Klazien uit Zalk gaat in zaken De complete collectie van Benetton Achter de glimmende neus van Lincoln aan HETE HANGIJZERS far 21 leidsecourant I \f A\rriA \r Y)v at 1 WOENSDAG26AUGUSTUS 1992 xll 1 lATLflAJ i/±J Het is eigenlijk heel eenvoudig: je maakt ergens in je li chaam een gaatje en daar haal je een ringetje of staafje van een of andere metaal doorheen. Piercing heet dat dan. Niets nieuws onder de zon. Bij inheemse stammen uit het Amazonegebied en bijvoorbeeld Nieuw Guinea is piercing sinds mensenheugenis een teken van onderwerping aan het traditionele stamleven. Voor deze samenlevingsvormen, die door iedere inmen ging van buitenaf bedreigd worden in hun voortbestaan, is er geen betere manier om de jeugd vast te houden dan door hen de permanente tekens van die stam op het lichaam te geven. Precies tegenovergesteld is het in onze westerse wereld. Hier is het aan brengen van piercings juist een manier om te laten zien dat je anders bent dan de mensen om je heen. En net als bij een tatoeage weet iedereen dan meteen dat je geen watje bent. Piercings zijn zo oud als de mensheid, maar nooit zijn ze als modeverschijnsel ge signaleerd. Tot nu: Lichaamsperforaties zijn een trend, ze zijn hot news! Tattooshops worden bestormd met de vraag om piercings. Sommige variaties zijn erotisch van aard, andere zijn louter decoratief. Dat kan heel ver gaan. Een oorringetje, daar praten we niet over. Of een rin getje in je neus. Vreemder wordt het al, als de ring zich in je wenkbrauw be vindt. Of in je ooglid. Of in je navel. Of in je tong. Of op al deze plaatsen tegelijkertijd. Verbind al deze ringetjes vervolgens met wat kettinkjes en an der hang- en sluitwerk en je bent verzekerd van voldoende aandacht, waar je ook gaat of staat. Ook önder de navel wordt er ruimschoots gepierced. Ter verhoging van het seksuele genot, zeggen ze. Ik denk dat de zakenman die zich daaraan, na een wilde nacht stappen, heeft overgegeven, op Schiphol heel wat moet uit leggen, als hij door dat metaaldetec torpoortje gaat en de bel begint te rinke len... foto Maurice Nelwan .Niet alleen een verjonging van de huid en een fraaie haardos, Klazien bij de introductie van haar eigen cosmeticalijn: maar ook een goede gezondheid'. Televisie en radio, acht boekjes, vijf lezingen per week en nu ook een eigen cosmeticalijn. En straks volgen onverbiddelijk het gezondheidsbrood, de compact disc en de 06-lijn. Klazien uit Zalk (73) stelt zich nadrukkelijk kandidaat voor de onderscheiding 'Zakenvrouw van het Jaar'. door Frank Hitzert Ingeklemd tussen het actief absor berende maandverband van Vania en de kunstgebitkleefmiddelen van Keur Sneltjes, is de 73-jarige Klaasje Rotstein-van den Brink, be ter bekend als Klazien uit Zalk, eer gisteren bij de opening van Drophar 92, de vakbeurs voor de drogisterij en parfumerie in Utrecht, definitief in zaken gegaan. Klazien introdu ceerde in de Jaarbeurs haar eigen cosmeticalijn en praatte vier uur aan een stuk om belangstellenden de heilzame werking van de toverhaze- laar uit te leggen. De serie 'natuurlijke kruidencosme- tica', geproduceerd door Pharma- food in Putten, heet eenvoudigweg 'Klazien' en omvat tien produkten die vanaf half oktober voor een be drag van 18 tot 20 te koop zijn in drogisterijen, reformhuizen en na tuurvoedingswinkels. ,,De produk ten, die volgens mijn inzichten zijn samengesteld, vullen elkaar zo aan, dat bij gebruik daarvan niet alleen een verjonging van de huid en