Wild-west in de Galgenwaard C Twente speelt C Groningen zoek 3 Joszef Kiprich weet het niet fortuna komt tegen Willem II snel op achterstand Debuut Staf leu bij Volendam met nederlaag Kraayjr. stapt huilend van veld Eerste winst van Go Ahead Eagles op debutantenbal Sport DIT HEEFT NIETS MEER MET VOETBAL TE MAKEN' iet FC Utrecht of lyenoord stal de show iteren in stadion algenwaard. Dat deed oral scheidsrechter linge. Zijn optreden ukte een zwaar empel op de wedstrijd, e zo nu en dan veel »g had van een wild- ist. or Marcel van der Kraan recht Roelof Luinge is al en bij de voetballers in de va- rlandse eredivisie de meest hate scheidsrechter. Bij elke quête eindigt de man uit Ha- steevast op de eerste plaats, el moeite om die stipno tering ijt te raken onderneemt hij it, zou je na het geschutter en daaruit voortvloeiende er- nissen bij spelers en trainers de Utrechtse Galgenwaard nnen denken. Groninger strooide zo on- ■schillig met kaarten, dat hij - vooral de Feyenoorders bloed onder de nagels van- an haalde. Willem van Hane- m bekende later openlijk voor camera's van de NOS dat hij bewust had ingehouden i in een uitverkocht stadion it naar de tribunes te worden ituurd. „Dat plezier gunde ik i niet", aldus de Kromme, geen goed woord over had or het gemarchandeer van de International. Utrecht - Feyenoord (0-0) is gistermiddag zeventien mi- ten oud toen Luinge al vier- lal naar zijn borstzak had ge- jpen. Heus (boze reactie te- n Oosterhuis), Oosterhuis If, Bosz (commentaar op de [f ding) en De Goeij hands bui- het strafschopgebied) wer- n achter elkaar op de bon ge- ngerd. or Bosz, die kookte van woe- omdat Luinge verzuimde ire overtredingen aan rechtse zijde te bestraffen en or 'lullige dingen' Feyenoor- rs bekeurde, was het zijn der- zodat hij zondag tegen V/Dordrecht'90 moet toekij- n. Geen van de met geel (en ter rood) bestrafte Feye- iord-spelers beging tegen FC .recht een overtreding die als valijk of ernstig wordt gekwa- iceerd. Ook Orlando Trust- 1 niet, die voor rust een bal igtrapte na een vermeende e itenspelsituatie en luttele nuten voor het einde van de idstrijd in botsing kwam met ibert Roest. Van opzet leek en sprake, ook de tv-beelden I onden dat later aan. Maar" x inge was onverbiddelijk: ouchen!' rimmige sfeer et duel tussen het clubje van Fafié en Feyenoord was ze- r geen gemakkelijke klus or een arbiter. Daarvoor erste er van de eerste tot de j, itste minuut een te grimmige ;er in de Galgenwaard, waar ed voetbal slechts sporadisch Scheidsrechter Luinge is onverbiddelijk. Peter Bosz is de zoveelste die hij met een gele kaart meent te moeten bestraffen. werd geboden. Van een scheids rechter die met het UEFA-in- signe ver over 's lands grenzen fluit, mag evenwel worden ver wacht dat hij zich onder derge lijke omstandigheden beter staande weet te houden. Het grootste verwijt dat Luinge vanuit het Rotterdamse kamp werd gemaakt was dat hij met twee maten meette. Arnold Scholten: „Daardoor werd het een chaos. Een slijtageslag wil de ik het nog net niet noemen, maar fraai was het zeker niet wat er na het eerste kwartier op het veld gebeurde". Het inhaken van Luinge op the aterstukjes van Oosterhuis en Smolarek zat de door de inspan ningen in Barcelona ogen schijnlijk nauwelijks vermoeide Rotterdammers eveneens dwars. Peter Bosz, na afloop nog immer woest: „De Goeij kreeg een kaart aan zijn broek omdat Smolarek daar bij de scheidsrechter om ging vragen. Belachelijk". Matennaaierij En Ruud Heus: „Wat Ooster huis deed was je reinste maten naaierij. Zich heel theatraal la ten vallen als er niets aan de hand is. Alleen maai- om mij een kaart aan te smeren. Zo moeten voetballers in het veld niet met elkaar omgaan". Met als gevolg