Noordoostpolder is geen paradijs meer „Gastgezin moet met beide benen op de grond staan BINNENLAND Prof. Wolters pleit voor zorgvuldige screening Het nieuwe land een halve eeuw droog BRIEVEN VAN LEZERS DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. ZeidwOowiant ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Behalve reacties van gastvrijheid en solidariteit met de Joegoslavisthe vluchtelingen vanuit de Nederlandse be volking, klinken langzamerhand ook waarschuwingen. Psychiaters en trauma-deskundigen vrezen dat goedbe doelende mensen niet voldoende beseffen waar ze aan be ginnen als ze vluchtelingen onderdak bieden. Een zorg vuldige schifting van de gastgezinnen en een dosis nuch ter verstand zijn evenzeer nodig als hartverwarmende gebaren, is de mening van klinisch-psycholoog prof.dr. W.H.G. Wolters. 999 UTRECHT - Het regent hartverwarmende aanbie dingen. Duizenden Neder landse gezinnen die onder dak willen bieden aan man nen, vrouwen en kinderen uit het voormalige Joegosla vië. Toch mag in het vuur van de solidariteitsgevoelens een andere Nederlandse ei genschap, nuchterheid, niet ontbreken. Opvang in gast gezinnen is alleen zinvol als de mensen zich goed realise ren wat zij gaan doen'. 'Mis lukkingen' kunnen we ons niet permitteren, vindt kli nisch-psycholoog prof.dr. W.H.G. Wolters. Opvang vraagt veel van het gastgezin. Behalve de klus het eigen gezin draaiende te hou den komen daar nu één of meer vreemden bij die een andere taal spreken en andere gewoon ten hebben. „Het is een belas ting. Als de kans op mislukking aanwezig is, moet je er niet aan beginnen. Dat zou voor de vluchtelingen de zoveelste dreun zijn. Te worden overge plaatst omdat het gastgezin het niet meer aankan". Wolters, hoofd van de psycho sociale afdeling van de Univer siteitskliniek voor kinder- en jeugdigen in Utrecht, is overi gens verheugd over de bereid heid van mensen om vluchtelin gen tijdelijk in huis te nemen. Hij waardeert de „inzet en soli dariteit" van de nu inmiddels 7.000 potentiële gastgezinnen. „We moeten dan ook behoed zaam omspringen met zoveel waardevolle bereidheid van mensen om iets voor anderen te doen. Maar, daarna gaan we over tot de orde van de dag". Hoe begrijpelijk het ook is om verontwaardigd over zoveel gruwelijk geweld elders in Eu ropa een troostende arm te wil len bieden: beseffen de mensen wel om wat voor soort vluchte lingen het gaat? Kunnen zij zich een beeld vormen van de trauma's die deze mensen heb ben ervaren? Prof. Wolters: „Mensen moeten goed weten waar ze aan beginnen als ze zich als gastgezin opgeven. Door alle tv-beelden van de el lendige omstandigheden waar in vluchtelingen verkeren wor den we hier erg op ons gevoel aangesproken. Reacties als 'Ach, laat ze maar bij ons in huis komen' zijn dan begrijpe lijk. Maar laten die mensen ook reeël zijn. De overheid zegt dat de vluchtelingen drie maanden bij gastgezinnen zullen verblij ven. Ik verwacht dat die periode veel langer gaat duren. Zijn gastgezinnen daarop voorbe reid?" Wolters plaatst een tweede kanttekening bij het onder brengen in gastgezinnen, als hij zegt dat er criteria moeten wor den opgesteld om voor gastge zin in aanmerking te komen. De vluchtelingen uit het voor malig Joegoslavië zijn mensen die verschrikkelijke ervaringen achter de rug hebben. Honger, geweld in allerlei vorm, wreed heden, scheiding tussen gezins- en familieleden laten kingen en beschadigingen ach ter. Het is niet gezegd dat een doorsnee Nederlands gezin, alle welwillendheid ten spijt, opge wassen is tegen emotionele ui tingen