Bonden willen uitleg over samenwerking tussen DAF-Daimler Opnieuw rellen in Rostock Parlementaire enquête naar uitvoering sociale zekerheid Weekbladen CeidócSouocmt A7 A9 B1 Iraakse regering dreigt VN met tegenmaatregelen Van den Broek wil lijst Bosnische misdadigers >llar verder herstel Kamer reageert lauw op plannen overname DAF L rÏ4Dagen Grati? f T 'I I A8 DONDERDAG AUGUSTUS 1992 paans toernooi put Feyenoord uit EIDEN OMGEVING stand dreigt voor Elisabeth-complex stal als plekje bij de hemel s verjaagt rekers !N Een wel erg op haar irium gestelde poes heeft liddag inbrekers ver uit een woning aan de lestraat in Leiden. De in drongen 's middags h half twee en half vijf, bewoners niet thuis wa- iet huis binnen door de iur te forceren. In de gang |te hen de waakzame poes irect aanviel. De indrin- [hebben nog geprobeerd poes van het lijf te hou- het dier een laars toe in, maar dat haalde wei- Ze dropen uiteindelijk ichter zake af. ficidóc (Sowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25427. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden, ook af en toe zon. Later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur omstreeks 15 graden. Middagtemperatuur van 21 graden aan zee tot 25 graden in het oosten van het land. Zuid westen wind, matig kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig 6, in het Waddengebied eerst nog hard 7. BAGHDAD - De Iraakse regering zegt het vliegverbod onder de 32e breedtegraad te zullen negeren en voorbereid te zijn op een nieuwe confrontatie met het Westen. Irak dreigt onder meer met onmiddellijke uitzetting van de in het land aanwezige 120 VN-me- dewerkers. Irak kreeg gisteren van de vier Veiligheidraadsleden Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en de VS te horen dat van daag om 16.15 uur Nederlandse tijd een eind moet zijn gemaakt aan alle vliegverkeer boven Zuid-Irak, waar het regime van Hu- sayn huis zou houden onder de vorig jaar tevergeefs in opstand ge komen shi'itische bevolking. Het ultimatum werd Irak gesteld om een directe militaire confrontatie te vermijden. De geallieerden uit de Golfoorlog willen met verkenningsvluchten boven Zuid-Irak op het vliegverbod toezien. Kort nadat de Amerikaanse president Bush het vliegverbod had toegelicht, zei Irak zich daar niet aan te zullen houden. De Iraakse VN-ambassadeur stelde zelfs als alter natief een „commissie van wijze mannen" voor die zich over de toestand van de shi'ieten zou moeten laten informeren. Idoor BERT SCHAMPERS LONDEN Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft er giste ren voor gepleit een zwarte lijst te ma ken van degenen die in Bosnië-Hercego- vina verantwoordelijk zijn voor misda den tegen de mensheid. De lijst moet worden opgemaakt na een studie over de schuldvraag. Hij zei dat op de internationale conferentie over Joegoslavië in Londen, waar de naar buiten toe eensgezinde EG de druk op Ser vië verder opvoerde. Van den Broek maakte na de eerste conferentiedag enig voorbe houd over de afloop van het overleg. Onze ker is of de conferentie vanavond een geza menlijke verklaring kan voorleggen. Van den Broek zei dat Nederland bereid is militairen naar Bosnië-Hercegovina te stu ren, desnoods buiten de NAVO en de West- europese Unie (WEU) om. Daarover wordt vanavond in de Tweede Kamer gedebat teerd. Binnen de VN wordt nagegaan hoe effectief gebruik kan worden gemaakt van de bereidheid van individuele landen om militairen beschikbaar te stellen. Nederland vindt dat de VN-resolutie 770, over de bescherming van voedselkonvooien met militaire middelen, zo snel mogelijk uitgevoerd moet worden. Dat moet ook gel den voor het voornemen de zware wapens in Bosnië onder internationaal toezicht te plaatsen. Van den Broek wil verder een aanvullende resolutie die geweld toelaat om overeenkomsten over ontwapening af te dwingen. De EG pleitte gisteren voor een dialoog die tot een politieke oplossing kan leiden of tot totale politieke en economische