Veel schroot op drijfnat Francorchamps Weer titel voor Ingrid Haringa Lendl kansloos tegen Korda Sport Schultz verliest finale Tennis wordt elektronisch Hockeytalent volgt Duitsland op iney op punten ereldkampioen io - De Amerikaanse bok- James Toney is IBF-wereld- ipioen in het middenge it gebleven. Hij versloeg landgenoot Mike McCal- met het nodige geluk op iten. De jury gaf de voorkeur >e tegen één onbeslist) aan lard slaande maar veel meer iserende Toney die vaak de ,'ljd uit de weg ging. De titel in 'tgewicht bleef vacant door technisch draw. De arbiter te het gevecht. lal assistent aham Taylor hden Phil Neal wordt de listent van de Engelse bonds- ich Graham Taylor. De oud- jernational van Liverpool t Alan Ball in die functie op. manager geworden bij jeter. Neal, die vorig seizoen (rd ontslagen bij Bolton en nu toby Gould helpt bij Goven- zit al bij de oefenwedstrijd ;en Spanje op 9 september op bank naast Taylor. Bscal Lino naar anesto-ploeg •id Pascal Lino rijdt vol- id seizoen voor de BaneSto- van kopman Miguel Indu- De 26-jarige Fransman te- 3|de een contract voor een Als werknemer van RMO hij in de laatste Tour de ince verscheidene dagen in geel. r|jiidkoreaan houdt titel lushing I lel De Zuidkoreaan Park |ng-Kyun heeft zijn wereldti- (WBA versie) in het vederge- :ht behouden. In Seoel ver leg hij over een gevecht over ,lf ronden uitdager Givanni ;s (Venezuela) op punten. Ibisch voetbalteam egt wedstrijd af lat Het Libisch vóetbal- il is niet komen opdagen de kwalificatiewedstrijd ir het Afrikaans kampioen- ip tegen Marokko. De Libi- autoriteiten gaven volgens Marokkaanse voetbalbond Verenigde Naties de schuld ir hun afzegging. Door de in- ationale boycot van de com- Irciële luchtvaart was het >r de Libische voetbalselectie ;t mogelijk naar Rabat te ko- Iissing gekozen in omité Directeur' lencia De Nederlander o Hessing is gekozen in het rs jmité Directeur' van de 1 CP, de profsectie van de we ll dwielrenunie. Hij -werd als de opvolger van Hein Ver- muggen, die lang voorzitter as en vorig jaar doorschoof hoAast het voorzitterschap van M overkoepelende UCI. Even ts nieuw FICP-lid werd zon- r1g de Fransman Jean Marie j blanc, directeur van de Tour 91 France, alsmede de Portu- es Artur Moreira. rofronde Nederland een dag korter ^itlencia De Profronde van CBderland wordt met een dag ^gekort tot vijf dagen. Dat eft de FICP (Internationale •ofwielrensectie) in Valencia n sloten. Het besluit moet in vember tijdens het congres n de Internationale Wielre- inie (UCI) in Orlando nog irden goedgekeurd.. De enige tenkoers van Nederland irdt volgend jaar van 16 tot met 20 augustus gehouden. slotetappe valt op een vrij- l g. Vooral dat laatste vreesden organisatoren. Op de voorlo- |j ge kalender was de start op en de finish op zater- kfé- eVoBo naar NVB Zeist ü|en Haag Het bestuur van NeVoBo heeft zaterdag be ften het opleidingscentrum n de bond te vestigen op het mplex van de KNVB in Zeist, et besluit, dat nog verder ent te worden uitgewerkt, is nomen om alle benodigde fa- iteiten op een plaats onder te engen. Van de verhuizing as allang sprake. Tot nog toe is de nationale opleiding van lleyballers verspreid over het nd, van Friesland tot Bra nt. De A-internationals oe- iden in de Bankrashal te Am- ïlveen. ottier opent Meadow De grote prijs van België was een enerverend spektakelstuk waarin de Duitser Schumacher de sterkste zenuwen had. Nigel Mansell bezette de vijfde plaats, maar staat in het algemeen klassement nog met stip op één. Berger, Modena en Brundle reden op het drijfnatte Spa hun wagens in de vernieling. door Pim Stoel Spa „Altijd die vervloekte re gen hier op Spa", mompelde Grand-Prix-coureur Andrea de Cesaris. De