Wie is toch Piet Zoomers? Vandaag De Dag De uitvinding van alchemist J. F. Böttger himaal, andermaal spreekuur Bulimia Nervosa Leidse Courant woensdag 26 augustus 1992 terrine 3o. Meissen porselein is wereldberoemd. Het wordt nog steeds gemaakt in de fabriek, die rond 1710 in Meissen, een klein stadje ten westen van Dresden en zetel van de oudste porseleinfabriek van Europa, werd opgericht nadat Böttger, een alchemist, het ingewikkelde procédé had uitgevonden. Eén van de leukste dingen van vakantie vieren is datje dan de tijd hebt om nieuwe indrukken op te doen in landen waar je normaal niet vaak komt. Zo was ik dit jaar in Dresden in de voormalige DDR om daar te gaan kijken naar het porselein uit Meissen. Meissen, een klein stadje ten westen van Dresden, is de zetel van de oudste porseleinfabriek van Europa en het is daar waar rond 1707 J. F. Böttger het Europese porselein 'uitvond'. Deze uitvinding is overigens gebeurd na een soort detective-achtige geschiedenis. Böttger was alchemist in Berlijn, dat wil zeggen het was iemand die net als vele tijdgenoten in de 17e eeuw op zoek was om uit onedele stoffen goud te maken. En aangezien Böttger ongetwijfeld een ijdel man was, verspreidde hij het gerucht in Berlijn dat hij daarin geslaagd was. De koning van Pruisen (waarvan Berlijn de hoofdstad is) zag wel iets in deze uitvinding en stuurde ogenblikkelijk een aantal soldaten naar het huis van Böttger om hem gevangen te zetten. Immers, iemand die goud kon maken was zeer waardevol voor de Pruisische economie. Böttger, die bij geruchten gehoord had dat hij gearresteerd zou gaan worden, nam ijlings de wijk naar het naburige vorstendom Saksen waar August, met de bijnaam 'De Sterke', regeerde in Dresden. Zijn bijnaam kreeg deze August overigens omdat hij 300 kinderen bij 200 maitresses verwekt had. Naast zijn passie voor vrouwen had deze August ook een passie voor porselein. Dusdanig zelfs dat hij op een bepaald moment met de koning van Pruisen een regiment Saksische soldaten ruilde tegen een collectie porselein. August was door zijn spionnen in Berlijn óók gewaarschuwd over Böttger en liet hem direct bij de grens arresteren en sloot hem op in een kasteel bij Meissen om daar verder te gaan met zijn experimenten vopr het maken van goud. Nog steeds zijn in het museum in Dresden de lenzen en spiegels te zien die Böttger bij zijn experimenten gebruikte om door zonnehitte zeer hoge temperaturen te krijgen waardoor hij metalen kon smelten. Böttger kreeg ook assistentie o.a. van een beroemde chemicus Tschirnhaus. Vanzelfsprekend mislukten alle pogingen om goud te maken en uit de archiefstukken blijkt in hoeveel bochten Böttger zich moest wringen om August aan het lijntje te houden. Rond 1705, toen de situatie vrij hopeloos leek, adviseerde Tschirnhaus aan Böttger om zijn experimenten te staken en om vervolgens te proberen het tot op dat moment in Europa niet-namaakbare porselein te gaan vervaardigen. De drie bestanddelen waaruit porselein bestaat, porseleinklei, veldspaat en kwarts, komen in de buurt van Dresden voor en door Böttgers experimenten was hij in staat om de hoge temperaturen van 1300-1400 graden Celsius te bereiken. Deze temperaturen, zijn nodig om deze drie stoffen samen te voegen en te laten versmelten, waardoor je dat typische porselein, dat in wezeji keihard is, krijgt. De experimenten slaagden en vol trots meldde Böttger dan ook in 1707 aan August dat porselein in produktie genomen kon worden en werd een paar jaar later de porseleinfabriek Meissen opgericht. Bruine theepotjes Mijn persoonlijk interesse in de fabriek heeft alles te maken met mijn voorliefde voor bruine theepotjes, omdat de eerste produktie uit