Conflicten zitten Europese oecumene dwars Raiser wil versterking van conciliair proces Boff: wie steeds buigt, wordt zelf krom li Êeidöe6ouumt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Jezuïeten stichten provincie in Rusland COMMENTAAR rt* £eidóc6outa/ni WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Schilderijen van Cranach gestolen uit Oostduitse kerk BAD LANGENSALZA - Uit een kerk in •Urleben in de deelstaat Thüringen in het bosten van Duitsland zijn twee schilde rijen van Lucas Cranach de Jonge (1515- 1$86) gestolen. Het gaqt om portretten v»n Ernst Volkmar von Berlepsch en owns vrouw Lucrezia, die aan weerszij den van het altaar hingen. De politie in Gbtha deelde gisteren mee dat tot dusver van de daders elk spoor ontbreekt. De dieven hebben eerst geprobeerd de deur van de hoofdingangte forceren. Toen dat niet lukte slaagden zij erin via de deur paar de sacristie de kerk binnen te ko- jnen. Bisschoppen Oregon tegen anti-homovoorstel Auto: paardekracht toevertrouwd aan ezels. Karei Jonckheere NEW YORK De rooms-katholieke bis schoppen in de Westamerikaanse staat Oregon hebben de kiezers opgeroepen in november te stemmen tegen een voorstel om de rechten van homoseksuelen te be perken. Volgens de bisschoppen zou aan vaarding van het voorstel een ontken ning betekenen van de fundamentele rechten van homoseksuelen. Zij vrezen een verscherping van de onverdraag zaamheid tegenover homoseksuelen. Kortgeleden riep het Vaticaan de Ameri kaanse bisschoppen op zich te verzetten tegen de gelijkberechtiging van homo en heteroseksuelen in de wetgeving, vooral als het gaat om benoemingen in het onderwijs en de krijgsmacht en de adoptie van kinderen. Een behoudende groep inwoners van Oregon, verenigd in de alliantie van bur gers van Oregon, heeft meer dan 115.000 handtekeningen verzameld onder een voorstel om op de dag van de presidents verkiezingen, 3 november, in Oregon een referendum te houden over homo seksualiteit. De groep wil de kiezers la ten uitspreken dat alle overheidsinstel lingen de jongeren van Oregon moeten voorhouden dat „homoseksualiteit, pe dofilie, sadisme en masochisme abnor maal, verkeerd, onnatuurlijk en pervers zijn en dat deze gedragingen moeten worden ontmoedigd". Behalve de bis schoppen hebben ook leiders van andere grote kerken het voorstel afgewezen. Daarentegen hebben enkele pinkster- groepen en gemeenten van fundamenta listische christenen hun steun betuigd. Bijbelverspreiding neemt nog steeds toe HAARLEM De verspreiding van de bijbel neemt nog steeds toe. Dat meldt het Nederlands Bijbelgenootschap in Haarlem. Door het veranderde poli tieke klimaat in Midden en Oost- Eu ropa konden daar op ruimere schaal bijbels worden ingevoerd dan voor heen. Op verschillende plaatsen in de wereld nam de godsdienstvrijheid toe, waardoor bijbelverspreiding mogelijk werd in Mongolië en Cuba. Het Ne derlands Bijbelgenootschap probeert de afnemende belangstelling voor de bijbel in Nederland te keren door aan dacht te schenken aan de bijbel in het onderwijs, in de kerken en in de me dia. PEN HAAG Kerken zeg gen altijd de roeping te heb ben om naar eenheid te stre- yen, maar de kerkelijke ver deeldheid in Europa is na de yal van de communistische Regimes zeker niet vermin derd. De relatie tussen de or thodoxe kerken en de jttooms-Katholieke Kerk is op een dieptepunt beland. De kerken in Servië en Kroatië jhebben ^ich zozeer met hun hatie vereenzelvigd dat zij piet in staat zijn de vreedza me oplossing van de burger oorlog in het voormalige Joe goslavië een stap dichterbij f;e brengen. De burgeroorlog in Joegoslavië is een van de belangrijkste on derwerpen tijdens de tiende as semblee van de Konferentie van Europese Kerken (KEK), die van 1 tot 11 september in ÏYaag wordt gehouden. De IjCEK verenigt ruim 100 ortho doxe, anglicaanse en prote stantse kerken in vrijwel alle Europese landen en kan wor den beschouwd als de Europese tak van de Wereldraad van Ker ken. De Rooms-Katholieke Kerk is weliswaar geen lid, maar de KEK onderhoudt