Topman Langendijk geniet van roddels John Block maakte èn brak Air Holland D Zaterdag /Reizen Leidse Courant zaterdag 29 augustus 1992 31 Maximaal acht maanden drie dagen per week had hij zichzelf gegeven, om Air Holland weer draaiende te krijgen. Maar het bleek meer dan een volle dagtaak. Drs. Pieter F.F. Langendijk vindt zijn nieuwe job echter zo leuk dat hij heeft besloten om nogjaren te blijven. „Een creatief en inventief wereldje vol emoties", aldus de koele rekenmeester, inmiddels besmet met het virus dat zovelen in het toerisme in zich dragen: dromen over luchtkastelen. door Rien van den Anker enWimde Regt In zijn hart vindt Pieter Langendijk, sinds een halfjaar de nieuwe baas en mede-eigenaar van Air Holland, het wel leuk dat zijn collega's van Mar tinair en Transavia roddels over hem rondstrooien. Naast de nuchte re cijfers die hij dagelijks onder ogen krijgt, zijn hun pesterijen voor hem het duidelijkste bewijs dat Air Hol land weer volledig meetelt in de Ne derlandse 'charterwereld'. „Ik ben er voor een deel zelfs blij mee", zo re lativeert de nieuwbakken luchtre der. „We zijn kennelijk gevaarlijker dan we zelf dachten". Persoonlijk kent hij Martin Schro der van Martinair en Peter Legro van Transavia nauwelijks. Met Schroder heeft Langendijk des tijds de reis- en vliegwereld alleen als pasagier kennend wel eens ge jaagd en met Legro heeft hij deze week voor de eerste keer een lun chafspraak gehad. Niettemin heeft Langendijk sinds hij vorig najaar op de directeursstoel bij de jongste en kleinste chartermaatschappij ié gaan zitten, tot zijn verbazing erva ren dat achterklap en kwaadspreke rij in de 'charterwereld' heel nor maal zijn. „Het is verbijsterend dat de onder nemer Schroder voor wie ik geweldig veel respect heb, zich als mens zo ui termate kinderachtig gedraagt. Dat is toch eigenlijk droevig, een zaken man als hij die zo'n bedrijf heeft op gebouwd, zou zich op een hoger ni veau moeten plaatsen". De redder van Air Holland ligt er zelf niet echt wakker van, maar het er gert hem mateloos dat zijn bedrijf en zijn medewerkers vrijwel dagelijks hinder ondervinden van de laag bij de vloerse manier van concurreren. De vijftigjarige bedrijfseconoom haalt een paar voorbeelden aan. „In deze wereld is het gebruik dat men eikaars personeel voor niets laat meevliegen, als er lege stoelen zijn. Maar Martinair en Transavia laten onze mensen staan. Toen Schroder hoorde dat werknemers Van Air Hol land zich hadden aangemeld voor een cursus die in het gebouw van Martinair werd gehouden, weigerde hij hun de toegang. Legro liet liever een kostbare en tijdrovende motor wisseling in Engeland uitvoeren, terwijl wij hadden aangeboden, om dat karwei sneller en stukken goed koper te doen. Hij wilde er eenvou dig niet van weten, ook al was hij dertigduizend gulden duurder uit". Langendijk vindt dit soort ervarin gen nog tot daar aan toe, maar hij wordt weer woest, als hij vertelt dat Schroder weigerde een zakenvlieg- Het begin was turbulent, waar menig ondernemer het bijltje er bij zou hebben neergegooid, hield John Block vol. Na van Air Holland een succesvolle chartermaatschappij te hebben gemaakt, verloor hij echter zijn interesse. 'Meestal was hij na de lunch niet meer aanspreekbaar' Zonder de taaie doorzetter John Block zou er nooit een Air Holland zijn geweest. Dat staat vast. Maar een Air Holland zonder deze pionier van de vliegvakanties als hoogste baas was niet gecrasht. Ook dat is ze ker! Het is buiten kijf de verdienste van Block geweest dat hij halverwege de jaren tachtig met de oprichting van een nieuwe chartermaatschappij een einde heeft gemaakt aan het overigens door hen ontkende kar tel van Martinair, Transavia en KLM op de vaderlandse vliegvakan- tiemarkt. Iedere andere initiatiefnemer met zo'n plan had misschien al lang afge haakt, maar de volhouder Block gaf geen krimp onder de tegenwerking van de bestaande chartermaat schappijen. Bij de Raad van State in Den Haag was hij langzamerhand 'vaste klant' geworden, met een reeks procedures voor de vereiste vliegvergunning. In april 1985 ging Air Holland met een gehuurd toestel de lucht in. De jongste en kleinste chartermaat schappij werd