Controle op uitkeringen schiet tekort Afdrogen Af A2 Mmmïl A4 Neo-nazi's vallen opnieuw Roemenen aan vijfiing in Amsterdam inton loopt it op Bush Verdeeldheid Servische leiders belemmert vredesproces Medisch onderwijs via satelliet naar Oost-Europa I~l4 Dagen GratilT n I £cidóe@ou/ici/nt DINSDAG SEPTEMBER 1992 26 PAGINA'S in drie katernen Ton van der Stap vertaalt Duitse leoloog Drewermann Dodewaard krijgt gedoogvergunning Vermeende affaire Spaanse koning is „samenzwering" STELIJK LEVEN/OPINIE 'NOMIE 'EN/REGIO KSTVERLENING £eidóe <3owamt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25431Losse nummers 1,50. •Vannacht enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Overdag verder toenemende bewolking gevolgd door regen. Minimum temperatuur omstreeks 10 gra den. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Zuidwesten wind, toenemend tot vrij krach tig, 5, aan de kust en op het IJs- selmeer tot hard of stormachtig, Twee verstekelingen dood in container ROTTERDAM - Op het terrein van over slagbedrijf ECT in de Rotterdamse haven zijn gisteravond tijdens het lossen van een schip twee jonge Afrikaanse mannen dood aangetroffen in een container. De politie gaat er vanuit dat de twee zich als versteke lingen in de container hadden verschanst en tijdens de boottocht door gebrek aan zuur stof zijn gestikt. De recherche heeft op de li chamen geen sporen van een misdrijf aange troffen. De mannen moeten onderweg heb ben geprobeerd de container te openen wat niet lukte door het ontbreken van ruimte tussen de containers onderling. De mannen tussen de 20 en 30 jaar oud waren al en kele dagen dood. LEIPZIG Rechts-radicale jongeren hebben vannacht een centrum voor asielzoekers in Lindenthal bij Leipzig met stenen bekogeld en een voor de deur geparkeerde auto in brand gesto ken. Niemand raakte gewond. In het centrum bevinden zich voornamelijk Roemenen die eerder na rechts-radicale aanvallen een tentenkamp in Holzhausen, eveneens in de buurt van Leipzig, moesten ontvluchten. In Greifswald wist de politie vannacht een aanval van jongeren op een onderkomen van asielzoekers in de kiem te smoren. De politie was tijdig aanwezig om jóngeren, be wapend met stenen en molotovcocktails, de doorgang te verhinderen. Regering en oppositie in Bonn zijn het gis teren in spoedberaad niet eens geworden over de nodige maatregelen tegen het racis tische geweld. De Duitse ministeries van binnenlandse zaken en justitie zien niets in de vorming van een speciale politie-eenheid van duizend man die de straatterreur de kop in zou moeten drukken, zoals de oppo sitie voerende SPD voorstelde. Minister van binnenlandse zaken Rudolf Seiters kondigde slechts meer federale steun aan voor Oostduitse deelstaten om zelf speciale eenheden te vormen voor de bestrijding van De openbare aanklager in de Oostduitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommern, Alexander Prechtel, kondigde een keiharde aanpak van de relschoppers aan. Iemand die een brandbom werpt, kan er op rekenen dat hij niet meer als brandstichter veroor deeld zal worden, maar dat hij een proces wegens poging tot moord aan zijn broek zal krijgen, aldus Prechtel. Volgens het open baar ministerie zijn de eerste zware aan klachten al de deur uitgegaan. In Neubran- denburg zijn tien personen van poging tot moord beschuldigd omdat ze in het week einde brandbommen naar een asielzoekers centrum hebben gegooid. Pagina A8: Rostock: onzekerheid voedt ge weld AMSTERDAM In het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam is gistermiddag een vijfiing geboren. De 33-jarige moeder is na een zwangerschap van 32 weken bevallen van drie jongetjes en twee meis