Vijfsterrenhotels: mooi, mooier mooist Succes van Euro Disney ver te zoeken Caidae Commit Japan pompt miljarden in economie ECONOMIE Gedeeltelijk herstel voor Pierson WEEKOVERZICHT Politieke spelletjes rond de dollarkoers NIO verstrekte minder geld GELD GOED TOKYO De regering van Japan is gis teren akkoord gegaan met een stimule ringsplan voor de kwakkelende econo mie van het land ter waarde van 139 miljard gulden. Het betreft het meest omvangrijke pakket steunmaatregelen in de Japanse geschiedenis. Het bruto nationaal produkt (bnp) moet door de maatregelen in de komende twaalf maanden met 2,3 a 2,4 procent groeien. De maatregelen behelzen onder meer 112 miljard extra overheidsbestedingen en leningen ter waarde van 12 miljard voor investeringen in kapitaalgoederen en 20 miljard voor steun aan kleine en middelgrote bedrijven. Tevens maakte de regering plannen be kend om een einde te maken aan de ma laise op de Japanse effectenbeurs. Zo zal de overheid extra geld steken in aande len. Een speciaal op te richten beleg gingsfonds gaat 37 miljard investeren. Ook mogen beleggingsinstellingen meer geld steken in aandelen en wordt de be perking van een minimum aantal te ver werven aandelen per transactie ver ruimd. Emissies van staatsbelangen in beursgenoteerde ondernemingen wor den voorlopig uitgesteld. Volgens een Japanse regeringsfunctio naris zal de centrale bank het disconto maandag verlagen van 3,25 tot 2,75 pro cent. De effectenbeurs van Tokyo rea geerde op de aankondiging met een stij ging van 4,2 procent van de Nikkei-in dex. Ook de koers van de yen ging door de plannen omhoog. Nissan krimpt in wegens verliezen TOKYO Autofabrikant Nissan krimpt in de komende drie jaar zijn personeelsbestand met 4000 inkrim pen. Aanleiding is het slechte be drijfsresultaat. Gisteren maakte Nis san bekend in het lopende boekjaar een verlies van 254 miljoen gulden te verwachten, in plaats van een eerder voorspelde winst van 508 miljoen gulden. Nissan is de een na grootste autofabrikant van Japan. Het groot ste bedrijf, Toyota Motor Corp., maakte eerder deze week ook een for se winstdaling bekend. Volgens Nis san was de tegenslag in de verkoop van Nissan-auto's in binnen- en bui tenland „erger dan verwacht". Winst Aegon flink gestegen ZATERDAG 29 AUGUSTUS 19! DEN HAAG Verzekeraar Aegon heeft in de eerste helft van dit jaar 463 miljoen gulden winst gemaakt, 46 miljoen meer dan in de eerste helft van 1991. De omzet steeg met 14,7 procent van 6999 miljoen naar 8028 miljoen gulden. Aegon keert op 11 september een on veranderd interimdividend uit van 1,10 in contanten. On danks de moeilijke situatie in veel verzekeringsmarkten, vooral in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, was de winstontwikkeling volgens Ae gon zeer bevredigend. Gegroeid vermogen AH Klantenfonds ZAANDAM Het vermogen van het AH Vaste Klanten Fonds is sedert de introductie op 17 februari aangegroeid van 50 miljoen tot ruim 58 miljoen eind juni, terwijl het aantal uitgegeven „units" steeg van 962.000 tot ruim één miljoen. Klanten van Albert Heijn kunnen tegen inleve ring van drie volle zegelboek jes telkens een unit in het fonds verkrijgen. Van het fondsvermogen was eind juni bijna 49 procent in aandelen Ahold, de moedermaatschap pij van Albert Heijn, belegd en de rest in leningen aan Ahold. AMSTERDAM Na de terugval van het resultaat in het tweede halfjaar van 1991 heeft het eerste halfjaar van 1992 Pierson (onderdeel van ABN AMRO) een gedeeltelijk herstel gebracht. De nettowinst kwam op 30,4 miljoen. De geboekte nettowinst is 49,8 procent hoger dan in de tweede helft van vorig jaar, maar de winst blijft daarmee 24,1 procent achter bij de 40 miljoen van de eerste helft van vorig jaar. Het voortdurende onzekere beursklimaat en de grote invloed* die dit heeft op de baten van een gespecialiseerde bank als Pierson, maken het volgens het be stuur niet waarschijnlijk dat de in 