„Uiteindelijk komt alles goed" Bodemonderzoek verplicht bij overdracht bedrijfsterreinen 2'foto 19 Ct Aankoopregeling voor huizen op vuile grond BINNENLAND BUITENLAND Autodieven rijden in op politiemannen Hoogleraar milieu weet het zeker: Vier procent van bevolking heeft tenniselleboog £eidóc@otnant WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Krijgsmacht krijgt kunststof helmen DEN HAAG De Nederlandse krijgsmacht krijgt binnen enkele jaren de beschikking over kunststof helmen naar Amerikaans- /Duits model met een verbeterd binnenwerk en een driepunts kinband. Dit schrijft staats secretaris Van Voorst tot Voorst van defensie in een brief die gisteren aan de Tweede Ka mer is gestuurd. De nieuwe helm moet de mi litair beschermen tegen klein kaliber munitie en granaatscherven. De kunststof helm weegt tussen de 1250 en 1500 gram. De nu nog gebruikte ijzeren helm weegt rond de 2000 gram. Kunststof helmen zijn reeds inge voerd bij de krijgsmachten van de Verenigde Staten, Canada, Spanje en Frankrijk. Pas be gin 1994 neemt Defensie een besluit wie de helmen gaat produceren. i WEERT Na een wilde achtervolging zijn twee inwoners van Weert (19 en 26 jaar oud), in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden en ingesloten op verdenking van twee pogingen tot doodslag op leden van het politiekorps van Weert. De twee man nen worden er bovendien van verdacht maandagavond in Roer mond een jeep te hebben gestolen. De politie probeerde het duo kort daarna aan te houden, maar zij sloegen op de vlucht. Bij een tweede poging na een achtervolging reden de mannen reden met de gestolen jeep achteruit tegen de politiewagen op. Toen zij dit op nieuw wilden doen vuurde een van de agenten een schot af op de achterbanden van de jeep, maar zonder resultaat. De mannen gin gen er opnieuw vandoor. De vluchtuauto werd later door een ander politiekoppel aangetroffen in Keipen. Daar reed het duo opnieuw in op de politie, waarbij de jeep in de auto van de politie bleef vast zitten. De inzittenden konden worden overmeesterd. De twee poli tiewagens bleken na de rampartijen onbruikbaar te zijn geraakt. Kinderen krijgen Nieuwe commandant gezondheidspaspoort Nationale Reserve UTRECHT Kinderen op basisscholen in zuidoost-Drente krijgen in het nieuwe schoolseizoen een gezondheidspaspoort. Daarin becijfert de schoolarts de waardering, voor voeding, gewicht en beweging. Dit ge beurt om een gezonde leefstijl te bevorde ren. Het paspoort is onderdeel van een cam pagne in de regio om hart- en vaatziekten te gen te gaan. Met dit project wil de plaatselij ke GG GD het publiek wijzen op de risi co's voor hart- en vaatziekten. Kinderen en jongeren vormen een belangrijke doelgroep als het gaat om preventie. Aan ouders en leerlingen wordt uitgelegd wat het belang is van een gezonde leefstijl. Leerlingen van het voortgezet onderwijs krijgen geen paspoort, maar wel een informatiefolder. DEN HAAG Reserve luitenant-kolonel drs. A. Moolenaar is benoemd tot nieuwe commandant van het Korps Nationale Reserve. Op 29 augustus neemj. hij het commando over van reserve luite nant-kolonel J.A.M. Vaes op het Infanterie Schietkamp (ISK) te Harskamp. Overste Mole naar is in 1961 als dienstplichtig soldaat zijn mili taire loopbaan begonnen, waarna hij in 1963 vrij willig nadienend reserve-officier werd. Molenaar is nu reservist bij het Korps Nationale Reserve. In het dagelijks leven is hij werkzaam als beleidsme dewerker bij het ministerie van justitie. De ver trekkende man, overste Vaes, is vanaf 1 novem ber 1988 korpscommandant geweest. De Nationa le Reserve bestaat uit vrijwilligers die voorname lijk in het weekeinde minimaal veertig uur per jaar oefenen in het bewaken van objecten. Rechtbank: aanzetten tot zelfmoord niet bewezen AMSTERDAM - De Amsterdamse rechtbank acht 1 niet bewezen dat de 32-jarige verdachte zijn 23-jau echtgenote in 1988 opzettelijk tot zelfmoord heeft gei ven door