jes. Ze zijn wegens hun gewicht direct in couveuses ge legd, maar volgens het AMC hebben moeder en baby's de bevalling per keizersnede goed doorstaan. Het ge wicht van het vijftal varieert van 965 gram tot 1490 gram. Volgens het AMC weegt een eenling na een ver gelijkbare acht maanden durende zwangerschap rond de 2000 gram. Bij het betrokken echtpaar zijn geen nieuwe bevruchtingstechnieken toegepast. Wel heeft de vrouw volgens het AMC een hormoonbehandeling ondergaan om haar vruchtbaarheid op te wekken. Een vijfiing, die zonder medische technieken is verwekt, is zeldzaam. Voor zover bekend zijn er in Nederland nu vijf vijflingen. Het echtpaar wil de eerste maanden geen publiciteit rondom zijn nieuwe kroost. Algemene Rekenkamer^ VOETBAL OP TV iond 21.05 uur Sportnet: Real Ma- Ajax (vriendschappelijk). SHINGTON - Democra- i presidentskandidaat Bill ston loopt in populariteit ïf uit op president George k Volgens de nieuwe pei- van ABC News en de Was- ■ton Post heeft Clinton de van 55 procent van de iers, tegen Bush 36 procent, faee kandidaten hielden el- na de Republikeinse par- iventie twee weken gele vrijwel in evenwicht. Ver ben met eenzelfde peiling de twee organisaties direct fe conventie is Clinton acht ttntpunten vooruitgegaan lush zes achteruit. uwkoopse beroofd ^boodschappentas UWKOOP Een 43-jarige "wkoopse is gistermiddag «toffer geworden van een ^e tassenroof. De vrouw boodschappen in de super- 'kt op het Kennedyplein, "drie onbekenden de tas uit winkelwagen weggristen. drietal ging er vervolgens l8eri auto vandoor. In de tas knwat boodschappen en een ^®onnee met daarin een van rond de honderd kant ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- uw krant wordt nog dezelfde lfabezorgd. DEN HAAG - Gebrekkige controle bij gemeenten en een kwalitatief onvoldoende administratie bij het minis terie van sociale zaken ma ken het onmogelijk te zeggen of de 10,4 miljard gulden aan bijstandsuitkeringen in 1991 rechtmatig zijn uitgegege- ven. Dit concludeert de Alge mene Rekenkamer in haar verslag over de jaarrekenin gen 1991 van de diverse mi nisteries. Volgens de Rekenkamer wordt bijvoorbeeld bij de afdeling Be- heersbeleid van het ministerie, die de vergoedingen volgens de Algemene Bijstandswet aan de gemeenten vaststelt, te weinig aandacht geschonken aan de bevindingen van accountants die de gemeente-uitgaven con troleren. Ook die accountants zelf interpreteren de normen voor controle verschillend, wat eveneens bijdraagt tot de on duidelijkheid. Ook bij de uitvoering van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) schort er het e§n en an der. De sociale werkplaatsen hebben een zwakke administra tieve organisatie, en de controle door rijksaccountants toont hi aten. Daardoor bestaat bij de Rekenkamer onzekerheid over de rechtmatigheid van de uitga ven in het kader van de WSW, in totaal 3,4 miljard gulden. Hetzelfde geldt voor de uitvoe ring van de Toeslagenwet, die recht geeft op een aanvulling op bepaalde sociale verzekerings uitkeringen. De Rekenkamer is er niet zeker van dat 628 mil joen gulden uit het door de Soci ale Verzekeringsraad beheerde Toeslagenfonds rechtmatig is uitgegeven. In totaal heeft de Rekenkamer bij haar bevindingen van de jaarrekening van Sociale Zaken geen zekerheid over de recht- Ministers negeren salaris-aanpassing DEN HAAG De Algeme ne Rekenkamer uit in een rapport over het financiële beheer van de ministeries felle kritiek op de ministers en staatssecretarissen. Vol gens het rapport heeft geen enkel ministerie zich gehou den aan een salaris-aanpas sing voor de topambtena ren, die per 1 april 1990 had moeten worden doorge voerd. Hierdoor hebben on