'Iedereen probeert succes Quick Boys te evenaren' goals nooit verleren' 'Ik zal het maken van Sport'92-'93 ZATERDAGVOETBAL ENORME PUBLIEKSTREKKER IN LEIDSE REGIO Het zaterdagvoetbal maakt in de Leidse regio een enorme bloei door. Quick Boys is de voornaamste exponent van dit succes. Maar ook de andere clubs zitten niet stil. Met steun van sponsors wordt de aansluiting gezocht. FC Lisse is een daar een voorbeeld van. Jelle Visser verliet het betaalde voetbal en gaat in Lisse op zoek naar sportief succes. 21 Leidse Courant i maandag 31 augustus 1992 door Jankees Faas Lisse Een spits gaat door diepe dalen en grote hoogtes. Gevierd als hij de winnende goal scoort, verguist als hij voor open doel mist. Jelle Vis ser heeft als goaltjesdief deze hou ding van omstanders meerdere ma len meegemaakt. De nieuwbakken aanwinst van FC Lisse vertelt over zijn opmerkelijke rol binnen het veld. Visser is een typisch produkt van het straatvoetbal. In IJmuiden probeer de Visser als klein jongetje zich de techniek van het voetbal meester te maken. „We deden altijd aan poqrt- jesvoetbal", zegt Visser. „Je wilde absoluut niet onder doen voor oude re jongens. In het straatvoetbal leer je veel, zoals hardheid en geslepen heid". De talenten van Visser gingen niet onopgemerkt voorbij. Zijn zwager gaf hem op achtjarige leeftijd op bij Stormvogels. „Al snel kwam ik in de voorhoede terecht. Ik vondhet schit terend om de mensen langs de kant te zien juichen als ik weer gescoord had. Als spits moet je niet moeilijk doen, maar de snelste weg naar het doel kiezen". In de rij De scouts stonden bij Visser in de rij. Rond zijn zeventiende verhuisde hij naar Haarlem, waar hij in het C- team speelde. „Ik ben net als iedere speler gevoelig voor sfeer. Bij Haar lem ontbrak het aan ambiance". Visser ging weer terug naar Storm vogels, maar werd reeds na een jaar het betaalde voetbal binnengehaald door Telstar. „Je weet dat er mensen langs de kant staan, die je een aan bieding doen. Toch heb ik nooit echt gedroomd van het spelen in het be taalde voetbal. Het gaat mij in eerste instantie om het plezier hebben in het voetbal". Van Basten Iedere speler heeft zijn idolen. Vis ser voelt zich het meest aangetrok ken tot de verrichtingen van Marco van Basten. „Van Basten is tech nisch perfect en toont zich voor het doel een koele kansenbenutter. Het is iemand, die niet bang is om een te genstander te passeren. Bovendien zijn spelers als Van Basten de men sen waarvoor het publiek naar een voetbalstadion komt". In de vijfjaren betaalde voetbal was Visser steevast goed voor tien doel punten per seizoen. „Als je een aan tal wedstrijden niet scoort begin je te balen. Toch ben ik niet iemand, die dan gaat twijfelen aan zijn eigen kwaliteiten. Ik weet namelijk zeker, dat ik het maken van goals nooit zal verleren". De beste periode uit de profloopbaan van Visser was het eerste halve sei zoen van 1990/1991, die hij op huur- basis speelde bij AZ'67. „In de trai ningen werd er veel aandacht be steed aan het afwerken op de goal. In de wedstrijden had ik daar profijt van. Zo stond ik halverwege dat sei zoen al op tien doelpunten. Vervol gens ben ik echter geblesseerd ge raakt en was het uit met de pret. Het afgelopen seizoen kwam Visser niet of nauwelijks toe aan het spelen in het eerste team van Telstar. Zijn trainer Niels Overweg had liever werkers dan creatieve voetballers in zijn team. Zo is Visser de derde speler na Radjin de Haan en Erik Regtrop, die om deze reden sport park Schoonhoven verliet. Visser kan bij FC Lisse aan een schone lei te beginnen. „Hoewel ik pas kort bij FC Jelle Visser een product van het straatvoetbal Lisse ben voel ik mij al helemaal thuis. Het is natuurlijk een voordeel dat ik samen ben gekomen met Bert van