„Nederlandse bankiers hebben zitten slapen" aling van dollar treft Europese munten Op Drophar'92 blijft nog de vraag: wat doen liposomen? ECONOMIE fjaarwinst IHC Caland ir 22,5 miljoen Kosten zijn de pan uit gerezen tSouOCMlt DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 A7 DAM IHC Caland, leverancier van materieel voor de off- de olie- en de baggerindustrie, heeft in de eerste zes maan- i dit jaar een nettowinst behaald van 22,5 miljoen. In de helft van vorig jaar bedroeg de nettowinst 22,8 miljoen, echter een buitengewone bate van 13,5 miljoen was ver- Is gevolg van de verkoop van een pakket aandelen in het ui tbureau Fugro McCLelland. De directie van IHC Caland ht dat het resultaat uit bedrijfsuitoefening dit jaar zal toe van 37,7 miljoen in 1991 tot niet lager dan 43 miljoen, ultaat bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 23,4 nieuwe opdrachten geboekt met een waarde van 624 mil- j rgeleken met 213 miljoen in dezelfde periode het vorige 632 miljoen over heel 1991. Per 1 juli waren er voor 1,1 aan opdrachten in portefeuille tegen 720 miljoen aan het an 1991. Nettowinst Braat 50 procent hoger ZEIST De nettowinst van Braat Beheer (textiel) is in de eerste helft van dit jaar met ruim de helft geste gen van 1,67 miljoen in dezelfde periode 1991 tot 2,56 miljoen. De omzet steeg van 30,4 miljoen tot 51,9 miljoen. Deze stijging is in hoofdzaak het ge volg van acquisities. Het aandelenkapitaal is dit jaar uitgebreid door een dividenduitkering in aandelen nadat 95 procent van de aandelhouders daaraan hun voorkeur gaven. Bovendien werd in mei dit jaar een volledig geslaagde claimemissie uitgeschreven. Het totaal aantal aandelen bedraagt daardoor nu 1,124 miljoen stuks tegen 816.000 in 1991. De winst per aandeel komt voor het eerste halfjaar uit op 2,28 tegen 2,06 in 1991. Braat Beheer handhaaft de eerder uitgesproken verwachtingen dat de resulta ten over heel 1992 de winst van 2,67 miljoen van 1991 in ruime mate zullen overtreffen. Vestigingsregeling voor loonbedrijven DEN HAAG - Het Landbouwschap wil dat minister Andriessen van economische zaken met een vesti gingsregeling komt voor loonbedrijven die personeel leveren voor het handmatig oogsten van land- en tuinbouwprodukten. Zo kan zwart werk in de be drijfstak worden tegengegaan. Volgens de bedrijfsvereniging TAB (tabaksverwer- kende industrie en agrarische bedrijven) onttrekken de 'handmatige' loonbedrijven zich nogal eens aan administratieve verplichtigen, waaronder het afdra gen van premies aan de bedrijfsvereniging. Dienst verlenende bedrijven die zich wel aan de regels hou den ondervinden daarvan oneerlijke concurrentie, aldus het Landbouwschap. Nu mag iedereen zich vestigen als zelfstandig onder nemer voor het uitoefenen van een handmatig loon bedrijf. WD duldt geen uitstel nieuwe winkelsluitingswet DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het te gek voor woorden dat de nieuwe winkelsluitingswet nog niet van start kan gaan, omdat de levering van de be nodigde openingskaarten op zich laat wachten. De Kamer leden Van Erp en Van Rey eisen in schriftelijke vragen dat minister Andriessen van economische zaken actie onder neemt opdat de nieuwe regeling snel zijn beslag kan krij gen. Van Erp en Van Rey vragen zich af waarom voor lan gere openingstijden tot 55 uur de bestaande kaarten (tot 52 uur) niet kunnen worden gebruikt, zolang de nieuwe openingskaarten niet beschikbaar zijn. De WD'ers willen ook weten of het waar is dat een procedurefout op het de partement ten grondslag ligt aan het feit dat de uitbreiding tot acht koopzondagen en de nieuwe koopavondenregeling mogelijk pas in januari 1994 kan ingaan. Zij wensen van Andriessen de toezegging dat de nieuwe koopavondenrege ling nog per december 1992 kan ingaan. Koersval van dollar drukt benzineprijs ROTTERDAM - Vooral door