Ajax loopt zich vast op Spangen B Venderbosch mikt op trilogie Utrecht- Feyenoord een wild-west B3 Lugdunum 'sterkste' van Leiden B6 Romario maakt weer eens ruzie Fischer begint met wit tegen Spasski Sport LEIDSE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 Club Beenhakker naar eerste winst «ürich Leo Beenhakker eeft zaterdagavond met zijn ieuwe club Grasshopper de erste overwinning in de Zwit- 3 erse competitie behaald. Voor igen publiek was het tegen lulle meteen goed raak: 5-0. )oor dit resultaat steeg Grass- lopper naar de achtste plaats 3 de ranglijst met zeven pun- in uit negen wedstrijden. Ser- rette, dat bij Neuchatel Xamax cl liet verder kwam dan 0-0, is 'r erste met dertien punten. lushing Meadow °ttart aids-campagne lew York De US Open 1992 eeft het startsein gegeven oor de Arthur Ashe anti-aids ampagne. De tennisvakbon- e en ATP (mannen) en WTA vrouwen) willen in de komen- 2l e vijftien maanden vijftien ïiljoen dollar ophalen voor het she-fonds. she, winnaar van de US Open 1968 na een zege in de finale p Tom Okker, maakte op 8 pril van dit jaar bekend dat hij i besmet door het aids-virus, [ij liep het op door eep bloedt- anfusie tijdens een hartopera- ijme in 1983. Hij begon een eigen le ampagne ter bestrijding van 30 ids en vond steun bij de ATP i WTA. olsstokrecord n oor Boebka 'adua Sergej Boebka heeft jdens internationale atletiek- edstrijden in het Italiaanse adua het polsstokhoogsprin- n gewonnen met 6,12 meter, at is een verbetering van het ereldrecord met één centime- r. juni had jde atleet uit de Oe- raïne in Dijon (Fra) het record 6,11 meter gebracht. Het 1 het 31ste wereldrecord )or Boebka, die ook het we- 'ldrecord indoor van 6,13 me el ir op zijn naam heeft staan. us met fans ver de kop resden Bij een busongeluk zaterdagnacht een supporter in Dynamo Dresden om het le- eMen gekomen. Dertien anderen -r lakten gewond, van wie enke- m ernstig. De bus, die 45 fans om de voormalige Oostduitse v ub naar huis terug bracht na an bezoek aan het competitie- jel tegen Bayern München, lakte door nog onopgehelder- reden in de buurt van Eise- ach van de weg en sloeg over 'jenkvan Ginkel 1 erug naar Zwolle Istanbul Henk van Ginkel 1 ^eert terug naar Zwolle. De ma- jjager van de Turkse topclub zJalatasaray heeft de buik vol pi het gerommel in het Turk- J voetbal. Van Ginkel, die drie lar geleden PEC Zwolle ver- 1 pilde voor een avontuur in turkije, wacht nog even op zijn pld. Daarna vliegt hij terug. De d®rhuiswagen is al besproken. uitse schaatser ^lade omgekomen zeil De Duitse schaatser ne Flade is bij een ongeval tij- :ns een trainingskamp in In- ÏUfell om het leven gekomen. De |l-jarige Flade besloot vrijdag la de training een wandeling in ;el.e richting van de top van de ropO meter hoge Falkenstein te 1? baken. Daarbij moet hij de ge- g]Bande wegen hebben verlaten Tri in een vijftig meter diepe ïoof zijn gevallen. Zaterdag- phtend werd het lichaam van p schaatser gevonden. eede plaats or Lammers izuka Jan Lammers is tij- nifens de duizend kilometer van giizuka als tweede geëindigd, let was de vijfde van zes races >r het wereldkampioenschap I.tin de sportscars. De titels wer- al vergeven aan de Brit 'arwick met de Fransman Dal- is, winnaars in Japan, en srfeugeot bij de merken. 