Panic blijft solozangerof moet wijken Lire balanceert op rand van de afgrond Lappendeken Joegoslavië na een jaar bruut scheuren BUITENLAND Nieuwe opzet conferentie Chaos bij kantoor UNHCR in Zagreb ZAGREB/BELGRADO Veertien maanden oorlog en vruchteloze internationale bemiddeling in het conflict Joegoslavië hebben 12.000 doden en 2,5 miljoen vluchte lingen tot gevolg. De golf van geweld begon op 25 juni 1991 met het uitroepen van de on afhankelijkheid van Kroatië en Slovenië en het ingrijpen van het Joegoslavische leger in Slovenië. De etnische lap pendeken, die het vroegere Joegoslavië vormde, ver scheurde zichzelf verder en tijdens het proces zijn er al leen maar meer partijen in het conflict bijgekomen. Ten tijde van de Joegoslavië-con- ferentie in Londen zijn dit: SERVIË EN MONTENE GRO: Hun politiek is gericht op steun aan naar afscheiding strevende Serviërs in Kroatië en Bosnië-Hercegovina en ge baseerd op de weigering deze twee republieken te erken nen. De twee republieken steunen de wens van de Ser viërs in Bosnië-Hercegovina deze republiek in drie kan tons te verdelen, een moslim-, een Servische en een Kroati sche kanton. Servië en Mon tenegro hebben voor de Con ferentie in Londen een geza menlijke delegatie gevormd. KROATIË: Zagreb heeft di verse malen internationaal militair ingrijpen tegen de Serviërs geëist en minister van buitenlandse zaken Zdenko Skrabalo is voorstan der van een „schoktherapie" (bombarderen van Servische hoofdkwartier en lucht macht- en marinebases) inge val de Londense conferentie mislukt. BOSNIË-HERCEGOVINA: President Alija Izetbegovic van Bosnië pleit nu voor een onverdeelde republiek en weigert de vorming van Ser vische, moslim en Kroatische kantons. De Serviërs en Kroaten in Bosnië zijn tegen het plan van Izetbegovic, een moslim, die nog maar een fractie van zijn land plus eni ge wijken van Sarajevo in handen heeft. MACEDONIË: President Kiro Gligorov van Macedonië poogt in Londen internation- le erkenning en internationa le garanties voor zijn huidige grenzen met republieken van het vroegere Joegoslavië te krijgen. Griekenland is dara tegen. SLOVENIË: Slovenië de best ontwikkelde van alle repu blieken van het vroegere Joe goslavië pleit voor internatio naal militair ingrijpen in Bos nië. Het wil dat de kwestie van de opvolging van Joego slavië door rest-Joegoslavië centraal staat in Londen. ALBANEZEN VAN KOSO VO: De „president van de re publiek" Kosovo, Ibrahim Rugova, zal in Londen pleiten voor een onafhankelijke Re publiek Kosovo. Belgrado is tegen omdat het de eerste stap naar aansluiting bij Al banië zou zijn. HONGAREN VAN VOJVO- DINA: De Hongaren van Voj- vodina (noord- Servi,ë) zal in Londen worden vertegen woordigd door de voorzitter van de Democratische Unie van Hongaren in Vojvodina, Andas Agoston. Agoston zal de instelling bepleiten van een autonoom Hongaars ge bied in de streek van Suboti- ca. Ccidóc Soirumt WOENSDAG 26 AUGUSTUS 199! Zwak pond zet Major onder dru Idoor BOB VAN HUET LONDON De aanhoudend zwakke positie van het Britse pond heeft speculaties ver strekt over een aanstaande renteverhoging in Groot- Brittannië. City-experts voorspellen een stijging van minimaal één procent om de Britse munt te verdedigen ten opzichte van de Duitse mark. 'Routine-overleg' tussen pre mier Major en minister van fi nanciën Norman Lamont leid de gisteren niet tot besluiten. De conservatieve regering vreest dat de gevolgen van een renteverhoging het herstel van de economie in de weg staan. Premier Major dreigt politiek een hoge prijs te betalen voor zijn straffe anti-inflatiebeleid dat de Britse economie op den duur uit het slop zou moeten halen. De verdediging van het pond en handhaving van de Britse munt in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) zijn daarvan hoekstenen. Maar met het uitblijven van resultaten is de binnenlandse kritiek niet van de lucht. Opvallend