nauwe con tacten met de Conferentie van rooms-katholieke bisschoppen conferenties in Europa. De KEK heeft de afgelopen tijd de verdenking op zich geladen dat zij aan de leiband loopt van de Servisch-Orthodoxe Kerk. Zij heeft de schuld voor de oor log vooral bij de Kroaten gelegd en heeft vooral aandacht ge vraagd voor het lot van de Ser vische vluchtelingen. De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft jarenlang het beleid ge steund van de Servische presi dent Slobodan Milosevic, dat volgens velen de voornaamste oorzaak van de rampzalige situ atie in het voormalige Joegosla vië is. Het hoofd van de kerk, patriarch Pavle, distantieerde zich pas van de president, nadat wekenlang tegen diens beleid was gedemonstreerd. De KEK en de CCEE brachten begin dit jaar na langdurig overleg de Servisch-Orthodoxe Kerk en de Kroatische Rooms- Katholieke Kerk bijeen in het Zwitserse Sankt Gallen. Beide partijen erkenden dat „uitslui tend langs geweldloze weg rechtvaardige oplossingen voor de opeengehoopte problemen te vinden zijn", maar kwamen niet nader tot elkaar. De KEK en CCEE werken aan een twee de conferentie, maar de betrok ken kerken kunnen het niet eens worden over de datum en plaats van de bijeenkomst. Onvermogen In Praag wordt bedgin volgende week de conferentie van Europese Kerken gehouden. foto: anp dr. K. Blei, wijt de houding van de KEK tegenover Servië aan het onvermogen van interna tionale organisaties om afstand te nemen van een lidkerk. De KEK en de Wereldraad van Kerken hebben eerder dat on vermogen ook getoond toen kri tiek op de situatie in de commu nistische landen, vooral Roeme nië en de Sovjetunie, werd weg gewimpeld. De lidkerken, voor al de orthodoxe kerken, voer den telkens met succes aan dat kritische uitspraken hen in een moeilijke positie zouden bren gen tegenover de communisti sche machthebbers. Blei hoopt dat de bespreking van de situatie' in Joegoslavië wordt verbreed tot een discus sie over de relatie tussen religie en nationalisme. Want de ver eenzelviging van kerk en staat speelt niet alleen in Servië en Kroatië, maar ook in andere Oosteuropese landen (Roeme nië, Bulgarije en Rusland) en in Scandinavië en Groot-Brittan- nië, al leidt de nauwe band tus sen kerk en staat daar niet tot de conflicten die Oost-Europa op dit moment doormaakt. In het werkdocument van de as semblee wordt herinnerd aan de gevaren van te nauwe ban den tussen staat en kerk. De kerk wordt erdoor in de verlei ding gebracht haar macht te ge bruiken en bij nationale en et nische conflicten een instru ment te worden van bepaalde politieke of economische belan gen. Daardoor kan de kerk in conflict komen met haar op dracht de verzoening tussen de volkeren te dienen. Leden van protestantse lidker ken van de KEK, in maart dit jaar in Budapest bijeen „om de stem van de protestantse ker.- ken op Europees niveau te laten horen", waarschuwden voor een nauwe verstrengeling van kerk en staat en voor het opko mend nationalisme in Europa. De protestantse kerken zijn be halve in Scandinavië nergens een meerderheidskerk en dat maakt het hun gemakkelijker het gedrag van de orthodoxe kerken in Oost-Europa af te wijzen. De Rooms-Katholieke Kerk stuurt tien afgevaardigden naar de assemblee in Praag. De KEK werkt vooral nauw samen met de CCEE. Met het Vaticaan is de relatie echter heel wat slechter. Niet alleen kennen sommige orthodoxe kerken een gespannen relatie met de met Rome verbonden Grieks-katho lieke kerken in hun gebied, ook houdt het Vaticaan nauwelijks rekening met de inbreng van de niet-rooms-katholieke kerken bij de herevangelisatie van Eu ropa, die paus Johannes Paulus II dringend noodzakelijk vindt. Bij de bisschoppensynode over Europa eind vorig jaar in Rome waren vertegenwoordigers van de KEK als 'broederlijke afge vaardigden' aanwezig, maar zij waren teleurgesteld over de manier waarop zij waren be handeld. De Duitser Karl- Christoph Hefting, voorzitter van de studiecommissie van de KEK, was verontwaardigd dat in het slotdocument van