'ormalig Formule I-coureur erfarwick en Dalmas wonnen op Wpverstone, Le Mans en Suzu- en reden naar de tweede ts op het circuit van Do- igton Park. Met een gemid- tlde snelheid van ruim 182 ki- ieter per uur werkten ze de ice af. De achterstand van byota-rijder Lammers, die leun kreeg van collega's Lees ÊBr) en Brabham (Aus), be- foeg één ronde. Sparta gaf het lusteloze Ajax geen duimbreed toe op Spangen. De Amsterdammers kregen de beste kansen, maar misten de koelbloedigheid om de uitblinkende doelman Edward Metgod te passeren. Een bloedeloze 0-0 deling was het resultaat. DOOR PlETER VAN DER LAAN Rotterdam Louis van Gaal had de film al vaker gezien: een steriel Ajax, dat een handvol fraaie kansen verprutst. Vorig seizoen werkten de Amster dammers een reeks doelpuntlo ze partijen achter elkaar af tot Van Gaal groen en geel zag van ellende. „Het verhaal is simpel, mijne heren", stelde de Ajax- trainer na afloop. „Als je vier-, vijfmaal in scoringspositie komt, moet je de wedstrijd be slissen. Een goal breekt de wed strijd meteen open. Nu loop je zelfs tot de laatste minuut het risico dat je er één om je oren krijgt". Die mogelijkheid deed zich in derdaad voor. In de twintigste minuut van de tweede helft ging Edwin Vurens onder aan zwellend geloei van het Sparta- publiek moederziel alleen op Menzo af. De Ajax-doelman wist de inzet door een snelle ref lex te keren. Van Gaal haalde in de dug-out opgelucht adem. Het zou te gek zijn geweest als Ajax twee punten in Rotterdam had laten liggen. Sparta-trainer Rob Jacobs erkende ruiterlijk dat een punt voor zijn ploeg al een godsgeschenk was. „Je mag van dit Sparta geen wonderen verwachten. Ik krijg er momen teel amper elf bij elkaar. Ze Ro- drigues werd vrijdagmiddag pas na toestemming van de Vreem delingendienst aan de selectie toegevoegd. Daarom compli menteer ik de ploeg met dit ver diende gelijkspel. Met name van Tommy van Mol heb ik ge noten. Hij heeft Den nis Berg kamp voetballend uit de wed strijd gespeeld". Tom van Mol haalt uit tussen de Ajacieden Kreek (links) en Silooy. Sparta trekt duidelijk profijt uit het samenwerkingsverband met PSV, want ook oud-Eind- hovenaar John Veldman mocht zich tot de uitblinkers bij de rood-witten rekenen. Ook Ed ward Metgod leidde gerouti neerd zijn achterhoede en ver richtte enkele miraculeuze red dingen. De Rotterdamse ploeg hoefde nauwelijks aan de nood rem te trekken, omdat Ajax zich uiterst lauw opstelde en met een minimum aan bewe ging door de Sparta-linies wen ste te manoeuvreren. Sparta zette een muur van spelers neer en wist de meeste gaten steeds met gemak te dichten. Vooral in de eerste helft haalde het sterie le Ajax een dikke onvoldoende. De enige kans was voor Mare Overmars, die na een pass van Pettersson vrij voor Edward Metgod opdook, maar de bal hoog over knalde. Intelligentie Ajax zette in de tweede helft een tandje extra bij, maar miste toch de intelligentie om de Sparta-defensie uiteen te rijten. Het gemis van spelbepaler Wim Jonk, die normaal gesproken als lanceer-installatie voor Bergkamp en Pettersson fun geert, was voelbaar. Van Gaal wist ook niet precies hoe hij Sparta in de wurggreep moest houden. Hij probeerde het eerst met Vink aan de rechterkant van het middenveld en debu tant Litmanen in het centrum met Blind. Na twintig minuten draaide de coach de zaak weer terug en kwam er meer lijn in het spel van Ajax. Jari Litmanen, de Fin met de kromme benen, beschikt over een geweldig loopvermo gen en lijkt in de rol van stofzui ger veel op regelneef Jan Wou ters, maar had aanvallend wei nig in te brengen. Hij miste bo vendien eenmaal op luttele me ters van het Sparta-doel. Toch