£cidóe Soma/ni Papieren vrede in Bosnië Cadeautje A9 B1 B5 Kamer voelt voor heffing examengeld Fokker vraagt atv aan Geen overlevenden bij ramp Tupolev Lubbers steunt Pronk in verdediging defensiegeld MEUBELBEURS Operatie 'Zuidelijke Wacht' start zonder incidenten Aantal aanmeldingen voor gastgezin naar 7000 Bukman stelt reis Zuid- Afrika uit Rood voor hardrijders in België T14 Dagen Gratis^ ~i i i i Weer kaarten voor horeca I I £etdóc(Soutmit ■i:nnr.ui»ii:in «Hitnn 28 AUGUSTUS 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Rechter Slagter: „Positie verdachten wordt steeds zwakker" Romeo Zondervan financieel onafhankelijk 'Overgangsregeling nodig voor woningtoewijzing' Cannon komt met megabioscopen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND BEURS ECONOMIE AUTONIEUWS SPORT LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING LAND-EN TUINBOUW KERKDIENSTEN KUNST/RTV SERVICE RTV PROGRAMM/TS - Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no. 25428. Losse nummers 1,50 Half tot zwaar bewolkt en vooral vannacht regen- en onweersbui en, sommige met zware windsto ten. Minima omstreeks 17. mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Vannacht weinig wind. in het noordelijke kustgebied mogelijk oostelijk en krachtig, 6 Bft. Overdag een westelijke wind, toenemend tot matig. DEN HAAG Voor het nakijken van de eindexamens moet meer geld beschikbaar komen. Als minister Ritzen van onderwijs dat niet uit de onderwijsbegroting kan betalen, moet hij overwegen examengeld te gaan heffen. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat „niet onbespreekbaar", zo bleek gisteren tijdens een mondeling overleg over de eindexamens. De „vreemde" leraren die de examens voor de tweede keer nakijken, als controle van het correctiewerk van de leraar van de school zelf, moeten daarvoor weer betaald worden. Daarover zijn alle fracties het eens. Sinds die vergoeding is afgeschaft zijn er name lijk nogal wat tweede correctoren die er met de pet naar gooien, zo is uit een inspectierapport gebleken. Staatsse cretaris Wallage beloofde de Kamer de voor- en nadelen van het heffen van examengeld op een rijtje te zetten. 'Uitstrijkje minder vaak nodig dan gedacht' UTRECHT Het maken van uitstrijkjes op baar moederhalskanker is minder vaak nodig dan tot nu toe werd aangenomen. In plaats van eens in de drie jaar kunnen vrouwen zich zonder veel nadelen eens in de vijf jaar laten onderzoeken op deze vorm van kanker. Dat concluderen drie Nederlandse onder zoekers in een artikel in het gezaghebbende medi sche blad British Medical Journal. Bij een periode van vijf jaar wordt 90 procent van de sterfte voorko men, zo stellen de onderzoekers Van Oortmarssen, Habbema en Van Ballegooijen, alle drie verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Daar staat tegenover dat een controlefrequentie van eens in de drie jaar een aantal nadelen met zich mee brengt, zoals onrust, onnodige vervolgonderzoeken, psychische belasting en hoge kosten. AMSTERDAM Vliegtuigbouwer Fokker gaat arbeidstijdverkor ting aanvragen voor enkele honderden werknemers. Het gaat voor al om personeel dat direct betrokken is bij de bouw van de Fokker F 50. De aanvraag zal „op zijn vroegst" volgende week worden ge daan, en vermoedelijk gelden voor enkele honderden werknemers, zo heeft woordvoerder Van Bers van de Industriebond vandaag meegedeeld. Fokker zelf zegt dat er nog geen besluit is genomen over arbeidstijdverkorting. Wel wordt er volgens woordvoerder Mol „voortdurend van gedachten gewisseld" over het verminderen van het aantal arbeidsplaatsen bij de vliegtuigfabrikant als gevolg van de tegenvallende verkopen van vliegtuigen. Het streven is gedwon gen ontslagen te vermijden. Arbeidstijdverkorting past in dat stre ven, maar wanneer en op welke schaal dat zal gebeuren is nog niet besloten, aldüs Mol. FNV-bestuurder