yrië eist bied terug ij vreedzaam edesoverleg Schade zover het oog reikt 'Buitenlandertje-pesten' als volksvermaak Hezbollah doet goede zaken gevechten in Liberia Israël overweegt weer itdelen van gasmaskers I Bosnië eist verwijdering van zware wapens BUITENLAND ik wil vluchten vrijwillig staken idócSoma/nt AK DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 O jger st meisje bus j' JALORE Een tij- eeft in een wildpark uiden van Bangalore dia een ruit van een tenbus ingeslagen, ie ogen van 25 hulpe- nzittenden pakte hij idiaas meisje van vijf ij het hoofdje en sleep- rmee. j, ns de politie werd een 3| ater het gedeeltelijk reten lijkje gevonden. President Bush verkleint voorsprong van Bill Clinton WASHINGTON De Amerikaanse president Geor ge Bush heeft de voorsprong van zijn Democratische rivaal bij de komende presidentsverkiezingen, Bill Clinton, verkleind tot niet meer dan tien punten, zo blijkt uit een opiniepeiling van het televisiestation CNN en de krant USA Today. In de peiling, die was uitgevoerd door het bureau Gallup, krijgt Bush 42 procent van de stemmen, tegen Clinton 52 procent. Vóór de republikeinse conventie waren deze cijfers respectievelijk 37 en 56 procent. Uit de steekproef blijkt dat Bush zijn winst vooral heeft geboekt bij on- afhankelijken en conservatieven en in de staten in het Westen en het Zuiden. Het zijn deze groepen die er voor hebben gezorgd dat de Republikeinen bij de laatste zes presidentsverkiezingen vijfmaal met de winst konden gaan strijken. BAYRUT De eerste parle mentsverkiezingen in twintig jaar in Libanon lijken verlies te hebben opgeleverd voor de re geringskandidaten. Vooral de pro-Iraanse Hezbollah zou zon dag in de eerste verkiezingsron de goede zaken hebben gedaan. Parlementsvoorzitter Hussein Husseini trad gisteren af, nadat hij eerder op de dag ver geefs de ongeldigverklaring van de verkiezingen in de Be- kaa-vallei had geëist. De uitsla gen wijzen op grote ontevreden heid met de door Syrië gesteun de regering-Hrawi, die de eco nomische crisis die Libanon in zijn greep houdt niet de baas kan. De verkiezingen in het noorden en in de oostelijke Be- kaa-vallei verliepen zondag chaotisch. Rechtse christelijke partijen boycotten de verkiezin gen omdat de stembusstrijd in de Bekaa-vallei niet eerlijk zou zijn door de aanwezigheid van de Syrische soldaten, die het ge bied tijdens de burgeroorlog hebben bezet. De christelijke partijen vrezen dat de verkie zingen zullen leiden tot een parlement dat loyaal is aan het regime van de Syrische presi dent Assad. Syrië heeft gezegd pas na verkiezingen aan de te rugtrekking van zijn troepen te willen denken. De Hezbollah voert in Zuid-Libanon een guer rilla-oorlog tegen Israëlische strijdkrachten en is tegenstan der van het Arabisch-Israëli- sche vredesoverleg. In het cen trale berggebied en in de hoofd stad Bayrut staan op 30 augus tus verkiezingen op het pro gramma, terwijl Zuid-Libanon op 6 september naar de stem bus trekt om m^ te beslissen over de samenstelling van een 128 leden tellend parlement. MONROVIA Duizenden inwo ners van Liberia zijn gisteren de hoofdstad Monrovia binnengeko men met verhalen over de hevigste gevechten in twee jaar in het land. Ze zeiden dat honderden mensen bij de gevechten zijn gedood en dat an deren sterven van de honger, ziek ten en kogelwonden. Troepen van rebellenleider Charles Taylor gaven gisteren een strategische brug over de Po River, op minder dan 25 kilo meter ten noorden van Monrovia, over aan rivaliserende rebellen. De commandant