1991 behaalde winst (ruim 60 miljoen) dit jaar zal kunnen worden geëvenaard. De totale baten van Pierson lagei eerste helft 0,4 procent lager. Hf de resultante van een daling v rentebaten en een geringe stijgii de provisiebaten. De groei van de siebaten werd geheel bereikt in h tenlandse bedrijf. Vooral in het Oosten was de groei van het zake me zeer bevredigend. De baten effectenhandel hadden zowel in land als bij de deelneming in Par steeds te lijden van de lage beurst f ten en de voortdurende druk op rieven. Gecombineerd met een emissievolume leidde dit ertoe resultaten in het binnenlandse i onder druk bleven staan, zij het ten opzichte van de tweede hel 1991 een verbetering optrad. AMSTERDAM - Met de opening van het Amstel Ho tel in september telt Amster dam vijftien vijfsterrenho tels. Voor de zakenman of meer dan bemiddelde toerist betekent dat luxe slapen. Maar of de hoteliers er sla pend rijk van worden is nog maar De verbouwing van het Amstel Hotel kostte zeventig miljoen gulden. Negentien maanden lang heeft het hotel koninklijke gasten, captains of industry, wereldsterren en anderen uit de jet set moeten weigeren, 'goed' voor een inkomstenderving van zo'n dertig miljoen gulden. De investering was nodig om het hotel voor Nederlandse begrip pen naar eenzame hoogte te til len en zo tot de Europese top te laten behoren. H. Strobl, alge meen directeur, spreekt bijna liefkozend over zijn 'elegante De gast die tussen de 700 en 4000 gulden voor een kamer of suite over heeft wordt in ieder geval stevig in de watten gelegd. De Royal Suite staat voor een volledig appartement met loun ge, eetkamer voor twaalf perso nen, keuken, entree, twee toi letten en twee aparte slaapka mers met elk een eigen bad. De enorme douchekop in de mar meren badkamer schijnt op zichzelf al een ervaring te zijn. Uiteraard zijn televisie (met Ja pans kanaal), video, telefoons, fax en geluidsinstallatie aanwe zig, inclusief de favoriete CD's van de bewoner. En dat geldt ook voor de kranten, beursbe richten en Reuters' real time writersservice. Een privé butler pakt niet alleen de koffers uit, maar verwent de gast ook iedere middag om vier uur met een high tea. En voor een ritje door Amsterdam staan een Rolls Royce, een 'stretched' limousi ne of een Mercedes 300 SEL in clusief chauffeur klaar. Gastvriendelijk Het voormalige stadhuis van Amsterdam heeft ook zo'n mil joenen verslindende opknap beurt achter de rug. Na een in vestering van honderd miljoen gulden is het omgetoverd in het gloednieuwe hotel The Grand. Voor prijzen tussen de 500 en 2000 gulden slaapt de bezoeker in een historisch gebouw met hoofdletters, want het is niet al leen stadhuis geweest, maar ook Naast dure auto's en een zwembad in een stijlvolle ruimte, staat een ultramodern fitness-centrum ter beschikking van de 'vijfsterren'-gasten. - FOTO: BRAND OVEREEM het gebouw waar de Admirali teit heeft gezeteld. En in een nog verder verleden was de loca tie achtereenvolgens in gebruik als adellijke herberg en kloos ter. „Het gebouw ligt in hartje Amsterdam, maar als je de bin nenplaats oploopt, waan je je op de Veluwe. Zo stil is het", ver telt woordvoerder I. Bieszke trots. Mooi, mooier mooist. Voor de gast die echt niet meer weet te kiezen uit vijftien vijfsterrenho tels een kleine rondgang. „De locatie: het Leidseplein in Am sterdam. Moet ik nog meer zeg gen?", vraagt adjunct-directeur R. Sporrel van het Golden Tulip Barbizon Centre. Hij maakt zich ook erg sterk voor de „gast- vriendelijkheid" van zijn 'gou den tulp', waaronder hij vrien delijk personeel en een vriende lijke inrichting verstaat. „Het is niet voor niets dat er mensen zijn die voor de tweehonderdste keer hun voetstappen op onze loper neerzetten". Het Garden Hotel is het klein ste vijfsterrenhotel in Amster dam en daarom is de persoonlij ke service naar de gasten toe ge makkelijk. „We kennen onze gasten bij de naam, we herken nen ze