Nederlanders djken liet zo nauw „Simons zelf oorzaak van overschrijdingen" BINNENLAND Kazernes nog niet beschikbaar voor opvang ontheemden Lubbers tegen verplicht eigen risico ziektekosten I? 3*HELP HELPEN 'SoiVUltlt WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 A3 ia bijna met zestig lo has grens over DENZAAL - Duitse douaniers hebben naar nu pas bekend is geworden het af- open weekeinde een 61-jarige inwoonster Bielefeld aangehouden, die 60 kilo hasj in :offerbak van haar auto de grens over wilde 1 okkelen. De vrouw wekte bij een routine- itrole in eerste instantie geen argwaan. Ze s in gezelschap van dochter en kleinkind en Vo am terug van een tochtje door Nederland, zo 4- Ik het. Hasjhond Wolf dacht er echter anders en begon wild te krabben in de kofferbak, iva het verwijderen van een stootstang en een af f ingebouwde klep haalden de douaniers 84 p Jcetjes hasj tevoorschijn. Volgens de douane j-j recherche was dit gezien de geraffineerd •bouwde ruimte in de kofferbak niet de ste smokkeltrip v a DEN HAAG Drie van de vier kazernes, waar van het ministerie van WVC maandag aankon digde dat zij met onmiddellijke ingang voor de op vang van ontheemden uit Joegoslavië in gebruik kunnen worden genomen, zijn nog in gebruik bij het ministerie van defensie. Het ministerie van WVC heeft dinsdag erkend dat er een „voorlich tingsfoutje" is g ri de vrouw. In de drie kazernes, de Westenberg in de gemeen te Diepenveen, de Ripperda-kazerne in Haarlem en de Craillo in Hilversum, keek men gisteren verbaasd op van het bericht dat hun kazernes met onmiddellijke ingang kon worden gebruikt. Op alle drie de kazernes is men overigens wel aan het afbouwen. De Westenberg komt eind oktober vrij en is voorbestemd om in maart een militaire rijschool te huisvesten. De Ripperda-kazerne is volgens de planning van Defensie pas rond 1 de cember beschikbaar en wat betreft de Craillo kan dat zelfs nog wel iets langer duren. Alleen het Burmania-kamp in Leeuwarden, een oude offi ciersmess met 125 plaatsen, is op dit moment WVC gaf gisteren toe dat de term „met onmiddel lijke ingang" verkeerd is gebruikt. Daarmee doelde men op de bouwtechnische staat van de vier kazernes, los van de vraag of zij op dit mo ment nog voor andere doeleinden worden ge bruikt. Konsumenten Kontakt wil normen voor vinylvloerbedekking DEN HAAG De overheid moet snel met normen komen voor de hoeveelheid zware metalen in vinyl vloerbedekking en linoleum. Dit zegt Konsumen ten Kontakt (KK) na een onderzoek naar dit soort gladde vloerbedekking. In alle 16 onderzochte monsters trof KK zware metalen aan. Die leveren geen milieubelasting op bij gebruik, maar wel bij de produktie en afvalverwerking. Eén vinylvloerbe dekking, Dejaflex van Leen Bakker, is naar aanlei ding van het onderzoek uit de handel genomen om dat teveel cadmium inzat. KK stelt dat uit het on derzoek blijkt dat het mogelijk is minder zware me talen en PVC in gladde vloerbedekking toe te pas sen. Uit milieu-oogpunt is de aanschaf van lino leum het minst schadelijk. EN HAAG Nederlanders jken niet zo nauw als het op in ogen aankomt. Meer dan mensen tussen de 20 74 jaar begeven zich gere ld in het verkeer zonder j-j rer voldoende gezichtsver- j ogen te beschikken. Bij de ■plussers ziet zelfs één of vijf weggebruikers het iet scherp. de groep mensen die een k il dan wel lenzen heeft, id, aagt één op de vier deze niet filter het stuur van de auto. n in de categorie voetgangers- II etsers/bromfietsers stort ilfs meer dan de helft van de il- c.q. lensdragers zich re|lind' in het niet zelden druk- Nederlandse verkeer, deze constateringen doemen uit een onderzoek dat het bu- iau Motivaction in opdracht id an de Stichting Beter Zien eeft gehouden onder een re- resentatieve groep Nederlan ds. e uitkomsten van het onder- Dek staan overigens in schril 'a intrast met de waarde die de ederlander hecht aan het ver is ogen om goed te zien. Ge- aagd naar de rangorde van li- ïaamsfuncties zet namelijk ïaar liefst 86 procent van de lederlanders de gezichts- cherpte op de eerste plaats. Ter vergelijking: een goed gebit coort maar bij acht procent het loogst. loewel daar in het onderzoek net nadrukkelijk naar is ge raagd, gaat Luppo Huizenga an de Stichting Beter Zien er an uit dat de geringe