van de Westafrikaanse vredesmacht in Liberia riep beide partijen op de strijd te staken. Diplomaten weg uit Kabul KABUL Te midden van zware bombarde menten zijn buitenlandse diplomaten de Af ghaanse hoofdstad Kabul ontvlucht. De radica le Afghaanse verzetsleider Gubuldin Hekma- tyar bood gisteren een wapenstilstand aan als de regering aan zijn voorwaarden tegemoet komt. Hekmatyar wil eventueel de zware wa pens van zijn beweging Hezb-i-Islami inleve ren. De fundamentalistische leider heeft steeds het vertrek uit Kabul geëist van de Oezbeekse militie, die eerder de communistische regering steunde. Kort voor zijn aanbod van een wapenstilstand had Hekmatyar zijn strijders nog opgeroepen een „laatste slag" toe te brengen aan de Oez beekse militie. Waarnemers zeiden Hekmatyar aanbod en oproep te beschouwen als een teken van zwakte. IINGTON - Een re ronde van het vredes- ig over het Midden in is gisteren in Was- n begonnen met een re uiting van goede wil [sraël en verklaringen abieren dat met de re Israëlische regering lijk vooruitgang kan in geboekt. •ische delegatie liet aan fgin van het overleg weten de teruggave van alle be- [ebieden zou eisen. De Sy- woordvoerster Bushra ini sprak van een „ande- }n, andere benadering en iij de Israëliërs. Ze zei dat [aëliers „redelijk en/con- iefwaren en de béreid- ladden geuit land óp te ge- ruil voor vrede, zoals is ilegd in resolutie 242 van •enigde Naties. lslrdere Syrisch-Israëlische ■besprekingen kwamen "erhandelaars nooit ver in herhalingen van de iunten over de Golan- dakte, die Israël tijdens de igse oorlog van 1967 ver- 1981 annexeerde [Syrië terug eist. sraëlische woordvoerder lal maakte op milde wijze tegen enige „voor- |en vooraf'. Opvallend it Gal op een persconfe- de kans voorbij liet gaan •ategische belang voor Is- in de Golan-hoogvlakte te kken. Israëlische on- delaars onder de rege- in de in juni vertrokken ir Shamir hadden hier rejop gehamerd. li dat het sluiten van een tlverdrag met Libanon kkelijk makkelijk" zou moeten zijn omdat Israël daar geen „territoriale plannen" heeft. „Er is een nieuwe realiteit in het Midden-Oosten", zei Gal. „Er zijn nieuwe realiteiten in Israël". Hij riep de Arabieren op voor het publiek geen „oor log van woorden" te voeren en stelde voor om de .contacten met de pers tebepérken om de voortganeydn de onderhande lingen te bespoedigen. Ook dé Jordaanse woordvoer- der/Marwan Mouasher zei dat dé sfeer was verbeterd nadat de conservatieve Israëlische pre mier Shamir in juni na verkie zingen het veld moest ruimen voor Rabin. „De Israëliërs praatten voor het eerst over een allesomvattende regeling, een term die ze niet eerder hebben gebruikt, en we denken dat dat een positieve ontwikkeling is", aldus Mouasher. Als gevolg van een aantal geba ren van goede wil van de Israëli sche regering waren de ver wachtingen van de zesde ronde van het vredesoverleg, die net als vier voorgaande ronden in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werd gehouden, hooggespannen. Gisteren maakte de Israëlische premier Yitzhak Rabin op nieuw een inschikkelijk gebaar naar de Palestijnen door de de portatie-order tegen elf Pales tijnen in te trekken. De rege- ring-Rabin ging niet zover om te zeggen dat het deportatiebe- leid wordt afgeschaft. Het Is raëlische dagblad Haaretz be richtte dat de Israëlische dele gatie in Washington zal voor stellen om in subcommissies met de Palestijnen verder te praten over de invulling van het plan voor beperkt zelfbestuur. gr 'ijl, De eigenaren van deze 'mobil