Powerboat-racen op onrustig water Mitchell snel in Kopenhagen Kans op revanche voor Feyenoord SPORTWOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 B5 Thom ongrijpbaar voor Stuttgart ild Koeman tot '95 Ronald Koeman nog tot en met juni 1995 •lona voetballen. Giste- de dag dat de Spaanse in de onderhandelingen tan Cruijff over verleng- diens contract officieel tekende de libero voor joenen bij. is huidige contract, dat ,clP einde van dit seizoen iep, werd opengebroken ;rk verbeterd. thaus terug layern Inter Milan heeft lagavond bevestigd, dat ar Matthaus is terugver- aan Bayern München. >ns het Italiaanse persbu- Ansa heeft de Duitse club zes miljoen gulden betaald de 31-jarige international, voor meer dan zeven en gulden naar Inter Mi- rerstapte. in persverklaring liet het iur van Inter Milan weten, latthaus wegens privé-re- n wilde terugkeren naar ïland. Hij heeft lapril door een zware knie ure niet meer gespeeld, contract van de aanvoer- ie Duitsland in 1990 naar ireldtitel leidde, liep in Mi- door tot midden 1993. haus tekende in München erbintenis voor twee jaar. ser maand eschakeld irdam Feyenoord moet e komende weken zonder envelder Henk Fraser De 26-jarige Rotter- uer kampt met een bescha- meniscus in zijn rechter- lerstel vergt volgens club fan den Bosch een maand. onderging dinsdagmid- n het Rotterdamse Sint ciscus-ziekenhuis een kijk- Daarbij werd een e kraakbeen verwijderd. set: verlies erste ronde nack Olympisch ten- mpioen Mare Rosset had et Newyorkse Commack ig kans tegen Alexander iv. Volkov had in de ope- ronde van het voorberei- toernooi op de Open Ame- kampioenschappen consideratie met de lange Kr: 6-3 6-4. Jimmy Connors ging door tweede ronde. De bijna rige Amerikaan versloeg las Kulti met 6-3 6-4. orsing voor ligenote Krabbe istadt Na Katrin Krab- Grit Breuer heeft de Duit- etiekbond hun clubgenote ïela Derr geschorst we- doping. Bij een onver- te controle werd ook bij het gebruik van clenbute- istgesteld. De schorsing is ddellijk ingegaan. lig miljoen aan zengeld dames York Het prijzengeld de tennisspeelsters gaat nd seizoen met 25 procent iog naar 33 miljoen dollar, vijftig miljoen gulden. Dor wordt het record aan- in 67 toernooien georgani- Toen de vrouwentoer in begon doneerde hoofd- sor Virginia Slims 250.000 de vier Grand Slgmtoer- i om de internationale lioenschappen van Austra- Yankrijk, Engeland en de nigde Staten en het evene- Key Biscayne (Florida) zeven toernooien (To- Hilton Head Island, Rome, jn, Toronto, Zürich en Phi- phia) de rol van voortrek waardoor de organisatie is ïkerd van vijf speelsters uit p-tien. 4en Nederlanders en Rode Duivels sel Het Belgische voet- ftal speelt vanavond in je leroi een vriendschappelij- fedstrijd tegen een ploeg in de Belgische competitie lallende buitenlanders. Houwaart, coach van de inlanders, heeft voor het tegen de Rode Duivels ze- Nederlanders opgeroepen: ian, Kooiman, Rutjes, Van ,j en (allen Anderlecht), Krü- (Waregem), Verkuijl (AA jjen Van Rooij (Standard ii mov mist inBenidorm kou Wielrenner Vjats- n 'V Ekimov, zondag winnaar het Kampioenschap van ch, zal niet deelnemen aan wereldkampioenschappen rennen, begin september in gije. De Rus, titelhouder tenkoers, nam niet deel aan ationale titelstrijd en werd om niet geselecteerd. Het hoofdnummer van het succesvolle evenement de Rotterdam Regatta is nog altijd de Formule I- powerboatrace. Zo'n dertig piloten maken zaterdagmiddag op de Nieuwe Maas in hun trainingsrondjes uit wie zondag de beste startpositie heeft. door Wietse Dijkstra UITSLAGEN ATLETIEK Kopenhagen. Inter nationale wedstrijden Mannen: 100 m: 1. Mitchell (VSt) 9,92, 2. Carl Lewis (VSt) 9,95,3. Adeniken (Nig) 10,00. 