)e bekering van an Pronk Een saaie maar belangrijke enquête itostock' en 'Münster' oogst van hetze tegen asielverlening OPINIE 4ócSotw<mt Al7 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 4 IN 'T HOUT een principieel verschil n de moord op een baby in lyt en de moord op een in Bosnië? Voor minister •ronk kennelijk wel. Hoe is nders te verklaren dat de rlandse bewindsman in sterk gekant was tegen ïilitaire interventie van de ïigde Naties in Kuwayt, jl hij nu vurige pleidooien t voor een dergelijke in- >in Bosnië. d op Kuwaytse baby's? Ja- I Toen de soldaten van am Husayn op hun stroop- en in de ziekenhuizen van liestaatje belandden, ont- >n zij daar de modernste luses. Aangezien die din- j jer stuk vele duizenden l ns kostten en vrij gemak- mee te nemen waren, be- en de ogen van de Iraakse u liren begerig te glinsteren. ,er in de couveuses heel 1 ke of zieke pasgeboren lingen lagen, maakte hun j lit. Die kieperden ze er ge uit en lieten ze achter om rven. I in vraaggesprek met het c ad Trouw werd Pronk op iort tegenstrijdigheden in etoog gewezen. Waarom is ineens wèl voor militair ald? De minister: „Het ver- II met Irak is dat er continu de Joegoslaven is gespro- 1 jm oplossingen te vinden, dan een jaar lang. Je moet tellen dat we (door de Joe- aven) net zoveel keer voor 1 k gehouden zijn. Hoeveel nstilstanden hebben we 5 ;ehad? En dan komt er nu t >ij: puur racistisch geweld ote schaal. Dat kun je niet kant laten gaan. Nu die riaanse politiek duidelijk Det er wel militair ingegre- rorden". 'ronk is dus verschrikke- oos op de Servische macht- er Milosevic en wil hem gen tot een beter gedrag, dig met militair geweld. jpelijk, want de Beul van ado is inderdaad niet vat- voor enigerlei politieke of imische druk en 'moet' net hardere middelen wor- angepakt. 1 hoe zat het dan met Sad- Husayn? Was er enige re- lom aan te nemen dat de 3 van Bagdad wel zou zwich- roor alleen maar politieke ^onomische sancties? Nee, lurlijk. Zonder operatie ert Storm' zou Saddam >yn zijn troepen nog altijd tfiwayt hebben, met alle fa- jjevolgen van dien voor de Iking van het mini-staatje, j's èn volwassenen. ïanipuleerd Pronk had nog meer ar- inten, zegt hij, om zich te Itten tegen de Golfoorlog het Nederlandse aandeel „Het spreken van de [heidsraad, het spreken ie Verenigde Naties werd Ie kwestie-Kuwayt) naar indruk te zeer getoonzet leen paar landen". Pronk it zelfs dat de VN in 1990 anipuleerd werd' door een Jan Pronk. I FOTO: DIJKSTRA paar grote mogendheden. „Die indruk heb ik in de kwestie-Joe- goslavië niet. Het idee dat wat er nu in Joegoslavië gebeurt ab soluut niet getolereerd kan worden, leeft zeer sterk". Met andere woorden: Pronk vindt dat de oorlog tegen Irak het gevolg was van handig ma noeuvreren door de Verenigde Staten, die daarbij werden ge holpen door Groot-Brittannië en Rusland. Nou en? Het zijn toch altijd maar een paar leden die het initiatief nemen voor een resolutie van de Veilig heidsraad. En waren het niet mensen zoals Pronk die zich er in het verleden altijd over be klaagden dat de Veiligheids raad niets kon doen, door de verdeeldheid tussen de VS en de Sovjet-Unie? Dan is het een beetje raar om 'foei!' te gaan roepen wanneer die verdeeldheid in de V-raad er ineens niet meer is en er dus wel tegen een agressor (Sad dam Husayn) opgetreden kan worden. En mijns inziens is het nog raarder dat Pronk met be trekking tot Joegoslavië zo jui chend doet over de Verenigde Naties. Want wat heeft die mooie unanimiteit in de VN voor gevolgen voor meneer Mi losevic? Geen. De Servische dic tator kan gewoon doorgaan met het vermoorden van Bosniërs, volwassenen en baby's. En wat te denken van het feit dat Pronk in de kwestie-Soma- lia opeens weer felle kritiek heeft op de Verenigde Naties?' Openlijk heeft hij gezegd dat de VN dit land hebben 'laten stik ken'. Zou het anders gegaan zijn als de Veiligheidsraad re presentatiever was geweest? Zou een permanent lidmaat schap van India en Japan, waar Pronk voor pleit, echt geleid hebben tot een