homes' in Dade County (Florida) treffen bij hun terugkeer uit veiliger oorden één grote puinhoop aa (Vervolg van de voorpagina) MIAMI De storm van gis teren is de zwaarste die Mia mi en omgeving heeft getrof fen sinds de orkaan Betsy in 1965. De gouverneur van Florida, Lawton Chiles, meldde dat de schade tot dus verre minder ernstig is dan werd gevreesd. Ook het aantal slachtoffers is volgens Chiles aan de lage kant gebleven. De gouverneur stuur de wel de Nationale Garde de straten op om plunderingen te voorkomen. Straat na straat en blok na blok was, ook buiten Miami, zover het oog reikte bij na geen huis of gebouw te vin den dat geheel door Andrew was gespaard. In het trendy Co conut Grove, ten zuiden van het centrum van Miami, werden tientallen luxe sportjachten de straten opgeblazen. Een plaat selijke bewoner van een sjiek appartement beklaagde zich er over dat de „Braziliaanse pe perboom in het whirlpoolbad was gevallen". Miami Beach bleef gespaard van al te grote schade; alleen het Fountainebleau Hilton ho tel had een meter water in de verzonken lobby staan. De zui delijke woongebieden van Mia mi werden het zwaarst door de orkaan getroffen. Van veel hui- zen werden hier de daken afge rukt. Bomen en luifels van win kels begaven het onder de wind en de wegen werden geblok keerd met naar beneden geval len stoplichten en uit de grond gerukte verkeersborden. In de lucht waren blauwe vonken te zien van ontploffende elektrici teitshuisjes en door de lucht slingerende elektriciteitsdra* den. Op de luchthaven van Mia mi werd een vliegtuig tegen een afrastering geblazen waardoor de staart van het beschadigde toestel over de weg heen kwam te steken. Ziekenhuispersoneel maakte overuren met het be handelen van gebroken ledema ten en snij wonden door gebro ken glas. Een zakenman die zich enkele maanden geleden als autodealer had gevestigd, werd in enkele uren totaal ge ruïneerd. Het aantal daklozen was vooralsnog niet te schat ten. BONN/ROSTOCK - De koers wijziging van de socialistische SPD het afgelopen weekeinde inzake het asielrecht in de Bondsrepubliek viel samen met de ergste rellen tegen buiten landers in Duitsland sinds de onthutsende straatgevechten in het Oostduitse Hoyerswerda, vorig jaar september. Toeval natuurlijk. En toch niet helemaal. Ook de socialisten zijn na hun partijtop op de Pe- tersberg bij Bonn bereid mee te werken aan een grondwetswij ziging waardoor paal en perk kan worden gesteld aan het gro te aantal buitenlanders dat om uiteenlopende redenen de Bondsrepubliek blijft binnen stromen. Politiek-vervolgden en oorlogsvluchtelingen zullen ook in de toekomst in Duitsland welkom zijn. Maar er moet grondwettelijk iets geregeld worden om het leger economi sche vluchtelingen af te rem men. Om van (criminele) avon turiers maar niet te spreken. Uitgerekend aan de vooravond van de rellen in Rostock zei de Berlijnse hoofdofficier van jus titie, Fatkinhauer, dat veel asieltehuizen in de Bondsrepu bliek als een magneet werken op criminelen uit de Zuidoos- teuropese landen, met name Roemenië. De uitbarsting in de Oostzeeha- venstad Rostock heeft twee kanten: het volstrekt verwerpe lijke optreden van honderden vechtlustige skinheads en rechts-radicalen enerzijds en het al sinds weken hoorbare protest van omwonenden van het asielcentrum in die stad an derzijds. De belegerde flat in Rostock is het centrale opvang centrum van de deelstaat Mec- klenburg-Vorpommern. Het-te- huis is sinds weken, overvol, met meer dan tweehonderd al dan niet serieuze, voornamelijk