tidónQowtant LEIDEN OMGEVINGZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 B1 ,Het lijkt wel wat >p nieuwbouw van le Tweede Kamer" ELCID 1992 VERBODEN FIETSEN TE PLAATSEN Artiesten terug op de 31e Leidato Bespelers THB- sporthal vinden elders onderdak ieuwbouw museum gaat beginnen GEPLAATSTE FIETSEN WORDEN VERWIJDERD. EN WE ZEGGEN LEKKER NIET WAARHEEN Bogers kozijnëvtr het betere raamwerkl BOGERS ,EIDEN De Groenoord- ïallen veranderen vanaf vol- ;ende week vrijdag weer in de grootste winkel van de Randstad'. De 31e Leidato i'indt daar dan traditioneel zijn stek en als het aan A. de long, directeur van de Groe- ïoordhallen ligt, wordt het veer een huishoudbeurs met schwung'. n tegenstelling tot vorig jaar wordt de Leidato dit jaar weer oor D KORFF DE GIDTS IDEN Het heeft wel t weg van de nieuwbouw i de nieuwe Tweede Ka- r", zo typeert Frits de iuw, woordvoerder van Nationaal Natuurhisto- :h Museum de nieuwbouw bij het Leidse Pesthuis it verrijzen. ,,Daar is ook I met nieuw verbonden", t NNM ondertekent 2 sep- ïber een samenwerkings- reenkomst met project- wikkelaar Mabon over de uwbouw van het museum i de westkant van de Dar- iweg, langs de Plesman- n. Dat betekent het feite- e startschot voor de uwbouw. t het project, dat begin '96 dt afgerond, is honderd mil- i gulden gemoeid, een re- d voor een nieuw museum, ir verwachting gaat het in 7 open voor het publiek, gens De Leeuw wordt het WEEKEINDE lijdragen van: Frank Buurman n Rudolf Kleijn. Stripper Ondanks tonnen subsidie voelt pngerensociëteit Splotsz in Roelofarendsveen zich uitge kleed door de gemeente. Voor- ntter Fret Koek kleedde zich Demonstratief uit bij de ope- hing van de nieuwe sociëteit vorige week; hij werd net geen botloodventer, want er restte nog een opwindende slip. Koek kloot niet uit dat hij, als de ge meente niet met nog meer bij- Itand over de brug komt, ichaars gekleed als een op hol geslagen Chippendale zal gaan kgeren tijden commissieverga deringen. Wethouder Luuc opgeluisterd door artiesten. Grant Forsyth, David Ray en de 'super-populaire' Gor don zijn aangetrokken om de stemming erin te houden. Ve len zien de Leidato namelijk vooral als een 'gezellig sociaal gebeuren'. Daar blijft het echter niet bij, want er wordt ook flink ge kocht op de Leidato. „De Lei dato is een verkoopkrachtige beurs", zegt De Jong. „Daar om hebben we elk jaar weer een aantal landelijke stand houders. Tegelijk met de Lei dato wordt er ook een beurs in Groningen gehouden, maar men kiest toch voor ons. Dat is een mooi schouderklopje". Er worden dit jaar ruim 65.000 bezoekers verwacht. Dat zal voor een groot deel af komen op de 'Miss Rijnland verkiezingen'. „Er hebben zich twintig kandidaten van voor wisseltentoonstellingen over actuele onderwerpen (de ozonlaag bijvoorbeeld) en een informatiecentrum. „Dit cen trum is uniek in Nederland", aldus de Leeuw. „Hier staat een databank met allerlei natuur- gegevens. En in de bibliotheek kan in de toekomst ook ieder een terecht met vragen". In het nieuwbouwgedeelte komen on der andere semi-permanente tentoonstellingen, laboratoria en depots. De gemeente, Mabon en de Rijksgebouwendienst zijn het er overigens over eens dat het Pesthuis niet ten onder mag gaan in de overige nieuwbouw in de omgeving van het station. Er moet een passend ontwerp komen dat past bij de nieuwe bedrijfsruimten van het Bio Sciencepark en het AZL-com- plex. De tuin, eerder was sprake van een grote botanische tuin, moet daaraan bijdragen. Versnippering Aan de bouw van het museum hoge kwaliteit aangemeld om mee te dingen naar de titel Miss Rijnland", zegt de Jong. De kandidaat met 'de leukste persoonlijkheid' krijgt de 'Miss personality'-prijs en 'het aankomend talent' wordt 'Miss toekomst'. „We hebben er nog over gedacht ook een Mister Rijnland-verkiezing te houden", zegt de Jong. „Maar dat doen we toch maar niet ligt een bijzondere