haar stelselmatig te mishandelen. De rei' bank heeft de verdachte vanwege de mishandeliiii veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf acht maanden met een proeftijd van twee jaar. T 1 noemt de rechtbank het wél aannemelijk dat de vrc door het slaan „geleidelijk in een staat van diepe onti dering is geraakt waardoor zij geen andere uitweg dan zich het leven te benemen". De rechtbank is vam ning dat de verdachte voor de gepleegde feiten eigen een onvoorwaardelijke gevangenisstraf moet hebb maar houdt rekening met de lange tijdsduur van strafvervolging tegen hem. Die vervolging, die ruim v jaar heeft geduurd, heeft volgens de rechtbank al werkt als een vorm van boetedoening. Hij is van huis uit scheikundige. Afgestudeerd in Groningen en nu terug als hoogleraar milieu kunde. Weggeweest naar de Verenigde Staten, maar tién jaar geleden gevlucht voor de zeis van Ronald Reagan, die in drie maanden tijd het mi lieuministerie vierduizend kopjes kleiner maak te (van de twaalfduizend). Na tien jaar TNO Delft is Tom Schoot Uiterkamp (48) benoemd tot hoogleraar aan de universiteit Groningen. Hoogleraar zonder missie. Schoot Uiterkamp wil absoluut niet het 'groene geweten' zijn van Nederland, zoals zijn Utrechtse collega Lucas Reijnders, die te pas en te onpas om een reactie wordt gevraagd. Geen kwaad woord over Reijn ders. Wel verbazing over zijn status van goeroe. „In Duitsland of de Verenigde Staten komt een dergelijk fenomeen helemaal niet voor. Daar hoor je veel meer meningen. Maar Nederland is natuurlijk ook Madurodam. Een klein aange harkt land met dorpskarakter". GRONINGEN - Hij doet niet mee aan profetie. Dat is iets voor weervoorspellers. Geen uitspraken dus over hoe lang de aarde nog leeft als de mensheid op deze weg doorgaat. Het kan vriezen en het kan dooien. Maar uitein delijk komt alles goed. „Als het water ons aan de lippen staat, komen we in actie. Dat is de mens eigen. Blussen wanneer het huis écht in brand staat. Gewoon uit zelf behoud". Zonder peinzen lepelt prof. dr. A. Schoot Uiterkamp voorbeel den van hoop op. De loodvrije benzine, die na een jarenlange discussie binnen één jaar is in gevoerd, de vanzelfsprekende gang naar de glasbak, de mi lieuconferentie in Rio de Janei ro.Ik weet het, er zijn nauwe lijks afspraken gemaakt in Rio, maar toch vond ik de conferen tie bemoedigend. Er waren evenveel landen als op de Olym pische Spelen en voor het eerst was er een 'wij-zijn-op-één-pla- neet idee. Het gaat niet om de afspraken maar om de geest van een conferentie. Neem nu de ozonlaag. Van Canada tot Afrika en China leeft het besef dat het welbevinden van die schil ons allemaal aangaat. Als het water gaat stijgen, gaan we heus wel tot handelen over", stelt Schoot Uiterkamp. Volgens Lester Brown en Den nis Meadows is het al te laat, volgens Lucas Reijnders staat Je klok op twee voor twaalf. Neerlands milieugoeroe gelooft dat we nog tien jaar de moge lijkheid hebben om de steven te wenden en een aardig milieu achter te laten. „De kans dat het nog goed komt is minder dan vijftig procent, maar het kan", aldus Reijnders. „Gaan we bij de pakken neerzitten, dan zijn de problemen over tien jaar zó groot dat mensen de moed niet meer hebben om er wat aan te doen". Schoot Uiter kamp haalt de schouders op. Hij is en wil geen boodschapper zijn van naderend onheil. „Je moet niet te vaak 'brand' roepen, want als er dan echt brand is, reageert niemand meer". De Groningse hoogleraar ziet nog geen vlammen en vindt elke voorspelling erover onzinnig. De toestand van het water, de lucht en de bodem is niet onder één noemer te brengen, maar moet afzonderlijk worden be oordeeld. En hoe beoordeel je een situatie? De Zweden vinden het doodzonde wanneer gras land verandert in bos. „Waar vergelijk je een situatie mee? Wat is slecht? Nederland is een extreem voorbeeld van een door de mens gemaakt landschap: de dijken, de uitgestrekte polders, de lieflijke