'Plek in de basis daar ga ik keihard voor knokken' Periodetitels belangrijkste uitdaging voor zaterdagclubs Sport '92-'93 Leidse Courant maandag 31 augustus 1992 Het verleggen van grenzen vormt in de sport een belangrijke motivatie. Het presteren op een zo'n hoog mogelijk niveau vormt voor veel voetballers ieder seizoen weer een uitdaging. Hein van Heek waagt dit jaar gok en verruilde Meerburg voor Noordwijk. Maar in de lagere KNVB-afdelingen bestaat bij veel clubs de ambitie om de sprong naar een hoger niveau te maken. tor Gerard van der Hoeven jaiden „Waar ligt mijn sportieve afond Deze vraag zal menig jetballer zich wel eens stellen, pchts weinigen krijgen de kans jiar achter te komen. Hein van seek krijgt dit seizoen de mogelijk- >nid om zijn kwaliteiten op het hoog- amateurniveau te testen. Hij ver ijlde namelijk Meerburg voor njordwijk. i aantrekkingskracht van Noord- ik op spelers die normaal in de kel- lr van de KNVB acteren is opmer- Ijijk te noemen. De laatste twee oenen verruilden een tiental spe- de gezelligheid van de eigen club de sportieve grenzen te leren nen. En dat is geen geringe opga- De verschillen tussen vierde ie en eerste klasse zijn namelijk groot. Vooral op punt van snel- nfld van handelen vallen nogal wat ■Iers door de mand. De karakter- rfle spelers blijven echter over en via het tweede team toch hun is te krijgen. De 26-jarige Hein Heek is zich van dat leerproces ,st.„ Ik zal me eerst moeten be- jzen. Pas daarna denk aan derby's tn Quick Boys, Katwijk en Rijns- patbloeier i Heek is een laatbloeier op voet- flgebied. Zijn wortels liggen in de ietiek. „Mijn vader was een rede- ke goede tienkamper en via hem ikkte ik geboeid in deze tak van »k>rt. Ik bleek over redelijk wat ta- it te beschikken want toen ik acht- ijn jaar was zat ik net onder de Ne- ijrlandse top". Blessureleed dwars- iimde een definitieve doorbraak in fee zwaarste tak van de atletiek. „Ik kreeg het advies om twee jaar te stoppen. Maar dat duurde me veel te lang". Van Heek hing daarom zijn spikes aan de wilgen en sloot zich aan bij zijn voetbalmaten van Meer burg". De prestaties van de gymnastiekle raar op de groene mat waren in eer ste instantie niet opzienbarend. De voetbalsfeer aan de Laan van de Goede Herder werkte ook niet be paald stimulerend. Van Heek: „De gezelligheid staat voorop en dat merk je natuurlijk in de beleving". Het laatste jaar ontrok Van Heek zich aan de anonimiteit Hein van Heek zoekt de uitdaging bij Noordwijk van de vierde klasse en vestigde met tien doelpunten en trefzekere reeks in de nacompetitie de aandacht op zich. Toch ziet Hein van Heek zich niet alleen als doelpuntenmaker. „De mensen die denken dat ik louter en alleen als spits uit de voeten kan maken een ernstige denkfout. Ik ben een speler die op meerdere plaatsen tot zijn recht komt. Als defensieve middenvelder voel ik me ook uitste kend op mijn plek". Voorzichtig Toch heeft Van Heek alles in huis om succescvol in de punt van de aan val te opereren. Hij is fysiek sterk en ondanks zijn lengte is hij behoorlijk snel. De overeenkomsten met de naar Excelsior vertrokken Bram Marbus zijn opvallend te noemen. Hein van Heek blijft echter voor zichtig in zijn voorspellingen. „De weg naar een basisplaats is lang en vol met valkuilen". Toch steekt de inwoner van Zoeterwoude zijn ambi ties niet onder stoelen of banken. Ik wil zo hoog mogelijk acteren. Met atletiek is dat niet gelukt. Nu pro