De burgeroorlog loeit om de hoek, maar Spasski en Fischer gaan schaak spelen Sport Talent 'De Kromme' niet gezien Spoedcursus roeien team Bangladesh Mes in artikel Rijvers 'Paralympics zeker niet esthetisch' Suppoosten staken Jannes gaat schaken Stilte rond René van der Gijp Treinkaper JAK» SWA Uitdiepen Leidse Courant maandag 31 augustus 1992 Na twintigjaar zitten oud-wereldkampioen schaken Bobby Fischer en 'uitdager' Boris Spasski weer tegenover elkaar. De eilandbewoners van Sveti Stefan menen dat daarmee de boycot tegen Servië gewroken en gebroken wordt. De wereld denkt daar heel anders over en veroordeelt de spelers bij voorbaat. Sveti Stefan Even houden de dame en heer op het eilandje van de Heilige Stefan de'pas in. Er wordt gewezen en gefluis terd: de man met die blauwe zwembroek en die magere be nen, dat zal toch niet Bobby zelf zijn? De schaakgrootmeester in le vende lijve, betrapt aan de rand van het zwembad tijdens een van de schaarse momenten dat hij niet door zijn lijfwachten wordt afgeschermd van de in zijn ogen zo boze buitenwereld? De teleurstelling is groot als de languit in de zon liggende man zijn hoofd uit de schaduw steekt en ineens in niets meer op de Amerikaanse wereldkampioen van weleer lijkt. Bedremmeld lopen de twee door.* Illegaal doorgedrongen tot het haast heilig verklaarde Montene- grijnse eiland Sveti Stefan, wil len ze niet te veel aandacht trekken. Het is tenslotte al eerder gebeurd dat de fors ge bouwde heren aan gene zijde van het zwembad al te nieuws gierige toeschouwers met zach te drang hebben verwijderd. Het idee dat de ex-wereldkam- pioen Fischer en Boris Spasski elkaar twintig jaar na hün le gendarische toernooi uit 1972 juist in Joegoslavië opnieuw treffen voor een revanche match doet het hart van Ser viërs en Montenegrijnen snel ler slaan. Dat Fischer in al die tijd geen enkele officiële partij meer heeft gespeeld maakt het nog spannender. Eindelijk eens een ander verhaal dan altijd die burgeroorlog, eindelijk eens een gerenommeerd tweetal dat zich niets aantrekt van die on rechtvaardige VN-sancties. De boycot gebroken en gewroken, klinkt het langs de kust. Althans, dat is de mening van de gemiddelde Montenegrin, zo die al te peilen is. „Prima dat Fischer en Spasski zich niets aantrekken van wat de wereld denkt. Dit is een rijk land, niet Servië en Montenegro zijn schuldig aan de oorlog. De we reld is tegen ons, maar zal mer ken dat dat fout is", aldus een ober op Sveti Stefan. Buiten café en taxi waakt men er ech ter zorgvuldig voor spel en oor log aan elkaar te koppelen. Het officiële standpunt van de organisatie van de ontmoeting is dat sancties en schaakpartij niets met elkaar te maken heb ben. „We zijn al zeven maanden bezig om dit toernooi te organi seren. Toen we begonnen wist nog niemand van sancties. Het doel is nooit geweest om welke boycot dan ook te breken, of om welke internationale organisa tie dan ook tegen de haren in te strijken", aldus woordvoerder Nenad Milovanovic. Hij spreekt namens de grote man achter het evenement, bankdirecteur Jezdimir Vasilje- vic. Als schaakfanaat en enig aandeelhouder van de privé- bank Jugoskandic, aarzelde deze internationale zakenman niet om vijf miljoen dollar aan prijzengeld ter beschikking te stellen om de heren schakers naar Sveti Stefan te lokken. Het door een dam met het vas teland verbonden eilandje werd al door Jugoskandic gerund. Om een vlekkeloos en rustig verloop van de revanchematch te garanderen huurde het be drijf vervolgens ook vrijwel de gehele omgeving af. Op de vraag waarom de beide schakers zich ondanks alle in ternationale kritiek rustig over de schaakborden buigen terwijl dood, ellende en barbarij letter lijk om de hoek loeren, komt geen direct antwoord. Fischer en Spasski zelf zijn op hun ivo- ren eiland niet bereikbaar voor pers of andere geïnteresseer den. Het argument als zouden ze niet hebben geweten van de boycot toen ze de