jToen liet Beethoven even zijn tanden zien Vocalistenconcours is in alle opzichten zwak <en afscheid bnder snik Dirigeren is nog steeds een vak 'STIVAL OUDE MUZIEK Fotobiënnale: een nieuwe kijk op het landschap i ut tt TT TP Leidsche Courant Q \J U ju 1 U U IV maandag 31 augustus 1992 i %J «zoekers zijn herkenbaar aan dikke, groene J [rammaboeken en een wilskrachtige blik. Tot a ïiddernacht uur wordt er nog gediscussieerd de 'Cantigas de Santa Maria'. Tussen talloze J jkende meesters bevindt zich ook Beethoven, hi [an niet over het hoofd worden gezien. idvan derven >M Twee heren van 1( elbare leeftijd, allebei, als- was afgesproken, kalend, laard en met gezond, ste- hoeisel, brengen oude Ier- g deren ten gehore. De ene de andere beroert een harp. We bevinden ons in een etablissement in n, maar in het Catharijne- BO^nt, het Utrechtse mu- voor christelijke kunst, '„tweetal verleent medewer- aan het Internationaal risch Harp Symposium, 3^-deel van het Festival Muziek. Joan Rimmer net haar referaat 'Harp lit toire in 18th-century Ire- perceptions, misconcep- and re workings' afgeslo- Inkele tientallen toehoor- meest vrouwen, hebben in devote stilte over heen laten gaan, gretig 0 keningen makend. Ze zijn it de Verenigde Staten en voor dit symposium naar ht gekomen. u het Festival Oude Muziek e ;ine kring, zoals het voor n disten is georganiseerd. 1 adere plaatsen in Utrecht testeert het zich echter als een publieks-evene- In Vredenburg vooral, ïeestal stampvol is. Daar zijn geen Brandenburgse con certen voor nodig. Niets is te dol. Voor het publiek, maar ook voor de organisatoren. Niet één vioolsonate van Biber, maar alle vijftien op één dag. Niet af en toe een orgelconcert, maar twintig orgelconcerten. Euforie Wat tijdens het reguliere con certseizoen nauwelijks belang stelling zou trekken, is in staat daar in Utrecht plotseling - in de door kwantiteit en vaak ook kwaliteit veroorzaakte euforie en in het vertrouwen dat men in het festival heeft - een enor me toeloop te veroorzaken. Een programma, geheel gewijd aan Heinrich Ignaz Franz von Biber: lange rijen voor de kassa van Vredenburg. 's Avonds om kwart voor elf een concert met uitsluitend muziek van Johann Rosenmüller: op het plein voor de Jacobikerk is er voor het rij dend verkeer geen doorkomen aan. Er bestaat in dit festival geen kloof tussen wat de muziekwe tenschapper interessant en wat het grote publiek mooi vindt. Dat is "uitzonderlijk. Neem Bi ber, de in Utrecht meest in het oog lopende componist binnen het festivalthema 'Zuidduitse en Oostenrijkse barokmuziek'. Na het aan b^m gewijde pro gramma kregen Ton Koopman en zijn musici een ovatie. Maar was het allemaal wel zo perfect? En is die muziek van Biber wer kelijk zo opwindend? Kerkmuziek We kennen deze componist voornamelijk van virtuoze, soms ook humoristische instru mentale stukken, waarvan er zaterdag enkele door het Cana dese ensemble Tafelmusik ten gehore werden gebracht. De festivalleiding en Ton Koop man wilden echter ook eens de aandacht vestigen op de kerk muziek van deze componist. Het vrijdagavond uitgevoerde Requiem van Biber bleek een voorbeeld van gedegen, brave, goed-ambachtelijke gebruiks- muziek te zijn. Meer niet, afge zien dan van een Agnus Dei, waarin de muziek ineens iets duisters en smartelijks krijgt. Enkele kortere werken, waar onder een 32-stemmige Vesr pers, zijn boeiender, mede door de Italiaanse invloed die uit deze muziek blijkt. Dat bete kent: meer beweeglijkheid, snellere harmonische wendin gen en een levendiger schrijf wijze voor stemmen en instru menten. Koor De Italiaanse invloed heeft trouwens de Duitse en Oosten rijkse barokmuziek in het alge meen geen kwaad gedaan, zo blijkt ook uit het door Johann Sebastian Bach zeer bewonder de werk van Rosenmüller. En kele 'sacri concerti' van deze componist werden op een