De smoking kan mee aan boord Groter en duurder Mode/C2 'Zeilen is hetzelfde als met oliegoed aan een koude douche nemen en onderwijl biljetten van tien pond verscheuren'. Een Engelse lord yatte in deze beeldspraak de ontberingen en het geldverslindende van zijn hobby samen. Het douchewater is heel wat warmer geworden. Veilen/C2 Porselein in plaats van goud Klazien uit Zalk gaat in zaken ANDAAGD LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 'oor de 'moderne' zeiler is het goede leven aan boord zeker zo belangrijk als het trotseren der elementen. door Hans van Reeuwijk e zijn er nog wel, de zei lers die genoegen put ten uit het Spartaanse leyen aan boord. Die er niet om malen in de krap bemeten kajuit van hun zeiljacht(je) in i een te korte kooi van n nog geen halve meter breed te moeten slapen en het niet bezwaarlijk vinden aan ni word verstoken te zijn van warm water en verwarming. Als we Rob Zaadnoor dijk van de gelijknamige jachtwerf in Uitgeest moeten^geloven is dat een uit- itervendras. .Tegenwoordig willen de mensen niet «een een schip dat goed zeilt, maar oral een ruim comfortabel schip. Met grote kooien en voldoende goed bereik bare bergruimte. Een schip waar ze in de kombuis niet telkens hun hoofd sto- ten, waar ze geen acrobatische toeren hoeven uit te halen om op het onderwa- tertoilet plaats te nemen". Niet alleen bij Zaadnoordijk denken ze Br zo over. Comfort en ergonomie zijn sleutelwoorden in folders waarmee achtwerven hun produkten aanprij- zen. Natuurlijk komen in de wervende teksten de zeilkwaliteiten en de ma- öoeuvreerbaarheid op de motor aan bod. Maar aan het gerief aan boord wor- - den evenveel, zo niet meer, zinnen ge- wijd. Privacy is ook zo'n woord dat steeds meer opduikt. Een niet al te groot zeil- jacht had vroeger doorgaans twee kajui- ten; één voorin en de hoofdkajuit met daarin de kombuis. Tegenwoordig heeft een beetje schip, met een lengte vanaf pakweg negen meter, er drie. Alsof het om het privéjacht van een tycoon gaat, luiden de benamingen voor de voor- en achterkajuit 'eigenaarshut' en 'gasten- hut'. De tijd dat een gordijn of krakke mikkig deurtje de kajuiten van elkaar scheidde is voorgoed voorbij. Diner Voor de 'moderne' zeiler is het goede le ven aan boord, het je er thuis voelen, ze ker zo belangrijk als het trotseren der elementen. Ook op een barre dag, als het besluit is genomen in de jachthaven te blijven, moet de bemanning aan boord uit de voeten kunnen zonder el kaar in de weg te zitten. Niet dat er drie moeten opstaan om één de gelegenheid te bieden een boek uit een kastje te pak ken. Na een zeiltocht van een drie gan gen-diner genieten moet ook kunnen. Het tweepitsgasstelletje heeft in veel schepen plaats gemaakt voor een 'mee deinend' fornuis met oven en grill. De natte dweil om het bier koel te houden is vervangen door een koelkastje. Ver warming is ook zoiets. Kwam je dat tien, twintig jaar geleden alleen tegen op kapitale jachten, op de hedendaagse in serie gebouwde zeiljachten staat steeds vaker een kacheltje op diesel of gas te snorren dat hete lucht de kajuit inblaast. Warm water aan boord? Geen pro bleem. Voor zo'n vierduizend gulden kan de jachtbezitter een boiler laten in bouwen, inclusief douchevoorziening en warm en koud stromend water in de kombuis. Het vreet weliswaar stroom, maar ook dat is overkomelijk met een walstroom-aansluiting a raison van 2150 gulden. Want het aantal jachtha vens met een elektriciteitsaansluiting op de steiger, om de accu's op te laden, neemt bij wijze van spreken met de dag toe. „Voor de meesten staat de zeilsport niet meer voorop", verklaart Rob Zaadnoor dijk. „Ik zie ze meer als recreanten, die er voor hebben gekozen dat op het wa ter, op een zeilschip te doen". Hij heeft dan ook geen bezwaar tegen de kwalifi catie caravan op het water, die het boot jesvolk doorgaans wel als kwetsend er vaart. Maar ook bovendeks dient gemak de zeiler. Het voor iedere zeiltocht aan slaan en hijsen van de fok hoeft niet meer aangezien een rolfok inmiddels op bijna alle nieuwe schepen tot de stan daarduitrusting behoort. Door aan de schoot te trekken ontrolt de fok zich en moet het voorzeil worden weggehaald of gereefd dan trekje simpel aan een an der lijntje. Een zelfde soort installatie voor het grootzeil, waarbij het zeil in de mast rolt, is een van de laatste snufjes die je steeds meer ziet. Het is een heel gepuzzel om al dat com fort in een rank zeiljacht te realiseren. De vader van Rob Zaadnoordijk be dacht reeds dertig jaar geleden een rigo- reuze oplossing om ruimte te scheppen in een jachtje met een lengte van net ze ven meter. In plaats van te beginnen met een ontwerp voor de scheepsromp begon Zaadnoordijk senior als een van de eersten met het interieur. Pas toen dat naar zijn zin was, werd daar om heen een romp getekend. Collega-jacht bouwers reageerden smalend op het re sultaat: een log breed schip met boven dien erg hoge vrijboorden. Ten opzichte van andere types met dezelfde lengte bood de Alcyone echter binnen wel een zee van ruimte. Sindsdien borduurt de werf verder op deze formule. „Desnoods