PvdA wijst defensie ideeën van Pronk af Akkoord behoud koopkracht minima 14 Dagen Gratis A2 A5 B1 C3 Mens stamt af van ivateraap' Kanongebulder bij begin Joegoslavië-conferentie Andrew raast over Louisiana Tientallen agenten gewond in Rostock MEUBELBEURS Koersherstel dollar en pond TeiHlisellebOOg £eïdö&<2owa/nt WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 r/ 20 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Raiser wil versterking van conciliair proces Hoogleraar Schoot Uiterkamp weet het zeker:„Uiteindelijk t alles goed met milieu" Palestijnen „ingenomen" met voorstellen Israel LEIDEN OMGEVING Kunstcentrum komt aan Hooglandse Kerkgracht Kans op revanche voor Feyenoord Kiazien uit Zalk gaat in zaken geestelijk leven/opinie a2 binnenlanda3/4 buitenlanda5/6 economie a7 beurs a8 leiden/regio b1/2/3 dienstverlening 82 kunst/rtv b4 sport 05 vandaag de dagcit/m3 servicec4 rtvprogramma-s c5 SOUTHAMPTON - Een toe- lemend aantal wetenschappers inderschrijft de theorie dat de nens afstamt van een soort wa- eraap. 'ijdens een bijeenkomst van de iritse Associatie van Weten- chap in het Engelse Sout- lampton is deze week de stel- ng gelanceerd, dat de mens in loop van vele tienduizenden iren is ontstaan uit een ape- loort die gedwongen is geweest ich aan zijn omgeving aan te •assen toen het land waar te- [enwoordig de Dode Zee ligt, nder water kwam te staan, anhangers van de 'waterman- heorie' benadrukken dat men en een aantal lichamelijke 'vereenkomsten hebben met eedieren, zoals het ontbreken an een weelderige haargroei. Een van de wetenschappers, dr. lichel Odent, ging nog een ipje verder en meent een gro- mate van overeenkomst te den tussen baby-dolfijnen en menselijke baby's. £cid6c Coma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. ,Leune. 83ste jaargang no. 25426. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar be wolkt. Vooral vannacht kans op een bui. Minimumtempe ratuur ongeveer 15 graden. Middagtemperatuur van 20 tot 24 graden. Overwegend matige zuidwestelijke wind, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Irak waarschuwt voor gevolgen van vliegverbod BAGHDAD - Irak heeft de Verenigde Naties gewaar schuwd dat Baghdad de aanwezigheid van VN-personeel op zijn grondgebied niet zal tolereren indien een vlieg verbod voor het zuiden van dat land wordt afgekondigd. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn van plan alle Iraakse vliegverkeer ten zuiden van 32e breedtegraad te verbieden. VN-secretaris-generaal Bou tros Boutros Ghali maakte in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Chinese ambassadeur Li Daoyou, gewag van de Iraakse waarschuwing. Volgens de secretaris-generaal heeft de Iraakse vice-premier Ta- req Aziz vorige week VN-afgezant Jan Eliasson gewaar schuwd voor de gevolgen van het doorgaan van het vlieg verbod voor medewerkers van de VN in Irak. Pagina A5: Vliegverbod krijgt steun Saudi's SARAJEVO/LONDEN - Sara jevo is vandaag, enkele uren voor de opening van de interna tionale vredesconferentie in Londen over de crisis in het voormalige Joegoslavië, ont waakt met fel kanonvuur. Veel hoop op resultaten is er in Lon den niet. Na de betrekkelijke rust in de vroege uren werd de Bosnische hoofdstad rond vijf uur weer he vig bestookt met raketten; het waren naar verluidt de felste bombardementen in weken. Er was vanmorgen niets bekend over eventuele slachtoffers. Verder is opnieuw fel gevochten in de stad Jajce in het westen van Bosnië en in het noorden van het land. Lord