spoedig de favoriete vakantievlieger van het Nederland se publiek, met een ruime voor sprong op Martinair en Transavia. De bloeiperiode van Air Holland duurde echter slechts zes jaar. Vorig najaar werd de vloot van nieuwe Boeing-toestellen aan de ketting ge legd. Het was de eerste fase van de daarna snel volgende financiële on dergang. John Block, verantwoorde lijk voor de loodzware schuldenlast van tegen de vijftig miljoen gulden als gevolg van grove beleidsfouten, stond weer op straat, net als eerder bij Martinair, Transavia en het za- kenluchtvaartbedrijf Jet Star. Concurrent Air Holland was de zoveelste lucht vaartmaatschappij waarbij Block nauw betrokken is geweest. Samen met zijn toenmalige vriend Martin Schroder was hij in 1958 oprichter van Martinair, destijds nog Martin's Aircharter. Ruzie maakte in 1966 een einde aan de tweehoofdige direc tie. Een jaar later was Block de grondlegger van Transavia en werd hij de grootste concurrent van Mar tinair. Onenigheid was in 1975 op nieuw de reden voor zijn vertrek. De vaderlandse vliegwereld zag Block nog even terug als oprichter en di recteur van het luchttaxibedrijf Jet Star, voordat hij, naar hij zelf verze kerde, voorgoed naar zuidelijk Span je verhuisde, om zich voortaan bezig te houden met het kweken van ava- cado's. Block had het hoofdstuk luchtvaart in zijn carrière dichtge- Zijn afwezigheid was van korte duur. Eind 1978 vestigde hij zich weer in ons land en beet hij zich als een pitbull vast in een nieuw ideaal, de oprichting van een nieuwe char termaatschappij, waarvoor hij een gat in de markt in het spraakge bruik spoedig het 'gat van Block' had ontdekt. Block wilde vakantie gangers gaan vervoeren met toestel len (Boeings 727 met 180 tot 200 stoelen) die kleiner waren dan die van Martinair en groter dan die van Transavia. Zijn verhaal was dat hij op deze manier goedkoper tien tot twintig procent naar verre zonbe- stemmingen zou kunnen vliegen. De twee gevestigde chartermaat schappijen, bevreesd voor nieuwe concurrentie, schreeuwden moord en brand, nadat de vliegplannen van de veteraan Block openbaar waren geworden. Ze bestookten de Rijks luchtvaartdienst (RLD) en de toen malige minister van verkeer en wa terstaat met sombere prognoses over overcapaciteit. Het 'gat van Block' eenvoudig negerend, luidde hun boodschap: er is geen ruimte voor een nieuwe chartermaatschap pij- John Block zette door. De tegenwer king die hij van Martinair en Trans avia ondervond, sterkte hem om er nog harder tegenaan te gaan. Met verbale steun en beloften voor finan ciële hulp van verscheidene grote reisorganisatoren had Block sterke kaarten in handen. De touropera tors wilden in beginsel wel met een De redding van Air Holland is voor een belangrijk deel te danken aan de inzet van het personeel. derde chartermaatschappij de lucht in, al was het alleen maar om de nieuwkomer in de halfjaarlijkse on derhandelingen over de stoelprijzen uit te spelen tegen Martinair en Transavia. Niettemin duurde het nog tot het vroege voorjaar van 1985, voordat Air Holland operationeel was. Twee jaar eerder had Block weliswaar al een vliegvergunning gekregen, maar nadat hij de kleine lettertjes had ge speld, bleek dat het officiële papier waardeloos was voor de plannen die hij in zijn hoofd had. Na weer een se rie hoorzittingen bij de Raad van State kreeg hij eindelijk de toestem ming waarom hij had gevraagd, na melijk chartervluchten met driemo- torige Boeings 727 vanaf Schiphol. Kruistocht Het succes van de nieuwe charter maatschappij liet niet lang^op zich wachten. Air Holland verwierf in korte tijd een stevig aandeel op de vliegvakantiemarkt die, zo bleek, aanzienlijk elastischer was dan Mar tinair en Transavia in hun kruis tocht tegen Block hadden verkon digd. In zijn verbeten strijd om een plaatsje in de lucht had Block al veel populariteit onder het publiek ge kregen. Zijn goede naam ging auto matisch over op die van Air Holland dat keer op keer als de beste charter maatschappij werd gekozen. Als geen ander wist Block feilloos hoe hij het zijn reizigers aan boord naar de zin kon maken. Het publiek ontdek te weldra dat Air Holland aan 'in flight service' een heel