is dat Majors eigen Conservatieven vaak meer te keer gaan dan de door Labour geleide oppositie. De 'Thatcheristen' binnen de Conservatieve Partij stellen dat het pond slechts hinder onder vindt van' het Europees wissel koerssysteem en het Europese Monetaire Stelsel in zijn geheel. Het EMS verlaten, na pas in 1990 te zijn toegetreden, vin den de Eurosceptici geen schan de. Minister van financiën Nor man Lamont is de gebeten hond. Tory-afgevaardigde John Carlisle meende dat de minister bewust van de televisie werd ge houden omdat „zijn verschij ning het pond sterling nog ver der zou verzwakken". Of de weinig charismatische Lamont het conservatieve partijcon gres, begin oktober, zal overle ven is hoogst onzeker. Maastricht Regeringswoordvoerders geven drie oorzaken voor de benarde situatie positie van het arrogantie van de de zwakte van de dollar en de onzekerheid I de uitkomst van het Maastricht-referendum palend zal zijn voor de re toekomst van Europa toevallig allemaal van buitenaf. Feit is dat de de Tories veelvuldig bel economische opleving steeds niet in zicht is. De ste tegenvaller was het delstekort dat in juli met 600 miljoen gulden Steeds moeilijker vinden 1 produkten hun weg naar tenlandse markten die eens onder een econom crisis gebukt gaan. Direc volg hiervan is een toenei aantal faillissementen, investeringen en een werf heidscijfer dat weer geva in de richting van drie mi gaat. Volgens City-expert Bill M van UBS Phillips en Dn een devaluatie van het noodzakelijk om de export op poten te zetten en op tei een verlaging van de rentet ven mogelijk te maken. M schat de huidige waarde va pond een vijfde te hoog. Eer se devaluatie is echter ond baar binnen het EMS. Verhoging van de rente lij met al de meest waarschiji verdedigingslinie voor het en de regering, zij het met matische gevolgen voor groot aantal huiseigenarei nu al niet meer uit hun 1 theekschulden komt. In de ste zes maanden van dit zijn 68.883 Britse gezinne troffen door een beslagle; of uitgestelde beslagleggin hun woning als gevolg vanl lingsachterstand. Dat is stijging van vijf procent vi leken met vorig jaar. Hetw vooral de kleine huiseigen die de regering Major in he del hielden bij de laatste ve zingen. Verhoging van de i zal de Conservatieven zeke litiekë schade berokkenen angst hiervoor verklaart vooralsnog afwachtende ding van de Britse regerinj zo menen City-expert op den duur toch niet zal nen ontkomen aan impopu maatregelen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 1< 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond zorgd. 1 Zeven journalisten gewond in Bosnië SARAJEVO De oorlogsverslagge ving in Bosnië-Hercegovina heeft gis teren een triest record geslagen: zeven gewonde journalisten in 24 uur, onder wie BBC-correspondent Martin Bell en de correspondent van de Franse kortegolf-zender RFI, Kika Curovic. Vijf Bosnische journalisten van het on afhankelijke dagblad Oslobodenje (Be vrijding), dat zijn lokalen met drie weekbladen deelde, raakten gewond toen meer dan tien raketten het redac tiegebouw volkomen in puin schoten. Meer dan dertig journalisten hebben hun leven gelaten in ex-Joegoslavië, twee worden al lange tijd vermist. LONDEN De EG-conferentie over Joego slavië, die een jaar geleden begon onder voor zitterschap van de Brit Lord Carrington, zal na „Londen" van opzet veranderen en zich grotendeels verplaatsen naar Genève, het Eu ropese hoofdkwartier van de Verenigde Na ties. De Joegoslavië-conferentie doorgaan op basis van de „Carrington-formule", maar uit gebreid worden met de coördinatie van de hu manitaire hulpverlening. De lijst van begin selen omvat alle uitgangspunten die in de EG- vredesconferentie al gehanteerd werden, zo als bescherming van de rechten van minder heden en het niet accepteren van grenswijzi gingen die met geweld tot stand zijn geko men. Verzet tegen evacuatieplan van