overeen komst ten grondslag tussen ge meente, rijk en projectontwik kelaar. Het is voor het eerst dat een museum via zo'n publiek- private samenwerking tot stand komt. Die voorziet erin dat projectontwikkelaar Mabon het museum bouwt en het rijk het vervolgens huurt. De ge- omdat de bezoekers daarop misschien wat raar reageren". Ouderen Overigens zijn alle groepen welkom op de Leidato. Oude ren mogen op vertoon van de 65-pluskaart op doordeweekse middagen gratis naar binnen. Ook aan de kinderen wordt gedacht, want op beide zonda gen is er een kinderuur. Ijsjes, balonnen en schmink-shows moeten ervoor zorgen dat ook zij het naar de zin hebben. Voor paren die op het punt staan in het huwelijksbootje te stappen is er het bruids plein. Daar zijn stands van bruidskleding, trouwauto's, fotografen en zelfs bankza ken. „Misschien dat het bruidsplein de paren die er nog over twijfelen een zetje in de goede richting geeft", aldus de Jong. Het thema van de Leidato is dit jaar 'body-line'. Zo wordt er allerhande fitness-kleding geshowd. Ook worden er fit- door mevrouw de Nobel, die stelde dat Oegstgeest asielzoe kers beter huisvestte dan de ei gen mensen. Kohlbeck had zich als verant woordelijk bestuurder beter moeten beheersen, maar emo tioneel als hij is flapte hij er een verkeerd woord uit en net zo emotioneel begint hij nu met zijn portefeuille te wapperen. De twee partijen zouden er be ter aan doen zich als volwasse nen te gaan gedragen en elkaar een hand te geven. Zij hebben wel betere dingen te doen. De nieuwe wijk Bloemenweide in Zoeterwoude-dorp kan beter Brandnetelweide heten, vindt het WD-raadslid H. van der Kooi. Dit omdat de gemeente zich lelijk zou hebben gebrand ness-demonstraties gehou den. Er zijn verder mode shows, waaronder één van door kinderen zelfgemaakte kleding. Overigens heeft de Leidato dit jaar een ander aanblik dan vo- rigjaar. Er is namelijk gescho ven met de plaatsen van be paalde standhouders. „De oude vertrouwde hoekjes zijn dus een beetje verdwenen", zegt mede-organisator O. Hoenson. Dit en de komst van een aantal nieuwe standhou ders moet voorkomen dat de Leidato een zichzelf herha lend gebeuren wordt. Sleutels neemt aanleunwoningen Haagwijk over LEIDEN Woningbouwver eniging De Sleutels neemt' de 39 aanleunwoningen bij bejaar denhuis Haagwijk aan de Beet- hovenlaan over. Met die over name is ruim anderhalf miljoen gulden gemoeid. De leden van De Sleutels moeten daar echter nog mee instemmen. De woningbouwvereniging heeft al sinds 1 juli het beheer over de onlangs gerenoveerde woningen. Aangrenzend aan het complex bouwt De Sleutels zelf ook nog een nieuw blok van 29 aanleunwoningen. Die wor den binnenkort opgeleverd. De bewoners van de aanleunhui- zen wonen zelfstandig. Ze kun nen wel gebruik maken van een aantal diensten van het bejaar denhuis, maar zijn voor zorg aangewezen op de gewone thuishulp-instellingen. LISSE - De KNVB- en recrea tieteams van de THB-sporthal zullen het komend seizoen hun wedstrijden afwerken in de Arend Den Elzen-oefenhal in Noord wij kerhout en Sporthal Meerzicht in Lisse. De verhui zing is noodzakelijk geworden, omdat de THB-hal vorige week door brand is verwoest. De Arend Den Elzen-hal wordt vooral gebruikt door de voetbal vereniging WSB. Op dinsdag en donderdag is de zaal vrij voor de recreatiecompetitie van THB. Van der Ploeg van de ge dupeerde Lissese zaalvoetbal vereniging: „De mensen in Noord wij kerhout zijn heel wel willend geweest ons op te van gen. Nu al hebben twintig teams toegezegd mee te gaan naar Noordwijkerhout. Met zes anderen moeten we nog contact zoeken". De recreatieteams kunnen op vrijdag ook een keer in maand langskomen in Sporthal Meer zicht in Lisse. De recreatie teams beginnen op 3 september aan hun wedstrijden. Ook de KNVB-teams van THB zijn onderdak. Op maandag tussen half zeven en half negen en op woensdag van tien tot elf