ran Velzen gecorrigeerd door kamerlid Minister Ter Beek wil meer parate troepen 3 Ziekenhuis gedupeerd door telefoonfraude Miljoenenschade in Westland door windhoos „Schoonheid gecombineerd met hardheid" Binnenland „Diabetici geen gevaar op de weg" Europa in z'n hemd T)mvangrijke telefoonnet- itoring rond Nijmegen [IJMEGEN - Door een stroomstoring in de per il van De Gelderlander, dagblad in Nijmegen, is iterdag een enorme telefoonnetstoring in de regio •nhem-Nijmegen ontstaan. Volgens een woord- irder van PTT Telecom gaat het om één van de ivangrijkste telefoonstoringen sinds jaren. Ter- (ijl de persen van De Gelderlander zaterdagmor- •n vroeg volop draaiden voor de zaterdageditie itstond een stroomstoring. Slechts een kwart van jfc 170.000 abonnees kreeg daardoor de krant op bezorgd. Doordat alle andere abonnees zater- de klachtendienst probeerden te bellen raakte •t telefoonnet overbelast. Omdat De Gelderlander 06-nummers in gebruik heeft, raakten ik andere 06-nummers buiten dienst. Onder meer politie en brandweer via 06-11 moeilijk te be iken. Rond half vijf was de storing opgelost. Utrechter dood door houdgreep UTRECHT - De 24-jarige René van Zwol uit Utrecht is gisteren in het zieken huis overleden nadat hij de avond daarvoor in een houdgreep was genomen. De 38-jarige W. H. uit Utrecht is ingesloten op verdenking van dood door schuld. Van Zwol probeer de zaterdagavond een ver enigingsgebouw binnen te gaan waar een besloten feest werd gehouden. Hij werd daarbij tegengehou den door H. die hem in een fatale houdgreep nam. Uitmarkt trekt half miljoen bezoekers AMSTERDAM De vijftiende Uitmarkt op en rond de Dam in Amsterdam heeft in het afgelopen weekeinde naar schatting een half miljoen mensen getrokken. De organisatie was gisteren zeer tevreden over de belangstelling en de sfeer tijdens het evenement, dat traditiegetrouw het Amsterdamse culturele seizoen opent. De Uitmarkt was overzichtelijker dan ooit, omdat de informatie markt, waar gezelschappen, impresariaten en theaters hun plan nen presenteren, kleiner was. Ook hadden de diverse disciplines zich gegroepeerd. Wie bijvoorbeeld informatie over toneel wilde, kon terecht bij de standjes in het duidelijk aangegeven toneelblok. Voor de nieuwe opzet is gekozen na gesprekken met honderden be langhebbenden. Naar aanleiding daarvan werd ook het aantal po dia vergroot tot 26 en werd een aantal voorstellingen op binnenlo- katies herhaald. Dit om de irritatie van de bezoeker die vroeger voor een volle deur stond, te vermijden. Volgend jaar wordt de Uitmarkt naar alle waarschijnlijkheid rond het Museumplein en het Leidseplein gehouden. UTRECHT Een ruim goedkeuringsbeleid voor het verstrekken van rijbewijzen aan diabetici is aan te be velen. Wanneer de ziekte goed onder controle is, wan neer er weinig kans is op hypoglykemie (een soort wegtrekker als gevolg van een te laag glucosegehalte in het bloed) en de patiënt bovendien goed weet wat hij in zo'n geval moet doen, zijn er geen redenen om het rijbewijs niet af te geven. Dat schrijven een inter nist en twee co-assistenten van het Academisch Zie kenhuis Utrecht in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Uit onderzoek in het buitenland blijkt dat de kans op ongelukken voor diabetici niet duide lijk verschilt van die bij controlegroepen. Die kanè ligt zelfs' onder het gemiddelde omdat diabetici over het algemeen minder alcohol gebruiken en verantwoorde maatregelen nemen om ongelukken te voorkomen. V 4' /"li f? 1 Jf Vj ,-ï EN HAAG CDA-voorzit- r Van Velzen heeft zich