uitnodiging aanvaardden gaat zeker niet op: Fischer werd pas twee maanden geleden benaderd, Spasski nog later. Milovanovic wil alleen kwijt dat het de schakers niet om het geld gaat: Het is de uitdaging die telt, niet het geld. „Een flink Archieffoto Bobby Fischer (rechts) en Boris Spasski tijdens hun partij op de Olympiade'van Siegen, 22 september 1970, deel van het prijzengeld gaat naar het internationale Rode Kruis en naar de vluchtelin gen". Waarom Fischer al bij voorbaat heeft laten doorsche meren twee jaar niet naar Ame rika te zullen terugkeren zodat hij geen belasting over het geld hoeft te betalen weet Milovano vic niet. Blazoen Buiten de oorlog die op nog geep tachtig kilometer afstand woedt, bedreigen nog meer on gemakken het toernooi. Alleen al het gerucht dat het prijzen geld uit mafioze kanalen af komstig zou zijn is al een smet op het blazoen van de edele sport. Feit is dat Jugoskandic slechts twee jaar geleden werd opgericht en zijn onstuimige groei te danken heeft aan de fi nanciële chaos in het door bur geroorlog en inflatie geteisterde land. „De excessieve rijkdom van directeur Vasiljevic staat in de reuk van oorlogswinst en zwarte handel", aldus een Mon tenegrin die anoniem wil blij ven. „Geen enkele normale bank kan 10 procent rente per maand uitkeren zonder failliet te gaan", is zijn stelling. „Inderdaad krijgen mensen die harde valuta bij ons inleggen 10 procent per maand. Hoe we dat overleven moet u maai' aan Va siljevic vragen. Hij heeft bewe zen dat het kan", houdt Milova novic zich op de vlakte. De vraag hoe het geld wordt uitbe taald nu alle bankverkeer met Joegoslavië is verbroken, wil hij niet beantwoorden. Krijgen de schakers de miljoenen na afloop contant mee in een koffertje?. „Alles is mogelijk, we hebben onze kanalen, maakt u zich geen zorgen", geeft hij indirect toe de boycot wel degelijk te om zeilen. Blaadje Rust is ook zo'n teer punt. Fi scher wil bij wijze van spreken nog geen blaadje horen vallen. Het verkeer langs hotel Mae- stral wordt daarom .omgeleid gedurende de match. Het strand aan de voorkant ligt bui ten zicht van de speelhal, maar is toch taboe voor zwemmers. Fischer wil geen schreeuwende kinderen onder zijn raam, hoe ver ook verwijderd. Geheel in de stijl van zijn vorige optredens heeft het Ameri kaanse meesterbrein zich let terlijk met alles bemoeid. Niets werd aan het toeval of aan de ox'ganisatoren hetgeen volgens velen hetzelfde is overgelaten. Drie uur trok hij afgelopen zondag uit om de zaal te inspecteren. De kleur van de vloerbedekking werd op blauw bepaald, de tafels gekeurd, de opstelling van het publiek op tenminste 15 meter afstand van het meesterbord gesteld. Al eerder had Fischer als voor waarde gesteld dat er een aan tal stoelen aanwezig moesten zijn, zodat hij per dag, per uur, per zet van zetel kan wisselen. De beide ex-wereldkampioenen komen zo weinig mogelijk van hun eiland. Hotel Maestral ligt aan de kust tegenover Sveti Stefan. Af en toe komt Fischer 's nachts binnenvallen. „Hij zit dan op het terras en luistert naar keiharde Joegoslavische volksmuziek, afschuwelijk", klapt een medewerkster uit de school. Overdag ligt hij groten deels op bed, want ook oefenen doet hij als het donker is. De kans dat hij zijn rivaal Spasski al voor de match aan het bord tegenkomt is klein, de Rus heeft een totaal andere da gindeling en leeft aan de andere kant van het overigens kleine eiland. Ook hij laat zich weinig zien, hoe dichter de wedstrijd nadert, hoe meer de schakers zich met hun secondanten te rugtrekken. Onbekend Probleem van Spasski is dat hij niet precies weet hoe Fischer zal spelen. Sinds 1972 is er na melijk geen zet van de meester meer genoteerd, zodat hij zijn stijl gewijzigd kan hebben zon der dat iemand het heeft ge merkt. Bobby Fischer kan te rugvallen op de openbare partij en die Spasski al die tijd dat hij zelf weigerde te spelen op het bord heeft gezet. Toch is