>addam Husayn maakt ich op voor schijnoorlog Arabieren vechten mee in Bosnië 5 Buitenland Permanent bestand in Afghanistan Christenen boycotten Libanese verkiezingen Succesje Bush Minder luchtpatrouilles Kroaten vinden massagraven Bootvluchtelingen kunnen geen kant op L ollor de Mello oet beroep op natie irken en Kurden t harde strijd 1 KARI Bij een treffen tussen 1 se veiligheidstroepen en Kurdi- guerrillastrijders zijn gisteren, zuidoostelijke Turkse provincie kari zeker 43 rebellen en 10 rege- isoldaten om het leven gekomen, vuurgevecht dat tien uur duurde het grootste dat ooit tussen het en de rebellen werd uitgevoch- c n deze provincie. De strijd begon I de rebellen met automatische l^ren en raketten een militaire langs de Iraanse grens aanvie- De guerrillastrijders zouden II rije vanuit Iran zijn binnengeko- Ontslag dreigt voor blanke Zuidafrikanen JOHANNESBURG In de komende maanden worden duizenden blanke Zuidafrikaanse amb tenaren ontslagen. Zij moeten plaats maken voor zwarte overheidsdienaren, aldus de krant Citizen. In de uitsluitend uit blanken bestaande ambtelijke dienst van Zuid-Afrika maken de Afrikaners de dienst uit. Dit is een gevolg van de politiek van apartheid die tientallen jaren de zwarte Zuidafrikanen heeft uitgesloten van ba nen bij de overheid. De rechts georiënteerde krant haalt de woordvoerder aan van een rege ringscommissie die alle departementen op dracht heeft gegeven herstructureringsplannen op te stellen. Kort geleden werd bekend dat de Zuidafrikaanse politie grondig wordt gereorga niseerd. KABUL Het permanente staakt-het-vu- ren dat de rebellen van de Hezb-i-Islami za terdag overeenkwamen met de Afghaanse regering heeft gisteren een wankele start beleefd. De precieze inhoud van het ak koord werd niet bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van de fensie wilde wel kwijt dat nu moet worden begonnen met de verwijdering uit Kabul van de gehate, overwegend uit Oezbeken bestaande militie, die lange tijd aan de kant van de verdreven communistische presi dent Najibullah stond maar zich kort voor diens val aansloot bij het verzet. Voorts zouden de troepen van de Hezb-i-Islami zich moeten terugtrekken van de zuidelijke toegangswegen naar Kabul, waarvandaan zjj de stad hebben bestookt. De regering wilde niet zeggen of ze nog steeds wil dat de leider van Hezb-i-Islami, Gulbuddin Hek- matyar, wordt verbannen uit Afghanistan. President Burhanuddin Rabbani noemde Hekmatyar vorige weekeen verrader". In Islamabad zei de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Shaharyar Mohammad Khan dat het akkoord te danken was aan i missie van hoge Pakistaan se functionarissen die gisteren werd beëin digd. Hij zei dat Hekmatyar en Rabbani de instelling van een „bufferleger" overeen kwamen. Volgens de minister zou deze troepenmacht worden samengesteld uit re bellen uit de vijf provincies die de hoofdstad omringen. BAYRUT Maronitische katholieken hebben gis teren ook de tweede ronde van de parlementsver kiezingen in Libanon geboycot. De rechtse christe nen vinden dat er geen eerlijke verkiezingen kun nen plaatsvinden zolang de 40.000 Syrische militai ren in Libanon zijn. Spion VS krijgt 36 jaar cel JACKSONVILLE Een ex-sergeant van het Ame rikaanse leger is tot 36 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij had aan Hongarije en Tsjechoslowakije militaire geheimen verkocht. De rechter in Jack sonville (Florida) zei dat 30-jarige Roderick Ramsay een relatief lichte straf gekregen heeft omdat hij met justitie heeft samengewerkt. WASHINGTONDe Amerikaan se president George Bush loopt vol gens twee nieuwe opiniepeilingen in op Bill Clinton, zijn Democrati sche rivaal voor de presidentsver kiezingen in november. Het gat tussen beiden is geslonken tot zes of tien procent, aldus de nieuwe peilingen. Volgens een onderzoek van Time en CNN kan Clinton re kenen op 46 procent van de stem men, terwijl 