dat een aantal spelers voor eigen rechter ging spelen. Wlodi Smolarek liet eerst John Metgod met een elle boog ter aarde gaan, maar werd daarna meteen door Arnold Scholten hardhandig tot de orde geroepen. De Pool, nog niet zo heel lang geleden een bij de Feyenoord-aanhang geliefde aanvaller, bekende eerlijk de laatste minuten met angst in het lijf te hebben gespeeld. Vol gens sommige Feyenoorders was het achteraf goed dat Henk Fraser niet in het veld liep... Heus: „Met voetbal had het niets meer te maken. Er was al leen strijd en verder niets. Nee, aan zulke wedstrijden bewaar ik weinig plezierige herinnerin gen". Wat niet wegneemt dat de be kerwinnaar zich in de eerste drie kwartier van zijn slechtste zijde liet zien. Voor rust creëer de Feyenoord geen enkele kans. De in de competitie debuteren de Orlando Trustfull en Dean Gorré konden geen stempel op het middenveld drukken, ter wijl Gaston Taument bij de bes te man aan Utrechtse zijde, het jonge talent Ferdie Vierklau, in de tang zat. Kiprich De kritiek op de Nigeriaanse aanwinst Mike Obiku zal ook vandaag in de meeste kranten wel weer aanzwellen, maar om hem op grond van zijn prestatie tegen Utrecht neer te sabelen gaat te ver. Obiku streed in een twee-mansvoorhoede zonder linkerspits, een worstelende Taument op rechts en weinig steun in de rug bij voorbaat een moeizame strijd. Kansen mis sen deed hij niet, omdat hij die niet kreeg. Zijn vaste aflosser, Jozsef Kiprich, verging het bo vendien niet veel beter. Ook Jozsef bleef dit keer droog staan en kon zijn reputatie van supersub (zoals men in Enge land pinch-hitters a la Kiprich noemt) niet hooghouden. De beste mogelijkheid, ver na rust, was voor Orlando Trust full. De door Rob Witschge fraai teruggelegde bal schoot de don kere middenvelder echter hoog in de tribunes, waar in de eerste helft ook de vrije trap op vijf meter van het met Feyenoor ders volgepakte doel van Jo- han de Koek was beland. Trainer Geert Meijer: „We moeten deze wedstrijd maar gauw vergeten. Het belangrijk- Utrecht Na afloop van het pittige duel met FC Utrecht (0- 0) was Joszef Kiprich opnieuw de meest besproken man bij Feyenoord. De laconieke Hon gaar, met drie treffers topsco rer van de bekerwinnaar, moest zich gistermiddag voor de derde achtereenvolgende competitie wedstrijd tevreden stellen met slechts een invalbeurt. Hij scoorde dit keer niet. De 28-jarige aanvaller kreeg een kwartiertje speeltijd als vaste vervanger van de tobben de Nigeriaan Obiku, die nog al tijd het voordeel van de twijfel geniet. Ook de jeugdige debu tanten Gorré en Trustfull kre gen de voorkeur van de twee hoofdige leiding van Feye- nooi'd. Willem van Hanegem stelde in de overvolle perskamer geen prijs op vragen over Kiprich. „Dat is ons probleem, daarmee heeft de pers niet te maken", bromde de Kromme. Assistent Geert Meijer was iets scheutiger in zijn commentaar. „Kiprich paste in deze wed strijd niet in ons concept", ver klaarde de oud-prof. „We gaven de voorkeur aan een versterkt middenveld, gezien de bezet ting bij FC Utrecht. Zondag spelen we in de Kuip tegen SW Dordrecht'90 uiteraard in een andere samenstelling. Gelet op het aantal blessures en schor singen is de kans groot, dat we dan vanaf het beginsignaal een beroep op Kiprich doen". De gelouterde international, opnieuw hartstochtelijk toege juicht door de vele duizenden supportei's uit Rotterdam, maakte in de Galgenwaai'd een ontgoochelde indruk. De pu bliekslieveling liet zich tijdens de warming up niet zien en bleef ook tijdens de rust binnen. Zijn vaste invalbeurt miste dit keer elke scherpte. Na afloop stond Kiprich hulpeloos en he vig zwetend enkele journalisten te woord. Hij wist letterlijk en figuurlijk niet wat hij