Luchtbrug voor nier patiënten A4 A5 A6 B1 B3 Felle gevechten in Sarajevo aan vooravond van vredesconferentie Verschillen over inkomensbeleid miniem li Zeker tien doden in Florida door orkaan Politie Röstock ziet Vietnamezen over het hoofd Wegwerpbeker rl4 Dagen Grati? DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN NSB'ers praten na lialve eeuw over hun keuze yri ië eist gebied terug bij vreedzaam vredesoverleg jederland is nog niet moe van 'Medisch Centrum West' LEIDEN OMGEVING Leiden brug tussen Europa en Japan Chardon wil in Den Haag op herhaling ESTELIJK LEVEN/OPINIE AI \ENLAND A3 1ITENLAND A4./! ONOMIE A' SST/RTV Al URSAl DEN/REGIO01/: NSTVERLENINGB: «toRT A8/B: RVICE B- PROGRAMMA'S3! £eidae (5owta/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25425. Losse nummers 1,50. Morgen in het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtempera tuur omstreeks 15 graden. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Zuidwes tenwind, matig kracht 3 a 4, aan de kust af en toe krach tig 6. CDA informeert burger thuis via de computer DEN HAAG Iedereen met een personal com puter (PC) kan vanaf 3 september thuis infor matie krijgen over het CDA. De partij wil op die manier de politiek dichter bij de burger bren gen. Het systeem, dat CDAtel gaat heten, bevat voorlopig alleen nog adressen, telefoonnum mers, gegevens over bewindslieden, spreek beurten en dergelijke, maar moet worden uit gebreid met alle actuele politieke informatie. Het wordt een 06-nummer, maar niet gratis. Tevens start het CDA met een intern informa tiesysteem via de computer. Op die manier zul len voortaan de zeventien kieskringen (afde lingen) uitvoerig worden geïnformeerd over wat er zich in en rond het CDA in Den Haag en het Europees Parlement afspeelt. Dollar stijgt fractie Autoverzekering wordt duurder SARAJEVO De Bosnische hoofdstad Sa rajevo is opnieuw met mortieren bestookt na dit weekeinde reeds het toneel te zijn geweest van felle beschietingen. Het vlieg veld moest gisteren verscheidene keren worden gesloten voor vliegtuigen met hulpgoederen. Klaarblijkelijk probeerden de strijdende partijen hun posities te ver sterken voordat morgen in Londen de in ternationale vredesconferentie, onder voorzitterschap van de EG en de VN, over Joegoslavië begint. Gewerkt zal worden aan een verklaring waarin partijen belo ven zich „beschaafd" te gedragen en een einde te maken aan de „etnische zuive ring". De speciale afgezant van de VN- commissie voor de rechten van de mens, Tadeusz Mazowiecki, mocht afgelopen zondag het Servische gevangenkamp Man- jaca in Bosnië niet in omdat het bezoekuur afgelopen was toen hij arriveerde, zo leg den de Servische autoriteiten vanmorgen uit. Mazowiecki heeft alleen met de plaats vervangend kampcommandant gesproken, die hem verzekerde dat hij zich vooral be kommerde om de mensenrechten van de gevangenen, wat Mazowiecki afdeed als „duidelijk voorbeeld van cynisme". Pagina A5: Bosnië eist verwijdering zware wapens AMSTERDAM De Ameri kaanse dollar is een fractie gestegen ten opzichte van zijn laagste koers sinds de Tweede Wereldoorlog die gisteren op de Europese va lutamarkten werd bereikt. Vanmorgen om 10.00 uur stond de dollar in Amster dam op 1,5830 na een slot- koers van 1,5820 gisteren. Deze koers was bijna zes cent lager dan afgelopen vrijdag en kwam tot stand ondanks omvangrijke, gezamenlijke 'interventies door de centrale banken. ROTTERDAM De premies voor autoverzekeringen worden bin nen een jaar verhoogd met maximaal acht procent. Dat is de me ning van L. van Leeuwen, president directeur van Stad Rotterdam verzekeringen. Binnenkort wordt met de overige verzekeraars ge- proken over de premies en volgens Van Leeuwen „is de bereidheid tot premieverhoging bij andere verzekeraars aanwezig". Stad Rot terdam is de spreekbuis voor de gezamenlijke verzekeraars. Vol gens Van Leeuwen zijn de premies structureel te laag. „De schade bedragen per ongeval zijn vijf procent hoger en de frequentie van ongevallen is met drie procent toegenomen. Dat duidt op een prét mieverhoging van acht procent, om de winstgevendheid weer tot een redelijk niveau op te krikken". In de herfst gaat Stad Rotter dam met de andere verzekeraars praten over de problemen. De markt wordt gekenmerkt door een felle concurrentie, die de mar ges al jaren onder druk zet. „Nu merken we echter een omslag in het denken. Elke maatschappij is meer en meer bereid de premies te verhogen. Wij verwachten dat begin 1993, of mogelijk een half jaar later de premies verhoogd worden". Haags ziekenfonds neemt initiatief DEN HAAG Op initiatief van het Haagse ziekenfonds Azivo is een