pmerstakingen: het is weer een chaos in Griekenland afrikaans heeft nog t verkeerde imago sjechen en Slowaken in de ban n vorming: afzonderlijke staten A idóv Sou/taut BUITENLAND c5 IMHÜf Wfll'iii, hM CHRNjKt! £k L J Ig/bratislava - Ongeluk QE2 door verouderde zeekaart ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 sa;0URANT r$NE Honderden buitenlandse toe lopen ook deze zomer weer hongerig lene rond omdat ze hun betaalche- ,iet kunnen verzilveren: de banken j eer eens in staking. Ook dreigen in jzonder toeristen de kans te lopen in ekenhuis te moeten worden opgeno- net voedselvergiftiging omdatThees- ls de koelkasten van de restaurants en afweten als gevolg van de staking >t energiebedrijf. Dit, terwijl de tem- iur alhier nog steeds flink boven de pleegt te stijgen, fj] 'io roept automobilisten voortdurend op vooral bij de spoorwegovergangen extra op te letten omdat de licht- en alarmsigna len vaak niet werken wegens het uitvallen van de stroom. De brandweer rukt de hele dag uit om mensen te verlossen die zo on voorzichtig zijn geweest om toch de lift te gebruiken. De kandidaat-reiziger naar Griekenland moet er ook rekening mee houden dat eventueel verschuldigde lucht havenbelasting is verdubbeld. Het is dus weer een chaos in Athene. Zowat alle openbare Nuts-bedrijven en semi-over- heidsbedrijven waaronder ook de meeste banken zijn in staking. Sommige bedrijven hebben aangekondigd deze staking voorlo pig te zullen voortzetten. Openbaar vervoer, telefoonmaatschappij, elektriciteitsbedrijf, spoorwegen, alles ligt plat. Vandaag zijn in Athene massa-beto gingen gehouden. Eerder deze week zijn reeksen demonstranten door de politie het ziekenhuis ingeslagen. De redenen van deze sociale explosie zijn de draconische bezuinigings- en belasting maatregelen van de regering, dit vooral op aandringen van de EG, die nu wel eens wil zien dat Griekenland zich aanpast aan de moderne Europese opvattingen. Dus met andere woorden, dat Griekenland eindelijk eens orde op zaken stelt in de nationale eco nomie. Zo dienen semi-overheidsbedrijven, omdat ze niet efficiënt en renderend wer ken, geprivatiseerd te worden. Duizenden werknemers die vaak als beloning voor hun stem op een bepaalde politieke partij een baantje hebben gekregen, zoals dit in Grie kenland sinds jaar en dag gebruikelijk is, zullen moeten afvloeien. Zo is ook de bus maatschappij in Athene in staking gegaan tegen het voornemen van de regering om duizenden overtollige chauffeurs aan de kant te zetten. De reactie van de regering was de maatschappij op te heffen en aan stalten te maken het busvervoer in Athene aan particulieren te verpachten. Ondertus sen kan men het wonderlijke schouwspel zien dat de bussen in Athene door dienst plichtige militairen worden bestuurd die op hun beurt weer door de politie worden be schermd tegen het buspersoneel dat nu op straat staat. Zo zijn er ook uiteindelijk maatregelen ge nomen om de Griekse burger te nopen be hoorlijk aan zijn belastingplicht te voldoen. Zo kunnen winkels er niet meer onderuit hun omzet te verzwijgen. Belastingambte naren controleren klanten die een winkel verlaten op straat of ze wel een kassabon hebben en mocht de klant die niet van de winkelier hebben geëist, dan loopt hij zelf een boete van duizend gulden op, afgezien natuurlijk van de fiscale sancties tegen de winkeleigenaar zelf. Men moet dit alles als een overgangsproces zien, een aanpassing van de Griekse maat schappij aan de normen dfe gelden bij de EG-partners. De Westeuropese EG-landen zijn de wanordelijke toestanden op econo misch gebied in Griekenland zo langzamer hand beu, terwijl dit land vaak de schijn wekt de EG als een suikeroompje te be schouwen. De reactie van het overgrote deel van het Griekse publiek is dat deze voor Grieken land revolutionaire maatregelen van de li berale regering in de eerste plaats de min der