De 'ratten' bleven in hun holen 5 Mysterieuze bomaanslag in Hannover zorgt voor paniek Beierse politicus eist aftreden Kohl w Buitenland Bosbrand Polen loopt uit de hand Noodweer aan Franse Rivièra Achttien doden na instorten flat t McSharry stapt op Hulp in Florida moeizaam op gang Rijke Duitsers moeten renteloos aandeel kopen WARSCHAU De enorme bosbrand in het zui den van Polen dreigt uit de hand te lopen, zo heeft de Poolse staatstelevisie gemeld. Ongeveer 8000 brandweerlieden, agenten en militairen bestrijden het vuur dat zich al heeft verspreid over 10.000 hectare bos in de provincie Katowice. De rook van de brand, de grootste tot nu toe in Polen, is zicht baar in bijna alle delen van de provincie, het hart van de Poolse kolen- en staalindustrie. Drie brand weermannen zijn om het leven gekomen en zeker zes wagens met blusmaterieel zijn verwoest door het vuur dat zich sinds woensdag heeft verspreid over het gebied. Ook 6000 hectare bos in de provin cie Pila en 3300 in Zielona Gora aan de grens met Duitsland staan in brand. Al 40.000 hectare is in vlammen opgegaan. Auto's beschoten op Franse snelweg LYON Onbekenden hebben zaterdag op de drukke snelweg ten noorden van Lyon in het zuiden van Frankrijk auto's beschoten. Een tiental auto's werd ge raakt en vier mensen raakten gewond. Drie mensen liepen verwondingen op door rondvliegend glas. De vierde gewon de, die werd getroffen door een kogel, is er slecht aan toe. Ondanks het tijdstip, 1 uur 's nachts, was het op het moment van de beschieting buitengewoon druk op de weg. Er reden vooral veel auto's met Franse en buitenlandse vakantiegangers, die op weg waren terug naar huis. Vol gens een Duitse autoVnobilist wiens auto werd geraakt werd er vanaf verschillende punten geschoten. Kapers vragen politiek asiel ROME Aan de kaping van een Etiopisch vliegtuig is gistermorgen in Rome een eind gekomen met de overgave van de kapers, vijf Etiopiërs die Italië om politiek asiel hebben gevraagd. Alle inzittenden van de Boeing 727, de kapers en de negen bemanningsle den, bleven ongedeerd. Een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken ver telde dat de kapers zeiden slachtoffers te zijn van politieke vervolging in hun land. „Als het waar is wat ze ons hebben verteld, dan zal hun asiel worden verleend", aldus Caru so. De onderzoeksrechter zei dat de kapers ook als ze politiek asiel krijgen voor de recht bank zullen moeten verschijnen. De 79 pas sagiers van het vliegtuig, dat vrijdagavond op een binnenlandse vlucht werd gekaapt, wa ren reeds voor de landing in Rome vrijgela- NICE Een zware regenstorm in de nacht van zaterdag op zondag heeft een grote chaos veroorzaakt langs de Franse Rivièra. Het noodweer kostte aan één man het leven. Tientallen anderen raakten ge wond. In totaal viel er 's nachts 90 centi meter regen in het kustgebied in het zuid oosten van Frankrijk. De regenval ging ge paard met windstoten met een snelheid van 150 kilometer per uur. Een aantal klei ne rivieren trad buiten zijn oevers en tallo ze bomen en hoogspanningsmasten wer den geveld. Campings langs de rivieren werden weggespoeld. Ook kwamen er in de bergen modderstromen op gang, waardoor hele dorpen werden afgesloten. Geen stemadvies Franse Groenen SAINT-NAZAIRE - De Groene Partij van Frankrijk heeft besloten haar aan hangers vrij te laten bij het uitbrengen van hun stem in het referendum over „Maastricht". De partij is niet in staat ge bleken stelling te nemen ten aanzien van het Verdrag van Maastricht inzake een Europese politieke unie. De leiderschaps- raad van de Franse Groenen, die zaterdag avond in de westelijke stad St Nazaire bij een was, besloot zijn aanhangers de vrije keuze te laten in het referendum dat op 20 september plaatsvindt. Het besluit was een logisch gevolg van een stemming bin nen de raad die aangaf dat er een even wichtige verdeling was tussen voorstan ders en tegenstanders van Maastricht. CAIRO In Cairo zijn zaterdagavoi achttien doden en evenveel gewondi K