de aanhoudende koersval van de dollar wordt benzine morgen opnieuw een cent per liter goed koper. De dieselprijs gaat 1,6 cent per liter omlaag. Aan de meeste pompen gaan ad- vies-literprijzen gelden van 184 cent voor super plus loodvrij, 180 cent voor Euro loodvrij en 196 cent voor gelode superben- zine. Een liter diesel gaat 110 cent kosten. Sinds eind juni is de benzine stapsgewijs zeven cent goedkoper geworden. fiistriebond meer jslagvoor riessen ilAAG Voorzitter B. Weg van de Industrie- JV vindt dat het minis- economische zaken ankracht en middelen ijgen om een actief in- leleid te kunnen voe- zou desnoods ten koste gaan van andere minis- in een interview met tikeming', het blad van de a'ersorganisatie VNO, :c ol van de industrie als n onze welvaart binnen inet veel breder moet ingezien. De gevolgen moeten worden aan- -jHet betekent een ver- van de prioriteiten, G an der Weg. Hij sluit bij het pleidooi voor lustriefonds van het amerlid Van Gelder, tijk naar de rol van het ie van economische za- de onderhandelingen )asa en Fokker, dan zie >el meer positieve en ac- trokkenheid bij de in- dan jaren het geval is Ik heb echter het idee jetrokkenheid zich be- dat ene ministerie en uitstrekt tot de hele raad", aldus de voor- an de industriebond, hem is de afgelopen ja- verhouding te veel be- jp de begroting van EZ. dat de verhoudingen eefgegroeid. Milieube- jelangrijk, maar onze n toekomstige wel- afhankelijk van de an de industrie. Waar uit iedereen het de ge- zaak van de wereld dat ustrie marktconform erwijl de landbouwsec- jren met forse subsidies esteund en er op elke ren één landbouwamb- n wil robots de landbouw Japan denkt erover ontwikkelen die kun- den ingezet in de land- heeft een ambtenaar Japanse ministerie van w vandaag laten weten. $n mensen hebben de in Japan de rug toe- Steeds meer platte- voners verkiezen een de stad. De ontwikke- de robot, die met be- een afstandsbediening innen planten en oog- in 1994 ter hand wor- imen. De elektronische nder moet in 2010 aan AMSTERDAM - De Neder landse bankiers hebben de afgelopen jaren geslapen. In plaats van de vette jaren te gebruiken voor de noodzake lijke reorganisaties, zijn de banken alleen maar uitge dijd. Het gevolg is dat de kos ten veel harder oplopen dan de inkomsten, waardoor de banken gedwongen zijn flink te snijden in de kosten. Dit blijkt uit een onderzoek van de PA Consulting Group over de positie van de banken in de jaren negentig. Uit het onderzoek blijkt vol gens directeur financiën van de Benelux F. Hensen dat de ban ken niet inspelen op de veran deringen. „De banken zijn er niet in geslaagd om met nieuwe produkten te komen met aan trekkelijke marges. Het aan trekken van geld wordt steeds duurder en de banken worden aan de andere kant geconfron teerd met steeds meer pro bleemkredieten. Banken zullen zich veel meer moeten ontwik kelen tot spaar- en beleggings instellingen en zich minder met de kredietverlening bezig moeten houden". Vergrijzing Door de toenemende vergrij zing en de blijvend hoge rente, althans volgens de PA Group, zal er de komende jaren steeds meer gespaard gaan worden en steeds minder geleend. Juist het dure spaargeld heeft de banken de laatste jaren opge broken. Door het krappe mone taire beleid van de Europese overheden is de rente perma nent hoog. Daarnaast zijn er nieuwkomers op de markt ge komen die de markt voor spaar geld afgrazen met hoge rentes. De banken moeten nu noodge dwongen meedoen, waardoor hun marges onder druk komen te staan. De oplossing voor de banken ligt in een verlaging van de kos ten. Dat betekent in de praktijk met minder kantoren werken en dus personeel ontslaan of omscholen. „Veel administra tief personeel zou een meer commerciële functie kunnen krijgen", aldus Hensen. Daar naast moeten banken met nieu we produkten komen om de spaarder te