Nederlandse Bosniër ZAGREB Vèrtegenwoordigers van de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties (UNHCR) hebben zich gisteren uiter mate negatief uitgelaten over het pri- vé-initiatief van de Nederlandse Bos niër Hassan Huremovic om 1500 Bos nische vluchtelingen naar Nederland te halen. Als de Nederlandse regering akkoord gaat met dit plan, dan speelt ze daarmee de Servische politiek van etnische zuiveringen in de kaart, aldus L. Nielsen van de UNHCR. Het vluchtelingenkamp waar de 1500 Bosniërs zich bevinden, bleek gisteren onbekend bij de vertegenwoordigers van de UNHCR. „Nu zijn wij niet in staat geweest om iets voor hen te doen", aldus Nielsen. De vertegen woordigers van de Nederlandse missie in Kroatië hielden na afloop van een gesprek met Huremovic de mogelijk heid open dat de groep vluchtelingen kan komen. Huremovic is wel te ver staan gegeven dat Nederland niet doorgaat met het opnemen van groe pen vluchtelingen die hij op eigen gele genheid wil overbrengen. Er zijn al leen in Kroatië al zo'n 700.000 vluch telingen, waarvan Nederland alleen de kwetsbare groepen wil opvangen. De missie heeft vandaag een kijkje geno men op de plaatsen waar de vluchtelin gen van Huremovic zijn onderge bracht. Daarna kan een besluit vallen of deze mensen al dan niet naar Neder land mogen komen. hankelijk van het buitenland, want pas als de sancties zullen worden opgeheven, zal het volk hem als redder des vaderlands omhelzen. Kleinere stappen helpen ook. Vooral het ruilen van krijgsgevangen met Kroa tië, waardoor honderden zonen en vaders thuiskwamen, heeft hem punten opgeleverd. Ook zijn plannen om een algehele amnestie af te kondigen voor de Servische dienstweigeraars val len goed onder de bevolking. Maar ook hier stuit Panic weer op de grenzen van zijn speel ruimte. Het door Milosevic ge domineerde parlement weiger de ook maar over het wetsvoor stel te praten. Hoe de conferentie ook zal aflo pen, de kans dat er iets wezen lijk zal veranderen in het voor malige Joegoslavië lijkt daar mee klein. Zelfs als Panic als grote overwinnaar terug komt, zal hij als naïeve solozanger nog moeten afrekenen met de sluwe orkestleider Milosevic. Schuilplaats Een klein meisje in het Bosnische plaatsje Bugojno kijkt vanuit haar natuurlijke schuilplaats naar de gebeurtenissen Ze had bij het kiezen van haar stek waarschijnlijk niet de hulp autoriteiten nodig die de boom middels een bord hebben peld als schuilplaats. Idoor AART HEERING ROME De lire heeft een nieuw dieptepunt bereikt. Op de Europese kapitaal markten moest gisteren 764 lire voor een mark worden betaald. Dat betekent, dat de Italiaanse munt nog maar een fractie verwijderd is van de binnen de 'smalle band' van het Europees Monetair Stelsel toegestane onder grens van 765 lire. Als die grens wordt overschre den, is devaluatië onvermijde lijk geworden. Dat zou een zwa re nederlaag betekenen voor de Italiaanse centrale bank, die de lire twee jaar met succes heeft verdedigd tegen aanvallen van binnen en van buiten. Door de steeds somberder be richten over de omvang van het begrotingstekort, het negatieve oordeel over de Italiaanse eco nomie van het Amerikaanse ra tingbureau Moody's, het Deen se 'nee' tegen Europa en de on zekerheid over het Franse 'ja' waardoor het hele Europese muntstelsel op losse schroeven lijkt te staan en sinds kort ook de zwakte van de dollar is de druk op de lire gestaag toege nomen. De gezaghebbende Fi nancial Times omschreef de Italiaanse munt daarom on langs als de eerste kandidaat voor devaluatie. Binnen Italië wordt al geruime tijd aangedrongen op devalua tie. In november 1990 gooide de ex-minister van financiën Bru no Visentini de knuppel in het hoenderhok door te betogen dat de Italiaanse munt al geruime tijd overgewaardeerd was. De inflatie ligt in Italië twee maal ZAGREB De gang van het kantoor van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) in