LEIDEN OMGEVING imstcentrum tornt aan ïooglandse terkgracht Raadsminderheid kan referendum laten houden Sluiting kerken Leidse binnenstad 115BO: Miss-verkiezingen voor vee in Groenoordhal Uitnodiging Nog geen antwoord rijk op aanbod voor opvang ontheemden £eidóc Sou/tont Rust weergekeerd d in het Katoenpark ei aid&i Sotnant WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Weer discussie over kap binnenplaats Lakenhal LEIDEN - De aanpak van de drugsoverlast in het Ka toenpark aan de Zijlsingel blijkt succesvol te zijn. De politie heeft met intensief surveilleren het aantal klachten van buurtbewoners terug kunnen brengen tot nul. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland spelen ook de slechte weersomstandigheden een rol bij de af name van klachten. „Het gebruik verplaatst zich nu naar binnen, in parkeergarages bijvoorbeeld". De eer ste weken van augustus kreeg de politie zes meldingen binnen van overlast, die door drugsgebruikers was ont staan. Ze nam de zaak serieus, met name omdat het park gebruikt wordt als kinderspeelplaats. Op 14 au gustus besloot men het park schoon te vegen, nadat weer drie gebruikers uit het park waren verwijderd. Sindsdien zijn ze niet meer teruggekeerd. LEIDEN Het staat nog niet vast dat de 'tijdelijke' overkapping van de binnen plaats van De Lakenhal dit jaar wordt af gebroken. Dat bleek gisteravond tijdens Dat bleek uit opmerkingen van wethou der Hennie Koek in reactie op raadslid Huib Kruijt (CDA). Kruijt wilde weten wanneer de overkapping zou verdwijnen. Hij wees erop dat de kap zou moeten wor den afgebroken na afloop van de exposi ties naar aanleiding van de Floriade. Vol gens hem de komende maand. Volgens Koek zou dat dan in de loop van oktober gebeuren. Maar ze constateerde ook dat niet alleen in het CDA, maar ook in haar partij de PvdA de meningen ten gunste van de kap zijn veranderd. Ze wilde voor de afbraak de zaak nog wel ter discussie stellen. Volgens Koek hebben ook vereni gingen en instellingen inmiddels hun in stemming met de aanwezigheid van de kap betuigd. De tijdelijke kap kwam er eind vorig jaar ter gelegenheid van de Rembrandt-ten- toonstelling in het museum. Eerder was een blijvende overkapping algemeen af gewezen. Voorwaarde was toen dat de kap dit jaar zou verdwijnen. De tijdelijke overkapping, als entree van het museum, heeft zich inmiddels kennelijk bij vriend en vijand bewezen, waardoor nu het ver wijderen ervan juist ter discussie wordt Langdurige metingen nodig van vlieglawaai LEIDEN - Er zijn langdurige metingen nodig om een goed beeld te krijgen van het lawaai van vliegtuigen boven de Meren wijk. In overleg met de provincie wordt nu een plan gemaakt voor der gelijke metingen. Dat deelde milieu wethouder Hans de la Mar gisteren mee in antwoord op vra gen van CDA-raadslid Dick van Duijn naar aan leiding van berichten in deze krant over het sta ken van eerdere metingen. Volgens De la Mar waren die metingen gestopt na verschil van me ning tussen provincie en gemeente over de zin van incidentele metingen. Hoewel het volgens De la Mar van belang was dat juist in juli en augus tus werd gemeten omdat het dan het drukst is op Schiphol, zijn de metingen nog niet hervat. Twee vrouwen beroofd LEIDEN Een 47-jarige Leidse vrouw en een 35-jari- ge Voorburgse vrouw zijn gisteravond op de Kaasmarkt beroofd door twee mannen. Ze praatten rond elf uur met elkaar, toen ze de auto wilden instappen. Plotse ling kwamen er twee mannen op hen toe, beiden met een op een vuurwapen lijkend voorwerp. Hiermee be dreigden ze de twee vrouwen. Ze namen enkele che ques, een bankpas en enkele tientjes mee. Ze vluchtten in de richting van de Hooglandse Kerk. Volgens de poli tie gaat het om twee mannen van onder de twintig jaar. Inbraak woning LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Over- rijn is gisteren een bedrag van enkele duizenden gul dens gestolen. De inbrekers zijn tussen zeven uur en half vijf binnengekomen door een ruit te vernielen. RUDOLF KLEUN IIDEN Het voormalige ^IC ksmuseum voor Geologie en neralogie aan de Hooglandse rkgracht gaat volgend jaar al derdak bieden aan een Cen- voor Beeldende Kunst. :n de Kunstuitleen, nu nog 5TP' eerdere plannen voor zo'n ïtrum in de .Mandenmakers- leg, bij De Waag, van de baan. it