Van Bers spreekt dat tegen. De vakbonden en de ondernemingsraad van Fokker zijn gisteren ge ïnformeerd over een aanvraag voor arbeidstijdverkorting, die „waarschijnlijk volgende week" wordt IVANOVO - Een passagiersvliegtuig van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot is gisteravond neergestort bij Ivanovo, 200 kilometer ten noordoosten van Moskou. Alle 83 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig be zig was zich op te maken voor de landing op de luchtha ven van Ivanovo. Een luchtverkeersleider van het vliegveld zei dat de weersomstandigheden ongunstig waren geweest. „Het mistte en er waren laaghangende wolken", aldus de verkeersleider. Het toestel, een Tu polev 134, was afkomstig uit de toeristenplaats Mine- ralnye Vody in de Kaukasus in het zuiden van Rusland. De Tupolev 134 is te vergelijken met de Boeing 737. Het toestel, waarvan er halverwege de jaren '80 zo'n 700 in dienst waren, wordt niet meer geproduceerd. LONDEN De internatio nale conferentie over Joego slavië in Londen is gister avond geëindigd met een hoopvol signaal op vrede. De gevechten in de verscheurde republiek gingen vannacht onverminderd voort; van morgen was het rustig. De Serviërs hebben in Londen moeten accepteren dat de inter nationale gemeenschap de eco nomische boycot opvoert en het toezicht op naleving ver scherpt. Pas als blijkt dat Ser vië en het nieuwe Joegoslavihe coöperatief zijn en de vrede in de Balkan willen herstellen, kunnen de Verenigde Naties besluiten de economische sanc ties op te heffen. Bij tanksta tions in de Servische hoofdstad Belgrado zijn vandaag lange rij en ontstaan. Ook het openbaar vervoer stokte omdat er slechts voor een derde van de bussen en taxi's diesel verkrijgbaar was. Het benzinetekort wordt gewe ten aan de scherpere controle van het VN-embargo. In een verklaring over Servië en Mon tenegro hebben de betrokken partijen zich in Londen ver plicht de integriteit van de be staande grenzen te erkennen en de internationaal erkende rechten van minderheden te eerbiedigen. In soortgelijke be woordingen worden ook alle partijen in Bosnië-Hercegovina opgeroepen een einde te maken aan het geweld. Ook deze ver klaring is door alle deelnemers aan de conferentie geaccep teerd. Alle zware wapens in het oorlogsgebied komen onder VN-toezicht en veiligheidszo nes worden ingericht voor vluchtelingen. Een internatio nale troepenmacht zal onder VN-vlag toezien op naleving van de overeenkomsten. Tege lijk hebben alle republieken van het voormalige Joegoslavië Bosnië-Hercegovina erkend als onafhankelijke staat. De Britse premier John Major, die samen met secretaris-gene raal Boutros Ghali van de VN de conferentie leidde, sprak na afloop van een goed resultaat. Pagina A5: Genève zoekt oplos sing minderheden op Balkan I DEN HAAG - Premier Lub- bers deelt de mening van minis ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking dat de komende jaren niet extra bezuinigd mag worden op Defensie. premier zei na afloop van het kabinetsberaad dat hij prin cipieel voorstander is van Pronks opvatting om de Neder- landse defensie meer af te stem men op hulpacties van de Vere nigde Naties. Lubbers noemde opmerking van Pronk be langrijk, maar niet verrassen^. Volgens hem heeft de bewindè- van ontwikkelingssamen werking ook tijdens de recente begrotingsbesprekingen al aan gegeven dat extra kortingen op het defensiebudget ongewenst zijn. Zoals bekend moest Defen sie nog honderd miljoen extra inleveren ten gunste van On derwijs, die daardoor minder behoefde te bezuinigen. Toen bestond verbazing over het feit dat ook .Pronk voor Onderwijs wilde bezuinigen. Lubbers zei gisteren dat Neder land een voorbeeld moet nemen aan Finland, waar de nationale defensie volledig is afgericht op VN-acties. „Dat betekent dat je je zou gaan instellen op een per manente beschikbaarheid voor dergelijke acties", aldus Lub bers. Hij vindt dat er zowel bin nen het kabinet als bij de coali tiepartijen nagedacht moet worden over het ontzien van Defensie. Overigens wordt het defensiebudget jaarlijks al met één procent gekort. De opmer king van Lubbers is met name gericht tegen de PvdA-fractie in de Tweede Kamer die zich heeft gedistantieerd van Pronks op merkingen. 