et goed uitgedrukt, toen hij een interview met deze e ant zei dat zijn partij geen "iristelijke organisatie is. it is de mening van drs. ans Hillen, die lid is van de tveede Kamer voor het l DA. Hij reageerde gisteren >or de AVRO-radio op het irtijvoorzitter Van Velzen zei terdag letterlijk in deze ant: ,,Het CDA is geen chris- lijke partij. Het is een volks- eirtij die zich richt op de hele b menleving, niet alleen chris ten. Een christelijke partij is lijk aan klein rechts. Die richt :h alleen op christenen. et CDA staat open voor ieder- n, ongeacht het geloof dat hij a nhangt". De tekst werd voor- 1 jaand aan de publicatie door m Velzen geautoriseerd, iden voor het vraaggesprek g et de CDA-voorzitter was de roering in zijn partij over de noeming van de hindoe Ram lal tot Tweede-Kamer voor het CDA. Veel christe- in vinden dat iemand die een 1 st-christelijk geloof belijdt, en vertegenwoordigende nctie voor het Christen-De- HDcratisch Appèl mag bekle- Tweede-Kamerlid Hillen nkt dat zijn voorzitter in het terview iets anders bedoeld eft te zeggen: „Onze partij is n beginselpartij. Dat wil zeg- - n dat wij ons handelen inspi- ren op de bijbel. Iedereen die lid van ons wordt en op ons stemt weet dat dat ons uit gangspunt is. Die weet ook dat als hij bij ons een vertegenwoor digende functie heeft, hij daar op aan te spreken is". Dat geldt volgens Hillen ook heel nadrukkelijk voor zijn col lega Ramlal, hoewel deze geen christen maar hindoe is. „Als Ramlal ergens een spreekbeurt houdt en mensen in de zaal hem daarop aanspreken, dan moet hij daarvoor verantwoording af leggen. Zou hij dat niet doen, dan diskwalificeert hij zich voor onze partij. Doet hij dat wel dan is hij uitstekend in staat om de boodschap van het CDA uit te dragen". De beroering in zijn partij over de kwestie-Ramlal verklaart Hillen uit het feit dat „als je hierover praat, er altijd mensen zijn die zich stoten aan enige formulering". De partijvoorzit ter zit vervolgens met het pro bleem dat „hij op eieren moet lopen. En dan krijgt hij soms, zoals in dit interview, nauwe lijks de kans om over die eieren heen te komen". Hillen wijst erop dat er in de aanloop naar de fusie van KVP, ARP en CHU tot het CDA zeker een tiental jaren over dit soort zaken is gediscussieerd. „Er was zelfs verschil van mening over het gebruik van het woord 'bijbel' of het woord 'evangelie'. Die scherpslijperij leidt ertoe dat wij in Nederland een groter aantal kerkgenootschappen hebben op dezelfde christelijke basis dan waar ook te wereld. In het CDA hebben wij op een ge geven moment die discussie af gerond, met formules die voor iedereen bevredigend zijn". Drakeboten Het drakeboot-team uit het Engelse Longridge heeft een bootlengte voorsprong genomen op de Haarlemse Dragons. Afgelopen weekeinde werd voor de tweede keer het internationale Drakebootfestival gehouden. Aan de wedstrijden deden teams mee uit Nederland, Zwitserland, Duitsland en Groot-Bnttannië. FOTO ANP Nieuw dagblad in Groningen verschenen GRONINGEN In de stad en de provincie Groningen is zater dag voor het eerst het „Gronin ger Dagblad" verschenen. Dat is de nieuwe titel van de tot dan toe afzonderlijk verschenen dag bladen De Noord Ooster en de Winschoter Courant. Beide dag bladen werden uitgegeven door de Drents-Groningse Pers van de firma Wegener. De nieuwe krant verschijnt in tegenstelling tot de avondbladen De Noord Ooster en de Winschoter Cou rant in de ochtend. door BERT JANSMA De Duitse vrouw op het terrasje vlak bij het Fridericianum, het hart van de Documenta