die kunnen loskomen. „Het is veel beter uiteindelijk minder vluchtelingen bij gezin nen te plaatsen dan dat er hals over kop wordt gehandeld". Trauma Mensen met traumatische er varingen kunnen te maken krij gen met wat men in de psycho logie een post-traumatische stress stoornis noemt. Een trauma is te omschrijven als een acute schokkende gebeur tenis die iemand overspoelt en weerloos maakt. Voorbeelden van traumatische ervaringen zijn kinderen die seksueel mis bruikt zijn, vrouwen die ver kracht zijn, mensen die hebben gezien hoe familieleden werden gefolterd of vermoord, maar ook een ernstig ongeval of het verlies van een kind door wiege- dood. Mensen die deze dingen hebben meegemaakt raken psy chisch en soms ook lichamelijk beschadigd. Uiterlijk is er mis schien niks aan hen te merken maar jarenlang weggestopte emoties kunnen plotseling en toevallig naar bovenkomen. Dat gebeurt, volgens Wolters, vooral in een tijd van rust. „Als mensen zich in de luwte bevin den bestaat de kans dat dingen loskomen. Gastgezinnen kun nen zo acuut geconfronteerd worden met emoties die ze niet begrijpen. Een deur die hard dichtslaat, een persoon in uni form, een man met snor kun nen paniek en angst oproepen. Kinderen en volwassenen wor den plotseling depressief, trek ken zich terug, vermijden situa ties die pijnlijke herinneringen oproepen of krijgen lichamelij ke klachten. Ik vind niet dat we nu overal spoken moeten gaan zien, zeker niet, we moeten ons gezond verstand gebruiken. Toch moeten gastgezinnen dit soort dingen weten". Argumenten Een kleine screening van de ge zinnen is daarom op z'n plaats, meent Wolters. „Mensen moeten goede argumenten kun nen geven voor hun bereidheid vluchtelingen onderdak te ver lenen. Weinig steekhoudend zijn argumenten als 'Het is zo goed voor onze kinderen' of 'We wilden altijd al iets doen voor mensen in andere delen van de wereld'. Mensen moeten met beide benen op de grond staan en een behoorlijke frustratieto lerantie hebben. Aan etheri sche, wollige verhalen hebben we niks. Ook moeten we ervoor oppassen vluchtelingen te plaatsen in gezinnen die bij voorbeeld in een echtscheiding zijn verwikkeld, zoals dat in het verleden wek met adoptie-kin- deren is gebeurd. Het moeten dus enigszins stabiele gezinnen zijn". Van belang is verder, volgens Wolters, om de gastgezinnen niet in hun eentje te laten zwemmen. Ze moeten altijd een beroep kunnen doen op profes sionele hulpverleners. „Er zijn plannen om een landelijk con sultatieteam van mensen uit de geestelijke gezondheidszorg sa men te stellen. Dat kan dan steunpunt worden van gastge zinnen en veldwerkers in de hulpverlening". Een van de trauma's die men sen oplopen is als zij van hun dierbaren worden gescheiden in oorlogs- of rampsituaties. Het uit elkaar halen van gezin nen of andere sociale verban den is bij de opvang dus uit den boze. „Er is al vrij veel onder zoek gedaan naar ervaringen van oorlogsslachtoffers. Het probleem bestaat natuurlijk al veel langer. We hebben de Tweede Wereldoorlog gehad, Cambodja, Vietnam en oorlo gen in Afrikaanse landen. Het blijkt dat mensen die verschrik kelijk^ gebeurtenissen meema ken erg geholpen zijn met de nabijheid van vrienden, familie of mensen uit dezelfde wijk of st&d. We mogen de Joegoslavi sche vluchtelingen dus niet uit strooien over ons land. De soci ale eenheden als het gezin of de buurt moeten gehandhaafd blij ven. Vooral de moeders en kin deren moeten bij elkaar blij ven". Opvang De vraag rijst of er wel voldoen de deskundigheid in ons land is om deze mensen op te