Meissen, vlak voor de vervaardiging van wit porselein, bestond uit bruin steengoed onder heel hoge temperaturen gebakken aardewerk). Merkwaardigerwijs draagt een aantal van deze produkten, voornamelijk theepotten die in Meissen zijn gemaakt, het merk van een Delftse pottenbakker: Ary de Milde. Deze theepotten zijn letterlijk afgegoten van Delftse originelen en met merk en al in Meissen 'nagemaakt. De grote vraag in dit verband is: waarom gebeurde dat en hoe belandden een aantal stukken rood aardewerk uit Delft in Meissen en waarom werden die daar zo belangrijk gevonden. Er is een aantal antwoorden mogelijk. Het meest spannende echter is dat de chemicus Tschirnhaus, die in 1701 Nederland bezocht, in Delft bij Ary de Milde op bezoek is geweest en van hem het geheim van het porselein maken heeft gekocht. Het is niet waarschijnlijk, maar als het niet waar is, is het in ieder foto's Glerum van Meissen uit ca. lie- en theeservies van Meissen uit ca. 1770. Veilingen in de maand september waar Europees porselein geveild wordt: Den Haag: Veilinghuis 't Centrum: Algemene veiling, 31aug-4sept; Glerum c.s. kunst-en antiekveilingen: Kunst en kunstnijverheid, 15 sept - 21 sept; Van Stockum's: Algemene veiling: 2 en 3 september Amsterdam: Sotheby's: Decorative Arts, 29 sept; Loth Gijselman/de Zon: Algemene veiling, 11,12 en 13 sept. Altijd al willen weten waar Hans Kazan zijn colbertjes haalt? Welkom in Wilp. Bij Piet Zoomers, 'n wereld van mode. Drieduizend vierkante meter mode, een lunchroom en een postkantoor: kleren kopen is daar een dagje uit. door Frank Hitzert Wie is toch Piet Zoomers? Weer zo'n getailleerd watje dat ons even fluks in een kanariegeel kostuum kwekt? Of gewoon een volgend lid van de fa milie der nieuwe rijken dat zich met de verkoop van kasjmier onderbroe ken een vaste plaats heeft verwor ven aan het veij aarsbanket van Jan des Bouvrie? Wie zich 'exclusief kledingadviseur van Hans Kazan en andere tv-per- soonlijkheden' noemt en bovendien z'n 'spectaculaire modeshow van in ternationale allure' in een Apel- doornse evenementenhal laat pre senteren door de Gooise babbelbox Linda de Mol, moet een nagemaakte zijn; zo'n exponent van de platte chic, gekleed weliswaar in een per fect pak van Hugo Boss, maar wel met witte tennissokken. Eerlijk gezegd waren we bevooroor deeld op pad gegaan. 'Piet Zoomers, 'n wereld van mode'. Te Wilp. Even onder Deventer, afslag Twello. Kan zoiets wat zijn? De ontvangst deed direct al het ergste vermoeden. Gastvrij weliswaar, met goede koffie bovendien, maar helaas ook meteen een gesprek met een medewerker over verwijsbordjes; of we ze hadden gezien, of we ze mooi vonden, of we het logo van Piet niet misten. Kort om, een beetje provinciaals. Maar toen was daar opeens Piet Zoomers zelf; kale kop, fris gescho ren, rustig vormgegeven brilletje, poloshirt, katoenen broek en blote voeten in traditioneel schoeisel. De eerste indruk: vlot, maar natuurlijk- vlot. 'Zeg maar Piet'. „Ik verbeeld me niks", zou hij later zeggen. Zonder poeha De tweede indruk volgde boven, in z'n kantoortje. En ook die zou beklij ven: een plezierig pratende vijftiger zonder poeha; een verteller zonder omwegen; die de dingen zegt gelijk zij zijn; die succes heeft, maar dat woord niet noemt. „Een modewin keltje hebben, en dan 's ochtends keurig het zonnescherm naar bene den en de stront van je stoep vegen, nee, dat is niets voor mij. Ik wilde wat anders bieden. Ofschoon ik dit nooit had voorspeld". Nadien, bij de uitgang, volgde een stevige handdruk en ging hij weer zijns weegs. Het verhaal was zo an ders geweest, zo volstrekt in tegen spraak met het idee dat we bij bin nenkomst hadden. En echt over tuigd raakten we, toen we de blocno te naar de auto hadden gebracht en ons vervolgens anoniem tussen klanten en verkopers hadden ge mengd. Het 'relaxed kijken en ko pen' in de 'plezierigste modewinkel van Nederland' van drieduizend vierkante meter met twaalf lifestyle- afdelingen kreeg opeens iets op rechts. 