IXin Kassei, zei het hoopgevend: „Ik ben trots dat zoveel soorten mensen voor die tentoonstelling naar onze stad komen. Let wel, ik zeg soorten, geen rassen Een verrassende toevoeging, ware het niet in Duitsland geweest. Even voorbij Kassei ligt het voormalige Oost-Duitsland. Een gebied waar na de samenvoeging wrok, verwarring, opportunisme en teleurstelling hoogtij vieren. Wat is erover van de euforie na de samenvoeging van de Duitslanden Weinig. Werkloosheid volop, investeringen blijven achter. Sommige fraaie stadscentra worden opgeknapt omdat er geld in het toerisme zit. De autowegen worden snel op westers peil gebracht zodat de ex-Oostduitsers het kapitaal er pijlsnel hun neus voorbij kunnen zien razen. De rest is grauw en triest. Een land dat z'n gedwongen ideologie kwijt is en er niets voor in de plaats gekregen heeft. In dat land heeft Duitsland velen van z'n asielzoekers geparkeerd. De bevolking is er niet blij met al die soorten mensen. Rostock, Cottbus. „Er volgt nog veel meer", roepen extreem-rechtse organisaties. Zeslaan toe waar werkloosheid en onvrede het grootst zijn. Vruchtbare aarde voor fascisme. Het is jammer dat ze daarin ex-Oost-Duitsland in het verleden niet zo dapper in opstand kwamen toen het er nog veel voller zat met buitenlanders. Russen. KRO 's Brandpunt ging op bezoek in Hoyerswerda, in de Lausitz, waar zich een jaar geleden rellen tegen asielzoekers voordeden. Het is er nu stil. De asielzoekers zijn weg. Enkele verveeld neerhangende jongeren slaan er zich voor op de borst. De rest van de bevolking stemt in: ze moeten weg, ze horen hier niet. Meest schrijnende beeld: die oudere vrouw die zich vanuit het raam naar de verslaggevers richtte. Op de muur onder haar was het woord Hitler gekalkt. De vrouw keek vanuit het venster triest de wereld en de camera in. „Om tranen van in je ogen te krijgen "zei ze zachtjes. „Het gaat bergafwaarts met Duitsland"'Zappend' kwam ik op de Duitse tv gisteravond even in een film met Klaus-Maria Brandauer terecht: een scène uit de Kristallnacht. Het kon niet op. Brandpunt had bovendien een reportage over de traditionele Vlaamse bedevaart naar de IJzer. De Nederlandse 'afvaardiging' bestond uit extreem rechtse jongeren die er uit zagen als levende doodskoppen, plat schreeuwend, truitjes met Centrum-partij erop: Alle buitenlanders ook Nederland uit. En op alle zenders beelden uit nog een voormalig land: een bom op een markt in Sarajewo. Een woordvoerder van de VN- troepen werd er aangescherpt vertaald: „Wij staan hiervoor joker". Europa, het continent van de droom van een nieuwe eenheid, stond weereen weekeind in z'n hemd. WAGENINGEN - De stich ting Ziekenhuizen De Gelder se Vallei in Wageningen is voor een bedrag van 25.000 tot 30.000 gulden gedupeerd nadat onbekenden zo'n tach tig uur op kosten van het zie kenhuis naar het buitenland hebben getelefoneerd. Dat ge beurde vanuit telefooncellen in het ziekenhuis. Zieken huisdirecteur D. Ybema ver moedt dat de daders in de ken nissenkring van een buiten landse patiënte te vinden zijn. Ze gebruikten een bezoek aan de vrouw om naar het buiten land te bellen. In de cellen openden ze de telefoonauto maten, waarna het binnen werk zo werd aangepast dat ze zonder munten werkten. Andere bellers merkten niets van de manipulaties, het toe stel bleef ook op munten wer ken. Het is de PTT bekend dat sommige telefoonautomaten niet bestand zijn tegen ge weld, zegt PTT-woord voerder B. de Vos. „We verhuren ze onder de voorwaarde dat ze in het zicht hangen". De PTT stelt het ziekenhuis