draagkrachtigen treffen en dat de bezit tende klasse, zoals gewoonlijk in Grieken land trouwens, buiten schot blijft. Dit afge zien van het feit, dat de huidige liberale re gering eigenlijk met de Griekse politieke traditie gewoon doorgaat en niets anders doet dan de leeggevallen plaatsen op te vul len, dit keer met de aan hun welgevallige ei gen partijgangers. m ojMOND HASSELERHARM In Zuid-Afrika lie- le afgelopen weken de dies hoog op over de om- »n nationale symbolen. het ANC woedend bij een internationale 'edstrijd 'die Stem' gezongen. „Dat volks- de huidige vlag zijn rukkingssymbolen le zwarte bevolking. Ze in verdwijnen", meent de sympbolen waaro- discussie de komende tijd in is de taal. Wat gaat er en met het Afrikaans dat ilen nog steeds wordt be- /d als de taal van de on- kkers? .■ze pers werden de eerste laren van de krant 'Die anse Patriot' gedrukt", irectrice Du Toit van het useum in Paarl. „Een nse koerant! Wie het dit Jldroom! Ja, Afrikaanders. Jloerant in ons ei'e taal!", de Patriot die boven de ■keiakte pers hangt. Wat Fop hangen foto's van krds met kolossale baar- flie een belangrijke rol i.len in de beginperiode van irikaans. In vitrines lig- b eerste exemplaren van lanse bijbels, woorden- sn, romans en kookboe- De teksten doen oud-Hol- aan en zijn moeiteloos te I „Catharina, die dogter g lie Advokaat", luidt de Hovende titel van een ro- Uleen in het museum, ook (en blijkt overduidelijk de met Nederland. 'Pasto- leest het gietijzeren foordje en om de hoek ligt laarlemstraat. Ook de Ingracht, Buitensingel, Ivreden en de Waterkant pkele van de talloze ver- jen naar het verleden, frikaans is ontstaan uit fe eeuws Nederlands dat ^Juid-Afrika werd gebracht ANC wijst uitnodiging De Klerk af PRETORIA Het Afrikaaanse Nationaal Congres (ANC) heeft gisteren geweigerd in te gaan op het aanbod van de Zuidafri- kaanse regering om op 7 sep tember deel te nemen aan een conferentie over het thema fe deralisme. De bijeenkomst wordt voorgezeten door presi dent F.W. de Klerk. Het ANC kwalificeerde het initiatief van de blanke regering om wijzigin gen in het politie-apparaat aan te brengen bedoeld om de relatie tussen de Zuidafrikaan- se politie en de bevolking van de zwarte woonoorden te verbete ren als „onderhoudswerk zaamheden". Volgens het ANC gaat het absoluut niet om sub stantiële wijzigingen. ANC-lei- der Nelson Mandela: „Wanneer de wetten die racisme en onder drukking in stand houden van kracht blijven, zullen alle po gingen om de stijl van de politie te veranderen geen antwoord zijn i door de Verenigde Oost Indi sche Compagnie die in 1652 een handelspost opende op de Kaap de Goede Hoop. Een aantal Hol landse boeren besloot zich per manent te vestigen, gevolgd door wat Duitsers en Fransen. Nog geen tien jaar later werden de eerste ladingen Aziatische slaven aan wal gezet. Piering Het Nederlands veranderde door de inbreng van Maleise woorden van de slaven, door het Portugees dat toen voertaal was in alle wereldhavens en door woorden uit zwarte in heemse talen. Zo werd het Ne derlandse schoteltje vervangen door het Maleise woord 'pie ring', gevangenis werd door Portugese invloed veranderd in 'tronk', en kinderen op de rug dragen heet 'abba'. In latere ja ren werd de taal beïnvloed door groeiende competitie met het Engels, de andere officiële taal in Zuid-Afrika. Om het Afri kaans zuiver te houden en vreemde invloeden te weren werden creatieve oplossingen bedacht. Zo heet de sport squa sh in Zuid-Afrika 'muurbal', een bulldozer is een 'stoot- schraper' en een chique hotel lift wordt omschreven als een 'hijsbak'. Soms zorgen de ver schillen tussen Nederlands en Afrikaans voor gevoelige mis verstanden. Zo noemt de Zuid- Afrikaanse minister Botha zich in Nederland Roelof omdat zijn voornaam 'Pik' nogal eens tot hilariteit leidt. Een Zuidafri kaan die zijn werk afheeft, wordt niet altijd begrepen als