luchtbrug met Amerika tot stand gebracht voor het verrichten van nier transplantaties. Het is voor de eerste keer dat Nederland voor dergelijke transplanta ties uitwijkt naar het buiten land. Voorlopig gaat het om tien pa tiënten per jaar. De eerste is inmiddels binnen 24 uur in de Verenigde Staten met succes geopereerd. De verblijfsduur was acht weken. De luchtbrug is bestemd voor nierpatiënten die in de Haagse regio wonen, ongeacht bij welke maat schappij of welk ziekenfonds zij zijn verzekerd. Ze moeten wel worden behandeld in de dialysecentra van het Rode Kruis ziekenhuis, Westeinde of Leyenburg en transplanta bel zijn. Azivo is twee jaar bezig ge weest met de voorbereidingen van de luchtbrug. Directe aanleiding waren (en zijn) het stijgende aantal nierpatiën ten en de groeiende wachtlijst voor transplantaties. In de drie Haagse dialysecentra worden momenteel 196 pa tiënten wekelijks behandeld. Zo'n veertig van hen zijn di rect geschikt om te worden ge transplanteerd, maar de wachttijd is minimaal drie jaar. Het Academisch Zieken huis Leiden verricht voor deze regio de operaties. Azivo-directeur F. van den Heuvel: „Die groeiende wachtlijst was voor ons reden genoeg om te kijken of we zou den kunnen uitwijken naar Amerika. We kwamen in con tact met de Nederlandse chi rurg B. Vanderwerff die in het Good Samaritan Hospital in Phoenix (Arizona) werkt. Dit ziekenhuis staat bekend om het grote aantal transplanta ties". Het was bereid Neder landse patiënten te helpen. Mede ook omdat de United National Organ Sharing (een zelfde organisatie als Euro transplant) toestaat dat tien procent van het aantal be schikbare nieren voor buiten landers wordt gebruikt. Voor medisch/technische ex pertise heeft Azivo nierspecia list R. Valentijn van het Rode Kruis ziekenhuis in de arm genomen. Daarnaast waren ook de chirurg en medisch ad viseur van Azivo A. van Dam en coördinatrice D. Wagema- ker nauw bij de voorbereidin gen betrokken. Beide medici hebben vooraf met directeur Van den Heuvel uitgebreid poolshoogte genomen om zich ervan te overtuigen dat het Amerikaanse ziekenhuis zo wel medisch/technisch als or ganisatorisch minimaal het zelfde niveau als Nederland heeft. T riathlon voor 55-plussers In de striemende regen gingen ze vanmorgen van start, de 125 deelnemers aan de Azivo 55+ Triathlon. Dit sportieve evenement speelde zich af in en om sporthal De Blinkerd. Er was voor een alternatief programma gezorgd. Naast de gebruikelijke triathlon-onderdelen zwemmen, fiet sen en wandelen (aangepaste afstanden) kon ook worden gekozen uit watergymnastiek of gymnastiek in de zaal. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Bij de bespre kingen in het kabinet over het inkomensbeleid voor de mini ma zijn de meningsverschillen teruggebracht tot enkele tien den van procenten. Vanmorgen werden nieuwe berekeningen op tafel gelegd op basis van voorstellen van minister De Vries van sociale zaken en vice- premier Kok. Volgens verschillende woord voerders van bewindslieden en fracties is het probleem terug te brengen op een psychologische kwestie. Kok wil met steun van de PvdA-fractie een volledige compensatie voor het dreigende koopkrachtverlies van de socia le minima bereiken. Het CDA vindt dat die compensatie be perkt kan blijven tot een koop krachtverlies van 0,25 procent. Aanvullende maatregelen zijn volgens de fractie financieel niet verantwoord. Minister De Vries heeft zich gisteren alsnog sterk gemaakt voor verhoging van het arbeidskostenforfait, maar het is niet zeker of zijn wens wordt gehonoreerd. Hij wil de uitkeringen volgend jaar met 2,5 procent verhogen. Kok wil de uitkeringen volgend jaar met drie in plaats van de eerder afgesproken twee procent laten stijgen. De inflatiecorrectie bij de belastingen zal dan eveneens worden vergroot met dat per centage. Het kabinet neemt vandaag en uiterlijk morgen een definitief besluit. Het Cen traal Planbureau heeft van morgen becijferd dat het verho gen van de uitkeringen de werkgelegenheid negatief beïn vloedt, maar volgens een minis teriële woordvoerder is het ef fect erg beperkt. MIAMI De orkaan An* drew die gisteren langs dé kust van Florida raasde heeft aan zeker tien mensen het le« ven gekost. Met windsnelheden tot 245 ki lometer per uur trok het oog van de orkaan over Homestead, 40 kilometer ten zuidwestep van Miami. De storm ging ge paard met zware regenval en zo'n 2,5 miljoen mensen zaten zonder elektriciteit. Talloze bo men werden ontworteld. De orr kaan trok verder via het platte: land van Florida waardoor de kracht iets afnam naar de Golf van Mexico richting de kust van de staten Mississippi en