vangen. Wolters: „We zijn hard bezig. Met kinderen hebben we niet zoveel ervaring als met volwas senen. Maar het is goed moge lijk om mensen in relatief korte tijd te trainen zodat zij in staat zijn in elk geval de huis-tuin- en-keuken problemen op te los- De Utrechtse universiteitskli niek doet al enige tijd onder zoek naar de problemen van vluchtelingen met traumati sche ervaringen. Het onderzoek dat onder leiding staat van prof. Wolters wordt uitgevoerd in sa menwerking met het gezond heidscentrum voor vluchtelin gen in Rijswijk en de vakgroep gezondheidspsychologie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Het is moeilijk te voorspellen hoe en of een kind of volwasse ne het doorstane leed tijdens een oorlog of een andere schok kende gebeurtenis zal verwer ken. Wolters: „Dat hangt onder meer af van de weerbaarheid van de persoon zelf. Sommige mensen raken heel erg van slag terwijl een ander veel minder heftig op dezelfde situatie rea geert. Ook de opvang die ie mand krijgt telt en verder is van belang de aard van de erva ring. De ergste gevallen zijn die waarbij kinderen worden ge dwongen soldaat te worden en hun eigen familie te vermoor den. Het komt voor dat zulke kinderen daar niet overheen komen en zich agressief en cri mineel gaan gedragen of zelf moord plegen". Wolters vindt niet dat de over heid of Vluchtelingenwerk iets valt te verwijten in de organisa tie van de opvang. „Ik ben blij met wat er gebeurt. De over heid en Vluchtelingenwerk doen enorm veel. Wel moet er een dialoog mogelijk blijven over de beste vormen van op vang voor de betrokkenen. Maar wij zijn in dit land te veel geneigd alsmaar kritiek uit te oefenen. Wat dat betreft zijn we een burgerlijk volkje". Over de opmerking dat de aan- Prof. dr. W.H.G. Wolters: „Als de kans op mislukking aanwezig moetje er niet aan beginnen". foto: ronald kerste dacht voor Joegoslavische vluchtelingen wel schril af steekt tegen het stilzwijgen over de honderdduizenden ster vende Somaliërs, haalt Wolters berustend zijn schouders op. „Tja, dat is het menselijk te kort. We komen nu eenmaal eerder in beweging voor iets dat dichtbij gebeurt. Somalia toch te ver van ons bed hoewi het verschrikkelijk is wat da* gebeurt en die mensen ook zdi ker onze hulp nodig hebbeit Maar ik wil de positieve kaï t benadrukken en dan zeg ik: ben blij dat er iets góeds gij beurt". EMMELOORD - Het was destijds een regelrecht mira kel. Tot in de verste uithoe ken van de aardbol oogstten de vermetele Hollanders be wondering door zo'n lap grond aan een woeste zee te ontrukken. Ook in eigen land was er alom applaus. Het nieuwe land met zijn vrucht bare grond bood ongekende mogelijkheden voor de land bouw. Brood op de plank, zo wel letterlijk als figuurlijk. Vijftig jaar later blijkt de rea liteit aanzienlijk genuan ceerder. Kort na de oorlog gold de 48.000 hectare grote Noordoostpolder als het modernste landbouwge bied van Europa. Nergens an ders waren de omstandigheden beter voor de teelt van graan, aardappelen, uien en bieten. De optimale verkaveling en splin ternieuwe boerderijen vonden alleen hun gelijke in de al eerder drooggelegde Wieringer- meer. Ruim tienduizend be langstellenden waren dan ook te hoop gelopen voor één van de 1800 uit te geven bedrijven in de polder. Het agrarische sprookje bleek echter van korte duur. De op rukkende mechanisatie ver dreef de landarbeider. En veel bedrijven konden de snelle noodzaak tot schaalvergroting niet bijbenen. Het nieuwe land - ooit ver vooruit en lichtend voorbeeld - verouderde. De pol der is