Oecumene van onderop stimuleren Faber probeert Serven en Kroaten aan tafel te krijgen GEESTELIJK LEVEN OPINIE h Nieuwe secretaris-generaal: Waldensen kritiseren Ratzinger COMMENTAAR licwlóc Vlou-umt DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 Toch pro-life leerstoel aan VU AMSTERDAM - Het hoogste bestuursorgaan van de Vrije Uni versiteit, de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, heeft inge stemd met de instelling van een bijzondere leerstoel medische ethiek van het Lindeboom Instituut. Bezwaren van de universi teitsraad, de faculteitsraad medicijnen en het bestuur van het VU- ziekenhuis tegen de orthodoxe standpunten van het Instituut zijn aan de kant geschoven. Dat meldt het universiteitsblad Ad Valvas. Het Lindeboom Instituut is een bundeling van een aantal pro-life- organisaties in Ede. Het probeert volgens een eerdere uitspraak van de voorzitter, prof. dr. E. Schuurman, ,,een christelijke medi sche ethiek te ontwikkelen, gebaseerd op de Bijbel als Gods Woord. Dat betekent afwijzing van abortus en euthanasie en een uiterste terughoudendheid met zaken als reageerbuisbevruchting, experimenten met embryo's en gen-manipulatie. Binnen de Vrije Universiteit zijn deze kwesties veel minder omstreden. Er bestond nogal wat weerstand tegen de nieuwe leerstoel. Wie de nieuwe functionaris wordt is nog niet bekend. Van Ooijen weigert priesterambt neer te leggen Ieder mens neemt de kleuren van zijn omgeving aan. Chinees spreekwoord HUISSEN - „Ik vind dat de brief van de Romeinse Congre gatie voor de Geloofsleer over de homoseksuelen echt over de rand is. Deze opvatting is zo particulier, de congregatie heeft zich daarmee echt verga loppeerd. Dat is in het verleden wel vaker het geval geweest. De voorbeelden zijn legio." Dit zegt het eerste-kamerlid David van Ooijen, tevens pries ter, naar aanleiding van een te legram van de Titus Brandsma Stichting, een organisatie van behoudende katholieken waar in deze er bij Van Ooijen op aan dringt dat deze uit de orde van de dominicanen stapt en het priesterambt neerlegt. Volgens secretaris J.A.A. Leechburgh Auwers van de stichting drui sen de ideeën van het kamerlid in tegen de leer van de kerk, die door het Vaticaan en de Neder landse bisschoppen wordt uit- Van Ooijen: „Ik wil graag met deze mensen discussiëren maar niet op deze manier. U hoort mij niet zeggen dat alles maar een pot nat is. Maar deze me neer stelt zich op alsof hij de kardinaal zelf is. Mij is door de redactie van het blad de Bazuin gevraagd als politicus op de brief van het Vaticaan te reage ren. Wel, noch als politicus noch als priester vind ik het verantwoord te discrimineren. Dat staat ook met zoveel woorden in een van de docu menten van het Tweede Vati caans Concilie (Nostra Aetate) waarin discriminatie wordt af gewezen. Het hoofd van de dominicane- norde in Nederland, pater P. Struik, ziet geen enkele aanlei ding voor ingrijpen. „Wij staan helemaal achter Van Ooijen, we hebben geen enkel probleem met zijn visie", aldus Struik. Konrad Raiser leidt Wereldraad kerken Idoor DIRK VISSER GENEVE De Duitse theo loog dr. Konrad Raiser (54) is gisteren benoemd tot secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij volgt per 1 ja nuari 1993 dr. Emilio Castro op, die sinds 1985 de koepelor ganisatie van 320 protestantse, orthodoxe en Anglicaanse ker ken met ruim 400 miljoen leden heeft geleid. Raiser, sinds 1983 hoogleraar systematische theologie en oe- cumenica te Bochum, is de eer ste Duitser in deze functie. Zijn voorgangers waren de Neder lander dr. W.A. Visser 't Hooft, de Amerikaan dr. Eugene Car son Blake, de van het Caribi sche eiland Dominica afkomsti ge dr. Philip Potter en de Uru guay aan Castro. Raiser werkte van 1969 tot 1983 bij de Wereld raad. Hij was in die laatste functie te vens verantwoordelijk voor de sociale en politieke program ma's. Tijdens een besloten zitting in Genève gaf het 150 leden tellen de centraal comité (parlement) van de Wereldraad met 86 te gen 59 stemmen bij één onthou ding de voorkeur aan de luthe raan Raiser boven de Engelse Anglicaan dr. Martin Conway, rector van Selly Oaks te Bir mingham. door