Italiaan had eigen lijk nog niet eens zoveel reden tot klagen, hij doorstond de tweede kwalificatietraining voor de Grote Prijs van België ongeschonden. Berger, Modena en Brundle daarentegen reden hun wagens op de drijfnatte pis te compleet tot schroot, nadat de Fransman Gomaz dat eerder op een kurkdroge baan had ge presteerd. Veel schade dus op Spa, nog voordat het startlicht op groen was gezet. Dat gebeur de terwijl uit een grijze lucht al de eerste druppels vielen. Die regen zou van de Grote Prijs van België een enerverend spektakelstuk maken, met een verrassende winnaar in de vorm van Michael Schumacher, die dus net als indertijd Jackie Ickx op 22-jarige leeftijd zijn eerste Grand-Prix-zege boekte en een gouden toekomst tege moet lijkt te gaan. Een wonderlijk circuit dat van Francorchamps. Zeven kilome ter lang met maar veertien bochten. Wel veel hoogtever schillen. Een snel circuit als het droog is. Een circuit waar het WIELRENNEN Nigel Mansell maakt zich gereed voor de start van de Grote Prijs van België. op het ene deel kan regenen, terwijl het aan de andere kant droog is. Zoals gisteren bij voor beeld. Vandaar dat de onttroon de wereldkampioen Ayrton Senna vijftien ronden lang kon proberen te racen op profielloze banden, terwijl al zijn concur renten na een paar rondjes wa ren binnengekomen om regen banden te laten monteren. De Braziliaan gokte er natuurlijk op dat het snel op zou houden met regenen boven het circuit van Francorchamps, en hij gok te verkeerd. Want het bleef heel lang nat in de Belgische Arden nen en daardoor smolt zijn aan vankelijke voorsprong als sneeuw oor de zon. Pas toen Senna door Mansell, Patrese, Schumacher, Brundle en Her- bert was gepasseerd, koos hij ei eren voor zijn geld en verdween ook in de pits. Nigel Mansell toonde op Fran corchamps overduidelijk aan dat hij het niet bij zijn ene we reldkampioenschap wil laten. „Mijn doel", sprak hij na in Hongarije de titel te hebben ge haald, „is dit seizoen en volgend jaar nog veel races winnen". Stal Bij welke stal hij dat in 1993 gaat doen staat nog niet vast. Williams speelt met de gedach te Alain Prost te contracteren, die zijn come-back wil maken. Dat zal Mansell niet zinnen, want de besnorde Brit heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij met twee rij ders niet in één team wil zitten, namelijk met Senna en met Prost. Gisteren bewees hij in de regen natuurlijk dat hij niet ten on rechte wereldkampioen is. Na een benauwd moriient met Ale- si (fout van de Ferrari-rijder) kwam hij heel even achter zijn teamgenoot Patrese terecht, maai- herstelde een en ander vlot. Daarna konden Patrese, Schumacher en Brundle, de drie achtervolgers van Mansell, hem aanvankelijk niet meer bij houden. Tegen het einde van de race echter kwam Mansell zwaar in de problemen, omdat de regen was gestopt en de baan steeds droger werd. Senna wisselde als eerste weer naar profielloze banden, begon heel hard te rij den, maar spinde op een nog nat gedeelte en kwam tenslotte maar moeizaam als vijfde over de streep. Veel beter verging het Michael Schumacher. De Duitser had alle geluk dat hij, omdat zijn re genbanden op de steeds droger ATLETIEK wordende baan tot op de draad versleten waren, een uitstapje in het gras maakte. Want dat uitstapje dwong hem onmiddel lijk de pits in te gaan en ook slicks te laten monteren, terwijl Mansell nog even doorging op zijn regenbanden. Toen de Brit tenslotte ook binnenkwam stoof Schumacher langs Eau Rouge omhoog, voordat de Wil- liams-rijder weer op de baan was. Daarna reed de Duitsers een gewonnen wedstrijd, ook al omdat Mansell met mechani sche problemen te kampen kreeg en tenslotte met een slecht lopende motor nog net zijn