aandacht oor een goed gezichtsvermo- en wordt veroorzaakt door ge- nakzucht. „Men denkt al gauw lat men genoeg kan zien. Maar lat is lang niet altijd het geval :n men vergeet dan dat men op lie manier volstrekt onnodig ri- loopt. Daarnaast spelen >ok esthetische elementen een ol. Het is wel zo dat steeds neer mensen de mogelijkheden van een bril als mode-artikel inzien. En ook gaat men leseffen dat een bril iemand móóier kan maken. Maar er zijn toch ook nog altijd mensen die denken dat een bril afbreuk doet aan hun voorkomen. Type rend is wat dat betreft dat veel mensen hun bril afzetten als ze pasfoto's laten maken. Maar er zit beweging in de opvattingen. Vooral vrouwen hebben steeds minder moeite met een bril". Acties De in Amstelveen gevestigde stichting gebruikt de gegevens die uit het onderzoek naar vo ren zijn gekomen als basis voor acties, waarbij nauw zal worden samengewerkt met direct be trokken organisaties. Zo kon het gebeuren dat de voorman nen mr. P. Nouwen (ANWB), de arts H. Warmink (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen) en drs. F. Helmer (Neder landse Bond van Ouderen) van morgen bij de presentatie van de onderzoeksgegevens present waren. In samenwerking met de ANWB wil de stichting de zoge noemde 'Beter Zien-bus' op de wegbrengen. Huizenga: „Opde verkeerseductiedagen van de ANWB kan zo'n bus prima diensten bewijzen. Maar er zijn méér evenementen waarbij de noodzaak van goed kunnen zien in het verkeer onder de aan dacht kan worden gebracht van het grote publiek". Ook de door de ANWB erkende rijscholen zouden een rol kun nen spelen. Huizenga: „Nu is het nog zo dat peis bij het rij examen aandacht wordt ge schonken aan het gezichtsver mogen van de cursist. Je kent dat wel: je moet dan van enige afstand de cijfers op een kente kenplaat kunnen onderschei den. Maar het zou natuurlijk veel beter zijn als iemand die een rijbewijs wil halen al vóór de eerste rijles naar zijn ogen zou laten kijken. De rijscholen gaan daar nu speciaal op wij zen". Overigens kan Huizenga niet hard maken dat er een direct verband bestaat een slecht ge zichtsvermogen en het veroor zaken van of het betrokken ra ken bij een verkeersongeluk. „Daar is geen wetenschappelijk onderzoek naar gedaan. Maar het ligt wel voor de hand dat slecht zien tot ongelukken leidt. Vooral ouderen zijn wat dat betreft een extra kwetsbare groep. Daarom ook hebben we de ouderenbond bij onze plan nen betrokken". Noodoproep In hun wrakke bouwsels op de stoep van de Stichting JongerenHuis- roep' bouwden zij gisteren hun eigen onderkomendaarmeeaansluj- vesting in Utrecht proosten kamerzoekende studenten met jus d'o- je"0 °P de 'eu^®™tovorh(fron foto anp range- Onder het motto 'Wij bouwen op de stoep als laatste noodop- burgers over te halen kamers te verhuren. DEN HAAG Premier Lub bers steunt staatssecretaris Si mons ven volksgezondheid en de PvdA in de strijd tegen de in voering van een verplicht eigen risico in de ziektekostenverze kering. Lubbers vindt dat de wens van de CDA-fractie om een dergelijk risico in te voeren weinig attractief is. De premier doet deze uitlating in het maandblad de Huisarts van de Landelijke Vereniging van Huisartsen. Lubbers is ove- risico. Lubbers zegt daarover: „Ver plicht eigen risico is een techni- .sche mogelijkheid, maar een weinig attractieve. Er zit al rigens niet tegen een vrijwillig gauw geen enkel keuze-element eigen risico. Zoals bekend heb- in en dan is het gewoon een ben met name CDA-fractie- voorzitter Brinkman en zijn collega in de Eerste Kamer Ka- land zich groot voorstander ge toond van een verplicht eigen vorm van een andere betaling geworden". De kostenbeheer sing komt dan alleen aan zijn trekken als er een hoog eigen ri sico komt, hetgeen volgens Lubbers op inkomensbezwaren stuit. De premier hoopt wél dat een vrijwillig eigen risico tot de 'verzekeringscultuur' in Ne derland gaat behoren. Nu zijn de mensen geneigd alles te verzekeren, hetgeen in de ogen van Lubbers komt doordat particuliere verzekeraars zich teveel een ziekenfonds wanen. Daarin is in principe alles ver zekerd. De familie Doorsnee door BERT JANSMA De VPRO wil de 'De fam ilie Doorsnee terugbrengen op de radio. Na veertig jaar. Annie M.G.Schmidtde schrijfster van het legendarische hoorspelsucces dat tussen 1952 en 1958 door de VARA werd uitgezonden, geeft toestemming. 