hij meldt dat hij 'klaarkom' en het Nederlandse woord bedrie gen .wordt in Zuid-Afrika om schreven als 'neuk'. Toch is de verwantschap overduidelijk tussen Nederlands en de taal die lang, ook in eigen land, werd beschouwd als een 'kinderagti- ge taaltje', 'bastertaal' of 'kom buistaai'. Maar die tijd is voor bij, zeker nu dichters of schrij vers als Breyten Breytenbach, Andre Brink en winnares van de P.C. Hooft-prijs Elisabeth Eybers het imago van de taal verder opvijzelen. Eén etiket is echter volgens ve len nog niet verwijderd: Afri kaans, de taal der onderdruk ker. Het is een stigma dat niet alleen ontstond door het woord apartheid of door de borden 'al- leenlik blankes' bij openbare toiletten en winkels. Nee, echte haat ontstond vooral in 1976 toen de blanke overheid Afri kaans wilde verplichten in het zwarte onderwijs. De zwarte bevolking spreekt in tegenstel ling tot blanken en kleurlingen, nauwelijks Afrikaans. Het arro gante blanke optreden leidde tot de roemruchte 'Soweto-op- stand'. Meer dan vijfhonderd schoolkinderen stierven bij de protesten die het begin vorm den van massaal verzet dat waarschijnlijk binnenkort zal culmineren in een democrati sche zwarte meerderheidsrege- Het stigma van Afrikaans als taal der onderdrukker ontstond door het woord apartheid of borden bij openbare toiletten en winkels, maar vooral toen de overheid Afrikaans in 1976 wilde verplichten in het zwarte onderwijs. foto: ap ring. De overleving van het Afrikaans is dan afhankelijk van de vroegere onderdrukten. Imago „Afrikaans heeft nog altijd het verkeerde imago. Het is per se de taal van de blanken", zegt ANC-bestuurder Allan Boesak. Hij is representant van de meer dan twee miljoen kleurlingen die Afrikaans als hun moeder taal spreken. De kleurlingen zijn afstammelingen van blan ke, bruine en zwarte voor ouders. „Nu nog zijn er kleur lingen die thuis Engels spreken omdat ze zich schamen voor het Afrikaans, de taal van de onder drukker. We moeten af van dat beeld en Afrikaans de taal van de bevrijding maken. We moeten de taal bevrijden!", zegt Boesak. Hij vindt dat Afri kaans in het Nieuwe Zuid-Afri ka geen officiële taal meer moet zijn omdat het gebruik alleen maar zal toenemen als het niet langer kan worden afgedwon gen. Boesak: „Het zal dan blij ven bestaan omdat de mensen het willen en niet omdat een re gering het wenst". In tegenstelling tot Boesak zijn veel blanken wel bevreesd voor de toekomst Van 'hun Afri kaans'. Verstokte apartheid verkondigers hopen uiteinde lijk in een eigen staat hun taal en cultuur veilig te stellen. In een land dat wordt geregeerd door zwarten zal er niets van overblijven, menen ze. „Als een man als Boesak Afrikaans spreekt dan blijft hij een bruine die de taal spreekt. Hij zal nooit een Afrikaner kunnen zijn, nooit een boer zoals wij", zegt Piet 'skiet' Rudolph van de ex- treem-rechtse Afrikaner Weer stands Beweging. De regering De Klerk, volgens traditie be staand uit uitsluitend Afri kaans sprekenden, wil tegen beter weten in de huidige situa tie handhaven waarbij Engels en Afrikaans de officiële talen blijven. Een streven dat onhaal baar lijkt, omdat de zwarte be volking haar eigen talen, zoals het Zulu, Xhosa en Sotho wil bevorderen. Hier snoek „Afrikaans is vir ons 'n baje be- langrike taal", zegt ANC-leider Nelson Mandela verzoenend. Hij heeft tijdens zijn rechten studie Afrikaans geleerd en ge bruikt het af en toe om vooral de bezorgde blanke gemeen schap sussend toe te spreken. Het ANC wil dat Afrikaans straks een van de twaalf officië le talen wordt, naast Engels en vele zwarte talen. Boesak is het daar niet mee eens: „Dat zal een onwerkbare, oneconomi sche situatie creëren. Er is geen enkel land ter wereld dat zoveel officiële talen heeft", zegt Boe sak die vermoedt dat het ANC nog wel zal bijdraaien. Hij is niet bang voor de toekomst van het Afrikaans en denkt dat