van zijn huidige positie moest denken. Teamgenoot De Wolf adviseer de hem zijn mond dicht te hou den. „Of ik boos was toen ik hoorde, dat ik opnieuw op de bank zat? Ja, wat dacht je? Ik had ver wacht, dat ik zou spelen. Ik heb geen uitleg gekregen. Hoelang ik nog geduld kan opbrengen? Dat weet ik niet. Of ik met de trainers ga praten? Misschien. Of ik begrip heb voor taktische maatregelen? Dat weet ik niet". j ischede FC Twente is de sastreuze seizoenouverture gen Feyenoord alweer verge- n. Nadat vorige week Willem op eigen veld kennis maakte et de teruggekeerde kracht n de Enschedeërs, werd nu ltst thuispubliek verwend. FC (Coningen stapte met vijf te- ntreffers in de spelersbus en ocht daarmee nog blij zijn k: 5-0. Groningen kreeg daarmee j or de vijfde opeenvolgende j ier een flink pak slaag in het ekman-stadion. „We wisten Jit we het zwaar zouden krij- n", leek trainer Verbeek van bezoekers nauwelijks aange- laian. „Niet alleen gezien het ^rieden, ook omdat Twente na afstraffing van veertien da- j^n geleden voor eigen publiek at goed te maken had", let twee fraaie treffers van Gaasbeek en Kool, in de 23ste en 26ste minuut, nam Twente al in de eerste helft afstand. De Ghanees Polley had voordien al twee uitgelezen mogelijkheden onbenut gelaten. Slordig Ook na de pauze sprong de for matie van coach Baan slordig om met de vele kansen, maar in het laatste kwartier kwam toch nog de riante 5-0 op het bord. Niet in de laatste plaats door toedoen van Mulder, die in de tweede helft de plaats van Pol ley innam. Eerst legde de jonge aanvaller de bal op het hoofd van uitblinker De Boer, waarna hij zelf ook nog twee maal doel trof. Mulder keerde na een lan ge periode van blessureleed sterk terug in het Enschedese team. Mulder: „Toch ging het niet eens zo geweldig. Ik had echt geen hele wedstrijd kunnen spelen, al na een kwartier kwam ik adem tekort. Dat ik twee keer scoorde was ook niet mijn verdienste. Bij Groningen verdedigden ze als beginnende amateurs*. Met die vernietigende conclusie zei Mulder niets te veel, al was Verbeek opmerkelijk lief voor zijn elftal, waarin Djurovski een onthutsend zwakke rentree vierde. „Het enige dat ik de spe lers kan verwijten, is dat ze in twaalf minuten nog drie doel punten hebben weggegeven. Tegen Willem II en Vitesse heb ben we onze zwakte nog aardig kunnen camoufleren. Nu zijn we door een betere ploeg onge nadig aangepakt". Opstellingen: FC Twente: Boschker; Zwijnen- berg, Paus, Hoogma, Karne- beek; Gaasbeek (75. Ten Hag), Van Halst, Arts, Kool; Prince Polley (46. Mulder), De Boer. FC Groningen: Roorda; Pijper, Boekweg, Holband, Wilson; Ilie ste is dat w gen zijn". Opstellingen: FC Utrecht: Van Ede; Wij- nands, Liesdek, De Koek, Vier klau; Van der Net, Roest, Van der Meer, Bijl; Oosterhuis, Smolarek. Feyenoord: De Goey; Scholten, Metgod, De Wolf, Heus; Gorré, Bosz, Trustfull, Witschge; Tau ment, Obiku (Kiprich). ttard Voor Fortuna Sittard p lt aan deze competitie nog binig lol te beleven. In de eer- wedstrijden liep de dolende k oeg vrolijk en naïef in de val n in de tegenstander. iterdagavond, in het thuis- Igiel tegen Willem II was dat et anders. Al voor de derde er in het prille seizoen kwam Fortuna binnen zes minuten op achterstand. Knullig balverlies van de 20-ja- rige Paul Janssen wierp Willem II de overwinning in de schoot. Hij liet zich aftroeven door Hans Vincent, die de blunder dankbaar afstrafte: 1-0. Het bleek achteraf de beslissende treffer in een wedstrijd die het Limburgse team maar niet in zijn greep kreeg. Daarvoor verliep de opbouw ook te traag en was de aanval te voorspelbaar. Achterin bleef Willem II, mede door de kop- sterke voorstopper Bert Verha gen, gemakkelijk overeind. Een helft