isolatie. Economen hebben becijferd dat de helft van de Servische economie lam ligt en dat 50 procent van de Serviërs door de internatio nale boycot werkloos is. De president van de federale republiek Joegoslavië, Milan Panic, trok gisteren andermaal het boetek leed aan. Met gebroken stem zei hij dat er een einde moet komen aan de tragedie in Bosnië-Hercegovina, maar veel indruk maakte dat niet bij de conferentiegangers. Pagina A5: Harde taal in Londen maar oorlog gaat door Moeder van vondeling in Nuenen opgespoord NUENEN De rijkspolitie in Nuenen heeft de zaak van de Nuenense vondeling opgelost. De moeder blijkt een 16-jarig meisje uit Nuenen te zijn, de dochter van de vrouw die zei dat ze de baby had gevonden. Het meisje, dat het kind zaterdag ter wereld had gebracht, had haar zwangerschap al die tijd verborgen gehouden voor haar moeder. Zij is inmiddels elders ondergebracht en krijgt steun van het FIOM, de Federatie van Instellingen van Ongehuwde Moeders. Volgens de officier van justitie is nog niet te zeggen of de baby naar de moeder zal terugkeren. STELIJK LEVEN/OPINIEA2 JENLANDA3/4 ENLANDA4/5 NOMIE A6 RT A7 8T/RTVA8 IEN; REGIO A9/10/11 fSTVERLENINGA11 TERDAM De Ameri- le dollar heeft zich ver- reten te herstellen van na-oorlogse dieptepunt ifgelopen dinsdag werd 'kt. ïsterdam stond de dollar- JC( vanmorgen om 10.00 uur na een slotkoers 1,5845 gisteren. Het diep- t van dinsdag bedroeg 60 bij het slot van de han- i de Amsterdamse wissel- 1. Het koersherstel werd ichreven aan dekkings- fKjipen in het Verre Oosten. lankopen werden gedaan jthet oog op het komende tip van de staatsecretaris- financiën van de G-7, 'en grootste industrielan- "Terwacht wordt dat op bijeenkomst uitspraken gedaan die de dollar- ioeten ondersteunen. UTRECHT De vakbonden hebben bij de presentatie van de halfjaarcijfers van DAF Trucks vandaag een verkla ring van de directie over een mogelijke samenwerking tussen DAF Trucks en het Duitse concern Daimler Benz geëist. Volgens het NOS-journaal onderhande len DAF en Daimler-Benz over nauwe samenwerking. Een woordvoerder van Daimler-Benz in Stuttgart ontkende overigens gister avond dat sprake is van een deelneming in DAF Trucks. „Daarover worden ook geen doelgerichte gesprekken ge voerd", aldus de woordvoerder. Wel erkende hij dat Daimler- Benz en DAF Trucks wel eens met elkaar praten. „Maar dat is in deze branche heel gebruike lijk. Iedereen praat met ieder een". De Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV zijn officieel nog niet inge licht over mogelijke samenwer king met Daimler-Benz. FNV- Bestuurder F. Kooien: „Er gaan allerlei speculaties over samenwerking. Daar willen we opheldering over' Een woordvoerder van de In dustrie- en Voedingsbond CNV sluit zich daarbij aan. „We zijn verrast. We hebben de naam Daimler-Benz nooit in dit ver band horen noemen. Bovendien zou er een gelijkwaardige part ner gevonden moeten worden. En Daimler-Benz is toch echt wel een maatje groter". De Industriebond FNV staat op zich niet negatief tegenover een samenwerking met Daimler Benz, maar ziet toch wel bezwa ren. Bestuurder Kooien: „Daimler-Benz zou een sterke partner kunnen zijn, maar bei de bedrijven hebben nogal wat overlappingen in produkten en markten. Dat zou nadelige ef fecten op de werkgelegenheid kunnen hebben. Verder denk ik ook aan Fokker. Wat betekent een overname voor de produk- tie? Ik vind dat DAF eigenlijk een zelfstandige onderneming moet blijven, zowel in ontwik keling als in produktie". Kool- en vindt verder dat er nog wel meer gegadigden te vinden moeten zijn, met wellicht min der overlapingen. Hij erkent dat de financiële situatie bij DAF Trucks wel stappen nood zakelijk maakt. DAF heeft al enkele jaren achtereen verlies, vorig jaar zelfs 400 miljoen gul den. DEN HAAG De mogelijke plannen van Daimler-Benz om een deel van de aandelen van DAF Trucks over te ne men hebben in de Tweede Kamer niet tot heftige reac ties geleid. In het algemeen luidt de conclu sie