Toekomst muziekonderwijs foorhout nog onduidelijk m Jritiek WD Jacobswoude over benoeming Bruins tot wethouder Interim-bestuur SJJO bijna rond /oorhout streeft naar opname van asielzoekers Woningbouw jedreiging voor 'ijllaanmolen J LiidacSotvuwt LEIDEN OMGEVING acht van Sassenheim i teken van Europa Juwelen gestolen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 B3 JENHEIM De traditionele nacht van Sassen- staat vrijdag in het teken van Europa. Voor de IDQ ste keer staan er rond het dorpscentrum diverse dteiten op het programma, de jeugd is er aan de Oude Haven om zeven uur loptreden van Alfons kindershow met liedjes, sket- en goochelen. Bij slagerij Van der Berg staat een J91< «stier opgesteld en Jolenthe Mode geeft een de- <EN istratie van de nieuwste najaarscollectie, mst le Hortuslaan zijn Spaanse er flaminogo-dansen en bef jek en kan het publiek sherry proefen. Op de Gou- •urslaan treedt een Amerikaanse Buggleband van an op. Dansschool Van der Geest verzorgt een de- ta istratie. De Oude Tol heeft alles ondergebracht in ïnhu ase sferen. De nacht van Sassenheim duurt tot •eids alfuur. Jacobswoude wil meerjarig contract bibliotheekcentrale Idoor ALEX HORST JACOBSWOUDE Om de kosten stijging van de bibliotheekbus de ko mende jaren te bevriezen, wil Ja cobswoude een meerjarig contract met de Provinciale Bibliotheekcen trale afsluiten. Dat bleek gister avond uit de vergadering van de commissie welzijn. Ook het aantal sta-uren zal ingekort moeten worden. De kosten voor 1993 worden momenteel berekend op ruim 137.000 gulden, na de inkor ting van de uren zullen die 120.000 gulden bedragen. Ter discussie stond ook het bezoek van de biblio bus aan Bilderdam. Met uitzonde ring van W. Klein (CDA) vonden de commissieleden dat Bilderdam wel zonder deze bibliotheekvoorziening kan, omdat er maar drie mensen van gebruik zouden maken. J. Lek (PvdA/Gemeentebelangen) stelde verder voor om de bus in plaats van iedere week, voortaan eens in de twee weken naar Rijnsaterwoude en Bilderdam te laten komen. Zijn par tijgenoot K. de Lange pleitte voor een behoeftenpeiling. Volgens haar moet de zaak voor drie jaar worden vastgelegd, want dan krijg je prijs- stabilisatie. Volgens Jacobs(Politiek 90) kan Bil derdam best zonder bibliobus, want er zouden maar 3 mensen daar ge bruik maken van de voorziening. Th.van Wieringen(CDA) was het daar mee eens, want 3 mensen is wel erg weinig zo vond hij. Wethouder C.de Lange (CDA) verwacht wel dat een stijging door zal zetten in Lei- muiden. Wethouder C. de Lange stelde uit eindelijk voor om een meerjarig con tract af te sluiten met de PBC, de bus niet meer naar Bilderdam te laten komen en het aantal sta-uren in Lei- muiden nog eens kritisch onder de loep te nemen. Ook kon hij zich vin den in de veertien daagse regeling in Rijnsaterwoude en Hoogmade. De raad neemt op 17 september een be sluit. Twee kandidaten over voor post gemeentesecretaris VALKENBURG - Er zijn nog twee perso nen over, die kandidaat zijn om per 1 de cember gemeentesecretaris van Valken burg te worden. Momenteel wordt deze post door burgemeester Sinke gecombi neerd. De nieuwe Gemeentewet laat een combinatie van de werkzaamheden burge meester en secretaris niet toe. Door de ont koppeling werd er door de gemeente een oproep geplaatst. Van de 23 sollicitanten werden er zes uitgenodigd voor een eerste geprek. De selectiecommissies van fractie voorzitters, het college en ambtelijk perso neel hebben nu twee kandidaten naar vo ren geschoven. Het gaat om S.Dijs gemeen tesecretaris in Westerhoven en J. Burghard chef algemene zaken in Dwingelo. Vijf inbraken in Noordwijk NOORDWIJK - Er werd gisteren en vannacht vijf maal ingebroken in Noordwijk. Uit huizen aan de Piet Heinstraat (twee maal), de Wassenaarsestraat, een hotel aan de Rembrandtweg en een garage aan de Kerkstraat werden