supe- rieure wijze uitgevoerd door het Anner Bijlsma (r.) en Malcolm Bilson: voorspelbaar hoogtepunt. vocaal-instrumentale ensemble Cantus Cölln, opgericht en ge leid door de luitist Konrad Junghanel. UWE UITLEG, DEN HAAG jjilgroep Hollandia met 'La ig :a 2' van Marguerite 81in het Theaterfestival, "j ling: Tom Blokdijk. Regie: Ik, i Simons en Paul Koek. 1 geving: Leo de Nijs. tyums: Lukas Kwant. Met Schuurman en Jeroen ojns. IenéedeHaan n illing is een steeds sterker >n in het theater. De Ihollandse Theatergroep ndia gaat daarin wel erg iJet 'La Musica 2'. De latere van dit toneelstuk van uerite Duras krijgt zoveel ting mee, dat de onder- e spanning wegebt tot een n gelatenheid. De twee en die op de dag van hun ding terugkeren in het ho- ieaar het ooit begon, tonen n van smart. De liefdes slijken t echter geen breek- -v in, zoals in de eerdere ver- Het N ationale Toneel vo- izoen uitbracht. Dat ver- begint al met de leeftijd de acteurs. Waar toen van der Vlugt en Josée ,r^r elke zin als waarheid konden doen voelen, weet men nu dat de spelers eigenlijk te jong zijn voor het gegeven. Zeker, Betty Schuurman en Je roen Willems vullen de pauzes en de gedachten achter hun woorden op met een heimelijke sfeer. Ze dreigen echter nergens door zichzelf heen te breken. Ie der voor zich gezeten op een tweezitsbankje voeren de ech telieden uit 'La Musica 2' voor al een epiloog na een huwelijk. Van een laatste stuiptrekking met telkens de hoop op beter en de wanhoop om het verlies, is weinig terug te vinden. Het is een afscheid zonder snik. Deze statische geladenheid zal wel licht bezoekers van het Thea terfestival aanspreken omdat het anders is dan we gewend zijn. In die zin kan men spreken van een kwestie van smaak. Maar er gaat ook iets echt verlo ren, namelijk de kracht van Du- ras' taalgebruik. De fraaie bot sing tussen het reiken naar poë zie en de dwingende realiteit, - die alles tot platitudes terug brengt, verdween. In deze voor stelling voegt haar herschreven tweede deel alleen al daarom niets toe. Wht blijft is de stilte, die men zelf mag invullen. foto Ben van Duin Betty Schuurman en Jeroen Willems in een gelaten scheidingsnacht. IIGENTEN MEESTERKLAS tNCERTGEBOUW, ERDAM pncert van de nationale Dirigenten jterklas 1992. Radio onie Orkest o.l.v. Sachio ka, Yaron Traub, jette Fraillon en Lawrence Werken van Britten, orgski, Brahms en rd Strauss. isiedocumentaire over de erklas morgenavond, ,20.55. iimitri van der werf leine demonstratie open- slotconcert van de 34ste ationale Dirigenten irklas. De kandidaten cursus betuigden in een toespraak hun steun aan ici van de omroeporkes- door het woeste schaak- issen de omroepen en de ;er van welzijn, volksge- leid en cultuur hun posi- d zien. musici. Het ene moment ze dagen tijd in een obs- 'of veeleisende partituur, één uitvoering weer ver in de kolossale NOB-bi- ieek. eigens worden ze gedwon- og meer muziek voor nog miljoenen te leveren aan roepen, die er van uitgaan dat volwassen mensen nog steeds kleine kinderen zijn, die voor de duizendste keer hetzelf de sprookje willen horen. Nu moet tien miljoen, ongeveer een compleet symfonie-orkest, wor den geofferd aan de muzes van film en drama. De Meesterklas voor dirigenten heeft een uitstekende reputa tie, wereldwijd, maar dreigt door B-films en nog meer mid delmaat - talent is op de Gooise Parnassus ongelijk verdeeld - te worden verdrukt. Dit jaar meldden maar liefst honderd, kandidaten zich aan, van wie er uiteindelijk acht tot de cursus werden toegelaten. Voor de der de keer stond hij onder leiding van Hiroyuki Iwaki, de Japanse Karajan, ooit minister van cul tuur in zijn land. Vier van zijn pupillen presenteerden zich in het slotconcert. Wat zij nu precies hadden "ge leerd van Maëstro Iwaki werd niet erg duidelijk. De rapportjes die presentatrice Pia Dijkstra had opgetekend