Carrington maakte giste ren bekend af te treden als voorzitter van de EG-vredes- conferentie vanwege „tijds- en werkdruk". De voormalige mi nister van buitenlandse zaken David Owen wordt genoemd als opvolger. De zestien lidstaten van de NAVO bereikten in Brussel nog geen overeenstem ming over de mogelijke inzet van militairen bij de bescher ming van hulpkonvooien in Bosnië-Hercegovina. Onder de bondgenoten bestaat evenwel een „lichte voorkeur" voor een bescheiden operatie waarbij 6000 militairen worden inge zet, aldus de woordvoerder van de Nederlandse delegatie. Plan nen om 100.000 man in te zet ten zijn volgens de woordvoer der nog niet volledig van de baan. Een beslissing valt pas na de EG-conferentie, waaraan onder voorzitterschap van de VN en de EG de EG-lan- den, alle partijen in het Joego slavische conflict, de buurlan den van het voormalige Joego slavië, CVSE-landen en de per manente leden van de Veilig heidsraad deelnemen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nam giste ren met 136 stemmen voor en één stem tegen (het nieuwe Joe goslavië) een resolutie aan, in gediend door de 47 landen tel lende Organisatie van de Isla mitische Conferentie (OIC). De resolutie wettigt het gebruik van militaire middelen om een einde te maken aan het conflict. Het is onwaarschijnlijk dat de resolutie wordt overgenomen door de Veiligheidsraad. Ook vrouw mag stuwadoor worden DEN HAAG - Vrouwen kunnen vanaf morgen het beroep van stuwadoor gaan uitoefenen, aldus het ministerie van socia le zaken. Door een herziening van de stu wadoorswet en de wijziging van twee be sluiten wordt dit mogelijk. Hiermee zijn de laatste naar geslacht onderscheidende bepalingen uit de arbeidswetgeving ver dwenen. Die besluiten zijn gisteren in het Staatsblad gepubliceerd. In het Veilig heidsbesluit Stuwadoorsbeleid is nu de verplichting opgenomen om in de haven sanitaire voorzieningen voor vrouwen aan te brengen. Verder is voorzien in een wet telijke medische keuring voor het zware beroep voor zowel mannen als vrouwen. DEN HAAG - De PvdA moet niet veel hebben van het idee van haar eigen mi nister Pronk dat er om rede nen van humanitaire aard (met name vredesoperaties) niet verder op defensie bezui nigd mag worden en dat de begroting van dat departe ment wellicht weer verhoogd moet worden. ,,Ik vind dat duidelijk niet", zei het soci aal-democratische kamerlid Josephine Verspaget giste ren na afloop van een debat met Pronk over de situatie in Somalia. De PvdA-fractie meent dat bin nen de huidige defensiebegro ting, die zo'n veertien miljard gulden bedraagt, nog voldoende middelen te vinden zijn om mi litair-humanitaire interventies in andere landen te kunnen betalen. Verspaget liet zelfs duidelijk doorschemeren dat Pronk, die minister is van ont wikkelingssamenwerking, zich maar beter niet met andermans zaken kan bemoeien. „Ik kan me voorstellen dat de minister na alle emotie van zijn Even sprakeloos Hoewel hij al heel veel el lende in de wereld heeft ge zien, was minister Jan Pronk gisteren door de toe stand in Somalia zo aange daan dat hij tijdens een overleg met de Tweede-Ka mercommissie voor ont wikkelingssamenwerking op een zeker moment niet verder kon spreken. De an ders zo goedgebekte politi cus zette zijn bril af, woelde door zijn haar en wreef zich in de ogen. Voorzitter De Hoop Scheffer (CDA) moest de vergadering voor enkele momenten schorsen. bezoek aan Somalia een derge lijke opmerking maakt. En er zijn inderdaad tal van landen in de wereld waar met militaire