ales tij nen „ingenomen" iet voorstellen Israël Dodental en schade lopen op Boutros Ghali wil 3500 man in Somalia LdócSotrumt BUITENLAND Minder Fransen pro EG-verdrag Vliegverbod krijgt steun Saudi's n>azilianen monstreren issaal tegen esident Allen en Farrow stoppen met woordenoorlog Libanese minister dreigt met aftreden Israëliërs praten in Den Haag met PLO-man AC WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 J jafrikaanse agent doodt chtf mensen en zichzelf EMOED Een zwarte Zuidafrikaanse nan heeft gisteren op een afgelegen poli- acht mensen en zichzelf doodgeschoten, j! nt had in de politiepost van Goedemoed in Vrijstaat en de bijbehorende woonver- vier collega's en vier van hun gezinsleden schoten. Vier andere personen raakten Nadat gealarmeerde bewakers van de ;e gevangenis de agent in het politiebu- het nauw hadden gedreven en Verwond, Hasebeng zichzelf dood. Er liep een on- k op verdenking van verkrachting van de van een politiebeambte tegen de man. de slachtoffers was een 4-jarig meisje, dat leven kwam toen hij het vuur opende op nvertrekken. g'-T PARIJS De opiniepeilingen spreken el kaar tegen op het punt van wat de uitslag zal worden van het referendum in Frank rijk over het EG-verdrag. Volgens één en quête verslaan de voorstanders de tegen standers met een krappe meerderheid van twee procent, volgens de andere ligt het ja-nee precies andersom, terwijl een derde opiniepeiling de voorstemmers met vier procent laat winnen. Maar waarin alle en quêtes overeenstemmen, is de trend dat steeds meer Fransen zich tot de tegen standers rekenen. Begin deze maand vormden zij nog tussen de 43 en 44 pro cent, nu tussen de 51 en 46 procent. WASHINGTON Volgens een rege ringsfunctionaris in Washington heeft Saudi-Arabië zijn goedkeuring gegeven aan de stationering in het shi'ietenge- bied in het zuiden van Irak van onder meer Amerikaanse vliegtuigen die erop moeten toezien dat Irak zich aan het vliegverbod houdt. Pete Hall, woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie, zei dat de Iraakse luchtmacht al zijn vliegtuigen en een deel van zijn helikopters inmid dels uit het gebied, dat wil zeggen boven de 32ste breedtegraad, heeft terugge trokken. Volgens Pentagon-schattingen van verleden week had Irak 30 vliegtui gen en 40 helikopters in het gebied. Waarnemend minister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger verklaarde gisteren in Londen, dat het hem „zeer zou verbazen, als we niet gezamenlijk tot vooruitgang komen". Volgens Eaglebur ger, die in gezelschap van zijn Russische ambtgenoot Andrei Kozyrev poseerde voor fotografen, is het „hoog tijd om krachtige maatregelen te nemen die Irak en de Iraakse leiders in overeenstem ming brengen met VN-resoluties". Irak poogde maandag tevergeefs de VS en hun bondgenoten te weerhouden van de instelling van het vliegverbod. Door de maatregel wordt Irak feitelijk in drieën Sarah Ferguson bouwt Toch overleg tussen muur om haar huis Slowaken en Tsjechen RUNNYMEDE Sarah Ferguson, die de laatste tijd nogal wat te stellen gehad heeft met nieuwsgierige fotografen, heeft giste ren een drie meter hoge afrastering om haar huis laten plaatsen. Op het gemeente huis van Runnymede, ten zuidwesten van Londen, licht een ambtenaar toe dat de hertogin van York („Fergie") hier last mee kan krijgen omdat ze tevoren toestemming had moeten vragen. „Als iemand klaagt, moeten wij poolshoogte nemen", zegt hij. Sarah stond vorige week in weinig verhul lende poses op de voorpagina's van de Brit se sensatiekranten, samen met een Ameri kaanse miljonair die tot dan toe doorging voor haar zakelijk adviseur. BRNO De Slowaken voeren toch overleg met de Tsjechen over de toekomst van Tsjechoslowa- kije. De