worden bewoners beperkt in hun keuze van maatschappelijke en geestelijke bij stand. De provincie vindt het onaanvaardbaar dat bewoners en personeel niet. of nau welijks vertegenwoordigd zijn in het be stuur van een bejaardenoord. Dat geldt ook voor bepaalde leeftijdseisen aan be stuursleden, zodat bewoners niet aan het bestuur kunnen deelnemen. Voordat de provincie vergaande maat regelen neemt, wil gedeputeerde J. Dijkstra de bejaardenoorden die in over treding zijn, in een gesprek wijzen op hun plichten. Uit-bijlage voortaan op woensdag De Uit-bijlage van deze krant verschijnt met ingang van vandaag op woensdag in plaats van donderdag. Om onze lezers snel en adequaat te kunnen blijven informeren over de uitgaansmogelijkheden in deze regio, spelen we zodoende in op het besluit van de bioscoop-exploitanten om films voortaan op donderdag in première te laten gaan. De wekelijke woensdagbijlage 'Vandaag de Dag' verschuift als gevolg hiervan naar de donderdag. Een andere bijkomende consequentie van de verandering is, dat de filmrecensies voortaan niet meer op vrijdag in de bijlage Cultuur staan, maar reeds op woensdag hun plek eveneens in de Uit-bijlage vinden. Alle informatie op filmgebied dus voortaan in één bijlage bij elkaar. Hoofdredactie WASHINGTON - Het Mid- den-Oosten-overleg in Was hington lijkt met een nieuw Palestijns plan van tien pun ten uit het slop te zijn ge haald. Het overleg wordt morgen ver daagd tot 14 september om alle delegaties de gelegenheid te ge ven de reeks nieuwe vredes voorstellen te bekijken die ter tafel zijn gebracht. Met name de Israëlische delegatie meent dat bij de laatste onderhande lingsronde vooruitgang is ge boekt. Maar ook de Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi, die zich maandag nog zeer pes simistisch toonde, verklaarde dat zij de indruk heeft dat „we nu over substantiële zaken aan het praten zijn". De Palestijnen hebben een tien-puntenplan ge presenteerd voor Palestijns zelfbestuur op de Westoever, op de Gaza-strook en in Jeruza lem, waarin volgens Ashrawi rekening wordt gehouden met een aantal Israëlische belan gen. Zij verschafte weinig bij zonderheden over het plan, het derde dat de Palestijnse delega tie ter tafel brengt sinds de on derhandelingen tien maanden geleden begonnen. Naar haar zeggen krijgt een bestuurlijke instantie van Palestijnen daar in een aantal „basisbevoegdhe den". Voorts moet volgens het plan een einde komen aan alle bouwactiviteiten bij joodse ne derzettingen in bezet gebied en zal het Israëlische leger zich te rugtrekken naar nog nader te bepalen posities. Ashrawi noemde het Palestijnse plan „moedig en creatief' en ver klaarde dat de eerste reactie van de Israëlische delegatie po sitief was. Maar Jordanië toon de zich. minder tevreden. Vol gens de Jordaanse woordvoer der Muashar blijft ook de rege- ring-Rabin een harde lijn vol gen waar het gaat om terug trekking uit de in 1967 verover de gebieden. Ook het hoofd van de Syrische delegatie, Muwaffiq Al-Allaf, zei gemengde gevoe lens te hebben en „geen nieuw Israëlisch beleid" te .hebben kunnen ontdekken. Met de weinige bezittingen die ze mee kunnen nemen, rent een Bosnisch over een lege straat in een industriegebied in Sarajevo. BONN Belastingvrije, maar daarentegen minimaal rente dragende 'Duitsland-obligaties, zijn volgens de Duitse minister van financiën, Theo Waigel (CSU), een manier om de over heid het kapitaal te verschaffen waarmee de dure Duitse here niging de komende jaren be taald kan worden. Waigel noemde het een onge bruikelijke methode, maar het gaat volgens hem dan ook om een historisch éénmalige op dracht van de overheid, name lijk de Duitse eenwording soci aal-maatschappelijk en econo misch te voltooien. De minister laat onderzoeken welke