duwde Fortuna de Til- burgse ploeg achteruit, maar echt benauwd kreeg Willem II het geen moment. In het cen trum van de aanval miste For tuna dat beetje extra klasse om enkele fraaie acties van de vleu gelspitsen Anton Janssen en René Hofman effectief te ver volgen. Veel goede wil, maar weinig doordachte acties ken merkten het spel. Willem II, dat zich in De Baan dert revancheerde voor de pijn lijke nederlaag van verleden week op eigen veld tegen FC Twente, was vooral na de pauze sterker in de persoonlijke duels en inventiever in de aanval. De Tilburgers benutten knap de ruimte om snel en goed combi nerend uit te breken. Volendam Zijn debuut als trainer in de eredivisie werd voor André Stafleu geen onver deeld genoegen. Een nederlaag (0-2 tegen RKC), een rode kaart (voor Molenaar) plus morrende supporters die zich hardop af vroegen hoeveel trainers er in Volendam nodig zijn om de ploeg beter te leren voetballen. Stafleu, net twee volle dagen de eerst verantwoordelijke man, hield zijn gezicht in de plooi. „De ploeg zit een beetje moei lijk", erkende hij. Maar, met ge voel voor optimisme: „Mijn op dracht is niet zo moeilijk". De ex-prof bij onder meer Feye noord en Vitesse nam vrijdag het roer in het vissersdorp over van de nu als technisch direc teur toekijkende Leo Steeg- man. „Een verrassing, een aangena me", aldus ex-assistent Stafleu die Volendam dit seizoen nog niet met eigen ogen in competi tie-verband in actie zag. „Ik heb de eerste twee wedstrijden niet gezien, nee, maar ik heb een rij ke ervaring, als speler". Laatste man René Binken, te gen zowel Vitesse 1-1) als Roda JC (0-1) niet de meest zekere factor, was de eerste die in Staf- leu's visie op het voetbal moest wijken. „Ik heb bepaalde ideeën hoe verdedigers moeten verde digen", sprak de ex-verdediger. Pastoor nam de positie achterin over, hij is meer het kordaat in grijpende type. Na zijn persoonlijke promotie ligt Stafleu's eerste zorg bij de degradatie-kandidaat in de aanval. Tegen RKC schiep de thuisclub zich in de eersté helft drie doelrijpe kansen, maar de voor afwerken noodzakelijke koelbloedigheid ontbrak. Reizi ger, zondag de beste Volendam- mer, was zes minuten voor de rust tweemaal dichtbij de 1-0. In plaats daarvan werd het op slag van rust 0-1 toen Van Hoogdalem uit een counter de eerste aanval van RKC met een droge knal langs twijfelaar Zoe- tebier afrondde. In de kleedkamers hadden bei de trainers al het, achteraf juist gebleken, voorgevoel. „Ik proef de bij mijn spelers iets van: dit geven we nooit meer weg", meldde Leo van Veen. „Ik zag bij sommige van mijn spelers aankomen dat ze de koppies lie ten hangen", zei Stafleu. De gevolgen waren navenant. RKC verzuimde aanvankelijk de voorsprong snel uit te brei den toen Boogers de lat trof, maar dezelfde aanvaller (ex- Fortuna) was halverwege de tweede helft wel succesvol. Hij stond na een door Van Hoogda lem doorgekopte inworp van Maas moederziel alleen voor Zoetebier en hoefde alleen maar te knikken: 0-2. Toen Volendam een minuut la ter met tien man verder moest, was de wedstrijd gelopen. Mole naar werd door scheidsrechter Schuurmans met een tweede gele kaart bestraft, na een ove rigens onschuldig vergrijp te gen Sijahillatua. Stafleu, die even daarvoor René Binken had ingebracht voor Berghuis, over woog even een tweede extra verdediger in te brengen. „Het dreigde even 0-5 te worden en dat was de wedstrijd niet waard". De nieuwe hoofdtrainer be dacht zich en koos voor spits Burleson die vijf minuten voor tijd een inzet op de doellijn zag gepareerd door Brands. Dordrecht Hekkesluiter SW Dordrecht'90 is in dubbel opzicht verlost van de hatelijke nul. Het aardige duel met MVV leverde zaterdagavond aan de vrijwel