foicl&e (Sowumt Neo-nazi's houden Duitsland in de greep LEKKER GOEDKOOP Strijd bij Gorazde maakt hulp onmogelijk Klok Ceid<se2ouumt A2 B5 Garnalenvissers blokkeren de sluis bij Lauwersoog Windhozen langs Nederlandse kust Opvang nodig voor Somaliërs [l4 Dagen Gratig MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 26 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN luizenden horen klok an Brezi voor 't eerst luiden Van Velzen gecorrigeerd door kamerlid Saddam Husayn maakt zich op voor schijnoorlog njWeer titel voor Ingrid Haringa -De burgeroorlog loeit om de hoek maar, Spasski en Fischer gaan schaak spelen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25430. Losse nummers 1,50. Morgen af en toe zon en en kele regen- of onweersbui en. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Wind uit zuid west tot west, matig, kracht 4, aan de kust krachtig of hard, 6 a 7. Dode en twee gewonden bij vliegshow Lelystad LELYSTAD Bij de start van de tiende luchtvaart show op vliegveld Lelystad zijn zaterdagmorgen één dode en twee gewonden gevallen. Omdat de ongevallen niet in verband stonden met de airshow, besloot de or ganisatie de show door te laten gaan. Om kwart voor tien stortte een Scheibe Sperling sportvliegtuigje neer nadat het in de turbulentie van een Fokker Friendship terecht was gekomen. De piloot en zijn medepassagier raakten gewond. Het vliegtuigje werd volledig ver nield. Terwijl reddingswerkers de resten aan het op ruimen waren, kreeg de directeur van een luchtslee- preclamebedrijf, die de kabel voor een evenement el ders in Nederland wilde aankoppelen, de haak van de sleep tegen zijn hoofd. Hij werd enkele meters in de lucht geslingerd en was op slag dood. Emmy's voor 'Murphy Brown' klap in gezicht Quayle PASADENA De televisieseries 'Murphy Brown' en 'Northern Exposure' van het Ameri kaanse tv-station CBS zijn gisteravond in Pasade na, in Californië, beide bekroond met een Emmy Award voor beste tv-filmproduktie van dit jaar. De actrice Candice Bergen kreeg voor haar rol in de komedie-serie Murphy Brown een ouderscheiding voor beste komische hoofdrolspeelster, de tweede in haar filmcarrière. In totaal kreeg Murphy Brown drie Emmy's. Vice-pre sident Dan Quayle verfoeide de serie onlangs, omdat de hoofdfiguur, een zichzelf goed bedruipende alleen staande moeder, het slechte voorbeeld zou geven. Actrice Valerie Mahaffey werd onderscheiden met de Emmy voor beste bijrol (drama) in deze reeks. De beste mannelijke hoofdrollen gingen naar Chris topher Lloyd (drama) voor zijn rol in Avonlea en Craig Nelson (comedy) in Coach. Dana Delany kreeg de Emmy voor beste vrouwelijke hoofdrol in China Beach (drama) en Laurie Metcalf voor beste vrouwe lijke bijrol in Roseanne (comedy). De beste mannelijke bijrollen werden gespeeld door Richard Dysart in L.A. Law (drama) en Michael Jeter in Evening Shade (co medy). De Emmy Awards, die jaarlijks worden uitgereikt door de Academy of Television Arts and Sciences, wer den als volgt verdeeld onder de tv-stations: CBS (20 Emmys), NBC (17) en ABC (17). Mediamagnaat Ted Northern Exposure (dramatische serie) ontving zes Turner, eigenaar van de nieuwszender CNN, kreeg de Emmy's, waarvan drie voor de technische uitvoering, prestigieuze Governors-award. LAUWERSOOG Viskotters hebben vanmorgen tot 12 uur de sluis en de brug in Lauwersoog geblokkeerd. Zowel het scheepvaart verkeer als het verkeer over de weg tussen Friesland en Groningen is daardoor onmogelijk geworden. Met de actie protesteren garna lenvissers uit het noorden van het land tegen de volgens hen oneer lijke concurrentie door de vloot van Eurokotters. Deze schepen zou den gebruik maken van zwaardere motoren dan is toegestaan, waardoor de broodwinning van de Nederlandse vissers in gevaar komt. De Nederlandse Vissersbond, die de actie ondersteunt, wijst er op dat het op grond van Europese en Nederlandse wetgeving ver boden is binnen de twaalf mijlszone te vissen met schepen die een motorvermogen hebben van meer dan 300 PK. In de praktijk varen de Eurokotters volgens de bond echter met motoren die over een twee maal zo groot vermogen beschikken. ,,Van de garnalenvissers in het noorden, ziet de toekomst er troosteloos uit", aldus de bond. BONN In meer dan tien Oostduitse steden hebben rechtsradicalen dit weekein de aanslagen gepleegd op asielzoekerstehuizen. In Leipzig, Görlitz, Eisenhüt: testadt, Neubr