weliswaar nog steeds geen gewoon stukje Nederlands platteland, het is ook geen para dijs meer. Desondanks heeft het ruime polderlandschap voor de pas sant een lieflijke uitstraling, 's Zomers met gewassen in ah lerlei stadia en tinten, de wegen omzoomd door geboomte en boerderijen die als groene eilan den in de wijdsheid liggen. Dat alles vooraf is berekend en uitgetekend demonstreren de wegen, sloten, tochten en vaar ten. Vrijwel zonder uitzonde ring kaarsrecht en parallel aan elkaar. Oorlog s vijftig jaar geleden, op 9 september 1942, viel het laatste stuk van de polder droog. De oorlog vormde geen belemme ring voor de werkzaamheden. Integendeel, de Duitsers toon den zich enthousiast over de ontginning en legden het werk geen strobreed in de weg. Om wille van de voedselvoorziening voor het Derde Rijk moest de droogmakerij doorgaan, zo oor deelde de bezetter. Dat de moe rassige polder met zijn onaf zienbare rietvelden een belang rijk toevluchtsoord werd voor vele duizenden onderduikers, nam hij daarbij maar voor lief. Bij de ontginning wilde de rege ring niet de fout maken als de vorige eeuw in de Haarlemmer meer. Daar moesten de boeren er zelf wat van maken. De eer ste generaties krepeerden er echter. In de Noordoostpolder nam een speciale rijksdienst - de latere Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders - de ontginning, inrich ting en exploitatie voor zijn re kening. Vooral boerenzoons en landarbeiders, die hoopten op Een luchtfoto van Emmeloord in de beginjaren, omgeven door boerderijen. een pachtboerderij, deden het werk. In eerste instantie groe ven deze pioniers honderden ki lometers greppel. Met de hand, wel te verstaan. Dorpjes Toen de polder nog op de teken tafel lag, hadden afstanden een andere betekenis dan nu. De auto was nog het vervoermiddel van de rijken. Het is dan ook de fiets, die de doorslag gaf voor de huidige indeling van de polder. Alle dorpen om hoofdkern Em meloord moesten op fietsafs- tand van elkaar én de meest veraf gelegen boerderijen lig gen. Binnen een half uur moesten de bewoners van de polderwegen - boeren en arbeiders - in het dorp kunnen zijn. Daarom pro jecteerden de planologen uit eindelijk tien dorpen in een ring rond Emmeloord, op een af stand van zes tot zeven kilome ter. Daar zouden de landarbei ders en middenstanders zich kunnen vestigen en de kerken en basisscholen kunnen wor den gebouwd. De geschiedenis had echter een andere loop voor ogen. Het ver schijnsel landarbeider ver dween nagenoeg en het feno meen auto nam een ongekende vlucht. De afhankelijkheid van de kleine kernen slonk en daar mee ook het plaatselijk voorzie- ningenpeil. Middenstanders ruimden geleidelijk het veld, scholen naderden hun be staansminimum. De meeste dorpen - ontworpen voor zo'n tweeduizend inwoners - hebben de hen toegedachte omvang nooit bereikt en leiden inmid dels een kwijnend bestaan. Boerderijen De technische ontwikkeling in de landbouw hield overigens ook huis onder de boeren. De boerderijen - ze werden vanaf 1947 uitgegeven - hadden alle maal een standaardgrootte van 24 hectare, aanzienlijk kleiner dan in de Wieringermeer. Hon derden bedrijven besloegen zelfs maar twaalf hectare, am per honderdvijftig boerderijen haalden de 48. Dat de RIJP destijds zoveel mo gelijk kleine boeren aan een be drijf wilde helpen, brak de land bouwers later op. Omdat de meesten een opvolger hadden, konden vrijkomende bedrijven maar mondjesmaat onder de buren worden opgedeeld. De ge middelde bedrijfsomvang is nog nauwelijks groter dan die van bedrijven elders in het