'Onze afdeling Mod Garret met Cor- neliani, René Lazard en andere we reldmerken', 'The Underground, onze meest swingende afdeling met een superaanbod jeans van Levi's, Gapstar en Tripper', de 'luxe lea ther-store'de damesafdeling 'High Fashion met Karl Lagerfeld en MarcCain' en zelfs 'onze shoe-shop, sfeervolle lunchroom en post-office' het begon allemaal langzaam maar zeker de oppervlakkige foldertaai te ontstijgen en gaandeweg ontstond een decor waarin we ons thuis zou den voelen. Piet Zoomers, 51 jaar geleden gebo ren in Deventer. Woont in Laren (Gelderland) heeft een vrouw, twee kinderen en een Mercedes waarvan hij het type niet kent. Hij is onderne mer met een hart. „Eigenlijk ben ik gewoon een koopman". Praten over Piet Zoomers, de onderneming, is oké. „Zolang ik de zaak. kan profile ren, ben ik op mijn best". Praten over Piet Zoomers, de man, doet hij liever niet. „Als ik mijn eigen public relations moet gaan behartigen, wordt het niks. Daar ben ik niet ge schikt voor. Ik krijg tegenwoordig regelmatig uitnodigingen om óp die Gooise gala's te verschijnen, maar ik wijs ze allemaal af. Waarom? Heel simpel: ik geloof niet in nonsens". 'Piet Zoomers, 'n wereld van mode'. Al twintig jaar. Te„Wilp. Met inmid dels zeven dependances in het oos ten des lands en 115 medewerkers. Hij kleedt niet alleen Hans Kazan aan, 260 keer per jaar, maar ook het Nederlands voetbalelftal, Feye- noord, Go Ahead Eagles, diverse zangkoren en de Nederlandse keurs lagers. Kleding in alle soorten en maten. En bovendien alle denkbare topmerken. „Tja, je vraag of exclusieve mode niet voorbehouden moet zijn aan die kleine, schattige boetiekjes met te akhouten uithangborden... Hoe zal ik dat zeggen? Nou goed, dan kom ik dus in zo'n zaakje. Ik zie een vent, die ruikt volgens de laatste mode, die gaat gekleed volgens de laatste mode en die praat volgens de laatste mode; een beetje geaffecteerd, een beetje uit de hoogte. Hij bekijkt je van on der tot boven en je ziet hem denken. Dan voel je je een enorme boerenlul worden, en vervolgens word je in een paar minuten geknipt en geschoren en stap je met dót kostuum de win kel uit, omdat hij alleen dat kostuum nog had hangen". „Ik bedoel: waarom hoogdrempelig als het laagdrempelig kan? Waarom een klant iets aansmeren terwijl hij liever zelf zou kiezen? Waarom drs. K.l. DeKorte-munk, psycholoog foto Rop te Riet Piet Zoomers tussen de kleren: 'Misschien ben ik een goed koopman; misschien. Maar ik weet wel zeker dat ik gevoel voor mensen heb'. staan er altijd verkeerde verkopers in zo'n winkeltje? Kijk, we hebben hier niet alleen kleding, maar ook verkopers in alle soorten en maten; homo, bi, Jehova, katholiek. Maar wie of wat ze ook zijn, niemand ver beeldt zich iets. En ze hebben alle maal één overeenkomst: ze zijn be hulpzaam en netjes. Onze medewer kers krijgen ook eerst een contract voor een halfjaar. In de wettelijke proeftijd van twee maanden word ik niets wijzer, ik wil weten hoe ze wer kelijk zijn". „Misschien ben ik een goed koop man; misschien. Maar ik weet wel zeker dat ik gevoel voor mensen heb. Ik denk dat dat mijn kracht is. Men sen motiveren vind ik het fijnste dat er is. Verkoopt rainingen geef ik daarom zelf. Ik heb daarvoor aan vankelijk met speciale bu reaus gewerkt, prima bu reaus hoor, daar niet van, maar als ik er dan bij zat, ging het mij allemaal iets te glad, iets te ge structureerd. Verkopen is kwaliteit bieden. Kwaliteit hebben we. Het gaat uiteindelijk om émoties, en dus zet ik tijdens die trainingen nauwe lijks iets op papier. Ik praat. Over sfeer, hartelijkheid, aardig zijn. Het klinkt heel truttig, maar toch werkt het zo: ondernemen doe je vanuit het hart". 