onder andere geld, cheque's en zilveren sieraden gestolen. In de meeste gevallen bleek het pand niet goed te zijn a Brommers en fietser botsen ZOETERWOUDE Twee bromfietsers en een fiet ser zijn gistermorgen betrokken geraakt bij een onge luk op het Blauwmutsenpad in Zoeterwoude. Een 45- jarige Katwijker nam de bocht iets te ruim, waardoor hij op een tegemoetkomende bromfietser botste, be stuurd door een 15-jarige Leidenaar. Een 30-jarige fietser uit Katwijk botste hier vervolgens ook weer te gen aan. De drie mannen waren allen lichtgewond. OBSWOUDE De discus- 14 of Jacobswoude met twee of wethouders toe kan, laaide teravond tijdens de raads- 3 gadering opnieuw op. Aan- ing was een in juli door Poli ng i 90 verspreid persbericht, 0 irover J. van Dam (WD) was gevallen. Politiek 90 achtte het van belang dat er, na het vertrek van burgemeester D. Brouwer de Koning en wet houder R. Thunnissen (PvdA- /Gemeentebelangen) een erva ren wethouder moest komen, zo stond vermeld in het ver spreidde bericht. Zodra de situ atie echter genormaliseerd was, dat wil zeggen negen maanden na aantreden van een nieuwe burgemeester, moet er verder worden gegaan met twee wet houders van twee verschillende partijen. In juli werd L. Bruins (Politiek '90) benoemd tot wethouder. J. van Dam, die had geweigerd om de opengevallen wethou dersplaats in te nemen omdat zijn partij altijd principieel te gen een dure derde wethouder was geweest, uitte nu felle kri tiek. De liberaal vroeg zich af of er negen maanden na het aan treden van de nieuwe burge meester, één van de twee CDA- wethouders zou opstappen. Loco-burgemeester A. Kea zei dat er niet mag worden ver wacht dat Jacobswoude na ne gen maanden verder gaat met twee in plaats van drie wethou- Van Dam vroeg zich ook nog af of de mening van wethouder Bruins in overeenstemming was met zijn partij. Volgens Van Dam was immers ook Poli tiek 90 altijd een fervent tegen stander van een derde wethou der. Kea vond echter dat Van Dam dit zelf maar aan de be trokken wethouder moest vra gen. De loco-burgemeester wil de verder geen antwoord geven op de vraag van Van Dam, of er een convenant was gesloten tussen CDA en Politiek '90 voor de resterende raadsperiode en wat eventueel de inhoud was daarvan. Wethouder Bruins merkte gis teravond nog op dat het persbe richt en zijn verklaring niet strijdig zijn en indien drie wet houders niet meer nodig blijken te zijn, dan wordt dit gemeld en bekeken. Het CDA, die de meerderheid heeft in de raad van Jacobswou de, peinst er niet over om een wethouder in te leveren, zo liet H. van der Nagel weten. Het vele werk laat dat nog niet toe. VOORSCHOTEN - Dieven hadden het gisteravond ge munt op juwelen in een woning aan de Wielewaallaan in Voor schoten. De inbrekers waren binnengekomen door het bre ken van een ruit in de garage. De waarde van de gestolen buit is nog niet bekend. OEGSTGEEST - De Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest heeft bijna weer een bestuur ad interim. Dat deelde wethouder Kohlbeck gisteravond mee tijdens de vergadering van de commis sie onderwijs en welzijn. Ingrijpen van het gemeentebe stuur van Oegstgeest in het jon- gerenactiviteitenprogramma met betrekking tot nachtelijke bijeenkomsten, deed enige tijd geleden het bestuur van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk besluiten af te treden. En kele leden bleven demissionair nog aan. De gemeente stond voor de taak gegadigden te vin den voor een bestuur ad inte rim. Gisteravond deelde Kohl beck mee dat dit laatste bijna rond is. Men heeft de heer van der Kerkhof bereid gevonden het voorzitterschap voorlopig op zich te nemen. Ook P. Oli vier en de uit het oude bestuur afkomstige A. de Niet zullen be stuurstaken op zich nemen. De interim-bestuursleden zijn niet verplicht na 1 januari over te stappen naar een nieuw be