van de Kamer dat een derge lijke ingreep onvermijdelijk is, gezien de sterke Europese con currentie op het gebied van vrachtwagens. „Die concurren tie is moordend. Er zijn in heel Europa nog maar zes grote vrachtwagenproducenten over", zegt CD A-kamerlid Van Iersel. „Je kunt in die branche dus alleen maar overleven als je samenwerking zoekt met ande re fabrikanten". Volgens Van Iersel is de continuïteit van DAF Trucks belangrijker dan het behoud van DAF als een ex clusief Nederlandse onderne ming. „Men kan beter met de Duitsers gaan samenwerken en daarmee de werkgelegenheid en de know-how behouden dan het risico lopen xapot te gaan, want als dat gebeurt heb je he lemaal niks over". WD-kamer- lrd mevrouw Rempt-Halmmans de Jongh vindt dat de gebeurte nissen rond DAF niet te verge lijken zijn met de overname van Fokker door de Duitse vlieg tuigfabrikant Dasa. „In de eer ste plaats heeft de overheid af gezien van enkele leningen geen financieel belang in DAF. In het geval van Fokker lag dat heel anders. Bovendien gaat het bij DAF om een acuut marktpositie-probleem, terwijl het bij Fokker vooral draaide om de vraag: hoe kunnen we onze nieuwe ontwerpen voor de toekomst veilig stellen Machteloos kijkt een arrestant in Rostock naar de stevige schoen van een Rostockse politieman. i ROSTOCK - Ook gister avond is het in de Duitse stad Rostock weer tot een treffen tussen rechtsradicalen en de politie gekomen. Maar deze vijfde veldslag bij een hotel voor asielzoekers on derscheidde zich van de andere keren doordat de politie het ini tiatief maar zich toe trok. Zodra 500jongeren rond half elf in actie kwamen en de eerste stenen en brandbommen door de lucht gooiden, vonden zij duizend man politie tegenover zich die waren uitgerust met schilden en wapenstokken en die, in plaats van te waarschu wen via de megafoon, direct traangas en waterkanonnen te- Supermarkt in computers ROTTERDAM Met de komst van een supermarktketen in personal computers zal de prij zenslag in hard- en software verder toenemen. Op 12 sep tember opent in Rotterdam de eerste 'superstore' onder de naam Computer Company. Op een winkelvloer van ten minste 3000 vierkante meter kan de klant met een winkelwagentje langs de schappen rijden. Na Rotterdam zullen winkels wor den geopend in Amsterdam en Tilburg. Wekelijks worden er 10.000 bezoekers verwacht. Het winkelconcept is een idee van de Industriële Maatschap pij Nederland (IMN), onderdeel van Venture Fonds Nederland van drs. J. Kuijten, die ooit HCS op poten zette. MuseumladdeR iepag. B8 Zoeken Op een voetpad in het park aan de Lozerlaan, ter hoogte van de Haagse Erasmusweg, proberen archeologen meer inzicht te krijgen in het Romeinse verleden van de omgeving. Vorig jaar zijn in de buurt al sporen gevonden van een prehistorische nederzetting (derde eeuw voor Christus). Uit eerdere' gegevens was al bekend dat een stukje bos de restanten van een Romeinse nederzetting bevat. Daar is echter nooit onderzoek gedaan. Omdat er plannen bestaan voor een woonwijkje ter plaatse is vorige week begonnen met een verkennend onderzoek, dat nu Romeinse scherven heeft opgeleverd. De donkere vlek op het pad wijst op een oude sloot. Als de bouwplannen doorgaan, volgt in 1993 een groter onderzoek. FOTO STEPHEN EVENHUIS Z door DICK HOFLAND DEN HAAG Er komt een parlementaire enquête naar de uitvoering van de sociale zekerheid. Gisteravond be sloot de fractie van het CDA dat de Tweede Kamer ge bruik moet maken van dit zware controlemiddel, waar door een ruime kamermeer derheid van CDA, PvdA en WD is ontstaan die vóór zo'n enquête is. De enquête betekent dat be trokkenen onder ede en in het openbaar gehoord moeten wor den. Eerdere parlementaire en quêtes over het RSV-debacle, de bouwfraude en de paspoor ten hebben veel opzien ge baard. Het onderzoek richt zich op de Sociale Verzekeringsraad (SVr), de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD), de be drijfsverenigingen (onder ande re het GAK), het ministerie