beer ik met voetballen op zo'n goed mogelijk niveau te spelen. Toen Noordwijk op de proppen kwam hoefde ik niet lang na te denken. Ik vind het wel rot voor mijn kamera den bij Meerburg maar op sportief gebied denk ik nu toch aan mezelf'. Optimisme In de voorbereiding bij Noordwijk raakte hij echter al snel geblesseerd. Een enkelblessure hield hem enige tijd aan de kant. „Daar baal ik na tuurlijk stevig van. Je bent de hele zomer al bezig om je zo goed moge lijk voor te bereiden en dan loop je tegen zo'n blessure op. Terwijl het voor iedere nieuwkomer van het grootste belang is om je in de voorbe reiding zo goed mogelijk te presente ren". Noordwijk lijkt gezien de kracht van de huidige selectie een toontje lager te moeten gaan zingen. De ploeg van trainer John Eelman zag in de transferperiode maar liefst vier spelers (Patrick Scheurwater, Leonard van Utrecht, Rob van Dijk en Bram Marbus) naar het betaald voetbal vertrekken. Van Heek deelt het pessisme over een sportieve te rugval niet. „De vier die zijn vertrokken waren talenten en behoorden tot de besten bij Noordwijk. Er zullen zeker men sen zijn die nu roepen dat het over is foto Andre van Haasteren Hein van Heek voor de tribune op sportpark Duinwetering. De oud-speler van Meerburg beseft echter dat de weg naar een plek in de basis moeilijk te bereiken is. met de roodwitten. Maar binnen de eindigen". De voordelen van een spelersgroep heerst deze sfeer niet. top-amateurclub heeft Hein van Want al die nieuwe spelers zijn extra Heek, in het dagelijks leven leraar li- gemotiveerd om zo hoog mogelijk te chamelijke opvoeding, al ondervon den. „Tijdens mijn blessure kon ik iedere dag in Noordwijk terecht voor verzorging. Ook voor fysiotherapie zijn volop mogelijkheden. Trainer Eelman hecht veel waarde aan de verzorging. Ik mocht absoluut niets forceren. Geen haastige en onver standige dingen doen. Noordwijk pakt de zaken serieus aan. Neem nu alleen maar het begeleidingsteam. Tijdens een training in de duinen was er vijf man begeleiding. Dat zegt toch wel wat." Basisplaats Opzet voor Van Heek is een basis plaats veroveren. „Ik wil er alles voor doen en dan denk ik dat het haalbaar moet zijn. Ik ga niet naar Noordwijk voor een plaats in het tweede elftal. Verder doe ik liever geen uitspraken. Maar als het niet lukt dan ga ik er juist extra fanatiek tegenaan en nog harder trainen". Zoeterwoude is zo langzamerhand een belangrijke leverancier van spe lers aan de club die in 1973 en 1980 algeheel landskampioen werd. Mar tin van Kins (ex-Meerburg) is basis speler bij Noordwijk. Vorig seizoen verruilde Joost Vink het groen-wit van SJZ voor het rood-wit van de Eelman-brigade. Door een blessure kwam hij nauwelijks aan spelen toe maar hij probeert dit seizoen alsnog zijn kans te grijpen. Naast Hein van Heek gaat ook Ron Belt van SJZ zijn geluk bij Noordwijk beproeven. Vertrouwen „Het zou wel aardig zijn als vier Zoe- terwoudenaren in Noordwijk 1 spe len al zie ik dat toch niet zo snel ge beuren. Voor het reizen is het wel ge makkelijk want ik rij met Martin van Kins en Joop Tegelaar naar Noordwijk." De eerste kennismaking in de kust plaats is hem in ieder geval goed be vallen. „In het begin kijkje op tegen zo'n ge- renomeerde club. Het tempo ligt veel hoger en je krijgt niet de kans rustig een balletje aan te nemen, eens goed te kijken en dan te passen. Toch heb ik er vertrouwen in dat het lukt. Van de clubs in de Duin-en Bol