steun hulp zou moeten worden gegeven. Maar aan ons als Tweede Kamer en fractie is de taak om binnen het budget voor defensie te bekijken op welke wijze dat budget ook zo ge bruikt kan worden dat groot schalige acties mogelijk zijn". Maar Propk laat zich niet af schepen. Hij heeft zijn nieuwe opvattingen over Defensie al in tern, binnen de PvdA-top, ken baar gemaakt. Dat deed hij vooral omdat het kabinet bin nenkort moet discussiëren over de zogeheten Prioriteiten-nota. Binnen de krijgsmacht is men erg bang dat de regering van die gelegenheid gebruik zal maken om opnieuw grote bezuinigin gen op te leggen. Maar als het aan Pronk ligt zal dat zeker niet voetstoots gebeu ren. „Ik heb tegen collega Ter Beek (minister van defensie) gezegd dat ik vanuit de humani taire en ontwikkelingsbehoefte een aantal vragen en wensen zal formuleren met betrekking tot de herstructurering van de krijgsmacht. En ik weet van col lega Ter Beek dat hij daar open voor staat", aldus Pronk. Hij voegde eraan toe dat hij niet van vandaag op morgen succes denkt te hebben. „Het gaat erom de discussie over wat er nodig is voor de nieuwe vredes taken, ook internationaal, op gang te brengen. Ik heb nu mijn steentje bijgedragen". Pronk wacht de defensie-in spanning overigens niet af. Hij maakte gisteren bekend dat hij op zijn eigen begroting opnieuw 15 miljoen gulden extra zal uit trekken voor noodhulp aan So malia. Dat bedrag komt boven op de 8,8 miljoen die de minis ter eerder al voor dit hongeren de land beschikbaar had ge- NEW ORLEANS - De orkaan Andrew heeft vannacht met snelheden van 225 kilometer per uur de kust van de staat Louisiana bereikt. Anders dan werd gevreesd lijkt het er op dat New Orleans, waaruit gisteren 1,7 miljoen inwoners wegtrok ken, niet direct door de storm getroffen gaat worden. In plaats van in de richting New Orleans trok de orkaan op in westelijke richting, naar het laaggelegen Cajun-kustland. In La Place, een plaats met 20.000 inwoners 32 kilometer ten westen van New Orleans, werden negen huizen en enkele kantoorpanden vernield door een uit de orkaan voortgeko men tornado. Dertig gewonden werden naar een ziekenhuis vervoerd. De lager gelegen ge bieden van Grand Isle, het eni ge bewoonde eiland voor de kust van Louisiana, kwamen blank te staan en op het hele .eiland viel de stroom uit. De 1452 bewoners van het eiland waren maandag al vertrokken. In heel Louisiana is de noodtoe stand uitgeroepen en president George Bush riep vanmorgen delen van de staat uit tot ramp gebied, waardoor federale hulp kan worden geboden. Meer dan twee miljoen kustbewoners van Mississippi, Louisiana en Texas is gevraagd hun huizen te verla ten. Onafzienbare rijen auto's trokken vanaf de Cqjun-kust in noordelijke richting. Pagina A5: Dodental en schade lopen op Beroving op Rapenburg LEIDEN Twee Leidenaren van 20 en 21 jaér zijn afgelopen nacht op het Rapenburg be roofd. Ze liepen om tien voor een op de gracht, ter hoogte van het Museum van Oudheden. Op een gegeven moment kwamen er twee mannen op hen toe, met een vuurwapen in de hand. Ze bedreigden de twee Leidenaren en namen een nog onbekend be drag mee. Van den Broek in Academiegebouw LEIDEN Minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken komt op 17 september naar Leiden. Hij spreekt dan in het Acade miegebouw van de universiteit over het onderwerp 'Welke toe komst voor het Nederlands buitenlands beleid?'