een goede relatie met de moedertaal Nederlands haar kansen nog zal vergroten. „Koffie, suiker, melk en thee", zingen bruine kinderen op het Zuidafrikaanse platteland. Het springtouw draait ritmisch mee op het Nederlandse kinder rijmpje dat klinkt als in Noord- Holland of Groningen. „Hier snoek! voor vijf rand!", schreeuwen de vissers in de ha ven van Houtbaai bij Kaapstad. „Afrikaans kent vele dialecten van het 'Kaap Afrikaans' tot het 'Fly' dat gesproken wordt door jeugdbendes in Soweto", zegt professor Tony Links van de Universiteit van de West Kaap. Hij meent dat de taal zo wijd verspreid is dat overleving gegarandeerd is, ook als het niet langer een ambtelijke taal is. „Meer dan een derde van de bevolking is in staat, als eerste of tweede taal, Afrikaans te spreken en bijna 50 procent van hen is niet blank", zegt de pro fessor. „Nederland zit in de EG eigen lijk in dezelfde positie als wij. Hier zal Engels uiteindelijk wel de officiële taal worden maar dat kan in Europa ook gebeu ren", meent Links. Hij denkt dat samenwerking, op bijvoor beeld wetenschappelijk gebied, de overlevingskansen vergroot. Links: „Bijna 40 miljoen men sen in Nederland, België, Suri name en de Antillen spreken een taal die vrijwel identiek is aan de onze. Daar moeten we gebruik van maken". De kans is groot dat in Zuid-Afrika Engels als enige ambtelijke taal over blijft omdat vrijwel iedereen die taal nu al kan spreken. Maar Afrikaans zal nog lang blijven bestaan in een nieuw Zuid-Afri ka waarin veel symbolen van de apartheid, zoals de nationale vlag en het volkslied 'die Stem', onherroepelijk zullen sneuve len. AKKERMAN kogel door de kerk is anders dan de Slowa- eehoopt hadden, zelfs i uitgeklede vorm van gezamenlijke Tsjecho- jakse staat overblijft, is fecent in de Tsjechoslo- politiek definitief ko- te vallen op de twee af- Irlijke republieken. !in Bratislava als in Praag It men zich voor op de (me van een eigen grond- (i de benoeming van een staatshoofd. En in beide i en gaat dat niet zonder [stoot. üwaken zijn het verst ge- I fd in het proces van I vorming en geen wonder: I ten het die al sinds lange- van de federatie afwilden |het scenario dat zy zich I h voorgesteld (een eigen I |vet, een eigen staats- in toch ook een gezamen- lat met de Tsjechen) wa de nodige stappen voor- |p weg naar de stichting afzonderlijke, onafhan- staat. gevolg van de jongste on- idelingsronde tussen de premier Vladimir (hzds) en zijn Tsjechi- Vaclav Klaus I de 'gezamenlijkheid' is ti te vervallen, kunnen de (ken gewoon doorgaan De Slowaakse premier Vladimir Meciar. FOTO: AP met de rest van hun plannen, wijt de regering te veel macht Aanstaande maandag zal het naar zich te hebben toegetrok- Slowaakse parlement zich bui- ken, terwijl de afgevaardigden gen over de ontwerp-grondwet van de Hongaarse minderheid die de regering heeft ingediend. zich beklagen over wat zij be- De oppositie, die overigens ge- schouwen als een inperking van talsmatig weinig voorstelt, ver- hun nationale rechten. Premier Meciar heeft al aange kondigd dat wat hem betreft alle leden van het Slowaakse parlement opnieuw de eed moeten afleggen, ditmaal op de nieuwe grondwet. Wie dat wei gert, moet zijn zetel opgeven, aldus Meciar. Oud-premier en oppositieleider Jan Carnogur- sky betitelt deze gang van za ken als 'onderdeel van een dic tatuur'. 