uur kunnen zij terecht in Sport hal Meerzicht. Vanaf februari is zelfs de hele woensdagavond beschikbaar. De KNVB-wed- strijden beginnen op acht sep tember. ALLERLEIDS Evensong In de Hooglandse kerk wordt morgenagavond om zeven uur weer een evensong gehouden. Deze is gecomponeerd door diri gent /componist Bert Wassink, één van de weinige Nederlan ders die een evensong heeft ge componeerd. Archeologie Egyptologie, bijbelseJood- s/Palestijnse en algemeen Ca- naanitische archeologie, naast pre-historische archeologie zijn de onderwerpen van avondcur sussen die het Leids instituut voor cultuurstudies zal geven. Informatie: 128502/124545. Vrijwilligers De buurtcentra Dijk 33 en Vro lijke Arke zoeken vrijwilligers om moeilijk lerende tieners te begeleiden bij speciaal voor hen georganiseerde activiteiten. Het gaat daarbij om kook- en dans lessen en een tienersoos. Be langstellenden kunnen infor meren of zich aanmelden bij Dijk 33, Apothekersdijk 33, 071-125736. Matilo Buurthuis Matilo heeft deze week zijn p rog ra mmaboekj t' voor het nieuwe seizoen laten verschijnen. Het boekje biedt een overzicht van activiteiten en cursussen, zoals Russische taal en literatuur, schrijven, het vrouwenkoor, staboomonder- zoek en voetreflexie. Het buurt huis aan de Zaan straat 126 is voor het komend seizoen nog op zoek naar vrijwilligers voor het kinderwerk. Inlichtingen: 071- 412515. net als bij de Tweede Kamer een grote opgaaf voor de archi tect, Leidenaar Fons Verheijen, om het monumentale Pesthuis te integreren met de nieuw bouw. Hij verwacht de komen de tijd nog wel reacties op de plannen. „Er zijn bij nieuw bouw eigenlijk drie groepen mensen. Mensen die het prach tig vinden, die het mee vinden vallen en mensen die het af schuwelijk vinden. Deze groe pen zullen er bij de nieuwbouw van het NNM ook wel zijn". De plannen gaan overigens nog gepaard aan een nog niet opge lost conflict met de directe bu ren van het Pesthuis. Drie ze ventiende eeuwse huizen drei gen het veld te moeten ruimen en met de bewoners is nog geen overeenstemming bereikt. Luchtbrug De plannen voorzien erin dat het nieuwe gedeelte aan de Plesmanlaan wordt via een 'groene' luchtbrug verbonden met het monumentale Pest huis. Dat wordt wordt bestemd Een schets van het nieuwe museum, zoals die drie jaar werd gemaakt. Het Het Pesthuis (A), de luchtbrug (B) en de kantoren en andere bedrijfsruimten (C). Linksonder de Plesmanlaan, haaks hierop de Darwinweg. foto stadswerk meente krijgt in ruil voor het Pesthuis en de grond de huidige zeven versnipperde onderko mens van het museum. Daarbij hoort ook het voormalige Rijks museum voor Geologie en Mi neralogie aan de Hooglandse kerkgracht. Daar komt volgend jaar het Centrum voor Beelden de Kunst. Afscheid R. Kaarls Voorzitter R. Kaarls van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden heeft gisteren na twaalf jaar afscheid genomen. Hij kreeg uit handen van P. de Jong, voorzitter van de landelijke Vereniging van Besturen organisaties van Katholieke Onderwijsinstellingen een bronzen sculptuur. Het beeld stond symbool voor 'verbondenheid, samen werking en communicatie', kenmerken van de scheidend voorzitter Zijn opvolger A. Mulders opende na de overhandiging officieel het schooljaar 1992-1993. Net als de Jong ageerde hij tegen het rege ringsbeleid. Hij pleitte voor eigen verantwoordelijkheden voor de be sturen. ,,De verantwoordelijkheid ligt bij de scholen zelf. We willen autonomie in eigen kring". Mulders sprak zich ook uit voor intercon fessionele samenwerking. foto: tejo ringers •elen reageerde alert door te ;ellen dat de gemeente zich in der geval niet door Splotsz leeft laten uitkleden, hoewel... iplotsz zou wel eens één van de ieest luxueuze jongerencen- van Nederland kunnen De jongerensociëteiten eddle (Oud Ade) en Farm- louse (Oude Wetering) hebben le gemeente Alkemade nauwe- ijks een cent gekost. De