400 m: 1. Watts (VSt) 44,85, 2. Steve Lewis (VSt) 44,90, 3. Samson Kitur (Ken) 45,12. 400 mh: 1. Young (VSt) 48,57, 2. Graham (Jam) 49,45, 3. Ma- tete (Zam) 49,49. kogel: 1. Günthör (Zwi) 21,34 m, 2. Doehring VSt) 20,71 m, 3. Backes (VSt) 20,07 m. 800 m: 1. Kiprotich (Ken) 1.45,16, 2. Tanui (Ken) 1.45.41, 3. Kibet (Ken) 1.45,58. hoog: 1. Austin (VSt) 2,30 m, 2. Sjöberg (Zwe) 2,25 m, 3. Con way en Kemp (beiden VSt) bei den 2,25 m. VOETBAL door Edwin Winkels Leverkusen In de Bundesli- ga ging landskampioen VfB Stuttgart pijnlijk onderuit in en tegen Leverkusen: 0-4. Borus- sia Dortmund en FC Nürnberg wonnen hun uitwedstrijden te gen respectievelijk Uerdingen (2-0) en Hamburger SV (1-0). Schalke'04 verloor op eigen veld met 1-2 van Borussia Mön- chengladbach. Andreas Thom was ongrijpbaar voor de verdediging van Stutt gart. De spits scoorde driemaal. Invaller Nehl maakte het feest voor de thuisclub compleet: 4-0. Stuttgart had goede herinne ringen aan het Haberland-sta- dion waar de ploeg vorig sei zoen dank zij een overwinning van 2-1 de titel veroverde. Borussia Dortmund behaalde in Krefeld de eerste overwin ning. De oude, sluwe vos Mill (33) nam beide treffers tegen promovendus Uerdingen (2-0) voor zijn rekening. Borussia Mönchengladbach deed de be stuurlijke problemen even ver geten door de zege van 2-1 op Schalke'04. Schulz besliste de wedstrijd een kwartier voor tijd. De thuisclub speelde toen met tien man na de rode kaart voor Schlipper. Wynhoff had namens Borussia de score geo pend, Mihajlovic zorgde voor de gelijkmaker. FC Nürnberg dankte de zege in Hamburg aan Christian Wück. Hij maakte na 234 minuten voor zijn club het eerste seizoensdoelpunt. Bayern München bereikte de tweede ronde van het beker toernooi. De ploeg van Jan Wouters, die in de hoofdstad van Beieren binnenkort gezel schap krijgt van Lothar Matt haus, won met 6-0 bij de ama teurs van Borussia Neunkir- chen. Rotterdam Het Formule I- circuit, dat in Rotterdam zijn zesde wedstrijd van dit seizoen afwerkt, moet het dit jaar stel len zonder de enige Nederland se piloot Arthur Mostert. De Leidenaar, die wordt begeleid door oud-wereldkampioen Cees van der Velden, kon voor dit sei zoen geen sponsor vinden. En aangezien Van der Velden er weinig voor voelde om 'in de marge' mee te doen, besloot hij samen met zijn piloot om dit jaar vanaf de kant toe te kijken. Een streep door de rekening voor de talentvolle Mostert, die vorigjaar vooral de punten mis te door domme pech. Zo viel hij in Rotterdam uit met motor problemen, nadat hij na een slechte start was opgeklommen naar een vijfde plaats in de race. „Vorigjaar was een seizoen om te experimenteren", vertelt Van der Velden. „De boot die we hadden was supersnel, maar we hadden problemen met de motoren. Het prototype was niet goed. Nu is alles in orde, maar omdat de sponsors af haakten moeten we een jaartje wachten. Onze aanpak kost na melijk handen vol geld. Wij gaan voor de eerste plaats. Ik heb geen zin om in de subtop mee te doen". „Of het mogelijk is om na een jaar terug te komen? Ja hoor, Arthur