van sociale zaken en de Tweede Ka mer zelf. Het gaat om de uitvoe ring van de verzekeringen (ww, wao/aaw en ziektewet en de toe slagenwet). In de Kamer is de laatste tijd steeds grotere onrust ontstaan over de instanties die de sociale zekerheid moeten uitvoeren en controleren. Er verscheen bo vendien een vernietigend rap port van de Rekenkamer, waar in werd gesteld dat er van toe zicht op die instanties niet of nauwelijks sprake was, noch van enige interne controle. Uit dat onderzoek bleek onder an dere dat het toezicht van de SVr in 1988 en 1989 op belangrijke punten niet in overeenstem ming was met de bedoelingen van de wetgever. De oppositie partijen VVD, D66 en Groen Links stelden daarna dat er een parlementair onderzoek zou moeten komen. Twee commissies gingen aan het werk, en een subcommissie met fractiespecialisten kwam eind vorige week tot de conclu sie dat een uitgebreid onder zoek vereist is. Er zou een com missie moeten komen van ne gen tot elf leden van de Kamer, die hulp moeten krijgen van ex terne deskundigen. Een eerste tijdelijke commissie onder lei ding van de PvdA'er Buurmeij- er concludeerde dat de Kamer snel moet beslissen of daarvoor een parlementaire enquête no dig is. De fractie van het CDA vindt dat in die enquêtecommissie geen kamerleden mogen zitten die op een of andere manier bij de zaak betrokken zijn. Leden van de vaste kamercommissie sociale zekerheid en woord voerders op dit gebied vallen daardoor af. 'Fischer schendt embargo van VN WASHINGTON - Bobby Fi scher, de vroegere wereldkam pioen schaken, schendt moge lijk de Amerikaanse wet door in Joegoslavië een herkamp aan te gaan met Boris Spassk, zo heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van finan ciën verklaard. „Of hij miljoe nen aan prijzen wint of niet, door zijn aanwezigheid door breekt hij de handelsboycot", aldus de woordvoerder. De ad vocaten van Fischer zijn op de hoogte gebracht van die opvat ting. Het ministerie neemt de zaak hoog op. Fischer maakte deze maand bekend dat hij in het vroegere Joegoslavië een se rie van negen partijen tegen Spasski zou spelen. De reeks begint op 2 september. De twee kamp is strijdig met de door de Verenigde Naties tegen Servië en Montenegro uitgevaardigde sancties. Schending van de sancties kan leiden tot geldboe tes met een maximum van 250.000 dollar (400.000 gulden) of een gevangenisstraf van tien jaar. gen hen inzette. De groep werd uiteengeslagen en later omsin geld. Een zeventigtal mensen werd gearresteerd. De politie- overmacht kon echter niet ver hinderen dat opnieuw auto's in brand werden gestoken en en kele politiemensen gewond raakte. Elsevier, HP/De Tijd, Vrij- en Hervormd Nederland, ze liggen deze week weer overal in de boekwinkels voor het grijpen. Tenminste voor wie ervoor betaalt. Alleen is het de vraag, welk weekblad te kopen. Want iedereen wil nu eenmaal waar voor zijn geld. Vandaar, dat het altijd even nuttig is om in onze rubriek Weekbladen te lezen, wat aan interessants de opiniebladen nu weer te bieden hebben. En ook voor wie niet van plan is een weekblad te kopen bijvoorbeeld omdat de Leidse Courant al zoveel te bieden heeft is het toch nuttig om via diezelfde rubriek te achterhalen waarover hij in die bladen allemaal had künnen lezen. i i i t i I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnemen.. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Lichtpunt In het voedselcentrum van het Rode Kruis bij Baidoha is in één beeld te vangen wat er fout is Somalia: wapens in een meedogenloze strijd, waarbij het volk verhongert en afhankelijk is van voedselhulp uit het Westen. Maar ook is zit er een lichtpunt in het beeld: het voedsel is aangekomen bij dit sterk vermagerde kind. FOTO: EPA I (Indien doortoe oonleiding bestaat, kon een w Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) ■n proetobonnement worden geweigerd) 711848 003000 n Armatrading wil aan de macht

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1