timmeren we foto Maurice Nelwan eerst het hele interieur, zodat we de praktische bruikbaarheid kunnen uit proberen. Of de kooien groot genoeg zijn, of je je ellebogen niet stoot tijdens het tandenpoetsen in de natte cel. Zo heeft een achterkajuit ons ruim een jaar gekost. Pas toen was die naar ons zin". Wanneer de binnenkant vaststaat, komt pas jachtontwerper Frans Maas uit Breskens in beeld. Die moet er een goed zeilschip van maken dat boven dien lekker oogt. In de praktijk moeten zowel de beden ker van het interieur als de jachtont werper wat water bij de wijn doen. Van daar dat Zaadnoordijk zijn jachten de naam Compromis heeft gegeven. Pied-a-mer De kleinste Compromis de 777 met een lengte van 7.87 meter kost in standaarduitvoering ruim 85.000 gul den. Wat groter kan ook. Het produk- tiebedrijf Friepolin Heerenveen, dat wordt geleid door Robs broer Hans, le vert daarvoor de 888 en de 999. De jach- teigenaar in spé moet zich daarbij wel bedenken dat voor iedere meter lengte meer zo'n 35.000 gulden moet worden betaald. Voor grotere zeiljachten vanaf een meter of tien kost die meter extra aanmerkelijk meer. Zo is de prijs van de Compromis 39 Class van 1170 meter een slordige vier ton. De bezitter van dit 'stijlvolle pied- a-mer' hoeft zich niet te behelpen, 's Avonds kan hij onderuit gezakt in een fauteuil nagenieten van een mooie vaardag. En de volgende morgen lekker uitslapen in een riant verstelbaar bed in de eigenaarshut. Kastruimte is er vol op. Naast schipperstrui, survivalsuit en shorts kan de smoking ook mee. Kreuk vrij. Met een kleine driehonderd schepen zal het als jachthaven ingerichte Ooster dok in Amsterdam volgende week wer kelijk propvol liggen. Dinsdag begint daar immers de Hiswa te Water. En de belangstelling van jachtwerven en im porteurs om te exposeren was zo groot, dat de organiserende RAI een wachtlijst heeft moeten opstellen. De zeil- en motorjachten, op deze ne gende editie van de 'natte' watersport- tentoonstelling, zijn weer groter en duurder dan in voorgaande jaren. Voor wie minder dan een ton heeft te beste den, is het aanbod beperkt. Er liggen weliswaar wat kleinere jach ten vanaf een meter of zeven, maar het merendeel heeft een lengte van tien me ter en meer. Vormden in vroeger jaren schepen van tegen de twintig meter een uitzondering op de Hiswa te Water, dit keer zijn er acht exemplaren langer dan negentien meter te bewonderen. Verre weg het grootste en duurste schip is een 25 meter lang luxueus stalen motor jacht van Moonen Shipyards uit 's Her togenbosch. Dit drijvende paleis met tien slaapplaatsen wordt voortgestuwd door twee dieselmotoren van elk 420 pk. Het getoonde exemplaar, waarvan de bouw meer dan een jaar heeft ge duurd, is nog niet verkocht. Volgens opgave van de exposanten zijn er op deze Hiswa ruim vijftig primeurs te zien. Dat aantal moet met een korrel tje zout worden genomen. Zo worden jachten als primeurs opgevoerd, die eerder al op andere watersporttentoon stellingen zijn getoond, maar voor het eerst op de Hiswa te Water te zien zijn. Ook sommige reeds langer bestaande schepen, waaraan enkele details zijn ge wijzigd, hebben dat predikaat. De bootshow biedt een goed overzicht van wat de jachtbouwers hebben te bie den. Vrijwel alle werven die stalen jach ten bouwen, zijn vertegenwoordigd. Het aanbod van Nederlandse bouwers en importeurs van polyester schepen is nog groter. Naast de in serie gebouwde jachten, ligt een groot aantal semi-cus- tombuilt schepen. Deze exclusieve schepen, die geheel of gedeeltelijk vol gens de wensen van de opdrachtgever worden gemaakt, vormen het parade paardje van de Nederlandse jachtbou- windustrie. Vandaar ook de grote bui tenlandse belangstelling. Van de circa dertigduizend bezoekers, die de Hiswa te Water vorig jaar trok, kwam een vijf de uit het buitenland. Op het milieuschip wordt getoond wel ke maatregelen de watersporter kan nemen om 'milieuvriendelijk' te varen. Zo is dit motorjacht uitgerust met een vuilwatertank. Daarin wordt het water opgevangen uit het toilet, dat bij de meeste schepen nog gewoon overboord wordt gepompt. Het water uit de vuil watertank daarentegen kan in jachtha vens worden geloosd in het riool. Net als in voorgaande jaren staan op de kade tenten, waarin ruim vijftig bedrij ven exposeren. De beursbezoeker kan daar terecht voor scheepsmotoren, zei len, naviagatieapparatuur en andere scheepsbenodigdheden. De Hiswa te Water is van dinsdag 1 tot en met zondag 6 september dagelijks geopend van tien tot zes uur. De entree bedraagt 15 gulden per persoon; hou ders van Pas 65 en kinderen van vier tot en met twaalf jaar 7,50. Vanaf met borden aangegeven parkeerplaatsen brengt een speciale veerdienst bezoe kers, die per auto komen, naar het Oos terdok. Vanaf het Centraal Station is het over een nieuwe brug nauwelijks tien minuten lopen naar de watersport tentoonstelling. foto Rai Persdienst Met een kleine driehonderd schepen zal de in het Oosterdok ingerichte jachthaven propvol liggen. eindredactie coos versteeg vormgeving peter j. c. martens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15