Tsjechische premier Vaclav Klaus maakte gisteren bekend dat hij vandaag in Brno een ontmoeting zou hebben met zijn Slowaakse ambtgenoot Vladimir Meciar. De aankondiging kwam als een verrassing. Maandag had Meciar een ontmoeting afgezegd omdat volgens hem de Burger Democratische Partij (ODS) van Klaus zich niet aan eerder gemaakte afspraken had ge houden. Klaus zei niet waarom Meciar inmid dels van gedachten is veranderd. Meciars Bewe ging voor een Democratisch Slowakije en de ODS, die de verkiezingen van juni wonnen, on derhandelen over de splitsing van Tsjechoslowa- kije in twee afzonderlijke staten. HINGTON - Israël de Palestijnse delegatie de vredesbesprekingen en zijn plannen over- h gd voor autonomie de 1,75 miljoen inwo- an de bezette gebieden. ibeurde tijdens de tweede Zf n het Isrëlisch-Arabische overleg in Washington, de beide delegaties voor >rst tegenover elkaar za- nds enkele maanden gele- lk'ilinkse regering van Yitz- oeP|abin aan de macht kwam. Rubinstein, het Jvan de Israëlische delega- "0< eldde dat de Israëli's „ge- eerde voorstellen voor iterim-regeling van zelf- Lr" op tafel hadden ge- De woordvoerster van de -)rc ijnse delegatie, Hanan 3n( wi, bevestigde dat Israël vo%ina's documenten had in- bestaande uit een os' a, een gedetailleerd voor oor een interim-bestuurs- i en een document waar terreinen werden ge- waarover het bestuurs- zeggenschap zou krij- :to) orstellen van de regering- Rabin gaan, zoals ook was aan gekondigd, aanzienlijk verder dan de voorstellen voor het houden van gemeenteraadsver kiezingen waar de vorige Israë lische regering-Shamir steeds mee had geschermd. Niettemin gaapt er nog steeds een diepe kloof tussen deze voorstellen, waarin Israël zich het recht voorbehoudt de instantie te blijven waaraan het zelfbe- stuurslichaam zijn autoriteit ontleent, en de Palestijnse plannen voor een „wetgevende vergadering" die zelf wetten en verordeningen uitvaardigt. Is raël verwerpt dit laatste idee, omdat het een opstapje zou zijn voor de stichting van een onaf hankelijke Palestijnse staat. Woordvoerster Ashrawi toonde zich gisteren niettemin ingeno men met de Israëlische voor stellen. De Israëli's hadden ten langen leste het principe van al gemene verkiezingen aan vaard, zei zij, en een bereidheid getoond om over wezenlijke dingen te praten. Zij hadden zich bovendien ontvankelijk ge toond voor Palestijnse ideeën en hadden „provocerende" op merkingen achterwege gelaten. Zo hadden zij bijvoorbeeld dé bezette gebieden niet langer met „Judea en Samaria" aan geduid, zoals het gebruik was in de dagen van de regering-Sha mir. Nog een teken van een meer ontspannen sfeer was het feit dat Saeb Erakat, een professor aan de Najah-universiteit in Nablus en een lid van de Pale stijnse delegatie, gisteren voor het eerst aan de onderhandelin gen mocht deelnemen. Voor heen was hij door Israëli's van het overleg geweerd, omdat hij ooit had verklaard dat hij zijn benoeming tot lid van de onder handelingsteam te danken had aan de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. Golan Eerder gisteren deed Israël ove rigens ook een belangrijke stap ten aanzien van de onderhan delingen met Syrië, toen Itamar Rabinovitch, de leider van de delegatie die met de Syriërs overlegt, zei dat Israël resolutie 242 van de Veiligheidsraad nu ook van toepassing verklaart op de hoogvlakte van Golan. De re solutie belichaamt het principe „land voor vrede" en de Israëli sche stap maakt dan ook de weg vrij voor een territoriaal com promis met de Syriërs. Een concreet voorstel daartoe deden de Israëli's nog niet. Maar in Jeruzalem onder streepte de Israëlische premier Rabin dat over een dergelijk voorstel te praten valt. Rabin zei