Radio West stopt meer geld in actualiteiten Schrijver Jan Gerhard Toonder (78) overleden Anna Blamanprijs toegekend aan dichter Oerlemans KUNST/RTV Prix de Rome 1992 voor Karin Arink Dirigent-violist Arthur Davison overleden CcidaeGou/uwt WOENSDAG 26 AUGUSTUS 19921 'Riksbioscoop'in Amsterdam Prij s Fonds voor Kunst voor Pieter Holstein AMSTERDAM - Bioscoop Cineac in Amsterdam wordt vanaf 17 september omgetoverd in een zogenaamde 'riksbioscoop', de eerste in ons land. Dat betekent dat bezoekers voor een bedrag van een rijksdaalder kunnen binnenlopen tijdens een doorlo pende voorstelling. De Cannon Groep Nederland heeft dit gisteren bekendge maakt. De bioscoop, die een capaciteit heeft van rond de 400 stoelen, zal zeven dagen in de week van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds geopend zijn. Het is de bedoeling dat de top-10 speelfilms van het vorige jaar worden vertoond. 'Robin Hood 'is de eerste film die te zien is. Daarna volgen klappers als 'Dances with Wolves', 'Silence of the Lambs' en 'Terminated 2'. De speelfilms zullen niet worden onderbroken door reclameboodschappen, of een pauze. Tijdens de doorlopende voorstellingen kan in de zaal een drankje genut tigd worden. Als de riksbioscoop in Amsterdam een succes wordt, volgen vergelijkbare projecten in Den Haag en Rotter dam. AMSTERDAM - Het be stuur van de stichting Am sterdams Fonds voor de Kunst heeft de Sandbergh- prijs 1992 voor beeldende kunst toegekend aan Pieter Holstein. De Kho Liang I-prijs 1992 voor industriële vormgeving gaat naar Ulf Moritz. De prijzen, waarmee bedragen zijn ge moeid van 15.000 gulden, wor den 23 oktober in Paradiso in Amsterdam overhandigd. Dan worden ook de andere prij zen uitgereikt. Het Amsterdamse Fonds kent jaarlijks 13 prijzen toe voor scheppende kunsten. Holstein krijgt de prijs voor zijn etsen die begin dit jaar te zien waren op zijn expositie 'Free Enterprise' in het Institute of Contempora ry Art in Amsterdam. De Sand- berghprijs wordt vanaf 1985 jaarlijks toegekend voor beel dende kunsten. De jury, die dit jaar bestond uit Eli Content, Jaap Hillenius en Din Pieters, prees de zeggingskracht en hu mor van de prenten van Hol stein. De kinderlijke beeldtaal maakt volgens een meerder heid van de jury de afbeelding en beschrijving van de werke lijkheid toegankelijker. Ulf Moritz krijgt de Kho Liang I-prijs voor zijn in 1991 ontwor pen collectie meubel- en gor dijnstoffen en tapijten en voor zijn materiaalexperimenten uit dat jaar. Deze prijs voor indus triële vormgeving bestaat sinds 1978. De jury, Peter van Kester, Martin Visser en Ida van Zijl, vindt het werk van Moritz van grote originaliteit. Vooral het gebruik van nieuwe materialen en technieken om zijn creatieve produkties te realiseren, achtte de jury van grote waarde. Nationale Toneel gaat naar Oslo DEN HAAG - Het Nationale To neel vertrekt zaterdag naar Oslo om deel te nemen aan het twee jaarlijkse Ibsen Stage Festival. Het gezelschap brengt er 'Bouw meester Solness' in de regie van de Nieuwzeelander Mc Coll. Het is dé succesvoorstelling van het Natio nale Toneel van het afgelopen sei zoen. 'Bouwmeester Solness', met Hans Croiset in de titelrol, is in de Residentie alleen nog op donder dag 27 augustus te zien. In Rotter dam wordt de voorstelling op 8 en 9 maart nog eens gespeeld tijdens het theaterfestival. DEN HAAG - Radio West, de regionale omroep voor het noordelijk deel van Zuid-Hol land, gaat meer geld steken in zijn actualiteiten. Dat ge beurt niet om de kwantiteit op te schroeven, maar om de kwaliteit te verbeteren. Be halve dat het budget met 250.000 gulden wordt ver hoogd naar 1,4 miljoen gul den, gaat Elibert Maathuis (42) de afdeling actualiteiten versterken. Vanaf 5 oktober wordt hij coör dinerend bureau-redacteur en plaatsvervangend chef. Daar mee vervalt zijn programma 'Maatwerk', maar gaat hij wel om vijf "uur 's middags