tweede plaats voor zijn teamgenoot Patrese kon veilig stellen. „Het heeft", zou Schumacher na afloop opmerken, „vandaag meegezeten, maar dat moet ook in de racerij, je moet af en toe een beetje geluk hebben". Huldiging Hij zei het na de huldiging op het erepodium, hij stond op de hoogste trede tussen Mansell en Patrese hoofdschuddend naar het publiek te kijken, hij kon eigenlijk nog niet geloven dat hij de wereldkampioen had geklopt. Dat hij de eerste Duit ser was die na Jochen Mass, be gin zeventig, een Grand-Prix wist te winnen, was ook nog niet tot hem doorgedrongen. Maar wat hij al wel besefte was dat hij nóg hoger op het ver langlijstje van de grote stalba- zen is komen te staan. Met name Ron Dennis van McLaren hoopt Schumacher aan het ein de van dit seizoen in te lijven als opvolger van Gerhard Berger, die naar Ferrari terugkeert. Maar Michael Schumacher zelf heeft het laatste woord. Want met zijn Belgische Grand-Prix- zege is hij toegetreden tot het selecte gezelschap van top-cou- reurs dat zelf kan bepalen waar en voor hoeveel geld er gereden gaat worden. Van der Vloot snel op sprint Valencia Even kreeg Leon- tien van Moorsel het gouden eremetaal om haar nek. Een te dere geste van Ingrid Haringa. Daarmee drukte ze haar dank baarheid uit voor de hulp die de Brabantse gisteravond Ingrid Haringa verleende bij haar ge slaagde poging de wereldtitel puntenkoers te prolongeren. De eerste regenboogtrui van de tien die tijdens het wereldkam pioenschap op de baan en weg in Spanje zijn te vergeven kwam terecht bij de Nederland se politieagente. De prolongatie kostte veel energie. De 27-jarige Heemsteedse zag er afgemat uit na dertig kilometer koers. „Moe ben ik, dit keer was het veel in spannender dan vorig jaar in Stuttgart. Het tempo lag veel hoger. Zonder Van Moorsel zou ik het wellicht niet gered heb ben. Ze heeft veel werk voor me verricht", dankte ze haar ploeg genote. Het wereldkampioenschap werd enigszins overschaduwd door een valpartij, waarbij vier renners waren betrokken. Een van hen, de Belgische Patty Maegerman moest per bran card worden afgevoerd. De tui meling in de voorlaatste ronde had tot gevolg dat de glotsprint, waarbij tien punten waren te verdienen, niet meer werd ge houden. „Op dat moment was ik echter al zeker van de titel, want de weggesprongen Engel se Hodge was geen gevaar voor me. Gelukkig bleef ik buiten de ravage. Een jaar geleden was ik wellicht ook gevallen". Haringa begon ijzersterk aan de race over 120 ronden. Bin nen vier ronden vergaarde ze vijftien punten door drie klasse mentssprints te winnen: Ze consolideerde haar voorsprong, concentreerde zich hoofdzake lijk op de sprint en liet Van Moorsel mede het tempo bepa len en gaatjes dichtrijden. Zelfs toen haar voornaamste rivale Amersfoort Tijdens nationa le atletiekwedstrijden in Amersfoort heeft sprinter Re- gillio van der Vloot voor twee beste seizoenprestaties ge- De atleet van DEM uit Bever wijk won de 100 meter in 10,45 seconden en zegevierde op de dubbele afstand in 20,84 secon den, de op één na beste tijd in de historie van een Nederlander. Alleen Achmed de Kom was in 1987 met zijn nationale record van 20,60 seconden sneller. Van der Vloot, die op de 100 me ter 1,8 m/sec. rugwind had en op de 200 meter met 1,9 m/sec. nog net binnen de toelaatbare grens bleef, hield beide keren nationaal kampioen Frank Per ry Haag Atletiek) achter zich. Perry kwam respectievelijk tot 10,67 en 21,51 seconden. De derde beste nationale sei zoenprestatie in Amersfoort kwam op naam van junior Ro bin Korving van Hera üit Heer- hugowaard. Hij won de 110 me ter horden in 14,04 seconden bij een rugwind van 1,8 m/sec. Na tionaal titelhouder Ruud van Maurik (AAV'36, Alphen a/d Rijn) werd in 14,14 sec. tweede. Bij de vrouwen won Jacqueline Poelman (Argo/77, Groningen) de 100 en 200 meter in respec tievelijk 11,75 en 24,15 secon den, beide keren met teveel rugwind. Jacqueline Goor- machtigh (PAC, Rotterdam) wierp de discus naar 59,52 me- Ingrid Haringa op kop tijdens de puntenkoers, waarin ze haar titel prolongeerde. Schenectady - Brenda Schultz is er niet in geslaagd het tennis toernooi van Schenectady voor de tweede achtereenvolgende maal op haar naam te schrijven. De "blonde speelster uit Heem stede kwam heel ver, maar net niet ver genoeg. In de finale stuitte de 20-jarige, als vierde geplaatste Schultz op de één jaar jongere Duitse Barbara Rittner, die als derde was ge rangschikt. De setstanden wa ren: 7-6 6-3. In 1991 won Schultz in de eind strijd van Schenectady van de Francaise Dechaume. Die uit stekende generale voor de US Open liet de Nederlandse toen volgen door een uitvoering in Flushing Meadow, die in de tweede ronde tot staan werd ge bracht. Ze verloor eervol van de Amerikaanse Mary Joe Fernan dez (6-7 2-6). In de halve finales van het tQer- nooi was Schultz, kort voor Wimbledon winnares van het grastoernooi in Birmingham, veel te sterk voor de Argentijn se Labat (6-1 6-4). Rittner zag na winst van de eerste set (6-1) haar Amerikaanse tegenstand ster Werdel wegens een blessu re de strijd staken. Schultz loot te dezelfde Werdel in de eerste ronde van de open Amerikaan se titelstrijd, die maandag be gint. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh wisten de finale van het mannendubbel in Schenectady te winnen. Erdin-Gariz er alleen vandoor leek te gaan, raakte ze niet in paniek. „Ik wist dat ze het alleen toch niet zou volhouden. Daar is ze niet sterk genoeg voor. Ik vrees de echter vooral Longo, die be heerst het solo-rijden wel. En die wil het complete veld nog wel eens op een rondje rijden". Daartoe kreeg de Frangaise weinig kans, mede door Van Moorsel. „Ik zat er op een gegeven mo ment doorheen. Van Moorsel heeft eigenlijk ook een medaille verdiend. Ze heeft me er door heen gesleept. Zaterdag hoop ik een steen te kunnen bijdragen in de ploegentijdrit", aldus de nieuwe wereldkampioene. De Brit Shaun Wallace bleek tij dens de achtervolging in duel met Peter Pieters slechts drie seconden sneller dan de Neder lander, ondanks de Lotus Proto 3, de revolutionaire fiets waar mee zijn landgenoot Chris Boardman ruim vier weken ge leden olympisch kampioen werd in Barcelona. Wallace klokte de derde tijd in de kwali- ficatieritten. Pieters eindigde in de series als zesde in 5.51,468. De 30-jarige renner was daarover wel tevreden. ew York Stephanie Rottier de enige speelster van het Ne- irlandse contingent van acht ijf mannen en drie vrouwen), op de eerste dag van het rand Slam-toernooi om de >en Amerikaanste titels in ushing Meadow in actie >mt. De Zeeuwse staat in de •eningspartij op baan een te- inover de Amerikaanse Lori cNeil. New York - De lijnrechters be ginnen aan hun laatste US Open. Volgend jaar zitten de umpires met een handcompu ter op de stoel. Tennis wordt elektronisch in de Amerikaanse grand slam. Van af vandaag wordt het Tennis Electronic Lines (TEL) getest op vier banen, inclusief het Louis Armstrong Stadium en de Grandstand (baan één). Het systeem werkt als een me taal detector. Langs de lijnen van de vier banen zijn magneti sche sensoren aangebracht. In de speciaal ontwikkelde tennis ballen is een magnetisch poeder verwerkt, waarop de sensoren reageren. De sensoren merken alle ballen op tot 25 centimeter van de lijn en geven de bevin dingen door aan een computer. De proeven hebben dit jaar nog geen weerslag op de resultaten. Er wordt blind getest. De uit slagen van de sensoren worden niet vergeleken met de beslis singen van de lijnrechters. Na de US Open worden de com puter-rapporten van het TEL- systeem geëvalueerd en bestu deerd. Bij positieve uitslag wordt het systeem vanaf 1993 in gebruik genomen op alle ba nen. De umpire wordt in dat geval met een handcomputer de stoel opgestuurd. In de computer is een synthesi zer gebouwd die voortaan 'uit' roept.