militaire inter ventie in Somalia? Je moet wel heel naïef zijn om dat te gelo- Andere reden Aangezien ik geloof dat Pronk allesbehalve naïef is, moet hij andere redenen hebben om zich nog steeds tegen de Golfoorlog te keren en tegelijk vóór een ge wapend optreden in Joegoslavië en Somalia te pleiten. Wat zou den die redenen kunnen zijn? Ik denk dat Pronk het gewoon te moeilijk vindt om toe te ge ven dat zelfs hij iets verkeerd heeft kunnen zien. Sihds hij in 1989 weer minister van ontwikkelingssamenwer king is, schijnt hij binnenska mers weieens erkend te hebben dat al die door hem in de 'Uyli- aanse' jaren zeventig zo gepre zen en financieel gesteunde linkse regimes (Vietnam, Cuba, Mozambique etc.) niet alleen maar goede daden hebben ge pleegd. Maar ik kan me niet herinneren dat hij ooit openlijk de staf heeft gebroken over Ho Tsji Minh, Fidel Castro en Sa- mora Machel. Evenmin heb ik tot nog toe een kwaad woord van hem gehoord over de president van Namibia, die zich op staatskosten een vliegtuig van zeventig miljoen gulden aanschaft en tegelijk de brutaliteit heeft het Westen om voedsel te vragen voor zijn hon gerende onderdanen. Zou die stilzwijgendheid van Pronk iets te maken hebben met het feit dat president Sam Nujomo, de voormalig leider van de Swapo, de beweging die streed tegen het verafschuwde apartheidsre gime in Zuid-Afrika, een vriendje is van de minister? Zo ja, dan is dat nog een reden om te concluderen dat Pronk niet groot genoeg is om ongelijk te bekennen. Dat hij het niet op kan brengen om hardop te zeg gen dat bij nader inzien de oor log tegen Saddam Husayn wel degelijk gerechtvaardigd en noodzakelijk was. En dat het dus waarschijnlijk ook niet he lemaal zo geweest is als de lin ker vleugel van de PvdA in 1990 en 1991 veronderstelde: dat de Amerikanen alleen maar oorlog wilden voeren tegen Irak om te voorkomen dat de oliebronnen van Kuwayt en vooral van Sau- di-Arabië in verkeerde handen zouden vallen. Jammer Dat gebrek aan ruiterlijkheid bij Pronk waardoor er van een echte bekering geen sprake is vind ik jammer, heel jam mer. Omdat het zijn huidige zaak, die ik zeer ondersteun, schade toebrengt. Natuurlijk moet er desnoods met militair geweld een einde gemaakt wor den aan het weerzinwekkend- schofterige optreden van de Serviërs in Bosnië en natuurlijk moet onze minister van defen sie zo snel mogelijk in staat ge steld worden een luchtmobiele brigade op de been te brengen, zodat wij ook zelf iets zouden kunnen uitrichten tegen me neer Milosevic. Maar wat helpt het als Pronk daarvoor pleit? Wie zal hem ge loven? De vorige keer zag hij het toch ook verkeerd. Het eni ge wat de PvdA-minister zeker heeft gesteld is vreugde bij het CDA. De christen-democraten zien nu hun kans schoon om de in hun ogen al te grote bezuini gingsdrift van de PvdA op De fensie af te remmen. „Het is heel boeiend dat met name collega Pronk, op de eer ste plaats verantwoordelijk voor Ontwikkelingssamenwer king, vanuit de PvdA zegt: De fensie is een belangrijk departe ment. Politiek vind ik dat een belangrijk signaal", zei premier Lubbers donderdag na afloop van het kabinetsberaad. (De auteur is chef van onze par lementaire redactie). met inzet van m'n eiqen leven wist ik je uit zijn klauwen te houden.... watje allemaal al niet over je heen moet laten Komen voor die vier gulden netto in de maand erbij.... Parlementaire enquête geen tv-thriller, maar begin omslag Een parlementaire enquête naar het toezicht en de uitvoe ring van Sociale Zekerheid wordt geen onderhoudend tele visiedrama. Ook al constateert de commissie in haar eindrap port straks dat er met miljar den is gesmeten, dat er honder den regeltjes zijn gemaakt die nooit werden gecontroleerd en dat duizenden mensen ten on rechte in de wao zijn gekomen, toch zal bij gebrek aan één zon debok de spanning ontbreken. De sociale zekerheid in Neder land kon echter wel eens volle dig op de schop gaan, zodat de 'saaiheid gelijk opgaat met de belangrijkheid ervan. Wie zich de RSV-enquête herin nert met