Louisiana. Mogelijk zal de storm reeds vanavond New Or leans hebben bereikt. De auto.1 riteiten hebben ruim 200.000 mensen geboden uit te wijken naar lager gelegen delen van New Orleans en de evacuatie van nog eens meer dan één mil joen anderen aanbevolen. Eerder trok Andrew over de Ba- hama-eilanden, waar zeker vier mensen om het leven kwamen. Ook Mexico werd getroffen door een orkaan, die Lestey werd genoemd. Deze orkaan kostte aan zeker drie mensen het leven. De naar schatting 5000 Neder landse vakantiegangers in Flo rida zijn, voor zover bekend, al lemaal aan de verwoestende kracht van de orkaan Andrew ontkomen. Omdat de schade aan hun hotels beperkt is geble ven, konden deze mensen van daag naar hun vakantiebestem ming terugkeren. Florida werd door president George Bush uitgeroepen tot rampgebied, zodat federale noodhulp ge stuurd kon worden. Met het oog op de verwachte stormvloed hadden één miljoen mensen in Florida de raad gekregen veili ger oorden op te zoeken. Bijna 700.000 mensen volgden het advies op en ongeveer 84.000 zochten hun toevlucht in meer dan 200 opvangcentra. Pagina A5: Schade zover het oog reikt jonk wil rsterking ïfensie voor ^-acties i I *1 HAAG Minister Pronk ontwikkelingssamenwer- pleit voor het stopzetten de bezuinigingen op Defen- De bewindsman wil het de iebudget zelfs vergroten )eter te kunnen deelnemen het groeiende aantal mi li- acties van de Verenigde r(ies. Pronk doet deze uit- ak in een interview in het Simeen Dagblad van van- De bewindsman kwam i norgen terug uit Somalia, lit zijn aankomst op Schip- werd vertraagd waardoor bevestiging van zijn uit- ken kon worden verkregen, s bekend is Pronk in de k altijd een vurig pleitbe- er geweest van het korten het defensiebudget, ^ina A4: Pronk ziet enige oi uitgang in Somalia ROSTOCK De politie van de Duitse stad Rostock heeft een waterval van kritiek over zich heen gekregen, omdat zij gisteravond bij nieuwe ac ties van rechtse demonstran ten tegen een centrum voor asielzoekers niet heeft voor- komén dat het gebouw in brand werd gestoken. Vietnamese asielzoekers die nog in het gebouw waren, wer den daardoor gedwongen naar het dak te vluchten, in- het ge zelschap van Duitse televisie journalisten die hen hadden willen interviewen. De bijna duizend rechtse jongeren wer den, net zoals afgelopen week einde was voorgekomen, aange vuurd door drieduizend toeschouwers, die leuzen riepen als „buitenlanders eruit" of „ophangen, ophangen". De politie leek verrast door het grote aantal demonstranten en bleek niet in staat de menigte het hoofd te bieden. Tot verba zing en ontsteltenis van om standers trok zij zich terug en liet zo toe dat de aanvallers brandbommen door de ramen van het gebouw gooiden, waar door op verschillende plaatsen brand uitbrak. Uit het gebouw waren diezelfde dag zo'n 200 Roemeense zigeuners geëva cueerd, maar 115 Vietnamese asielzoekers waren achterge bleven. Tezamen met journalis ten moesten zij naar het dak vluchten om aan de vlammen te ontkomen. De journalisten pro- De ambtenaren van milieuminister Alders moeten het goede voorbeeld gaan geven. Ze mogen hun koffie niet meer uit plastic wegwerpbekertjes drinken. De minister werpt ze zelfs ver van zich. Alle koffieautomaten van de nieuwe huisvesting van Milieubeheer, naast het Centraal Station in Den Haag krijgen nu op zjjn bevel bekers van aardewerk. Hij wil daarmee een aanval afslaan van de Vereniging Milieudefensie die de minister op haar beurt had beschuldigd van een 'aanval op porselein- of aardewerkserviesgoed'. De ambtenaren, dat staat vast, zullen nu ook aan de afwas moeten. Zo roept actie altijd weer reactie op. Dat merkt iedereen die onderstaande bon invult ook. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnemert. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) fr O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Politiemensen en demonstranten in Rostock voeren verhit overleg. Bel 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) beerden met hun draadloze te lefoon de politie te bellen, maar slaagden er pas na geruime tijd in om alarm te slaan. Politie- die zo'n honderd meter van het asielzoekerscentrum weest aan chaos en veel te laat waren geposteerd zouden niet in actie zijn gekomen, aldus de in de gaten hebben gehad wat kritiek. De leider van de politie er gebeurde, de politieleiding in Rostock verklaarde dat de zou ten prooi gewest zijn ge- politie er niet van op de hoogte was geweest dat er nog Vietna mezen in het centrum waren achtergebleven. Pagina A5: 'Buitenlandertje- pesten' als volksvermaak iniw.i.dJIMlüHlIli

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1