de actu aliteitenrubriek 'Westnieuws' presenteren. Het gat in de pro grammering dat ontstaat, wordt opgevuld door Ben Zwaan (48). Hij draagt zijn baan als chef sport over aan Rob Langeveld (34), die volgens directeur Jack Kroes bezig is „het radiowerk leuk te gaan vinden". Ben Zwaan blijft chef, maar dan van de afdeling gevarieerde programma's. Om het eigen nieuws en de nieuwsoverzich ten wat professioneler in te kleuren, zal gebruik gemaakt gaan worden van nieuwslezers. Hiermee zijn de programma makers van die taak ontheven. Margriet Vromans gaat vanaf 1 september 'Op Zeker' presente ren, een half uur durende ru briek op de dinsdagmiddag om half twee, waarin het verzeke ringswezen een centrale rol Rampenzender Op dezelfde datum zal Radio West de taak van rampenzen der gaan vervullen. Hiervoor is een convenant gesloten met de ministeries van algemene za ken, binnenlandse zaken en wvc. De reden om de regionale omroepen hiervoor te vragen, is dat zij hebben bewezen geschik te rampenzenders te zijn. De landelijke voldoen niet, omdat ze een steeds wisselende (om- roep)bezetting hebben en de lo kale stations vallen af omdat ze niet professioneel genoeg zijn en bovendien niet 24 uur per dag in de lucht zijn. Om er voor te zorgen dat het publiek bij een ramp niet alleen zijn ramen en deuren sluit, maar ook op Radio West afstemt, wordt binnen kort huis aan huis een folder verspreid. Bovendien zet de re gionale omroep op 18 septem ber in een speciaal programma de feiten nog even op een rijtje. De omroep heeft inmiddels zijn (nood) maatregelen getroffen en is dus op alles voorbereid. Zo zijn er noodstroomvoorzienin- gen voor de studio in Rijswijk en voor de zender in Den Haag en is er een extra kabel gelegd voor het geval de eerste het be geeft. Mochten ze allebei falen, dan is er ook nog de mogelijk heid van een straalverbinding. Radio West wordt de eerste om roep, die in het geval van een ramp, gaat werken met RDS (het Radio Data Systeem). Hierdoor is het mogelijk om de luisteraar ook via geschreven tekst, die in code met het radio signaal wordt meegestuurd, over de ramp te berichten. Dit zou in de loop van 1993 effectief moeten zijn. Radio West zal het RDS, dat straks in alle nieuwe radiotoestellen zit ingebouwd, al eerder gebruiken voor het uitzenden van een stationcall. Later, in de loop van 1994, wordt tekstinformatie meege stuurd over programma-titel, presentator en telefoonnum mer. RDS kan ook klantgericht worden gebruikt, waardoor een winkelcentrum, op commercië le basis, een muzak-programma van Radio West afneemt zonder dat de radioluisteraar daar iets van merkt. Vanaf 1 september wordt de regionale omroep ook aangesloten op het Nationale Noodnet, waardoor de over heid, ook bij het uitvallen van het telefoonnet, Radio West op de hoogte kan stellen van cala miteiten. Volgens Jack Kroes zal regelmatig met de brand weer worden geoefend om niet de mist in te gaan als er echt iets gebeurt. Gepraat Met ingang van maandag wordt de zendtijd van Radio West met een uur uitgebreid. Hoewel de luisteraar in een onlangs ge houden onderzoek heeft laten weten, dat een van de zwakke punten van de regionale om roep is, dat er te veel wordt ge praat, keert 'Het gesprek van de dag' terug. Dit programma, dat elke werkdag is te beluiste ren, wordt gepresenteerd door de van de VARA-radio afkom stige Jan Mom. Ter compensa tie van dit praatprogramma, dat is gebaseerd op een actueel thema, zal er tussen vier en vijf uur meer muziek worden uitge zonden. Jack Kroes omschrijft de terugkeer van 'Het gesprek van de dag' als „noodzakelijk voor het evenwicht in de pro grammering". „Naast het brengen van verstrooiing en Jack Kroes: „Wij richten ons op jongeren is verspilde moeite". het bevredigen van de nieuws gierigheid door het brengen van nieuws bij voorbeeld, wil de luisteraar zich ook kunnen identificeren. Hij wil weten of