40 procent van de kie zers de voorkeur geeft aan Bush. Het tweede onderzoek, gedaan door het bureau Gallup in opdracht van Newsweek, voorspelt 49 pro cent voor Clinton tegen 39 voor Bush. \R1E COLVIN iHDAD Vooraan- nde leden van de rege- le Ba'ath-partij in Irak kten vorige week een it van verlichting in hun ite villa's in het zwaar be kte huizencomplex Qa- ia op de westelijke oevers de Tigris. ïadden zich op het ergste bereid toen de geallieerden lies begonnen uit te voeren in Zuid-Irak en hun oor- zuchtige leider agressieve I itingen deed vanuit zijn Dmafwaartsgelegen presi- leek nog maar een kwestie enkele dagen voordat bom- iwerpers met laserbestuur- ;n weer boven Bagh- zouden verschijnen en mi- r ïries en boulevards zouden ietigen. De Russen hadden annen om vrouwen en kin- n te evacueren, en een mis- stige stemming maakte van de stad meester. r afgelopen woensdag ver eerde Saddam Husayn van Op een uitbundige ma- zat hij een vergadering van de Opperste Raad van 1 [lamitische Revolutie en lei van de Ba'ath-partij. De •iek was nog steeds aanwe- ln zijn toespraak, maar de ichap was duidelijk: voor- ;igheid was troef. Irak, zei tm, zou 'gevaarlijke kolo- arrogantie' verwerpen, zou zich 'het recht voor- iden de juiste tijd en de middelen te kiezen' om infrontatie met de vijand gaan. Met andere kfrden, hij doet voorlopig 'ii. ïerikaans .jam Husayn had een reden ~T zijn veranderde beleid. De "lezen doen aan Amerikaan- nslitiek. Nog nooit heeft een VV1 zich zo bezig gehouden de verkiezingsstrijd van tegenstander. Woordvoer- 1 zeggen dat Saddam heeft J?)ten dat hij met het uitlok van een aanval de Ameri- ide president Bush in de 11 zou spelen. „We weten Bush Irak moet aanvallen e le verkiezingen te kunnen len", aldus één van Sad- ByS assistenten. „Nog twee c7iden en het is gedaan met President Saddam Husayn van Irak. FOTO: AP Baghdad krijgt een soortgelijke boodschap van de weinige Ara bische bondgenoten. „Plaag Bush eeri beetje, maar geef hem vooral geen aanleiding om aan te vallen", *zo luidt de waar schuwing. Op veel plaatsen in de stad zijn berichten over Iraakse voedseltekorten en Amerikaanse opiniepeilingen elke dag het onderwerp van ge sprek. Ook in het Karala-café op het Ali Baba-plein in Bagh dad komt het gesprek herhaal delijk op de opiniepeilingen. „Na de verkiezingen is het afge lopen met Bush. Voorbij", gnif felt een cafébezoeker. As Bush had gehoopt dat hij de inwoners van Baghdad zou kunnen aansporen in opstand te komen, is er tot nu toe weinig bewijs dat hij daarin zal slagen. De critici hullen zich in stilzwij gen, omdat ze bang zijn voor de hernieuwde dreiging en voor de mogelijkheid dat hun land uit eenvalt. Die vrees klonk ook door in een krantebericht van afgelopen zaterdag waarin stond dat het Westen van plan is het land op te delen en het 'zwakker dan ooit' te maken. Ook verwacht niemand dat de beschermde zone in Zuid-Irak Israël ingedeeld in tien noodgebieden TEL AVTV De Israëlische bevolking is inmiddels ingelicht over nieuwe veiligheidsmaatregelen die genomen zullen worden, als het land opnieuw door Iraakse raketaanvallen wordt getroffen. Uit naam van de commandant van het Thuisfront maakte briga dier-generaal Ishai Dotan gisteren bekend dat Israël en de bezette gebieden zijn ingedeeld in tien noodgebieden. In het geval van een aanval zullen Israëls ingezetenen via radio en televisie worden ge waarschuwd in welk noodgebied het gevaar dreigt. Het gebied Tel Aviv en omstreken, waar tijdens de Golfoorlog de meeste Scud-ra- ketten vielen, zal gebied A heten. Het Engelse blad Observer meld de het afgelopen weekeinde dat Israël van plan is neutronenbom men te gebruiken bij een eventuele aanval door Irak. Zeer waar schijnlijk is dit bericht, dat gebaseerd is op een 'hoge Israëlische militaire bron', een onderdeel van de psychologische oorlogsvoe ring. de belegerde shi'ieten daadwer kelijk zal