30 AUGUSTUS De eerste f-14 ('Eagle') van het Amerikaanse vliegdekschip USS Independence gaat de lucht om het vliegverbod in Zuid-lrak te controleren. foto AMSTERDAM - Het aantal mensen dat zich heeft opgegeven om als gastgezin vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië op te vangen, is donderdag gestegen tot 7000. Gisteren was de laatste dag dat het speciale telefoonnummer voor dergelijke aanmeldin gen werd bemand. De vluchtelingenorganisatie Vluchtelingenwerk start volgende week een serie van 40 regionale voorlichtingsbijeenkomsten waar de eerste 4000 aanmelders zullen worden uitgenodigd. Eind sep tember komen de laatste 3000 aan de beurt. Deze week stonden twee „proef'-bijeenkomsten op het programma waarvoor in totaal 80 mensen een uitnodiging kregen. Op de eerste daarvan, woens dag in Breda, kwamen 22 gastgezinnen. Naast de 7000 aanmeldingen om als gastgezin op te treden kreeg VWN nog eens 3000 meldingen van mensen die zich als vrijwilliger opgaven voor de begeleiding van vluchtelingen in gemeenten. Pagina A3: „Joegoslaven liggeti beter in de markt dan asielzoe kers" BAGHDAD Operatie 'Zuidelijke Wacht', de controle op het vliegverbod in Irak ten zuiden van de 32ste breedte graad, is gistermiddag om kwart over vier zonder incidenten van start gegaan. Even voor dat tijdstip gingen twintig Amerikaanse gevechtsvliegtuigen van het vliegdekschip USS Independence de lucht in met de opdracht Iraakse toestel len die zich niet aan het verbod houden tot de orde te roepen en zonodig neer te schieten. In het Saudische Dhahran ko zen twee Britse Tornado-gevechtsvlieg tuigen het luchtruim. In het centrum van Baghdad demonstreerden zo'n 1000 mensen tegen de maatregel. Het Iraakse parlement riep in een verklaring op tot „stevig optreden" tegenover het verbod. „Ik denk niet dat iemand verwacht dat er iets zal gebeuren", zei de Amerikaan se presidentswoordvoerder-Marlin Fit- zwater na het ingaan van de luchtblok- kade. „Alles wijst er vooralsnog op dat Saddam niet op een confrontatie uit is". Maar om zijn verzet nog eens te onder strepen heeft Saddam wel een aantal van de modernste Mirage-straaljagers net ten noorden van de 32e breedte graad gestationeerd, het een Ameri kaanse defensiefunctionaris weten. Pagina A5: Israëls reactie zal niet uit blijven Bus Palestijnen stort in ravijn' JERUZALEM In Israël zijn vandaag drie mensen gedood en 65 mensen gewond geraakt, toen de bus waarin zij zaten in een ravijn stortte. De bus was van Jeruzalem op weg naar de Dode Zee. Het ongeluk gebeur de waarschijnlijk doordat de remmen van de bus dienst wei gerden. De inzittenden waren Palestijnen uit de bezette Gaza- strook die een dagje uit waren. DEN HAAG Minister Buk man van landbouw heeft zijn reis naar Zuid-Afrika uitge steld. Hij zou eind september aan het hoofd van een agrari sche handelsmissie naar Zuid- Afrika vertrekken. Volgens een woordvoerder is de reden van het uitstel een vergade ring van de EG-landbouwmi- nisters in Brussel op 21 en 22 september. Bij de bedrijven die zouden deelnemen aan de handelsmissie was de belang stelling voor de reis al vermin derd vanwege de politieke spanning in Zuid-Afrika op dit moment. De meeste bedrijven, geven er de voorkeur aan de reis te verzetten naar begin volgend jaar. 