een fraaie haardos het gevolg zijn, maar ook een goede gezondheid". Klazien, gekleed in een propere bloemetjes jurk, sprak in Utrecht als een jonge manager. „Mijn dagcrème bij voorbeeld, met maartsviooltje, is genezend, mijn nachtcrème, met muur- en teunis bloem, trekt rimpels glad, mijn cle- ansingmilk, met goudsbloem en zon nebloem, reinigt tot diep in de huid en mijn bad- en doucheschuim, op basis van dennenaalden en jenever bessen, heeft een gunstige werking op gewrichtsklachten". Het weervrouwtje van de Vara en de kruidenmengster van de NCRV ap pelleert al jaren met aanhoudend succes aan het nationale gevoel van heimwee naar grootmoeders tijd. Met haar verhaal dat een beetje ui- ensap in de wasmachine vliegen weghoudt van kleding, scoort zij nog steeds dagelijks op lezingen voor plattelandsvrouwen. „Ik word vaak gevraagd. Zo geef ik donderdag een gastcollege aan de Erasmus Universiteit. Ik praat ook daar gewoon over de natuur en be antwoord vragen die altijd terugke ren. Mevrouw Klazien, wat helpt te gen een kater? Jongeman, zeg ik dan, citroensap in sterke koffie; maar het is veel beter om meer te studeren en minder te drinken". De opbrengst, honderd gulden per keer, gaat nog steeds, zegt Klazien, naar de Women International Zio nist Organisation, voor de kinderte huizen in Israel. Het gewin van an dere activiteiten vloeit naar haar bungalow in Zalk, een zeshonderd inwoners tellend vlekje aan de Gel derse kant van de IJssel. „Maar om geld geef ik nog steeds niks. Het gaat mij om de natuur, om het woord van onze schepper dat de natuur altijd succes heeft. Makkelijk zat". Met haar schrijfsels 'Allerhande din gen over de natuur', delen 1, 2 en 3, staat Klazien al drie jaar onafgebro ken in de nationale top tien van best verkochte boeken. Er zijn er al meer dan 500.000 over de toonbank ge gaan, wat de Zalkse zalfster naar schatting 50.000 gulden heeft opge leverd. „Ik ben geen goed schrijfster, ik heb alleen de goede dingen geno teerd. Gewoon natuur. Makkelijk zat". De boekjes, nu al acht in totaal, wa ren een logisch vervolg op de vele vragen van 'jachtige mensen die zich niet meer realiseren dat een uur vandaag de dag net zo lang duurt als een uur in de middeleeuwen'. Verge lijkbaar gegaan is het met de crèmes, cleansinglotions en shampoos. Kla- ziens eeuwenoude middeltjes waren eerst alleen verkrijgbaar bij drogis terij Poortenaar in Kampen, maar moeten nu heel Nederland en daar na, gezien de toevoeging op de ver pakking 'des produits cosmetiques aux plantes Klazien', de wereld vero veren. „Natuur is voor iedereen". Maar daarbij blijft het niet. Albert Heijn start binnenkort met de ver koop van het 'gezondheidsbrood' van Klazien. „Het was eigenlijk al klaar, maar Albert Heijn vond het nog iets te kruimig. Daar wordt nu aan gewerkt. Er zitten karwij en dil- le#in het brood, maar meer verklap ik niet. De concurrentie, hè". En na het brood volgt de compact disc, met gekruide vertellingen, rijmelarijtjes en versjes over hujslook, rozemarijn en brandnetels. „Ze hebben al eens een grammofoonplaat van mij uitge bracht, Kampereiland Plat, maar dat was in dialect". En eergisteren op de vakbeurs in Utrecht toverde Klazien uit haar handtas, met daarin ook een flesje olie op basis van rooie zonnehoed, goed voor de stembanden, plotsklaps een brief van het bedrijf Telenet- work tevoorschijn. Daarin, zo lazen we, spreekt accountmanager Ri chard Selhorst zijn bewondering uit voor Klaziens 'oprechte liefde voor de natuur', om haar vervolgens een aanbod te doen voor een eigen 06- lijn. 