helpen. De opstand is neergeslagen en rebellerende stammen zijn omgekocht. In werkelijkheid zijn er sterke aanwijzingen dat Saddam Hu sayn steeds machtiger wordt, ondanks berichten uit Was hington dat hij ieder moment kan worden afgezet. Achttien maanden na het einde van de Golfoorlog heeft Saddam een opstand de -kop ingedrukt en heeft hij trouwe volgelingen op belangrijke posten geplaatst. Saddams neef, Ai Hassan A- Majeed, de beruchte 'Hamer van de Kurden', is minister van defensie. Hij heeft het Iraakse leger opnieuw opgebouwd, dat nu weer veertig procent van de vooroorlogse capaciteit bezit. Saddam Husayns halfbroer Watban heeft het veiligheidsap paraat hersteld en zijn schoon zoon Husayn Kemal heeft de gewone militaire industrie weer op gang gebracht. Zijn lijfwachten en zijn Natio nale Garde, die door Saddam worden verwend en dik worden betaald, blijven de Iraakse lei der trouw. Sjeiks van grote stammen in het zuiden zijn omgekocht met geld en auto's. In het dorp Lala- sjeik vorige BAGHDAD Irak lijkt zich ondanks de militante taal van leider Saddam Husayn volledig te houden aan het vliegverbod ten zuiden van de 32e breedtegraad. De commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in de regio zei daarom te overwegen het aantal pa- trouillevluchten te beperken. Amerikaanse en Britse piloten heb ben sinds donderdag dagelijks meer dan honderd missies uitge voerd. Saddam zwoer gisteren in een namens hem voorgelezen boodschap tot de natie via radio en tv de samenzwering van de ge allieerden te verijdelen. De Amerikaanse nationale veiligheids adviseur Brent Scowcroft zei dat de VS „tekenen van voorberei ding" op een grondoffensief hadden bespeurd. Vandaag ging een nieuw wapeninspectieteam van de VN vanuit Bahrayn op weg het eerste sinds de instelling van het vliegverbod. week zijn steun aan Saddam met in zijn hand de sleutels van zijn nieuwe café. „Saddam be steedt aandacht aan ons", ver klaarde hij. „Mijn mensen heb ben ziekenhuizen en scholen". De meeste Irakezen hebben het optimistische geloof dat de geal lieerde vliegtuigen uiteindelijk zullen verdwijnen als de Demo craat Bill Clinton eenmaal het Witte Huis heeft betreden, maar ze vrezen tegelijkertijd een nieuwe confrontatie voor dat het zover is. In de tussentijd houden ze zich voornamelijk bezig met voedsel. Sancties hebben al tekorten veroor zaakt, maar de angst voor nieu we bombardementen heeft er toe geleid dat de supermarkten afgelopen week helemaal uit verkocht raakten, hetgeen de voedselprijzen nog verder heeft opgedreven. Rijst, het belangrijkste voedsel in Irak, is verdwehen en tarwe uit Jordanië wordt voor zeven tien gulden per kilo verkocht. De Iraakse economie staat er duidelijk slecht voor. Saddams pogingen om de prijzen te verla gen zijn mislukt. Handelaren stopten eenvoudig met het im porteren van voedsel. Maar in plaats van boos te worden op Saddam geven de meeste Irake zen het Westen de schuld van de voedseltekorten. Irak is gestopt met de import van 157 'onnodige' produkten, waaronder whisky, elektroni sche apparaten en kerstbomen. Het is een poging de handela ren ertoe te bewegen zich te be perken tot het importeren van voedsel. Wat er ook vóór de Amerikaan se presidentsverkiezingen van 3 november gebeurt, het is dui delijk dat de Irakezen op 25 de cember weinig te vieren zullen hebben. 