Betuwe, een adem benemend koolveld in Flevo land. In feite is er in West-Euro pa weinig natuurlijk landschap meer over. Maar gaat het daar om slecht? Er zijn veel profeten in milieukundeland en ze lijken nog het meest op weervoorspel lers. Twintig jaar geleden voor spelde de Amerikaan Ehrlich dat de oceaan dood zou gaan. Dat de grondstoffen uitgeput zouden raken. Zijn opponent Simon zei hem: noem ze mij, ze worden allemaal goedkoper. En hij kreeg gelijk". Nationalisme Maar de verontreiniging van de bodem dan, het broeikaseffect, de smerige uitlaatgassen van steeds meer auto's, de vuile dampen van Oosteuropese fa brieken en hun zwaar veront reinigde afvalwater dat in Neerlands laagland tot rust komt en het gif doet neerslaan in de rivierbedding? De ellende naar buiten. „Het water hier in de vijver is verdund Rijnwa- Schaakwedstrijd Als de staten in Oost-Europa verder kijken dan hun bevoch ten grenzen, dan kunnen zij volgens Schoot Uiterkamp pro fiteren van de in het Westen op gedane kennis. Zij kunnen fa sen overslaan die wij nog door maken. Geen telefoonkabels trekken bij voorbeeld maar meteen de draadloze telefoon in het oosten van Europa baart Schoot Uiterkamp inderdaad zorgen. De kwaliteit van de lucht in Nederland is in de win ter soms voor meer dan de helft afhankelijk van de situatie in Oost-Europa. En die is niet best. Internationale afspraken en samenwerking zijn absoluut noodzakelijk maar worden steeds meer bemoeilijkt door opkomend nationalisme. „Ab- chazië wil nu onafhankelijk worden. Abchazië! Nooit van gehoord. Overal ontstaan nieu we staten. Mensen vinden dat hen lang genoeg de les is gele zen en willen zelf ui tmaken wat er gebeurt. Vraag is of ze ook zelf willen bepalen wat er op milieugebied gebeurt of dat ze internatiönaal willen samen werken. Kortom, hoe gaan we om met de kantonisering van Europa enerzijds en internatio nale afspraken anderzijds. Wat regelen we lokaal, wat regio naal en wat internationaal". Schoot Uiterkamp draait zijn hoofd naar het raam en wijst Het vooralsnog ontbreken van een milieubeleid in Oost-Euro pa is geen reden voor landen in West-Europa om vervolgens maar niets te doen. Veel proble men worden niet door de wind of rivieren meegevoerd maar zijn puur het gevolg van ons ei gen doen en laten. „Denk alleen maar aan de amoniakuitstoot door mest. Maar we kunnen ons ook afvragen of er niet 'te veel verkeerslichten zijn, waardoor auto's onnodig lang stil staan. En veel produkten kunnen mi lieuvriendelijker gemaakt wor den. Een producent moet inzien dat het een verlicht eigenbe lang is een goed produkt op de markt te brengen. Pas als zel fregeling niet werkt, moet de overheid dwingen met bij voor beeld heffingen. Bedrijven zijn op heel veel vlakken al aan ban den gelegd en heus niet alle maal blind voor de beloning van milieuvriendelijke investerin gen. Kijk maar naar de Japanse auto-industrie, die door tijdig inspelen dé Amerikanen heb ben verslagen". 'Een temposlag', noemt de hoogleraar het treffen van maatregelen. „Een soort schaakwedstrijd, \yaarbij het moment van een bepaalde zet bepaalt of deze effect heeft of niet". Geen maatregelen op dringen dus, maar inspelen op de bereidheid bij mensen. ..AJs het niet in de hoofden en harten van mensen zit, kun je succes op je buik schrijven. Maatrege len moeten ook inhaken op het menselijk gedrag. Als je naast een telefoon een teller laat lo pen,1 dan bellen mensen gega randeerd korter. Waarom dan niet een metertje in de auto aanbrengen dat het brandstof verbruik aangeeft. Dan kan de autobestuurder met eigen ogen zien dat honderdtwintig kilo meter rijden veel meer benzine kost dan negentig". Gedrag Het verplicht inbouwen van een snelheidsbegrenzers'in au to's vindt de hoogleraar te ver gaan. „Er moet gewoon veel strenger worden gecontroleerd door de politie. De maximum snelheden zijn nu adviessnelhe den. Als je je braaf aan de limiet van honderd houdt, komen