heeft wethouder Hennie y lek van cultuur vanmorgen ^ftendgemaakt. Het Centrum Beeldende Kunst moet een ionaal 'servicepunt' worden het gebied van moderne ist. De bedoeling is dat het de Leiden beschikbare atelier- tte over de kunstenaars ver- elt, dat er kunst kan worden kocht en uitgeleend en dat er, nauwe relatie met De Waag, worden gehouden. De jnstverlening aan kunste- ars houdt ook in de begelei- en advisering bij het ver erven van subsidies en op- :hten. De huidige kunstuit- wordt onderdeel van het ntrum. eschikbaar ;t museum aan de Hooglandse irkgracht, van oorsprong een eeshuis, komt leeg omdat Geo- [ie en Mineralogie wordt urdt opgenomen in het toe- mstige Nationaal Natuurhis- risch Museum. Dat komt in n nieuw complex bij het Pest 's. Naar verwachting wordt museum in 1996 geopend. In ^achting van de integratie is Et huidige gebouw al voor het ibliek gesloten. De overeen- imst met het rijk voor de bouw n het nieuwe museum houdt dat de huidige gebouwen uit- ndelijk aan de gemeente wor- overgedragen. De inrichting het Centrum voor Beelden kunst loopt daarop vooruit. ubsidie gemeente wil het centrum iderbrengen in een voormalig oonhuis bij de entree van het useum en in de vroegere film aal. Die ruimtes zijn in feite nu al beschikbaar. De rest van het gebouw is nog in gebruik als de pot en als preparatieruimte. Voor het centrum is vanaf dit jaar 175.000 gulden op de ge meentebegroting opgenomen. Daar komt de huidige subsidie voor de kunstuitleen bij. Ook de subsidies van het rijk voor beel dende kunst, die de provincie doorsluist naar de gemeenten, worden door het centrum ver deeld. Volgens wethouder Koek zijn er daarmee voldoende mid delen. „We willen nog dit jaar aan de slag". Koek vertelt dat de mogelijkheid van het museum zich vrij onverwacht voordeed. Ze weerspreekt projectontwik kelaar MBO die het Sleutelhof- project moet gaan realiseren er weinig voor zou voelen om het daarin op te nemen. „Het is nog niet eens ter sprake geweest". Volgens haar is er dan ook geen sprake van dat de gemeente het Centrum voor Beeldende Kunst als 'wisselgeld' heeft moeten ge bruiken om het jongerencen trum LVC aan de Breestraat, binnen het Sleutelhofproject, te kunnen handhaven. Sleutelhof Het plan om een Centrum voor Beeldende Kunst op te richten is inmiddels al enige jaren oud. Ooit was er sprake van dat het centrum zou komen in een nieu we vleugel van de Lakenhal. La ter viel het oog op de Manden- makerssteeg, naast De Waag, die in gebruik is als expositie ruimte voor moderne kunst. Het zou dan worden opgenomen in het winkel- en cultureel cen trum Sleutelhof, tussen Bree straat en Aalmarkt. Maar het duurt waarschijnlijk nog jaren voordat Sleutelhof daadwerke lijk is gebouwd. Bovendien is de ruimte er beperkt. Ook aan de Hooglandse Kerkgracht kleven echter nadelen. Belangrijkste is de geïsoleerde ligging. Daar staan voordelen tegenover van een betere bereikbaarheid, meer ruimte en de binnenplaats waar buiten kan worden geëxposeerd. Bovendien is het gebouw goed koper en is het snel beschikbaar. Alle voor- en nadelen afwegend vindt de gemeente de lokaties LEIDEN Een minderheid van een derde van de ge meenteraad is voldoende om een besluit te nemen tot het houden van een referendum. Dat is een van de bepalingen van de gisteren aanvaarde verordening met regels voor het houden van plaatselijke referenda. Juist dit punt was inzet van een langdurige en enkele malen ge schorste discussie. Een amen dement om toch een gewoon meerderheidsbesluit noodzake lijk te laten zijn voor een refe rendum haalde het niet. Voor Hillebrand was de zaak zo be langrijk dat hij daarom tegen de hele verordening stemde, ter wijl hij zich tegelijkertijd fer vent voorstander van het hou den van referenda toonde. Vol gens Hillebrand maakt de geko zen formulering het mogelijk dat een minderheid besluiten blokkeert door een referendum te laten houden. CDA-fractie- voorzitter Paul Kluck merkte daarover op dat de meerderheid altijd nog de mogelijkheid heeft geen geld beschikbaar te stellen voor het referendum, zodat het feest niet door kan gaan. Maar die redenering werd door onder anderen wethouder Joop Wa lenkamp afgedaan als oneigen lijk. Hillebrand werd in zijn standpunt gesteund door zijn fractiegenoot Paul Bordewijk. De WD