Fischer niet geheel vrij van twijfels, zo blijkt uit zijn zelfbepaalde spelregels: afbre ken van een partij is niet toege staan. In de andere regels komt de Fischer van 1972 herken baar naar voren: elke niet ge wonnen partij' moet minimaal een uur duren. Is er voor die tijd remise bereikt, dan wordt er over gespeeld. ,|Hij voelt zich aan het publiek verplicht dat er een echte partij op het bord komt". Ook de tijdmeting staat onder regie van Fischer. Met een speciaal door hemzelf ont worpen klok krijgen de spelers een minuut extra voor elke zet die ze doen. Anders dan onder het systeem waarbij de tijd voor de eerste 40 zetten vaststaat, kan een speler nu rboeilijker in tijdnood komen. Fischer wil ge haaste zetten en afgeraffelde partijen voorkomen. Al met al is het de Amerikaan die het spel- regime heeft bepaald. „We heb ben zijn regels natuurlijk aan Spasski voorgelegd, maar die vond alles best. De kleur van de vloerbedekking of het design van de stukken maakt hem niet veel uit", deelt Milovanovic in naam van de organisatie mee. Het is de hoop van Jugoskandic om de geschiedenis in te gaan als het bedrijf dat Fischer uit zijn zelfgekozen schaakisole- ment hielp. Voorlopig is het echter Fischer die zijn mythische reputatie van ongenaakbaar, creatief schaker nog moet waarmaken. Anders dan Spasski, die zijn langzaam uitgedoofde ster weer glans kan geven met een over winning, kan Fischer eigenlijk alleen maar verliezen, zo me nen de vele schaakkenners die op de wedstrijd zijn afgekomen. Fischer heeft een naam hoog te houden. Winnen alleen is niet genoeg. Hij zal met spetterend spel moeten komen, anders is de wereld teleurgesteld. Aan de omgeving zal het niet liggen, zo verzekert Jugoskan dic. Het is voor de schaakliefheb bers alleen te hopen dat de ge voelige meester straks niet te veel naar buiten kijkt. De rook wolken van de 'bosbranden' in Kroatië zouden hem anders wel eens te veel uit zijn concentra tie kunnen halen om tot de ver wachte hoogstandjes te komen. Van alle talenten-jagers in Nederland is Hans Sonneveld van Sparta waarschijnlijk de meest bekende. Al vanaf 1963 beoordeelt hij met een team van informanten jonge voetballers uitbinnen- en buitenland. Voor het Rotterdamse Sparta was dat uiteraard geen luxe, maar bittere noodzaak wilde de club op Spangen in de voetbaljungle overleven. Jan van Beveren, Adri van Tiggelen, Michel Valke, René van der Gijp, Danny Blind, Juul Ellerman, Ed de Goey, Willy Kreuz en Jörgen Kristensen kwamen via de 'intuïtie en kennis' van Sonneveld en zijn spiedende medewerkers in de loop der jaren verwachtingsvol naar Spangen. Missers maakten de spionnen natuurlijk ook. Sonneveld c.s. gingen voorbij aan de kwaliteiten van De Kromme bij Velox ('te traag en puur links'), zetten vraagtekens bij Rob Rensenbrink, gaven Bart Latuheru (Zwervers) niet het voordeel van de twijfel en weigerden Harry van der Laan (RVC) op te stellen in een oefenwedstrijd tegen Volendam, waarna Co Adriaanse (FC Den Haag) hem snel inpikte. Veel avonturen van Sonneveld staan beschreven in zijn kersverse boek 'De Jacht op het Talent' 24,90), dat op het Kasteel ten doop werd gehouden. 'Een positief boek met anecdotes en commentaar randverschijnselen als racisme en vandalisme', zo stelde uitgever La Rivière. Sonnevelds eerste exemplaren gingen naar de inmiddels succesvolle Ajax-trainer en oud-Spartaan Louis van Gaal, oud-speler Bert Jansen, die als gescout talent de meeste wedstrijden bij Sparta speelde en Danny Blind, die heel attent door Johan Cruijff juist bij Sparta werd opgemerkt. Louis van Gaal was een van de ACHTERKANT Rubriek: Achterkant Samenstelling: Pieter van der Laan weinige spelers, in wie Sonneveld het eigenlijk niet zo zag zitten, hoewel hij vond dat Van Gaal altijd van prima spelinzicht getuigde. Van Gaal: „Sonneveld had altijd kritiek op mijn speelwijze. Dat ik dit boek nu mag ontvangen, heeft wellicht te maken met zijn late