andere invul ling gaf dan Martinair en Transavia. Eenmaal op goede koers, de turbu lentie van de voorbije jaren achter zich, was voor Block spoedig de spanning weg. Dat had voor hem het ogenblik moeten zijn om ruimte voor een opvolger te maken. Hij kon immers uit ervaring weten dat hij als bouwmeester zijn interesse verliest zodra het pand is voltooid. Block bleef echter zitten waar hij zat en dat is hem ook bij Air Holland nood lottig geworden. De roem steeg Block naar het hoofd. Hij verhuisde zijn kantoor van de eenvoudige vestiging op Schiphol- Oost naar een luxueus pand in Bad hoevedorp waar hij op de bovenste verdieping een exclusief restaurant liet inrichten. De relatie met zijn medewerkers-van-het-eerste-uur werd er niet beter op, doordat hij zich steeds meer van hen ver vreemdde. Hij was niet langer ge diend van hun adviezen. Wie het niet met hem eens was, kreeg de wind van voren en nog ernstiger hij bemoeide zich wel met de kleinste details, maar verloor de hoofdzaken uit het oog. Tegenslagen Botsingen tussen de hoogste baas en zijn personeel ('na de lunch was hij meestal niet meer aanspreekbaaar') waren nog wel binnenshuis te hou den, niet de aanvaringen van Block met touroperators. Ook de financië le tegenslagen, gevolg van Blocks ei genzinnige optreden, werden stukje bij beetje bekend. De deelneming van Air Holland in Air Aruba was één grote, geld verslindende misluk king. Het sprekendste voorbeeld daarvan was de lijndienst tussen Oranjestad en Newark (bij New York). In de Boeing 767 voor rond driehonderd passagiers waren ge middeld slechts enkele tientallen stoelen bezet. Alleen deze vliegope ratie is Air Holland al op een strop van dik zestien miljoen gulden ko men te staan. De keus om zich te concentreren op verre vakantie- vluchten pakte, mede als gevolg van de Golfcrisis, ook slecht uit en maak te het verlies nog groter. Huisbankier ABN AMRO was even wel in beginsel bereid de geldkraan weer open te draaien, maar de hulp h van reisorganisaties in de vorm a een gegarandeerde inkoop van s len voor de zomer van 1992 was n voldoende. De inmiddels tot kaartenhuis verworden chai v maatschappij stortte ineen. Bloc r hevig verontwaardigd over de tiek op zijn optreden sloeg dend de deur achter zich dichl&j voor de ruim driehonderd werlje mers (inclusief parttimers) leek 4; slag onvermijdelijk. e jv Wat er daarna gebeurde, is eerdé» zien geweest, zij het doorgaans veel minder resultaat dan bij p Holland. Het personeel stond als!- man op en weigerde zich bij de |c dwijning van de chartermaatscll pij neer te leggen. In nauwe sanl" werking met curator mr. P. Par vis begon een speurtocht naar bel gers die vertrouwen hadden iijc wedergeboorte van Air Holland^ nog geen maand eind oktiL 1991 was de zaak rond. Een gijc financiers onder leiding van deU kenman/belegger drs. P.P.F. lljj gendijk had voldoende vertrouj in de inzet van de medewerkers! Air Holland weer overeind te helfe Zelf had het personeel uit eigenk een half miljoen bijgedragen aanj. nieuwe vermogen. L vakantievlieger gaat spelen, chartermaatschappij doet dan het eerst volledig mee aan 'gevecht' rond de verkoop van vl tuigstoelen voor de zomer van 1! Langendijk gokt op een aandeel twintig procent, zodat hij minin tweehonderdduizend vakantie^ gers naar bestemmingen kan gen. Het wordt een interessante en ha strijd, omdat de concurrentie, name Transavia (gespecialiseerj de Middellandse Zee-landen), eens als een kat in het nauw kan: geren. Vorige week maakte di teur Legro van dat bedrijf bel dat Transavia dit boekjaar moi met rode cijfers afsluit. De vlii rieven moeten volgens hem met procent omhoog (hetgeen overig ook Langendijk bevestigt), maai is de vraag of het meedoen vai Holland juist niet zal leiden tot ke of zelfs lagere tarieven. Zeki grote touroperators zullen de ki hanen tegen elkaar proberen ui spelen. Pieter Langendijk, de nieuwe topman van Air Holland: „Volgend jaar draaien we weer volop mee" foto Jacques Zorgman tuig aan Air Holland te verhuren, om een arts en een vlieger naar Kre ta te brengen. Een co-piloot was na het eten van een haring op Schiphol ernstig ziek geworden. Hij had snel medische hulp nodig en een andere