'U krijgt tien procent van de op brengst'. „Laatst nog", aldus Klazien uit Zalk, „was ik te gast op het Rozen- festival in Lottem. Ik trok meer be langstelling dan de rozen, alsof ik de koningin was. Ach, eigenlijk ben ik een bevoorrecht mens. Maar ik blijf gewoon huisvrouw". door Hans van Alphen Wie overal geweest denkt te zijn en alles al gezien zou hebben, schaft zich per ommegaande The New Roadside America aan en haast zich naar de States. Want met die unieke wegwijzer in de hand is daar nog zó veel te ontdekken! De kinderen zul len zich blind staren op de koe met vijf poten en de stier op zes onderda nen die tot de levende have behoren van Prairie Dog Town in Oakley, Texas, terwijl pa en ma lekker kun nen griezelen bij het zien van de auto waarin Jean Mansfield veron gelukte of die waarin John F. Kenne dy werd doodgeschoten, respectieve lijk te vinden in St. Augustine, Flori da en het Henry Ford Museum in Dearborn, Michigan. In die laatste pleisterplaats heeft trouwens ook de rolstoel een plaatsje gevonden waar in 1861 Lincoln - juist, die andere president - werd doodgeschoten. Over Lincoln weet de alternatieve reisgids voorts te berde te brengen dat uit bijgeloof in de Verenigde Sta ten van veel Lincoln-monumenten de neus wordt gewreven. Het zou ge luk brengen. Vandaar de glimmende gok van Lincoln die overal kan wor den aangetroffen. De drie auteurs van The New Roadside America ver wijzen voor de herkomst van dit ge bruik naar de kinderen van Abra ham Lincoln, die er een gewoonte De cover van New Roadside America. van maakten aan hun neus te trek ken om geluk af te dwingen. Fijntjes wordt er en passant op gewezen dat die handeling geen aanrader bleek; want alle kinderen van de betreurde Lincoln stierven jong. Dieren blijken een regelrechte aan rader in deze reisgids. Zoals de unie ke krokodillenshow in het Snake-A- Torium in Panama City Beach, Flo rida, waar de reusachtige Tiny iede re dag probeert zijn geweldige kaken te zetten in verzorger Clyde. „Tot dusverre vergeefs", meldt Clyde. „Wij voelen elkaar aan. Zonder mij verliest Tiny haar baan". En dan is er ook nog Snowball the Killer Goat, in Noah's Ark in Locust Grove, Georgia. De eigenaar van deze moordlustige geit schaafde aan het nurkse karakter door het beest da gelijks met de stok te slaan. Tot Snowball het welletjes vond, en op een dag zijn beide hoorns in de maag van zijn kwelgeest plaatste. Gevolg: baasje dood. Een inderhaast opge richte actiegroep slaagde er net in Snowball uit het abattoir te houden. Voorzichtigheid blijft geboden bij een bezoek aan deze krachtpatser. The New Roadside America voert langs beroemde graven, zoals die van de schietgrage broertjes Dalton in Coffeyville, Kansas, of die van hun compaan John Dillinger in Nashville, Indiana. Als aanrader geldt het Glore Psychiatrisch Mu seum in St. Joseph, Missouri, waar zich aan één van de wanden de 1446 voorwerpen bevinden die ooit bij een patiënte uit haar maag werden ver wijderd. Het zal niet verbazen dat de vrouw in de operatie bleef. Ook wordt er een krat bewaard met daar in de 100.000 lege pakjes sigaretten die een hallucinerende patiënt eens doorRia Schuurhuizen Een megastore stel je je misschien nog wel iets groter voor, maar als je een gemiddeld Benetton-winkeltje bekijkt, dan is de nieuwe zaak op de hoek Passage-Spuistraat in Den Haag - geafficheerd