erkenning voor mijn kwaliteiten". Bert Jansen is sinds kort eigenaar van drukkerij 'Sparta' in Leiden. „Uit dank voor de vele prachtige jaren bij Sparta", veronderstelde geestelijk vader Sonneveld. „Nee", wierp de noeste verdediger hem tegen, „er was al een drukkerij Jansen in Leiden. Ik moest wel een andere naam verzinnen". Zeven atleten schreef Bangladesh in voor het WK roeien. Bij aankomst in Canada bleek de delegatie uit een senior, een junior en zeven begeleiders te bestaan. Bij de leeftijdscontrole bleek de junior te oud te zijn. Hij kreeg een startverbod. Tot overmaat van ramp bleek de enige overgebleven roeier niet in staat zijn boot in een rechte lijn te houden. Hij was een ware plaag voor het deelnemersveld. Na zijn diskwalificatie toonde de organisatie clementie. Beide roeiers kregen Canadese coaches toegewezen voor een spoedcursus roeien. PSV kan slecht tegen kritiek. De club heeft ingegrepen in een artikel voor het programma boekje van de W Goes waarin Kees Rijvers het rendement van de jeugdopleiding van PSV aan de kaak stelt. Letterlijk zei Rijvers 'dat het internaat weinig oplevert' Die kwalificatie ging PSV te ver. De versie werd drastisch veranderd: PSV kwam daarna veel minder kritisch«over. Tegen de journaliste Edith Ramakers had Rijvers gesteld dat de talenten bij PSV te weinig kansen kregen. Ramakers: „Rijvers stelde dat Van Mol, Schreuder, Hoekstra en Scheepers eigenlijk sneller zouden moeten doorbreken. Hij vond het niks dat die jonge spelers langdurig op de bank terecht kwamen De paralympische ploeg van Nederland is ontstemd over het gebrek aan waardering. Hoewel de selectie diverse toekomstige medaille-winnaars telt, is met name de belangstelling van Studio Sport-minimaal. Volgens Chef de mission Humphrey Peter beschouwen de programma-makers sportende gehandicapten als 'niet esthetisch'. Eindredacteur Kees Jansma van NOS Studio Sport bestrijdt die aantijging en noemt de kritiek 'hoogfet unfair'. Als de organisatie meewerkt wordt er volgens hem van 3 tot en met 14 september volop gefilmd in Barcelona. Alleen de Evangelische Omroep De Wereldhaven Regatta in Rotterdam moest het dit weekeinde doen zonder de hoofdattractie. De Formule I Powerboats konden het tegen de hoog opzwiepende golven niet bolwerken. De Thaise ploeg kwam zelfs voor niets. niet veel te verdienen. Iets meer dan het minimum-jeugdloon is voldoende". FC Zwolle heeft grote problemen met zijn suppoosten. Een sluimerend meningsverschil is tot ontploffing gekomen. Het bestuur van de voetbalclub onthief hoofdsuppoost John Wijnhoud uit zijn functie, waarna alle suppoosten en bloc opstapten. Volgens voorzitter Gaston Sporre is FC Zwolle een vijfde deel van zijn recette (45.000 gulden op jaarbasis) kwijt aan de meer dan dertig suppoosten. Sporre vindt dat FC Zwolle te veel suppoosten in zijn stadion heeft rondlopen. „Er is de laatste jaren nooit wat gebeurd in het stadion. Daarom denken wij dat twintig suppoosten voldoende zijn". Jannes van der Wal heeft zijn dambord in de brandende open haard gemikt. De voormalig wereldkampioen zal de schijven niet meer aanraken. Hij is afgeknapt op het dammen. Jannes heeft een grondige hekel gekregen aan de EO) bezocht de persconferentie in Westervoort. Volgens woordvoerder Peter gebruikte de NOS 'gebrek aan geld' als reden voor de afwezigheid. De grote stilte is ingetreden rond René van der Gijp. De voormalige oranje international is door Heerenveen op een zijspoor gezet en kan transfervrij aan de slag. Er is echter een probleem: geen enkele club heeft zich 'gemeld voor de 31-jarige clown uit het betaalde voetbal. Van der Gijp zegt zichzelf niet zielig te voelen. „Ik ben gezond van lijf en leden. Dat is veel belangrijker. Wedstrijden bekijken doe ik niet. Na drie vragen van 'hoe gaat het nu met je,-René?' wil je nog wel antwoorden, maar na dertig vragen denk je datje ongeneeslijk ziek bent". Van der Gijp kan de beslissing van