zelf werkzaamheid van de tot in de brond verwende Splotszers fieeft. vooral bestaan uit gejam- fner en geklaag bij de gemeente bmdat ze nodig een nieuw ge bouw moesten hebben. Inder daad is er enkele maanden Hink aan het interièur gewerkt Boor de zogenaamde Splotsz- bympathisanten, maar de neren zelf zaten waarschijnlijk hoofdzakelijk met de benen bmhoog toe te kijken en hin derlijke aanwijzingen te geven. Typerend voor de Splotsz- mentaliteit is het feit dat de eplotzers met twee linkerhan den, en dat zijn er kennelijk heel veel, het plafond en de muren mochten schilderen, •ie werden dus, met verach- |ing voor iedere vorm van crea tiviteit, zwart gekalkt, waar- loor het lijkt alsof je in een :wart gat stapt als je de socië teit betreedt. De kleuren wor- len kennelijk voor viaducten m schoolmuren bewaard, ioeveel Splotszers er zijn is liet duidelijk, maar bij de ope- ling waren er opmerkelijk wei- lig. De aanwezige sociëteitseli- deed in ieder weinig moeite Voor de verachtelijke bezoe kers. Het uitdelen van de door feen cateringsbedrijf vervaar digde hapjes werd aan een ou- pere dame overgelaten. Probleem opgelost De El Cid-commissie, die de introductie van eerstejaars aan de Leidse universiteit organiseert, had aan het eind van de introductieweek deze oplossing bedacht voor het probleem van foutgeparkeerde fietsen. Naar het schijnt denkt de gemeente Leiden erover hetzelfde te gaan doen met auto's. foto: wim van noort Anneke Spring in 't Veld (Groen Links) deed ook nog een duit in het zakje door te melden dat ze een jaar geleden nog ongemotiveerde bezwaar schriften tegen Splotsz moest behandelen. Het gaat dan om bezwaarschriften van bedrij ven die vandalisme vrezen als gevolg van de komst van de so ciëteit. Het gaat inderdaad wel wat ver om Splotszers daar bij voorbaat van te beschuldigen, maar ongemotiveerd waren die bezwaren dus niet. Het illuste re PPR-raadslid Henk van Tol, de voorganger van Anneke, zou zo'n ondoordachte opmer king waarschijnlijk nooit heb ben gemaakt. Hij zou eerder uit solidariteit hebben meege- stript, en toepasselijk Goethe of Heine hebben geciteerd. Overrulen 'Regionale samenwerking' is hèt devies voor de jaren negen tig voor de gemeente Leiden. Zoals 'annexeren van randge meenten' dat was in de jaren zestig. De pogingen een einde te maken aan het zelfstandig bestaan van Leiderdorp en Oegstgeest hebben nog jaren later de verhoudingen vertroe beld. Bij menige toenadering van de randgemeenten door Leiden, al ging het maar om heel beperkte samenwerkin gen, stak het annexatiespook de kop op en ging het feest niet door. Tegenwoordig gaat het anders. Rijk en provincie drin gen aan op samenwerking en dreigen die dwingend op te leg gen als de gemeenten er zelf niet uitkomen. En dus zitten de bestuurders met frisse te genzin aan tafel en verschijnen met de regelmaat van de klok, weliswaar wat later en moeiza mer dan elders, gezamenlijke nota's en andere aanzetten tot beleid. Maar wie nog niet wist waar het echt om ging, werd deze week uit de droom geholpen door het Leidse PvdA-raadslid en oudpwethouder van finan ciën Paul Bordewijk. Bij een discussie over het wel of niet bouwen van een flat aan de Leidse Kooilaan gebruikte hij de regionale samenwerking als ongelukkig gekozen voorbeeld. De bewoners van de Kooilaan zijn tegen de bouw van het elf verdiepingen tellende complex dat in hun ogen een gedrocht is. Ondanks hun afwijzing gaat de bouw waarschijnlijk door. De buurtbewoners hebben dan ook het gevoel dat hun in spraak een wassen neus is ge weest. Bordewijk kon het niet nalaten op te merken dat er in een stad nu eenmaal belangen zijn die de wijken overstijgen. In zo'n geval moet de gemeente dan de knoop doorhakken en inspraak of niet, dan kan dat weieens vervelend uitpakken. „Het is net zoiets als regionale samen werking. Als Leiderdorp of Oegstgeest zich alleen maar richten op hun