uit de mond van de Japanse meester waren vier verschillende formulerin gen van 'kandidaat is talentvol, maar moet nog beter leren luis teren naar het orkest'. Sfeerloos Dat dirigeren een vak apart is, bleek weer eens temeer. De op tredens van Sachio Fujioka en Yaron Traub kwamen niet veel verder dan verdienstelijke pres taties. De vier 'Sea Interludes' uit Brittens 'Peter Grimes' klonken in Fujioka's interpre tatie fijngetekend, maar sfeer loos. Yaron Traubs weergave van Ravels weergave van Moes- sorgski's 'Schilderijen van een tentoonstelling' miste karak ter. Nicolette. Fraillon overtuigde meer. Brahms' 'Variaties op een thema van Haydn' klonken onder haar handen degelijk en fraai van klank. De grote ver rassing was echter het optreden van de Leidschendamse diri gent Lawrence Renes (22!), een bijzonder veelbelovend talent. Zijn interpretatie van Richard Strauss' 'Tijl Eulenspiegel' was een genoegen om naar te luiste ren. Iwaki noemt hem een na tuurtalent. Hij heeft gelijk. Re- nes liet geen detail aan zijn aan dacht ontsnappen en vertelde met veel overtuiging het ver haal van Tijl Uilenspiegels vro lijke streken. Een onschuldige geschiedenis vergeleken met de listen en la gen van onze minister van cul tuur. In de wandelgangen klonk de opmerking dat hij ten opzichte van de andere kandidaten in het voordeel was met zo'n over- Minder gaaf waren de klanken te zijn debuut. Ton Koopman die werden voortgebracht door heeft het samengesteld uit het Amsterdam Baroque Choir voortreffelijke professionele and Orchestra. Het koor maak- zangers, die in diverse solopar tijen veel moois lieten horen. Maar als koor is de groep voor alsnog te weinig coherent. Dat neemt niet weg dat de niet altijd boeiende kerkmuziek van Biber dankzij Koopmans bezielde di rectie toch niet tekort werd ge daan. Spaans De oude muziek van het Ibe risch schiereiland, ook die vormt een thema binnen dit nog tot komende zondag duren de festival. Een thema dat ze ker voor opheldering kan zor gen, gezien het oppervlakkige beeld - gitaren, flamenco, cas tagnetten - dat we van vooral de Spaanse toonkunst hebben. Niet alleen wordt daaraan een studiedag gewijd, ook op een groot aantal concertprogram ma's is die doorgedrongen. De eerste Iberische program ma's, die van het ensemble Tra- gicomedia, boden weliswaar nog een vertrouwd beeld qua repertoire (veel korte stukken van componisten als Milan, Fle- cha, Encina en Cabezon) maar ze werden wel op een magnifie ke manier uitgevoerd, tech nisch perfect en met met veel verbeeldingskracht. Er zijn natuurlijk ook concer ten die buiten de festivalthe ma's vallen, zoals vrijdagavond laat het optreden van Anner Bijlsma (cello) en Malcolm Bil son (fortepiano) in werken van Beethoven. Voorspelbaar goed was dat concert, want de heren hebben hetzelfde al op cd gezet. Maar dat nam niet weg dat juist dit optreden één van de hoogte punten werd. Tussen de Bibers, Rosenmül- lers, Pachelbels en Senfls liet Beethoven even zijn tanden zien. Mede dankzij Bijlsma en Bilson wel te verstaan. duidelijk programmatische par tituur. De inhoud moge dan misschien voor zich spreken, de vorm is niet bepaald mals. Om het orkest met zoveel schwung en tegelijkertijd precisie door die veeleisende partituur te loodsen, betekent dat je van goeden huize moet komen. Voetsporen Renes is een serieuze kandidaat om in de voetsporen van Hai- tink, Hans Vonk en Edo de Waart te treden, drie dirigen ten die ook ooit eens aan deze Meestercursus hebben meege daan. Dat het een cursus en geen con cours betrof, zoals in het pro grammaboekje stond vermeld, werd enigszins tegengespro ken, toen tot slot werd gemeld dat Renes van Iwaki een assis tentschap kreeg aangeboden bij het Kanazawa-kamerorkest, een vooraanstaand ensemble in Japan. Het Radio Symfonie Orkest kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Het