wat hij denkt, ook door anderen wordt gedacht. Het is een van de drie redenen om de radio aan te zetten". Dertig-plussers Om de luisteraar die niet van plussers. Je bezighouden met foto: pr gepraat houdt, tegemoet te ko men, is het gesproken woord in middels teruggebracht tot be neden de vijftig procent. Overi gens blijft Radio West zich ook in de toekomst richten op de dertig-plusser. Kroes: „Jonge ren tussen de 13 en 20 jaar zijn niet interessant voor ons. Die hebben heel andere interesses dan naar de regionale radio luisteren. Je daarmee bezig houden, is verspilde moeite". AMSTERDAM - De schrij ver Jan Gerhard Toonder is gisteren na een kortstondige ziekte overleden. Hij werd 78 jaar. Jan Gerhard Toonder maakte naam met onder meer zijn boe ken 'Heksenest' (1954), 'Op staan op zaterdag' (1966), 'De dronken kanarie' (1975), 'De hartjacht' (1981) en 'De waak zaamheid' (1988). Zijn novelle 'Kasteel in Ierland' verscheen in 1970 als Boekenweekge schenk. Jan Gerhard Toonder begon zijn loopbaan in de jaren dertig. Hij maakte zijn debuut met het schrijven van jongensboeken (onder andere 'De Schimmel hof en 'Circus Valdibomba'). Tijdens de Tweede Wereldoor log werkte hij voor het onder grondse satirische blad Metro. Het eerste nummer daarvan verscheen in oktober 1944. In de jaren veertig werkte Toonder als assistent van regis seur Rudi Mayer mee aan een film over emigratie, 'Sterren stralen overal'. In de jaren vijf tig schreef hij het scenario voor de tekenfilm 'De gouden vis'. Rond 1950 was hij de voorzitter van de Nederlandse Beroeps vereniging voor Filmers. Als medewerker van de Toonder Studio's schreef Jan Gerhard de strip Panda, waarvan de te keningen door zijn broer Mar ten Toonder werden gemaakt. Aan het eind van de jaren vijftig schreef hij een trilogie over de zee, waarbij hij zich baseerde op de aantekeningen van zijn va der Marten Toonder sr. ('Klei en zout water', 'De oudste och tend' en 'Eiland in de verte'). Verder heeft Toonder een boek over astrologie gepubliceerd, getiteld 'Het astrologisch argu ment'. Het oeuvre van Jan Gerhard Toonder bestaat uit ruim dertig romans en verder autobiogra fisch werk, verhalen en één ge dichtenbundel: zijn laatste pu- blikatie, 'De krekel in de herfst' (1991). Dure posters 3 twee posters van de beroemde films 'De Blauwe Engel' (1929) en 'Metropolis' (1926) moeten op een veiling van Soltheby's in New York respectievelijk 30.000 en 50.000 dollar opbrengen. De posters ko men uit de Caidin collectie van originele filmposters. foto:anp Normaal-museum De Ach- terhoekse popgroep Normaal krijgt in Zelhem een eigen mu seum. Fans en belangstellen den kunnen daar allerlei attri buten aantreffen die in de afge lopen zestien jaar zijn verza meld, zoals decors, instrumen ten, platen, films, knipsels, en t- shirts. Gezellin van de stilte door KLAAS DE Er zijn mensen die niet uan stilte houden. Sommigen kunnen er zelfs niet tegen. Zij moeten altijd m uziek, lawaai om zich heen hebben. Ik denk dat dit iets onnatuurlijks is, een gevolg van de ontwikkeling van onze westerse cultuur die zoveel ongedurigheid, zoveel onnatuurlijk geluid heeft meegebracht. Een toppunt daarvan is wel iemand die een walkman opzet in de vrije natuur, zich afsluit voor de geluiden, de stilte daar. Ben je dan als mens niet erg ver verwijderd van je natuurlijke bestemming Want: „De mens is geboren voor de stilte. Om de stilte gestalte te geven. Vindt hij niet in stilte vertrouwen en kracht, in rust en bezinning behoud, al is meesttijds onrust Zijn deel, rumoer zijn metgezel Dit citaat haal ik uit een mooi boek dat ik onlangs heb gelezen, dat geschreven is doorAntoine Bodaren dat 'Gezellin van de stilte'heet. Als je in de Randstad, in de buurt van Den Haag woont, is die echte stilte er alleen zo ongeveer tussen drie en vijf uur 's ochtends en op zondagochtend vroeg. Een stilte, intens, niet alleen