lokken. „Te denken valt bijvoorbeeld aan beleggin gen met een gegarandeerd ren dement. Het feit dat de banken deze ontwikkelingen niet heb ben zien aankomen zegt iets over de kwaliteit van het mana gement", meent Hensen. „In het buitenland bestaan al jaren onbemande bankkantoren, Ne derland is nog druk bezig met de betaalautomaten". Verwijt Hensen verwijt de banken te veel zaken in eigen hand te hou den. „Banken moeten minder een geldfabriek worden. Be paalde zaken, zoals bijvoor beeld het betalingsverkeer en rekening courant kunnen beter uitbesteed worden aan specia listen. In de VS zie je al dat een telefoonmaatschappij als AT&T voor bepaalde banken de betalingsopdrachten verwerkt. Dat bedrijf is daar een specialist in, omdat ze ontzettend veel er varing hebben met het verwer ken van opdrachten. In Neder land zijn de banken echter nog niet zover dat ze dat inzien". De hoge rente heeft ook gevol gen voor de huizenmarkt meent Hensen. „Huizen zijn de slecht ste investering die men kan doen. Vanaf 1985 is de prijs van een huis niet meer gestegen dan de inflatie. Wij verwachten dat die trend zich doorzet. Geld be leggen in onroerend goed of vastgoedfondsen levert dus niets op. Dat betekent natuur lijk niet dat er geen huizen meer verkocht zullen worden. Consumenten zullen toch hui zen blijven kopen, om verschil lende redenen. Dat is meer een consumptieve vraag. Als beleg gingsobject moeten huizen ech ter sterk afgeraden worden". School boeken liggen klaar Een medewerkster van Brinkman boekhandel gaat gebukt onder een zwaar pakket lectuur. In afwachting van het nieuwe schooljaar '92/'93 liggen de schappen van winkel al vol met de nieuwste schoolboeken. FOTO: ANP Verzuim begeleiding kost kleine bedrijven miljoenen RIJSWIJK De verplichte in voering van een systematische sociaal-medische begeleiding om het ziekteverzuim terug te dringen gaat de bedrijven in ons land 1,1 miljard gulden kosten. Daarvan komt 900 miljoen gul den voor rekening van bedrij ven met minder dan honderd werknemers. Dat schrijft het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) aan minister De Vries van sociale zaken. Het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM) heeft dit uitgere kend. Het midden- en kleinbe drijf wordt onevenredig zwaar getroffen, doordat deze bedrij ven niet beschikken over des kundigeheid in eigen huis en de expertise van „buiten" moeten betrekken. Het kabinet maakte op 1 juni van dit jaar een stand punt bekend over de sociaal me dische begeleiding, die verband houdt met de wet terugdringing ziekteverzuim (wtz) en een wij zigingvan de Arbowet (arbeids omstandigheden). De werkge ver is volgens het kabinet ver antwoordelijk voor zowel pre ventie, verzuimbegeleiding en herplaatsing gedurende het zo geheten ziektewetjaar. DEOGELS 1DAM De daling ollar zet diverse Euro- iviiten zwaar onder druk. J^ iet Britse pond lijkt de 'liezer te worden. Voor- et aan de dollardaling de te komen. Pas over aanden zal de dollar trekken is de mening rote banken in Neder- ndere analisten zijn Zolang het rente- tussen de VS en Duits- ot blijft en de Ameri- conomie niet aantrekt, te zeggen over het ver- de dollarkoers. ide dollar komt niet als assing. De aanhouden- iverlagingen in de VS ale Amerikaanse munt ïtrekkelijk beleggings- ntegendeel, de inflatie 3 iet zo hoog als de korte is een belegging in dol- irt helemaal niets op. gger in Duitse marken aftrek van de inflatie rendement van vijf pro- II saai uit de dollar en in een. Daardoor ontstaat' c itieve druk op de dollar koers en een opwaartse druk op de D-mark. De centrale banken van de VS en de Europese lan den proberen de koers van de dollar nu wat op te krikken door steunaankopen. De ban ken kopen massaal dollars op en betalen die in marken. Meer dan een kortstondig prijsopdrij vend effect hebben die steu naankopen niet