an deren straffeloos met honderd dertig voorbij gesneld. Dat is natuurlijk fnuikend voor het gedrag van mensen". Volgens de hoogleraar moet er bij de invoering van een maat regel beter nagedacht worden over het gedrag van mensen. „Een gulden statiegeld op de zogenoemde PET-fles blijkt diefstal in de hand te werken. Flessen die zojuist zijn ingele verd worden vanaf het opslag terrein achter de supermarkt gestolen en opnieuw ingele verd. Die flessen moet je dus kreuken na inlevering. De OV- Jaarkaart. Die moest een bezui niging opleveren, maai- kost in praktijk alleen maar meer geld omdat geen rekening gehouden is met het systeem-gedrag. Stu denten zijn veel meer gaan rei zen en laten daarbij de fiets staan. Jongeren die vroeger1 met de fiets kwamen, staan nu bij bosjes op de bus te wachten. Vroeger zag je toch nooit een student in de bus? Nu zitten ze met z'n allen in zo'n verlengde harmonika-bus, die je h voorheen ook niet zag rijden" Als Schoot Uiterkamp op stri loopt en een meisje een zak j tat op straat ziet smijten, zt hij er wat van. Hij ervaart stad als het verlengde van z tuin en is dus stomverbaasd bijzonder verontwaardigd ws neer anderen daarin asbakk omkeren, de hond laten poep f óf afval weggooien. Maar ook dat gedrag zal t goede keren, verwacht de hoi leraar. „Vroeger gooiden ondi zoekers oplosmiddelen uit raam, daarna spoelden zij 1^ door de gootsteen, toen ging! j naar het gifvat en nu word j steeds meer proeven zond chemische stoffen uitgevoe maar met een computer". Gedragsveranderingen kost tijd. En tijd geeft raad. Hetö verleidelijk om voor elk milie probleem zo snel mogelijk e oplossing aan te reiken, mad als het om een tijdelijke opl<„ sing gaat dan kan die beter ac terwege blijven, vindt Schoc Uiterkamp. „Je kunt wel f ten uit wasmiddelen hale maar we willen wél allema 1 witte overhemden en tafell kens. Dus moet er weer een a der goedje in het wasmiddel i de grauwsluier van de was halen. Toen in de Verenij Staten kankerverwekkende clamaten werden ontdekt frisdrank, werd er groot alai geslagen. Datje ontelbare liti per dag moest drinken om scl de te ondervinden, maakte ni i' uit. In alle haast werd gekoz voor het alternatief sachariic dat kort daarna ook kankervi c wakkend bleek. Opnieuw niek. Onvoorstelbaar. Levei, middelen in de Verenigde St. ten mogen absoluut geen ka kerverwekkende stoffen bev<n ten. Maar tabak is overal koop. Mensen zijn notoir slee1 in de relatieve schadelijkhe van stoffen". DEN HAAG Minister Alders (milieubeheer) wil dat in de toe komst voorafgaand aan de ver koop van bedrijfsterreinen ver plicht een bodemonderzoek wordt verricht. Blijkt uit dat onderzoek dat de grond is ver ontreinigd, dan moeten de bij de koop betrokken partijen zich garant stellen voor de kosten en uitvoering van bodemsanering. Alders zegt dit in een gisteren aan de Tweede Kamer toege zonden nota over bodemveront reiniging en grondtransacties. Volgens Alders' ministerie zal het aantal bodemonderzoeken dat als gevolg van de verplich ting gedaan moet worden be perkt blijven tot enkele honder den per jaar. Het ministerie gaat er daarbij van uit dat jaar lijks slechts een uiterst gering percentage van de naar schat ting 100.000 „risico-volle" be drijfsterreinen in Nederland in de verkoop gaat. Een klein deel daarvan wordt aangekocht door gemeenten met de bedoeling er woningen te bouwen. In die ge vallen geldt er overigens al een verplichting eerst grondonder zoek te verrichten. De nieuwe regeling stelt zowel koper als verkoper verantwoor delijk voor onderzoek en sane ring van de grond.