stuur. Het bureau Werk in Uitvoering van Program zal opgedragen worden een onderzoek te ver richten naar de vraag hoe het in Oegstgeest moet met het jeugd- en jongerenwerk. Over de vraag of de gemeente en de SJJO ge zamenlijk de opdracht moeten geven aan genoemd bureau werd in de commissie van on derwijs en welzijn gisteravond verschillend gedacht. Zo vond mevrouw Van Oortmerssen (D'66) dat én de gemeente én de SJJO beter ieder voor zich een opdracht konden verstrekken. Ieder vanuit zijn eigen invals hoek. De socialist Wegman vond dat het SJJO het alleen maar moest doen. De politiek zou daarna pas aan het woord dienen te komen. De meerder heid van de commissie bleek echter het extern onderzoek te zijn toegedaan. Informatie- en inspraak bijeenkomst korfbalterrein Brahmslaan/Apollolaan Vanavond, woensdag 26 augustus, wordt een informatieavond gehouden over de stedebouwkuncjige uitgangspunten voor de toekomstige bebouwing van het korfbalterrein aan de Brahmslaan/ Apollolaan. In de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' (waartoe de gemeenteraad zomer 1988 besloot) wordt deze locatie voor woningbouw aangegeven. De omwonenden en andere belanghebben den hebben inmiddels een uitnodigings brief met toelichting ontvangen. Andere belangstellenden zijn eveneens van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in de recreatiezaal van het bejaardencentrum 'Van der WilligenhofApollolaan 264 en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kunt u contact zoeken met R. Braamskamp (directie Ruimtelijke Ordening en Stadsbeheer, tel.: 25 44 92) of R.J. Velanuyzen van Zanten (directie Volkshuisvesting, tel.: 25 44 24). Torhout - Het is onze- welke vorm het muziek je lerwijs op de Voorhoutse 9.30 isscholen voor het ko- 0: nde schooljaar zal krijgen, commissie onderwijs en giei zijn kon zich hierover gis- fdel iVor|d n°g geen oordeel 7men. bij bfi angs werd aan de zeven irhoutse basisscholen door Wethouder bericht dat de do- Algemeen Muzikale Vor ig (AMV) ontslag had geno- Jjjj li en dat de opengevallen va- ;B ire niet zou worden inge- U; I. De Streekmuziekschool eefe en omstreken (SML) zal subsidie krijgen, die af- gt van het aantal leerlingen zij hebben. L c|teravond, op de commissie- ng voor onderwijs en iifjzijn, gaven verschillende e ekers uiting aan hun onge- 4 rheid. M. Kruk van de SML 3"c stateerde dat zij door de y sidieperikelen „net niet red- tos" waren, maar wel in gro- ige problemen zouden komen, kwaliteit van de lessen gaat misschien omlaag, de lesduur wordt verkort, de tarieven gaan omhoog, en dat leidt er weer toe dat het leerlingenaantal om- Wat betreft de beëindiging van de AMV -lessen op de basisscho len opperde ze dat de SMV voor compensatie zou kunnen zor gen. „Er zijn AMV-cursussen voor jonge kinderen. Verder zouden wij speciale ondersteu ning kunnen verlenen aan do centen en ook kunnen we edu catieve schoolconcerten geven. Na één jaar zou dat dan geëva lueerd kunnen worden". Mogelijkheden T. Peters, directeur van de openbare basisschool De Narcis spitste zijn betoog met name op het verdwijnen van de AMV door een gespecialiseerde kracht. Hij gaf een viertal mo gelijkheden: „Nummer 1: Schrap het muziekonderwijs uit het basisonderwijs. Dit is zeer slecht. Modern muziekon derwijs vraagt om een vakdo cent. Dit is een amputatie. Nummer 2: Een soort over gangsregeling. Dat is denkbaar. Er is genoeg modern vakmate riaal en eventueel samen met de SML is er best iets mogelijk. 3: handhaven van de huidige si tuatie. 