lege Krommedijk de eer ste treffers en het eerste puntje van het seizoen op: 2-2. Trainer Han Berger was echter maar half tevreden. „De eerste twin tig minuten hebben we uitste kend gespeeld, daarna zijn we diep weggezakt". De thuisploeg, bekeken door amper duizend toeschouwers, startte overdonderend. In de 78ste seconde maakte Jerry Si mons de eerste competitietref fer uit een pass van Breetveld. Twaalf minuten later leek de wedstrijd beslist. Langer ak scoorde beheerst na een attente doorkopbal van Slagboom. In de tussentijd hadden aanjager Schmidt (lat), Langerak en Slagboom nog riante kansen ge mist. De ruime voorsprong deed vreemd genoeg geen goed aan de Dordtse speelwijze en instel ling. De spelers raakten onrus tig en geïrriteerd. „De angst voor een tegentreffer sloop in de ploeg", meende Berger. Met dank aan het nog broze zelfver trouwen bij de tegenstander kwam het mentaal en fysiek sterke MW terug in de wed strijd. Na een half uur was de stand alweer in evenwicht. Vis ser scoorde met een fraaie vrije trap, Lanckohr benutte een strafschop. Kraay stond met een domme handsbal aan de ba sis van de gelijkmaker. De wispelturige verdediger keerde na de rust niet terug bij de Dordtenaren. Hij werd ge wisseld voor Fok, die de beweeglijke spits Meyer aan zienlijk minder speelruimte bood. Kraay reageerde emotio neel op zijn vervanging. Met tranen in de ogen verliet hij woedend het terrein voortijdig. „We zullen deze week maar weer eens met elkaar praten", vatte Berger het overhaaste vertrek van Kraay luchtig op. Beide ploegen waren in de twee de helft goed aan elkaar ge waagd. Uitgespeelde kansen bleven uit. Meyer profiteerde in de 73ste minuut bijna van ver keerd uitverdedigen van Hiele. Zijn verre lob eindigde op de buitenkant van de paal. foto ANP Groningen-invaller Ronald Hamming belaagt Twente-doelman Boschker die, omdat het hier een terugspeelbal betreft, zijn handen niet mag gebruiken. (46. Hamming), Roossien, Van Kessel; Van Duren (77. Slor), Djurovski, Huizingh. Deventer Het debutantenbal tussen Go Ahead Eagles en FC Den Bosch bracht de ploeg uit Deventer zaterdagavond de eerste overwinning in de eredi visie. Trainer Jan Versleijen noemde de 2-0 zege het resul taat van de bezieling waarmee zijn team speelde. „Voor ons was het een sleutelwedstrijd", aldus Versleijen. „We moesten winnen en hebben daarom zeer In de slotfase, toen Fortuna meer risico's nam, doken liefst drie spelers vrij voor Hesp op: Van Geel, Van Hintum en Meys. De goede reflexen van de Fortu- na-doelman voorkwamen dat het zorgelijke sportieve niveau van zijn ploeg nadrukkelijker in de score viel af te lezen. De verliezende coach Hans van der Pluijm vond dat zijn elftal juist te kort schoot wat de inzet betrof. „Het was allemaal te slap, te netjes. Bovendien zat onze organisatie niet goed in el kaar", concludeerde de man die 25 jaar in dienst is van de Bra bantse club. Go Ahead Eagles en FC Den Bosch, drie maanden geleden de finalisten in de nacompetitie, van de eerste divisie, lieten in de Adelaarshorst zien snel bij geleerd te hebben op het hoog ste niveau. Het duel was zeker eredivisiewaardig, met Go Ahead als de ploeg die het initi atief had. Jeroen Boere scoorde al na tien minuten toen hij alert reageerde op een mislukt af standsschot van Pothoven (1- 0). Nadat Overmars amper een kwartier later de Bossche kee per Vonk met een opstuitend afstandsschot had verrast, leek de zo sterk gestarte Brabantse ploeg rijp voor een forse neder laag. Go Ahead Eagles had ech ter niet de kracht om door te drukken, al was uitblinker Boe- re dicht bij zijn tweede goal toen hij de bal na een knappe actie op de paal schoot. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15