de sy node „slechts op een min of meer cosmetische" wijze reke ning was gehouden met de voorstellen van de niet-katho- lieke kerken. In de „dierentuin vol heel ver schillende di'eren", zoals de anglicaanse bisschop Mark Santer de bisschoppensynode omschreef, bleek dat alle spre kers het opnamen voor de oecu mene, maar kennelijk nauwe lijks wisten waarover ze het hadden. De assemblee wordt gehouden in Praag, hoofdstad van een land dat dit jaar waar schijnlijk uiteen zal vallen. Eenheid is het sleutelwoord in het werkdocument van de as semblee. Zullen de kerken bij alle verscheidenheid van opvat tingen de eenheid kunnen be vorderen of zullen zij elkaar zo als de Tsjechen en Slowaken vooral met wantrouwen blijven bekijken? VATICAANSTAD/ROME - De orde der jezuïeten heeft be sloten op termijn een nieuwe provincie te stichten in het ge bied van de voormalige Sovjetu nie. De eerste stap daartoe is de instelling van een 'onafhanke lijke regio' die onder leiding staat van de Poolse pater Sta- njslav Opiela. Volgens het gene ralaat van de orde in Rome zijn er op dit moment in de voorma lige Sovjetunie 22 jezuïeten ac tief, nog te weinig voor de op richtingvan een nieuwe provin cie. Acht jezuïeten werken in Novosibirsk, waar zij de uit Duitsland afkomstige bisschop Joseph Werth, een ordegenoot, bijstaan. Anderen werken in parochies in Kazachstan én Wit-Rusland. De meeste jezuïe ten zijn op dit moment in Mos kou te vinden, waar ze bij een reeks van activiteiten betrok ken zijn. Zo wordt hun tijd schrift in de Russische taal, dat tot voor kort in Parijs ver scheen, nu in Moskou uitgege ven. Verder heeft de Russische regering de orde toestemming gegeven voor de oprichting van een cultureel en sociaal cen trum en een academie. Beide in stellingen zullen binnen een halfjaar opengaan. De orde der jezuïeten heeft haar voortbe staan in belangrijke mate aan de Russen te danken. Toen paus Clemens XIV in 1773 met de bul Dominus ac Redemptor (Heer en Verlosser) de orde op hief, negeerde tsarina Kathari- na de Grote evenals de Pruisi sche koning Frederik II de Gro te dat verbod. GENEVE De nieuwe se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr Konrad Raiser, wil het conci liair proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping nieuw leven inbla zen. De Wereldraad moet meer samenwerken met ba sisgroepen. Zonder het enga gement van deze groepen, waarin de actiefste christe nen samenwerken, kan geen kerk leven. Dit zei Raiser na zijn verkiezing tegenover journalisten. Hij wil de niet zeggen of er na 1 janua ri, als hij zijn functie aanvaardt, programmatische veranderin gen komen. „Zo groot is de in vloed van de secretaris-gene raal ook weer niet. Eventuele veranderingen zijn meer het re sultaat van nauwe samenwer king met de staf en de lidker ken". „Ik ben echter niet bang voor veranderingen en ook niet voor de controverses die daarmee ge paard gaan. We moeten open lijk met elkaar omgaan en el kaar niet vantevoren etiketten opplakken." „De eenheid die al onder ons leeft, moeten we met meer moed en fantasie vieren. Dat is een reden voor vreugde. We moeten niet blijven steken in schuldgevoelens over de zonde van de verdeeldheid. Die zonde kunnen we zo lang belijden, dat we daarmee de eenheid 'wegbe- lijden'", aldus Raiser. „Ik ben nooit voorstander van een schone-handen-politiek ge weest. We leven in een wereld vol geweld, zoals onder meer in het vroegere Joegoslavië blijkt. Ik ben ervan overtuigd dat er op internationaal niveau ook een politiemacht moet komen. Als het nodig is, moet deze met ge bruik van geweld de samenle ving beschermen. Maar die vorm van geweld onderscheidt zich principieel van de klassie ke vorm van oorlogvoeren". „Ik behoor tot een generatie die diep is beïnvloed door de Twee de Wereldoorlog," aldus de in 1938 geboren Raiser. „Dat heeft mij gevoelig gemaakt voor de ervaringen en herinneringen in de buurlanden. Dat betekent niet dat wij, Duitsers met schuldcomplexen moeten rond lopen, maar wel dat wij oog moeten hebben voor de