- Wie uitein delijk opdraait voor de kosten is een zaak van onderhandeling. Volgens Alders kan de koper bijvoorbeeld een veel lagere aankoopprijs bedingen, als hij de kosten van onderzoek en sa nering op zich neemt. De minis ter meent dat de regeling daar door nauwelijks invloed zal hebben op de onroerend-goed- markt. Aan de regeling is geen ultima tum verbonden. Koper en ver koper stellen zich alleen garant dat de grond zonodig wordt schoongemaakt, maar hoeven niet aan te geven op welke ter mijn. Volgens de minister kan het bijvoorbeeld nodig zijn met sanering te wachten, omdat er plannen zijn voor nieuwbouw op het terrein, en het vanwege de daarmee gepaard gaande kosten beter is alles in een keer aan te pakken. Of inderdaad daarop gewacht kan worden, hangt volgens de minister voor al af van de aard van de veront reiniging en de risico's voor mens en milieu. Zijn die groot, dan kan geëist worden dat er tijdelijke beveiligingsmaatrege len komen. Ondanks het ontbreken van enige tijdsdruk gaat minister Alders er vanuit dat de sane ring van verontreinigde be drijfsterreinen in Nederland „binnen een generatie" zijn be slag heeft gekregen, ruwweg ge nomen binnen vijf en twintig jaar. De minister zei gisteren niet te geloven dat er bedrijven zijn die, vanwege de verminder de waarde van verontreinigde grond en een daaraan verbon den lagere onroerend goed-be- lasting, expres wachten met sa nering. Volgens het ministerie is het met de huidige grond- schaarste juist in het belang van het bedrijfsleven zo snel mogelijk tot sanering en inge bruikname van de grond over te Het ministerie presenteerde gisteren ook uniforme regels voor de sanering van bodemvei ?- ontreiniging. Naast een aanti ij objectieve criteria, waaruit o] |f gemaakt kan worden of de tou dem in aanmerking komt voo snelle sanering, blijft een daad |j werkelijke aanpak een kwestie van maatwerk. Alders noemd |i hierbij het moestuintje als vooi ,t beeld, waarin de verontreini t ging veel sneller aangepakt dient te worden dan volgens al o gemene normen eigenlijk nood t[ zakelijk is. Eigen Huis teleurgesteld Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG De Vereniging Eigen Huis is teleurgesteld over een regeling die minister Alders wil instellen voor eige naren van een huis dat is gebouwd op vervuilde grond. Alders (milieubeheer) wil deze mensen, als ze er niet in slagen bin nen zes maanden hun huis voor een redelijke prijs te verko pen, de garantie geven dat de gemeente het huis aankoopt voor de prijs die het zou opleveren met schone grond. De opkoopregeling geldt alleen voor huizen die „gezamenlijk zijn gebouwd". Vrijstaande woningen vallen er niet onder, ook niet als ze onderdeel uitmaken van hetzelfde bouwplan. Volgens de Vere niging Eigen Huis is daarmee sprake van discriminatie. Een woordvoerder van Alders zei te verwachten dat bewoners-eigena ren vermoedelijk met succes bij de rechter deze rechtsongelijkheid kunnen aanvechten. Eigen Huis heeft daarover zijn twijfels. Het ministerie verwacht dat in totaal 20.000 woningen voor de aankoopregeling door gemeenten in aanmerking komen. Met aan koop daarvan is ongeveer vijftien miljoen gulden gemoeid. De kos ten daarvan kunnen voor een groot deel verhaald worden op de veroorzakers van de vervuiling, zo verwacht het ministerie. UTRECHT Vier procent van de Nederlandse bevolking tusse j 20 en 80 jaar heeft last van een tenniselleboog. Van de vrouwe a tussen 40 en 50 jaar heeft zelfs tien procent dergelijke klachten b Dat blijkt uit het proefschrift van orthopedisch chirurg J. Verhaag die daar 4 september op promoveert aan de Rijksuniversiteit Lim n burg. Bij een tenniselleboog heeft de patiënt pijn aan de buitenzij z de van de elleboog. Die pijn "neemt toe bij gebruik van de spiereift van de onderarm en hand. De oorzaak is een overbelasting vai deze spieren bij sport of bij het werk. De onderzoeker vond gee! bewijs voor de stelling dat een ingeklemde zenuw de pijn veroor zaakt. persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is nog onbekend. FOTO: ANP Uw mooiste vakantiefoto's vanaf 49 cent per stuk! Extra prints, gelijktijdig bestel nu slechts 19 cent per stuk. Alleen in augustus en september. Dealers? 010 - 434 44 22

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4