'Doorsnee'zou met nieuwe acteurs opgenomen worden. Ik lees het bericht en denk: Wordt dat wat De familie Doorsnee hoort bij de 'Oude Dagen van de Radiodie toen de functie van tv en disco tegelijkertijd vervulde. Een befaamd cliché, maar waar: de familie zat - pinda 's doppend boven een krant - verenigd om tafel in alle stilte te luisteren naar dat kastje met het groene katteoog. Je luisterde naar Paul, Ina en de krakende deuren van de radio-detective Paul van Vlaanderen. Later naar Wiesje Bouwmeester c.s. ('Ik geloof nooit dat we 't droog houdenin de Showboat-show, maar het waren eerder maandagsavondsdacht ik) Annie Schmidts huiselijke belevenissen van die doorsnee Hollandse familie die de straten echt stil hielden. Cees Laseur was de vader, Sophie Stein de moeder, Lia Dorana en Kees Brusse hun kinderen, Hetty Blok en Jo Fischer jr. speelden Sjaan en Willem. Hun perikelen, fantasietjes en dromen hadden dat heerlijke naturel en die milde humor van Annie Schmidt en ze waren een verlengstuk van je eigen huiskamer. Producent Wim lbo (van wie het idee kwam) zat als een huiskamer-reporter onder tafel en leidde je bij de Doorsnee 's binnenIk heb de serie nooit meer gehoord. Ja, hier en daar een liedje (componist CorLemaire). Sophie Steins 'Als moeder jarig isLia Dorana 's 'Ali CyaankaliHetty Blok en Jo Fischer over hun emigratieplannen waarin 'demiezels'(de mazelen) voorkwamen. Ooit kocht ik voor m 'n vader een bandje waarop wat Doorsnee- fragmenten plompverloren aan elkaar waren geplakt. We hebben het tijdens een verjaardag opgezet, maar er ging geen 'oooh'va n verrukking meer door het gezelschap. Niemand had interesse. Afisschien het verkeerde moment, misschien de verkeerde band. Maar misschien lag het ook aan de familie Doorsnee. Misschien is de Nederlandse doorsnee-familie anno 1992 zó veranderd, dat al die kleine beslommeringen waarin de buitenwereld slechts zachtjes binnensiepelde, te gewoontjes geworden voor vandaag. De buitenwereld dreunt nu binnen, en waar lijm je vandaag nog ouders en kinderen met radio en pinda 's aan één tafel. Onze culturen en onze problemen zijn uit elkaar gegroeid. Ik heb dan ook grote angst voor een nieuwe, qua tekst ongewijzigde, familie Doorsnee. Met nieuwe acteurs nota bene. Ik ben bang dat er weer een legende ontmanteld zal worden. Want nu kan ik nog zeggen dat het zo fan-tas-tisch was. Dejongere generatie zal je dan ongelovig aankijkenMaar met twijfel. Wanneer ze die zachtaardige Doorsnee perikelen zelf zullen horen, denken ze voorzeker dat die ouwe inderdaad aan het dementeren is'. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 DEN HAAG Staatssecre taris Simons is er zelf de oor zaak van dat steeds weer de budgetten voor de gezond heidszorg worden overschre den. De vraag naar medische diensten in ons land wordt door hem doelbewust en sy stematisch te laag ingeschat, waardoor grote overschrij dingen onontkoombaar zijn. Dat heeft voorzitter drs. A. Krol van de Nederlandse Zorgfede- ratie (NZf) gisteren gezegd. Hij reageerde op het bericht dat volgens een notitie van Simons maar liefst vier sectoren in de gezondheidszorg vorig jaar hun budgetten fors hebben over schreden: de ziekenhuizen met 137 miljoen, de specialistische hulp met 248 miljoen, de ge neesmiddelensector met 112 miljoen en de tandheelkunde met 69 miljoen. De staatssecretaris wekt daar mee de indruk dat de zorgsector het niet zo nauw wenst te ne men met de beheersing van de kosten van de gezondheidszorg en bezorgt de sector daarmee een slechte naam, aldus de NZf- voorzitter. Volkonen ten on rechte, vindt Krol. Hij legt de schuld van de overschrijdingen bij Simons zelf die volgens hem „uit politieke overwegingen" (om duidelijk te maken dat hij als bewindsman zijn uiterste best doet om de kosten van de gezondheidszorg terug te drin gen) de medische uitgaven steeds veel te laag inschat. Door deze handelwijze van Si mons zullen ook medische sec toren die niet met overschrij- joen gulden. begroot. Dat levert een gat op in de begroting van ruim 76 mil- dingen kampen, binnenkort in de problemen komen, voorspelt De oorzaak van de kostenstij ging is dat per 1 januari de ver- Krol. Hij doelt vooral op de