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Van den Broek komt naar Leiden op uitnodi ging van de Leidse studentenvereniging voor internationale be trekkingen. Na zijn inleiding gaat hij in discussie met zijn toehoor ders. Voorzitter van de avond is prof. mr. H- Schermers. Gewonden na botsing LEIDEN Een 84-jarige Leid se fietser en een 25-jarige Lei- derdorpse motorrijder zijn gis termiddag met elkaar in bot sing gekomen en beiden ge wond geraakt. Rond half vier 's reden ze op de Lage Rijndijk, beiden uit de richting van de Van Heussenstraat ko mend. De fietser zwenkte door nog onbekende oorzaak plotse ling naar links. De van achter komende motorrijder botste hierdoor tegen hem aan. De 84- jarige man is met een ribfrac- tuur naar het Diaconessenhuis vervoerd. De motorrijder hield een gebroken sleutelbeen aan l over. Record en rijwieltje ROSTOCK Bij nieuwe bot-; singen in de Duitse stad Ros tock tussen de politie en rechts* extremisten die het op een hotel voor asielzoekers hadden ge munt, zijn afgelopen nacht 65 politieagenten gewond geraakt! Enigen van hen liepen zwar^ brandwonden op. Er werden 26 ar rcstaties verricht. Bij de bot singen werden 1600 man politie ingezet, die tot twee uur 'a nachts zware straatgevechten leverden met ongeveer 800 be togers. In de betreffende wijk van Rostock werd voor miljoe nen schade aangericht. De poli tie rekent erop dat zich de ko mende dagen nog meer botsin gen zullen voordoen. De proble men begonnen in het begin van de avond, toen zo'n 800 rechts- extremisten aangemoedigd door omstanders het hotel vap de asielzoekers aanvielen en met brandbommen begonnen te bestoken. Velen van hen brachten de nazigroet. Zij uit ten kreten als „Deutschland den Deutschen" en „Auslander raus" en gooiden stenen naar de politie. Ze vielen televisie verslaggevers aan, vernielden camera's en staken auto's in brand. 'Bondskanselier Helmut Kohl sprak zich gisteren voor het eerst over de rellen uit („Schan de"). Voor de televisie zei hij dat met de grootst mogelijk hardheid tegen de relschoppers moet worden opgetreden. Nog 1 week OPRUIMING OP OP iige kwaliteit v< diverse stoften of leder leveibaar. 2-zits in stof:QQC Ook als 2V4 en 3-zits leverbaar Grabs Iswiing in Nsdfland. (^encikoyaj^ Kwaliteit, design, voor da bg CDA'er Gualthérie van Weezei houdt als een marionetspeler een miniatuurfiets overeind. Hij wordt lid van# de Raad van Europa te Straatsburg en kreeg het rijwieltje gisteren van de parlementaire pers omdat hij altijd op de fiets naar de Kamer kwam. Tijdens de eerste bijeenkomst van de Tweede Kamer na het zo merreces werd zijn opvolger, mevrouw K. Eisses-Timmerman uit Lheebroek, beëdigd. Met haar komst stijgt het aantal vrouwelijke leden in de Tweede Kamer naar 43, een nieuw record. foto:anp van Weldamme'aan 11. Getderlandpl020- 6440510 LEIDEN-C Haarlemmerstr 52a-54, 071-127509 VLAARDINGEN-C Korte Hoog st r 41. 010-4346267 DEN HAAG Denne- weg 4, 070-3106314 UTRECHT: Gilden kwartier 173 (Hoog Catharine), 030-328669 GRONINGEN Oosterstraat 27. 050-134672. EINDHOVEN opening 2e helft '92 IADVERTENTIE 9 2 AM.QTÏT.PTT AM TTo cnanniniron r>n rlo 1 ntornafinnolo vqIii. 