stemde tegen omdat die partij tegen het houden van referenda is. Een amendement om de mogelijkheden voor; buurt- en straatreferenda te onderzoeken haalde het wel, evenals een amandement om jaarlijks 50.000 gulden op de be groting te reserveren. Puzzelrit naar de Kaasmarkt Parkeren in Leiden is geen eenvoudige zaak. Toeristen en andere buitenstedelingen kunnen er horendol van worden. Ooit hoorde het ver warring stichten tot het gemeentebeleid. Als het maar moeilijk genoeg wordt gemaakt, laten de mensen hun auto wel thuis zo was de redene ring. Inmiddels is het stadsbestuur er achter dat alleen de niet-Leidenaars op het verkeerde been worden gezet en dus niet meer komen. Dit bord dat op de Hooigracht ter hoogte van de Kaasmarkt precies de andere kant op wijst, dateert waarschijnlijk nog uit de tijd van het oude parkeerbeleid. foto: wim van noort Protestantse kerken bundelen krachten LEIDEN De Nederlandse Hervormde gemeente, de Ge reformeerde Kerk en de Lu therse gemeente willen in Leiden een nieuw beleid voor de jaren '90 uitvoeren. Ze pleiten voor een openere or ganisatie, een Kerkelijk Co ördinatie Orgaan en een her- veredeling van de kerken in de binnenstad. De Marekerk en de Oude Vestkerk zouden in dit kader afgestoten moeten worden. Dit staat in het discussie-rap port 'Samen kiezen en delen', dat gisteren is gepresenteerd aan de leden van de Nederland se Hervormde gemeente, de Ge reformeerde Kerk en de Lu therse gemeente. Het rapport doet enkele aanbevelingen voor de toekomst van de drie kerken. Wil de protestantse gemeente blijven bloeien, dan moeten er forse veranderingen plaatsvin den, zo menen de opstellers, de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Lei den en de Kerkeraad Algemene Zaken van de Gereformeerde Kerk in Leiden. De verandering moet al begin nen in de wijkgemeenten. De reeds begonnen 'Samen op weg'-aanpak (SOW) zou in de de Kooi en de Binnenstad ver der uitgebouwd moeten wor den. Ook in de Stevenshof zou er een nieuwe SOW-aanpak moeten volgen. Voorts zouden het wijkdiaconaat, het jonge renwerk en de ouderenzorg be ter gecoördineerd moeten wor den. Op korte termijn moet worden gestreefd naar een overkoepe lend dagelijks bestuur, het Ker kelijk Coördinatie Orgaan. Deze zou de komende verande ringen moeten begeleiden. Afstoten 'Samen kiezen en delen' stelt dat de binnenstad te veel ker ken telt (Marekerk, Hoogland se Kerk, Waalse Kerk, Evange lisch-Lutherse Kerk). Om kos ten te besparen stelt het rap port voor de Mare Kerk en de Oude Vestkerk af te stoten. De Hooglandse Kerk moet ge schikt worden gemaakt voor ge bruik gedurende het gehele jaar. De Marewijk-gemeente kan ondergebracht worden in de Hooglandse Kerk of de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Ook na deze kostenbesparing ziet de fi nanciële situatie er voor de ker ken nog niet goed uit. Er zal vol gens het rapport samenwer king gezocht moeten worden met andere kerken, met name de rooms-katholieke. Gepro beerd moet worden om tot een gezamenlijk gebruik van gebou wen te komen. Op lange termijn moet ook bij het aantal predi kanten de tering naar de nering gezet worden. Aan een herver deling valt dan niet te ontko men, tenzij de financiëlte situa tie zich verbetert in de komen dejaren. De protestantse kerken zijn ge dwongen samen te werken om de problemen te boven te ko men. Ze kampen allen met een teruggang in ledenaantal. Voorts blijken steeds minder jongeren betrokken te zijn bin nen een gemeente. Tot slot noopt de financiële situatie van de kerken tot bundeling van krachten. Als op de huidige wij ze zou worden voortgegaan, zouden de protestantse kerken in '96 met ruim een half miljoen gulden tekort kampen. LEIDEN Het rijk heeft nog geen antwoord gegeven op het aanbod van de gemeente Lei den voor de opvang van ont heemden uit het voormalige Joegoslavië. Dat zei wethouder Hans de la Mar gisteren in ant woord op vragen van PvdA- raadslid Christa de Boer. Het raadslid nam vorige maand het initiatief om in Leiden te ko men tot opvang van ontheem den. Dat leidde er toe dat het college van B en W het rijk een gebouw aanbood om 25 ont heemden onder te brengen. Volgens De la Mar is er sinds dien wel intensief mondeling overleg geweest over de opvang. „Maar we hebben nog steeds geen brief