heeft heel wat in zijn mars en aan het begin van vol gend seizoen heeft de rest ook al een tijdje niet meer geraced. Het is moeilijker om midden in het seizoen weer mee te doen, vandaar dat Arthur beter niet in Rotterdam kan starten". Dubben Mostert zelf twijfelt nog. „Ik ben nog even aan het dubben", zegt hij. „Het is nogal duur om zonder sponsor mee te doen. De enige reden om in Rotterdam te varen is het aantrekken van mogelijke sponsors, want voor volgend jaar heb ik ook nog wei nig vooruitzichten". En zonder De Nieuwe Maas is dit weekeinde weer het decor van een powerboat-race. sponsors is powerboatracen on mogelijk. Het prijzengeld (in Rotterdam vijftigduizend dol lar, waarvan tienduizend dollar voor de winnaar), is slechts een druppel op een heel gloeiende plaat. Van der Velden zal ondanks de problemen van zijn pupil een aandeel in de wedstrijd hebben. De zevenvoudige wereldkam pioen is al een tijdje geen piloot meer, maar is nog op allerlei manieren betrokken bij het po werboatracen. Zo is hij behalve voorzitter van Powerboat Ne derland ook nog botenbouwer- en ontwerper. De Duitser Mi chael Werner, winnaar van de race in Rotterdam in 1990, ver schijnt aan de start in een boot van Van der Velden, de 'super snelle' boot die Mostert vorig jaar bestuurde. En dat maakt hem, als we de oude meester mogen geloven, komend week einde tot één van de favorieten. „Mijn boot is iedereen zp'n vijf jaar vooruit. De rest vaart in ouderwetse boten. De meeste piloten zijn nogal conserva tief'. Ten opzichte van vorigjaar is er volgens Van der Velden niet veel veranderd. Zo is het par cours hetzelfde gebleven en ook de voorwaarden voor de boten zijn nog gelijk. Voor de catama rans bestaan slechts twee re stricties. In de eerste plaats dient er gevaren te worden met een V6 twee liter motor en ten tweede moet het vaartuig mini maal 390 kilogram wegen. Ver der mag alles. De top van de po- werboten ligt op vlak water zo rond 220 kilometer per uur, maar in Rotterdam zijn de pilo ten blij als ze de 200 halen. Ruig „Rotterdam heeft onbetrouw baar water", weet Van der Vel den. „Het meeste water waarop gevaren wordt, is vlak en heeft golven in dezelfde richting. In Rotterdam heb je daarentegen te maken met kentering van het tij en grote schepen in de buurt, die hekgolven veroorza ken. Vandaar dat 200 kilometer per uur het absolute maximum is". „It's the roughest race", meent ook de Engelsman Phil Dug- gan. De Brit, die tijdens de laat ste race in Stockholm zijn eer ste overwinning in de Formule I behaalde, heeft er geen proble men mee. „Ik hou wel van ruig water. Natuurlijk kan het ge vaarlijk zijn, maar daar is vorig jaar niets van gebleken. Er zijn geen problemen geweest. Mis schien omdat iedereen voor zichtiger is". Hoewel Duggan een van de lich tere boten bestuurt, denkt hij in Rotterdam goed uit de voeten te kunnen. „Vergeleken met de andere piloten ben ik nogal zwaar", licht hij toe. „Ik weeg 89 kilo en dat is op dit water een voordeel. Maar of ik nu de favo riet ben. Ach, iedereen kan in Rotterdam! winnen". Duggan ziet wel verschillende voordelen in Rotterdam. Zo wordt van de acht races die in de Maasstad het best bezocht. Barcelona Ver van huis waagde Wim van Hanegem de gok. Feyenoord-spits JozsefKi- prich 'mocht op de eerste dag van het Juan Gamper-toernooi in Barcelona tegen Club Brugge (2-1 zege) in de basis