gevolgen de eerder voor gestelde uitgifte van zogenaam de 'dwangobligaties' voor be- ter-verdienenden op de binnen- en buitenlandse kapitaalmarkt zou hebben. Waigel is geen voorstander van de tijdrovende wetswijzigingsprocedure om zulke 'dwangleningen' te kun nen uitschrijven. Volgens de minister zullen vooral veel Duitse spaarders, die in afwachting van het recen te bronbelastingdebat in het parlement hun geld op buiten landse rekeningen hebben 'ge parkeerd', interesse kunnen to nen voor de belastingvrije 'Duitsland-obligaties'. Pagina A7: Hoe vertel ik het mijn kiezers... Leidse verkracht van maandag op dinsdag ver kracht. Rond middernacht fietste zij over de Lange Mare in de richting van de Haarlem merstraat. Ter hoogte van de Clarensteeg hoorde zij hulpge roep van een man. Zij reed naar hem toe, maar plotseling richt te de man zich op. Onder be dreiging van een mes duwde hij haar een brandpoort in De Mi- rakelsteeg in. Daar verkrachtte hij haar. Voorbijgangers heb ben de vrouw geholpen. BELGRADO De Joegoslavi sche premier Milan Panic wil niet aftreden, zoals de Servi sche president Milösevic heeft geëist. Panic zei dat gister avond voor de staatstelevisie. Hij bekritiseerde de ambities van Milosevic een Groot-Servië te maken. Panic vindt dat er een eind moet komen aan de et nische zuiveringen, de mensen rechten moeten worden erkend en de Serviërs democratie moeten leren. Hij waarschuwde de bevolking dat het Westen met harde hand in gaat grijpen als Milosevic op deze wijze doorgaat. Volgens hem hebben de VS al gedreigd met een bom bardement op Belgrado. Zes Amerikaanse senatoren, die on langs een bezoek hebben ge bracht aan Kroatië, hebben er gisteren bij hun eigen regering op aangedrongen de diploma tieke betrekkingen met Servië te verbreken. Bij beschietingen op het onder komen van VN-troepen in Sara jevo zijn gisteravond laat drie Franse en een Egyptische VN- militair gewond geraakt. De ka zerne werd beschoten nadat de moslim-verdedigers van Saraje vo zware verliezen hadden gele den bij een nieuwe poging de Servische belegering van de stad, die al vijf maanden duurt, te doorbreken. Vandaag heb ben de ambassadeurs van de zestien NAVO-landen in Brus sel nogmaals gepraat over de in zet van zesduizend soldaten die in Bosnië-Hercegovina hulp transporten zouden moeten gaan beschermen. Vorige week nam de NAVO geen beslissing, omdat eerst de uitslag van de Joegoslavië-conferentie in Lon den werd afgewacht. Onder au spiciën van de VN en de Euro pese Gemeenschap start mor gen in Genève een nieuwe ge spreksronde over het conflict. De gesprekken in Genève zijn een voortzetting van de vredes conferentie in Londen van een week geleden. Pagina A4: Bosnische spionne Carmen Konda overleden Zwaar Nauwelijks is er weer een staakt-het- vuren in de hoofdstad Kabul of een oudere Afghaan waagt zich op straat. En hoe meer kisten hij meesjouwt, hoe beter. Dan is hij tenminste klaar met zijn werk, voordat er onverhoopt nieuwe gevechten uitbreken tussen regerings troepen en rebellen FOTO: EPA MANAGUA Er zijn zeker 15 doden, 53 gewonden en 32 ver misten als gevolg van een vloed golf die vannacht de westkust van Nicaragua heeft getroffen. De vloedgolf, die het gevolg was van een aardbeving (kracht 7.2) in de Stille Oceaan, richtte in zeker zes steden veel schade aan. De golven langs 195 km kust waren hier en daar acht tot tien meter hoog. De steden Ma- sachapa, Pochomil, San Juan del Sur, Poneloya, Corinto en Las Penitas kregen zware vloedgolven te verwerken. Red dingsploegen evacueerden be woners in de zwaarst getroffen gebieden. Onder de gewonden zijn vijf Italianen, die allen in het ziekenhuis zijn opgenomen, en twee Duitsers. Een onbe kend aantal vissers is op zee zoek. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Ierse toeristenindustrie loopt terug. En wat kun je dan als Ierland beter doen dan al die geëmigreerde Ieren oproepen nog deze maand een bezoek aan het land van hun voorouders te brengen. Met een groot welkomstfestival wordt geprobeerd hen over te halen de oversteek te maken. Ze krijgen daarvoor dank zij de computer een persoonlijke uitnodiging, de O'Connors, de O'Sheas en de O'Sullivans. Het lijkt een beetje op de computer van de Leidse Courant, die ook precies weet wie nog geen abonnee is, zoals sommige Jansens, Pietersens en Van den Bergs. Maar die kunnen daar nu zelf hieronder verandering in brengen. Aarzel niet, maak de oversteek. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en DEN HAAG Binnen het CDA is beroering ontstaan over uitlatingen van CDA-partij- voorzitter Van Velzen in onze krant van afgelopen zaterdag. Van Velzen zei in het interview dat hij vindt, dat het CDA geen christelijke partij is en dat het de bijbel niet als toetssteen voor het politieke handelen moet hanteren. Van Velzen heeft gisteren aan de Tweede-Kamerrractie tekst en uitleg gegeven, nadat kritiek op zijn standpunten was gere zen bij verschillende fractiele den. CDA-kamerlid Van Hou- welingen wil dat de partij het standpunt van Van Velzen rechtzet. Hij hoopt dat dit zal gebeuren op de partijraad begin volgend jaar die zich over het program van uitgangspunten buigt. Volgens de woordvoerder van de fractie heeft Van Velzen gisteren niets van zijn uitspra ken teruggenomen tijdens zijn onderhoud met de fractie, maar heeft hij zijn opvattingen ver duidelijkt. Van Velzen heeft be nadrukt dat het CDA weliswaar geen christelijke partij is, maar wèl een christen-democratische partij beweging wil zijn. Een christelijke partij zou alleen openstaan voor christenen en een christen-democratische be weging zou zich richten op alle mensen ongeacht hun levens overtuiging. De fractie heeft daar voorlopig genoegen mee genomen, aldus de woordvoer der. Het program van uitgangs punten wordt komende maan den door de plaatselijke afdelin gen van het CDA behandeld. Nadat eerder CDA-kamerld Hillen zich inhoudelijk van het standpunt van Van Velzen had gedistantieerd, verklaarde ook zijn fractiegenoot Van Houwe- lingen de uitspraken van de partijvoorzitter ernstig te be treuren. Van Hou welingen: „Ik kan me niet indenken dat de partijraad het met Van Velzen eens is als het gaat om het schrappen van de bijbel als toetssteen voor het politieke handelen. Het is een zeer essen tiële passage die hij wil schrap pen, hetgeen ik zeer betreur". Overigens deelt Van Houwelin- gen de mening van Van Velzen dat het CDA zich niet een chris telijke partij moet noemen, om dat die kwalificatie zijns inziens te pretentieus is. „Politiek blijft mensenwerk. Maar dat de bij bel daarbij onverkort ons uit gangspunt is, moet wat mij be treft voorop staan. Ik kan niet veel met woorden als 'inspira tiebron', zoals Van Velzen noemt. Daar kun je alle kanten mee op", aldus Van Houwelin- gen, die meent dat alle CDA- vertegenwoordigers op de bijbel aanspreekbaar zijn. Hij neemt Van Velzen de uit spraken op zich niet kwalijk. „Ik ben er vóór dat iemand kan zeggen wat hij vindt. Het CDA is een politieke beweging en hét is goed dat deze belangrijke dis cussie opnieuw wordt gevoerd. Dat hoef je niet uit de weg te gaan. Ik word er alleen niet vro lijk van als ik de aanzet van Van Velzen zie", aldus het CDA-ka- merlid. vrijblijvend, ontvangen. □I een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. L /levr: Voorl: I I Telefoon: Postcode/Plaats: ij Of deze bon opsturen in een I open envelop - zónder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, |^25 (voor controle op bezorging) 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1