zorg goeding voor de apothekers per voor de chronische patiënten. De kosten daarvan nemen im mers steeds toe, onder meer door vergrijzing van de bevol king en door allerlei milieu maatregelen. Maar doordat de staatssecretaris deze feiten niet verrekent in de budgetten, ga randeert hij als het ware dat er steeds weer nieuwe tekorten zullen opduiken, verwacht Krol. Gisteren werd bekend dat Si mons ook wat de apothekers be treft met een tekort zit. De apo thekers zullen per persoon dit jaar 51.000 gulden meer verdie nen dan de staatssecretaris had receptregel (op één recept staan vaak verschillende medicijnen) is verhoogd van 10,35 gulden naar 11,20 gulden. Deze stij ging had goedgemaakt moeten worden door een vermindering van de medicijnconsumptie. Met ingang van 1 januari valt immers iedere Nederlander on der het door Simons ingevoerde Geneesmiddelenvergoedings- ysteem. Dit GVS is immers juist ontworpen om de artsen te dwingen minder en/of goedko pere geneesmiddelen voor te schrijven. Bepaalde dure medi cijnen mogen niet meer of nog maar zeer gedeeltelijk worden vergoed. Maar een andere maatregel van Simons blijkt dit effect weer te niet te hebben gedaan. Per 1 maart 1991 is het zo dat een arts een patiënt voor hooguit veertien dagen medicijnen mag meegeven (voor chronische pa tiënten is dat drie maanden). Het gevolg is dat de mensen veel vaker naar de apotheek moeten en dus ook veel vaker de vergoeding per receptregel lenvergoedingssysteem, dat werd ingevoerd op 1 juli 1991, is volgens de Consumentenbond ook om andere reden een mis lukking geworden: veel fabri kanten hebben aan de voora vond van de invoering veel van hun prijzen verhobgd. Ook na de invoering van het GVS is nog een flink aantal middelen duur der gemaakt. Al met al is de omzet van de far maceutische industrie vorig moeten betalen. Dat drijft de jaar met 7,8 procent gegroeid, kosten op van de ziekenfondsen Dat is minder dan de groei in de en particuliere verzekeraars en jaren daarvoor toen het groei- dus van hetgeen het kabinet on gewenst vindt en 'dwingt' tot weer nieuwe bezuinigings maatregelen. Consumentenbond Het al genoemde Geneesmidde- percentage rond de 10 lag. Het is echter aanmerkelijk meer dan het doel: een maximale groei van 5 procent per jaar. De Consumentenbond concludeert dat het de industrie is die door de prijsverhogingen de doelstel ling van het GVS ondergraaft. Twee mannen verdacht van verkrachting twaalf jongens UTRECHT De Utrechtse po litie heeft al in januari twee mannen uit Breda aangehou den die ervan worden verdacht in een jaar tijd twaalf jongens te hebben verkracht. De twee, 20 en 29 jaar oud, moeten zich in september voor de rechtbank in Utrecht verantwoorden, zo be vestigde een politiewoordvoer der vanmorgen. De verdachten hebben de misdrijven bekend. De werkwijze van de mannen was volgens de politiewoord voerder steeds dezelfde. Zij lok ten de minderjarigen met een smoes mee in hun auto. Lukte dat niet, dan werd geweld ge bruikt. Vervolgens namen zij de jongens mee naar Oosterhout, waar zij hun slachtoffertjes ver krachtten. Dat ging vrijwel steeds gepaard met veel geweld. loop bracht het tweetal de jongens weer terug naar hun woonplaats. De politie heeft de arrestaties bewust zo lang stil gehouden om de slachtoffers en hun familie te beschermen. Op' de overschrijvingskaart vult u het bedrag in, zet een streep in de ruimte die bestemd is voor het gironummer en achter naam/adres schrijft u 'van girorekening naar Leeuwrekening'. Een thuisbankier krijgt nu 8% rente op de Leeuwrekening. De Leeuwrekening is een spaarreke- ning van de Postbank. Hierop krijgt u nu maar liefst 8%* rente, terwijl u toch maande lijks f 10.000- zonder kosten kunt opnemen. i inleg bedraagt f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig bedrag inleggen. U opent een Leeuwrekening gewoon met het blauwe giroboekje. Ten slotte plaatst u uw handteke ning en doet u de overschrijvingskaart in een gratis giro-envelop op de bus. Wie dus én een zeer hoge rente wil én snel zonder kosten wil kunnen op nemen, opent nu een Leeuwrekening. Voor meer informatie kunt u gratis 06-0400 bellen. POSTBANKÜ£) Thuisbankieren doe je met de Postbank. ingang van 3 augustus 1992 v,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3