gevallen, toen een zes verdieping tellend gebouw, dat werd gerenoveei instortte. Volgens een politiefunct [a naris waren de drie bovenste verd|, pingen illegaal gebouwd, waardoor toch al slechte structuur van het i bouw nog verder achteruitging. Tw jaar geleden verklaarde de Egyptisc n regering het gebouw, dat in een arr c wijk stond, onbewoonbaar en moest ,r( de bewoners eruit vertrekken. E aantal bewoners bleef er echter to wonen en begon het gebouw te renoi jj ren. Daarmee waren ze nu 1 Leipzig De verschroeide bedden staan nog overeind in dit uitgebrande tentenkamp voor asielzoekers in Leipzig. Geen van de vijftig bewoners raakte gewond bij deze aanslag gistermorgen door een groep rechtsradica- le Duitse jongeren. foto:AP DUBLIN - Ray MacSharry, de Ierse commissaris voor landbouw van de Europese Gemeenschap, heeft zater dag bekendgemaakt dat hij in januari zal aftreden. MacSharry, die in het verleden minister van financiën een 'landbouw is geweest, zei dat hij alle banden met het openbare leven wilde verbreken om „nieuwe uitdagingen te zoeken in de particuliere sfeer". De 54- jarige MacSharry is vanaf 1989 EG-landbouwcommissaris ge weest. Hij werd algemeen be schouwd als een mogelijke op volger van premier Albert Rey nolds als leider van de Fianna Fail, de belangrijkste partij in ROSTOCK En de 'ratten' bleven in hun holen. Zater dagavond, na de massale anti-racistische demonstra tie, konden de inwoners van de roerige wijk Lichtenhagen in Rostock zonder herrie naar bed. De politie sprak over een rusti ge nacht. De stoet van zo'n 13.000 linkse en ultra-linkse betogers uit heel Duitsland, uit heel Europa, lokte geen reactie uit van rechts-radicalen. Dat was waarschijnlijk mede te dan ken aan het machtsvertoon van de ordetroepen, 3400 man sterk, die een enkele durfal snel te pakken had. Tevoren bestond grote vrees voor een nieuwe escalatie, na een week van oproer in dezelfde buurt. Burgemeester Kilimann van Rostock gaf toe, dat hij de demonstratie het liefst had ver boden. De inwoners van Lich tenhagen uitten eveneens hun angst. „Wat gebeurt er als de politie weg is? Dan komen de skinheads vast en zeker terug. Die zitten zich nu, op veilige af stand, te bedrinken", aldus wijkbewoner Viktor Kleinsc- hmidt (53) De politie bleef Duizenden mensen, onder wie Nederlanders, namen zaterdag deel aan de massale demonstratie tegen vreemdelingenhaat in de Oostduil r havenstad Rostock. 3 nachts paraat „In het voor overleg is ons aangeraden om de demonstratie voor het inval len van de duisternis te beëindi gen", aldus Berndt Schultz, een ganisatoren. Door de luidspre- waren aangekondigd, zette een en ander kwaad bloed bij de or- De als een harde onderhande laar bekend staande McSharry heeft in mei felle oppositie van de boeren getrotseerd om enke le van de ingrijpendste hervor mingen in de geschiedenis van de Europese landbouw door te drukken. Om af te komen van de enorme overschotten die de EG heeft opgebouwd verlaagde hij tal van subsidies aan boeren, terwijl de bijdragen aan boeren die gebruik maken van milieu vriendelijke technieken en an dere verbeteringen doorvoeren juist werden verhoogd. In de onderhandelingen met de rest van de wereld stond hij pal voor de belangen van de Europese boeren, waardoor een interna tionale landbouwovereenkomst uitbleef. Myanmar weer lid van niet- gebondenlanden JAKARTA - De Beweging van Niet-Gebonden Landen heeft gisteren vier landen, waaron der Myanmar (Burma), geac cepteerd als volledig lid. Dit hebben ministers van buiten landse zaken verklaard in Ja karta, waar morgen de tiende top begint van de beweging waarin dan 108 landen zijn ver enigd. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Ali Alatas, zei dat de organisatie de verzoeken van Myanmar, Fili- pijnen, Brunei en Oezbekistan om lid te mogen worden had ge accepteerd. Myanmar was al eerder lid maar trok zich in 1979 tijdens de top in Cuba te rug wegens politieke menings verschillen. Volgens waarne mers tracht de militaire junta in Myanmar uit het isolement te treden. India en andere landen hebben zich verzet tegen de herintre ding van Myanmar vanwege het mensenrechten schendende regime waardoor onder meer tienduizenden moslims hun toevlucht in Bangladesh heb ben gezocht. Maar de Zuidoos- taziatische staten die ervoor waren, hebben het pleit gewon- HANNOVER De politie in Hannover zoekt met een tachtig man tellend onder zoeksteam naar sporen van de daders van de zware bom aanslag in de oude binnen stad van Hannover. Zestien mensen werden daarbij ge wond; van een van de slacht offers is de toestand nog kri tiek, maar niet levensgevaar lijk. Van een 23-jarig meisje werd een voet afgerukt. De bom ontplofte zaterdag in de vroege avond toen meer dan 200.000 mensen in de binnen stad van Hannover het beroem de jaarlijkse 'Altstadtfest' vier den. De kennelijk zelfgemaakte bom was verstopt in een afval bak, vlak bij een van de talloze biertenten. Rijksdaaldergrote, vlijmscherpe delen van het pro jectiel vlogen tientallen meters in het rond. In de verre omge ving werden ruiten van wonin gen en auto's verbrijzeld. On der de bezoekers brak aanvan kelijk paniek uit. Om erger te voorkomen besloten organisa toren en politie het feest te la ten doorgaan. Maar later op de avond werden de festiviteiten afgebroken en voor de rest van het weekeinde afgelast. Vol gens een politiewoordvoerder zal het nog enkele dagen duren, voordat de experts uit de gevon den bomfragmenten mogelijk aanwijzingen krijgen over de herkomst en de aard van de bom. Tot nu toe heeft niemand De aanslag wordt onofficieel in relatie gebracht met de golf van rechts geweld in oostelijk Duitsland de afgelopen week. In 1980 ontplofte een zelfge maakte bom op het Oktoberfest in München. Daarbij kwamen dertien mensen om het leven, ook de neonazi die de bom tot ontploffing had gebracht. van de organisatoren, die spe ciaal uit Hamburg was overge komen. „De politie zei letter lijk: als het donker is, komen de ratten uit hun holen". Magr de organisatie vak bonden, PDS (opvolger van de vroegere Oostduitse eenheid spartij SED) en verschillende kleinere groeperingen kre gen het niet voor elkaar het ad- vies van de politie op te volgen. Het aanvangsuur van de de monstratie moest van één naar vijf uur 's middags worden op geschoven, omdat de ordetroe pen al ver voor Rostock elke be toger wilden fouilleren. Duizen den arriveerden te laat. Een konvooi bussen uit Hamburg werd in Bad Doberan vijf tien kilometer voor Rostock lange tijd tegengehouden, om dat de passagiers niks van een controle wilden weten. Het openbaar vervoer naar de wijk Lichtenhagen was lam gelegd. In totaal werden negentig men sen opgepakt, omdat ze in bezit waren van onder meer molotov cocktails en slag- of steekwa kers klonken harde verwijten aan het adres van de politie, die de wachtende demonstranten vertaalden in: „Polizisten sind faschisten" (politiemensen zijn fascisten). „Waar was de politie toen de rechts-radicalen hier het asielzoekerscentrum in brand staken", vroeg Berndt Schultz zich af door zijn mega foon en hij wees op de deels uit gebrande flat. Inwoners Met het wachten veranderde het massaprotest ook van ka rakter. Het was een anti-racis tische, anti-fascistische demon stratie, maar werd ook een be toging tegen politie en inwo ners van Lichtenhagen. Die laatsten hadden afgelopen maandag staan klappen, toen de rechts-radicalen het asiel zoekerscentrum in brand zet ten. En ze hadden geroepen: 'Auslander raus'. Daar werden de Lichtenhagers zaterdagmiddag aan herinnerd. Soms met provocaties, dan weer met een minder kwaad aardige leus. „En, waarom roe pen jullie nu niet Sieg Heil", daagde een klein groepje de toe kijkende wijkbewoners uit. „Durven jullie niet"? Dat was de harde kern van de demon stranten, wist Siegfried Achil les (57) uit de aanpalende wijk Gross-Klein. „De autonomen". Later op de avond kwam het ook tot sporadische incidenten tussen deze links-radicalen, die vuurpijlen afschoten en met stenen gooiden, en