verdient een ver antwoord artistiek beleid van competente mensen, die artis tieke belangen zwaarder laten wegen dan commerciële. Hope lijk komt het nog eens zo ver en kan ons omroepbestel weer ge rekend worden tot de beschaaf de wereld. Weinig Nederlanders deden er mee aan het zaterdag afgesloten Vocalistenconcours. Ze werden node gemist, temeer waar het niveau van de wél aanwezigen een dieptepunt vormde in de bijna veertigjarige traditie van de wedstrijd. doorAdriaanHager Den Bosch De jury van het 39ste Internationaal Vocalisten Concours Den Bosch heeft bij de zaterdag in de Schouwburg Casino gehouden finale de scha de beperkt weten te houden. Dat werd bereikt door een flink aantal prijzen - waaronder de hoofdprijs van de Stad 's-Herto- genbosch - niet toe te kennen. Bovendien werden aan enkele prijswinnaars twee prijzen toe gekend, met als gevolg dat vijf van de twaalf finalisten met lege handen bleven staan. De Nederlandse sopraan Ange lina Ruzzafante, die begin dit jaar de eerste prijs van het Deu- tekom-concours won, werd be loond met de eerste prijs in de categorie opera en met de Gré Brouwenstijn-prijs, respectie velijk 10.000 en 3000 gulden. Ook aan de Chinese bas Yue Liu werd in dezelfde categorie een eerste prijs toegekend. De tweede prijs in de categorie lied (5000 gulden) ging naar de Oostenrijkse sopraan Cornelia Hosp. Jaarlijks stelt Elly Ame- ling een liedprijs beschikbaar, om duistere redenen heeft zij daarvan dit jaar afgezien. Tra ditiegetrouw speelt het bestuur van het Vocalistenconcours graag voor Sinterklaas en dus werden twee derde prijzen (2500 gulden) in de categorie foto ANP Angelina Ruzzafante en Yue Liu feliciteren elkaar. De Nederlandse sopraan en de Chinese bas wonnen een eerste prijs op het Internationaal Vocalisten Concours in Den Bosch. In het midden burgemeester Burgers. lied uit de grond gestampt. Die prijzen werden toebedeeld aan de Franse sopraan Catherine MacPhail en aan de Japanse Et- suko Matsushita die ook werd beloond met de Nederlandse Muziekprijs (voor de vertolking van een lied van Andriessen). De Erna Spoorenbergprijs was voor de sopraan Larisa Rogo- vets uit de Oekraïne en de Mar kus Herdinkprijs ging naar de Poolse Ewa Wolak, de enige fi nalist in de categorie Oratori- Dieptepunt Het niveau van het jaarlijkse Vocalistenconcours vertoont de laatste jaren een dalende ten dens. Met het 39ste concours werd een dieptepunt bereikt. De Nederlandse zangpedago gen lijken hun leerlingen niet meer naar dit concours te wil len sturen. Slechts vier Neder landers waren er onder de hon derd kandidaten die in de voor selectie zongen. Met name op het gebied van lied en oratori um hebben echter tal van Ne derlandse vocalisten meer ni veau dan de finalisten en zelfs meer dan de prijswinnaars van dit concours. Het deed vreemd aan, dat juryvoorzitter Feen- stra zaterdagavond bij de prijs uitreiking opmerkte dat niet al leen voor finalisten maar zelfs ook voor demi-finalisten een carrièrg is weggelegd. Dat is praten tegen beter weten in. Voorzichtigheidshalve vertaal de hij zijn tekst maar niet. Zwak De prijstoekenning aan Angeli na Ruzzafante is discutabel, ze ker als de jury rekening had ge houden met het feit dat zij in de halve finale een zwakke aria van de Koningin van de Nacht uit Mozarts 'Zauberflöte' had gezongen. Toch moet zij het van haar coloraturen hebben, dat bleek ook in de finale waarin zij alleen voor haar Bellini een tien verdiende. Een aanfluiting is de toeken ning van een eerste prijs aan de Japanse bas Yue Liu, een voca list met een redelijke uitstra ling maar een kale, naar lucht happende stem. Niemand zal ontkennen dat de Franse Ca therine MacPhail weet wat zij zingt, maar het geluid dat zij voortbrengt is vriendelijk ge zegd onaangenaam. Trouwens, geen van de vijf prijswinnaars in de categorie lied