Duijvenbode. Daarnaast zijn Leon Hoep, Carlo de Keizer, Radjin de Haan en Keith Masefield goede bekenden". Visser is uiterst gemotiveerd en fa natiek bezig op de trainingen en tij dens de wedstrijden. „Onder meer van Radjin de Haan heb ik enthou siaste verhalen gehoord over het za terdagvoetbal, waar het wekelijks een gekkenhuis is. FC Lisse zie ik dan ook als een uitdaging". In organisatie ziet Visser niet zoveel verschil tussen Telstar en FC Lisse. „Als speler heb je hier weinig te wen sen. FC Lisse heeft een prachtige ac- comodatie en de spelers krijgen alle aandacht. Misschien dat het tempo in het betaalde voetbal wat hoger ligt, maar daar is dan ook alles mee gezegd". Visser is zeker geen balletjesafwach- ter. „Als ik weinig in het spel wordt betrokken ga ik de bal ophalen. Hoe wel ik graag zelf scoor zoek ik ook re gelmatig de combinatie. Met spelers als Radjin de Haan en Robert Ver min in de buurt gaat dit gemakke lijk". Spitsen krijgen heel wat te verduren met het gehijg van voorstoppers in hun nek. „Ik vind het vervelend als tegenstanders in je rug porren of op je achillespezen gaan staan. Als spits leer je jezelf te beheersen, hoewel dit niet betekent dat ik niet van mij af bijt als ik hard wordt aangepakt". De nieuwe regel, dat keepers de bal niet meer mogen oppakken na een terugspeelbal, bevalt Visser. „Een aanvallende ploeg als FC Lisse is met deze regel in het voordeel. Als je met zijn allen consequent gaat sto ren kun je de tegenstander in proble men brengen. Als spits zul je in der gelijke situaties nog scherper en alerter de bal moeten volgen". Visser heeft er het volste vertrou wen in dat FC Lisse dit seizoen hoge ogen gaat gooien. „We hebben een goed voetballende ploeg. Een plaats bij de eerste vier is dan ook zeker haalbaar". foto André van Haastö- Jelle Visser en Mark Ens moeten voor FC Lisse een belangrijk deel van de productie gaan verzorgen. door Kees van Kesteren Leiden Het zaterdagvoetbal in de Leidse regio bloeit als nooit te voren. Quick Boys is natuurlijk de parel in de kroon maar ook Katwijk en Lisse ontwikkelen zich als echte bolwer ken terwijl Noordwijk, Rijnsburgse Boys en ARC heftige pogingen doen om de aansluiting met de top niet verliezen. Voorlopig lijkt het einde van het suc cesverhaal nog niet in zicht. De toe schouwersaantallen blijven nog steeds stijgen en steeds meer spon sors sluiten zich aan in de hoop een graantje mee te kunnen pikken van het sportieve succes. De financieële armslag van de meeste clubs is dus groot waardoor het voor veel spelers aantrekkelijk wordt om te kiezen voor de toonaangevende zaterdag clubs. In de marges van de officieële KNVB-regelgeving is nog voldoende mogelijk zodat de clubs ieder seizoen weer gericht op zoek kunnen gaan naar versterkingen. Deze tendens is een aantal jaren geleden ingezet door Rijnsburgse Boys en beleefde in de overgang van Huug Aandewiel van Quick Boys zijn hoogtepunt. De kritiek op deze handelswijze was bij zonder fel maar verstomde al snel toen het sportieve succes als een rij pe appel van de Rijnsburgse boom viel. Het duurde nog even maar ook de concurrentie volgde het door de geelzwarten ingeslagen spoor. Principes Quick Boys, hongerig naar succes, gooide het roer om en besloot na de zoveelste keer achter het net gevist te hebben de principes overboord te gooien. Marco Dijkhuizen en Ri chard Hoogervorst kwamen vanuit Heemsteemde en Amsterdam naar Nieuw Zuid en Frenk van der Kley keerde vanuit de Achterhoek terug naar het oude nest een jaar later ge volgd door Edwin Otte. Deze sportie ve impuls legde de Katwijkers geen windeieren. Na 22 jaar werd de afde lingstitel en de algemene zaterdagti- tel binnen gehaald en één jaar later volgde de algemene amateurtitel. De vrees dat het