IDIRK VISSER HAITZE DE BOER GENEVE „Mijn eigen le ven is de laatste vijfentwintig jaar gevormd door de We reldraad", zei dr. Konrad Raiser gisteren in Genève, nadat het centrale comité van de Wereldraad van Ker ken hem had benoemd. Acht jaar geleden zat het er voor de Duitse lutherse predi kant nog niet in. Hij werd pro fessor in de theologie en de oe cumene in Bochum. Nu verkoos het centrale comité hem in een besloten zitting van ongeveer anderhalf uur boven de Brit Da vid Martin Conway die de in stemming had van de vertegen woordigers van de Oosteurope- se kerken. De 54-jarige Raiser was vooral de favoriete, man van de stafle den, zo werd de laatste dagen duidelijk uit speculaties in de 'wandelgangen'. Daar werd hij al in 1973, na vier jaar staflid te zijn geweest, de tweede man na Potter; sinds 1979 was hij te vens de chef van het program ma voor gerechtigheid en dienst. Raiser schreef twee boe ken, één daarvan, getiteld 'Oe- kumene im Uebergang', ver scheen in 1989. In één van zijn vele publikaties over de Wereldraad noemt Rai ser deze "de incarnatie van een roeping, die verder gaat dan ie der van ons in zijn persoonlijk christelijk leven kan uitdra gen". De benoemingscommissie schetste Raiser als „een zeer bekwame bruggenbouwer" zo wel tussen -de kerkelijke top en de basis als tussen de verschil lende visies binnen de Wereld raad. „Hij heeft de moed voor zijn mening uit te komen en de wijsheid goed naar anderen te kunnen luisteren." De belangrijkste taak van de Wereldraad is dat de oecumeni sche organisatie weer profiel krijgt, zo meent Raiser. De com missies en de staf moeten nieu we doelstellingen formuleren. Daardoor ontstaat er, zo hoopt hij, een klimaat waarin de We reldraad weer vooruit kijkt en zich niet langer met navelsta ren bezighoudt. Het is volgens Raiser nodig dat er iets van de oorspronkelijke vitaliteit van de oecumenische beweging terugkomt. Zij is als vernieuwingsbeweging aan de rand van de kerken ontstaan. De Wereldraad moet zich uit de institutionele gevangenschap bevrijden. Voor veel christenen worden de verschillen tussen de verschil lende kerken steeds onbelang rijker. De pogingen via theolo gische gesprekken toenadering tussen de kerken te bereiken zijn zo ongeveer vastgelopen. Het is volgens Raiser veel be langrijker aan te knopen bij de oecumenische experimenten aan de basis. Daardoor kunnen de verschillen tussen de kerke lijke tradities in beweging ko- Raiser erkent dat de aanpak van de jaren '70 om via analyse van de internationale situatie veranderingen op lokaal niveau te bewerkstelligen, niet meer werkt. Plaatselijk zijn er veel vernieuwingsbewegingen werkzaam, soms chaotisch en nog moeilijk te organiseren, maar getuigend van een grote vitaliteit. Daarom pleit hij er nu voor „lokaal te denken". Verwacht wordt dat hij zich sterk zal verzetten tegen het verlangen van de orthodoxe en andere behoudende kerken, dat de Wereldraad zich meer moet concentreren op de eenwording der kerken ten koste van sociale en politieke activiteiten. Ook binnen de EKD was Raisers IC I ROME De christelijke oe cumene maakt trieste tijden door. Kardinaal Ratzinger heeft het „oecomenische bouwwerk gesloopt met zijn recente brief aan de bis schoppen", waarin hij schrijft dat de christelijke eenheid alleen kan worden hersteld onder leiding van de paus van Rome. De beschuldiging aan het adres van de hoeder van de katholie ke orthodoxie is zondag geuit door dominee Valdo Benecchi in de openingstoespraak tot de Waldenser Synode, die tot 28 augustus wordt gehouden in Torre Pellice, de kleine hoofd stad van de ten westen van Tu rijn gelegen Waldenser Dalen. Aan de Synode nemen 180 gees telijken en leken mee, die in to taal 136 Waldenser gemeenten vertegenwoordigen in Italië en Noord- en Zuid-Amerika. De Waldenser kerk telt circa 20.000 lidmaten, van wie de helft in de Dalen woont, en vormt daarmee een minuscuul protestants vlekje op de egaal katholieke Italiaanse laars. Toch is het belang van de Wal densen groter dan hun aantal doet vermoeden. Hun leer gaat terug tot Petrus Valdes, de uit Lyon afkomstige twaalfde eeuwse veldprediker wiens vol