twistgesprekken tus sen PvdA-kamerlid Marcel van Dam en RSV-topman De Vries over zijn dubbele declaraties zal zich straks moeten inleven in een schier onontwarbaar web van instanties waarvan bijna niemand heeft gehoord. Prach tige monologen bij de ABP-af- faire van oud-minister Gruij- ters van Volkshuisvesting zul len node gemist worden al wa ren ze even geestig als onbegrij pelijk. Straks komen wèl de sterke staaltjes naar boven van men sen die een uitkering bemach tigden vanwege rugklachten, maar bijvoorbeeld toch nog plaatselijk kampioen gewicht heffen konden worden. Of de beruchte buurman die in de wao overspannen werd van het zwartwerken. De hamvraag zal echter niet zijn wie die uitke ring ten onrechte heeft gekre gen, maar de centrale vraag zal zijn wie direct verantwoordelijk is voor de ongerechtvaardigde toekenning. Immense bedragen Het gaat bij de sociale zeker heid om immense bedragen. Tientallen miljarden guldens worden uitgekeerd aan arbeids ongeschiktheidsuitkeringen (aaw, wao), ziekteregelingen (ziekte- en toeslagenwet) en de werkloosheidswet (ww). Samen jaarlijks goed voor zo'n zestig miljard gulden. Volgens een re cent onderzoek van de Algeme ne Rekenkamer zijn veel van die uitgaven in de afgelopen ja ren gedaan zonder een goed toe zicht. De uitvoeringskosten, met name administratiekosten, namen ongebreideld toe tot bij na drie miljard gulden per jaar en bovendien rezen sterke ver moedens dat men véél te ge makkelijk uitkeerde. Lag het aan de gebrekkige keuring, de te vrijgevige bedrijfsvereniging of de enorm ingewikkelde wet geving die maandelijks veran derde? De parlementaire-en- quêtecommissie zal het alle maal in het openbaar en onder ede aan het licht moeten bren gen. Het toezicht op de uitvoering van de sociale zekerheid valt uiteindelijk onder de verant woordelijkheid van de staatsse cretaris van Sociale Zekerheid. Maar zij heeft die taak gedele geerd aan de Sociale Verzeke ringsraad (SVR), vermoedelijk een naam die straks het meest genoemd zal worden. Want die SVR bestond tot voor kort uit kroonleden, werkgeversleden en werknemersvertegenwoor digers. En zij zullen nog vaak onder vuur genomen worden. Die werkgevers en werknemers moeten namelijk een dubbelrol spelen. Zij zijn niet alleen con troleur maar tevens uitvoerder van verschillende sociale verze keringen doordat zij samen het bestuur vormen van de bedrijfs vereniging en die keert uit. Ze zijn dus controleur van zichzelf. Zo kon tot voor kort de wao als alternatieve afvloeiingsrege ling gebruikt worden als ont slag niet mogelijk bleek. Over bodige werknemers op gevor derde leeftijd werden vriende lijk gevraagd zich te laten af keuren en medewerkers die in onmin leefden met de chef ble ven 'ziek' thuis om tenslotte au tomatisch in de wao te komen. Ze werden onvoldoende me disch begeleid en zijn evenmin genoeg aangemoedigd werk te vinden, zo veronderstelt nu de Tweede Kamer. Zondebokken Dat heeft er toe geleid dat er nu 793.000 volledige arbeidsonge schiktheidsuitkeringen worden verstrekt waarvoor jaarlijks ruim 23,4 miljard wordt uitge keerd. Pas sinds het laatste kwartaal lijkt de toename te zijn gestopt. Datzelfde geldt voor de ziektewet. Daar is het vooral het organisatorische probleem. Jaarlijks melden werknemers zich 6,2 miljoen keer ziek en gemiddeld krijgen ruim 300.000 mensen een ziek tewetuitkering. De administra tieve verwerking met inachtne ming van onvoorstelbaar veel regelingen en wetswijzigingen biedt weliswaar duizenden mensen werk, maar het is een van de weinige vormen van werkgelegenheid waarvoor de overheid niet warmloopt. Het onderzoek is niet in de eer ste plaats bedoeld om een zon debok aan te wijzen. Daar zijn er waarschijnlijk te veel van om als zodanig nog op te vallen. Ongetwijfeld komen oud-be windslieden met bekentenissen over hun gebrek aan inzicht in de materie, de directeuren van administratiekantoren bren gen vast staaltjes van Haagse regelzucht in de vorm van ber gen circulaires en wetswijzi ging. Als je bepaalde consignes