gehad met concrete afspraken of toezeggingen. Het ministerie stoeit nog steeds over de regelingen voor ont heemden. Het gaat om vergoe( ding van kosten van huisves ting, kleed- en zakgeld. Kenne lijk is men te druk met vakan ties en de discussie over behoud van koopkracht om hier werk van te maken". De la Mar zei gisteren desge vraagd dat Leiden desnoods met de opvang wil beginnen zonder financiële afspraken met het rijk. „Desnoods eisen we die kosten achteraf en zien we wel wat er van komt". Hij sloot echter uit dat Leiden op ei gen houtje vluchtelingen naar Nederland haalt. De gemeente wil zich wat dat betreft aanslui ten bij centrale organisaties zo als het Rode Kruis en Vluchte lingenwerk Nederland. Midzomerfeest op Luifelbaan LEIDEN Winkelcentrum Luifelbaan aan Vijf Meiplein/Bevrij dingsplein staat vanaf morgen tot en met zaterdag in het teken van de Midzomerfeesten. Op het programma staan onder andere een braderie, sportdemonstraties en veel muziek. Zo staan morgen optredens van De Rijnsons ('s middags) en The little steam band ('s avonds) op het programma, vrijdag verzorgr Bony Cornelia 's middafs een optreden en is het 's avonds vanaf zeven uur de beurt aan Grant Forsyth en The Wim Crama All Stars. Zaterdag tre den overdag op Peacock Butterfly, Het Looporkest en Wies Cavé. Dan staat ook het spel 'Wie opent de Luifelbaankluis' op het pro gramma. £IDEN „Vee beoordeel net zoals de meisjes bij een 0 ïiss-verkiezing worden be- (ordeeld", zegt M. Veldman, lorzitter van de VEBO, die is anstaande zaterdag de 56e rote agrarische tentoonstel- ng houdt. „Ze moeten vlot de benen staan, een goed guur hebben en mooi lo- en". Iet deze criteria in het achter- oofd worden koeien, geiten, hetland-pony's en zelfs kazen anstaande zaterdag in de iroenoordhallen uitvoerig be- eken door de keurmeesters. VEBO belooft weer een •ektakel te worden, want er orden zo'n 5000 bezoekers envacht. „Zowel uit de stad als het platteland", zegt EBO-vice-voorziter C. Duine- fild. „We willen stadsmensen agrariërs bij elkaar brengen de VEBO", gaat Veldman srder. „Gelet op de milieu-pro- lematiek is het belangrijk een port van wederzijdse waarde- ingte kweken". vele aspecten van het agra- isch leven worden tantoonge- teld bij de VEBO. Zo houden fattelandsvrouwen een exposi tie van bollen en planten en worden ook agrarische ambach ten uitgevoerd. Verder kan men in 'het zuiveldorp' zien hoe kaas en boter worden gemaakt. De plattelandsjongeren houden allerlei activiteiten met als the ma 'China'. Voorts is er een ten toonstelling van tractoren van voor de oorlog en mechanische agrarische werktuigen. Er zijn ook prijzen te winnen op de VEBO. Zo worden er wed strijden gehouden om te raden hoe zwaar een super-koe weegt, hoe hoog een Shetland-pony is en welke bloem uit een bepaal de bol komt. Over geiten is een speciale quiz gemaakt: de 'gei- tenswaardigheden'. Ook vee kenners vallen in de prijzen, want er is een wedstrijd wie de meesten veerassen herkent. Kaasmeisjes Kaasliefhebbers komen ook aan hun trekken, want in het zui veldorp worden verschillende kaasgerechten geserveerd. Ook de kaasmeisjes lopen kaas uit delend door de Groenoordhal- len. „Het leuke aan de VEBO is dat bijna alle aspecten van het agrarisch leven op één dag on der één dak worden gebracht", zegt A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen én secreta ris van de VEBO. „Eigenlijk be gint de VEBO uniek te worden, want er zijn al zoveel tentoon stellingen waar maar één as pect wordt belicht". De agrarische tentoonstelling, georganiseerd door de VEBO (vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen Rijn- en Duinstreek), wordt za terdag vanaf 5.00 uur 's och tends tot 14. 00 uur gehouden in de Groenoordhallen. OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m-. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. jTloteer als nieuwe abonnee ing, Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats. Telefoon: (voor controle be/orgingl I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27.00 I kwartaal (automatische betaling) f79.80 |0 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon i een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ■iiiiiHiKJUiiauTnin

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9