'n Wereld van mode te Wilp „Wel heb ik de medewerkers ge vraagd geen dialect te gebruiken, ook niet als hun buurman in de win kel is. Niet dat ze zich daarvoor hoe ven te schamen, ik wil alleen niet dat mensen uit de rest van het land het idee krijgen dat het hier een boeren- ballentent is. Want dat is het niet". Is het hooguit even geweest. In de beginjaren, toen Piet Zoomers op straat kwam en noodgedwongen ging scharrelen. Failliet „Ik was hier in het oosten inkoper voor een gerenommeerde keten van modezaken. Opeens was de boel failliet. Een vrese lijke gewaarwording, ik werkte voor dat bedrijf harder dan nu voor mijn eigen onderneming, maar in één klap was het voor bij. Ik nam mij voor nooit meer voor een baas te werken, en dus moest ik voor mijzelf beginnen. Ik dacht: ik kan koppn, ik kan verkopen en ik weet van aanpakken; desnoods ver dien ik 's avonds achter de bar wat bij". „Ik had niks; ja, een Fiatje en vier honderd gulden. Bij een bevriende relatie kocht ik vierhonderd t-shirts voor één gulden per stuk en die hele partij verkocht ik aan een markt koopman voor vier gulden per stuk. foto Fotobureau Dijkstra Hans Kazan, de populaire presentator van het RTL4- programma Prijzenslag is vast klant in Wilp. Van de winst kocht ik truien en van die winst weer vijfentwintigduizend broeken bij een fabrikant die even daarvoor failliet was gegaan. We woonden hier achter, in zo'n keutel boerderij. Mijn zoontje moest ver huizen naar zolder, want in z'n slaapkamer kwamen drieduizend broeken te hangen. Met de rest ging ik het land door, in datzelfde Fiatje. In de omgeving hoorden ze dat ik be zig was en een enkeling kocht bij me thuis. Maar, zei ik er dan bij, vertel het niet door, ik wil geen gezeik aan de deur. Maar op een dag kwam ik terug van weer zo'n vermoeiende tocht. Niks kunnen slijten, vertelde ik mijn vrouw. Goh, zei zij, ik heb er hier acht verkocht. Potverdomme, dacht ik, dat is handel. Vanaf nu zeg gen we tegen de mensen dat ze ver plicht zijn om het door te vertellen. Tja, en toen was de beer los". En die is twintig jaar los gebleven; een periode waarin Piet Zoomers niet alleen de scepsis bij de banken, maar uiteindelijk ook de kinnesinne bij de concurrentie overwon. Knokker „Ik ben een knokker. Nu is er weer een mode-meneer in Laren, Noord- Holland, die de exclusieve verkoop van het merk MarcCain wil behou den en daarom tegen mij een actie is begonnen. Gewoon uit afgunst. Vroeger kleunde ik er direct in. Maar inmiddels zit ik met m'n be drijf in een marktsegment waarin schoffelen nu niet bepaald gebruike lijk is. Maar toch, het kriebelt. Kijk, die meneer in Laren heeft geen bud get, ik wel. Als het echt moet, komt al m'n vechtlust weer naar boven en kan hij z'n tent sluiten". Piet Zoomers heeft de markt, voor zichtig gezegd, altijd al .origineel be naderd. „Met advertenties als: 'The Society Shopt in Wilp'. Of: 'Super- confex, veel succes!' Dat laatste was in een periode dat iedereen bang werd van het initiatief van Super- confex en die hele handel begon af te kraken. Wat is er dan gewaagder om met zo'n advertentie te komen? Na- tuuurlijk wel met onderaan een klein regeltje, dat het voor Piet Zoomers aanleiding zou zijn er nog harder tegenaan te gaan. Kijk, dat is leuk. Het werkt bovendien, het is verfrissend, het maakt de mensen nieuwsgierig. De advertenties van C&A, 'de prijs is 't bewijs', zyn al ja ren hetzelfde, die