was Van Gaal niet ontevreden over zijn aanwinst, die in de verste verte niet op een Scandi- naviër lijjtt. Ajax wierp in de slotfase Davids en Groenendijk nog in de strijd om de Spartaanse afweer te breken. Davids bracht Schuur- huizen even in de problemen; Groenendijk haakte voortijdig en strompelend af. Een venijni ge tik tegen de enkel betekende foto Jacques Zorgman een snel einde van een matige invalbeurt. Foto's van de ge kwetste enkel zullen moeten uitwijzen of de voormalige Ha genaar voor één of meerdere weken is uitgeschakeld. Groe nendijk vreest zelf het ergste. Opstellingen: Sparta: Metgod: Schuurhuizen, Van den Berg, Veldman, Snoei: Doomernik, Valke, Van Mol: Vurens, Ze Rodrigues, Bogarde. Ajax: Menzo: Silooy, Blind, Vink, De Boer: Litmanen, Berg kamp, Kreek (Groenendijk): Overmars, Pettersson, Roy (Davids). Den Haag Na een periode van rust zijn PSV en Romario weer boos op elkaar. Romario voelt zich in zijn eer aangetast vanwege een wissel tegen Real Madrid tijdens het toernooi van Cadiz. De Braziliaan verzaakte daarop de training, tot woede van de clubleiding. PSV beraadt zich over stappen. Vandaag is in Eindhoven een gesprek tus sen de spits, trainer Westerhof en manager Ploegsma. De problemen ontstonden don derdag, toen Romario in de rust van het duel tegen Real Madrid werd vervangen door de jonge Deen Thorninger. De stand was 2-2, Romario had de achter stand van 0-2 met twee doel punten uitgevlakt. De techni sche staf wilde de Braziliaan sparen, omdat hij een dag eerder in Parijs met de nationa le ploeg tegen Frankrijk had ge speeld. Volgens Westerhof ging het om een afgesproken wissel. De ei genzinnige vedette was echter gebrand op het bereiken van de finale, omdat zijn landgenoten uit Sao Paulo tegenstander zou den zijn. Zonder Romario ver loor PSV met 3-2. Vandaar dat manager Ploegs ma, die Romario bij alle voor gaande relletjes de hand boven het hoofd hield, wel een beetje met zijn wonderkind kan mee voelen. „Dat hij kwaad is na een wissel is in feite een goed teken. Dat betekent dat hij liever speelt dan niet. De finale tegen Sao Paulo zou in Brazilië op te levisie komen. De wissel heeft bij hem kwaad bloed gezet". Na het incident verscheen Ro mario niet meer op de training, hij liep sikkeneurig rond en be steedde veel tijd aan zijn hobby: slapen. Westerhof en Arnesen passeerden hem voor de wed strijd om de derde plaats tegen Cadiz, die na een Eindhovens doelpunt van Kalusha in 1-1 eindigde. PSV nam daarop de strafschoppen beter. Gelegenheidsaanvoerder Er- win Koeman vindt dat Romario door zijn gedrag het team in de steek laat. De Stichting Triathlon Ammerstol blikt al vooruit naar de tiende editie van de triathlon, die volgend jaar tevens geldt als Nederlands kampioenschap op de Olympische afstand. De winnaar van de laatste twee wedstrijden Eimert Venderbosch hoopt dan zijn derde zege op rij binnen te halen. door Bert Hertog Ammerstol Uit onverwachte hoek kreeg Eimert Vender bosch (27), die zaterdag de ne gende triathlon van Ammerstol won, concurrentie. Niet Edwin van Dort en Ben van Zeist, die vorig jaar als tweede en derde eindigden, legden de blonde kort gelokte tri-atleet uit het Gelderse Didam het vuur aan de schenen, maar Dennis Loo- ze. Van de uit het Noordhollandse Assendelft afkomstige Looze (net 20 jaar) was bekend dat hij een zeer behoorlijke tijd kon zwemmen, maar daarna meest al bij het fietsen en hardlopen moest inleveren. Eén triathlon slechts bracht