politie. Uit de bonte stoet demonstran ten klonk ook een verwijtend „nicht applaudieren aber mit- marschieren" naar de inwoners van Lichtenhagen. Maar die lie ten zich niet ompraten. Het was opvallend hoe weinig mensen uit de in opspraak geraakte wijk zich bij de stoet aansloten. Ze voelden dat het protest ook hen betrof. „Ik was van plan ge weest mee te lopen", zegt Klaus Brautigam (44), als de Güstro- werstrasse vrij is van betogers. „En ik denk dat velen van de achterblijvers hier dat hadden willen doen. Maar toen ik eerder op de middag eens tus sen de demonstranten door ben gewandeld, heb ik ze aangeke ken. En ik dacht: daar ga ik niet tussenin lopen. Ze straalden net zoveel agressie uit als de rechts-radicalen. Trouwens, ik kon het verschil tussen links en rechts niet zo direct zien". De meeste Lichtenhagers ke ken vanuit hun flats toe. Enke le tientallen waagden zich op straat, slechts een paar oudere inwoners durfden een discussie aan te gaan. Viktor Kleinsc- hmidt: „Ik haat buitenlanders niet. Als ik door een ander land rij, ben ik zelf buitenlander. Maar asielzoekers, dat is een ander verhaal. De toestand hier was echt onhoudbaar. Ze kam peerden op het veld bij de flat, maakten er een bende van. Daar komt nog eens bij dat ve len, vooral die Roemenen, hier alleen maar voor het' geld naar toe zijn gekomen. Politieke vluchtelingen, dat is een ander verhaal. Met die mensen kan ik leven". En opnieuw volgen de verwijten aan de politiek, die de toestand in Lichtenhagen on danks waarschuwingen uit de bevolking op zijn beloop heeft gelaten. „Asielzoekers zouden ze in centra aan de grens, daar waar ze binnenkomen, moeten onderbrengen", meent Kleinsc- hmidt. Even verderop zegt Klaus Brautigam: „Ze moesten eens wat meer voor de jeugd doen hier in Lichtenhagen. Twee op de drie jongeren is wer keloos. Wat kunnen ze de hele dag doen? Jeugdclubs zijn niet meer en lid worden van er1 vereniging kost veel en veeljli veel geld. Geen wonder toa dat de jongelui naar altera atjri IJscoman Rond een uur of tien zaterda® vond staan er in de Güstrowar strasse groepjes wijkbewona na te praten. Een ijscoman, i hele middag en avond razejc populair, rijdt weg. Vorige wel was er nog kwaad gesprokh over verkopers van bier en frfc. dranken, die zich onder rechts-radicalen en hun bliek begaven en goed zaken 4 den. Ze verdienden aan andf' mans ellende en zorgden i hun alcoholverkoop voor escalatie, zo luidden de verw ten van politie en bevolking. Maar ijsjes, dat is wat andeL zo vinden ook de Lichtenhj gers. De kraam Happi HapL bei Appi, die al lang aan de C strowerstrasse staat, v ge week ook open maar is zatf, dag de gehele dag dicht gebjr ven. „Nazi-schwein", heeft eb demonstrant met zwarte op de voorkant geschilde^ „Schandalig", zegt een wijklL Dank zij een watertruck kan deze apotheker uit het door de orkaan Andrew getroffen Forida zijn eerste douche sinds vier dagen nemen. FOTO: AP BONN Met de Duitse her eniging heeft Helmut Kohl zijn historische opdracht ver vuld. Het wordt tijd dat hij aftreedt. Dat vindt de Beier se politicus Richard Stücklen (CSU), voormalig voorzitter van de Duitse Bondsdag. Vol gens Stücklen blijven te veel zaken in Bonn te lang liggen. De kanselier schuift de pro blemen voor zich uit, hopend op een gunstige stembusuit slag bij de algemene verkie zingen in 1994. Stücklen vindt zijn partijgenoot Theo Waigel, de huidige minis ter van financiën en eveneens een Beier, een goede opvolger voor Kohl. Volgens CDU/CSU-fractielei- der in de Bondsdag, Wolfgang Schauble, echter is het geen tijd BONN Duitse regering overweegt de invoering van een ren teloos aandeel dat rijken moeten kopen in het kader van de we deropbouw van de voormalige DDR, zo heeft het weekblad Der Spiegel zaterdag gemeld. Het idee van een verplicht aandeel voor rijken die niet investeren in de voormalige DDR is afkom stig van minister van verkeer Günther Krause en fractievoor zitter Wolfgang Schauble, allebei van de regerende CDU van kanselier Helmut