'Dictatuur' Zodra de grondwet door het Slo waakse parlement is goedge keurd, is de weg vrij voor de ver kiezing van een Slowaakse pre sident. Een officiële kandidaat heeft zich daarvoor nog niet aangediend, maar van verschil lende kanten wordt de naam van Alexander Dubcek ge noemd, het gezicht van de lente' (de hervor- l van 1968) en de lijsttrekker van de Slowaakse sociaal-democraten. Meciar heeft echter al laten weten een eventuele kandidatuur van Dubcek niet te zullen onder steunen. „Dubcek heeft de Slo waakse zaak meer kwaad dan goed gedaan", zei de Slowaakse premier onlangs op een publie ke bijeenkomst, in een nauwe lijks verholen toespeling op Dubceks pro-federale opstel ling. Meer kans lijkt Jozef Mar kus te hebben, de leider van de Slowaakse emancipatiebewe ging Matica Slovenska, die nauw verbonden is met Meci^rs HZDS. Hij was het in elk geval die op de dag van de soevereini teitsverklaring van Slowakije als eerste de desbetreffende do cumenten in ontvangst mocht nemen. De achterstand die de Tsjechen op de Slowaken hebben, begint direct al bij de naam van hun re publiek. Die is er niet. Binnen de federatie ging het al tijd om Slowakije versus 'de Tsjechische landen', te weten Bohemen, Moravië en Silezië. 'Tsjechië' mag in het Neder lands heel acceptabel klinken, in het Tsjechisch zou het neer komen op 'Cesko' en Vaclav Ha- vel heeft al laten weten onder geen beding president te willen worden van een land met zo'n belachelijke naam. Zijn voorstel luidt 'Tsjechische republiek', maar van Moravische zijde wordt dat discriminerend ge acht en oppert men iets als 'Tsjechomoravië'. Grieven Achter de soms wat lacherige discussie over een naam, waar bij ook steevast de optie 'Absur- distan' opduikt, gaan serieuze grieven van de Moraviërs schuil, zo serieus, dat de opstel ling van een Tsjechische grond wet er tot nog toe door gefrus treerd wordt. De ODS van pre mier Klaus is voor de doorvoe ringvan een grondwet afhanke lijk van de oppositie en die heeft zich al dan niet uit opportu nistische redenen geschaard achter de eis dat de nieuwe De Tsjechische premier Vaclav Klaus. Tsjechische republiek zal ko men te bestaan uit een soort fe deratie van drie zeer autonome eenheden: Bohemen, Moravië en het stadsgewest Praag. De ODS houdt echter vast aan de invoering van acht regio's en vreest dat het voorstel van de oppositie van de Moraviërs de 'Slowaken van Tsjechië' zou maken, met alle gevolgen van dien. Eén troost: over een kandidaat voor het staatsburgerschap hoeven de Tsjechen geen secon de na te denken: dat is Vaclav Havel en niemand anders. Van meet af aan heeft Klaus zich achter de immens populaire ex- president van Tsjechoslowakije gesteld en het is uitgesloten dat een echte concurrent zal opdoe men. Maar intussen woedt er achter de schermen wel een gevecht om de bevoegdheden van de toekomstige Tsjechische president. Havel voelt er weinig voor als full-time lintenknipper door het leven te gaan en eist, gesteund door zijn enorme po pulariteit, bevoegdheden die het ambt van staatshoofd enige inhoud geven. Klaus daarente gen geeft het liefst zo weinig mogelijk macht uit handen. Toch zal hij zowel met Havel als met de Moraviërs een compro mis moeten sluiten als hij de Tsjechische republiek wil voortstoten in de vaart der vol keren. Dat hij dat wil, daarover bestaat niet de minste twijfel. NEW YORK/LONDEN - Een meer dan vijftig jaar oude, nooit vervangen zee kaart is er de oorzaak van dat het Britse passagiersschip Queen Elisabeth 2 begin deze maand aan de oostkust v^n de Verenigde Staten op een rots liep. Na een verhoor door de kustwacht in Boston bleek dat de kapitein van het schip, Robin Woodall, ervan overtuigd is geen schuld te hebben aan de averij van het schip. De oceaanstomer zal pas over ruim vijf weken de dienst kun nen hervatten. Voor de volgen de cruise vertrekt de Queen Eli sabeth 2 op 4 oktober vanuit de Engelse havenstad Southamp ton, zo heeft de eigenaar, de Cu- nard Line, bekendgemaakt. Rots Het schip voer 7 augustus voor de kust van de Amerikaanse stad Massachusetts op een rots. Meer dan 1800 passagiers moesten worden geëvacueerd. Kort na het ongeval zei Cunard Line dat het schip nog in dezelf de maand in de vaart kon wor den genomen. Nader onderzoek maakte dui delijk dat de schade aan het 285 meter lange cruiseschip groter was dan aanvankelijk was ver wacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21