leest dus niemand meer. Originaliteit is de sleutel tot succes. En dus stuur ik boven de kust van Zandvoort een vliegtuigje de lucht in met: 'Piet Zoomers, 'n wereld van mode'. Zoiets prikkelt, je ligt daar lekker op je rug en je gaat denken: wie is toch Piet Zoomers?» Sinds bekend is geworden dat Prinses Diana van Engeland lijdt aan bulimia nervosa, valt er voor deze eetziekte meer belangstelling waar te nemen. Bulimia nervosa komt bij meer dan een procent van de Nederlandse vrouwen en meisjes voor. Anders dan bij anorexia nervosa, waar de omgeving kan zien dat de vrouw die eraan lijdt extreem mager wordt, is bulimia nervosa niet zo direct te herkennen. De bulimia patiënt kan slank zijn of dik of zij kan een normaal postuur hebben. Door de publiciteit rond de koninklijke patiënte wordt de aandacht op deze ziekte gevestigd en zijn er al ettelijke moeders, echtgenoten of I andere familieleden die na een goed gesprek het hoge woord eruit kregen: „Ja, ik heb er last van en ik ben blij datje het nu weet." Wat is bulimia nervosa? Het is een eetstoornis, die vooral I bij meisjes en jonge vrouwen voorkomt, hoewel het ook bij mannen wordt geconstateerd. De mensen die eraan lijden hebben vaak last van (vr)eetbuien. Zij hebben gemiddeld twee eetaanvallen per week. Tijdens zo'n aanval wordt enorm veel voedsel in snel tempo verorberd. Patiënten hebben het gevoel het eetgedrag niet meer onder controle te hebben. Zij maken zich zorgen over hun gewicht. Vaak nodeloos: ze zijn slank, maar zien dat niet meer. Ze doen hevig aan de lijn. Daarop volgt dan een eetbui. De grote hoeveelheid calorierijk voedsel die zij achter elkaar opschrokken, zoals bij voorbeeld een ontbijtkoek, zak drop, een heel stokbrood met pindakaas, willen ze acuut weer kwijt. Ze steken de vinger in de keel om het uit te braken, slikken laxeermiddelen en gaan veel sporten. Vroeger heette bulimia nervosa boulimus. Het Latijnse woord betekent letterlijk: honger als een os. Iemand die lijdt aan de ziekte schaamt zich voor de eetaanvallen en het braken erna. De patiënt probeert het dan ook krampachtig geheim te houden. Toch zijn er signalen die de omgeving kan oppakken. Patiënten braken soms zo vaak, dat ze slap en futloos worden. Ze klagen over hoofdpijn, hebben koude handen en voeten en soms menstruatiestoornissen. Het gebit lijdt onder het regelmatig overgeven. Maagzuur veroorzaakt gaatjes in tanden en kiezen. In een enkel geval krijgen patiënten een schorre of diepe stem als gevolg van het vele braken. Bovendien praten zij de hele dag over eten of zijn ze ermee bezig. Wat is de oorzaak? Daarover zijn de geleerden het nog niet eens. Er is veel onderzoek verricht naar wie er last van de eetbuien krijgen en waarom. Eén van de theorieën is die van de verslaving. Inderdaad horen we vaak van patiënten: „Als ik één koekje uit het pak gegeten heb, dan gaat alles op. Mijn dieet voor die dag is dan toch al verpest!" Patiënten met bulimia nervosa zijn vaak depressief. Dat brengt met zich mee dat er slaapstoornissen kunnen optreden, concentratiestoornissen en soms gedachten aan zelfmoord. Hulp van een deskundige psycholoog of psychiater is bij de genezing van deze ziekte dan ook bijna altijd nodig. Familie en vrienden i kunnen er echter toe bijdragen i dat de ziekte ontdekt wordt. Nogmaals: patiënten doen er in de regel alles aan de ziekte te verhullen. Dat kunnen zij jaren volhouden. Daarom zie ik de publiciteit rond de ziekte van Lady Di, en vooral het feit dat therapie haar hielp, als positief. Het heeft al heel wat patiënten over de drempel geholpen naar de psychotherapeut. En dientengevolge op weg naar genezing.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17