3o augustus en Gerard van den Berg. AMSTERDAM De spanningen op de internationale valu tamarkten zijn vanmorgen iets verminderd. De dollarkoers wist zich om 10.00 uur te verheffen op 1,5885. Dit is ruim een cent boven het gisteren bereikte historische dieptepunt. Het pond sterling veerde eveneens op dank zij een verklaring van de Britse minister van financiën, Norman La- mont, en steunaankopen door de Bank of England. Het pond staat de laatste tijd zwaar onder druk door de kracht van de Duitse mark en de economische malaise in Groot-Brittannië. Pagina A7: Lage dollar goed voor Nederland DEN HAAG - In het kabi net is vrijwel overeenstem ming bereikt over het inko mensbeleid. De sociale mini ma lijden volgend jaar in elk geval geen koopkrachtver lies, maar over de manier waarop het koopkrachther stel wordt gefinancierd moet vandaag in het kabinet nog een oplossing gevonden wor den. Met name nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau over de gevolgen van de lage dollarkoers maakt een nieuw voorstel noodzakelijk. Vice-premier Kok en minister De Vries van sociale zaken stel len vandaag in elk geval aan het kabinet voor de belastingvrije voet op te trekken, de belasting aftrek voor arbeid te verhogen en de uitkeringen minder ach ter te laten lopen bij de lonen dan was afgesproken. Op grond van nieuwe cijfers van het Cen traal Planbureau blijkt dat er echter een nieuwe financiële si tuatie ontstaat als gevolg van de lage dollarkoers. Hierdoor nemen de inkomsten uit export af en wordt als positief nevenef fect de inflatie gedrukt. De aan vankelijke raming van 3,75 pro cent inflatie is teruggebracht tot iets meer dan drie procent. Volgens één van de ministerièle woordvoerders kan het hier door gebeuren dat de minima er zelfs licht op vooruitgaan. Er ontstaat echter door minder een nieuw gat op de begroting die vanmorgen op bijna driehonderd miljoen voor 1993 werd geschat. Daarvoor moet vandaag een oplossing ge vonden worden. De regeringsfracties CDA en PvdA waren elkaar gisteren al dicht genaderd. Het enige me ningsverschil betrof tot giste ren het feit of de minima volle dig koopkrachtbehoud moesten krijgen of dat een koopkracht verlies van 0,25 procent zou worden toegestaan. Het CDA wilde die volledige compensatie niet op voorhand geven in te genstelling tot de PvdA. Giste ren werd die discussie door de nieuwe cijfers van het CPB ach terhaald en is besloten de mini ma in elk geval volledig te com penseren. De bewindslieden hebben twee opties. In het ene geval gaan de uitkeringen met 2,5 procent omhoog en in het andere geval met drie procent. Datzelfde geldt voor de inflatiecorrectie. De extra kosten die voortvloei en uit het geven van koop krachtbehoud voor de minima kunnen gedekt worden door be zuiniging of belastingen. Vanmorgen bij het begin van de kabinetsraad was het zo goed als zeker dat de wens van minis ter De Vries voor een hogere af trek voor arbeid (arbeidskos tenforfait) is ingewilligd. Het gaat dan om een bedrag van honderd gulden per jaar. Hij heeft er naarstig naar gezocht, de orthopedisch chirurg J. Verhaar, maar er toch geen spoor van bewijs voor gevonden. Namelijk dat een tenniselleboog zou worden veroorzaakt door een ingeklemde zenuw. Dat sprookje is nu dus de wereld uit. Wel stelde hij vast dat vier procent van de Nederlandse bevolking tussen de 20 en de 80 jaar last heeft van zo'n elleboog. Van de vrouwen tussen de 40 en 50 jaar zelfs tien procent. Als de medicijnen de klachten niet verhelpen, dan is een operatie onder plaatselijke verdoving meestal voldoende. Volgende week promoveert hij op dit ellebogenwerk aan de Rijksuniversiteit Limburg. Vandaag leest u er al over in de Leidse Courant. I I I I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: I Telefoon: I Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 1 (voor controle op begorqioq) I I I it worden geweigerd) v,~ uen Rddy 8 V11 848 OUiUUU

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1