'Dinosaurus beschikte over acht harten' LONDEN De Barosaurus, een vijftien meter lange dino saurus die 200 miljoen jaar ge leden leefde, beschikte waar schijnlijk over acht harten. Dit aantal was nodig om het bloed van zijn borstkas naar zijn hoofd te pompen. Dit zegt een groep wetenschappers van het Newyorkse Roosevelt Zieken huis in de laatste editie van het gerenommeerde medische tijd schrift Lancet. De bijdrage gaat er op basis van het skelet van uit dat de dinosaurus zijn voed sel op dezelfde manier betrok als een giraf. Aansluitend op deze theorie wordt veronder steld dat het reptiel over een buitengewoon sterk hartvaten stelsel diende te beschikken om het bloed van zijn borstkas naar zijn hoofd te pompen. De we tenschappers van het New yorkse Roosevelt Ziekenhuis geloven dat het eerste hart van de Barosaurus zich in de borst kas bevond, het tweede hart aan het begin van de nek, ter wijl de andere harten zich op gelijke afstand in zijn twaalf meter lange hals bevonden. Helpende handen Omgeven door helpende handen probeert een voor zijn leven vech tende Somalische kleuter wat voedsel binnen te krijgen. In het voed- selcentrum van Unicef in het Somalische Bardera waar de kleuter verblijft, stierven gisteren in een half uur drie kinderen. Per etmaal overlijden er tussen de 30 en 40 kinderen FOTO: EPA ANTWERPEN Automobi listen die met een snelheid van boven de 50 kilometer per uur door de Antwerpse stra ten rijden, worden sinds giste ren verrast door verkeerslich ten die automatisch op rood springen. De Antwerpse poli tie heeft gisteren een proefin stallatie in gebruik genomen. Een radar-detector meet de snelheid waarmee auto's rij den. Ligt die snelheid te hoog, dan springt het aan de radar gekoppelde verkeerslicht op rood. Aanleiding voor de actie is een klacht van een schooldirec teur die vindt dat de veilig heid van zijn leerlingen be dreigd wordt door veel te hard rijdende automobilisten. Bij de oversteekplaats voor de school is nu de nieuwe proef installatie geplaatst. Van Dale heeft er wel even over moeten nadenken, maar er toch een mooie omschrijving voor gevonden: „Een zak of buidel van uiteenlopend model, veelal echter vrij plat en rechthoekig, gewoonlijk uit stijve stof of leer vervaardigd, die men meeneemt om er datgene in te bergen wat men bij zich wil hebben". Hij heeft het dan natuurlijk over het cadeautje dat de Leidse Courant wil geven aan iedereen die vandaag een nieuwe abonnee van onze krant aanbrengt. Verderop in de krant staat daarvoor een speciale bon. Deze is meer bedoeld om kopers van losse nummers te laten merken hoe plezierig en voordelig het is de krant thuis te laten bezorgen. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonneme' t. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 7J maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Aardbeving in Pakistan QUETTA Een aardbeving in de dunbevolkte Pakistaanse provincie Baluchistan heeft van morgen aan zeker drie mensen het leven gekost. Een onbekend aantal mensen raakte gewond. De aardbeving, waardoor hon derden lemen hutten werden vernietigd, had een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. In 1928 vielen bij een aardbeving in Baluchistan 40.000 doden. LEIDEN In het afgelopen weekeinde hebben naar nu blijkt vijf cafés en drie shoarmazaken een gele of rode kaart ontvangen, om dat ze zich niet hielden aan de sluitingstijd. Gele kaarten werden uitgedeeld aan de cafés De Kibboets (Stationsweg), De Buren (Hartesteeg), De Twee Spiegels (Haarlemmerstraat) en de shoar mazaken Nefertiti en Maspada aan de Steenstraat. Het café The Duke aan de Oude Vest kreeg een rode kaart omdat ze al eerder een waarschuwing had ontvangen. Ook de shoarmazaak De Sphinx (Steenstraat) liep rood op. Het café High Light aan de Oude Vest kreeg geel vanwege herhaalde geluidsoverlast. Het is volgens de politie de eerste keer dat hiervoor een kaart is gegeven. In totaal zijn er dit seizoen 32 kaarten uitgereikt, waarvan drie I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: Bel 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1