aanspra kelijk. Mevrouw Philips (86) overleden EINDHOVEN Mevrouw S. Philips-Van Lennep is 2 86-jarige leeftijd in haar woonplaats Eindhoven overleden. De echt genote van F.J. Philips, die binnen het Philipsconcern nog steeds 'Mijnheer Frits' genoemd wordt, wordt morgen in Eindhoven be graven. Mevrouw Philips, die zeven kinderen kreeg, was actief in maatschappelijke organisaties. Zij was onder meer betrokken bij het opzetten van een systeem voor schoolvoeding. In de oorlog werd zij door de bezetter gedetineerd in het concentratiekamp Vught omdat zij de verblijfplaats van haar man niet wilde prijsgeven. 'S-GRAVENZANDE - Een windhoos die zaterdagmid dag in de omgeving van de Maasdijk en het kruispunt Westerlee huishield, heeft bij enkele tuinders voor miljoe nen guldens schade aange richt. Vooral het potplantenbedrijf van de gebroeders Van der Voort bij'de De Jonghlaan in 's- Gravenzande werd zwaar ge troffen. Een groot deel van het glasdek is totaal vernield. De gebroeders Van der Voort telen cocos nucifera-palmen afkom stig uit Kenia, fjet gewas is door de blootstelling aan de koude buitenlucht waardeloos geworden. Gisteren waren rond 75 vrijwilligers, ingeschakeld met behulp van het rampen plan van de veiling, bezig met het opruimen van het glas en het gewas. Inspecteur Barnhoorn van de verzekeringsmaatschappij Ae- gon schat de schade op het be drijf rond de 800.000 gulden. Barnhoorn denkt dat er in het Westland tussen de twaalf en vijftien bedrijven de dupe zijn geworden van de windhoos. Het merendeel van deze bedrijven zijn verzekerd bij Aegon. Barn hoorn gaat er vanuit dat de schade in totaal enkele miljoe nen guldens bedraagt. Voor ieder glastuinbouwbedrijf is dergelijke schade een ramp, maar voor Van der Voort komt het nu wel erg slecht uit. ftet bedrijf is in mei van start ge gaan. De gebroeders namen de kas over van het failliete Veka- plant. De palmen staan lang in de kas voor het gereed is voor de verkoop. Dat moment zat er bij na aan te komen. „Maar we la ten de moed niet zakken", zegt Riet van der Voort. Een kiem- ruimte is ongeschonden dus we hebben nog een stuk aanzet". Slurf Het is de tweede keer deze zo mer dat het Westland getroffen wordt door zware windstoten. In juli werd er ook veel schade aangericht. Toen kwam echter vast te staan dat het geen wind hoos betrof. Deze keer is het KNMI daèr wel zeker van. Het KNMI in Hoek van Holland heeft zaterdagmiddag windho zen op zee waargenomen. Een medewerker zag in de omge ving van de Maasvlakte een zwarte slurf waarvan de basis het zee-oppervlak net niet raak te. De dienst is door diverse mensen uit het Westland gez beid met de melding windhozen te hebben gezien. Een wolk zoCT zelfs drie slurven hebben ge teld. „Het zeewater is nu erg warm. Boven de Noordzee komt het in deze tijd van het jaar wel vaker voor. Door het warme wa ter is het er erg onstabiel", al dus een medewerker. Russen veilen Arabische volbloeds in Nederland Inister Ter Beek tuurt de zaal in, terwijl PvdA-voorzitter Felix Rottenberg een vragensteller aanwijst. In }t midden kamerlid Van Traa. FOTO:ANP TRECHT - Defensiemi- ster Ter Beek vindt het on- ist dat Nederland weinig vechtstroepen heeft om uit sturen, bijvoorbeeld naar »t voormalige Joegoslavië, larom wil hij de paraatheid n met name het Korps Ma- ïiers flink opvoeren. r Beek zei dit zaterdag op een icussiebijeenkomst van de dA in Utrecht. Hij reageerde verwijten dat ons land mo- :nteel alleen verbindings- en 3, insporteenheden voor Kroa- en Bosnië beschikbaar heeft. belangrijkste oorzaak