4: De beste maar minst haalbare: uitbreiden van het onderwijs door voor elke groep een vakdocent aan te trekken". Mevrouw van Leeuwen over handigde namens het ouderco mité van de RK. Emmausschool een dikke stapel handtekenin gen van verontruste ouders. De commissieleden hadden al lemaal het een en ander op het ter tafel liggende voorstel aan te merken. M. Goossens van het CDA noemde het een 'sand- wich-voorstel', omdat het twee dingen inhield: het afschaffen van AMV aan de basisscholen door een betaalde leerkracht en de vaststelling van de subsidie aan de SML. WD'er L. van der Zon was geïnteresseerd in het tweede voorstel van inspreker Peters; een overgangsregeling, waarbij de SML samen met de docenten de AMV op de basis scholen op poten zou zetten. Financiering Wethouder E. van de Laar (CDA) stelde dat er nu sprake was van een 'open eind-' finan ciering van de SML. 'B&W wil toch een beheersbaarder finan ciering, gekoppeld aan de leer lingenaantallen. Over de AMV- kwestie stelde hij duidelijk dat het besluit om de opengevallen vacature niet in te vullen geens zins de kwaliteit van de leer kracht ter discussie stelt. Hij meende wel dat de doelstellin gen, die in 1986 werden gesteld, om meer kinderen uit alle lagen van de bevolking te interesse ren voor muziekles, niet hele maal zijn gehaald. Resumerend stelde de wethou der vast dat het standpunt van de commissie onduidelijk was. Hij was wel bereid om op korte termijn te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om samen met de scholen en de SML het muziekonderwijs te waarbor gen. In een reactie zei mevrouw van Dijk van de SML dat het voorstel van L. van der Zon om samen met de leerkrachten het AMV-onderricht in een soort overgangsregeling onder te brengen, hen het meeste aan sprak. Over de subsidie waren ze minder te spreken. „We krij gen nu als het ware een penalty omdat we geen 100 maar 70 le den hebben. En de 58000 gul den is toch al gereserveerd; waarom geven ze het dan niet gewoon". Open huis Foreholte Hoog bezoek gisteren bij het open huis van voetbalvereniging Foreholte in Voorhout, die deze week haar zestigjarig bestaan viert. Voorzitter Diederik van der Veen Meerstadt van de KNVB, afdeling Leiden, bood Foreholte-voorzitter Peter van Kesteren een schilderij aan, waarop twee voetballers staan afgebeeld. Het open huis werd niet zo druk bezocht, omdat de geplande jubileumwedstrijd tussen Foreholte en Noordwijk vanwege de slechte gesteldheid van het hoofdveld werd afgelast. De activiteiten rond jubilaris Foreholte worden vanavond voortgezet met een sponsorloop rond het sportpark. Zaterdag gaat de eerste paal in de grond van het nieuwe jeugdhonk foto: henk van den ende door WILLEM VAN ALTENA )0RHOUT Voorhout is er- n toe om het aantal asielzoe- rs in de gemeente langzaam 1 te voeren. Een versnelde iluatie van de ervaringen "i de vrijwilligers tot nu toe is enselijk. Gaandeweg moet in het aantal van 2 promille gehaald worden, wat voor Voor hout rieerkomt op 22 asielzoe kers. Op de commissievergadering voor onderwijs en welzijn, gis teravond, pleitten verschillen de commissieleden ervoor om nu maar eens meer asielzoekers op te nemen dan de vier die er tot nu toe zijn. „Op deze manier schuiven we de zaken af naar andere gemeenten", verklaar de L. van Steijn (Gemeentebe langen). A. Wijling van Groen Links wilde behalve asielzoe kers ook buiten de twee promil le om, op korte termijn ont heemden uit het voormalige Joegoslavië opnemen. Daarin zag ze een taak voor de gemeen telijke overheid, meer dan voor particulieren. „Die weten niet waar ze aan beginnen, en hoe lang het kan duren". M. Goos sens van het CDA zag niets in deze plannen. Zij zag niet in wat de ontheemde ex-Joegoslaven onderscheidt van de vluchtelin gen uit andere landen. „We moeten wel reëel blijven. Mis schien kan er een versnelde evaluatie plaatsvinden. Maar het is geen taak voor Voorhout om de Joegoslaven apart te be handelen". Wethouder E. van de Laar viel haar bij. „De rege ring onderzoekt manieren om de mensen in Joegoslavië zelf beter op te vangen. Als je de op vang hier verruimt, vergroot je het probleem van de etnische zuiveringen die daar nu plaats