Zagreb maakt een chaotische indruk. Een enkele vluchteling vraagt om hulp, se cretaresses lopen af en aan, een groepje Nederlandse journalis ten zit hinderlijk in de weg op een aantal in allerijl aangeruk te stoelen. Binnen, in een van de kamers op de twaalfde verdieping van het grote kantoorgebouw aan de Savska Cesta in de Kroati sche hoofdstad vergaderde gis teren een Nederlandse missie met vertegenwoordigers van de UNHCR. Een grote landkaart wordt naar de vergaderzaal ge bracht. Daarop de aantallen vluchtelingen die in de diverse gebieden van het voormalige Joegoslavië ronddolen: 50.000, 159.000, 455.000, 150.000; 150.000, 75.000, 150.000, 65.000, 25.000. Vlakbij de liften zit een groepje ontheemden uit de omgeving van Banja Luka in Bosnië. Ze hebben briefjes bij zich waarop hun verblijfplaats staat geno teerd. Ze vragen of een mede werkster van de UNHCR bin nenkort weer naar Banja Luka gaat en of zij die briefjes kan achterlaten bij de famil daar misschien nog zit. Een Engelse fotograaf b de gang. Hij heeft een vlj ling bij zich. Diens vrouw ergens in Polen zijn. graaf heeft hem opgepili voordat de 50-jarige naar het front moest, dewerker van de UNHCl alles te zullen doen om d niër te helpen. Hij raadï aan naar het Bosnische laat in Zagreb te gaan juiste reisdocumenten. Dp niër glimlacht beleefd.!1' vrouw in Polen is nog vel Mijlenver. zo hoog als in Nederland of Duitsland, schreef Visentini, zodat door de vaste wisselkoers lonen en prijzen gestaag stijgen ten opzichte van het buitenland en de export het slachtoffer wordt. Een forse devaluatie was volgens hem het recept om de scheefgegroeide verhoudingen recht te trekken. Visentini's pleidooi werd overgenomen door zijn Republikeinse Partij en het merendeel van de Itali aanse industriëlen. Maar voor de toenmalige minister van fi nanciën Guido Carli en de gou verneur van de centrale bank, Azeglio Ciampi, bleef de harde lire een noodzakelijke voor waarde voor de economische sa nering. Sedertdien is de discussie tallo ze keren opgelaaid. Berichten over de droevige staat van de Italiaanse economie en het toe nemende tekort op de handels balans werden gevolgd door pleidooien voor devaluatie. BELGRADO In het grote koor van afgevaardigden dat vanuit het oude Joegoslavië naar de Londense vredescon ferentie is afgereisd, zal het de nieuwe premier Milan Pa nic zijn die vandaag, morgen en vrijdag de meeste aan dacht zal trekken. De vraag is: weet hij de door di rigent Milosevic gezette toon te ontstijgen en tot een eigen ge luid te komen, of zal de nog steeds almachtige president van Servië hem uit de partituur weten te weren? Het politieke publiek in Londen was er op voorhand niet gerust op. Zeker is dat de zangkunst van Panic op het internationale po dium tot het uiterste beproefd zal worden. Zijn positie is alles behalve duidelijk. Aan de ene kant verwacht de internationa le gemeenschap dat de zaken man uit Amerika zijn opge bouwde imago van frisse sop raan uit Belgrado zal waarma ken. Aan de andere kant weet niemand precies hoe om te gaan met de regeringsleider van een niet officieel erkend land. Tij dens een eerdere ontmoeting sprak de leider van de conferen tie, lord Carrington, hem aan met „de zogenaamde premier van Joegoslavië". Panic repli ceerde hem daarop door iets te mompelen als „zogenaamde vredestichter", zo meldt het het weekblad Vreme in Belgra do deze week. De voorzitter van de conferen tie zal de positie van Panic dui delijk moeten maken; de VN zouden hem bijvoorbeeld we gens 'goed gedrag' kunnen hel pen door bij voorbeeld de sanc ties tegen Joegoslavië op te hef fen of te verzachten. Opvliegerig In de anderhalve maand die hij nu als politicus actief is, heeft Panic de halve wereld afgereisd om zijn bedoelingen toe te lich ten. Hij beloofde een einde te zullen maken aan de oorlog en alles te zullen doen om zijn land weer aanzien