is vol- ns hem dat het Korps Mari- ers, dat speciaal aangewezen voor gevechtstaken, nu on voldoende armslag heeft. „Eén bataljon (600 man) zit in Cambodja. Dat moet na zes maanden afgelost worden en daarvoor heb je het andere ba taljon nodig. Dat betekent dat daarmee de mogelijkheden van het Korps Mariniers al uitgeput zijn en dat je ze niet nog eens voor een andere vredesoperatie kan inzetten. Dat moet veran deren". Opvallend in Utrecht was dat nu niemand, zoals tijdens de Golfoorlog tegen Irak wel het geval was, ook maar enige kri tiek uitte op het besluit van de regering om deel te nemen aan eventuele militaire acties in het voormalige Joegoslavië. Inte gendeel, de militante houding van minister Ter Beek oogstte waardering. Dat gold ook voor zijn uitspraak dat de inzet van Nederlandse F-16 jachtvliegtui gen zeker niet uitgesloten is wanneer het Westen mocht be sluiten tot een blokkade van het luchtruim boven Bosnië-Herce- govina om Servische aanvallen tegen te houden. Ter Beek ging ook nader in op de suggestie van zijn collega Pronk voor een verhoging van de defensie-uitgaven om de po litietaak van de Verenigde Na ties in crisisgebieden te kunnen uitvoeren. Volgens de defensie minister heeft zijri collega van ontwikkelingssamenwerking blijk gegeven „van een helder inzicht" in wat er in de toe komst met de Nederlandse krijgsmacht moet gebeuren. „Maar dat betekent niet dat ik zeg, dat er niet bezuinigd kan worden", voegde Ter Beek er aan toe. ZUIDOOSTBEEMSTER - Twee grote overdekte tribu nes, een VIP-terras, restau rants, kraampjes met luxe artikelen. De familie Den Hartog heeft er alles aan ge daan om het de 'beau monde' naar de zin te maken. Maar het waren niet de 'Necker- mannetjes' of de Rolling Sto- nes-drummer Charlie Watts die dit weekeinde de show stalen in Zuidoostbeemster. Alle aandacht ging uit naar de Arabische volbloeds, de paarden onder de paarden. Stoeterij 'The Kossack Stud' was zaterdag het decor van de tweede Tersk-Holland Sale. Een veiling waarin Arabische paarden afkomstig uit een Rus sische staatsstoeterij onder de hamer komen. Nu is de 'beau monde' niet zo gemakkelijk te bewegen tot een reisje naar een afgelegen stoeterij in de Noord- Kaukasus. Dus veilen de Rus sen in Nederland, dat reuze cen traal ligt en een aangename ac commodatie biedt, legt een ver tegenwoordiger van het bedrijf uit. De samenwerking met de familie Den Hartog is al jaren intensief, vandaar de keuze voor Zuidoostbeemster. De gas ten uit veertien landen, de hon derden dagjesmensen en andere liefhebbers worden 's ochtends onthaald op een dik pak oerhol- landse regen, maar dat mag de pret niet drukken. De 33 te vei len paarden worden stuk voor stuk uitgebreid getoon^ in de ring. Trainers draven met de dieren mee, zetten ze in vol or naat stil voor het 'ereterras'. Hoofd en staart omhoog, en sho wen maar. Nog een rondje ga lop. zonodig opgejaagd door vijf staljongens met zwepen en het geluid van plastic vuilniszak ken, en de presentatie zit er weer op. De dieren kunnen on der goedkeurende blikken weer terug naar de stal. „Excellent, a promise for the future, a very good racehorse, a good mare for breeding", prijst R. den Hartog de koopwaar in zijn beste steen kolen-Engels aan. Niemand die erop let, alle ogen zijn gericht op Bloedlijn De bouw van het paard, de gan gen en het karakter, daar letten de aspirant-kopers op. De stam boom van het dier is ook belang rijk. Hebben zowel vader als moeder goed gepresteerd op de renbaan, dan schiet de prijs om hoog. Helemaal mooi, zeggen de