vinden. Ook WD'er L. van der Zon ondersteunde Goossens. Hij stond voor het volvoeren van een gedegen traject, met misschien een iets vlottere eva luatie. De commissie besloot uiteindelijk dat de evaluatie met vrijwilligers niet pas na één jaar moet plaathebben, maar veel eerder. Stap voor stap zal Voorhout vervolgens de twee promille gaan benaderen. oor RANS BR0CKEN a. 1IDERDORP - De Zijl- inmolen in Leiderdorp rdt bedreigd door de ge ul inde woningbouw in Bui- ihof-Midden/West. Dat is mening van de Vereniging 39 behoud van molens in Ne- land, 'De Hollandsche nc olen'. De Algemene Leidse !id udentenroeivereniging ios De Vliet', ziet de uw van twee bruggen over Dwarswatering als een be rt umering voor de roeisport. verenigingen hebben be- 9J aarschriften tegen een «i ziging van het bestem- j® ngsplan ingediend bij de meenteraad van Leider s- gemeente Leiderdorp wil Ij, inenkort starten met het ini 1ste deel van de woningbouw de nieuwbouwwijk Buiten- 1 f-Midden/West. De molenbe- lermers vinden dat de ge- ei ente Leiderdorp bij de vast- 1 Hing van het bestemmings- onvoldoende rekening t gehouden met de belan- van de Zijllaanmolen. De ndtoevoer naar de molen zal realisering van de bebou- ug in hoge mate worden be dt »merd. De gemeente heeft f een zogenaamde molenbe- irmingszone aangehouden. Deze bevindt zich binnen een cirkel van 100 meter met de Zijllaanmolen als middelpunt. In de ogen van de vereniging bieden de hoogtebeperkingen die de gemeente zichzelf hier mee heeft opgelegd, de molen geen enkele bescherming. „Het beste is als er binnen de cirkel helemaal niet wordt gebouwd", meent de vereniging. De vereniging vindt in een an der deel van het plan de toege stane nokhoogte van negen me ter veel te hoog. Men is voor stander van het toepassen van de zogenaamde l:30-regel. De nokhoogten blijven in dat geval beperkt tot eenderstigste deel van de afstand tot de molen. „De windbelemmering blijft dan beperkt, waardoor zinvol behoud van de molen als werk tuig in de toekomst mogelijk zal blijven", aldus de molenvereni ging. Doodsteek Asopos De Vliet ziet de bouw van de twee bruggen over de Dwarswatering met zorg tege moet. Voor de roeivereniging is het vaarwater van cruciaal be lang. Een brug wordt als een moeilijk te nemen obstakel ge zien. Met name de doorvaart- breedte speelt de roeivereni ging parten. De roeiboten on dervinden veel last van bruggen waarbij de riemen moeten wor den ingetrokken. De roeiers zijn op de Dwarswa- De Zijllaanmolen wordt ingebouwd, tering aangewezen, omdat de 1 Zijl en de Rijn, in verband met 1 de drukke scheepvaart, voor de roeisport ongeschikt zijn. Wan- 1 neer de Dwarswatering niet 1 meer gebruikt kan worden, kan 1 er niet meer aan competetie- i roeien worden gedaan. Volgens 1 het bestuur betekent dat de 1 doodsteek voor Asopos De Vliet, die de leden al naar concurrent 1 Njord, de andere Leidse studen tenroeivereniging ziet gaan. Onder de brug die nu over de Dwarswatering ligt, die de ver binding vormt tussen Gallas laan en de Bloemerd kan ge woon worden doorgevaren. Maar het bestuur van Asopos De Vliet vindt deze constructie ook niet geschikt, omdat de pei lers van de brug het uitzicht aan de roeiers ontnemen. „En dat kan gevaar opleveren, voor al door het toenemende aantal zwemmers", aldus de bestuurs leden. Bovendien moeten de roeiers altijd voor één van de twee bruggaten kiezen. Dat zorgt voor gevaarlijke situaties wan neer drie roeiploegen met een wedstrijd bezig zijn. foto-henk van den ende Het bestuur van Asopos De Vliet vindt daarom alleen een boogconstructie aanvaardbaar, als roeiers daar geen hinder van ondervinden. De bezwaren van de Asopos De Vliet en de Hollandsche Molen worden binnenkort behandeld door de commissie beroep- en bezwaarschriften van Leider dorp. *3b

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11