kleige bied. Door over te stappen op intensievere teelten, zoals bloembollen, groenten en droogbloemen, proberen vooral de kleinere agrariërs een stevi ger basis voor hun bedrijf te leg gen. In de dorpen Bant, Creil, Espel, Kraggenburg, Luttelgeest, Rut ten en Tollebeek wonen niet meer dan vijf- of zeshonderd mensen. Jongeren trekken er weg. De gemeente heeft dan ook een beetje de hoop geves tigd op 55-plussers die van zich svan buitenaf in de polder vesti gen. Bevolkingsgroei staat dan ook centraal voor de gemeente Noordoostpolder om de vaart er weer in te krijgen. Nieuwe in woners moeten de levensvat baarheid van de dorpen opkrik ken. De pogingen om met be hulp van goedkope grond wo ningbouw in de kleine kernen te stimuleren, beginnen aardig vruchten af te werpen. Ook het aantrekken van ver vangende werkgelegenheid gaat de gemeente niet slecht af. Nieuwe industrie en bedrijven hebben het verlies aan arbeids plaatsen in de landbouw ruim schoots opgevangen. Het werk loosheidspercentage in de pol der is niet meer dan 7,7 pro cent, royaal onder het landelij ke cijfer van 9 procent. Andere naam In een poging het beeld bij de buitenwereld te verbeteren overweegt de gemeente onder meer een naamswijziging. Ze gaat er namelijk van uit dat de naam Noordoostpolder verant woordelijk is voor het imago van v$r, koud, nat en winderig. Dat zou veel mensen ervan weerhouden zich in de polder te vestigen. De gemeente ziet zich ook ge confronteerd met de noodzaak meer voorzieningen voor de openluchtrecreatie te maken. Want in haar pogingen de aan trekkelijkheid van de polder te vergroten, stuit ze op het pro bleem dat de ontwerpers nau welijks rekening hebben gehou den met deze vorm van vrije tijdsbesteding. Niet onlogisch, want recreatie was destijds voor de massa een vrijwel onbe kend begrip. De specifieke bevolkingso bouw van de Noordoostpold j geeft ook specifieke probleme De startende jonge gezinnt veroorzaakten in de beginjart een geboortegolf. De daan volgende golf schoolverlate vond onvoldoende werk in polder en velen trokken noo gedwongen weg. Inmiddels begint zich een grij: golf aan te dienen en de was naar ouderenwoningen ove i, treft het aanbod inmiddels vele malen. Vorig jaar kwa een verpleeghuis in Emmelooi gereed. En in Marknesse won juist de laatste hand gelegd aa] het derde verzorgingshuis in polder. Na een halve eeuw hangen polderbewoners - ooit uit al windstreken verzameld - nit! meer als los zand aan elkaa! Vooral de geboren en getoge jeugd blijkt zich aan de stevig verzuiling te hebben ontwoi steld en een echte gemeei schapszin te hebben ontwil keld. Tradities van het. oude land zi nauwelijks blijven hangen het aanvankelijke nadrukkel ke standen verschil tussen gro en kleine boeren en arbeiders vrijwel verdwenen. Doord geen enkel accent in de Noor oostpolder de overhand heef blijkt de jonge poldergenerat vrijwel accentloos Nederland te spreken. Opvallend in de huidige Noor oostpolder is de geringe erin naliteit, een fenomeen d wordt toegeschrevenaan strenge selectie die de eers polderbewoners hadden onde gaan. Alleen de besten mochtf immers komen... De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voor zien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen gea dresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Churchill In zijn parlementaire rubriek van zaterdag 15 augustus jl. schreef Rik in 't Hout over onze minister van buitenlandse za ken: 'Hij trok er een gezicht bij als premier Churchill in 1939'. Deze vergelijking verdient een kleine correctie. In 1939 