Dennis Looze deze zomer op zijn naam en dat was in Roermond. In Ammerstol echter zette hij voor eerst tijdens het fietsen het 'grote blad' op. Tot verras sing bleef hij daardoor in het spoor van Eimert Venderbosch. Gezamenlijk begonnen zij aan het laatste onderdeel, de tien kilometer hardlopen. Eerst daarop slaagde de atleet uit Di dam er in een kleine voorsprong nemen. Met een tijd van 1.49.18 bleef hij Dennis Looze iets meer dan twintig seconden voor. „Dennis Looze liep sterker dan foto Jan Beernink 0p de Lekdijk lieten verscheidene tri-atleten zich verleiden tot stayeren. Er werden acht tijdstraffen uitgedeeld. ik had verwacht", vertelde na afloop Eimert Venderbosch, die voor de tweede achtereenvol gende maal won en volgend jaar voor de derde maal hoopt te ze gevieren. „Ik heb redelijk diep moeten gaan om hem achter te mij te houden. Door enkele klei ne versnellingen te plaatsen is dat gelukt". Feest Venderbosch vindt de triathlon in Ammerstol nog altijd een feest al herhaalde hij zijn kri tiek van een jaar geleden. „Een minpuntje blijft datje na het lo pen de dijk moet oversteken". Dennis Looze was in het laatste ochtenduur de eerste zwem mer, die uit het vieze water van de Lek kwam. Officieel was dat na 16 minuten en 15 seconden. Jo-an Mudde, de rappe zwem mer uit Nieuwpoort, moest flink wat op Looze toegeven. „Ik zwom helemaal verkeerd, ik raakte in het midden van de ri vier verzeild. Dat scheelde ze ker anderhalve minuut. Ik kwam nu als zesde uit het wa ter", sprak de 25-jarige Nieuw- poorter. Hij verloor een aantal plaatsen bij het fietsen. „Maar later bij het lopen heb ik er nog heel wat gepakt", zei Mudde die met een veertiende plaats de beste regio-atleet was. Dennis Looze was dus, evenals in alle andere wedstrijden waaraan hij meedeed, als eerste uit het water. Om bij het fietsen dit keer bij Venderbosch te blij ven. „Normaal is het fietsen mijn zwakke punt. Maar door training heb ik veel bijge schaafd. Volgend jaar hoop ik ook bij grote triathlons voor een podiumplaats te gaan", vertel de Looze, die eveneens gegre pen werd door de Ammerstolse ambiance en volgend jaar hoopt terug te komen. Kon de Amsterdammer Edwin van Dort nog na Jacob van der Ploeg uit het Friese Zwaagwest- einde beslag leggen op de vierde plaats, de verliezer heette Ben van Zeist, die elfde werd. De Amersfoorter won de Ammer stolse triathlon in 1990, na eerder tweede en derde te zijn geworden. Nu raakte hij bij het zwemmen op een grote achter stand. Van Zeist: „Woensdag kreeg ik met de terugslag te maken van de wedstrijd in Almere. Ik heb de hele dag op de bank gelegen en wilde aanvankelijk niet hier starten. Maar omdat het in Am merstol altijd gezellig is ben ik toch gegaan. Als het niet lukt kan ik altijd nog stoppen, dacht ik. Maar ik moet zeggen dat ik onder mijn niveau heb gepres teerd": Volgend jaar hoopt Ben van Zeist, die nog altijd samen traint met Irma Zwartkruis, re vanche te nemen. Irma Zwart kruis, die vorig jaar nog wel van de partij was, is met de wed strijdsport gestopt. „Ik voelde me steeds moe als ik een wed strijd moest lopen. Dat was niet gezond, nu train ik alleen nog met Ben". Ada van Zwieten De overwinning bij de dames ging voor de vierde achtereen volgende keer naar Ada van Zwieten, die opnieuw Ammer stol had verkozen boven de wedstrijd in Alphen aan den Rijn. De Bodegraafse ('vorige week in Almere was ik na vier uur wachten niet meer te moti veren') klom na het zwemmen als tweede na