beginnen. Mike Obiku bleef de eerste veertig minuten op de bank, omdat hij last van een spiertje had. Geen van beiden won de strijd om een vaste plaats en evenals hun ploeggenoten ston den de twee spitsen gisteren in de schaduw van Gaston Tau- ment. Feyenoords grootste - belofte zorgde voor enkele van de schaarse aardige momenten in de duffe wedstrijd, de weinige momenten dat het ook al schaarse publiek (nog geen 10.000 bij het begin, 25.000 aan het einde, vlak voordat Barcelo na moest aantreden) kon ap- plaudisejen. Twee van die momenten waren de doelpunten van Taument, die in zes minuten tijd een defi nitieve draai gaf aan de 1-0 ach terstand. Door die 2-1 zege mag Feye noord vanavond in de finale proberen revanche te nemen voor de 5-1 nederlaag die het vlak voor het begin van de com petitie leed toen Barcelona De Kuip met een bezoek vereerde. De gastheer won met over macht de tweede wedstrijd van CSKA Sofia. De onwaarschijn lijke uitslag 7-1 (drie treffers van oud Sofia-speler Stoichkov, één van Koeman), hoeft Feye noord niet te verontrusten, daarvoor waren de Bulgaren gisteren te zwak. Handicap De Rotterdammers kampen echter met een grote handicap. Nadat Feyenoord al zonder Fraser en Van Gobbel naar de Catalaanse hoofdstad was afge reisd, viel Regi Blinker uit met een spierscheuring achter in het dijbeen, die hem vermoede lijk enkele weken aan de kant houdt. Daarmee was direkt de angel uit het Rotterdamse spel verdwenen. Taument, die vanaf Feyenoorder Rob Witschge (rechts) wordt fel op de huid gezeten door een tegenstander. de rechterkant voor het meeste gevaar had gezorgd, werd naar Blinkers' plaats aan de linker zijlijn verbannen en kwam in de tweede helft nog eenmaal ge vaarlijk in het strafschopge bied. Kiprich, die in het cen trum bij mandekker Tant on zichtbaar was, verhuisde naar rechts en Obiku mocht even wanhopig en tevergeefs probe ren Tant om de tuin te leiden. Kiprich werd een kwartier na rust gewisseld nadat hij met het hoofd zijn enige kans van de wedstrijd had gemist. De Hon gaar leek vanaf de eerste mi nuut de meeste last van de drukkende hitte te hebben (bij na dertig graden om negen uur 's avonds), maar na de pauze vielen alle spelers zwetend om. Feyenoord hoefde met de voor sprong niet veel meer te doen dan de bal rond te spelen en Brugge verroerde zich nog min der. De Belgen leken de uitnodi ging voor het afgegleden Gam per-toernooi het minst serieus te nemen. Zij stonden zonder vijf basisspelersonder wie ve teraan Franky van der Eist) in het Nou Camp-stadion en ei genlijk speelde Feyenoord van af de eerste minuut een gewon nen wedstrijd. Wakker Er was alleen een foutje van de verdediging nodig om de ploeg wakker te schudden. Na veer tien minuten ging Metgod drib belen in het eigen strafschopge bied en Van der Heyden pikte hem de bal gemakkelijk af. Foe- ke Booy kon de voorzet in een leeg doel schieten. Eenmaal de slaap uit de ogen gewreven, wachtte Feyenoord slechts vier minuten met het dubbele ant woord van. Taument. Een ant woord waarmee de jonge speler zich tegelijk in heel Spanje, waar de wedstrijd op televisie kwam in de kijker speelde. Opstellingen: Feyenoord: De Goey; Scholten, De Wolf, Metgod, Heus; Gorré (69. Trustfull), Bosz, Witschge; Taument, Kiprich, (66. Schreu- der), Blinker (40. Obiku). Club Brugge: Verlinden; Ver- spaille, Querter, Tant, Van- maele; Schaessens, Verheyen, Okon, Van