Heerenveen om hem aan de kant te schuiven billijken. „Ik heb vorig seizoen slechts twee maanden gespeeld na een blessure van een halfjaar. Tja, druk je wel heel zwaar op de loonlijst. Ik moet nu gewoon wachten tot er een paar onderuit glijden. Als alle clubs zo tekeer gaan als SW/ Dordrecht'90 tegen Ajax kan ik snel weer aan de slag". En anders? „Ik ben niet achterlijk. Ik heb m'n havo-diploma gehaald door vreselijk veel te spieken. Vrienden uit de horeca-wereld hebben me reeds een baantje aangeboden, maar dat zie ik niet zitten. Dan ben ik na drie dagen mijn rijbewijs kwijt". Van der Gijp zal eventueel niet zwaar op de begroting drukken van een nieuwe club. „Ik hoef „Dammen is saai", zegt hij. „Een serieuze wedstrijd wordt bijna/altijd remise. Het huidige dammen lijkt op voetballen met drie meter-brede doelen. Alleen als je onverantwoorde risico's neemt, zijn partijen nog leuk. Maar dan moet er toch enig krachtsverschil zijn. Ik ben er volledig op afgeknapt". „Als ik bij voorbeeld korter moet dekken, roept Ab Fafié: 'Ik wil die treinkaper zien'. Nee, ik vind dat niet negatief'. (De Molukse FC Utrecht speler Bert Aipassa in de Amersfoortse Courant). i/M U ick Advocaat praat o Rinus Michels met een complimenterende flemerigheid, die de gre i van onvoorwaardelijke heldenverering al zóver gepasseerd, dat ik soms dat die zwijmelarij bij d overname van het ambt inbegrepen geweest. Wi l anders kan ik me niet voorstellen datje ten overstaan van toekijker Nederland op dié overd manier het haar van eet humeurige oude man gi staan kammen. Kijk, ik kan begrijpen d Advocaat dankbaar is e dankbaarheid van de dr schreeuwt, maar hij is r een elpee op 78 toeren el haalt er bovendien tot g 5 wordens toe allerlei wet makende parfummetjet sprays bij om aan te gev welk een daad van liefdt Michels voor ogen had t hij hem als ppvolger naa voren schoof. Dick Advocaat moet dal eens mee ophouden, waf achter zijn rug worden, de gekste grappen overgemaakt. Te meer omdat er méér mensen: die een gezonde hekel Michels hebben dan mt die hem adoreren. Soi denk ik zelfs dat Advoci enige is en soms denk il dat hij er voor wordt bet Eerst moesten we weke 1 horen, dat hij vond dat Michels als een soort ch oppasser bij Oranje mot aanblijven. Half Nederl kneep hem toen als een dief, want hij zei óók no H hij het meende en waart hoe en bezien in het lie®! waarvan. Het was net een liefdesverklaring-in- afleveringen, want toenj sectie-bestuur het een onzinnig idee vond, zwijmelde hij door over 1 Michels' kennis, kracht! ervaringen, waarvan hij niet kon voorstellen datl iemand die bij zijn vollel verstand verloren zou v laten gaan. Daarna zei hij dat hij nog vaak zou bellen. HijF hem ook schrijven. Af ei langs gaan met een dicti zodat Michels hem kon overhoren. Op 5 decemti zou hij een voetbalrijmij maken, waarna hij de htf uitsprak er één te zullei terugkrijgen. Met Kerst 1 een gedicht. Daarna eei I boek, met My Lord als 11 Dus toen al, in die eersti weken na het EK, schré Advocaat een brief met j01 suggestie om eens twee: per dag de temperatuur» nemen teneinde daarrrm theorie van de uit de ha» gelopen mannelijke ver® te bewijzen. Kennelijk vergeefs, wan vorige week vloog Advoj onverstoorbaar samen i Michels naar Clairefonti om in UEFA-verband d( te evalueren en ja hoor,F wat' ik dacht, want wie HP met zijn referaat de me^ indruk op hem gemaaktb' Juist, ja. En verder? Vei?* had Dick Advocaat niet.^ gehoord wat zijn vak koft uitdiepen. Zijn vak uitdiepen!. k ti Nee, hè, het zal toch niefc waar zijn dat die doodgep jongen uit Den Haag, ui|( doodgewone straat, die jr Pijnacker nog gewoon p kantinediensten draaidp na afloop midden in de if samen met mij naar P1 Antwerpen reed om mosselen te eten, nu diezelfde onzin van Micf! gaat uitkramen en al di& ledige diepzinnigheden p thans als goedkope toverballen te gelde mas Nee, hè, Dick.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20