kenners, is als het dier ook nog een goede bloedlijn heeft. Een voorouder met Pools bloed, of Egyptisch, de bakermat van de Arabieren. „De Russen combi neren alle bloedlijnen. Ze selec teren uit alle paarden de beste en daar fokken ze mee verder. De paarden moeten gepresteerd hebben op de renbaan. Presta tie is het sterke punt van Russi sche paarden. Schoonheid ge combineerd met hardheid", legt een fokker-hobbyist uit Born uit. Na een korte, Russische circu sact is het uur van de waarheid aangebroken. Dollartekens ver schijnen op de lichtkrant. De veiling gaat beginnen. „Niet zwaaien mevrouw, niet aan uw neus zitten meneer", grapt de veilingmeester. Het eerste paard verschijnt in de ring, in zet 12.000 Amerikaanse dollars. Het dier kan terug naar de stal, hetzelfde geldt voor het tweede paard. Nerveus overleg. Presen tator Den Hartog merkt op dat hij meer wil verdienen dan hij uitgeeft. De veilingmeester spreekt de chique dames en heren op het ereterras aan. „De meesten van u krijgen uw drankjes voor niets, dus...". Het derde paard wordt wel ver kocht, voor 11.500 dollar. Opeens heeft een handjevol ko pers de smaak te pakken. Een Engels echtpaar koopt er drie op rij. Enthousiast gejuich en feli citaties als een Nederlandse fokker een paard aanschaft. De man uit Hendrik Ido Ambacht is blij verrast. Hij heeft slechts 13.500 dollar betaald. „Ik weet dat een volle broer van dit paard veel wedstrijden in Engeland heeft gewonnen. En dat paard is voor veel geld naar het Midden- Oosten verkocht. Ik bracht voor de grap een bod uit en dan blijk ik de enige te zijn. Een koopje". Records gebroken Applaus als een in net pak ge stoken Engelsman, vergezeld door een medewerker met de te lefoon aan zijn oor geplakt, een hengst voor 87.000 dollar aan koopt. Het record van de veiling van vorig jaar is gebroken. De koper wil zijn identiteit niet be kend maken, maar omstanders weten feilloos te vertellen dat hij voor rijke Arabieren uit het Midden-Oosten koopt. De op winding stijgt als een volgende trotse hengst op 85.000 dollar wordt ingezet en met weinig moeite voor 200.000 dollar aan de Engelsman, pardon Arabie ren, wordt verkocht. „Whow", valt de veilingmeester even uit zijn rol. „Nu weet ik ook wat ik voor mijn paard moet vragen", merkt een buurman op. Grapje? Nee, hij meent het. De laatste volbloed komt in de ring, Sam- bftt, een bruine hengst met zwarte manen en staart. Het paard is 't snelste van allemaal, het heeft al belangrijke koersen op z'n naam staan. Fotocame ra's klikken, videocamera's draaien. Allerlei klak- en smak- geluidjes van bewonderende toeschouwers begeleiden hët dier vanaf de kant. Twee kopers voor het Midden-Oosten bieden tegen elkaar op. Applaus als de 200.000 dollar wordt overschre den. Gejuich als de 300.000 dol lar wordt overschreden. „Sie sind verrückt". merkt een Duit ser oprecht op. Het dier wisselt uiteindelijk voor 315.000 dollar van eigenaar. Blij Einde van de veiling, de dagjes mensen gaan naar huis, de ko pers duiken de stallen in. Een fokker uit Nieuwkoop vergeet zijn respectabele leeftijd. Hij draaft net zo lang op en neer met zijn pas verworven merrie dat zijn vrouw ongerust wordt. „Dat soort merries, daar word ik gek van", roept hij uit als zyn vrouw hem tot kalmte maant. Ja, hij is er blij mee, laat hij we ten. Dan wordt hem verteld dat de andere merrie die hij heeft gekocht drachtig is. Hij kan bin nenkort een veulen verwach ten. Twee paarden voor de prijs van één. Zijn dag kan niet meer stuk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3