gelingen als 'ketters' werden uitgeroeid. Alleen in de Cotti- sche Alpen op de grens van Frankrijk en Italië overleefde een klein groepje, dat zich in 1532 aansloot op aandrang van de Zwitserse hervormer Guil- laume Farel, de leermeester van Calvijn, aansloot bij de pas begonnen Reformatie. Daar mee deden zij definitief afstand van heiligenbeelden, kruisweg staties, wijwatervaten en ande re Roomse parafernalia om ver volgens eeuwenlang stand te houden - onder meer met diplo matieke steun van Oliver Cromwell en stadhouder-ko ning Willem III - tegen de zware vervolging van de hertogen van öavoye en de Franse koningen. Voor protestanten over de hele wereld gelden de Waldensen daarom als voorlopers van de Hervorming, zodat de Dalen nog altijd een belangrijk protes tants bedevaartsoord zijn. Maar de Waldensen, die alge meen worden geacht om hun integriteit en bijzonder actief zijn in vluchtelingenwerk en oecomenische sociale activitei ten, vervullen in Italië tevens een voorbeeldfunctie voor (pro gressieve) katholieken. De Wal denser kerk kent al sinds 1967 vrouwelijke zielszorgers en gis teren heeft de Synode zich be ziggehouden met het probleem van de dubbele carrière van do mineesechtparen, dat voor ka tholieken op dit moment nog volslagen surrealistisch is.' De Synode wordt door pers en tele visie aandachtig gevolgd, zodat de vermaning van dominee Be necchi binnen Italië waar schijnlijk meer gehoor zal krij gen dan eensluidende kritiek van buitenlandse protestanten. DEN HAAG Met een zak vol dollars onder zijn hemd reisde IKV-secretaris Mient- Jan Faber de afgelopen we ken door het voormalige Joe goslavië, militairen omko pend om van het ene in het andere deel van het land te komen en zijn leven niet ze ker door de talloze brand haarden. „Het lijkt wel of ie dereen er op uit is je daar het leven zó zuur mogelijk te ma ken". Faber zocht kennissen en con tacten op die werden opge bouwd in de tijd van de koude oorlog. Nu was het doel om die mensen die tot verschillende et nische groeperingen behoren opnieuw aan de tafel te krijgen. Het is zijn antwoord op de kri tiek dat de vredesbeweging nu er in Europa een oorlog op on gekende schaal aan de gang is het er maar bij laat zitten. „Onze eerste taak als vredesbe weging is daar nu in Joegoslavië aanwezig te zijn". „Je ziet dat die groepen daar, zelfs als ze zouden willen, helemaal niet weten hoe ze met elkaar moeten omgaan. Ik kwam in Vojvodina een rooms-katholie- ke bisschop tegen die de hoede heeft over de Hongaarse min derheid in Servië. Die man klaagde steen en been over de situatie en was eigenlijk dpods- bang. Of hij nog wel eens con tact had met zijn Servisch-or- thodoxe collega die in Belgrado zat? Nee, die had hij al een jaar lang niet meer gesproken, ook al beschouwde hij hem als een goede vriend. Twee dagen later zit ik tegenover die Servische collega en vertel hem hoe zijn rooms-katholieke collega er bij zit. Als je hem wijst op de moge lijkheid dat jé die man gewoon zou kunnen bellen, valt hij in eens uit zijn rol. De mystiek die om hem hangt, valt weg. Hij werd aan het denken gezet. Hij zou bellen". „Verscheidene malen is tegen mij gezegd dat er behoefte is aan mensen die een oecumeni sche rol zouden kunnen vervul len. Er werd dan tegen mij ge zegd dat wij in Nederland daar zoveel ervaring mee hebben. Je moet inderdaad vaststellen dat die mensen gewoon de cultuur niet hebben om te weten hoe ze zoiets moeten aanpakken". Of de oorlog in het voormalige Joegoslavië nu wel of niet ook vindt Faber een academische discussie. „Je moet gewoon vaststellen dat de religies daar deel van het conflict zijn. De mensen slagen er niet in uit hun rol als moslim, rooms-ka- tholiek of orthodox te stappen. Ze zitten allemaal in hetzelfde schuitje". Hij heeft geen verklaring voor het feit hoe het geweld tussen de verschillende etnische groe pen zo heftig kon oplaaien. „De geest is uit de fles. Iedereen wordt tegen elkaar opgefokt. Een Serviër is doodsbang voor een Kroaat, de moslim wan trouwt de orthodoxe, het is een oorlog van allen tegen allen". IKV'ers proberen op basis van hun oude contacten meer van dit soort