andenburg, Stendal en Schwerin werden brandbommen, stenen en flessen naar vluchtelinge- nonderkomens gegooid. Van de asielzoekers werd nie mand gewond. De politie ar resteerde enkele tientallen relschoppers. De zwaarste onlusten deden zich voor in Cottbus, waar van nacht weer nieuwe rellen uit braken. Aangeschoten jongeren uit rechtsradicale kringen gooi den brandflessen en stenen naar politie en veiligheidstroe pen en riepen daarbij racisti sche en tegen buitenlanders ge richte leuzen. Het was de derde achtereenvolgende avond dat het onrustig was in Cottbus, waar in het zuidelijk deel van de stad duizend asielzoekers ver blijven. Hoewel in Duitsland alom af keuring over het rechtse geweld te beluisteren is, noteerde het opiniepeilingsinstituut Infas een opmerkelijke stijging van de bereidheid onder de burgers om extreem-rechts te stemmen. In de westelijke deelstaten van de Bondsrepubliek zei twaalf procent van de ondervraagden de volgende verkiezingen rechts te zullen stemmen, een stijging van vier procent in het afgelopen half jaar. In de Oost duitse deelstaten steeg de rechtse sympathie van twaalf naar negentien procent. De directeur van de Duitse bin nenlandse veiligheidsdienst, Werthebach, houdt rekening met een toename van rechts ge weld. Het aantal gewelddaden uit de neonazistische en rechts radicale hoek is dit jaar al schrikbarend toegenomen; tot nu toe al zijn meer dan 740 ge- weldacties geregistreerd. Op vallend noemde Werthebach de betere organisatie van rechtse groeperingen, ook al ziet hij nog geen overkoepelende leiding. De Duitse liberale partij FDP wil een nieuwe regeling voor het asielrecht. De FDP wil daartoe gesprekken beginnen met haar christendemocrati sche coalitiegenoot CDU/CSU en de sociaal-democratische partij SPD die in de oppositie zit. De Bondsdagcommissie voor binnenlandse zaken heeft van daag in Bonn een speciale zit ting gehouden naar aanleiding van de onlusten in Rostock en andere Oostduitse steden. Pagina A4: De 'ratten' bleven in hun holen Een van de gewonden van de aanslag op de markt in Sarajevo wordt met grote spoed op een brancard gelegd. FO" SARAJEVO Het vertrek van een humanitair hulp konvooi van de VN naar Go razde is tot woensdag uitge steld vanwege hevige gevech ten die daar weer zijn opge laaid. Bosnische regeringstroepen meldden gisteren dat zij het grootste deel van Gorazde had den bevrijd. De Serviërs kon digden enkele dagen terug al aan dat zij de vijf maanden oude belegering van de stad ten zuid westen van Sarajevo zouden op geven. Gorazde, waar de 100.000 inwoners sinds april vrijwel volledig van de buiten wereld zijn afgesneden, is de enige stad in het oosten van Bosnië-Hercegovina die nog niet in handen is gevallen van de Serviërs. Bij het inslaan van een granaat op een drukke markt in Saraje vo vielen gisteren vijftien doden en tientallen gewonden. Het was de ergste aanval op inwo ners van Sarajevo sinds 28 mei, toen een mortieraanval aan ze ker twintig mensen het leven kostte. De delegatie van de Vervoers- bond FNV die bij de grens tus sen Hongarije en Servië onder zoek heeft gedaan naar schen dingen van de internationale boycot tegen Servië en Monte negro, heeft geen Nederlandse overtredingen kunnen ontdek ken. De twee vertegenwoordi gers van de bond, die gister avond terugkeerden, zijn tot de conclusie gekomen dat de boy cot op grote schaal wordt ontdo ken. Dat gebeurt vooral door fraude met de papieren die bij de ladingen horen. De Ver- voersbond vermoedt dat ook Nederlandse ondernemingen zich aan schending van de boy cot schuldig maken, maar de delegatie heeft dat ter plaatse niet geconstateerd. De onder zoekscommissie vertrok woens dag naar Hongarije, na klach ten van Nederlandse vrachtwa genchauffeurs die door hun werkgevers werden gedwongen om lading op te halen in Servië. f us (80) leeft i'fln duivesoep LbINSK Een man van 80 het Zuidrussische Labinsk is m arm dat hij moet leven van de i siven die zijn kat vangt. Het astsbureau Nega, dat wordt be- t prd door de liberale krant Ne- aiyisimaya Gazeta, meldt dat oc naamloze bejaarde, die in le- e n is gebleven dank zij duive- ifep, zich zodanig zorgen blaakte over zijn kat dat hij pro- ?rlferde die te verzekeren bij de k ^tsmaatschappij Gosstrach. ten Gosstrach zijn aanvraag tfees, stuurde de bejaarde een dètestbrief aan president Bo- is| Jeltsin. Oudere inwoners 'ij h Rusland zijn dit jaar bijzon- ilsk- zwaar getroffen door een le |opperende inflatie. □rkopers van bickers aangehouden I^SSE Een 19-jarige Amster- ldpimer en een 22-jarige inwo- cMr van Bussem zijn zaterdag middag in het winkelcentrum d®n Lisse aangehouden door de 4itie. Zij verkochten kaarten )U] stickervellen met daarop irs6hondjes. De kopers kregen e'brdoor de indruk dat de ver- ?npp voor een goed doel was. De anrkoop was echter geheel voor [en zak. 