lenstreek spreekt Noordwijk mij in ieder geval het meest aan. Ik staar me niet blind op de spitspositie. Zo als ik al zei ben ik overal inzetbaar. Bij Meerburg heb ik voorstopper ge staan, back, op alle plaatsen in de voorhoede en ook een rol als defen sieve middenvelder zie ik wel zitten. Ze moeten mij alleen niet in het doel zetten". eor Carole Massee Jiden In de schaduw van het ge ld in de eerste klasse bewegen nog een respectabel aantal bs uit de Leidse regio die allemaal hun eigen wijze proberen een zo og mogelijk te eindigen. Een over- ht van het wel en wee van de za- nieuwe zaterdag tweeklasser Ze- nhoven timmert de laatste twee zoenen behoorlijk aan de weg. dat de vierde klasse met een kam- enschap werd verlaten, volgde di- t promotie naar de tweede klasse het behalen van een periodetitel. inige trainer zou de competitie in- m met het doel 'handhaven'. Arie der Laan denkt daar anders De oefenmeester ziet het niet nber in. „We gaan het nieuwe sei- m onbevangen tegemoet. Ik ga it uit van 'handhaven'. We willen edoen voor de bovenste plaatsen, ifst een periodetitel pakken. Je •et gewoon je best doen". René n keert na een aantal seizoen bij .C weer terug op het oude nest. k triathleet Harry de Boer, doel- tn Frank Mulders (Nieuwkoop) en unior Sjaak Hoogeveen vormen •gelijk een versterking. CL moet het na één seizoen tweede asse weer gaan proberen in de der- Trainer Jan Kroese loopt niet er van optimisme. „We moeten aar gewoon afwachten. We begin- n wel met meer moed aan het ïuwe seizoen. We hebben nu ook nder geblesseerden dan vorig jaar de beginfase." Nico Oosterlee en ircel van de Blom zijn inmiddels i er hersteld van hun blessures en ■Jinen er weer tegenaan. Doelman an van Heusden zoekt zijn heil nend seizoen bij Noordwijk. verburger Marco van Nierop is n opvolger. Ronald van der Maat _Truilde SJZ voor De Bloemerd. >t&- Leede is ook een nieuwkomer in n derde klasse. De ploeg werd vorig izoen met afstand kampioen van vierde klasse. Peter Kling (Wil f0t0 andre van haasteren Coen Warnau rekent erop bij Hazerswoudse Boys nog vaak dit zegevierende gebaar te kunnen maken. helmus) en Rob de Ruiter (gestopt) maakten de overstap niet mee. Gert van Beelen kwam van Rijnsburgse Boys over om de elf van trainer Wil lem van Harskamp te versterken. „Vorig seizoen is niet alles eruit ge komen wat erin zat. We hebben voor komend seizoen dezelfde spelers- I groep met enkele aanvullingen. Ik verwacht dat we minimaal een pe riodetitel kunnen halen. We hopen op meer, maar dat doet iedere trai ner", aldus de voorspelling van Lei- den-trainer Peter Ciere. De aanvul lingen zijn Marco Moenen (LFC), Dennis Ouwehand (FC Rijnland), Robbert-Jan Berg (FC Rijnland) en Peter Zaalberg UVS Abbenes is één van de debutanten in de vierde klasse. „Ik verwacht dat we een moeilijk en zwaar seizoen krijgen". Zo luidt de vooruitblik van trainer Albert van de Burg. Via het behalen van een periodetitel werd vorig de promotie naar de KNVB een feit. Achttien jaar na de oprichting komt de vereniging voor het eerst uit in de vierde klasse. „De eerste wedstrijden zullen belangrijk zijn. Dan moeten we punten pakken, want anders gaan de koppies han gen". Kees en Armand Katteberg maakten de overstap van Kagia naar de Tonnekamp. Ook trainer Peter Vlasveld van Kou dekerk huldigt het principe 'een goed begin is het halve werk'. Kou dekerk werd vorig seizoen overtui gend kampioen en debuteert na een tweejarig