van de overheid maar lang ge noeg liet liggen, dan werd de stapel vanzelf minder, omdat men de opdracht weer introk. Uiteindelijk gaat het priemen de vingertje van de enquête commissie naar de Tweede Ka mer zelf, die veel dingen be dacht, maar zich niet afvroeg of de ideeën uitvoerbaar bleven. Koppen rollen niet De commissie zal oplossingen moeten aangeven. Op het mo ment wordt gedacht aan een onafhankelijk toezicht. Staats secretaris Ter Veld van sociale zaken heeft al voorgesteld de werkgevers en werknemers vol ledig buiten het toezicht te hou den. Op het CDA na is de Twee de Kamer daar voorstander van. De christen-democraten menen als enigen dat werkne mersverzekeringen een taak van de sociale partners is die dan ook tevens verantwoorde lijk zijn voor de uitvoering. De oppositiepartijen willen echter het toezicht volledig privatise ren, maar daar is voorlopig ook de PvdA niet voor te porren. Tevens wordt gewerkt aan een volledige fusie van het admini stratiekantoor (GAK) en de keuringsinstantie (GMD). Dat kost vele arbeidsplaatsen, maar tevens veel dubbele administra ties. Die samenwerking kan zich ook uitstrekken naar de ar beidsvoorziening, waarbij een niet volledig afgekeurde werk nemer in een terugkeer-pro- gramma wordt opgenomen. Bo vendien zal de commissie advi seren hoe in het woud van rege lingen gesneden kan worden. Het enige wat eigenlijk niet zal gebeuren is dat er koppen zul len rollen, zoals bij RSV-enquê te en de paspoortenaffaire. Er zullen hooguit reputaties sneu velen. In ieder geval zal het de politieke cultuuromslag ten aanzien van de sociale zeker heid vorm moeten geven en misschien aanbevelingen doen voor een heel nieuw stelsel van sociale zekerheid. (Hildébrand Bijleveld is parle mentair redacteur van onze krant). LKER M. HUGEL weerzinwekkend spekta- n Bonn nam vorig week- e SPD Sociaal Democrati- Partij) on verantwoorde maar daardoor des te [J iheiliger, afstand van het rdwettelijke individuele op asiel (artikel 16 van de »e grondwet: 'politiek ver- genieten recht op Rostock viert dagen- jl het racisme, ondersteund .,op sensatiebeluste meelo- a hoogtij. En vorige week jkte het gemeentebestuur jMünster in een handom- 1 zonder blikken of blozen jldnd aan het kerkasiel voor Jle gezinnen van de Roma- jners. Met een anticiperen- plgzaamheid die veel weg i van een nieuwe gevoel- leid. Ifrom een koppeling tussen ijebeurtenissen in Rostock 'jünster? Zijn het misschien lllouter toevallige inciden tie door politici en werkers )èt veld tot een soort natio- u catastrofe opgeklopt wor- i Helaas niet. Het is de l van wat al in het begin lie jaren tachtig is gezaaid. Ijds voerde de toenmalige tfFDP-regering in Bonn al netze tegen asielverlening, lurlijk liggen de oorzaken In Rostock viert dagenlang het racisme, ondersteund door hoogtij. die een voedingsboden vormen voor racisme, dieper. Bij racis me spelen vele factoren een rol. Maar juist ten aanzien van bui tenlandse vluchtelingen heeft zich in de afgelopen twaalf jaar een afbraak van de rechtszeker heid voltrokken en wel op een manier die zijn weerga niet kent. Ik herinner aan de op vanghuizen, het verbod om werk te zoeken en schooloplei dingen te volgen en het verbod om buiten een bepaald gebied te komen. Later kwam daar een visumplicht, ook voor kinderen, bij. Dit alles werd en wordt ver gezeld van steeds nieuwe pogin gen om vluchtelingen te belas teren. Vrijwel niemand in Duitsland houdt het voor noodzakelijk, laat staan gewenst, vluchtelin gen te vragen naar de reden van hun vlucht. Toen Iraanse vluchtelingen probeerden in Duitsland asiel te krijgen, wer den ze geweigerd. Ze waren im mers via Turkije gekomen. Ze hadden ook daar kunnen blij ven. Geen recht Kurdische vluchtelingen uit Turkije wordt voorgehouden dat ze in eigen land een oplos sing hadden moeten zoeken. Tamils uit Sri Lanka wordt het recht op verdediging van hun grondgebied voorgehouden. Maar met welke middelen de Tamils dat dan moeten doen, wordt er niet bijgezegd. De burgerslachtoffers van de oor logen