gehad. Dat komt omdat de valutahandela ren voorzichtig zijn. Normaal wordt flink gespeculeerd bij een koersdaling van de dollar. Han delaren verkopen dan dollars die ze nog niet hebben. Tussen het moment van verkoop en de daadwerkelijke levering zit meestal drie weken. De'hande laren verkopen de dollars voor de op de dag van verkoop gel dende prijs. Vervolgens gaan ze met de handen over elkaar zit ten wachten tot de dollar verder daalt. Na drie weken kopen ze dan de goedkopere dollars in en leveren die aan de klant. Het verschil tussen de aan- en ver koopprijs kunnen de handela ren als pure winst m hun zak steken. Centrale banken interveniëren bij voorkeur als de handelaren massaal dollars verkopen die ze nog niet hebben. Hun steu naankopen zorgen dan Voor een paniekreactie in de markt. De handelaren zien de dollar tot hun grote schrik stijgen in plaats van dalen en beginnen massaal dollars te kopen om hun verlies zoveel mogelijk te beperken. De angst voor steu naankopen door de centrale banken heeft de handelaren de afgelopen weken voorzichtig gemaakt, zodat ze geen grote verkopen hebben gedaan. Daar door is het effect van de steu naankopen door de centrale banken minimaal geweest. Groot-Brittannië Het zijn vooral de Europese lan den die moord en brand schreeuwen, met Groot-Britta- nië voorop. De Britse economie staat er net zo beroerd voor als de Amerikaanse. De Britse ren te bedraagt echter 10 procent. Die hoge rente is nodig om de koers van het pond te onder steunen. De valutahandelaren vertrouwen het zaakje echter niet en laten het Britse pond links liggen. De regering komt daarmee in een lastig parket. Als ze de internationale geloof waardigheid wil houden zal de rente verder omhoog moeten om het pond te steunen. Dat is binnenlands echter nauwelijks te verkopen aan de kwakkelen de bedrijven en de mensen met een hypotheek. In Groot-Brit tannië is de hypotheekrente na melijk variabel. Zodra de rente stijgt gaan de Britten meer hy potheekrente betalen. Een ren teverhoging zal de Britse econo mie daarom verder in het moe ras duwen. Een devaluatie van het pond lijkt daardoor onver mijdelijk en daar houden de va lutahandelaren nu al rekening mee. President Bush heeft al gezegd dat hij geen moeite heeft met een lagere dollar. De valuta markten beschouwden dat als een signaal dat de dollar nog verder omlaag kan. Op de Euro pese aandelenbeurzen werd er hetzelfde over gedacht, want de aandelenkoersen gingen in Eu ropa massaal onderuit. Con currentie Een lagere dollar gaat ten koste van de internationale concur rentiepositie van de Europese bedrijven. Zij produceren in dure Europese valuta en moeten verkopen in steeds min der waard wordende Ameri kaanse dollars. Voor de Amerikaanse bedrijven is de situatie gunstiger. Zij pro duceren en verkopen in dollars, dus hun marges worden niet aangetast. Alleen de import wordt duurder voor de Ameri kanen, maar dat beschouwen ze als een positief neveneffect. De import zal afnemen en de ex port zal toenemen, zodat het handelstekort kleiner wordt. Het ziet er niet naar uit dat de dollardaling op korte termijn zal stoppen. Daarvoor zijn structurele maatregelen nodig, zoals een renteverlaging in Duitsland of een renteverho ging in Amerika. Geen van bei de opties wordt reeël geacht door de handelaren. Een derde mogelijkheid is dat de Ameri kaanse bedrijven nu eindelijk profiteren van de lagere dollar. Als de Amerikaanse economie aanzwengelt leidt dat op ter mijn tot een hogere dollar en een licht oplopende inflatie. Dat zou voor de FED, de Ameri kaanse centrale bank, dan weer een signaal kunnen zijn voor een renteverhoging, op die ma nier zou de dollarkoers weer in rustiger vaarwater terechtko men. Zolang de dollarkoers meer door politieke dan door economische motieven wordt bepaald is de kans op een daling echter groter dan een