verdiende een finaleplaats. Stuk voor stuk verveelden hun optredens al na vijf minuten. Toekomst Het vocalistenconcours is op weg naar het veertigjarig be staan. Het zou een goede zaak zijn om die gelegenheid aan te grijpen voor een reorganisatie. Het is al jaren duidelijk, dat dit concours een operaconcours is. De onderdelen lied en oratori um hangen er bij. Die zouden pijnloos geschrapt kunnen wor den. De opera-kandidaten zou den uitsluitend en alleen opera moeten zingen en niet, zoals nu bij de halve finale het geval was, ook verplicht lied en oratorium. De concoursleiding moet betere contacten gaan onderhouden met Nederlandse conservatoria en pedagogen, de deelname van vocalisten uit eigen land moet toenemen. Alleen dan heeft een concours een uitstraling ook binnen de grenzen en dus be staansrecht. De bezetting van de jury zal drastisch herzien moeten wor den, de jury's van de laatste ja ren hebben gefaald. De wereld van aankomende, talentvolle vocalisten js te klein om jaar lijks een concours voor te orga niseren. Eenmaal in de twee jaar een opera-competitie: daarmee valt het voortbestaan van dit concours te rechtvaardi gen. Rotterdam Van 4 september tot en met 11 oktober wordt voor de derde maal de Fotogra fie Biënnale Rotterdam gehou den. Op 25 verschillende locaties zijn tentoonstellingen te zien van het werk van circa zestig fo tografen. Het verbindende the ma voor de meeste activiteiten is 'Wasteland, het landschap vanaf nu'. Het is ook het uitgangspunt voor de hoofdtentoonstelling van de manifestatie in het 'Rot terdam NU'-gebouw aan de Leuvehaven. Bas Vroege en Frits Gierstberg, de samenstellers van 'Waste land, het landschap vanaf nu', citeren in hun verantwoording bij de hoofdtentoonstelling van FBRIII een cultuurfilosoof, een kunsthistoricus en een land schapsarchitect om de relatie tussen mens en natuur te be schrijven. Daarin wordt onder meer vastgesteld dat die relatie dusdanig verstoord is dat het landschap steeds minder te ma ken heeft met natuur en steeds meer met kunst en kunstmatig heid. Juist omdat de natuur steeds minder natuurlijk is, raken mensen steeds ongevoeliger en onverschilliger over hun eigen leefomgeving. Ze raken daarbij min of meer blind voor wat er werkelijk in de hun omringende wereld ge beurt. Dat komt mede doordat ze altijd zijn gevoed door tradi tionele, romantische opvattin gen over het landschapsbeeld. Niet alleen schilders, ook foto grafen hebben ertoe bijgedra gen dat die beeldvorming meer aansluit op het verleden dan op de werkelijkheid. „De romanti sche traditie vertoont daarmee kenmerken van een verdovend middel dat ons in een aangena me roes brengt waardoor we in staat zijn dë confrontatie met de boze buitenwereld te ontlo pen", aldus Vroege en Gierst berg. Bakens De expositie Wasteland (wat staat voor 'braakliggend land' of 'wilde natuur') is bepaald niet bedoeld als verdovend mid del. De bakens waai- de samen stellers de kijker langs willen leiden zijn confrontatie, herstel enN toekomst. De confrontatie komt van de fotografen en kunstenaars die met hun werk een aanklacht indienen tegen het landschap en de verstoorde relatie tussen mens en natuur; de tweede groep wil proberen de band met de natuur te her stellen of een nieuwe relatie te ontwikkelen. De toekomst komt van de groep die vanuit een zekere verzoe ning met de werkelijkheid vorm probeert te geven aan een toe komstbeeld. Daarin speelt een met computertechnieken ge creëerde werkelijkheid (virtual reality) een belangrijke rol. De op 'Wasteland' gepresen teerde visies op het hedendaag se en toekomstige landschap moeten zorgen voor een kleine ommezwaai. Ze willen de kijker confronte ren met het bankroet van de achterhaalde ideeën over het landschap en uitdagen tot een andere waardering v lijkse omgeving.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9