61 The Sunday Times Een moslim-vrouw rouwt bij het graf van een van haar familieleden in Sarajevo In 1 ZENICA Arabische solda ten, onder wie veel veteranen uit de oorlog in Afghanistan, zijn in Bosnië gearriveerd om een heilige oorlog te voeren ter bescherming van de plaatselijke moslims. De eerste groep, die naar men aanneemt uit honderd man be staat, kwam eerder deze maand aan en telt inmiddels al acht do den en verschillende gewonden na gevechten met Serviërs. De Aabieren zijn gelegerd in twee steden vlak bij de Bosni sche frontlinie. Ze zitten in Tra- MOSTAR Kroatische troepen hebben massagraven met de res ten van zeker tweehonderd burgers, de meesten moslims maar ook enige Kroaten, ontdekt in het gebied van het Neretva-dal in het zuidwesten van Bosnië. De burgers zijn volgens hen twee maan den geleden vermoord door leden van Servische ongeregelde troe pen, zo is gemeld door een anatoom-patholoog in Mostar, Osman Kadic. „Wij hebben tot dusverre ongeveer tweehonderd lijken gevonden, maar zoeken nog verder. Bijna allen bleken van zeer dichtbij te zijn doodgeschoten en waren moslim-mannen van oudere of mid delbare leeftijd, maar er zijn ook een paar lijken van Kroatische vrouwen gevonden", aldus Kadic. De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, heeft ontkend dat de moorden door zijn troepen zijn vnik, waar ze een woonhuis hebben ingenomen, en in Zeni- ca, waar ze een bejaardentehuis bezetten. Onder hen bevinden zich Agerijnen, Sudanezen, Aabieren uit de Golf en Tur ken. Ze vechten allemaal in het in Bosnië recent gevormde le ger van moslim-strijdkrachten, dat in zijn gelederen alleen mannen opneemt die trouwe aanhangers zijn van de islam. Hun aanwezigheid verontrust veel Bosnische Kroaten, die vrezen dat wanneer de oorlog afgelopen is de mujaheddin wil proberen Bosnië in een islamiti sche republiek te veranderen. Het zal ook de Serviërs succes volle propaganda opleveren, want zij beweren al maanden lang dat hun eigen niets ont ziende aanvallen nodig waren om zich te verweren tegen de dreiging van islamitisch extre misme. The Sunday Times Israël laat 600 Palestijnen vrij JERUZALEM Israël laat vanaf vandaag 600 Palestijnen vrij die om veiligheidsredenen gevangen zitten. De stap is be doeld als vertrouwenwekkende maatregel met het oog op de Aabisch-Israëlische vredesbe sprekingen. Bij de aanvang van een nieuwe ronde in het vredes overleg, vorige week in Was hington, beloofde Israël 800 ge vangenen vrij te laten. De be sprekingen zijn de eerste sinds de naar links neigende rege- ring-Rabin na verkiezingen in juni het roer overnam van de conservatieve Likud-regering van premier Shamir. Rabin zei gisteren dat Israël de bezette Golan-hoogvlakte nooit in haar geheel zal opgeven en dat het zich tegen de oprichting van een onafhankelijke Palestijnse staat zal verzetten. Syrië eist de Golan-hoogvlakte geheel terug en de Palestijnen willen een ei gen staat vestigen op de weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook. De gebieden werden in 1967 door Israel veroverd. Ai- Tyfoon ii lel DE JANEIRO - Presi- vdt Fernando Collor de eüo van Brazilië heeft gis- °jn in een nationale radio- ^tv-rede een emotioneel pep gedaan op de burgers a; len poging afzetting door parlement wegens cor- tie te ontgaan. tjr zijn zeggen is het corrup te tthandaal in de wereld ge- d)ht door tegenstanders die 2ifijn op zijn val. i^racht wordt dat de justitië- jajutoriteiten morgen in het 6 van Agevaardigden de af- igsprocedure tegen Collor •erking zullen stellen. As lerde van de 503 afgevaar- ;n voor de afzettingsmotie it, zal Collor voor maximaal dagen uit het president- kunnen worden ge- irst. In de senaat moet dan ilissing worden genomen of hij definitief zal worden afge zet. Collor kreeg eind vorige week twee nieuwe teleurstellin gen te verwerken. Het Brazili aanse Hooggerechtshof bepaal de dat de stemming in het par lement in het openbaar moet gebeuren. Agemeen wordt aan genomen dat bij een geheime stemming de steun voor Collor groter zal zijn. Een tweede tegenslag was dat een Braziliaanse rechter zijn vrouw Rosane Malta zaterdag veroordeelde tot het terugbeta len van ongeveer 24.000 gulden die ze uit de overheidskas had gehaald om er een particulier feest van te bekostigen. Boven dien moet Collors vrouw vol gende maand mogelijk ook nog terecht staan wegens het ver duisteren van 18 miljoen gul den. Dit geld zou ze als voorzit ter van een liefdadigheidsin stelling achterover hebben