in Eritrea en Somalia wordt asielrecht geweigerd met de opmerking dat een (burger oorlog geen reden voor een 'in dividuele' asielverlening- is. Verkrachte vluchtelingenvrou wen krijgen net zo min asiel als mensen die op grond van hun seksuele geaardheid vervolgd worden. Reden: het asielrecht is geen bescherming tegen cri minele en/of sadistische uit spattingen. En dan worden ook nog de wetten uit het land van herkomst in de gaten gehou den, hoe mensonterend die soms ook zijn. Foltering zonder meer geeft nog geen recht op asiel. Tenzij het slachtoffer kan aantonen dat hij uit politieke overwegingen de martelingen onderging. Ei) tenslotte: wat een vluchteling ook heeft mee gemaakt, erkenning op asiel recht krijgt hij alleen wanneer zijn lijden duidelijk boven dat gene ligt, wat de bevolking in het algemeen al te verduren heeft. Waarom deze opsomming? Al deze vluchtelingen worden in Duitsland niet erkend als asiel zoekers. En een laatste voor beeld: de zigeuners uit het voor malige Joegoslavië en uit Roe menië. Zij worden sinds eeuwen vervolgd; geen land wil ze heb ben. Onder de nazi-terreur zijn honderdduizenden van hen ge dood of gedwongen gesterili seerd. Nooit is het tot een 'Wie- dergutmachung' gekomen. In Joegoslavië en Roemenië wor den ze eveneens gediscrimi neerd en als vuil behandeld. In hun asielprocedures hebben ze geen schijn van kans. Op een verblijfstitel op humanitaire gronden hoeven ze niet te reke nen. Wanneer kerken dan met een beroep op humaniteit en naastenliefde kerkasiel bieden, grijpen bestuurders en de poli tiek onverbiddelijk in. Anders dreigt anarchie! Moed om voor een overtuiging uit te komen en burgerlijke ongehoorzaamheid is ook alleen te billijken als die zich keert tegen een dictatuur. Een democratie als de Bondsre publiek maakt geen fouten. Stemmingmakerij Deze vluchtelingen, door wet en rechtspraak van het asiel recht uitgesloten, zijn al jaren inzet van stemmingmakerij on der de bevolking. Het zijn 'klap lopers', 'potverteerders', 'ze ko men in grote massa's op de vleespotten af en zijn 'lui die misbruik maken van het asiel recht'. Er was een duidelijk sig naal nodig geweest om aan deze stemmingmakerij een halt toe te roepen. Maar nee, er gebeur de het omgekeerde: de asielzoe ker kwam in een vicieuze cirkel terecht. De oorzaken om te vluchten zijn niet afgenomen, maar door economische en poli tieke ontwikkelingen eerder toegenomen. Migratie naar on der meer de Bondsrepubliek is er het gevolg van. Anderzijds zijn de sociale spanningen bij de economisch zwakkeren, vooral in de nieuwe Duitse deelstaten (de voormalige DDR), door het niet aanpakken van de schrij nende woningnood toegeno men. Daarom zou de oplossing volgens de politici moeten lig gen in het verder buitensluiten van de vluchtelingen en ze van elk recht beroven. Of in het bui ten werking stellen van grond wettelijke asielrecht, als het aan de SPD ligt en zoals reeds lang de CDU/CSU/FDP-coalitie betoogt in koor met de Republi- kaner, Nationaaldemocraten en andere rechtsextremistische partijen. Verbazingwekkend is alleen, dat de verkiezingsparolen van deze rechtsextremistische par tijen uit de jaren tachtig letter lijk overeenstemmen met de huidige uitlatingen van CDU, CSU, FDP en helaas sinds kort ook van de SPD inzake het asielrecht. De krokodilletranen van de grote anti-aSielrechtcoa- litie van SPD tot rechtsextre- men, die reeds bij de brutale aanslagen in Hünxe en Hoyers- werda werden vergoten, kun nen niet uitwissen dat de syste matische belastering en rechts- beroving vluchtelingen en bui tenlanders opnieuw tot weerlo ze offers heeft gemaakt. Daar voor klaag ik de politici en de media, die hun uitspraken zon der enig tegenwicht weergeven,, aan. Vanwege de verachting van mensen en het op de koop toe nemen van brute terreur. Goede nacht, Duitsland. (De auteur werkt sinds veertien jaar met vluchtelingen in Mün ster. Aan de Hogeschool Mün ster doceert hij over racisme, vluchten en migratie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7