Katwijkse publiek de 'buitenlanders' niet zou aanvaarden bleek ongegrond want de duinpan zat vrijwel iedere weejt stampvol. In het kielzog van Quick Boys ontwik kelde Katwijk zich tot een zaterdag- topper. De uit onvrede bij de blauw- witten autodealer Cees van der Plas trok de oranjehemden uit het slop en investeerde in een goed technisch apparaat (Lagendijk/Du Prie) en met een aantal gerichte versterkin gen wérd de opmars richting de top begonnen. Maar niet alleen in Kat wijk was de drang naar succes groot. Versterkingen In Lisse was alles aanwezig om een voetbalbolwerk te realiseren. Een schitterend complex, een grote vere niging en trouwe aanhang zorgden voor een solide basis. Het ontbrak al leen aan het beetje extra binnen de witte lijnen. Een grote sponsor (Ca sio) zette het licht op groen voor ver sterkingen en Ruud Bröring kon vo rig jaar aan de slag met de ex-profs Quick Boys is in de Leidse regio de grootste publiekstrekker. Met gemiddeld drieduizend toeschouwers zouden de Katwijkers in het betaalde voetbal geen gek figuur slaan. Keith Masefield en Radjin de Haan. Opvallend is dat de club die de molen in beweging heeft gezet, Rijnsburgse Boys, de laatste twee seizoenen wat in de versukkeling is geraakt. Trai ner Arie Kurver vertrouwde teveel op de inbreng van zijn oude kern en kreeg daarvoor rekening gepresen teerd. Noordwijk en ARC bewegen zich een beetje in de schaduw van dit 'geweld' en recruteren hun spelers materiaal uit de lagere regionen van de KNVB. Over een paar dagen gaat de bal echter weer rollen en dan zal blijken of de clubs uit de Leidse regio weer een rol van betekenis zullen Quick Boys start weer als favoriet. Onder leiding van de weer terugge keerde oefenmeester Hans van der Zee staan de Katwijkers voor de niet geringe opdracht om de successen van de afgelopen jaren te continue ren. De oefenmeester uit Diemen re aliseert zich dat terdege. „De druk is natuurlijk groot. Maar het is mijn taak de spelers daar tegen te be schermen. Deze groep is echter nog ambitieus genoeg. Van verzadiging is nog lang geen sprake". Van der Zee volgde zijn nieuwe ploeg nauw lettend tijdens de kampioenswed strijden en kwam tot de conclusie dat het verdedigende evenwicht te wensen overliet en een echte cen trumspits ontbrak. Het aantrekken van Dennis van Bekkuim (RCH) en Martin Steenvoorden (Blauw Wit) past dan ook uitstekend in het con cept van de oud-trainer van IJssel- meervogels. „We hebben in de oefen periode vrij veel spelers een kans ge geven, maar in grote lijnen staat het elftal nu vast", aldus Van der Zee die nog steeds niet kan beschikken over verdediger Richard Hoogervorst die nog steeds kampt met een blessure. Arie Lagendijk, bezig aan zijn vijfde en laatste seizoen bij Katwijk, be hield het vertrouwen in zijn spelers groep en beperkte de nieuwe in breng tot Leen van der Marei (AZ'67) en Hans Zwaan (Rijnsburg se Boys). De Leidse oefenmeester is dan ook niet van plan veel wijzigin gen in het beproefde en succesvolle concept aan te brengen. „De ploeg is gewend aan het systeem en door de komst van Hans Zwaan beschikken we over een spits die sommige wed strijden kan openbreken. Daar ont brak het ons vorig seizoen nog wel eens aan. En uiteindelijk verspeel je in de duels tegen mindere clubs het kampioenschap". De komst van de bonkige spits uit Rijnsburg wekte nogal wat verbazing in de voetbal wereld. Na zijn vertrek van Middel- mors speelde hij twee seizoenen vrij wel niet en vertoonde daardoor veel overeenkomsten met het Michelin- mannetje. Lagendijk heeft echter alle vertrouwen in Zwaan. „Hij is op het moment goed bezig maar mist natuurlijk nog wat wedstrijdritme". Ontevreden FC Lisse begint steeds meer een de pendance te worden van ontevreden Telstar-spelers. Vorig