vlieger moest hem vervangen. „Martinair zei dat er geen kisten beschikbaar waren, maar wij hebben met eigen ogen vastgesteld dat ze die dag zon der emplooi op het platform hebben gestaan". Langendijk haalt diep adem en kan zich nog net beheersen. Hij zegt alleen: „Dit is absoluut van geen niveau. Ik prijs me alleen ge lukkig dat Schroder veel ouder is dan ik". Met de reiswereld heeft hij betere er varingen. Ook daar vond hij begin dit jaar trouwens nog veel weer stand. „Ik heb ondertussen geleerd dat juist in deze branche veel af hangt van persoonlijke relaties. Bo vendien zijn touroperators redelijk voorzichtige ondernemers en die kij ken liever eerst de kat uit de boom. Ze hebben inmiddels begrepen dat er een stevige financiële bodem onder het nieuwe Air Holland zit. De ban den met de reisorganisaties zijn nu zoals ze behoren. Operationeel Air Hplland is sinds eind januari on der de naam Air Holland Charter weer opérationeel. Vijf aandeelhou ders, onder wie Langendijk zelf en oud-eigenaar Piet Derksen van Cen ter Pares, pompten in eerste instan tie 25 miljoen in het bedrijf. Later schokten zij nog eens veelvoud van dat bedrag om twee vliegtuigen te kunnen kopen, zodat het kapitaal van Air Holland nu zo'n 75 miljoen Aan met winst draaien werd voorlo pig nog niet gedacht, maar nu blijkt dat de resultaten blozender zijn dan Langendijk had durven hopen. On danks het feit dat de reiswereld be gin dit jaar alle stoelen voor de zo mervakanties 1992 al had inge kocht, is Air Holland er toch in ge slaagd, om honderdduizend toeris ten naar zonbestemmingen te vlie gen. „We hebben trouwens van alle kanten de wind mee gehad, dank zij vluchten naar.de Expo in Sevilla, het EK voetbal in Zweden en de Spelen in Barcelona. Het succes is ook zichtbaar in de grootte van de vloot. Het oorspron kelijke ondernemingsplan ging uit van twee toestellen. Het zijn er in middels vier. Het personeel, in janu ari nog 95 mensen, is naar bijna drie honderd gegroeid. Langendijk die oogt als een koele re kenmeester en zich gewoonlijk vast houdt aan 'slecht weer'-scenario's, gaat er van uit dat hij aan het einde van het lopende boekjaar (31 maart 1993) al quitte speelt, Voor iemand die inmiddels weet hoe grillig het ge drag van toeristen kan zijn, is dat even opmerkelijk als optimistisch. Voor het jaar daarop verwacht hij zelfs een winst van zo'n tien miljoen gulden. Doorslaggevend Het valt op dat Langendijk na een gesprek van ruim twee uur zonder merkbare overgang een bijna dro merig pad inslaat. De specialist in de nuchtere begeleiding van reorgani saties en liquidaties, zegt nu: „Over een jaar of drie, vier denk ik dat we zo'n elf toestellen hebben, met een omzet van vijfhonderd miljoen en ze ker duizend personeelsleden". Maai- zover is het nog lang niet. De komende maand wordt doorslagge vend voor de rol die Air Holland als Uitslag Langendijk is niet bevreesd voo f! uitslag, omdat hij lagere prijzen zijn beide concurrenten en n kwaliteit denkt te kunnen aan den. „Onze gemiddelde vliegsto onder meer door lagere kosten ii organisatie goedkoper. Daarn hebben we nog steeds de vele ext waarmee Air Holland bij de coi ment populair is geworden, v< audio en video, metalen bestek, i glaswerk en natuurlijk het Wi wood-servies". Hij is in elk geval niet van plan zich tevreden te stellen met 'k melwerk'. Ook hij signaleert da "1 een verschuiving is van grote g pen toeristen die niet meer i Mallorca gaan, maar naar het T se Phuket. Langendijk stelt ei eens vast dat er bij de verre val ties een trend is waar te nemen Zuidoost-Azië naar het Caraïb gebied. Daarom overweegt hij aanschaf van een Boeing 767 deze droomoorden zonder tus landing kan bereiken. Hij heel contacten gelegd met autoriteite bedrijfsleven in Chili en op de Bi ma's. Het wachten is volgens I gendijk op een reactie van de t operators. „Dat betekent dat ik in een ge kom dat tot nu toe exclusief i Martinair was", zegt hij op een t die verraadt dat hij inmiddels to sider van de 'charterwereld' n>Vt worden gerekend. „Tja, dan gt ook heel duidelijk in de broek Martin Schroder zitten". Voor eerst lacht hij uitbundig.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32