eigen directe belang, dan moet dat overruled kunnen worden". Voor de randgemeenten mag het annexatiespook dan zijn verdwenen. Achter de horizon doemt nu de demon op die sa menwerking heet. Afgaande op de uitspraak van. Bordewijk is het niet alleen koudwatervrees waardoor het daarmee niet zo geweldig wil lukken. Fascist Het bezigen van de term „fas cist" of „fascistoïde" in de na bijheid van de onstuimige Lei- derdorpse Riet Dekkers is wet houder Ton Kohlbeck van gisteren dan toch duur komen te staan. Hij werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden door de Haagse po litierechter. Als hij de zaak had geschikt was de wethouder 50 gulden goedkoper uitgeweest. Als de rechter de eis van Riet Dekkers had toegewezen, een smarte- geld van 1500 gulden, had hij echter heel wat dieper in de buidel moeten tasten. Maar dat kan nog steeds, want hij gaat in hoger beroep. Kohlbeck kan ook moeilijk an ders, want hij is driftig met zijn portefeuille gaan zwaaien en kondigde van tevoren al aan te zullen aftreden als hij zou wor den veroordeeld. De hele zaak begint steeds meer op een goedkope operette te lijken. Riet Dekkers drong een jaar geleden met mevrouw De Nobel onuitgenodigd de ka mer van de wethouder binnen om het te hebben over de huis vesting van de dochter van De Nobel. Kohlbeck was als amb tenaar van de burgerlijke stand druk doende met de voorbereidingen voor een hu welijk en werd daarin verve lend gestoord. De uitlatingen over fascisme werden uitgelokt Brandnetelweide aan de grondovereenkomst met bouwer Noorlander. De gemeente heeft niets te vertel len en moet lijdelijk toezien dat Noorlander kippenhokken bouwt in plaats van ruim be meten huizen. Vindt Van der Kooij. Dit nu lijkt wat overdreven. Een breedte van ruimte vijf meter is naar hedendaagse normen niet echt ruim beme ten, maar nog niet zo lang gele den geneerden aannemers zich er niet voor om hele wijken met smallere woningen vol te bou wen. En de mensen wonen daar heel gelukkig met hun smalle tuintjes. Geluk koop je niet per strekkende meter. Van der Kooi gaat echter ver der. Hij heeft ook geconsta teerd dat in de tochtige kippen hokken, die Noorlander als ri ante doorzonwoningen gaat aansmeren aan nietsvermoe dende Zoeterwoudenaren, een vaste trap naar zolder ont breekt. De nieuwe bewoners ontdekken dus straks, als de wurgende spaarhypotheek in kannen en kruiken is, dat er op de eerste etage geen duidelijke mogelijkheid bestaat om op zolder te komen. Wat een te leurstelling als blijkt dat daar voor een knullige schaartrap uit een onvindbaar zolderluik moet worden getrokken. Ook dit nu gaat wel wat ver. Misschien zijn sommige men sen wel heel blij met de extra ruimte op de eerste verdieping door het ontbreken van een vaste trap. En wie toch een trap wel kan er alsnog een la ten aanbrengen. Met het aan snijden van dit soort luxe-pro blemen profileert de WD zich wel heel erg in Zoeterwoude. *Bogers draai-/kiepramen met vi|f doordachte F kiepstanden en mbraakveilige hang en sluitwerk In ^onderhoudsvrije kunststof voor een lange levensduur' lEn friet extra stevige Lkdmperprofielen die samen r met dubbelglas voor een optimale isolatie zorgen Wal ^óok bi| onze kwaliteit hoort is perfecte service en een ^vakkundige montage door uitsluitend eigen medewerkers Als """betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past. stuur dan nu voor informatie de bon in Of bel even Showrooms in Beuningen Zilverwerf 19.08897-77277 Den Haag. Noordeinde 142-144 070-3600816 Nijmegen Ziekeistraat 87. 080-241144 Alle showrooms zijn ook op zaterdag geopend! la. over de kwaliteit, isolatii Bogers kozijnen wil ik meer w Dam is uw woning beter af inbraakveiligheid en afwerking van Postcode/plaats1 Telefoon Opsturen in een open enveloppe zonder postzegel aa Bogers. antwoordnummer 2152. 6500 WC Nijmegen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9