dat een totale terugtrekking van de Golan weliswaar niet aan de orde is, maar dat Israël ook niet „elke vierkante centi meter" hoeft te houden. Onder de ongeveer 10.000 Israëlische kolonisten op de Golan zijn in middels stemmen van protest opgegaan tegen het 'verraad van Israëls veiligheidseisen'. Een van de kolonistenleiders, Jebuda Harel, zei, dat als de Is raëlische regering delen van de Golan aan Syrië terug zal ge ven, dit 'een gevaarlijke beslis sing' zal zijn. „Ik heb op Rabin gestemd", zei hij boos, „omdat ik hem vertrouwde, toen hij verklaarde, dat Israël de Golan nooit zal verlaten. Maar nu zie ik, dat hij zich niet aan zijn be lofte houdt". De Golan Werd tij dens de Zesdaagse Oorlog van 1967 door het Israëlische leger op Syrië veroverd en werd sindsdien tijdens het premier schap van Menachem Begin in gelijfd. la jt( PAULO In Brazilië -c[ It de roep om de van cor- n ie beschuldigde presi- oz Fernando Collor de rii o gerechtelijk te laten ^'olgen steeds luider. In 1 Paulo demonstreerden g' ren ruim 350.000 men- ka egen de president. >V8 lonstraties zijn van vitaal jj ig om het Congres ertoe te ec a Collor te vervolgen'", zo j1( e gouverneur van de staat 'aulo, Luiz Antonio Fleury Hij zei ook dat Collor niet tr voldoet aan de „morele waarden" om het land te len regeren. Walter Seca, tielid van de invloedrijke ratie van Industrieën in Paulo, zei dat protesten no- /el ijn om de politici ertoe te ltJ gen al degenen die zich °1 en schuldig gemaakt aan h iptie, inclusief de presi- ,<x te straffen. „Zonder be- 131 ling zal er chaos heersen", sti 3 Seca. Eerdei* op de dag len in Sao Paulo, de groot- tad en het financiële en in to riële hart van Brazilië, ^rdan 50.000 studenten ge- a onstreerd. Ze riepen leuzen 01 Collor eruit" en „Collor de ngenis in". Ook in meer tien andere steden werden sale demonstraties gehou- tegen de president, die er in maandag verschenen rap- van een parlementaire on- oekscommissie van wordt huldigd sinds zijn aantre- 'e in 1990 zeker 6,5 miljoen ,e ar aan illegale inkomsten te ei ien ontvangen. Collors ka- 181 tekende gisteravond een in unent waarin het verklaart mllen aanblijven. Collor 'e 1 tot nog toe de beschuldi- 'a en van de hand gewezen. indooms -s wisselgeld EROMORSK De Russi- matrozen in de noordelijke istad Severomorsk keken vreemd op, maar zijn er in gewend: als ze een krant m krijgen ze geen wissel terug, maar condooms, pns het persbureau Itar- worden de kioskhouders agd door een nijpend te- aan kleingeld. In zo'n ge- delen zij normaal snoepjes muwgorn uit, maar con- as zijn een nieuwigheid. In eromorsk gaan geruchten het stadsbestuur een ver te gezondheidscampagne is hrt. Sommige klanten den- de winkeliers eenvou- hun oude voorraad con- lfns afwillen. (Vervolg van de voorpagina) MIAMI De schade die An drew maandag in het zuiden van Florida heeft aangericht, is opgelopen tot mogelijk 20 mil jard dollar (32 miljard gulden). Zeker twaalf mensen kwamen om het leven. De wervelstorm, die boven Florida snelheden van 260 kilometer per uur be reikte, vernielde in het zuiden van Florida 50.000 huizen en liet twee miljoen mensen zon der elektriciteit achter. Uit ver schillende plaatsen kwamen meldingen van plunderingen, waartegen de politie in het ge weer kwam. Na een vlucht bo ven de chaos die Andrew heeft achtergelaten, zei gouverneur Lawton Chiles: „Het is alsof er een luchtbombardement heeft Het district Dade is het zwaarst door de storm getroffen. „Dade zal nooit meer hetzelfde zijn", aldus Kate Hale, de voorzitster van het plaatselijke noodcomi- té: „Alles is met de grond gelijk gemaakt". „Alleen de deur is overeind gebleven", verklaarde Edwark Pollack voor de ruïne die ooit zijn huis was. Andrew