verblijf in de afdeking in de vierde klasse. „Het zal een moei lijk seizoen worden. De fysieke kracht van een aantal ploegen wordt waarschijnlijk een probleem voor ons. De start van de competitie is be langrijk, die bepaalt de rest van het seizoen". De gebroeders Wijman zijn gestopt en Arno Filippo kiest ko mend seizoen voor het tweede team. Ronald - Bol - van Veldhoven (Fore- holte), Aard-Jan van Boxel (Zwam- merdam) en Theo Al (SVA Asse- delft) komen' de ploeg versterken. Frank Gordijn hoopt zijn rentree te maken aan de Gruttolaan. Voorschoten gaat ook dit seizoen voor de promotie naar de derde klas se. Vorig jaar zat de ploeg er dicht bij. De nacompetite om de eerste plaats en een periodetitel leverden echter niets op. Rick Abma gaat het het komend seizoen bij Oegstgeest proberen. Wellicht dat de jeugd in de vorm van Gert-Jan Gijsman en Rob de Zwart een versterking zullen zijn. „We komen dit jaar niet meer uit in een Haagse afdeling, maar in de Leidse. Dat is wel prettiger: het spreekt in ieder geval meer aan", al dus trainer Leo Holl. Ook Hazerswoudse Boys verruilde de Haagse voor de Leidse afdeling. „We hebben een goed team. Ons streven is dan ook zo hoog mogelijk mee te draaien", aldus woordvoer der Ton van Veen. Doelman René de Graaff is na één seizoen weer terug gekeerd naar ARC. Van RCL komen John Blokker en Ron van de Post de ploeg van trainer Piet Knetsch ver sterken. Richard Lenderink en Ed win Vrugdeveen verruilden Bernar- dus voor de Boys. Edo Mark ten slot te verliet het Amsterdamse De Ger maan. Ton den Daas nam bij TAVV het roer over. De voormalige tweede trainer van Alphense Boys volgde Peter van de Bosch op. Mark Setteur (Alphense Boys) trekt na een perio de van rust zijn voetbalschoenen weer op sportpark Aardam-West aan. Vorig seizoen greep de ploeg uit Ter Aar net naast een periodetitel met de bijbehorende kans op promo tie. TAVV ontkwam echter ook aan het andere uiterste, namelijk degra datie naar de afdeling. Kagia was één van de ploegen die met TAW een nacompetitie om de gradatie moest spelen. Be Fair viel uiteindelijk uit de boot. Theo Godyla (ex-FC Lisse) heeft de leiding inmid dels overgenomen van Rob Suttorp. Ferry. Kortekaas besloot zijn voet balcarrière in Lisserbroek voort te zetten. Van FC Lisse komt René Warmerdam de formatie verster ken. Verder maakten een aantal jeugdspelers de overstap naar de grote jongens om de beoogde plaats bij in de middenmoot te behalen. Oegstgeest kende in de vorige com petitie veel pieken en dalen. „Dat is het probleem van Oegstgeest. We moeten dit seizoen constanter gaan spelen, de dalen moeten minder", al dus trainer Wim Visser. Naast Rick Abma (Voorschoten) meldde ook Pe ter Wieringa uit Stadskanaal zich op De Voskuyl. „Het zal een zware strijd worden in de top. Voorschoten en Hazerswoudse Boys zijn er bijge komen. Maar ook KRV en Floreant zijn moeilijke ploegen". KRV heeft deze competitie Marcel van Duyvenvoorden (Quick Boys) lid van het Nederlands team voor doven en de Fransman Pascal Parant nieuw in de gelederen. „Vorig jaar zijn we lager geëindigd dan ver wacht. Dit willen we dus verbeteren. We moeten in ieder geval van de on derste plaats blijven en hopen op een verder succesje", aldus de „gema- tigd optimistische" trainer Henk Krauwel. Piet Welling is de enige die De Kooltuin verlaat. Hij wil het vol gend seizoen bij WSB gaan probe-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23