te geven. Om zijn goede wil te tonen, erkende Joe goslavië onder zijn leiding Slo venië als zelfstandige staat, ter wijl Panic ook bereid is om Bos nië en Kroatië binnen de huidi ge grenzen te erkennen. Makkelijk maakt de premier het echter niet voor het Westen om hem op waarde te schatten. Al tè vaak beloofde hij afgelo pen weken dingen die hij abso luut niet waar kon maken. Kri tiek doet hij arrogant en opvlie gerig af, waarbij hij zijn image Ondanks zijn 'coca cola en hamburger'- imago onder de bevolking van Servië en Montenegro, stijgt zijn populariteit snel. FOTO: AP van man van redelijkheid snel verspeelt. Tenslotte missen sommige van zijn oplossingen wel erg na drukkelijk de aansluiting met de realiteit van de Balkan. Zo lang hij niets beters weet te ver zinnen dan dat het Turkse leger samen met de troepen van Joe goslavië orde op zaken moet stellen in Bosnië is opheffing van de sancties nog ver weg. En zolang Milosevic op de achter grond alles nog regelt, kan hij weinig veranderen", aldus een westerse diplomaat. Intussen begint Milosevic zich zorgen te maken over het eigenzinnige optreden van zijn beoogde pala dijn. De aanval op zijn daden drang is inmiddels begonnen. Ook binnenlands staat hij poli tiek gesproken niet boven aan de ladder, maar toch begint hij zich te roeren. Ondanks zijn 'coca cola en hamburger'-imago onder de bevolking van Servië en Montenegro, stijgt zijn popu lariteit snel. Hij blijft daarbij af- Speculatie Geregeld terugkerende geruch ten en ontkenningen over een op handen zijnde waardever mindering werkten de specula tie in de hand en leidden tot een vlucht uit de lire naar sterkere munten als de Duitse mark. Door de koersvermindering die daarvan het gevolg was, kwam de lire regelmatig gevaarlijk dicht in de buurt van de laagst toegestane wisselkoers binnen het Europees Monetair Stelsel. Keer op keer ging de Banca d'I- talia de koersdaling tegen door het disconto te verhogen en vaak samen met de centrale banken van andere EEG-lan- den massaal lires aan te ko pen. Voor de redding van de munt moet echter een hoge prijs wor den betaald. Gouverneur Ciam- Toeristen verbazen zich over de lage waarde van de dollar. pi zag zich vorige maand ge noodzaakt om Ijet disconto van 12 naar 13,25 procent te verho gen. Doorberekend in de rente op obligaties komt dat de staat jaarlijks op een extra uitgave van circa 25 miljard gulden te staan, rekende de Corriere del- la Sera voor. Verder zullen mid delgrote en kleine ondernemin gen, die geen beroep kunnen doen op de internationale kapi taalmarkt, over bankleningen op zijn minst twintig procent rente moeten betalen. Daar door zullen de investeringen dusdanig stagneren dat er bij ongewijzigd beleid circa 100.000 banen op de tocht ko men te staan. De meeste deskundigen zijn het erover eens, dat devaluatie al leen zin heeft, wanneer zij wordt gezien als sluitstuk van een omvangrijke saneringsma noeuvre en wanneer zij gepaard gaat met een bijstelling van an dere Europese munten, in het bijzonder de mark (naar boven) en het pond (naar beneden). La Repubblica sprak daarom kort geleden nog van „de onmogelij ke devaluatie", terwijl Ciampi en Goria, de opvolger van Carli, hebben laten weten, dat zij geen millimeter van de uitge zette koers zullen afwijken. Maar sinds kort wordt de toe stand gecompliceerd door een factor van buiten: de dalende koers van de dollar. De zwakte FOTO:ANP van de dollar heeft een massale vlucht tot gevolg gehad van de sterke munt bij uitstek, de D- mark, waardoor die naar ver houding nog duurder is gewor den ten opzichte van de lire. Daarom is het op dit moment nog maar zeer de vraag of de Banca d'Italia, die bij vorige in grepen haar buitenlandse valu tareserves al heeft moeten hal veren, er andermaal in zal sla gen om met kunst- en vliegwerk de Italiaanse munt te redden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6