als ze opnieuw komen", legt sales-marketingmanager K. Ekker uit. Het restaurant De Kersentuin met Michelinster wordt ook als pluspunt ge noemd. Echte kunst De vierentwintig grachtenpan den uit de zeventiende en acht tiende eeuw en daartussenin prachtige tuinen, dat is waar Pulitzer mee pronkt. Bijzonder is ook een eigen Art Gallery met wisselende exposities. De eigen art-director heeft al veel kunst aankopen gedaan, zodat er op elke kamer 'echte kunst uit de Pulitzer-collectie hangt'. En de concertserie natuurlijk, maar die heeft het Ramada Renais sance Hotel ook. Het laatste ho tel heeft daarvoor de beschik king over een zeventiende eeuwse koepelkerk, die ook als congrescentrum kan worden ge bruikt. Het Marriott heeft een hele etage ingeruimd voor de za kenman, de 'executive floor' met lounge en ontvangst door de gastvrouw. PR-manager Hanneke Bos raakt bijna niet uitgepraat over het Okura Ho tel. Bijzondere Japanse en Franse restaurants, een winkel galerij met een Japanse 'foods- hop'een bank en twee kappers, 23 etages, vergadermogelijkhe den tot 1500 man, inderdaad te veel om op te noemen. Vijftien vijfsterrenhotels vissen allemaal in dezelfde vijver. Is Amsterdam daar groot genoeg voor? Ja, zegt H. ter Balkt, woordvoerder van de Amster damse VW. „Al is een pas op de plaats gewenst. De behoefte aan twee- en driesterrenhotels is veel groter, hoewel de bezet tingsgraad van de vijfsterrenho tels gemiddeld weer hoger is". Hij legt uit dat de Amerikaanse toeristen vroeger voor vijfster renhotels kozen uit bekende ho telketens. „Nu durven ze meer en kiezen ze juist voor hotels uit de toeristenklasse". Recessie R. Kuyt, voorzitter van de sectie Hotels bij Horeca Nederland, vindt dat er sprake is van een 'kleine overcapaciteit'. Maar hij is ervan overtuigd dat die zich in de toekomst zal 'elimineren'. „Amsterdam wordt een van de belangrijkste steden binnen Eu ropa. Vooral als Schiphol zo doorgaat met zich te profileren als 'gateway to Europe'. Er is een markt voor het produkt top hotel". Al pleit hij voor meer budgethotels. „Jongeren, aller lei mensen met een klein budget gaan steeds meer reizen". Uit de Horeca Barometer van het Bedrijfsschap Horeca blijkt dat het aantal overnachtingen in vier- en vijfsterrenhotels in het tweede kwartaal van dit jaar met 4,5 procent is teruggelopen ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 1991. Dat terwijl 1991 wereldwijd gezien een rampjaar was voor de hotelsec tor in verband met de Golfoor log en 1992 met activiteiten zo als de Floriade, het Aidscongres en de Rembrandt-tentoonstel- ling veel goed had kunnen ma ken. „De hotels hebben het niet zo gemakkelijk op dit moment", weet P. Hafkamp, voorzitter van Horeca Nederland Amster dam. Hij ontkent dat er sprake is van een recessie. „Er is juist herstel, al is de schade van 1991 nog niet ingelopen Ook Kuyt noemt 1992 „een re delijk goed jaar" voor Amster dam. Hij schermt met een bezet tingsgraad van 60 tot 65 procent voor de vijfsterrenhotels. Nu be droeg deze voor 1991 gemiddeld ruim 65 procent, zo blijkt uit een rapport van Salomon Bro thers. Recessie of niet, duidelijk is dat ook 1992 voor Amsterdam geen topjaar wordt. En in 1993 is het aanbod aan internatio naal interessante toeristische activiteiten magertjes. Maar geen nood, de deskundigen zeg gen dat de grote internationale hotelketens, die de Nederlandse vijfsterrenhotels in handen heb ben, het zich kunnen permitte ren om tijdelijk lagere winsten te draaien. Tegenvallers in de ene stad kunnen worden opge vangen door successen in de an dere steden. De forse investe ringen die in het Amstel Hotel en The Grand zijn gepleegd hoe ven zichzelf niet terug te verdie nen uit de hotelexploitatie. Meer wordt gerekend op een waardestijging van het onroe rend goed in tien of twintig jaar. Prijzenslag Van een prijzenslag tussen de hoteliers onderling is in Am sterdam geen sprake, roept ie dereen