Kohl. Het verplicht stellen van de aankoop van zo'n renteloos aandeel vereist een wijziging van de Duitse grondwet. Het constitutio nele hof heeft in 1984 een soortgelijke voorstel van de hand ge wezen. „Als er geen andere manier is, wordt de grondwet veran derd", zou Schauble gezegd hebben. ven hun inkomstenbelasting betaald. Zonder het woordje be lastingverhoging te willen noe men zoekt het kabinet naar ex tra inkomsten, naast de nood zakelijke overheidsbezuinigin gen, om de opbouw van de voor- voor kritiek uit eigen gelederen malige DDR te kunnen blijven president George Bush zijn in gezet, waren van plan tenten kampen voor 4000 tot 5000 mensen op te zetten, evenals twintig keukens. Niettemin wa ren zaterdag pas vier keukens in gereedheid. Een negenjarig meisje kwam om het leven toen haar huis in brand vloog nadat waren omgevallen. MIAMI Moeizaam komt de hulp voor slachtoffers van de orkaan Andrew in Florida op gang. Van alles wordt aange voerd, van tenten tot voedsel voor huisdieren, maar vertra gingen door onduidelijke oorza ken, chaos en bureaucratie zorgden dit weekeinde nog steeds voor moeilijkheden. Amerikaanse soldaten die door Veel huizen in Florida hebben nog steeds geen elektriciteit. Een zesjarig zusje en de 62-jari- ge oma van het slachtoffertje raakten zwaar gewond. De medische autoriteiten ma ken zich grote zorgen over het uitvallen van de watervoorzie ning in het zuiden van Miami, waardoor de kans bestaat op verspreiding van ziekten als he patitis, cholera en dysenterie. nu de regering voor reuze-opga ven staat, met name de finan ciering van de sociaal-economi sche wederopbouw van de oude DDR. Daarover is in politiek Bonn een openlijke strijd tus sen de regeringscoalitie en de socialistische oppositie ont staan. Het afgelopen (belastinggaar hebben de Duitsers één procent extra solidariteitsbelasting bo- betalen. Het wordt steeds dui delijker dat het financiële con cept voor de voltooiing van de Duitse hereniging het hoofd thema van de verkiezingen in '94 zal gaan worden. De CDU/CSU blijft rechtstreek se en algemene belastingverho gingen afwijzen. De socialisti sche SPD meent dat extra be lastingen naar draag kracht onontkoombaar zul len zijn, wil de dure wederop bouw in de oostelijke deelstaten niet stagneren. Maar de SPD is een tegenstander van de zoge naamde 'investeringsleningen' van beter verdienende burgers die niet op een of andere manier in de ex-DDR investeren. In CDU/CSU-kringen worden mo dellen van deze 'investeringsle ningen' besproken. Beter ver dienenden zouden gedurende enkele jaren een paar procent belasting meer moeten gaan betalen, maar dat geld na ver loop van tien jaar, zonder rente, weer terugkrijgen. Komende woensdag zouden de christen democratische plannen om rij- ke(re) Duitsers te laten meebe talen aan de welvaartsverbete ring van hun oostelijke landgj noten, ter sprake komen in e gesprek tussen Helmut Kohl e Oostduitse Bondsdf Eerder al Reeft president Weiszacker gepleit voor soort van extra belasting voi] de hogere inkomens ten gunsji van de oostelijke deelstaten. De socialistische SPD zit eiT germate op dezelfde koers. Oi zij wil meer bijdragen uit f burgerij, maar wel volgens 1 principe van sociale gerecht}* heid, aldus partijvoorzittf Björn Engholm. Wie meer d|] 60.000 mark per jaar verdierf1 zou een aanvullende belastir met een looptijd van vijf jaf moeten gaan betalen. F In een weekbladinterview w klaarde Engholm zich ber# om na 1994 wanneer dl* door de stembusuitslagen no<# zakelijk zou blijken met CDU/CSU een rooms-rode cd' litie te vormen, „maar zond? Kohl". „Met hem heb ik geP relatie. Wij leven daarvoor inp verschillende werelden", i Engholm die tegelijk veel waa dering toonde voor CDL 'kroonprins' Folker Rühe, I minister van defensie. „Als[ ziet wat die in de eerste ha derd dagen van zijn ambt tf daan heeft, moet je zelfs als a ciaaldemocraat toegeven datr dat niet yan hem verwacl had", zei Engholm.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4