ge drukt. len bij gevechten in Nagorno-Karabach 1PANAKERT Bij gevechten in het noordoosten van Nagor- •abach zijn zaterdag meer dan dertig mensen om het leven •men. De meeste slachtoffers waren Aerbajdzjaanse soldaten. •rno-Karabach is een Ameense enclave op Azerbajdzjaans idgebied. Amenië en Aerbajdzjan strijden al vier jaar om het ied. Het conflict heeft al aan enkele duizenden mensen het le- gekost. Delegaties van de twee republieken spraken vorige k nog af met ingang van 1 september een staakt-het-vuren in inclave in acht te nemen. Inwoners van Mabalacat vluchten met medeneming van hun waardevolste draagbare bezittingen voor de ellende die de tyfoon Isang hen bezorgt. De enorme regenval in Filipijnen zorgt voor modder stromen vol puin van de vulkaan Pinatubo waardoor huizen en bruggen worden weg- I FOTO: EPA GIBRALTAR De Straat van Gibraltar, normaal al drukbevaren door veerboten en vrachtschepen, kende af gelopen week een nog grote re drukte dan normaal. Tien tallen kleine houten sloepjes maakten de oversteek van Afrika naar Europa, meestal zonder succes. Hun passagiers verdronken of werden op de Spaanse kust door de politie gearresteerd. In één week tijd werden liefst 400 Ari- kanen teruggezet op de boot naar Marokko. Het rustige weer van de laatste weken heeft de animo bij hon derden Arikanen vergroot om de wanhopige en levensgevaar lijke overtocht te maken, op zoek naar werk en onderkomen ergens in Europa, meestal Frankrijk of Duitsland. Het zijn niet meer alleen Marokkanen, maar ook steeds meer Etio- piërs, Somaliërs, Liberianen en zelfs Zuidafrikanen die soms rond de duizend gulden aan een 'visser' betalen om zich over te laten zetten. De Spaanse zuidkust was de af gelopen dagen het decor van meestal dramatische beelden. Bij Almeria kwam een sloep van veertien bij vier meter aanspoe len. Met een beetje passen en meten kunnen daarin veertig mensen plaatsnemen, maar wanhopige Marokkanen kre gen het onmogelijke voor el kaar: met 193 mannen en twee vrouwen hadden ze de helle tocht gemaakt en zelfs nog overleefd. Veertig uur hadden ze óver de ruim tweehonderd kilometer tussen Nador, bij de Spaanse enclave Melilla, en het toeristenoord Roquetas de Mar gedaan. Twee buitenboordmo toren konden amper tegen de sterke stromingen op en hun laatste nacht aan boord was een vreselijke door de plotseling harde wind en hoge golven. De meeste passagiers hadden urenlang zitten braken. Toen de boot nog slechts een halve meter boven het water uitstak kregen ze het beloofde land in zicht. Land waar vandaan een patrouilleboot kwam aanvaren. De politie arresteerde de 195 Marokkanen nog voordat ze één voet aan wal hadden gezet. Twaalf uur later zaten ze op de veerboot terug. Voor sommigen was het al de tweede keer dat ze hadden geprobeerd illegaal Spanje binnen te komen. En voor de tweede keer hadden ze het geluk het te kunnen naver tellen en het nog een derde keer te kunnen proberen. Dat was niet het geval met de drie Arikanen die bij het sur- foord Tarifa aankwamen. Zy zaten met honderd anderen over zes bootjes verdeeld. De schipper, uit angst gepakt te worden, zette ze op slechts tien meter van het strand uit de boot. Het water was er nog net te diep om op de bodem te kun nen staan en de drie konden niet zwemmen. Voor de ogen van de badgasten verdronken ze, de rubberboot van het Rode Kruis kwam te laat. De Spaanse kustwacht en Gu- ardia Civil worden steeds wan hopiger bij het aanzien van de nog altijd groeiende stroom Arikanen die de armoede in hun land willen ontvluchten. Tegelijk groeit ook de veront waardiging bij groeperingen die opkomen voor de belangen van de illegale immigranten, omdat de autoriteiten er zich slechts toe zouden beperken de 'boot vluchtelingen' direct terug te sturen, terwijl de schippers die hen hebben overgezet altijd ontsnappen en niet worden ver volgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5