is een van de krachtigste orkanen die deze eeuw de Verenigde Sta ten hebben geteisterd. Vakantiegangers in Florida kunnen de extra kosten die ze hebben gemaakt als gevolg van de evacuatie voor de orkaan An drew in de meeste gevallen de clareren via hun reisverzeke ring. Dat heeft woordvoerster Van der Woude namens het Verbond van Verzekeraars gis teren gezegd. „De meeste verzekeraars heb ben een standaard-voorwaarde in hun reispolis opgenomen. Die voorziet in maximum-dag- 'ergoeding", aldus de woord- oerster. Het Verbond van Ver zekeraars raadt gedupeerde Florida-gangers daarom aan de polisvoorwaarden van hun reis verzekering te bestuderen. De verzekeraars Elvia Reisver zekeringen, Schlencker Assura deuren en Europeese Verzeke ringen, die in beginsel geen ver goeding uitkeren voor kosten die zijn gemoeid met een even tueel duurdere accommodatie elders als gevolg van evacuatie, kondigden gisteren aan dat hun cliënten de extra kosten tot een maximum van vijftig gul den per persoon per dag toch kiinnen claimen. Het Verbond van Verzekeraars zegt dat deze coulance-betaling geen bijzondere of overdrevën service van de drie verzeke raars inhoudt. „Er zijn verzeke raars die in voorkomende geval len standaard een hogere dag vergoeding uitkeren", aldus Van der Woude. NEW YORK - Woody Allen en Mia Farrow hebben elkaar gis teren voor het eerst weer in de ogen gekeken sinds het begin van bittere ruzies die de afgelo pen twee weken breed in de pers zijn uitgemeten. Kort tevo ren was tijdens de eerste hoor zittingen de strijd om de voogdij over de drie kinderen van het paar begonnen. Aanhangers van beiden zeiden dat de 56-ja- rige filmregisseur en zijn vroe gere vriendin een gesprek van drie uur achter gesloten deuren hadden met rechter Phyllis Gangel-Jacobs en besloten hun meningsverschillen niet meer in de pers uit te vechten. De twee zouden zich er zorgen over maken dat de kinderen geeste lijk te lijden hebben van het on smakelijke schandaal. Allen geeft toe een relatie met de door Mia geadopteerde Soon-Yi (21) te hebben, maar spreekt de be schuldigingen tegen dat hij de zevenjarige Dylan, het meisje dat hij met Farrow adopteerde, seksueel heeft misbruikt. NEW YORK/MUQDISHO - Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Vere nigde Naties heeft de Veilig heidsraad aanbevolen om in totaal 3500 VN-militairen naar Somalia te sturen om daar voedselkonvooien te be geleiden. In het aantal zijn de 500 Pakis tani begrepen die al naar Soma lia zijn gezonden en die zullen worden ingezet in de hoofdstad Muqdisho. In een rapport aan de V-Raad zegt Boutros Ghali dat de 3500 man nodig zijn in vier gebieden in het land om de voedselkonvooien veilig te stel len voor 4,5 miljoen Somaliërs die door honger worden be dreigd. Een totaal van 1500 man zou dienst moeten doen in de haven van Bossasso in het Zuidwesten. Plaatselijke lei ders zouden er al mee hebben ingestemd dat zij daar worden gestationeerd. Nog eens twee contingenten van elk 750 man zouden moeten worden gele gerd in de havens van Berbera en Kismayo. Over hun legering zou nog worden onderhandeld. Referend aan de heersende anarchie in het land, die maakt dat voedselkonvooien regelma tig worden overvallen en ge plunderd door gewapende ben den, zei Boutros Ghali dat „het afleveren van humanitaire hulp in Somalia uiterst moeilijk is vanwege de heersende vicieuze cirkel van onveiligheid en hon ger". Elf Somalische medewerkers van het Rode Kruis zijn door een onbekende gewapende groep vermoord in Kismayo, een havenstad in het zuiden van Somalia. Op de weg naar het vliegveld van Kismayo over viel de bende een konvooi van het Rode Kruis dat werd bege leid door 44 Somaliërs. Elf van hen werden meegenomen