ronde-tafelgesprekken te organiseren. „Voor die men sen zijn de hernieuwde contac ten met buitenlanders enorm belangrijk. In Nis, een stad in Servië, slaagden we erin een ronde tafel-gesprek te houden tussen vertegenwoordigers van diverse etnische groeperingen, voor het merendeel mensen af komstig van een universiteit. Ik merk dat zoiets gewaardeerd wordt". De ronde-tafelgesprekken moeten in november uitmon den in een grote conferentie in Skopje van vredesgroeperingen over de betrekkingen tussen de diverse bevolkingsgroepen waar de president van Macedo nië, een deelnemer aan de met het IKV gelieerde Europese Ci tizens Peace Conference, zijn medewerking aan wil verlenen. Het probleem is dat de beter op geleiden vaak wel inzien dat er onderlinge contacten moeten worden onderhouden. „In Novi Sad, een stad in het islamitische gedeelte van Servië, hadden we ook een ronde-tafelgesprek waar zo'n zestig mensen aan deel namen. Toen liep ik daarna een moskee binnen waar meis jes aan het zingen waren. Na derhand hoorde ik wat ze zon gen en dan schrik je toch wel even". Volgens Faber moeten inspan ning van buiten af er uit be staan het gewone leven weer op gang te brengen. De EG heeft gefaald door niet bijtijds de be stuurlijke problemen in Joego slavië te onderkennen. Een jaar geleden had het nog geholpen als er een soort van protecto raat was ingesteld om de be stuurlijke problemen te over kandidatuur om dezelfde reden niet onomstreden. Raiser woonde vanaf zijn acht ste jaar in Göttingen waar zijn vader hoogleraar rechten was. Na zijn studie, onder meer aan de vooraanstaande Harvard universiteit in Amerika, trad hij in 1969 in dienst van de theologische afdeling (geloof en kerkorde) van de Wereldraad van Kerken. Vier jaar later werd hij plaatsvervangend se cretaris-generaal en tevens hoofd van de afdeling voor ge rechtigheid en dienstverlening. Het lezen van Dietrich Bon- hoeffers "'Verzet en overgave' bracht Raiser ertoe niet voor muziek of architectuur te kie zen, maar theologie te gaan stu deren. Op de universiteit miste hij de relatie tussen de theolo gie en het dagelijks leven. Als vicaris bij een industriepredi kant in Berlijn leerde hij de we reld van fabrieksarbeiders en vakbondsfunctionarissen ken- Volgens dr. K. Blei van de Ne derlands Hervormde Kerk heeft de Wereldraad met Raiser een man van formaat binnenge- De gereformeerde theologe Aukje Westra (de andere Ne derlandse afgevaardigde) noemde de nieuwe secretaris een open man die het beste uit de mensen weet te halen. Even min als Blei wilde ze zeggen hoe ze had gestemd. Bedrieglijke rust TWEE jaar al zwijgen de wapens in Libanon, maar de rin die na de akkoorden van Taif is ingetreden, is bedrieglijk ef heeft de oorzaken van vijftien jaar verwoestende burgerot g< log nooit weggenomen. Hoe broos de herwonnen eenheid r blijkt uit de spanning rond de eerste algemene verkiezing nl sinds 1972. Precies het element dat moet bevestigen datl" banon een normale samenleving wordt, dreigt de burg(1(i oorlog weer te doen losbarsten. Uitgeschreven onder auslê ciën van Syrië hebben de verkiezingen alle breuklijnen w< blootgelegd. Het was voorspelbaar dat de christenen, vooi de maronieten, zich met alle mogelijke middelen tegen verkiezingen zouden verzetten. De verkiezingen zouden i tl mers de nieuwe verhoudingen tussen de religieuze groep weerspiegelen, en dat zou betekenen dat de machtsposi van de maronieten uitgehold wordt. In het vorige paij ment, waar de machtsverhoudingen nog gebaseerd op de grondwet van 1943, waren de christenen overver 1 genwoordigd. De grondwet bepaalde dat de maronieten tijd de president leveren en gaf de christelijke groepén ii 1 meer zetels dan soennitische en shi'itische moslims sami j terwijl zij sinds lang amper dertig procent van de bevolki uitmaken. HET feit dat de christenen gelijke vertegenwoordiging v de moslims hebben aanvaard, maakt een einde aan de ma nitische droom van een christelijk-Arabisch Libanon, tweede reden voor het verzet is dat de verkiezingen volge de christenen enkel tot doel hebben de Syrische overhe sing te bevestigen. Als uitvloeisel van de in november 19!t gesloten