'S-GRAVENZANDE - De Nederlandse kust is zaterdag op zeker acht plaatsen door windhozen getroffen. In het West- land is bij enkele tuinders voor miljoe nen guldens schade aangericht. De natuurverschijnselen werden verder on der meer waargenomen bij Ouddorp, Den Helder en op de Waddeneilanden, maar hier zou geen schade van betekenis zijn aangericht. De hoos in het Westland trok van 's-Gravenzande naar De Lier. Oogge tuigen in het Westland spreken van een zwarte slurf die met een enorm geraas en glasgerinkel materiaal opzoog en even ver derop op het glasdek van aangrenzende tuinders weer deed belanden. Volgens KNMI-hoofdmeteoroloog H. Verschuur is een achttal meldingen binnen enkele uren voor Nederlandse begrippen bijzonder. De windhozen ontstonden in een onstabiele buienzone boven het ongebruikelijk warme zeewater. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vrijwilligers helpen bij het opruimen van de chaos bij het potplantenbedrijf van de gebroeders Van der Voort in 's Gravenzande. In het Westland werden ongeveer vijftien bedrijven getroffen door een windhoos. foto: richard hoogeveen I DEN HAAG De regerings partijen CDA en PvdA vin den, aldus de Tweede-Ka merleden Huibers en Middel, dat Nederland snel moet rea geren op de oproep van het Hoge VN-Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) om enkele honder den Somaliërs in ons land op te nemen. UNHCR zoekt in West-Europa opvang voor in totaal twaalf honderd mensen. Het gaat om Somaliërs die door de burger oorlog in hun land ernstig ge wond zijn geraakt plus hun naaste familieleden. Voorzitter J.N. Scholten van Vluchtelin genwerk Nederland zou van daag een brief over deze zaak doen toekomen aan het kabi net. Volgens hem wachten veel van de Somaliërs al maanden op medische hulp. Ze zouden er zo ernstig aan toe zijn dat ze al leen in westerse ziekenhuizen kunnen worden geholpen. Een woordvoerster van minister Van den Broek van buitenland se zaken zei dat de regering de oproep van het VN-Commissa- riaat in positieve overweging zou nemen. De negen samenwerkende hulporganisaties in Nederland hebben besloten het gironum mer 555 van de actie voor Afri ka met onmiddellijke ingang te bestemmen voor noodhulp aan Somalia. De actie krijgt de naam: Somalia sterft van de honger, zo heeft de algemeen directeur van de medische hulporganisatie Memisa, drs. J.A.M. Rademaker, meegedeeld op Schiphol. Memisa is inmid dels al begonnen met de finan ciering van een al bestaande luchtbrug vanuit Kenya. Daar voor is in eerste instantie drie miljoen gulden beschikbaar ge steld door minister Pronk van ontwikkelingssamenkering. In een gezamenlijke verklaring van de negen grote Nederland se hulporganisaties wordt ge zegd dat tot nu toe een bedrag van negen en een half miljoen gulden aan hulp is gegeven aan Somalia. Het geld is besteed aan voedsel, medische hulp, vaccinaties en transporten. Dtsle Bananen, kilo Rundertartaar, 1 1Q 100 gram 23.« ,185r .L Een aantal lezers van de Leidse Courant was er gisteren getuige van hoe in het Tsjechische dorp Brezi een gloednieuwe klok geschenk van talrijke abonnees ten doop is gehouden. Hoogtepunt en slot van een actie die begin februari begon en er toe leidde dat niet alleen een klok kon worden gegoten, maar ook bijna het hele kerkje schitterend kon worden gerenoveerd. Na vijftig jaar klinkt in Brezi weer een geluid dat daar vrijwel al die tijd verboden is geweest. We hangen dat vandaag nog eenmaal aan de grote klok in de Leidse Courant. Veertien dagen gratis in huis te halen om te merken hoe goed u ermee bij de tijd blijft. Neem de proef en zet uw klok ook gelijk op de Leidse Courant. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50 O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: I O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag tl 11 I J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HHHimiMiiinHiiim

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1