vervolgens in koor. „Misschien dat ze bij tien tot twintig procent van de kamers op een lagere prijs gaan zitten. De echte tophotels doen hier echter niet aan mee. Hun gas ten accepteren geen rugzaktoe risten. Het is zakelijk gezien zeer onverstandig als je je be geeft op een dumpmarkt", vindt Kuyt. Uiteindelijk willen de vijfsterrenhotels allemaal het zelfde. Zoveel mogelijk gasten ontvangen en verwennen. „We kunnen beter met elkaar 'on speaking terms' blijven dan elkaar vliegen afvangen", be vestigt Bieszke van The Grand. „We passen de prijzen wel eens aan, maar we maken elkaar niet gek. De concurrentie is gezond. We snijden elkaar niet de strot af', zegt ook R. Sporrel van Bar bizon. „Zit de een vol, dan boekt hij uit naar de ander en dan het liefst naar de grootste concur rent", zegt M. Wijnberg van het Forte Crest Apollo Hotel. De collegialiteit onderling gaat zelfs zo ver dat al jaren maande lijks gegevens over de omzet, be- Idoor PEET VOGELS DEN HAAG Het was weer flink raak op de financiële markten de afgelopen week. Is de dollar nu te zwak of de Duitse mark te sterk? Zakt Europa weg in een crisis, of hebben we het ergste achter de rug? Wordt het Bush of wordt het Clinton? Geen mens die het nog weet, dus gingen de beurzen alle kanten op. De Amsterdamse effecten beurs kreeg de afgelopen week alle stemmingen over zich heen. De stroom van slechte bedrijfsresultaten en de in stortende dollar zorgden voor flinke verliezen bij de meeste hoofdfondsen. Later in de week kwam daar de vrees nog bij dat de Fransen zich in sep tember tegen Maastricht uit spreken. Daarmee zou gelijk het doodvonnis van de EMU, de ene munt voor de hele EG, getekend zijn. Tegen het eind van de week sloeg de stemming echter weer om. „Slechter dan nu kan het eigenlijk niet gaan", was de heersende gedachte. De rente is historisch hoog, de dollar historisch laag en de re cessie in de VS en Groot-Brit tannië historisch hardnekkig. De conclusie dat het dal be reikt is lag dan ook voor de hand. Of dit optimisme ook op de feiten gebaseerd is moet voorlopig nog maar afgewacht worden. Ruzie De grote ruzie werd de afgelo pen week uitgevochten tussen de dollar en de mark. „De dol lar is te goedkoop", riepen de Duitsers. „Nee hoor, de Duit- se mark is juist te duur' den de Amerikanen en b rustig toekijken hoe de naar beneden gleed. De rente in Duitsland, procent, maakt de marl aantrekkelijke belegging aftrek van inflatie blijft ee' een nettorendement vaf^ procent over. „Dat is veel", zeggen de Amerika In de VS is de korte rent rente op leningen die bi een jaar weer moeten wt terugbetaald, nu drie pro Dat is evenveel als de inf dus een belegger maak|a procent rendement. De de van de dollar daalt we ,e per saldo lijdt hij verlies, daar dat de beleggers ma |c uit de dollar vluchten er geld in marken beleggen. De Duitse centrale ban Bundesbank, houdt de voorlopig hoog. De regit, pompt veel geld in de voo v lige DDR. Die berg geld i potentieel gevaar voor tie, want het wordt geb voor consumptie en niet produktie. Met een hoge wordt de geldgroei afge en wordt de inflatie beteujj „Zolang de overheid geld pompen in de Oostduitse staten houden wij de hoog", is de officiële re0 van de Bundesbank. De rikanen gebruiken de juist voor het tegenoverg(| de. Een lage rente bet<jj goedkoop lenen en daa zullen de bedrijven e gaan investeren. Beide la 3] gebruiken de rente dus al politiek wapen. De verli zijn voorlopig de exportei bedrijven buiten de VS zwakke munten in Eun vooral de Italiaanse lire e Britse pond. kamerprijs worden uitgewis- DEN HAAG De Nederlandse Investeringsbank voor Ontf lingslanden (NIO), die op verzoek van de overheid lening schenkingen verzorgt aan de ontwikkelingslanden, heeft eerste halfjaar voor 183,7 miljoengulden contracten gesloi de eerste helft van 1991 was dat 289,5 miljoen. Van de cont had 156,7 miljoen betrekking op schenkingen en 27 miljoei ningen. Verder