zonder, maar ook met slechts die geluiden die er van nature bijhoren Zoals Doutens dichtte: Stil wees stil op zilvren voeten Schrijdt de stilte door den nacht, Stilte die der goden groeten Overbrengt naar lage wacht..." En Antoine Bodar schreef: „Stilte is schoonheid niet door lawaai of neonlicht aangetast. Zij is overvloed aan licht op de dag. Overvloed van duisternis in de nacht". Het is goed, denk ik, om dit eens tegen elkaar te zeggen in de wereld, in de situatie waarin wij leven, waarin naar mijn indruk steeds meer mensen toch beginnen in te zien hoevervelen van ons van hun „natuurlijke bestemming"zijn afgedwaald. Een bestemming waar dichters ons misschien weer bij kunnen bepalen. Zoals Gerrit Achterberg, die een gedicht met als titel'Stil ogenblik 'zo begon: „De torens hadden een stilte bereikt, die niet was uit te spreken Of Leopold: „De stille dag is om mij heen en in mij is het leven flauw ik voel de angst des levens nauw en ben in mijne vrede alleen". (Nauw betekent hier: nauwelijks). Het is niet voor niets dat dichters het vaak over stilte hebben. Immers, velen van hen hebben juist die stilte nodig om te kunnen werken. En met hen vele andere kunstenaars, musici, schilders. Bij stilte hoort vaak eenzaamheid. En dat leidt soms tot bespiegeling. Een beschouwing over wat gehoord of gezien wordt, maar ook over wat er in je eigen hart leeft en in die stilte en eenzaamheid naar buiten komt. Een bespiegeling die een dichter naar de pen doet grijpen. Om die stilte en die eenzaamheid te vinden verlieten in de loop der eeuwen vele kunstenaars de drukte van de stad en vestigden zich op het platteland, vaak ook buiten Nederland: Arthur van Schendel ging naar Italië, Gerard Reve naar Frankrijk, Gerrit Komrij naar Portugal. Maar stilte en eenzaamheid zijn niet uitsluitend afhankelijk van externe factoren. Er zijn ook mensen die in staat zijn haar te beleven met veel rumoer om zich heen. Een kwestie van intense concentratie. Ik herinner mij een verhaal van de schrijver J. B. Charles die, toen hij tijdens de oorlog een keer gevangen werd genomen, in een wachtlokaal waar hij met vele medegevangenen vertoefde, onmiddellijk zeer geconcentreerd aan het schrijven sloeg. Maar dit lijkt mij echt een uitzonderlijk geval. Niet alleen kunstenaars hebben stilte en eenzaam heid nodig, tijd en ruimte voor bespiegeling. Het geldt voor ieder mens. Om tot zichzelf te komen. Ook om echt te kunnen lezen, te verwerken wat anderen in stilte hebben bedacht. Maar die stilte zonder iets: je moet het willen, je moet het durven. „Daarom, "zo schrijft Antoine Bodar, „Leg te juister tijd de boeken terzijde en keer tot uzélven in". En hij voegt daar aan toe: „Denk na over de dood die u geleidelijk en ongemerkt nadert. Laat geen dag of nacht voorbijgaan zonder te denken aan uw laatste uur". Daar plaats ik dan meteen een fragment van de dichter J. C. Bloem naast: „En voor altijd is dit mij bijgebleven: Hoe zeer veel stiller dood dan slapen is: Dat het een daaglijks wonder is, te leven En elk ontwaken een herrijzenis Onze stilte hoeft het einde niet te zijn, zeker geen doel op zichzelf. Juist daarna, na een diep beleefde stilte, kunnen er zulke goede momenten komen in het leven van een mens. Zoals Gorter schreef „en het luisternd horen naar het geboren worden geluiden als een droom". Zelfben ik ooit in een gedicht nog een stap verder gegaan: „maar eindelijk ben ik gezongen adem in adem uit mooier dan stilte op muziek gezet". AMSTERDAM - De Prix de Rome 1992 Beeldhouwen is toe gekend aan Karin Arink (25) uit Rotterdam. Aan de eerste prijs is een bedrag van 40.000 gulden verbonden. Drie gewone prijzen van elk 10.000 gulden gaan naar de beeldhouwers Tom Claassen (27) uit Breda, Joep van Lieshout (28) uit Rot terdam en Mariene Staals (31) uit Amsterdam. De prijzen worden op 4 novem ber uitgereikt in het Amster damse kunstcentrum Artemis. De