uit Roemenië afkomstige asiel zoekers. Vrouwen en kinderen kampeerden vanwege plaatsge brek de laatste tijd regelmatig op de gazons, tussen de woon- flats. Begin september opent het stadsbestuur een nieuw, groter opvangcentrum aan de rand van de stad; alleen al door de lokatie zal het minder irrita tie opwekken en hopelijk min der geweld aantrekken. Achteraf spreken de autoritei ten schuldbewust van een broeierige sfeer in de bewuste stadswijk. Dat sfeertje hebben de uit de regio opgetrommelde rechts-radicalen uitgebuit om uiterst dreigend tegen de bui tenlanders op te treden en met de uit alle hoeken en gaten bij- eengecommandeerde politie een ware veldslag te leveren. Daarbij op veilige af stand ondersteund en toege juicht door een paar duizend toeschouwers die het gepeupel aanmoedigden en de politie uit scholden omdat die tegen eigen mensen, tegen Duitsers, op trad. In één opzicht is Rostock samen met Hoyerswerda een uitzon dering: vanwege de enorme om vang van de rellen. Want er gaat in Duitsland geen dag voorbij of er wordt geweld ge bruikt tegen buitenlanders en asiëlzoekerstehuizen. Het is een rode draad van geweld die ononderbroken door en over de hele Bondsrepubliek wordt ge sponnen. De Rostocker autori teiten geven schoorvoetend toe het rechts-radicale geweld on derschat te hebben. Tegelijk blijven politici en topfunctiona rissen van politie en justitie hoopvol beweren, dat het rechts-extremisme niet lande lijk zo goed georganiseerd is als het linkse geweld in het recente verleden. De rechts-extremis- ten, voornamelijk in Oost- Duitsland, zijn voor het meren deel jongeren die hun sociaal maatschappelijke teleurstellin gen en onvrede afreageren, zo wordt beweerd. De rechts-radicale partijen in Duitsland distantiëren zich van dit soort geweld, maar reiken de relschoppers bijna willens en wetens het hoofdargument aan om tegen buitenlanders geweld te blijven gebruiken: Duitsland is immers op de eerste plaats voor de Duitsers... 'Buitenlan dertje-pesten' is sinds de here niging een verfoeilijk tijdver drijf geworden. Dat het in Ros tock tot een soort volksvermaak kon uitgroeiend vervult het overgrote deel van de Duitsers met zorg, angst en schaamte. ilingen hebben thtniseerd. iVTV Israël overweegt [asmaskers uit te delen i burgerbevolking. De Is- n he staatstelevisie deelde vond mee, dat het leger oorbereid is om, als het is, de maskers binnen orte tijd uit te reiken en iatie-centra te openen, k' ligheidsautoriteiten gaan ervan uit, dat er rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid dat Irak opnieuw Scud- raketten op Israël zal afvuren, als het in het Golfgebied tot nieuwe vijandelijkheden komt. Het leger heeft inmiddels al een aantal maatregelen genomen. Sinds de Golfoorlog, begin vorig jaar, hebben de bewoners van Israël hun door het leger uitge deelde gasmaskers bij zich ge houden. Nieuwe immigranten en inmiddels geboren baby's hebben nog geen gasmasker. Volgens een al maanden gele den uitgewerkt plan zouden de maskers van oude makelij eind dit jaar door nieuwe worden vervangen. Ook voor kleine kinderen zou een nieuw model worden uitgereikt. Officiële mededelingen probe ren inmiddels paniek onder de bevolking te voorkomen door er de nadruk op te leggen, dat de „kans op nieuwe Iraakse Scud- aanvallen klein is". 