seizoen kwa men Radjin de Haan en Keith Mase field terwijl Ruud Bröring deze voet baljaargang de beschikking krijgt over Bert van Duijvenbode en Jelle Visser. De verwachtingen zijn dan ook redelijk hoog gespannen op Ter Specke. „Meedoen om de bovenste plaatsen", luidt dan ook het optimis tische motto in het geelblauwe- kamp. Ruud Bröring houdt de boot liever nog even af. „Kampioen wor den is vaak een proces van jaren en bij FC Lisse zijn we nog maar relatief kort bezig. Natuurlijk, hebben we op papier een redelijk sterk team én een brede selectie maar er spelen altijd veel onberekenbare factoren een rol tijdens de competitie. Blessures, schorsingen en beslissingen van de scheidsrechter zijn van wezenlijke invloed. Kijk maar eens op hoeveel belangrijke momenten Quick Boys vorig seizoen een strafschop kreeg toegewezen". Tactisch zal er niet veel veranderen bij FC Lisse. Brö ring: „In principe blijven we met drie spitsen spelen maar met de kómst van Van Duijvenbode en Vis ser kunnen we wat meer variatie in ons spel brengen". gen. Noordwijk verloor vier grote tal ten aan het betaalde voetbal. Een 1 voelige aderlating die slechts geel penseerd kon wordën door Pq Hamming (Haarlem) en Jefl] Stolk (EDO) aangevuld met handvol spelers uit de vierde klai De Haarlemse oefenmeester, innji dels een meubelstuk op sportpi Duinwetering, blijft echter vertil wen houden in de goede afloop. „B zal niet eenvoudig zijn om de pres ties van vorig seizoen te evenaij Vooral aanvallend hebben we d het vertrek van Marbus, Scheur? ter en Van Utrecht flink aan kw teit moeten inleveren. Maar ik rel erop dat een aantal nieuwe spel| de handschoen zullen oppakken extra gemotiveerd aan de nieij competitie beginnen". Om het brek aan ervaring bij de nieuwe li) ting op te vangen deed Eelman wj een beroep op Timo Gerlof en Nulkes. „Dat moeten de spelers w den die de kar moeten gaan tr) ken", aldus de Noordwijk-traiiORl die dit seizoen oud-speler Yvan Ri mans als begeleider op de bpdt naast hem krijgt. afoi Injectie U In Rijnsburg heerste tijdens de pear presentatie nog vrij veel optimiseek De spelersgroep had met de konidt van tien nieuwe gezichten een ar hoorlijke injectie gekregen en ijildi een nieuwe sponsor moest de nior smaak van de afgelopen twee 8 a; zoen worden weggespoeld. Maarjjk durende de oefenperiode bleek aljr v dat het lek nog niet boven was. Hijk reeks blessures en het afhaken <Jzo> Cees Baas en Ruud Boot lag da|s d ten grondslag. Arie Kurver moet <n c tot zijn spijt beamen. „Vooral inpn verdediging blijven we kwetsbtj. 1 Baas en Boot moesten daar voor mss sterking zorgen maar uiteinde^ g vielen beide af. Daardoor moetenöd gaan improviseren. Huug Aandewle blijft in dat kader een belangrille pion maar hij kan maar één kpe trainen. Dus daar moeten we rns een oplossing voor vinden". De sp 1 lersgroep is volgens Kurver ondaijwi alle problemen gemotiveerd om «ze goede prestatie neer te zetten. ,iei het blessureleed achter de rug is |rg schikken we over een kwalital,. goede selectie die in staat moet rc een rol vai^etekenis te spelen"in In Alphen aan den Rijn blijft Alg< Koren verantwoordelijk voor Jet technisch beleid op sportpark ke gersloot. Vorig seizoen handhaakk ARC zich eenvoudig in de subprl van de eerste klasse en een stafit 1 voorwaarts lijkt een redelijk opjn. Om dit streven handen en voeteifek geven kwamen een fiks aantal sjon Iers de Racing versterken. Aad fee ren blijft echter voorzichtig. j moet altijd maar afwachten hoe| nieuwkomers zich ontwikkel) Maar ik reken desondanks op een delijke klassering". Belangrijk aanwinst in Alphen is Martin i der Plas die na een aantal jaren F tugees profvoetbal weer terugkee UB naar Nederland. id

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22