hebben de ontwikkingslanden voor 155,3 r gebruik gemaakt van eerder toegekende faciliteiten. De veri ring van de bedragen in de eerste zes maanden houdt verbal de lange aanloopperiode van het programma Ontwikkelin van te Export Transacties, Oret, dat enkele aflopende pre' ma's moet vervangen. Verder is van invloed dat het kabine1 jaar heeft besloten ontwikkelingshulp minder in de vorm v ningen en meer via schenkingen te verlenen. Tenslotte speê' de beëindiging van de ontwikkelingsrelatie met Indonesië ee Beschilderd Het lijkt op een spoiler, maar het is een slimme manier om het aantal zonnecellen op de nieuwste door zonne-energie aangedreven auto van de Kansai Power Co. te vergroten. Gisteren toonde de fabriek het met een dubbele laag zonnecellen 'beschilderde' tweezittertje van net vier meter lengte dat 120 kilometer per uur kan rijden. b fotO:EPA Onbeperkte toegang KLM tot Amerikaanse markt DEN HAAG De Nederlandse en de Amerikaanse overheid verwachten volgende week een nieuw luchtvaartverdrag te on dertekenen, dat grote voorde len heeft voor met name de KLM. De onderhandelingen, die dinsdag in Washington be ginnen, hebben tot doel dat de KLM onbeperkt naar elke wille keurige bestemming in de Vere nigde Staten mag vliegen. Ame rikaanse maatschappijen kun nen op hun beurt onbelemmerd naar Schiphol vliegen. Neder land zal het eerste land ter we reld zijn met wie de VS een der gelijk akkoord, een zogeheten Open Skies Agreement sluiten. Het vervangt het huidige bila terale verdrag, waarbij de we derzijdse overheden nog een grote mate van inbreng hebben in het bepalen van de vliegfre- quenties, de tarieven en de ge wenste bestemmingen. In het nieuwe luchtvaartverdrag wordt de overheidsbemoeienis tot een minimum beperkt. Ze kan hooguit nog ingrijpen als de veiligheid of het milieu in het geding zijn. Voor de Ameri kaanse overheid zijn de bespre kingen van groot belang. Zij hoopt dat na Nederland ook an dere Europese landen zullen volgen en hun protectionistisch beleid over boord gooien. Het zou de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen aanzien lijk grotere vervoersmogelijk heden naar en in Europa geven. Of Euro Disneyland in Mar- ne la Vallée bij Parijs ook voor een belegger een pretje is valt te betwijfelen. De koers van de Euro Disney land aandelen is dit jaar razendsnel gedaald. Verba zingwekkend is dat niet, want goede resultaten zijn alleen te behalen als het be zoek dag na dag de verwach tingen overtreft. En juist dat is niet het geval. Nooit hoor je of dit pretpark nu echt een feest is voor gezinnen met eigen vervoer en bustoe risten. Het enige wat vaststaat is, dat de kosten hoog zijn, zo dat het althans wat Neder land betreft de vraag is of de huidige trek naar het park zal voortduren. Ook in Enge land, waar de belangstelling groot is, vrezen de touropera tors na augustus aanzienlijk minder belangstelling. British Airways Holidays wil belang stellenden overreden in de wintermaanden naar het park te komen, omdat zij dan niet overal in de rij behoeven te staan. Van Franse zijde is gezegd dat het probleem voor Euro Disney op langere^termijn zal zijn, te trachten een Amerikaans pro ject te verkopen aan de Fran sen, die er geheel andere opvat tingen over de geneugten van pretparken op na houden. De Fransen voelen niets voor het idee veel geld uit te geven voor eendaagse tochtjes naar slechts één punt. Daarbij komt, dat de Fransman een in dividualist is die er niets voor voelt aan de hand te worden rondgeleid en het dure Ameri kaanse eten zonder het bijbe horende glas wijn in de restau rants verschrikkelijk vindt. De meest vernietigende kreet kwam van een Fransman, die Euro Disneyland een cultureel Tsjernobyl noemde. Rentabiliteit Veel Spanjaarden gaan thans naar Euro Disneyland, maar het is de vraag of dat zo blijft wanneer binnen afzienbare tijd in de buurt van Barcelona een themapark van Anheuser Busch en de Catalaanse