gevoe lens van de mensen in de ons omringende landen." De uitbarsting van geweld in Duitsland, zoals de laatste da gen in Rostock, is te vergelijken met rassenrëllen in Engeland en de Verenigde Staten. Daar om moeten de Duitse kerken gebruik maken van de ervarin gen van de kerken in die lan den. Raiser pleit voor program ma's voor begeleiding van die jongeren die los van hun wor tels zijn geraakt en die aan de gewelddadigheden hebben deelgenomen. In deze tijd is het Wereldraadprogramma ter be strijding van het racisme (PCR) naar zijn mening noodzakelij ker dan ooit. Raiser pleit voor een open dia loog met de Rooms-Katholieke Kerk. „Wij moeten onze vrees voor controverses overwin nen." Er zijn immers heel veel punten waarover verschillend wordt gedacht. Dat is geen con flict tussen het Vaticaan en de Wereldraad, want ook binnen de Rooms-Katholieke Kerk wordt heel verschillend ge dacht. Een van de vragen is wat de besluiten van het Tweede Vaticaans Concilie voor de oe cumene hebben betekend. De recente brief van kardinaal Ratzinger over de oecumene was weliswaar voor intern ge bruik bedoeld, maar maakt de oecumenische samenwerking wel moeilijker. Raiser erkende dat het de zorg en de plicht van de congregatie voor de geloofs leer is dat het Tweede Vati caans Concilie juist wordt uit gelegd. Maar het concilie heeft ver over de grenzen van de RK Kerk gevolgen gehad. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nijega en Opeinde D.D. Lucas te Enter, die dit beroep heeft aan genomen; te Hoogeveen M. van Cam- pen te Woerden; te Nootdorp J.P. Smit te Apeldoorn. Aangenomen naar Zalk- Veecaten(toez.) Joh. van Holten, kandi daat te Houten; naar Kapelle L.C.P. De venter te Oost-Vlieland. Beroepbaarstelling L.W. Smelt, Dorp 139, 3405 BC Benschop, voorheen zendingspredikant te Peru. DEN HAAG De suggestie in de Braziliaanse krant Fol- ha da Sao Paolo dat Boff zijn priesterschap heeft opgege ven om te kunnen trouwen is door de Braziliaanse bevrij dingstheoloog afgedaan als „smerige" en „perverse" ge ruchten. In een vraagge sprek met dezelfde krant schrijft hij de herkomst van deze geruchten toe aan be paalde sectoren in de Brazili aanse rooms-katholieke kerk die „de werkelijke redenen voor mijn ontslagname om laag willen halen In een uitvoerige brief aén sym pathisanten die door het week blad De Bazuin werd gepubli ceerd zegt Boff dat hij terwille van de trouw aan zichzelf een andere weg heeft moeten in slaan. „Ik laat het priester schap achter me, maar niet de kerk. Ik neem afstand van de orde van de franciscanen, maar niet van de tedere en broederlij ke droom van Sint Franciscus van Assisië. Als zodanig strijd ik aan de zijde van de armen te gen hun armoede en ten gunste van hun bevrijding". Vervolgens schetst Boff de wor dingsgeschiedenis van de be vrijdingstheologie die te lijden had van de laster „van die sec toren in de samenleving die in het traditionele christendom een bondgenoot vinden om hun rechten te continueren". „Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat een kerk slechts waarachtig solidair kan zijn met de bevrijding van de onder drukten wanneer zij zelf in ei gen kring structuren en praktij ken in stand houdt als de discri minatie van vrouwen, achter stelling van de leken, wantrou wen jegens moderne vrijheden en de geest van de democratie en een buitensporige macht sconcentratie in de handen van de clerus". Boff geeft in zijn brief een uit voerig overzicht van de maatre gelen die vanaf 1971 door de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer en door kerkelijke instanties in Brazilië tegen hem werden genomen. „Ik aan vaardde alles Maar zo ver volgt hij: „Er zijn grenzen die men beter maar niet over schrijdt: de rechten, de waar digheid en de vrijheid van de menselijke persoon. Wie steeds maar weer het hoofd buigt, ein digt als iemand die krom is. Zo iemand verliest zijn menselijk heid. De hiërarchische kerk heeft niet het monopolie op de waarden van het Evangelie. „Voordat ik verbittterd word, voordat ik de