de kans op een stijging. W\ Etos probeert op de vakbeurs voor de drogisterij en parfumerie Drophar '92 zijn winkelformule te verko pen aan mensen die franchise-nemer willen worden. FOTO: SP Idoor ERIK HUISMAN UTRECHT De 'gewone man en vrouw' is niet wel kom tijdens Drophar'92. Da's jammer. Maar verdriet hoeft geen gewoon mens claarover te hebben. Drophar is een vakbeurs voor drogis terij en parfumerie waar de vol te pennen orderboeken vele malen belangrijker blij ken te zijn dan de voorlich ting. De organisatie van Drophar heeft overigens een wat ander beeld van de driedaagse vak beurs die tot en met morgen duurt en waar liefst 618 bedrij ven zijn vertegenwoordigd. De tweede editie van Drophar wordt aangeprezen als „een trefpunt in een dynamische markt" en „de afspiegeling van de branche voor schoonheid en gezondheid". Beursmanager Romana Engeman belooft in de speciale persconferentie vele noviteiten en produktinnova- ties en meldt dat vorig jaar voor de deelnemers het boeken van orders pas op de derde plaats kwam, na het aanknopen van nieuwe en het aanhalen van be staande contacten. De Leidse drogist Har Walenkamp is een uitzondering tussen de bezoe kers. De boomlange drogist uit de Haarlemmerstraat gaat en thousiast handenschuddend rond en tovert binnen een mi nuut een lach op de gezichten van vertegenwoordigers bij een handvol stands, waar de mees ten bij het betreden van een stand een plastic glimlach en een met een orderboek gevulde linkerhand tegenover zich vin den. Jammer, want vanwege de nieuwigheden en de aanwezig heid van al die bekende merken leent de beurs zich voor bezoek door de gewone burger. De monstertjesjagers en de men sen die hun favoriete geurtje nog steeds niet hebben gevon den zouden er een el dorado vinden. En de (kritische) consu ment zou van de vertegenwoor digers van de fabrieken recht streeks kunnen vernemen waar het om draait bij de mondver- zorging en waarom we voe dingssupplementen nodig heb ben. En hij zou kunnen horen waar 'm nou de kneep zit met de knoflookdragees, de homeo pathische tandpasta en de Om- nivit multivitaminen en mine ralen. Ontsluierd zou het sprookje kunnen worden van het mooi oud worden met de moderne cosmetica die op drie fronten de strijd tegen de ver oudering aanbindt. Drophar presenteert in drie hallen een breed assortiment. Er zijn afdelingen voor pharma- ceutische, homeopathische, na- tuur-en reformprodukten; dro gisterij-artikelen; persoonlijke verzorgingsartikelen zoals elektrische tandeborstels; mode-accessoires/cadeau-arti- kelen en geuren en cosmetica. Klazien De hal met pharmaceutische, homeopathische, natuur-en re formprodukten is vergelijkbaar met een enorme etalage van vrij verkrijgbare geneesmiddelen al dan niet op alternatieve leest geschoeid. Klazien uit Zalk in troduceerde er gisteren de naar haar genoemde cosmetica. De multivitaminen en knoflook dragees liggen naast tandpasta met verse planten en laxeer middelen. De hal met drogiste rij-artikelen, persoonlijke ver zorgingsartikelen en mode-ac- cessoires/cadeau-artikelen biedt een bont palet aan pro dukten. Etos staat er zijn win kelformule te verkopen aan mensen die franchise-nemer willen worden. Ernaast pro beert Foto-Quelle drogisten te interesseren voor hun ontwik kel- en afdrukservice en de eventuele verkoop van came ra's. Daar tegenover wordt han del gedreven in kruiden en even verderop zit de stand van een firma in verpakkingmateriaal belangrijk bij de beslissing cosmetica aan te schaffen, al komt dat aspect onder druk te staan door het verpakkingscon venant. De diversiteit wordt voortgezet via een snoepjes groothandel, een stand vol by- oux, schüimsponsen in talloze vormen en kleuren en een gros sier in pot pourri. De derde hal, geuren cosmetica, doet vreemd aan: het ruikt er nau welijks naar parfum en dergelij ke. Toch is er iets