der Heyden; Booy, Amokachi (60. Dziubinski). „Om die reden wil iedereen in Rotterdam starten. Dat publiek zie je natuurlijk niet tijdens de race, maar na de finish en tij dens de ereronde is het een im posant gezicht. Wat ook leuk is, is het feit dat je midden in de stad zit. Je kan haast niet dich ter bij het centrum komen. Bij andere races zit je meestal bui ten de stad". Recessie Behalve piloot is Duggan ook secretaris van JBS, het Engelse bureau, dat de rechten voor het wereldkampioenschap power boatracen heeft gekregen van de overkoepelende organisatie Union International Motonau- tic (UIM). De deelnemers aan het WK komen vooral uit Euro pa en Japan. Daarnaast zijn er nog piloten uit Thailand, is er een enkele Zuidafrikaan en een Amerikaan. De Amerikanen hebben zo hun eigen circuit, dat alleen wedstrijden in de Vere nigde Staten omvat. Het Europese circuit heeft vol gens Duggan zwaar te lijden on der de economische recessie. „Het gaat slecht met de econo mie in Europa en dat maakt het vinden van een sponsor moeilij ker", weet Duggan. „Er zijn veel piloten die met dat pro bleem te maken hebben. Ik heb bewondering voor Arthur Mos tert vanwege zijn beslissing om een jaar te stoppen, maar ik denk dat hij het heel moeilijk gaat krijgen. Op het gebied van de sponsoring zal het volgend jaar niet veel beter zijn. Het na deel van de powerboat blijft, dat boten niet zo bekend zijn. For mule I-auto's hebben het wat dat betreft makkelijker. Omdat iedereen een auto heeft, is die sport voor sponsors heel inter essant. Je kunt onze sport beter vergelijken met 500 ccmotoren. Daar heb je ook maar een paar grote teams. Iedereen daaron der heeft het moeilijk. Wat dat betreft hebben wij het nog beter ook. Als je niet zoveel hebt, kun je immers ook niet zoveel ver liezen". ATLETIEK Kopenhagen Dennis Mit chell kwam gisteravond bij in ternationale atletiekwedstrij den in Kopenhagen op de 100 meter uit op 9,92, de één na snelste tijd van dit seizoen. De rugwind (4,40 m/s) was bij zijn succesvolle sprint hoger dan re glementair toegestaan (2,0). De beste jaarprestatie staat op naam van de Nigeriaan David Ezinwa met 9,91. Mitchell, bij de Olympische Spelen in Barcelona winnaar van de bronzen medaille, ver wees wereldrecordhouder Carl Lewis (9,95) naar de tweede plaats. De Nigeriaan Adeniken eindigde als derde in tien secon den rond. Mitchell 'viel' in het startschot en liet vervolgens het hele veld achter zich. „Ik ben nu eenmaal een snelle star ter", glunderde Mitchell. „Dit was een perfecte start". Lewis en de 12.000 toeschou wers waren een andere mening toegedaan. Mitchell werd na zijn zege uitgefloten. „Het was duidelijk een valse start", klaagde Lewis. „We hebben een commissie nodig, die erop toe ziet dat de officials hun werk goed doen". De olympische kampioenen lie ten zich bij de mannen gelden in het Osterbro-stadion, waar voor de eerste keer sinds dertig jaar een groot atletiekgala werd gehouden. De 400 meter hor den werd opnieuw een prooi voor de Amerikaan Kevin Young (48,57). Het vlakke rondje kwam weer op naam van zijn landgenoot Quincy Watts (44,85). Op de 5000 meter moest Skah, de omstreden olympische kam pioen op de dubbele afstand, een gevoelige nederlaag incas seren. De Marokkaan werd nipt verslagen door de Keniaan Bi- tok, olympisch nummer twee op de vijf kilometer. Het kogelsto ten werd met een