menselijke grond slagen van het christelijk geloof en de christelijke hoop in me zelf verwoest zie worden, voor dat ik het evangelische beeld van God als gemeenschap van personen zie wankelen, kies ik Leonardo Boff foto anp ervoor een andere weg in te slaan. Maar van richting veran der ik daarbij niet. De aanvan kelijke motieven die mijn leven geïnspireerd hebben, blijven onveranderd: de strijd voor het koninkijk dat aanvangt met de armen, de hartstocht voor het evangelie, medelijden met wie lijden, inzet voor de bevrijding van de onderdrukten, het legen van een verband tussen de meest kritische1 gedachten en de onmenselijkste werkelijk heid en het koesteren, naar het voorbeeld van Franciscus van Assisië, van tedere gevoelens ten opzichte van elk wezen in de schepping." Volgens Boff wordt de crisis in de rooms-katholieke kerk van uit twee tegen elkaar gestelde houdingen bestreden. „Een groep gelooft in de macht van de tucht en de tweede in de in nerlijke kracht van het verloop van de dingen. De eerste groep vindt dat er in de kerk orde moet heersen. Daarom legt zij alle nadruk op gehoorzaamheid en onderwerping. Een dergelij ke houding wordt aangenomen door het merendeel van de lei dende sectoren binnen het cen trale bestuur van de kerk. De tweede groep denkt dat de kerk zelf bevrijd moet worden. Zij stelt daarom vertrouwen in de Geest die immers de geschiede nis doordesemt, en in de vitale krachten die zoals humus het eeuwenoude lichaam van de kerk opnieuw tot leven bren gen. Deze laatste houding wordt aangenomen door be langrijke sectoren van de ker ken van de Derde Wereld, inclu sief de Braziliaanse kerk. Zon der enige twijfel behoor ik ook tot die groep. Het zijn mensen voor wie geloof betekent dat je je angst overwint, mensen die hun hoop stellen op de toe komst van een bloem die zonder enige beschgerming bloeit en op de onzichtbare wortels waar door de boom overeind blijft". Boff besluit zijn brief met een oprtoep aan zijn geestverwan ten om „de institutionele kerk te helpen evangelischer te wor den, om mededogen te tonen en menselijker te worden, om zich in te zetten voor de vrijheid en de bevrijding van de zonen en dochters van God". [d Laatste kans op De internationale Joegoslavië-conferentie, die vandaag Londen is begonnen, wordt 'de conferentie van de laat kans' genoemd. Maar er is weinig hoop dat die laatste ki ook echt zal worden aangegrepen om het totaal zinloze sj weid te doen ophouden en een nog verdere escalatie te vc ar komen. De deelnemers hebben slechts één zekerheid: media-spektakel zal het optreden geslaagd zijn. Men gaai >r dan ook met groot geschut tegenaan. Vierhonderd afgeva h digden van 37 delegaties zijn naar de Britse hoofdstad af f i reisd. De Britse premier John Major zit de conferentie p soonlijk voor en VN-secretaris-generaal Boutros Boutrre Gahli is aanwezig om de belangrijkheid van het gebeuren !e' onderstrepen. Londen is er zelfs in geslaagd alle belangrijsl spelers van het Joegoslavië-drama rondom de tafel te ki gen, hetgeen op zich al als een succes wordt bestempeld, y De deelnemers beginnen echter met een weinig positii instelling. De Britten, die als gastheer optreden, verwaï ten zelf geen doorbraak. De Bosnische president, Alija Iz begovic, is zeer sceptisch. Tussen de Servische presidi 3 Slobodan Milosevic en de premier van Klein-Joegoslavië) lan Panic botert het al niet meer. De leider van de Servii in Bosnië, Radovan Karadzic, heeft de greep op zijn troep bijna volledig verloren. Het besluit van Carrington niet li 1 ger meer de leiding van de Joegoslavië-conferentie op zich j nemen, zet ook al niet aan tot veel enthousiasme. Op de ci ferentie wil men de druk op de oorlogvoerende partije vooral op Servië, verhogen om de wapens neer te leggi Maar Milosevic heeft nog niet getoond gevoelig te zijn vo verbaal geweld. Voor hem staat de opdeling van Bosnië-Hi cegovina al vast en hij zal niet willen praten vooraleer alle gebieden heeft ingepalmd die hij wil hebben, en dat zeker nog niet het geval. De