kunstenaars krijgen de prij zen voor hun werk dat ze deze zomer in een werkperiode van drie maanden hebben gemaakt. Dit werk zal van 4 tot en met 29 november worden tentoonge steld in Museum Fodor in de hoofdstad. De publicatie 'Prix de Rome' vergezelt de expositie. Daarin staan onder meer het ju ryrapport en afbeeldingen van het werk van de prijswinnaars. De jury bestond uit Adam Col- ton, Irene Droogleever For- tuyn, Fraijz Kaiser, Carel Vis ser, Auke de Vries en Jan Wil lem Schrofer. LONDEN - De Britse diri gent-violist-muziekleraar Ar thur Davison is naar pas nu be kend is geworden zondag op 73- jarige leeftijd aan kanker over leden. De van oorsprong Cana dese Davison heeft zich altijd zeer ingezet voor de muzikale vorming van kinderen en het vergroten van de populariteit van klassieke muziek. Hij was de oprichter van een naar hem genoemde instelling, die con certen voor kinderen en later gezinsconcerten organiseerde en was van 1966 tot 1990 diri gent van het Nationale Jeugd orkest van Wales. Davison diri geerde ook het orkest dat speel de bij de bevestiging van prins Charles tot Prins van Wales in 1969. Ook leidde hij de opna men voor een groot aantal pla ten uit de serie Classics for Ple asure van platenmaatschappij EMI. Tussen 1957 en 1966 was hij geregeld gastviolist en -diri gent van het London Philhar monic Orchestra. ROTTERDAM - „Ik be schouw dit als een erkenning van mijn gedichten, maar ook van mijn wetenschappe lijke werk". De Rotterdamse hoogleraar cultuurgeschie denis J.W. Oerlemans is zeer in zijn nopjes met de Anjer- fonds-Anna Blamanprijs, zo meldt hij vanuit zijn vakan tieverblijf in Frankrijk. Het Anjerfonds maakte giste ren bekend dat het hele oeuvre van Oerlemans bekroond is met de jaarlijkse prijs voor schrij vers en dichters in het Rijn mondgebied. Oerlemans publi ceerde sinds 1962 met onregel matige tussenpozen vijf bun dels 'korte, geconcentreerde' gedichten, waaronder 'De verte tussen ons in', 'De maan passe ren in gewichtloze kano's' en 'Een zeer lichte regen uit de eeuw van Duparc'. In februari van dit jaar verscheen het ver zamelde werk 'De gedichten van vroeger en nu'. Maar minstens even zo trots is Oerlemans zelf op zijn weten schappelijke studie over Jean Jacques Rousseau, een van de grote filosofen van de Verlich ting. „Naar alle waarschijnlijk heid wordt mijn publicatie bin nenkort in een Franse vertaling uitgegeven". Oerlemans doceert aan de Eras mus-universiteit in Rotterdam over het ontstaan van anti-de mocratische bewegingen in de laatste drie eeuwen. „Een rechtstreeks verband tussen mijn vakgebied en mijn dicht werk is er niet, maar het is on vermijdelijk dat mijn vrijheids zucht en een vleugje romantiek voor raakvlakken zorgen". De Anna Blamanprijs, waaraan een bedrag van 10.000 gulden verbonden is, zal in november door burgemeester Peper van Rotterdam aan Oerlemans wor den uitgereikt. Genomineerd Jerry Van Dyke (links) hier op de foto samen met zijn meer bekende broer Dick, is in de categorie 'beste acteur in comedy-series' geno mineerd voor de Primetime Emmy Award. Dick van Dyke was zelf ook ooit winnaar van een Emmy Award. foto: ap Slotselectie Meesterklas HILVERSUM Artistiel der Horoyuki Iwaki van d ternationale Dirigenten 1 terklas 1992 heeft de vierj dirigenten aangewezen het slotconcert op zaterdl augustus in het Concertgel in Amsterdam. De vier die het Radio Sym Orkest mogen leiden zijnd derlander Lawrence Rene colette Fraillon (Australië chio Fujioka (Japan) en) Traub (Israël). Het progra wordt samengesteld uitl aantal composities, waar dirigenten deze week no ken onder leiding van Het is de 34ste afleverii) deze Meesterklas, die wo schouwd als de meest gieuze van Europa. Dil dreigde het slotconcert den verstoord door acti musici van de omroepor die bang zijn voor het van tientallen arbeidspla

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12