was Neville Chamberlain eerste mi nister van het Verenigd Ko ninkrijk. Op 3 september van dat jaar, gelijktijdig met de Britse Oorlogsverklaring aan Hitler-Duitsland, benoemde hij Winston Spencer Churchill tot minister van marine (First Lord of the Admiralty), een functie die Churchill ook van 1911 tot de herfst van 1915 had bekleed. Op 10 mei 1940 be noemde Koning George VI Churchill tot eerste minister na de aftreding van het kabinet- Chamberlain. Churchill bleef premier tot 26 juli 1945. De ver kiezingsoverwinning van La bour noopte hem het veld te rui men. Overigens deel ik de in druk van Rik in 't Hout dat Churchill een zeer grimmige blik in de ogen kon hebben. L.H. Kwast, LEEUWARDEN. 'Klein' 'Vervuiling Golfoorlog kleiner dan aangenomen', meldt de NRC op 20 augustus. Gossie, is dat even een geluk. 'Het was geen ecologische ramp op we reldschaal'. Jemig, wat fijn! Al leen maar 400 kilometer Saudi- Arabische kustlijn sterk ver vuild (Kuwayt niet meegeteld,. want te veel mijnen). Het wa ren tenslotte niet meer dan honderd miljoen ton in zee ge lekte olie. En zeewater stroomt echt niet zo snel. En wat er de lucht in ging, zeur nou niet, daar hebben we het nou niet over! Je moet je gewoon bij je onderwerp houden. De geme ten concentraties waren 'rela tief laag'. Nou dan! Ze waren zelfs 'vergelijkbaar' met andere vervuilde gebieden in de we reld. Zie je wel. Dat is toch fan tastisch! Er staat weliswaar niet dat het minder was, maar je kunt het er tenslotte nog mee vergelijken. Dus waarom zou je je druk maken. We leven hier in Néderland man! Dat is een hartstikke mieters land. Al die' ruimte om je heen. Dat gevoel van ruimte zodra je de stad uit bent. Waar je ook staat, je kunt aan die schitterende skyline van Rotterdam en straks ook van Den Haag zien waarin een klein land groot kan zijn. En die reclametorens Hè Stoor je je daaraan? En die zijn toch veel kleiner dan D.N.P. Brandsma, RIJSWIJK. Herdenking 'Herdenken werkt genezend'. Wat dat maar waar. Voor velen van ons jappenkampslachtof fers niet. Wij kwamen doodziek thuis. Nachten niet geslapen hebbend, zag ik deze foto in de krant met als onderschrift: 'diep onder de indruk van de herdenkingsplechtigheid kijkt deze vrouw naar d,e kransleg- ging Deze vrouw kijkt niet diep onder de indruk naar de kranslegging. Deze vrouw was daar wanhopig, diep gekrenkt en woedend achter op ons mo nument geklommen om onze 's morgens in alle rust gelegde bloemen terug te leggen op ons monument. Hoezo? Voor ons was de jap weer terug: Uren vóór de herdenkings plechtigheid werden wij door een overmacht aan mi litairen en politie opge wacht en als vee ver van het monument bij elkaar gedre ven achter traliehekken of midden in het veld; Onze gelegde bloemen wa ren weg, gewoon weg. Ons monument was 'schoonge veegd', leeg, kaal voor Kok en D'Ancona's krans, nota bene zij die nooit onder de jappen hebben geleden of vermoord zijn; Veel later, toen wij de hek ken uit mochten, na 21 rijen bobo's en genodigden, heb ben wij naar onze bloemen gezocht en vonden ze terug achter het monument. en het monument is groot noeg voor nóg een krans 1 Kok. 'n Jappenkamp- slachtoffer, DEN HAAG. De vrouw op de foto kijkt niet diep onder de indruk naar de kranslegging, maar probeert wanhopig, totaal gedesillusio-' neerd en woedend de door ons weer bij elkaar geraapte bloe men dóór het monument heen weer op hun plaats te leggen; bij haar vermoorde man, ons ver moorde kind, ons vernielde Ier ven. Het is onze dag van herdenking

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4