als de eerste Be- netton Magastore van ons land - be hoorlijk groot. Megastores zijn een trend. Je hebt ze al voor audio-visuele apparatuur, computers, CD's en mode. Over het algemeen staat het voor enorme gro te zaken qua oppervlakte, maar in het geval Benetton betekent het vooral dat hier de complete collectie te koop is. Dames, heren, kinderen, cosmetica, schoenen, horloges en het Benetton-merk Sisley, alles is in het nieuwe pand bij elkaar gebracht. Eigenaar Frans Sluyters die al meer dere Benetton-vestigingen (waaron der die in de Bijenkorf) in de Haagse regio bezit, had sinds twee jaar een Sisley-winkel in de Passage, maar sinds het moment dat het pand van de winkel in audio-visuele appara tuur All Wave (door een enorme brand) vrijkwam, speelde hij met het idee om hier de eerste Nederlandse Benetton megastore te vestigen. Hoewel 'de Italianen' in eerste in stantie niet zo enthousiast waren, wist Sluyters, geboren en getogen in de Passage, hen toch te overtuigen van de schoonheid en de vele moge lijkheden van het pand. Want de Ita liaanse managers van Benetton zijn voor hun megastores in Europa (Den Haag is de vierde) wel op zoek naar bijzondere panden in uitste kende winkelstraten, de zogenaam de A 1-locaties. Ook de Nederlandse agent Giuseppe Occelli, die ooit kunstgeschiedenis studeerde, werd uiteindelijk zeer en thousiast over het pand. En in vrij korte tijd werd een prachtige win! opgeleverd compleet naar de wens van het Italiaanse architecten-ecl paar Tobia en Afra Scarpa. Eenvo dig was dat niet, want het pand éu de Passage is vrij smal. Een fraa oplossing vormt dan ook de roltr die bezoekers vanuit de Spuistra direct op de eerste verdiep» brengt, waar de complete heren-; deling is ondergebracht. Bened kunnen dames en kinderen voor i wel kleren als cosmetica terecht, t een ingang in de Passage. De nieuwe megastores van Benett< zijn stuk voor stuk ruim, overzicht lijk en heel licht. Bij de inrichting van het Haagse fi aal is gekozen voor een prachti terrazzovloer, er is veel hout bruikt en op subtiele wijze versch de kleur van de planken al naar g lang het om heren-, dames- of ki derkleding gaat. bijeenraapte in de vaste overtuiging bij inlevering ervan van de tabaksfa brikanten een rolstoel te krijgen. Heerlijk gek Amerika, met zijn hol- landse klompendans tijdens het jaarlijkse tulpenfestival in mei in Holland, Michigan, en de Shooting Star Saloon in Huntsville, Utah, waar vanaf de muur Buck je in de ga ten houdt, 's werelds grootste dode hond. Stripster Ga voorts langs bij Dixie Evans in Helendale, California, die maar niet kan vergeten dat zij decennia terug furore maakte als stripster in het even verderop gelegen Las Vegas en zich heeft ingegraven in een huis vol replica's van haar borsten en billen. En ook Anita Bryant, de vrouw die zich in de jaren zeventig de woede van de homo-beweging op de hals haalde met haar verbale krachtpat' serij tegen de herenliefde, laat zich nog altijd gelden. In Eureka Springs, Arizona, drijft zij met haar tweede echtgenoot achter de kassa een ei gen, klein theater, waarin zij onder meer de volle vijf seconden van de song 'Things go better with Coca- Cola, things go better with Coke' ten gehore brengt. The New Roadside America. Uitgave van Simon Schuster, New York. American Bookshop, prijs 35,- Ruimte en licht bepalen het beeld van de nieuwe megastore van United Colors of Benetton

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16