'ORK Irak heeft giste- salgeefs geprobeerd de Ver- Staten en hun bondge- te weerhouden van het «1 van een vliegverbod ts$e Iraakse luchtmacht in iden van Irak. De Ameri- regering waarschuwde [ch niet met het conflict te bemoeien. De ambassadeur van Irak bij de Verenigde Naties, Abdul al-Amir al-Anbari, zei gisteravond dat Irak had aange boden de vluchten boven het zuiden van Irak vrijwillig stop te zetten. Door een vliegverbod zou Irak feitelijk in drieën wor den gedeeld: een shi'itische zone, een eveneens door de ge allieerden uit de Golfoorlog in gestelde Kurdische zone in het noorden en de centraal gelegen provincies. Veel Arabische lan den, maken zich zorgen om de mogelijke driedeling van Irak, omdat hierdoor de stabiliteit in de regio in gevaar zou komen. ZAGREB/LONDEN - De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gisteren ge zegd dat hij op de vredescon ferentie over Joegoslavië, die morgen in Londen begint, een wapenstilstand zal eisen die moet worden gevolgd door de verwijdering van alle zware wapens uit Bosnië- Hercegovina. Hij verwacht overigens niets van de conferentie. Izetbegovic zei dat hij geen staakt-het-vu ren zou accepteren waarin „de huidige militaire situatie wordt bevroren". Servische troepen houden tweederde van Bosnië- Hercegovina bezet. Tijdens de vredesconferentie in Londen wil de Britse minister van buitenlandse zaken, Dou glas Hurd „principes opstellen en druk uitoefenen". Het feit dat zes leiders van voormalige Joegoslavische republieken als ook de president en de premier van de verscheurde ex-federatie gehoor willen geven aan het dringende verzoek naar Lon den te komen is volgens Hurd een „interessante nieuwig heid". Behalve dat de conferentie een groot media-evenement zal worden, hebben de Britse gast heren weinig zekerheden. „We kunnen het probleem onmoge lijk in twee dagen naar een op lossing sturen, maar we willen proberen te laten zien hoe voor uitgang kan worden geboekt". De opstelling Van de Britten wordt nog altijd beheerst door grote voorzichtigheid. Aanvan kelijk verklaarde premier Ma jor onder geen beding Britse grondtroepen naar de oorlogs zones te zullen sturen. Phs vori ge week werd die uitspraak bij gestuurd met de aankondiging dat 1800 soldaten van het in Duitsland gestationeerde Ches hire regiment stand-by zijn voor eventuele VN-ondersteu- ning van humanitaire operaties in Bosnië. In een gesprek met The Independent laat minister Hurd echter doorschemeren dat de Britse positie opnieuw heroverwogen zou kunnen wor den indien Britse soldaten zou den sneuvelen bij de uitvoering van VN-taken. Volgens Nedzad Hadzimusic, vertegenwoordiger van Bosnië- Hercegovina bij de EG „is het nog niet te laat" voor zijn land. „Het Westen zal Servië echter militair onder druk moeten zet ten en moet desnoods snel tot militaire actie overgaan. Alleen een krachtige reactie kan leiden tot een machtsevenwicht, dat ncdig is om de vrede te herstel len". De moslim Nedzad Hadzi music verliet Serajevo vijftien jaar geleden. Hij was diplomaat op de Joegoslavische ambassa de in Brussel. Toen de EG in april Bosnië-Hercegovina als zelfstandige republiek erkende, werd hij de eerste officiële ver tegenwoordiger van zijn land in Brussel. Hadzimusic neemt, naast zijn president, deel aan de conferentie in Londen. Hij ver wacht geen concrete resultaten. „Een van de werkgroepen daar houdt zich bezig met mensen rechten", vertelt hij. „Die dis cussies zijn puur academisch, terwijl duizend kilometer zui delijk al die gruwelijkheden in de praktijk worden gebracht". VN-inspecteur voor de mensenrechten, Tadeusz Mazowiecki (midden), bezoekt een gevangenkamp van Kerestinez bij stad Zagreb. de Kroatische hoofd- FOTO:AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5