- Vught Dat het met het hoc keytalent in Nederland nog niet zo slecht is gesteld, bewees het nationale juniorenteam zater dag in Vught. De ploeg van coach Ger Eikel boom nam de Europese titel over van Duitsland. In de span nende finale verjoeg Neder land de ploeg van Spanje door het beter nemen van strafbal- len, noodzakelijk geworden door de gelijke eindstand (2-2). Duitsland werd derde door En geland met maar liefst 7-1 te verslaan. In de voorgaande editie van de Europese titelstrijd werd Ne derland derde achter de Duit sers en Engeland. Het zag er lang naar uit, dat Spanje rechtstreeks op het goud afging. Tot een kwartier na rust leidden de Spanjaarden met 2-0 door treffers van Ven- tallo (22ste minuut) en Arnau (39ste minuut, uit een strafcor- ner). Gele kaart Tot twee keer toe moest een Ne derlander met een gele kaart tijdelijk naar de kant. Dat over kwam Erik Jazet en Remco van Wijk. Toen Martijn van Dijk uit een strafcorner in de 51ste minuut de achterstand verkleinde kwam er weer uitzicht voor Oranje op een beter resultaat. Zeven minuten voor tijd zorgde Rochus Westbroek uit een strafcorner voor de gelijkma ker. Bij de noodzakelijk gewordwi serie strafballen bleken de Ne derlanders over de betere zenu wen te beschikken. Het ging gelijk op tot 2-2 (Del- mee en Van Heeswijk voor Ne derland, Arnau en Ventallo voor Spanje). Nadat Westbroek er 3-2 van had gemaakt miste Cabre. Na 4-2 van Van Wijk faalde even eens de Spanjaard Hofmann, waarop Nederland, dat 11 juli de voorbereiding op het toer nooi begon, feest kon vieren. Nederland plaatste zich tevens voor de wereldtitelstrijd, vol gendjaar in Barcelona. Commack Daags voor de start van de open Amerikaanse titelstrijd was Ivan Lendl kans loos in de finale van het toer nooi in Commack tegen een éx- landgenoot. De nieuwbakken Amerikaan verloor op Long Island met niets aan duidelijkheid overla tende cijfers van Petr Korda: 2- 6 2-6. Na afloop zei de 24-jarige Korda dat hij ooit nog eens bal- lenjongen was geweest bij een partij van de acht jaar oudere Lendl. In de halve finales had Lendl in winderige weersomstandighe den nog grote indruk gemaakt tegen de als tweede geplaatste Amerikaan Michael Chang, vaak een plaaggeest voor hem. Lendl won met 6-2 6-3. Korda rekende zaterdag af met de als eerste geplaatste Zweed Stefan Edberg, die op Flushing Mea dow titelverdediger is. De Tsje- choslowaak won met twee keer 7-5. De Oostenrijker Thomas Mus ter bracht in Umag het toernooi om de open Kroatische titels op zijn naam. De alè eerste ge plaatste Muster won in de fina le met 6-1 4-6 6-4 van de num mer vijf, de Argentijn Franco Davin. Muster was in de halve finales te sterk voor de Span jaard Jordi Arrese (6-4 6-4). Da- vin hoefde zich niet in te span nen om de eindstrijd te berei ken. Toen hij met 2-0 voorstond gaf de grieperige Oostenrijker Horst SkofT op. In San Diego kwam de overwin ning terecht bij Jennifer Capri ati. De Amerikaanse Olympi sche kampioene, die in de US Open begint tegen Nicole Muns-Jagerman, bewees in de finale uitstekend in vorm te zijn door de Spaanse Conchita Mar- tinez met 6-3 6-2 kansloos te la ten. In de halve finales had de Amerikaanse tiener het moeilij ker tegen de jonge Duitse Anke Huber: 7-63-66-1. 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17