geveer zestien topambtena ren in de schalen 17 en 18, waarin de directeuren en di recteuren-generaal van de ministeries zijn ingedeeld, ten onrechte een hoger sala ris ontvangen dan waar ze recht op hadden. De minis teries die later wel de salari saanpassing toepasten, vor derden het teveel betaalde bedrag niet terug. Vijf mi nisteries bleken eind 1991 de aanpassing nog steeds niet te hebben doorgevoerd. Volgens de Rekenkamer hebben alle departementen de door de minister van bin nenlandse zaken afgekon digde salarismaatregel in meer of mindere mate gene geerd. De bewindslieden zijn daarmee ,,in hun ver antwoordelijkheid tekort geschoten", aldus de Reken kamer. Clubhuis RKAW uitgebrand Een felle uitslaande brand heeft vannacht het clubhuis en de kleedkamers van de Leidschendamse voetbalvereniging RKAW volledig in de as gelegd. De sporthal en het club huis van voetbalvereniging SEV, die samen met RKAW één complex vormen, konden worden behouden. De brandweer schat de schade op tweeëneenhalf miljoen gulden. Het clubhuis, eigendom van de gemeente Leidschendam, is ruim een jaar oud. De oorzaak van de brand is vermoedelijk blikseminslag. foto: josvan leeuwen matigheid van 14,4 miljard aan uitgaven. Die „onzekerheid over de rechtmatigheid" houdt in dat uit de boeken niet opge maakt kon worden of dit bedrag volgens de wettelijke regels en voorschriften was uitgegeven. Ook bij de beoordeling van vori ge jaarrekeningen tikte de Re kenkamer het ministerie al over de slechte administratie op de vingers. Pagina 3: Rekenkamer hekelt remigratieregeling BELGRADO Aanhangers van de Servische president Slobodan Milosevic hebben gisteren in het federale par lement een motie van wan trouwen ingediend tegen de Joegoslavische premier Mi lan Panic wegens diens op treden op de Joegoslavië-con- ferentie die vorige week in Londen werd gehouden. Een eventueel aftreden van Pa nic zou een ernstige tegenslag kunnen zijn voor het vredespro ces. Milosevics bondgenoten be schuldigen Panic ervan in Lon den zijn mandaat te buiten te zijn gegaan. Bovendien dreigde premier Panic president Milo sevic toen voor het oog van de wereld met ontslag. Panic werd verleden maand door Milosevic binnengehaald, maar distan tieerde zich steeds verder van diens Servische nationalisti sche politiek. De inwoners van Sarajevo zijn vanochtend op nieuw ontwaakt met het geluid van inslaande mortieren en he vig geweervuur. Servische een heden zetten bij het krieken van de dag een aanval in op de wijk Hrasno. Indien de Serviërs erin slagen daar enkele honder den meters terreinwinst te boe ken, kunnen zij de belangrijke snelwegen tussen het oosten en westen van de stad afsluiten. Vijf VN-soldaten uit Noorwe gen zijn bij het verlaten van een discotheek in Belgrado in el kaar geslagen door een groep gewapende Joegoslaven. Een van de Noren brak zijn neus- beentje en moest voor behande ling naar Noorwegen terugke ren. De VN-vredesmacht in Bel grado heeft zich niet over het incident uitgesproken. De Poolse ex-premier Tadeusz Mazowiecki, die als speciale rapporteur van de Verenigde Naties het voormalige Joegosla vië bezocht, wil dat de VN- macht in Joegoslavië wordt ver1 groot en bevoegdheden krijgt om te interveniëren ter voorko ming van gruweldaden. In zijn rapport stelt Mazowiecki dat overal in Bosnië-Hercegovina op grote schaal de mensenrech ten worden geschonden. Met name de Serviërs wordpn be schuldigd van „systematisch" geweld, maar ook de moslims en Kroaten gaan niet vrijuit. Pagina A5: Serviërs in Kroatië indirect slachtoffer Doden bij ongeluk met persvliegtuig JOHANNESBURG Verscheidene mensen zijn vandaag om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk in Zuid-Afrika. Het toestel was op de terugweg uit Angola, met aan boord 41 journalisten die een vergadering van de UNITA van Jonas Savimbi hadden bijge woond. Joodse graven in Frankrijk vernield HERRILSHEIM - Op een joodse begraafplaats in het dorpje Herrilsheim in Oost- Frankrijk is gisteren de vernie ling ontdekt van bijna 200 gra ven. Burgemeester Pierre Bus- check noemde de grafschennis een „ontoelaatbare daad". Hij zei dat 196 grafzerken omver waren geworpen en dat 50 van die stenen waren gebroken. Er werden geen antisemitische leuzen aangetroffen en de mo tieven van de vandalen waren niet duidelijk. Dollar zakt weer langzaam weg AMSTERDAM - De Ameri kaanse dollar is weer langzaam aan het wegzakken. Ging er gis teren ruim een halve cent van de koers af, vanmorgen stond de koers in Amsterdam om 10.00 uur op 1,5800 en dat was een kwart cent lager dan de slotkoers van 1,5825 van gis teren. Even daarvoor werd iets onder de 1,58 genoteerd. Daarmee is het r dieptepunt van 1,5760 van 25 augustus weer heel dichtbij ge komen. Maij-Weggen onthult carpool-bord Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft vanmorgen bij de afrit van de A44 bij Holliday Inn een carpool-bord onthuld. Het is de bedoeling dat carpoolers op dit van weer en wind afgeschermde bord boodschappen achterlaten aan mede-carpoolers. Ook staan op dit bord telefoonnummers van het naastgelegen ziekenhuis en het politiebureau. Het bord is het eerste in een reeks die de de ANWB in heel Nederland plaatst ter gelegenheid van de aanmelding van het driemiljoenste lid. foto: stephen evenhuis AMSTERDAM - Vijftien zie kenhuizen in Oost-Europa zijn donderdag via een satellietver binding getuige van zes opera ties die in het Amsterdamse Academisch Medisch Centrum 'live' worden uitgevoerd. Het gaat om ingrepen aan het maag-darmkanaal. De uitzen ding is ook te volgen in een aan- tÖ medische centra in Frank rijk, België, Engeland en Duits land. De operaties worden uit gevoerd door de universitair hoofddocent dr. K. Huibregtse, die eerder al demonstraties gaf op het gebied van maag-darmien in onder meer Hong Kong, Sin gapore, Toronto en Los Ange les. Volgens Huibregtse zijn dit soort „moeilijkere ingrepen" vooral in Europa ontwikkeld. Maar ook in het voormalige oostblok komen dergelijke ope raties langzaam op gang. Meer dan duizend kijkers zullen de operaties van Huibregtse vol gen. Zo zal hij galwegstenen verwijderen, een verwijdend buisje plaatsen bij een patiënt met een door alvleesklierkan ker afgesloten galweg, een slok darmbuis inbrengen en polie pen verwijderen. De kijkers kunnen via de fax vragen stel len die dan in de uitzending worden beantwoord. Dat zal vooral om technische vragen gaan, vermoedt Huibregste die overigens niet nerveus is maar wel gespannen. „Ze moeten me die dag niet lastig vallen met vervelende dingetjes". Afdrogen. Woord met twee betekenissen: Vissend drogen' en 'ransel geven'. Wie de politieberichten in de Leidse Courant dagelijks leest, moet constateren dat de onaangename betekenis van het woord in onze kolommen zich steeds meer manifesteert. Beroving, mishandeling, het is helaas aan de orde van de dag. Maar gelukkig besteedt een krant als de Leidse Courant in hoge mate ook aandacht aan andere zaken. Als tegenwicht tegen al dat geweld. Vandaar misschien ook dat iemand die een abonnee aanbrengt vandaag zie elders in de krant een luxe handdoek cadeau kan krijgen om zich fluweelzacht 'wissend te drogen'. Met daarop de naam van de krant die u ook gratis 14 dagen thuis kunt laten bezorgen: de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) C3 kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1