finan cier Javier de la Rosa zijn deu ren opent. In dat pretpark zal liefst twee miljard gulden wor den geïnvesteerd. Over de commerciële, kant van het project wordt in de grote buitenlandse dagbladen veel gepubliceerd. In die publika- ties wordt op zijn minst getwij feld aan de blijvende rentabili teit. Vaststaat inmiddels dat het eerste boekjaar per 30 sep tember met een verlies zal wor den afgesloten. Wie de prijzen van de eendaag se autobustripjes vanuit Ne derland naar dit pretpark ziet, vraagt zich onwillekeurig af hoe lang het zal duren voordat de animo voor deze tripjes is verdwenen. Want met die 150 gulden per persoon ben je er nog lang niet. Brood mee is er bijvoorbeeld niet bij meege brachte boterhammen mogen op het terrein zelf niet worden opgegeten buiten de poort is een picknickterrein waarop de bij de entree af te geven bo terhammen mogen worden verorberd. Voor gezinnen met eigen vervoer geldt dat de prij zen van hotelkamers on-Ne- derlands hoog liggen. Over de prijzen van drankjes en derge lijke heb ik niets gehoord, maar ze zullen vast en zeker niet op Volksgaarkeukenni veau liggen. U zult zeggen dat dit weer typisch Nederlands gekanker is, maar de Fransen zelf komen ook niet in grote aantallen, omdat het park niet aan de Franse smaak beant woordt. Een Franse touropera tor zegt, dat de belangstelling in het land bij de opening groot was maar sindsdien sterk is af genomen. De kaartverkoop in de treinen van Parijs naar het park blijft achter bij de ver wachtingen. Wie wel in redelij ke aantallen komen, zijn de Engelsen en de Duitsers. Het huidige vakantieseizoen is uiteraard geen norm eind juli kwamen 50.000 tot 60.000 sa's en waren de hotels voor 95 procent bezet. Niettemin zul len tot eind september slechts negen miljoen bezoekers de poorten passeren een aan tal dat 20 procent beneden de Kneep En juist daar zit 'm de kneep: de vaste kosten. Rentebetalin gen en aflossingen op de bouw kosten maken daarvan liefst 75 procent uit. Zodoende is Euro Disneyland uiterst kwetsbaar voor tegenvallend bezoek. De oplossing moet worden gevonden in de varia bele kosten gehoopt wordt het aantal medewerkers terug te brengen van de huidige 17.000 tot 12.500 in de winter maanden. Bovendien zal de in koop van levensmiddelen en dranken zo klein mogelijk wor den gehouden. In de Disney- parken in de zonnige staten California en Florida is dat aan de hand van zorgvuldig geor dende cijfermatige informatie perfect geregeld, maar in het park bij Parijs zal dat door het wisselvallige winterweer veel moeilijker worden. De beide Amerikaanse parken zijn bo vendien de enige in hun staten, terwijl in en om Parijs tiental len pretparken zijn te vinden. Verbetering van de huidig tuatie wordt verwacht van aanpassing aan de smaak het Europese publiek, sprekend voorbeeld van de blemen op dit vlak is de die door de toegangsconl liep, een Smurfpak aantro door een groep kinderen gejuich en geknuffel werd groet. Toen hij door de bi king van het terrein werd wijderd begonnen de kinde te huilen... Bekende Londi" analisten verwachten voor lopende boekjaar een vei van 65 miljoen gulden en P zen, dat het resultaat vanj! boekjaar 1992/1993 nog slf; ter zal uitvallen. De ei schrale troost is, dat Disij land Tokyo het nog slecl doet. De bezorgdheid van dP rectie over de gang van zar klinkt duidelijk door in r voornemen om de verkoopt 'fast food' op te voeren ent' de hotelprijzen volgend jaff verlagen. Het grootste F bleem van Euro Disneylai? hoe de stroom bezoeker? handhaven op een dusd^i peil dat het pretpark rendfa blijft. Wie het Nederlands^ Duitse aanbod bekijkt, zal seffen dat dat een hele fa wordt. Denk hier bijvoorbi' aan de Efteling, Slaghal Phantasialand bij Keulen' Fort Fun in het Sauerlandi zijn allemaal pretparken fa een grote verscheidenheid li attracties tegen veel aanvat baarder prijzen. fa

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6