poging van 21,34 meter gewonnen door tweevoudig wereldkampioen Werner Günthör uit Zwitser land. Bij de vrouwen schreef de Ierse Sonia O'Sullivan de 3000 meter in 8.45,48 verrassend op haar naam. Ze versloeg Olympisch kampioene Elena Romanova met ruim één seconde. Op de 200 meter moest Gwen Torren- ce zich eveneens tevreden stel len met de tweede plaats. De Amerikaanse atlete, in Barcelo na winnares van het goud, moest haar meerdere erkennen in Irina Privalova (21,93). Vrouwen: 3000 m: 1. O'Sullivan (Ier) 8.45,48, 2. Romanova (GOS) 8.46,56, 3. Karlshoj (Den) 8.49,36. 400 mh: 1. Farmer-Patrick (VSt) 53,79, 2. Ledovskaja (GOS) 54,26, 3. Ponomareva (GOS) 54,64. 5000 m snelwandelen: 1. Ivano- va (GOS) 21.05,33, 2. Swansson (Zwe) 21.09,26, 3. Judkings (NZe) 21.10,34. DAMMEN Mori (Ita). Olympia de. Vijfde ronde: Nederland- Wit-Rusland 1-5 (Scholma-Wa- toetin 0-2, Meijer-Gantwarg 0- 2, Van Berkel-Presman 1-1), Oekraine-Senegal 3-3, Israël- Rusland 2-4, Estland-Litouwen 2-4, Letland-België 5-1, Italië- Polen 3-3, Brazilië-Tsjechoslo- wakije 5-1, Frankrijk-Mongolië 3-3, Portugal-Zwitserland 3-3. Stand: 1. Wit-Rusland 10 (21 bordpunten), 2. Rusland 9 (21), 3, Nederland en Oekraine beide 7 (20), 5. Senegal 7 (18), 6. Let land 6 18), 7. Litouwen 6 (16). Groningen. Internationaal toernooi. Tweede ronde, be langrijkste uitslagen: Lewine (Oek)-Kolkman 2-0, K. Bor-Vis- ser 2-0, Keisels (Let)-Novotny (Tsj) 2-0, Schotanus-De Boer 2- 0, Kootstra-Lemstra 2-0, Doornbos-Veenstra 0-2, Dou- rna-Van der Tak 0-2, Terpstra- Bakker 0-2. SPORTPRIJSVRAGEN Toto 34. eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 12 winnaars f 717,30, derde prijs: 234 win naars f91,90. TENNIS Umag (Kro). Mannen, 400.000 gulden, eerste ronde: Skoff Oos- De la Pena Arg) 4- 6 6-4 6-1, Altur (Spa) - Filippini (Uru) 6-1 7-5, Perez-Roldan (Arg) - Azar (Spa) 6-3 7-6, Fon- tang(Fra) - Koslowski (Dui) 6-2 6-4, Gorriz (Spa) - Ardinghi (Ita) 6-3 6-4, Baur (Dui) - Jöns- son (Zwe) 6-3 6-4, Mezzadri (Zwi) - Soules (Fra) 6-3 6-4. Wereldranglijst mannen: 1. Courier (VSt) 3696 pnt, 2. Ed- berg (Zwe) 3503, 3. Sampras (VSt) 3116, 4. Chang (VSt) 2179, 5. Ivanisevic (Kro) 2154, 6. Korda (Tsj) 1895, 7. Becker (Dui) 1892, 8. Agassi (VSt) 1889, 9. Lendl (VSt) 1873, 10. Costa (Spa) 1655, 15. Krajicek (Ned) 1385, 29. Haarhuis 947, 49. Siemerink 653, 72. Scha pers 525, 80. Eltingh 493, 147. Koevermans 260, 184. Wibier 184,190. Nijssen 170. VOETBAL Duitsland. Eerste bekerronde: Borussia Neunkir- chen-Bayern München 0-6 (0- 2). Competitie: Uerdingen-Borus- sia Dortmund 0-2, Leverkusen- VfB Stuttgart 4-0, Hamburger SV-FC Nürnberg 0-1. Schalke 04-Borussia Mönchengladbach 1-2. Stand: Bayern München 2- 4, Leverkusen 3-4, FC Saar- brücken 2-3, Wattenscheid 2-3, Eintracht Frankfurt 2-3, Bo russia Dortmund 3-3, Bor. Mönchengladbach 3-3, VfB Stuttgart 3-3, FC Nürnberg 3- 3, Karlsruher SC 2-2, VfL Bo- chum 2-2, Dynamo Dresden 2- 2, Werder Bremen 2-2, FC Kai- serslautern 2-2, Schalke 04 3-2, Hamburger SV 3-2, Uerdingen 3-1, FC Köln 2-0. WIELRENNEN Varese (Ita). Ronde van de Drie Valleien: 1. Ghirotto Ita) 209 km in 5.20,28 (gem. 39,089 km/uur), 2. Weg- müller (Zwi), 3. Niederberger (Zwi), 4. Baker (VSt), 5. Zberg (Zwi) op 0,33, 6. Colage (Ita), 7. Hampsten (VSt) 0,34, 8. Furlan (Ita), 9. Cenghialta (Ita) 0,40, 10. Henn (Dui) 0,48.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13