belangrijkste vraag op de ver; dering is: zal men de opdeling van Bosnië in drie delen aa1 vaarden? Hurd, de minister van buitenlandse zaken v Groot-Brittannië, wil daar positief op antwoorden, maan1 geen grenzen erkennen die door geweld zijn getrokken. D10 lijkt weinig realistisch, want op welke wijze wil hij die di trekken? ALS de internationale gemeenschap het principe van de o10 deling goedkeurt, legt zij zich bij de voldongen feiten nei ar Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman li ril men op dat vlak verbazend goed overeen. Maanden geled(ra al, voor er een schot in Bosnië was gelost, spraken zij in h Oostenrijkse Graz over een verdeling van de buit onder hin beiden. Na een ongekend wrede oorlog bezitten de Servië al zeventig procent van het Bosnische grondgebied, Kroaten dertig procent. Die laatsten redden wat er te re •den valt en vechten voor hun eigen volk en grond. EniB] moslims zullen hoe dan ook de dupe zijn. Voor hen neeii< niemand het op, uitgezonderd NAVO-lid Turkije, maar dpi stem klinkt niet luid. Van een echt gewapend optreden ea Bosnië lijkt geen sprake meer. De militaire koorts is duidir lijk gezakt. Zoals voorspeld, voelt de internationale gemeeeÉ schap haar geweten gesust. Er werd voor een resolutie g stemd en daar moet men het dan maar mee doen. Maar Bo nië is niet het enige probleem op de onderhandelingstaft Wat gebeurt er met de Servische gebieden in Kroatië wai QI1 de VN-blauwhelmen als buffer fungeren? Wat met Koso\ |e, waai* de situatie al totaal verziekt is en wat met Macedoni Die problemen zijn evenmin gemakkelijk op te lossen, i kans op een definitieve doorbraak is uiterst gering. Het ternatief van bloedvergieten en etnische zuivering des waarschijnlijker. Voor de miljoenen slachtoffers mag moed niet opgegeven worden, maar dat vraagt een stee grotere inspanning. Duitse kerken: in 199116 procent meer inkomsten HANNOVER - De kerkbelas- ting heeft de twee grootste ker ken in Duitsland, de Evangeli sche Kerk en de Rooms-Katho lieke Kerk, in 1991 aanzienlijk meer opgeleverd dan in 1990. Hoewel het aantal mensen dat hun lidmaatschap van de kerk opzegt, toeneemt, ontvingen beide kerken samen 15,2 mil jard gulden (ongeveer 17 mil jard gulden), 16 procent meer dan in 1990, zo heeft econo misch medewerker Jens Peter sen van de Evangelische Kerk meegedeeld. Zowel de Rooms- Katholieke Kerk als de Evange lische Kerk ontving 7,6 miljard mark, aldus Petersen. De ker ken hebben onder meer geprofi teerd van de inkomensstijging van de kerkleden. Voor het eerst werd de kerkbe lasting ook in de vroegere DDR geïnd. De inkomsten ter waarde van 136 miljoen mark waren hoger dan de kerken gezien de vele problemen bij de invoering van de kerkbelasting hadden verwacht. In de evangelische kerken in de vroegere Bondsrepubliek Duitsland heeft de kerkbelas ting bijna een miljard mark meer opgebracht. Het grootst was de opbrengst in de Evange lische Kerk van Rheinland, maar procentueel was de toene ming het grootst in Beieren, waar de Evangelische Kerk on geveer 30 procent meer ont ving. In Bremen namen de in komsten uit de kerkbelasting met een vijfde af. Uitgave- Kantoor redactie: Kantoor advertentie- e abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden, Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070 - 3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L van Koot. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs R Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs J Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel, 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B, van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordouw (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). Dé Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs. M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 uur. n 1,8.00 tot 19.00 uur, op za. van 14.00 tot Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 141 905. Voor uitsluitend het door geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2