Anke Tuinman de kant op. „Maar al heel snel ging ik haar bij het fietsen voorbij. Die voor sprong heb ik uitgebouwd. Ik wilde vóór het lopen een flinke voorsprong hebben op Bianca van Dijk". De winnende tijd van Van Zwieten was 202.9. Van Dijk werd uiteindelijk der de achter Jacqueline van Vliet. Cora Vlot uit Berkenwoude fi nishte als vierde. Snelste recre ant was de Belg Mare Lonque- villein2.09.18. Belgrado - Robert Fischer zal woensdagmiddag om kwart over drie met de witte stukken de tweekamp tegen Boris Spasski openen. Hoofdscheids- rechter is evenals twintig jaar geleden bij de WK-match op IJsland de Duitse grootmeester Lothar Schmidt. Volgens het in Belgrado ver schijnende dagblad Vecernje Novosti zal de tweekamp plaatshebben aan boord van een niet-Joegoslavisch luxe- jacht, dat zich dan in de inter nationale wateren van de Adria bevindt. Op deze manier zou Fi scher niet in conflict komen met de Amerikaanse autoritei ten, die toezien op de strikte na leving van het VN-boycot ten opzichte van Servië-Montene- gro. De bankier Jezdimir Vasiljevic, die de tweekamp organiseert, heeft voor de opening onder an deren de staatshoofden van de Verenigde Staten, Frankrijk, Rusland en Argentinië uitgeno digd naar Sveti Stefan te ko men. Het is twintig jaar geleden, dat Fischer voor het laatst een schaakzet in het openbaar uit voerde: op IJsland, ook een eiland, tegen dezelfde Spasski. Hij werd er wereldkampioen mee. Een titel, die hij nooit ver dedigde. Schuw In plaats daarvan dook de ca- meraschuwë, met achtervol gingswaanzin behepte schaker eerst onder bij een godsdiensti ge sekte en trok later veelal ver momd van het ene hotelletje naar het andere. Alle veelal hoogst lucratieve aanbiedin gen om weer te schaken werden door hem afgewezen. Totdat Jezdimir Vasiljevic, die in het ene bericht een wapen handelaar en in het andere een tour-operator wordt genoemd. vijf miljoen dollar in het voor uitzicht stelde en Fischer toe hapte. Dat daarbij de economi sche boycot van de Verenigde Naties jegens Servië-Montene- gro wordt geschonden, schijnt niet ter zake te doen. Of is wellicht voor de immer re belse Fischer een extra reden geweest om juist wel de reis te maken, begeleid door enkele bodyguards, die hem van de boze buitenwereld vooral de internationale pers moeten 'afschermen. Theorie Volgens een andere theorie was de Amerikaan wel gedwongen op het aanbod van Vasiljevic in te gaan, omdat hij op zwart zaad zit. Schaakliefhebbers wrijven hem hogere motieven aan: Fischer zou door de dood van Michael Tal, de enige van de Russen, die hij hoogachtte, zijn geconfronteerd met zijn ei gen sterfelijkheid en door weer te spelen zijn plaats in de schaakgeschiedenis willen vei ligstellen. •Maar volgens Janosz Kubat, woordvoerder van Vasiljevic, is de omstreden comeback groten deels te danken aan Fischers achttienjarige vriendin, de Hongaarse jeugdschaakster Zita Rajcsanyi. „Zij zei tegen Bobby: 'Je bent niet oud. Je kunt het nog steeds'. Zijn reac tie: 'Ik heb geen sponsor'. Ze zei, dat zij daarvoor zou zorgen. Op die manier kwamen wij in beeld". Voordat Fischer in het niets verdween, had hij nogal chauvi nistische opvattingen over het andere geslacht. „Vrouwen, ze zijn allemaal zwak. Ze zijn stom vergeleken met mannen. Weet je, ze zou- den niet moeten schaken", wa ren de weinig vlijende woorden, die in 1961 uit zijn mond wer den opgetekend. Zie ook pagina B8 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13