bekends: de presentatie van de produkten. Geen wonder, de bezoeker wordt via filmpjes en stand aankleding meegevoerd in de balletwereld van L'Oréals Ple nitude, de Franse accordeon klanken van Naf Naf parfum, de 'Dangerous but Fun'-wereld van Musk bubbelbadschuim by Alussa Ashley en de Griekse zuilen van Nifri. In alle drie de hallen spelen de rechte stoelen en de tafeltjes om de zaken aan af te wikkelen de hoofdrol. De grootverkopers van parfu merie- en drogisterij-artikelen „Het gaat waanzinnig goed", vatte Engeman de om zetgroei van rond de tien pro cent samen willen wellicht geen al te nieuwsgierige consu menten. Bij Alyssa Ashley den ken ze te weten waarom: „De meeste winkeliers hier weten nauwelijks wat liposomen zijn en hoe hydrogel werkt". Werkt heteigenlijk? „Bij die vraag zeggen velen: volgende vraag graag. Je moet toch biochemi cus zijn om goed uit te leggen hoe en waarom de crèmes wer ken. Als die cremes al helpen". Die laatste opmerking doet ver moeden dat er in de cosmetica- en drogisterijbranche zeer re gelmatig sprake is van een mode. Het persbericht dat de Drophar-organisatie de wereld instuurde lijkt dat te onder schrijven. „De nieuwste trend is een crème met vitamine A, B, C, E, F of PP in combinatie met een oraal (met de mond dus, E.H.) in te nemen voedingssup plement". Alsof we met het slikken van vitaminen niet hoe ven uit te kijken. Uitleg Nadere uitleg krijgen over een dergelijke trend is lastig. Bij een bedrijf dat handelt in onder meer vitamine C is de bereid willigheid .„de laatste aanbie ding" te tonen nihil als blijkt dat de aangesproken persoon geen winkel heeft en dus niets zal bestellen. En zo gaat het bij veel bedrijven. De vraag waar toe de bedrijven deelnemen wordt prompt beantwoord met „de bezoekers komen inko pen". Bij verder vragen volgt dan nog: „nou ja, ook wel voor introducties en om informatie. Volgens de persvoorlichter van Roter, E. Goossen, zijn er ech ter niet veel introducties. „Het gaat vooral om ontwikkelingen bij de homeopathie". Het „no viteitenplein" spreekt wat dat betreft boekdelen. Om te begin nen ben je de vier vitrines voor bij voor je het weet, zeker om dat pal achter het 'plein' de fir ma Kwai de ondernemers laat roeien op een fraai apparaat met programma's en een beeld scherm. Dat trekt. Het is daar om waarschijnlijk gelukkig dat er aan het plein een wedstrijdje is verbonden. Bezoekers die willen meedoen, worden daar door gedwongen even terug te lopen. Ze ontdekken dan dat Hacle vochtig 'nieuw' is. Nieuw? Nou, niet helemaal; maar de versie voor de gevoeli ge huid wel. Pal naast Hacle staat Combe just for men, een middel om grijze haren mee weg te wassen. Verder gelden onder meer Clip-on Natural Pen Spray (eau de toilette in een omhulsel van een pen), poe der lipstick, Royal Green (de af ter shave van golfer Seve Bal- lesteros), een kookplaatreini ger, anti-transpiratiezolen, een wasbare broekluier en een wa terfilter als noviteit. De winke lier-bezoekers moeten aange ven welk produkt volgens hen de meeste kans heeft op het ver overen van een belangrijke po sitie op de markt. Ook daar zou best de stem van de klanten gehoord mogen wor den, zij immers moeten het ko pen. De mensen van Alyssa Ashley zouden het niet erg vin den als er een aparte dag zou komen voor iedereen. „Reken een gulden toegang en laat de burger op één bepaalde dag ko men. Er gaat een wereld voor de mensen open en je kunt er met de inrichting van je stand reke ning mee houden. Geen pro bleem. Dan zorg je voor veel monstertjes. Juist het aanbod van Drophar moet de mensen aanspreken, want hier wordt het 'jan met de pet'- assorti ment getoond. De echte dure merken zitten niet op de drogis ten en parfumeriëen te wach ten. Die hebben hun 250 ver kooppunten en vinden dat wel best zo".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7