en vermoord. De slachtoffers be hoorden tot de Majerteen-clan. Sinds het begin van de lucht brug voor de hongerende bevol king in Somalia is het aantal vluchtelingen dat een goed heenkomen in het buurland Kenya zoekt, afgenomen. Vol gens een woordvoerder van het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) is het aantal Somaliërs dat naar Kenya trekt gedaald van 1000 tot 300 per dag. BAYRUT De Libanese mi nister van buitenlandse zaken, Fares Bouez, heeft gedreigd te zullen aftreden als de regering niet alsnog besluit de contro versiële verkiezipgen uit te stel len. De minister dreigde daar mee de bestaande crisis in Bay- rut nog te verdiepen. De chris telijke Bouez maakte zijn voor nemen bekend na een kabinets vergadering die was gewijd aan de situatie die was ontstaan na dat de eerste fase van de verkie zingen afgelopen zondag Jiad plaatsgehad. De weigering van de christelijke partijen om aan de verkiezingen mee te doen, heeft een crisissfeer geschapen in Bayrut, die nog is verdiept doordat intussen ook de voor zitter van het parlement, Hus sein Husseini, is afgetreden. Duizenden draaien 'tape van Diana' LONDEN Duizenden op schandaal beluste Engelsen hebben de afgelopen dagen een nummer gedraaid waardoor zij een opname konden horen van een afgeluisterd en op tape ge registreerd telefoongesprek tussen een man en een vrouw. Het sensationele aan het ge sprek is dat de vrouw wel eens prinses Diana zou kunnen zijn. Kranten die sinds zondag transcripties van het gesprek publiceerden, identificeerden de vrouw slechts met de door de man gebruikte koosnaam „Squidgy" (inktvisje). Ver scheidene passages uit het ge sprek duiden er evenwel op dat zijn gesprekspartner niemand anders dan de prinses is. De Sun maakte het gesprek door middel van een bandopname per telefoon toegankelijk voor iedereen die er 48 pence (onge veer een gulden vijftig) per mi nuut voor over had. Tot gister middag hadden er meer dan 20.000 mensen opgebeld. DEN HAAG/JERUZALEM - Twee leden van de regerings coalitie van premier Yitzhak Rabin van Israël hebben giste ren verklaard dat zij in Den Haag gesproken hebben met PLO-man Nabil Shaath. Deze geldt als een belangrijke politie ke adviseur van Yasir Arafat, het hoofd van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. „Wij hebben over vrede gesproken en over de ingrijpende verande ringen in de Israëlische rege ring", zei Yael Dayan voor de Israëlische radio. Zij zit sinds juni in het parlement voor Ra bins Arbeiderspartij. Aan het gesprek nam ook Naomi Hazan deel. Zij is lid van Meretz, een kleine linkse partij die deel uit maakt van de regeringscoalitie. Dayan wees erop dat de twee vrouwen geen machtiging had den om te onderhandelen. „Wij wilden de goede wil intact hou den". In 1986 nam het Israëli sche parlement een wet aan die contact verbiedt tussen Israë liërs en leden van de PLO. Maar het ministerie van justitie kwam deze maand met een amendement die contacten toe staat tussen „vredelievende personen" en PLO-leden, ter wijl contacten met „buiten landse agenten" verboden blij ven. De PLO is uitgesloten van de vredesbesprekingen tussen Israël en zijn Arabische buren, die maandag in Washington hun zesde ronde ingingen. Shaath volgt de besprekingen vanuit een hotel in de buurt waar hij ook met journalisten praat. Halve maatregel Soms is een halve maatregel doeltreffender dan uitroeiing met wortel en tak Deze voormalig pijproker uit Beieren is niet zowel pijp als tabak kwijt. Hij kan nog tevreden lurken. Dankzij de knoop in de steel doet de tabak niet meer zijn verwoestende werk en hoeft hij het rustgevende gevoel van een pijp in de mond niet te missen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5