akkoorden van Taif moeten de Syrische troep zich in september uit Libanon terugtrekken. De 40.000 rische militairen werden in 1976 als Arabische vredesmai naar Libanon gestuurd om te beletten dat de burgeroor zich zou uitbreiden. Sindsdien zijn zij voor president Ass een handig middel geweest om zijn territoriale aansprak" op Libanon kracht bij te zetten. Nu zijn troepen zich ten trekken, wil Assad zich op een andere manier handhav Het aan de macht brengen van een op pro-Syrische me derheid rustende regering, zou voor hem ideaal zijn. Asst rekende erop dat de christenen de verkiezingen zouden b cotten en de gebeurtenissen lijken hem gelijk te geven. P Syrische stromannen kunnen dan de zetels opeisen. De Syrische tactiek wordt echter ook met argwaan g door de Libanese moslims. Figuren als de soennitische p J* mier Sohl of de shi'itische parlementsvoorzitter Hoessee Hoesseini zouden al hun macht verliezen als Assad te V5 invloed krijgt in Beiroet. Zij hebben moeten toezien hoe sad als beloning voor zijn steun aan de anti-Saddam-coali r tijdens de Golfoorlog Libanon vrijwel als wingewest moii opeisen. Tijdens de burgeroorlog hadden de moslims er vat op gerekend dat grotere Syrische invloed de christenen 2 neutraliseren. Dat is ook zo, maar het is ook ten koste \L de moslims gegaan. In Assads Syrië is er voor niema' plaats behalve voor hemzelf. Assads strategie zou echter a een onverwacht neveneffect kunnen hebben. De verkiez* gen dreigen immers de positie van de Hezbollah te verst ken. De Hezbollah wil geen democratie, zij wil enkel een[] Iraanse leest geschoeide staat uitbouwen en daarvoor 2 alle middelen geoorloofd. Met fraude en intimidatie blijktji in sommige delen van Libanon al een groter aandeel in macht te hebben verworven dan haar toekomt. Voor Ho seini Hoesseini is dat al aanleiding geworden om ontslag j nemen. Een oprukkende Hezbollah bedreigt iedereen er het recept voor een weer oplaaiende burgeroorlog. Als opnieuw uitbreekt zal ook Assad machteloos staan. Alva-bijbel Een medewerkster van het Amsterdams Joods Historisch Museum bekijkt nauwkeurig een bladzijde uit een facsimilé-uitgave van de zogenaamde Alva-bijbel. De Alva-bijbel uit 1430 is volgens het museum een van de interessantste Middeleeuwse handschriften uit de joods-chrustelijke traditie. Vanaf 31 augustus wordt de bijbel in het museum tentoongesteld. FOTO:ANP winnen. Militaire oplossingen zijn volgens Faber uit den boze. Hij pleit voor uitbreiding van door militairen geleide hulpver lening op zoveel mogelijk plaat sen en niet alleen zoals nu in Sarajevo. Ondersteuning van de ene of van de andere etnische groepering zal alleen maar meer slachtoffers eisen. „Ik was in een dorpje in noordelijk Bos nië waar de moslims klaar ston den om de Serviërs te verdrij ven. Ze dachten dat het hun wel zou lukken, maar het pakte heel anders uit, want de mos lims werden verdreven door de Serviërs. Eigenlijk hadden ze dus allebei er belang bij om ^e zaak niet op de spits te drijven. In Sarajevo kun je precies aan geven waar de moslims wonen, de Kroaten en de Serviërs. De sluipschutters zitten meestal hogerop in de bergen en weten precies waar ze moeten schie ten, maar in de stad zelf moeten die mensen het met elkaar zien uit te houden. We moeten pro beren met militaire hulp de zaak zien open te houden, het gewone leven weer op gang te brengen". £cidóc0ou%ant Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (chef-redacteu F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826)' in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Swiers M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uitR. in 't Hou! (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konincl! (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W. Voordo (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publlcatlerechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: M.de Cocq. n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 14.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend het do geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680, Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2